Uit het Huis met de Hooge Trap Moeten de jongeren zwijgen KRUSCHEN Stapjes verder met de uitbreiding IVOROL De Nederlandsche Tandpasta Predikbeurten Vrijdag 25 October 1940 Tweede blad ALKMAAR OOK GRAAG EEN GEDEELTE VAN BERGEN ERBIJ! Anders in den „ouden" tijd had de behandeling van een agenda van 26 pun ten zeker een middag en een avond ge kost, thans was de vergadering der Alk- niaarsche Edel achtbaren, die om 1 uur be gon. om halfdrie al afgeloopen. Misschien was het aangekondigde gezamenlijke uit stapje naar het nieuwe Gymnasium daar niet vreemd aan. Ook het feit van den verjaardag van den burgemeester, welke juist gevierd was en den verjaardag van den secretaris, die vandaag gevierd zal worden, bekortte wellicht de discussies, want dan zijn er in den raad altijd taart jes bij de thee en men weet, als de katjes muizen, dan mouwen ze niet.. Het was al« vanouds de nestor des raads, de heer Hil- debrand Klaver, die don voorzitter en den secretaris hartelijk gelukwenschte en hen prees voor alles wat zij in de moeilijke da gen deden en doen. Het scherm werd voor de eigenlijke voorstelling nog niet gehaald, eerst kwam p,r nog een andere spreker, de heer Stoutjesdijk, die het zich als een persoonlijk feit aanrekende, dat in on ze courant een bedrag, door hem eenoemd als prijs voor verf voor de wallekantsbe- srhildering. niet juist vermeld zou zijn. Wij zullen niet zoo lang wachten als de heer Stoutjesdijk. Hehhen wij ons in het overzicht van de vergadering van 26 Aug vergist, erkennen wij dat gaarne, wij kun nen het thans overigens niet meer contro leeren. Vermoedelijk heeft, als de heer Stoutjes dijk gelijk heeft, de drukfoutenduivel ons parten gespoeld. Het is overigens gebruike lijk om zich in voorkome.nd geval direct na het constateeren van het feit tot de re dactie te wenden, die zoo noodig dan met een rectificeert Zijn vrienden de journalis ten van don Voordam zullen dit den hoer S. ongetwijfeld gaarne bevestigen. Na twee maanden is ieder het „gewichtige" geval, dat bleek niet eens genotuleerd te zijn, vergeten. Maar na dit alles kwamen dan toch de zaken waarvoor de de raad bijeen was ge komen op tafel De voorz. hamerde tal van punten door. ze waren voor een goed deel van administratieven aard en geven geen aanleidinR tot discussie. Slechts over de aanvrage van den heer Blankendaal het bekende geval van het landarbeidersplaats- je. kwamen de tongen even los. De heer v. d. Va 11, die cr vorige keer toen de raad het tegen den zin van B en W. inwilligde niet bij was geweest, verklaarde nu tegen te zijn en de heer Eriks adviseer de zich in dergelijke gevallen met den dienst voor kleine boeren in verbinding te stellen. Het slot was, dat het crediet voor het plaatsje werd toegestaan en «le heer Blankendaal dus aan den slag kan gaan. De heer Coerts had het vreemd gevon den, dat nu reeds voor het politiebureau zooveel onderhoud noodig was voor het loodwerk. Hij was aan 't snuffelen gegaan en had gevonden dal het bestek niet deug de. Hel lood is veel te licht. Wethouder Mr. de Groot zal de deskundige opmerkin gen van den heer Coerts op een papiertje krijgen en er zijn voordeel mee doen. Dc radiotarieven zullen voor 1911 niot veranderen. De heer Bonsema vreesde dat men deze als sluitpost der begrooting zal gaan beschouwen als men den" raad voor schrijft ze elk jaar te bepalen. Wethouder Kevsper vond, dat de heer Bonsema daar toch zelf bij was. hetgeen den heer Couwcn- hoverr de opmerking ontlokte: Dat geloof ik niet... Na een half uur vergaderen waarin o.a. nog werd bepaald dat de aanvangsuren van vee- en Zaterdagavondmarkt in overeen stemming met de verduisteringsbcpalingen worden gebracht werd de groote koek: de samensmelting aangesneden. Uit de korte discussie bleek dat de heeren, ieder op zijn beurt, een stapje verder zullen gaan en behalve Oudorp en het gedeelte van Heiloo, waarom