AMERIKA heeft nog m2er steunpunten noodig Geen Amerikaansch protest te Rome Arbeidsplicht in Turkije? De luchtaanvallen op Engeland Tolstoi-herdenking in de Sovjet-Unie Engelsche kruiser in Zuid Amerika TANTE POS zonder benzine Castricums burgemeester laat het er niet bij zitten MINISTER KNOX MEENT ZE TE ZULLEN KRIJGEN OOK. Nieuwe versterkingen voor de vloot. De Amerikaansche minister van marine Knox heeft in een rede verklaard: de Vereenigde Staten hebben groote vlootsteunpunten. Zij hebben er echter nog meer noo dig en zullen ze ook krijgen. Naar aanleiding van berichten uit Mon tevideo, dat onderhandelingen met de Ver eenigde Staten gevoerd worden over den aankoop van oude Amerikaansche torpedo jagers cri ander oorlogsmateriaal, verklaar de minister Huil in de persconferentie, dat men aan Uruquay en aan andere Ame rikaansche staten dcsgewenscht oorlogs materiaal zal leveren, (lat in de Vereenigde Staten niet meer noodig is. Huil wees er echter op, dat het in liet geval van Uru quay niet zoozeer ging om torpedojagers als wel om andere oorlogsmateriaal, voor al wapenen, munitie en vliegtuigen. De Fransche ambassadeur Haye heeft gisteren, een bezoek gebracht aan den vi- cè-minister van buitenlandsche zaken, Welles. Na zijn bezoek verklaarde hij door Welles gemachtigd te zijn om mee te clee- len, dat het bericht over het zenden van Amerikaansche vliegtuigen ndar Martini- que niet juist is Geen vliegtuigen voor Zweden. Uit Washington wordt voorts gemeld, dat 110 vliegtuigen, welke voor dc Zweedsche regeering bestemd waren en wel zestig ja gers en vijftig lichte bommenwerpers, vol gens een niededeeling van het ministerie 1 •\an oorlog in beslag genomen zijn, omdat i liet Amerikaansche luclmvapcn de machines 1 dringend' voor de opleiding van vliegtuig-1 bestuurders noodig heeft. Men heeft, aldus deze niededeeling. deze vliegtuigen op J grond van de wet van 10 Octoher moeten requireeren, omdat onderhandelingen met j MINISTER KNOX (Foto Archief.) de Zweedsche regeering niet het gewenschte doel hebben bereikt Vertegenwoordigers van verscheidene vre desorganisaties hebben besloten samen te werken in hun veldtocht* tegen een oorlog voor vreemde belangen. De organisaties hebben vergaderd onder voorzitterschap vail Armstrong. lid der buitenlandsche poli tieke commissie van het American Lcgion. Er werd een verklaring uitgegeven, waarin een beroep gedaan wordt op alle Amerika nen. mede te werken aan den groeten veld tocht. welke, een halt moet gebieden aan .het voortdurende drijven naar oorlog". Men stelde den eisch op. dat gcon enkele Amerikaan in Europa of Azië mag strij den. Steeds vlootversterkingen. De New York Times meldt, dat het Ame rikaansche ministerie van oorlog van de United States Line het passagiersschip „Pre sident Roosevelt" gekocht heeft. Het schip meet 13S69 b.r.t. en zal als troepentransport- schip worden gebruikt. Sedert het uitbreken van den oorlog voor het schip op Bermuda. Naar uit San Frajïcisco wordt gemeld, heeft de Amerikaansche vloot ter versterking van haar hulpkrachten Dinsdag alle schepen van de Panama Pacific Line, d.w.z. vijf vracht en passagiersschepen met een inhoud van 8378 ton overgenomen. Naar vernomen wordt zal dc vloot van deze schepen gebruik maken als transportvaartuigen of kleine vliegtuig- moederschepen. De aanval op Bahrein volgens de Italianen een aanval op een En- gelsch doel. Ten aanzien van de van EngclsChe zijde verspreide geruchten, volgens welke het bom bardement