Frankrijk moet boerenland worden Maarschalk Stnigly Rydz gearresteerd 50.000 gezinoen uit de stad naar bet platteland Plan van Maarschalk Pétain Eden's missie in het Oosten Tegen knoeierij met prijzen in Frankrijk Nederland verduistert goed Mishandeling van een schildwacht? Groote hoeveelheid bloembollen verloren Berucht oplichter gepakt Tienduizend stedelingen uit Bre- tagne zijn met hun gezinnen naar de Dordognevallei verhuisd, om daar bezit te nemen van duizenderi verlaten boerderijen en zij zijn ge gaan als de voorhoede van een groote beweging tot herestel van Frankrijk door middel van terug keer naar het platteland .aldus U.P. Het betref* hier de uitvoering van een» plan van maarschalk Pé tain, volgens hetwelk ten slotte vijftigduizend gezinnen uit de in dustriële centra zich zullen vesti gen in Corrèze, Cantal, Lot, Avey- ron en Dordogne, en dat beoogt Frankrijk nieuw leven in te blazen door er wederom een óverwegend agrarisch land van te maken. Pétain is van meening, dat Frankrijk te gronde ging, toen het volk het platteland begon te verlaten, waardoor de historische grondslag van het Franselie sociale en eco nomische leven verloren ging. De eigen schappen, die Frankrijk hebben groot ge maakt, gingen op deze wijze langzamer hand verloren en de .weg was geëffend voor de ineenstorting in dezen oorlog. Pétain meent, flat als hij er in slaagt dc oude ver houdingen te herstellen, Frankrijk zal op rijzen uit zijn ruines om zijn plaats te her nemen onder de groote mogendheden. Ter 1 uitvoering van dit plan heeft de regeering een telling verordend van de vele duizen den boerderijen, die in d'e laatste veertig jaar zijn verlaten De regeering biedt deze boerderijen thans aan zonder pacht voor de eerste drie jaar en voor de helft van de. in de streek gewone pacht voor de daarop volgende zes jaar. Aan de „pioniers" zul len speciale credieten worden verstrekt te gen lage rente. Het plan is nog beperkt tot het onbezette deel van Frankrijk, maar eventueel zal het uitgebreid worden tbt het -door Duitschland bezette gebied. De landerijen, die niet meer bruik baar zijn tengevolge van uitputting van den grond, zullen met jonge boomeii worden beplant om aldus de bebossching van Frankrijk te bevor deren. In een uiteenzetting van het nieuwe plan zcide de minister van landbouw Pierre Ca- ziot: „Frankrijk heeft dringend behoefte aan een hervorming der landbouwmethoden. Het land. dat thans gecultiveerd is, zou gemak kelijk 60 tot 70 millioen menschen kunnen voeden. De beste landbouwstreken van de wereld liggen in Noord-Frankrijk, maar dc groei van de groote boerderijen heeft hon derden kleine familiebedrijven opgeslokt, en heeft geleid tot den enormen exodus naar de groote steden, hetgeen tot gevolg- had, dat landbouwkrachten moesten worden geïmpor teerd uit Polen, Italië en andere landen. De vlucht van het. platteland naar de stad in de laatste 20 jaren is nog toegenomen met den groei van de industrie en de stijging der industrieloonen. De Italiaansche regeering zag de mog'clijkheid beter in en organiseerde de overbrenging van zorgvuldig uitgekozen boerenfamilies naar de leegstaande boerde rijen in de Gnronnevallei en eltrcrs in Frank-, rijk. B j het begin van den oorlog zijn vele Italiaansche families vertrokken. Andere, dio naar den geest Fransch waren geworden, zijn gebleven. Nooit meer echter zal Frank-1 rijk moeten toestaan, dat het door geïmmi-< greerde boeren wordt gekoloniseerd De herle ving van de belangstelling voor het platte land komt op een tijdstip dat de Fransche landbouw op het laagste punt in 50 jaar staat, wat efficiency betreft." Caziot deelde tenslotte nog mede, dat de regeering 200 millioen francs beschikbaar had gesteld voor hulp aan de nieuwe