reeds jaren wordt gestre den, ook graag een gedeelte van Bergen willen hebben, dat gedeelte waar eerst de kazerne zou komen en liefst de Bergerweg. De heer Venneker zag in de samenvoeging met Oudorp geen financieel voordeel, want de Alkmaarsche diensten zullen ook de buurtschap Oudorp moeten bedienen. De heer- v. d. Vall vond het niet noodig dat het hegeeren van Alkmaar zich uit strekt tot het land over de Hoornsche vaart, de nollen, die eigenlijk St. Pancras en Koe dijk toebehooren. De heer Sietsma betoogde dat grenswijzi gingen toch later aan de orde komen cn zag aan Alkmaar nog graag een grooter deel van Heiloo, de lintbebouwing tot Nijenburgh bijvoorbeeld en een stuk tussehen Hoever- vaart en Heilooërdijk toegewezen. De voorzitter vertelde dat het College niet afkeerig was aan te bevelen om een stuk van Bergen ook bij Alkmaar te voegen, maar anderzijds ook wel er toe over wilde gaan, later eventueel aan andere gemeenten grond af te staan. De gemeenten moeten thans alle offers brengen, aldus de kern van zijn betoog, maar later zal de samen voeging tot heil van allen strekken, die er bij betrokken waren. Nadat wethouder Kevsper den heer v. d. Vall had beantwoord, die er op gewezen had. dat Oudorp stroom van de provincie heeft en Alkmaar zelf levert.' een raadsel waar de wethouder, thans ook geen oplos sing voor weet, werd de vergadering ge sloten, doch noodigde voorzitter allen uit nog ever! gezellig bijeen te blijven. Afd. Waard en Groet Holl. Mij van Landbouw over de eenheid in de agrarische wereld. DRUKKE DISCUSSIE OVER DE KWESTIE BOERENFRONT. Gistermiddag hield de afd. Waard eh Groet van de Holl. Mij. van Landbouw bij den heer C. Droog te Kolhorn een vergadering. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter, de heer A. Waiboer van Win kel, opende de vergadering met welkom, in het bijzonder lot het H.B. lid, den heer Kiste maker. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den heer A. Schenk, wer den onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Naar aanleiding van de notulen, vroeg de heer J. Saai hoe het staat met de drogerij. De voorzitter deelde mede, dat de zaak van de bedrijfsvereeniging nog hangende is, in verband met de vergoeding aan den persoon, welke daarmee belast zal worden. Anna Pau- lowna gevoelt er ook wel voor. Als er geld voor beschikbaar komt, wil men een en an der door laten gaan. De voorzitter vreog. of er 'gevoeld werd voor bet houden van een cursus, hetzij mo tor- of graanselectiecursus. l)e heer Joch. Blauaboer deelde mede, dat er tot zijn spijt niemand der smeden in Nd.- ifolland voor dit jaar voor een cursus te vin den is. Zij achten zich niet in staat, een cur sus te geven. Een vertegenwoordiger van den Smedenbond, die mededeelde, dat in Fries land en Groningen 't wel goed gelukt. Door zijn bemiddeling zal nu ook mogelijk zijn voor Noordholland een cursus te orgunisee- ren, zoo mogelijk in samenwerking met zus- tervoreenigingen. Er wordt met volle kracht aan gewerkt om het zoover te krijgen, opdat degenen die met de machines moeten wer ken, kleine reparaties en stagnaties kunnen vehefpen. In het algemeen is meer kennis noodig van de landbouwwerktuigen. Er zul len meer cursussen moeten worden gehou den. De aardappelcursus heeft uitstekend vol daan, zei spr. De heer Schaap, Groetpolder, wilde een cur sus houden. De voorzitter zeide, dat een aanvraagfor mulier van het H.B. is ontvangen. De lieer Blaauboer merkte op, dat de Sme deubond de aangesloten smeden opwekken zal, een cursus te houden. De Holl. Mij. en de Werktuigencommissie willen ook meewer ken. Er wordt serieus in gewerkt. Men ging er mee accoord, dat het bestuur deze zaak uitwerkt. De grasdrogers worden alleen gegeven voor liet drogen van gras, niet voor akker bouwproducten. Gras gaat voor, misschien dat ook akkerbouwproducten kunnen wor den ingeschakeld als er geen