H1TLER ontmoet FRANCO Omzwaai in Frankrijk veiwacht DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Groote politieke gebeurtenissen op komst „Babybankbiljetten" in ENGELAND Opbouwdicost gaat delfstoffen opsporen Doodstraf op sabotage Verduisteren 6.27 uur Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen"). Kengetal 2240. PONDERDAG 24 OCTOBER 1940. 85 Jaargang. No. 11325 Oitgov* <fer N.V. Uitg.-Mip. „XoHonth Noorderkwartier* CHURCHILL doet een beroep op het Fransche volk Het D.N.B. verspreidt het volgende communiqué: De Fuehrer heeft gisteren aan de Fransch—Spaansche grens een ont moeting gehad met den chef van den Spaanschen staaf, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederzijdsche kame raadschap der twee naties werd ge voerd, werd deelgenomen door den Rijksminister van buitenlandsóhe za ken, von Ribbentrop, en door den Spaanschen minister van buitenland- sche zaken, Serrano Suner. In Berlijn verluidt, dat de onderhandelin gen met Madrid thans zoover zijn gevorderd, dat Spanje's deelneming aan den oorlog nog sleclus een kwestie van dagen is. Zijn deze vermoedens juist, dan mag men aannemen, dat Spanje door de spilmogcndhe- den als opmarschgebied- naar Afrika is ge kozen. Slechts Gibraltar vormt een beletsel, doch als deze vesting mocht vallen, dan beheerscht Spanje den toeegang tot de Middellandsche Zee en ligt, de weg naar Afrika's Westkust open. In dit licht bezien wordt de ontmoeting tusschen Hitier en de Fransche' vice-presi- dont La\-al van meer dan gewone bcteeke- ais. Ie Berlijn meent men er een eerste aan kondiging van een definitieve omzwaai in de Fransche politiek te moeten zien en men wordt in deze meening versterkt door de radiorede van Churchill op Maandag j.1., waarin hij e.cn hartstochelijk beroep deed op de Franschèn natie om Engeland geen moeilijkheden te berokken, moeilijkheden te berokken. (Zie elders in dit nummer). Dit beroep op het Fransche volk, doet ver onderstellen dat. Churchill reeds tevoren op de hoogte was van de bedoelingen van de Fransche staatslieden te Vichy, die naar men te Berlijn aanneemt op het punt staan een overeenkomst van zeer ingrijpende aard met Duitschland af te sluiten. De belangrijkste gebeurtenis sinds de wapenstilstand. Van bevoegde instanties te Vichy is het volgende commentaar vernomen: „Van Fransche zijde behoeft men het karakter van het bericht over de bijeenkomst niet meer te bestrij- den. Alle Franschèn zullen begrij pen, dat het om de toekomst van het land gaat en dat dit de belangrijkste gebeurtenis is, die zich sedert den wapenstilstand heeft voorgedaan. In dit verband herinnert men zich wel licht de toespraak, die de Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Baudoin, te Vichy voor de buitenlandsche pers gehou den heeft en waarin hij o.m. betoogde, dat Duitschland en Frankrijk als continentaal blok niet te scheiden zijn. Baudoin herin nerde er toen aan, dat hij ook vóór den ooi- log steeds geijverd heeft voor samenwer king met Duitschland. Direct na zijn aankomst te Vichy heeft Laval aan Pétain verslag uitgebracht. 's Middags heeft, daarna een ministerraad plaatsgevonden. Aanrander van Vlaamscb professor gearresteerd Belqisch officier verqat zich. Eenige dagen nadat het Duitsche leger België was binnengerukt, doch vóór het de stad Gent bereikt bad, werd prof. dr. Frans Daels aldaar, dicht bij zijn woning dooreen officier van het Belgische leger aangerand. De officier gaf aan verscheidene soldaten bevel den Vlaamschcn leider niet bun vuis ten te bewerken, terwijl hij luidkeels schreeuwde: „wij hebben den verrader van Dtksruuide (hij bedoelde hiermede den voor zitter van het comité der jaarlijksche bede vaart naar den IJzer), laat hem niet önü snappen". Gelukkig kwam een ander offi cier, met groote beslistheid, tijdig tusschen- beide. De Gentsche hooglecraar clie, in 