boeren tijdens het eerste jaar. ZELFSTANDIG OPTREDEN DER BRIT- SCHE LANDEN VOORBEREID. Te Delhi zal een conferentie worden gehouden van de oostelijke landen van het Britsche Rijk en volgens Ita liaansche politieke kringen staat de ze conferentie in rechtstreekse!» ver band met de reis van pdën naar. Kaïro. Het is volgens deze kringen blijkbaar de bedoeling, voor de Britsche landen in het Naburige en hgt Midden-Oosten een soort politieke, militaire en economische autarkie tot stand te brengen voor het geval de laat ste verbindingsmogelijkheid door de Middel- landsche Zee tengevolge van het slechter worden van Engelands positie aldaar zou verdwijnen. Volgens de opvatting te Rome, wil Eden blijkbaar tijdens zijn verblijf tc Kaïro eenheid brengen in dit autarkische streven, om een zelfstandig optreden der be trokken landen mogelijk te maken. Overigens schijnen, aldus zegt men verder te Rome, de resultaten, welke Eeden-tot dus ver heeft verkregen, het Engelsche optimis me in het geheel niet ie rechtvaardigen. Ita lië slaat deze Engelsche manoeuvre met het grootste vertrouwep gade, daar het er zeker van is dat de Italiaansche weermacht al de ze plannen zal doen mislukken. Engeland en Turkije. Naar Transozean meldt, is in politieke kringen te Ankara de indruk versterkt, dat de Engelsche pogingen om de houding van Turkije en gunste van Engeland te bein- vlocden, mislukt zijn. De Engelsche am bassade verklaarde gisteravond op een des betreffende vraag, dat de Britsche minis ter van oorlog, Anth'ony Eden niet naar Ankara zal komen. Hierin zien Turksche politieke kringen een bekentenis van En geland, dat de^ Engelsche diplomatie de hoop heeft opgegeven, clat Eden door per soonlijke druk uit te oefenen een veran dering in de houding van Turkije zou kun nen bewerkstelligen. Ook in Egypte en Palestina schijnt men, volgens Italiaansche berichten, geen suc ces te hebben. In Cairo begrijpt men, dat met Engeland mededoen funest zou zijn, terwijl de Palestijnsche Arabieren te ver beten zijn over de pro-Joodsche Britsche politiek om, zelfs maar aan ecnige steun aan Londen te denken. Baudoin over het Fransche Jodenstatuut De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, verklaarde, volgens borich ten uit Vichy, in zake het nieuwe joden- statuut, dat de Franschen alleen voor de leiding van hun land verantwoordelijk moe ten zijn. Zij kunnen dus niet toelaten, dat de leidende posten in handen zijn van le den eener gemeenschap, wier traditie, ge voelsleven en gedachten nooit specifiek Fransch geweest zijn en wier groote inter nationale invloed nooit in het belang van Frankrijk geweest is, Wij wenschcn niet meer. betoogde Baudoin, dat de Joden bij ons zijn als een staat in don staat. Poolsch-Britsche splonnage-orga- nisatie ontdekt in Roemenië. BRITSCHE GEZANTSCHAP HET CENTRALE PUNT. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Poolsche maarschalk Smigly Rydz gearres teerd is. Zooals bekend, was hij na de in eenstorting van Polen met den minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, die eenige da gen geleden gearresteerd werd, naar Roe- menië gevlucht. De Roemeenschc politie heeft, een gehei men zender ontdekt, welke, naar van offi- cieele zijde verklaard wordt, in het belang van een buitenlandsche mogendheid ge bruikt werd. Een aantal personen is gearres teerd en een groote som geld, welke zich in hun bezit bevond, in beslag genomen. Welke dc betrokken buitenlandsche mogend heid is, nog niet bekend gemaakt. Voorts is de politie der legionnairsbéwe- ging er in geslaagd, een uitgebreide Pool sche spionnagc-organisatie in Roemenië tc ontmaskeren. Toen zij gisteren alle tot het voormalige Poolsche gezantschap behooren- de huizen doorzocht, vond