op de Bahreiu-eilanden een Ame rikaansch protest te Rome tengevolge zou hebben gehad, verklaart men in welingelich te Italiaansche kringen, dat geen protest van dien aard is ontvangen. De Engelsche pro paganda heeft een schending van beweerde Amerikaansche belangen alleen naar voren gebracht om verwarring te doen ontstaan en dc aandacht af te leiden van dit succes van liet Italiaansche luchtwapen. Men verklaarde votfrls, dat de Balircin-ei- landen allereerst Engelsch protectoraat zijn, dat ten tweede alle middelen tot winning en raffinage van de olie zich in Engelsch bezit bevinden, en daarom als vijandelijke doelen zijn te beschouwen. Ten dorde, aldus wordt verklaard, zegt U. P., bezit Engeland op grond van een overeenkomst tusschen dc En gelsche regeerinf? en don sultan van Bahrein niet alleen dc economische, maar ook de po litieke heerschappij over de eilanden. Volgens de Italiaansche statistieken ging voorts de olie*van de Bahrcin-eilandcn vroe ger bijna uitsluitend naar Japan. Na het uit breken van den oorlog werd echter een steeds grootcr deel naar Aden verscheept, zoodat de Bahrein-eilanden thans als vijandelijk bc- voorradingsnunt te beschouwen zijn. Van de zijde der Amerikaansche ambassa de te Rome werd verklaard, dat tot dc late avonduren van Dinsdag nog geen protest van het departement van buitenlandsche zaken in Washington ter indiening is aangekomen. Huiszoeking in BOEKAREST De affaire Beek krijgt groote nasleep. MEERDERE ARRESTATIES. In verhand met de arrestatie van den Poolschen oud-minister Beek en leden van het Poolsche gezantschap, die, volgens 'liet D.N.B., betrokken waren hij het Engelsche sabotagcplan en als gevolg van de gevon den documonteii, heeft de Roemecnsche politie gisteren een huiszoeking verricht in een bij de Poolsche ambassade behoorend huis, waarhij zij groote hoeveelheden mu nitie, bezwarende documenten, cocaïne en andere soorten- vergif, alsmede een groote hoeveelheid deviezen, waaronder een groot bedrag aan rijksmarken vond. De documen ten bewijzen, dat in dit huis van de Pool sche ambassade diensten verricht' wer den voor de Engelsche spionnage. Verder werden twee groote geheime zend- en ont vangstations gevonden alsmede papieren, waaruit bleek,'dat deze bende met Engel sche instanties in verbinding hebben ge staan. Rond dertig Polen zijn gearresteerd, waaronder verscheidene leden van de z.g. Poolsche ambassade. VIER ZWEEDSCHE FABRIEKEN AFGEBRAND. Het Zweedsche teïegraafagentschap meldt, <!at in den vorigen nacht in Bjaerum in Zweden, een geweldige brand heeft gewoed, waardoor vi<*r fabrieken in de ascli werden gelégd. Duitsche waarschuwing aan Zwitserland Poolsche legatie heeft geen recht van bestaan. Naar aanleiding van een polemiek in het Journal de Genève, waarin werd deel genomen door een ambtenaar van de „Pool- feche legatie" in Bern, schrijft dc Berlincr Boersenzeilung. Het is onbegrijpelijk, dat de Zwitscrsche bondsregeering thans nog de mogelijkheid verschaft aan een „Poolsche legatie" om zich in de Zwitscrsche pers te uiten. Er bestaat geen Poolsche staat meer en er zal er nooit meer een komen. Daarom heeft ook een „Poolsche legalie" geen recht van bestaan meer. Men mag wel verwachten, dat Zwitserland de consequen ties uit dit incident trekt. Voor de exploitatie van kolen mijnen. Naar verluidt, heeft de Turksche regee ring opdracht gégevcn tot exploitatie der kolenmijnen in het gebied van Songoeldak aan de Zwarte Zee. Dc exploitatie zal door een staatsbedrijf