gras is. De heer Saai zeide, dat dit wel zit in de techniek van die dingen, Er worden wel flin ke subsidies voor gegeven voor gras! De voorzitter merkt op, dat de machine die andere producten niet kan drogen. Pogingen van „De §<er" om het voor eigen leden te doen, zijn niet geslq^gd. Ten aanzien van de gerst commissie werd medegedeeld, dat het prijsverschil tussehen voer en brouwgerst maar f 0.50 per 100 kg. bedraagt. Dat is wel jammer. De zaak draait weer. Het pakhuis van Geertsema wordt ge vuld. De excursie naar Groningen heeft niet door kunnen gaan, er waren geen bussen lie- schikbaar. Van het hoofdbestuur was een circulaire ontvangen over de belegging van kasgel den bij een instelling. Boerenleenbank of i.d. Er zal geen boekje worden aangevraagd, het kassaldo is te gering. ct. Tube 60 - 40 - 25 ct. Naar eenheid. Van den heer Donaberger was een schrijven ontvangen, waarin wordt gewezen op d'e groote veranderingen, welke in ons land geschied zijn', waar bij de aandacht wordt gevestigd op de noodzakelijkheid van eenheid van den boerenstand. Stelde voor den afgevaardigden op te dra gen aan het H.B. te verzoeken, in contact te treden met 't Boerenfront, om te trach ten tot samenwerking vóór deze zoo noodza kelijke eenheid te komen. Gewézen wordt op de snelle groei van het Boeren front. De voorzitter herinnerde aan hetgeen door de drie landbouworganisaties is gedaan, om een nieuwe richting te vinden. Nu is het Landbouw en Maatschappij die een com missie De heer Saai: Die commissie bestaat al niet meer. Er zal in de toekomst niet meer zijn voor de boerenstand dan het „Boerenfront." Niet noodig! De heer Joch. Blaauboer vond dit heele- maal niet noodig. Wij kunnen hier in de afd. niet beslissen hoe 't H.B. daarin handelen moet. De heer Ki6temaker (H.B. zeide, dat er wel druk naar eenheid wordt gestreefd, maar nog niet besloten tot samenwerking met het „Boerenfront". De alg. verg. van de Holl. Mij. van Land bouw is een week uitgesteld. Daar zal de heer H. D. Louwes een uiteenzetting over deze zaak geven. We zouden wel wat voor barig zijn met dit besluit. De heer Saai zeide. dat hetgeen de heer Louwes wil cfoen. geen kans van sla- het systeem van den boerenstand is noodig Zij willen behoudenzooals het was. Dat is niet mogelijk. Een verandering in het systeem van de boerenstand is noodig. Het is zoo Unie-achtig. Men kan zien dat men lid kan blijven van de politieke partij en toch lid worden van de Unie. Zooals »de Unie nu doet met de R.K. Staatspartij, zal het ook gaan met den boerensiand. De verandering die we in Nederland krij gen, is groot, er zal iets moeten gebeuren. Als we weten hoe de toekomst van Ne derland door velen, ook door vele vooraan staanden wordt gezien. Niemand anders dan de N.S.B. zal hier straks in Nederland regeeren. Naast de N. S.B. (los daarvan) zal het Boerenfront de organisatie van den Boerenstand zijn. P" heer A. Soher.k merkte ip n.a.v. een artikel in het landbouwblad, dat samen voeging met de confessioneelen niet vrijwil lig geschieden zal. Er zal een dwang moe ten komen. Dat zegt al genoeg. De voorzitter las een ander stukje voor, waarin gezegd wordt, dat het H.B. piet star tegenover samenvoeging van de agra riërs staat. De heer K. Kistemaker vroeg wat er tegen was om te vragen eens met elkaar te praten Dan komen ze misschien bij elkaar. De heer Saai: Ze willen niet praten. De heer A Schenk verwachtte dat de helft van de leden van de H. Mij. zal weg- loopen naar het T renfront, als er niet spoedig een beri «ung komt. Een 'der leden vroeg' wat er tegen was om te Draten. De heer Joch. Blaauboer vroeg of men graag naar de alg. vergadering zou gaan, wanneer hier op een onvoltallige vergade ring besloten wordt, om aan te dringen op samenwerking met het Boerenfront. De heer Saai zeide, dat het een ingeko men stuk is, dat behandeld moet worden. De heer Blaauboer zou