zij nieuw mate riaal over den opbouw der organisatie en haar connecties met het Britsche gezant schap. Het bleek, dat de Poolsche orga nisatie formeel onder leiding stond van de IntelligenceService voor Roemenië, welke de Britsche mili taire attaché, MacNabb, in handen had. Deze is, zooals bekend, reeds eenige dagen geleden uit Roemenië vertrokken. Evenzoo is een groot aantal Polen, die door het onder- SMIGLY RYDZ (Foto Archief.) zoek ernstig gecompromitteeerd zijn, intusschen naar Istanboel gegaan. Bewezen is, dat de Poolsche organi satie haar middelen uit Britschen bron kreeg en dat haar technisch materiaal en in de eerste plaats de heide geheime zenders, van de En- gelschen afkomstig zijn. Verder is vastgesteld, dat een reeks klaar blijkelijk bezwarende documenten de laat ste dagen naar het Britsche gezantschap zijn overgebracht. In het gebouw van de z.g. „Poolsche vluchtelingenhulp" is een groote centrale voor pasvervalsching gevon den. Men kwam daarbij tot de ontdekking, dat er nog een tweede Britsche centrale moest bestaan. De sporen leidden naar het Britsche gezantschap. In een der huizen van het Poolsche gezantschap vond men druk proeven van propagandabrochures, die tegen Duitschland en vooral tegen den persoon van Hitier gericht 'waren. Meerdere arrestaties. Intusschen zijn ongeveer honderd Polen,' onder wie dertig leden van het z.g. Pool sche gezantschap, gearresteerd. De politie der legionnairsbeweging was de organisa tie reeds gcruimen tijd op het spoor. On der het materiaal, waarover de politie beschikte, had men reeds documenten over de Poolsche actie gevonden. De chef der politie onder het re gime van Carol had deze docu menten echter in den doofpot ge stopt. Onder meer is vastgesteld, dat generaal Gabriel Marinescu, vroeger prefect van politie en tij delijk leider van den veiligheids dienst, daarvoor groote sommen aan steekpenningen had aangeno-" men, zegt U. P. Het D.N.B. maakt nog melding van een démenti van het „Poolsche gezantschap" te Sofia, waarin het D.N.B.-bericht van 22 October over de vondst van bezwarende documenten in een verongelukten auto van het voormalige Poolsche gezantschap te Boekarest en de arrestatie van gezant- schapsleden wordt tegengesproken. De vertegenwoordiger van D.N.B. te Boeka rest is echter van officieele zijde gemach tigd, de juistheid van zijn mededeelingcn te bevestigen. Overigens is het bewuste be richt reeds door andere onthullingen beves tigd. De Fransche regeering heeft verschei dene bepalingen uitgevaardigd tot ver scherping van straffen tegen knoeierij met prijzen voor levensmiddelen. Ieder, die de prijzen van levensmiddelen tracht op te drijven, of levensmiddelen hamstert, kan veroordeeld worden tot een gevangenis straf van zes dagen tot 2 maanden en een boete van 100 tot 10.000 francs. Bij recidive bedraagt de gevangenisstraf 2 maanden tot 1 jaar en de boete 3000 tot 20.000 francs. Maar de verkeerszonden zijn nog vele, zegt de Duitsche over heid. Uit een schrijven van den seeretaris-gene- raal blijkt dat de Duitsche overheid over het algemeen tevreden is over de wijze van verduisteren in ons land. De secretaris-generaal schrijft o.a.: De samenwerking met uw ambtenaren was goed. Het is echter gebleken, dat deze wanneer zij zelfstandig dienst doen, bij in grijpen tegen verkeersovertredingen niet scherp genoeg optreden. Ten einde vooral de wielrijders, die zich in het verkeer nog zeer ongedisciplineerd gedragen, op te voe den, is zulk optreden van groot belang. Het kan niet worden geduld, dat nog steeds wiel rijders met zessen naast elkaar rijden. Daar aan moet in de eerste plaats met alle midde len een einde worden gemaakt. Bovendien moet nog tegen de volgende overtredingen worden opgetreden: 