1014, als bataljönsarts, dc eerste militaire dokter was die, door koning Albert, wegens zijn moedige houding op het slagveld, met het ridderkruis dc Leopoldsorde werd vereerd, diende, begin Juni, een klacht in tegen zijn aanrander, wiens identiteit toen nog niet met zeckerheid bekend was: Thans is hel Belgisch gerecht er in geslaagd dezen laat ste te "idcntificeeren. Hij werd door den rechter ondervraagd en met prof. Daels en verscheidene getuigen geconfronteerd. Allen hebben hem formeel herkend. De aardbeving in ROEMENIË Thans drie dooden. Naar het seismologisch instituut van Boe karest mededeelt, lag de haard van de krachtige aardbeving van Dinsdag in de hergen van Wrantsch, die voor de Ooste lijke Karpathen liggen. Waar de oudere tec- tonische lagen der Moldavische bergen de jongere bergen, der Karpathen ontmoeten, zou zich op een "diepte van 160 tot 200 K.M. een aardspeelt bevinden, die de haard der beving vormt. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn bij de aardbeving drie personen gedood door instortende huizen, een groot aantal menschen is voor een deel zwaar ge wond. Botsingen in Portugal Slechte oogst geeft moeilijk heden op het platteland. Tengevolge van de toenemende werkloos heid, die door den slechten oogst is ver oorzaakt, is het in verschillende Portugee- sche provinciën tot hotsingen tusschen de bevolking en de politie gekomen. Het, blad Seculo" dringt naar aanlei ding daarvan aan op aanzienlijke verster king der gendarmerie ten plattelande, om dat de nood onder de bevolking heeft ge leid tot diefstal van veldvruchten en oogst- voorraden in schrikbarende mate. De overstrooming CATALONIË in Schade van millioenen. Uit het overstroomde gebied van Cata- lonië komen nieuwe berichten over schade. Te Bascara zijn drie electrische centrales gedeeltelijk verwoest. In Beguda zijn 14 kleine textielfabrieken vernield. In deze steden bedraagt de schade 10 millioen pe- setas. Te Sal hebben de spinnerijen en tex tielfabrieken veel schade geleden. Een stuwdam kon geen weerstand bieden aan den druk der watermassa en scheurde over een breedte van 150 meter. Te Olot is het bedrijf in 15 spinnerijen en textielfabrieken voor langen tijd onmogelijk gemaakt. Te Juaö Las Fontes zijn 14 fabrieken min of meer ernstig beschadigd. In Olot en Juan Las Fontes wordt de schade op 15 millioen geschat. De minister van handel en nijverheid, Carceller, is gisteren te Barcelona aange komen om in opdracht van Franco per soonlijk leiding te geven bij de maatregelen tot leniging van den nood. Britsche regeering voorziet tijde lijke stopzetting van aanmunt- zilvergeld. Naar Reuter meldt, houdt de Britsche re geering z.g. „baby-bankbiljetten" in reserve voor het geval, dat de aanmünt van zilver geld tijdelijk zou worden stopgezet. Deze bankbiljetten zullen een betrekkelijk geringe waarde hebben. JAPAN zegt robben-overeenkomst op Bereid tot een nieuw accoord. De Japansche regeering heeft medege deeld. dat zij niet voornemens is het in lflll gesloten accoord met Engeland, de Vercenigde Staten en Sowjet-Rusland be treffende de bescherming van robben te vernieuwen. Zij is echter bereid een ac coord op nieuwen grondslag te sluiten. De Japansche regeering motiveert haar besluit er mede, dat de robben zich in de. noordelijke declcn van den Stillen Oceaan zoo vermeerderd hebben, dat zij voor de visscherij. die voor Japan in de hoogste mate van vitaal belang is, in den loop der laatste jaren steeds grootere schade deden ontstaan zonder dat liet op grond van de overeenkomst mogelijk was zorg te dragen voor passende tegenmaatregelen. Strenge verordening van den Duit- schen gouverneur te Parijs. Bij verordening van den Duilschen militai ren gouverneur is bepaald, dat alle personen, die werkzaamheden, welke hun door het mi litair bestuur zijn opgedragen met voorbe dachten rade niet of op