geschieden. Men overweegt te dien einde voor de plaatselijke bevolking den arbeidsplicht af "te kondigen. De Amerikaansche verkiezingsstrijd De republikeinsche candidaat voor het Amerikaansche presidentschap, Willkie, heeft in Chicago verklaard, dat zijn tegen standers wanhopig staan tegenover het sterke toenemen van de anti-Newdeal-gc- voelens. Zijn tegenstanders voelen, dat zij de regeering met het geld van het volk heb ben gekocht. De bevoegde Londcnsche instanties heb ben over de Duitsche luchtaanvallen slechts korte mededcelingcn uitgegeven, waaruit weinig blijkt omtrent den omvang van deze aanvallen. liet is in buitenland sche kringen te Londen volgens te Stock holm ontvangen berichten opgevallen, dat Dinsdagavond voor de eerste maal in een officieel communiqué \an het Britsche mi nisterie vèn luchtvaart gemeld is, dat twee maal zoo-veel Engelsche als-Duitsche ma chines werden neergeschoten. Het lucht- vaartministeric deelde mede, dat tijdens de luchtgevechten van Dinsdag bóven En geland zes Engelsche jagers verloren gin gen, terwijl drie Duitsche machines werden neergeschoten. Verder werd van Britsche zijde verklaard, dat in den loop van den middag een zeer groote formatie Duitsche vliegtuigen de Engelsche kust bij Dungc- ness is gepasseerd en aanvallen heeft on dernomen op verscheidene gebieden van Zuidoost-Engeland. Ook afzonderlijk of in kleine groepen vliegende Duitsche machi nes hebben in Zuidoost Engeland verschei dene sleden aangevallen en hommen neer geworpen, Maardoor een heele reeks „ge houwen" vernield zijn. Laaghangende Mol ken begunstigden het naderen der Duit sche vliegtuigen. Dinsdagavond Maren toen de Duitsche vliegers met hun gebruikelijken naclltaan- val op Londen weer begonnen. Twee maal in den loop van den nacht werd lucht alarm gemaakt Er werden nieuwe ver nielingen aangericht. Ook andere gebieden van Engeland zijn in den afgeloopen nacht naar van Engelsche zijde wordt gemeld, blootgesteld geweest aan krachtige Duit sche luchtaanvallen. Vooral op steden in de Midlands. benevens op Liverpool en een stad in Noordwest Engeland zijn felle aan vallen gericht. Nadere bijzonderheden om trent het effect der laatste Duitsche ver» goldingsaanvallen worden van Engelsche zijde niet bekend gemaakt. Oqk in de ZM'ccdsche ochtendbladen ontbroken eigen verslagen van de Londcnsche correspon denten, zoodat men aanneemt, dat zij--door dc Britsche censuur niet zijn doorgelaten. De verhuizing der Duilschers uit ROEMENIË 60.000 menschen er bij betrokken. Naar schatting zal de Duitsch-Rocmecn- sche overeenkomst betreffende de verhui zing der bevolking van Duitsche afkomst uitd e zuidelijke Boekowina en de Bobroed- sja betrekking hebben op 60.000 menschen. Van hen zullen er .45.000 uit de zuidelijke Boekowina over Hongarije naar Duitschland reizen. Daar de verhuizing der Duitschers uit Bcssarabië binnen enkele dagen vol tooid zal zijn, zullen de 15.000 Duitschers uit de Dobroedsja gebruik maken van de Donauschepen. die tot dusverre dienst de den voor het vervoer tusschen Galatz of Bo ni en Scmlin. Uitgave zijner werken met niet gecensureerde tekst. In November zal het 30 jaar geleden zijn, dat de beroemde schrijver Leo Tolstoi stierf. Dan zullen het 13de en het 35ste deel ver schijnen van 'n volledige uitgave zijner wer ken, die in totaal 80 deelen zal bevatten. Vijfendertig deelen zijn reeds verschenen. Gedurende liet Merk voor deze uitgave heeft men talrijke onbekende handschriften van Tolstoi