1. Onvoldoende verduistering van rijwie len en motorrijtuigen; 2. Wielrijders gebruiken de rijwielpaden niet; 3. Richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt; 4. Maximum snelheden worden overschre den; 5 Rijden door Nederlandsche motorrijtui gen in de verboden uren.". Onhebbelijke handelsreiziger staat terecht. In November 1039 werd in de buurt van Al- men een auto, bestuurd door een handelsrei ziger uit Arnhem, door twee Nederlandsche schildwachten aangehouden. De militairen hadden tot taak automobilisten te waarschu wen, dat zij langzaam moesten rijden, in ver band met aan de hoornen aangebrachte springladingen. De handelsreiziger voldeed niet terstond aan het hevel tot stoppen en toen hij tot stilstand was gekomen, ont stond een woordenwisseling, waarbij hij een der schildwachten een klap zou hebben ge geven. De politierechter te Zutphen had den automobilist vrijgesproken. In hooger beroep werd de zaak behandeld voor het Arnhem- sclie hof. Uit het verhoor van de beide sol daten bleek, dat de verdachte zeer onhebbe lijk was opgetreden. De advocaat-generaal had een boete van f25.subs. tien dagen hechtenis geëischt. Het Hof heeft den auto mobilist vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Amsterdam bouwt een nieuwe haven met Industrieterreinen, een millioenenwerk, waar bij arbeid is voor duizend personen. - De werkzaamheden ten Westen van de hoofd stad zijn in vollengang, (Foto Pax-Holland) Kolenvcrvoer op Zondag toegestaan Zondagswet moet wijken voor de omstandigheden. Blijkens het algemeen politieblad heeft de secretaris-generaal van het departement van Justitie een schrijven gericht tot de procureurs-generaal, waarin hij erop wijst, mede namens zijn ambtgenoot van water staat, dat onder de bestaande omstandighe den ook op Zondag kolen kqnncn worden vervoerd en gewasschen. Vanwege de. directie van de Nederlandsche spoorwegen was medegedeeld, dat van de zijde van sommige politicautoriteiten was te kennen gegeven, dat zij het vervoeren op die dagen door particulieren zouden belet ten en proces-verbaal zouden opmaken. Voornoemde secretaris-generaal acht het echter onder de tegenwoordige bijzondere omstandigheden verkieslijk, dat zulk optre den wordt nagelaten, terwijl de eventueel na'12 October ter zake opgemaakte proces sen verbaal ongedaan waren te maken. Groote bollenschuur te Llsse afgebrand. Gistermiddag omstreeks twaalf uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de groote bollenschuur van de N.V. J. J. Grul- lemans en Zn. aan de Heerenweg te Lisse. Door den krachtigen wind grepen de vlam men fel om zich heen. De brandweer kon daardoor niet voorkomen, dat de geheele schuu-r, welke een groote hoeveelheid zet- bollen bevatte, tot den grond toe afbrandde. Manschappen van den Opbouwdienst, die bij het hluschwerk hielpen, haalden de geblakerde muren om. Voerman verdronken Het paard schrok en liep met de kar te water. Door het schrikken van zijn paard is gis teren de voerman K. v. F. met paard en kar in de haven van Elburg gereden. Onmid dellijk was hulp ter plaatse en spoedig was v. F. op het droge gebracht. Hij vertoonde toen nog teekencn van leyen, doch hoewel een uur lang kunstmatige ademhaling werd toegepast, gelukte het niet de levensgeesten tc wekken. Vermoedelijk is de man onder den wagen terecht gekomen en in de modder gestikt. Het paard kon gered worden. Een wondermensch Geen stamkaart en geen dis* tributiebonnen noodig. Een inwoner van Egmond aan Zee heeft, volgens de Alkm. Crt, tot nu toep rincipieel geweigerd een distributiestamkaart, le vensmiddelen-bonnen, een kolenkaart of andere thans 7.00 zeer begeerde distribu tiebescheiden in ontvangst te nemen. Hij weet zich ook blijkbaar met andere ar