onvoldoende wijze uitvoeren, ter dood zullen worden veroor deeld Eenige dagen geleden, zegt U. P., was in de nabijheid van Parijs een telefoonkabel -op twee plaatsen doorgesneden. Daarop kregen 25 personen uit de dichtstbijzijnde plaats op dracht acht dagen lang de kabel dag en nacht te bewaken. Er werd hun medegedeeld, dat zij allen den kogel zouden krijgen, in dien de sabotagedaad in dien tijd zou worden herhaald. ONTGINNINGEN IN TWENTE. Tengevolge van den huidigen internationa len toestand is het te voorzien, dat ons land gebrek zal krijgen aau een aantal grondstof fen, welke in vredestijd van overzee worden aangevoerd. Tot die grondstoffen behooren o.a. enkele kunstmeststoffen, waaraan -de zeer intensieve landbouw van ons land een groote. behoefte heeft. Kali zal vermoedelijk wel in voldoende mate uit Duitschland zijn te.betrekken. Stikstofmeststoffen (b.v. kalk- amonsalpeter) worden door dc staatsmijnen geproduceerd, ma*r fosforzuur, in den vorm van fosfaten, moest steeds vanuit Marokko. Tunis en de Vereenigde -Staten aangevoerd worden. Deze fosfaten worden voor land bouwdoeleinden tot het z.g. superfosfaat om gezet met behulp van zwavelzuur, dat echter ook weer bereid moet worden met een uit sluitend builenlandsch product, n.1. pyriet. Zoowel pyriet als fosfaat worden sedert Mei j.L practisch niet meer aangevoerd, en de voorraden zijn uitgeput, welke voordien op geslagen waren. Ëen commissie heeft tot nu toe voornamelijk alle gegevens verzameld en geordend be treffende de bekende delfstoffen. - maar be schikte niet over voldoende financieele mid delen om de noodige practische onderzoe kingen in de veld te doen uitvoeren. Voor dit laatste werk waren echter sedert einde Juli j.1. een paar officieren-mijningenieurs van den opbouwdienst aangewezen, die de Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 23 uur Voorloopiq geen seringen meer naar DUITSCHLAND Invoerverbod van Anjers op geheven. Om te respecteeren redenen, zegt het A N.P.» heeft Duitschland den invoer van seringen verboden. Als een gelukkige om standigheid valt aan te merken, dat de Duitsche regeering zoo grootmoedig is ge weest, het invoerverbod van anjelieren op te heffen Er valt dan ook een levendige export in deze bloemen te constateeren. Fantast voor de rechtbank MILDE EISGH: Een jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk. Een beroepswerklooze, een 35-jarige man, ontpopte zich voor de Amsterdamsche recht bank als een ziekelijke fantast. ITij gaf zich beurtelings uit voor advokaat, Duitsch con sul, ingenieur bij de Philipsfabrieken of v.oor welgesteld zakenman. Verschillende menschen zijn de dupe ge worden van dezen man. Zoo had hij bijv. bij een brievenbesteller te Amsterdam kamers gehuurd. Hier gaf hij zich uit voor „meester- doctor". Zelf deed hij aan zijn glorie iets af, door te vertellen, dat hij een geschorste advo caat was. De president van de rechtbank zoo fantaseerde hij verder had hem ge schorst, omdat hij dc. verdediging in een strafzaak gevo'crd liad: op de wijze, zooals hij dat goed en verantwoord vond. De postbode slikte aanvankelijk het verhaal grif, ver schafte hem inwoning en vertrouwde hem zelfs een paar schilderijen toe om te verkoo- pen. Geld zag de kostbaas nooit en ook zijn schilderijen was hij kwijt. De man vertrouw de er op, dat.hij zijn geld wel zou krijgen, want zijn huurder was immers ook Duitsch consul en hij had nog groote „bevroren cre- dielen" in Duitschland. Van al die verhalen was natuurlijk geen woord waar. Hij wist zelfs met zijn fantastische verhalen een vrouw te veroveren. Te genover haar speelde hij. de rol van „Philips-ingenieur". Hij'trouwde haar ep zou hij zijn schoonouders legen be taling eten. Betaling bleef echter uit. Te Bussum liet hij een huis inrich ten en een tuin in orde maken. Hij deed inkoopên in het Gooi..... weer wei-den