ontdekt, waardoor men in staat is den lezers den oorspronkclijken, niet door de censuur veranderden, tekst aan te bieden. Haven van Buenos Aires binnen- geloopen. De lichte Engelsche kruiser, Enterprise, die behoort tot de Zuid-Atlantische vloot, is de haven van Buenos Aires binncngeloo- pen voor een verblijf van 48 uur. ENGELSCHE STEUNPUNTEN IN AEGEISCHE ZEE GEWENSCHT. Er is in New York opzien gebaard door een artikel van de Londensche Times, waar- in de bezetting van Grieksche vlootsteun punten in de Aegeïsche Zee wordt aanbevo len. Wat verdwijnen gaat. Een zeilschip passeert voor het laatst het Zwolsche- diep, dat afgesloten wordt, nu de Noord Oostpolder groeit (Foto Pax-Holland) (Van onzen Haagschen correspondent). Nu ook het Staatsbedrijf der P.T.T. uiterst zuinig moet zijn mei benzinegebruik en dus vele auto's op stal heeft moeten zetten,' Morden in veie plaatsen de brievenbussen per fiets gelicht. In Den Haag trekken drie maal per dag hiervoor twintig man. met een groote mand voorop, er op uit. Ieder heeft zeven bussen voor zijn rekening en is binnen twee uur terug. Zoolang deden vroeger drie auto's er ook over. maar tot. dusver heeft het weer erg meegewerkt. Van den winter, bij flinke koude of regen, en zeker Manneer er sneeuw ligt. zal het wel niet zóó vlot meer gaan. maar voor- loopig is tte leiding niet ontevreden. Een ongerief is, ook voor het publiek, dat de lichtingstijden in verband met latercn zonsopgang en vroegeren zonsondergang in den loop van den winter nog Mel eens ge wijzigd zullen moeten wórden. Er is hier meer veranderd bij den post dienst. Zoo worden pakketten tegenwoordig hoofdzakelijk met driewielige bakfietsen besteld en Morden de auto's voor vervoer tusschen de kantoren onderling en naar- en \an de stations, vervangen door paarden- traclic. Voorts zullen de bijkantoren, welke niet verduisterd kunnen u-orden, weldra pas 's morgens 9 uur geopend worden en eerlang zelfs om half tien. Ook de uren van de tweede en derde postbestellingen zijn vervroegd. vooral ook in het belang van de zaken, die. weldra ook eerder zullen moeten sluiten. Voor de hestelling van telegrammen. u-cl- kc tot dusver met motorrijwielen geschied de. kan men zeggen, dat elk van deze ver voermiddelen thans vervangen is door drie fietsen. Maardoor de gemiddelde besteltijd niet verlengd is. Inzameling van winferkleeding een succes (Van onzen Haagschen correspondent) Naar wij vernemen is het resultaat van de inzameling van winterovcrkleeding over het algemeen in het land niet onbevredigend te achten. In Dpn Haag alleen b.v. zijn in to taal 20.000 mintermantels en winterjassen in geleverd, waarover het desbetreffende co mité lang niet ontevreden is. ITcel wat be deelden zullen vóór den winter aan warme ovorkieeding kunnen worden geholpen, dank zij den burgerzin van zoovele beter gesitu eerde stadgenooten, die van hun kant nu uit de groote voorraden winterkleeding, welke er nog in ons lantl zijn, een nieuwe mantel of overjas zullen kunnen koopen zonder punten. Eerst defensie, daarna particulieren Nieuw bureau met groote vol machten in Amerika opgericht. Roosevelt heeft bij decreet een nieuw bu reau met veelomvattende volmachten in het leven geroepen, de z.g. Priorities Board, wel ke ten doel heeft dc geheele productie op alle gebieden van de nationale defensie voor te laten gaan bij particuliere opdrachten. De Nederlandsche schoenindustrie heeft de fabricage van schoenen met houten hakken en zolen ter hand