tikelen, dan op de distributiebonnen te verkrijgen zijn, te voeden, te warmen, enz. Een in dezen tijd weinig voorkomend menschl 87% 87 91 86 85% S5% 85% 873/ Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 14 100% 100 Nederland 1940 II 4 96%-96% m/t-rn Idem met bel. fac. 100% 100 Nederland 1938 3.3% S7%-871/16 .8634-87% Oost-Indië 1937 3 84% 85 Oost Indië 1937A 3 82% 82% Duitschland 1930 5% 35%-37% 39-37V, DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 75 Konv Kas (m.v.) 4 „75 PROVINCIALE ÉN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N.-Holf. '38 3 N.-Hoil '38 II (3%) 3 R'dam '37 I. III 3% Z.-HolJand 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% 92% 923,4 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 103% 103% Gelsnk. Berg 5 62% 62 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 160 160% Ned. Ind. Handeisb. A. 118 1193/ Ned. Handel Mij. c.v. A. 101% 101% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A-K.U. Ill%-il3% Calvé Delft c. v. A. 84 84%^ Centr. Suiker Mij. 177 176 Fokker g. A. 188% 188 Lever Bros en UniJever c.v.A. 127%-125 130-127 Ned. Ford 324% 323 Philips G-B.v.A. 192-189% 186%-190# Philipsp ref. A. 140 140 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 23%—24% 25%-24 U/16 Am. Sm. en Ref. c.A. 40 42 Beth. Steel c.v. A 69%-70% 72-73% Gen. Motors c.v. A. 44% 45% Kennecot Copper c.v. A 31-31% 32 5/16-31% North. Am. Aviation c.v. A. 15% 16 Rep. Steel c.v. A. 19%-19% U. S. Steel c.v. A. 20%-211/16 55-56% 60-6f PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordfsche Petr. g. A. 210% 2113,4 Kon. Petr. 236-233% 238-236% Buitenland. Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. 91/16-9% 9%-911/16 89/16-834 8 15/16-9% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 100 102-100 Java China Japan lijn A. 125-124 126-125 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 135%-136 nat. bez. v. A. 139%-138% Kon. Paketvaart A. 195% 198 Ned. Scheepv. Unie A. 142-141% 144-143 Rott. Llovd A. 118% 120% j Stocmv. Mij. Nederland A. 119-120 1223,4 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 399-396 397-399 Javasche Cultuur 223 N.I.S.U. 221 222% 1 Ver. Vorstenl. Cult 105% 108 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 153-151 151-150 De li Mij. c. v. A 214%-213% 213-210 Senembah 173%-174172 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 217%-216 214-218 Ban dar Rubber Mij. A. 158 1573,4 Deli Batavia Mij. A. 166% 168% Willem Nicolaas Veth voorloo- pig veilig opgeborgen. Willem Nicolaas Veth. de oplichter, die telkens weer. na allerlei misdrijven to heb" ben gepleegd, op mysterieuze wijze wist te verdwijnen en de politie maandenlanf liet zoeken, is gistermorgen tegen twaalf uur gegrepen. Veth liep in de Brederodestraat te Am sterdam. toen hij daar gezien werd door iemand, die, evenals tientallen anderen, bij den neus was genomen. Wel had Veth zich ditmaal in een gele overall gestoken, om niet op te vallen, doch dit heeft hem niet gebaat. De man. die hem zag. waar schuwde als een haas de politie van den Overtoom, waarna een Iiondenatrent met een bond er op uit trok om Veth tc arres teeren. Toen do oplichter zag. dat men hem thans in de gaten had. zette hij het op een loopen. De trouwe viervoeter was echter veel sneller dan Willem Nicolaas en binnen enkele tellen had de hbnd hem te pakken. Veth durfde geen stap meer te doen en zat spoedig in het politiebureau aan den Overtoom achter slot en grendel, Ren enorme reeks van oplichterijen, gedurende de laatste maanden te Amster dam in vrijwel alle deelen der stad g* nleegd. zal hem ten laste worden geleed. Tientallen mensehen zijn door Veth's mooie praatjes bedrogen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2