menschen gedupeerd. Zijn leiding van het veldwerk door een det"che- ment van genoemden dienst op zich hebben genomen. üe werkers hebben zich bij de verschillende corpsen vrijwillig voor dit detachement, dat voorloopig in Twente werd gestationneerd, aangemeld. Thans, na twee maanden, is dit detachement tot ruim 100 man uitgebreid, eveneens uitsluitend met vrijwilligers, -die vol enthousiasme en vertrouwen op succes, den commandant dagelijks het bewijs leve ren, dat ze aan een der beste doelstellingen van den opbouwdienst beantwoorden n.1. met offervaardigheid land en volk dienen om aldus ook weer een man waardige plaats te veroveren in de Nederlaridsche maatschap pij. In Twente was reeds gedurende den vo- rigen wereldoorlog fosfaat ontgonnen in den vorm van fosforietknollen, welke hier in tertiaire lagen dicht aan de oppervlakte voor komen. Men delft thans weer naar deze knollen Men zal zich gezien de precaire fosfaatkunst mestpositie van ons land, niet spoedig door kostenoverwegingen laten weerhouden, on gunstig gelegen of weinig uitgebreide fosfo- rieafzettingen te ontginnen. fantasie was nog niet uitgeput, want soms speelde hij ook voor Russischen prins. Ten slotte liep hij tegen de lamp en giste ren stond hij terecht voor de vierde kamer van de rechtbank. De officier van justitie mr. A. S. de Muinck Keizer, requireerde wegens oplichting, meer malen gepleegd, een jaar gevangenisstraf, waarvan ze3 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De officier wilde verd. nog eens een kans geven. Hij is ge trouwd met een flinke vrouw en het huwe lijk is voor dezen man wellicht de beste re- classeering. Zij zal een rem zijn voor zijn ziekelijke fantasie. De rechtbank zal op 6 November vonnis wijzen. Waar over enkele weken de Amsterdammer gaat schaatsenrijden. De radiateur voor de bevriezingsinstallatie van de kunstijsbaan, welke In de Apollohal in de hoofdstad wordt aangelegd, wordt naar de plaats van bestemming gesleept (Foto Pax-Holland) Duisternis-slachtoffer te Alkmaar 60-jarige man verdronken. Gistermiddag ongeveer 5 uur is uit de Zandersbuurtsloot het lijk opgehaald van den ongeveer 60-jarigen heer J. Hoekmeijer, die sedert eenige dagen, werd vermist. Ver moed wordt, dat hij door de duisternis mis leid te water is geraakt. Omwonenden her inneren zich wel geplas in het water ge*- boord te hebben, doch waren in de mee ning, dat dit de zwanen die in, de Alk- maarsche grachten zwemmen, veroorzaakt werd en zijn daarom niet verder op onder zoek uitgegaan. Hoeveel krachtvoer dezen winter? BEGIN NOVEMBER REGELING TE WACHTEN Aan het Hsb is de vraag gesteld' of er al wat bekend is van de krachtvoeder-toe wijziging in deu komenden winter. Wij kunnen daarop alleen antwoorden, zegt dit blad, dat de overheid heeft afgezien van het aanvankelijke plan, om vóór 1 Fe bruari geeu krachtvoeder beschikbaar te stellen. De nieuwe regeling zal waarschijn lijk begin November bekend worden ge- maakt en za) gelden van 11 November tot 26 Mei, verdeeld in vier toewijzingen. De hoeveelheid van het voeder dat een lióoger eiwitgehalte zal hebben dan thans het geval is zal van allerlei factoren af hangen, o.a, van het bedrijfstype (weide-' bedrijf, gemengd bedrijf e.d.). ROST VAN TONNINGEN STATENLID. In de vacature dr. F. O. Bruyning heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid van de Provincia le Staten van Zuid-Holland mr. M. M. Rost van Tonningen. Burgemeester van Lyon gearresteerd De burgemeester van Lyon, Nicod, is met eenige medewerkers wegens revolutio nair optreden gearresteerd In Lyon zou volgens ontvangen berichten een uitgebrei de zuiveringsactie worden ondernomen. BUITENLANDERS TE PARIJS MOETEN. ZICH MELDEN. Alle vreemdelingen uit Parijs en omge ving, die ouder dan 15 jaar zijn moeten zich bij de politie melden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1