genomen, die zonder bon verkrijgbaar zullen zijn en in sierlijkheid weinig onder zullen doen voor de bestaande modellen (Foto Pax-Holland) Moderne tegenstellingen. De auto-stalling, die door het rijwiel veroverd is (Foto Pax-Holland) HYPOTHEEKBANKEN. |'Ned Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 irm/ Gelsnk. Berg 5 - Arasterdamscbe effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Dost-Indië 1937 3 Oost fridië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 CL 6 Konv Kas (m.v.) 4 V.K. L.K. 100 100% 96-97 96%-96% 100 100% 8G%-87 87%-871/10 84% 84% 82 82% 35%-37 35%-37% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grov. '37 1 3% N.-Holl. '38 3 N.-HolJ. '38 II (3%) 3 86% R'dam '37 I, III 3% 85% Z.-Holland 1937 3 87% 87% 86 85% 1 U3% 61% 62% BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 161% 160 Ned. Ind. Handelsb. A. 116% 118 Ned. Handel Mij. c.v. A.- 100 101% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 115%-111% 111%-113% Calvé Delft c. v A. 85 Centr. Suiker Mij. 179 177 Fokker g. A. '109% 188%' j Lever Bros en Unilever c.v.A 130%-126% j 127%-125 Ned. Ford Philips GBv.A. Philipsp ref. A. Buitenland. Anaconda copper c.v. A 324% 32 i% 192-186 192-189# 110 23%-23 5/lH j 23%-M 39% 40 69%-68% 69%-7<HÉ 43% 44% 31-30 9/16 31-31% NortlvAm. Avialion c.v. A. 15 15% Am. Sm. en Ref. c.A. Bcth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A 19%-1S% 19%-lff, 53%-53 55-50% Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A, PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsehe Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. 211% 210% 239-234% - 23G-233%| 91/16-9 9 1/16-9' 8 7/16—89/16 8 9/16-8% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holfend Amerika lijn A. 103 100 Java-China Japan lijn A. 127%-126% 125-124 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 137%-13G% nat. bez. v. A. 135%-13fl| Kon. Pakef.vaart A. 193 195% Ned. Scheepv. Unie A. 141%-141% fi2-lil%| Rott. Llovd A. 119 118% Stocmv. Mij. Nederland A. 119 119-120 SUIKER ONDERNEMINGEN. 402-396 399-396 223 221 221 104% 105% I n.v.A. Javasehe Cultuur N.I.SU. Ver. Vorstenl. Cult. TABAKSONDERNEMINGEN. Deli .Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A Senembah 150-151% 153-151 216-214 214%-2l3# 174%-173 173%-174 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 217%-215 217%-21ï Bandar Rubber Mij. A. 157%-156% 15? Deli Batavia Mij. A. 1G9%-170 166% Wethoudersbenoeming ter vw nietiging voorgedragen. De Raad van Casricum heeft dezer dagen tegen den wil van den burgemeester, baron Sloet van Evcrloo (X.S.B.), jnet vijf tegen één stem den door den burgemeester onge wcnschte candidaat, den lieer C. P. Spaan scn (R.K.S.P.), tot tijdelijk wethouder'ge kozen. Men zal zich herinneren dat de burgemeci ter den heer Spaanscn niet als wethoüdei wcnschte,' omclat deze den burgemeester be leedigd en belasterd zou hebben. Wel zou d' burgemeester een anderen candidaat dei Bocrcnfrontcr Wilde hebben geaccepteerd doch tle Raad wilde op zijn beurt daar niet van weten. De heer Spaansen heeft thans van dei burgemeester hot volgende schrijven onl vangen: „Hierbij deel u mede. dat ik liet raadt besluit van 18 dezer, waarbij u bent bf noemd tot tijdelijk wethouder dezer gemeen tc,'wegens het in strijd zijn met het alg* meen belang ter vernietiging heb voorgi dragen. Mitsdien is het besluit buiten wei king gesteld tot de besfissing is gevallen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2