gaarne de boel hier bij elkaar houden. De directe oorzaak van Uwe Rheumatiscbe pijnen ii onzuiver bloed. Neem die oorzaak weg; doe een bloedzuiverende kuur met Kruscben Zout. Met de onzuiverheden in Uw bloed zullen ook Uw pijnen ver dwijnen, radicaal en langs natuurlijken weg. BI] «II* apeth. an dre* 1.62, 1.47 0.76, 0.41, p. Op zoek uur geschikte schuIlgeUgenheden voor de Meastrichtsche bevolking kwam men terecht in het ondergrondsehe gengenlabyrinth, gebouwd in de tweede helft van de 18de eeuw voor de verdediging van de stad. Er bestaan plannen, om hiervan een bezienswaardigheid te maken (Foto Het Zuiden) Da historische pothuizen van Amsterdam waren altijd het domein van de vlijtige schoenmakers. Slechts enkelen zijn deze traditie trouw gebleven (Foto Pax-Holland) De heer Saai: Wij denken er nu eens an ders over dan U. De heer Kistenmaker H.B.-lid herinner de er aan steeds voor één organisatie voor Nederland te zijn geweest. In het Kon. Landbouwc.omité kan ieder zich organi- seeren. Later zijn de* confessioneelen afzon derlijk gegaan. Waren die bonden maar niet apart dan zou het nu anders zijn. De confessioneelen beginnen nu al een beetje anders te denken. Als hef mogelijk is, dat de confessionee len bijdraaien en bij het RiN.L.-Comité ko men, dan heeft men de strijd Landbouw- comité of Boerenfront. Volgens spr. zou men niet overhaast te werk moeten gaan. De heer Donaberger merkte op, dat Land bouw Maatschappij in Noord-Holland is toegetreden tot het Boerenfront. Zal dat de confessioneelen ook niet iets zeggen? Het is een groote organisatie geworden. De heer Donaberger merkte op, dat het misschien voor den heer Blaauboer een groote verandering zal zijn, maar de jon geren hebben andere gedachten! De heer Joch. Blaauboer: Zonder erva ring!! Het. wilde er bij den heer Donaberger niet in, dat menschen van ruim dertig jaar niets mogen zeggen. Hierna volgden nog eenige discussie over het al of niet behandelen van dit stuk, of het te laat is ontvangen of niet. Verscheidene leden maakten er bezwaar tegen, omdat het voorstel niet' op agenda stond, anderen waren van meening, dat het als ingekomen Stuk ook behandeld kan worden en er een beslissing kan vallen. De heer Kistenmaker zou tenslotte, na dat de brief nog eens voorgelezen werd voor willen stellen de meening van het H.B. te vragen en dit schriftelijk zoo spoe dig mogelijk in te dienen, waarmede men tenslotte accoord ging. Bi] de verkiezing van een be stuurslid, aftredend de heer O. Schaap (niet her kiesbaar) werd de heer K. Kistemaker ge kozen, die de benoeming niet aannam. Daarna werd de heer D. Molenaar gekozen. Vervolgens werd de beschijvingsbrief voor de algenieene vergadering van de Holl Mij. van Landbouw besproken. De voorzitter en de secretaris zullen de ze algm. vergadering bezoeken. De musschenplaag werd besproken. Ook zijn er veel koolduiven. Er zijn echter geen geweren in de heele polder. Er zal echter toch een omslag worden gemevcn voor de musschenpot. Het bestuur zal de premie nader regelen. Zwendel. De heer G. de Boer zeide zeer slechte re sultaten te hebben gehad met een mollen en muizenverdelgingsmiddel. Het heeft ons geld gekost, vcrscheidenen hebben f 20.— be taald. Men zal de bestrijdingsmiddelen chemisch laten onderzoeken, om maatregelen tegen den leverancier te nemen. De heer H. Kistemaker zou willen pro- beeren om geweren te verkrijgen voor het schieten van schadelijk "wild. Het zal moei lijk gaan, meende de voorzitter. Men besloot hierover aan het H.B. te schrijven. Dc heer Melchior vroeg naar de hertaxatie van gevorderde paarden. De heer Kistemaker (H.B.) deelde mede dat dit z. i. van toepassing zal zijn op de z.g. vóórvordering, niet voor de gewone vor- dering. De heer Melchior wilde gaarne nog eens pogingen doen, om herziening te verkrij gen. Hiertoe werd besloten. Het H.B. zal er mee in kennis worden gesteld. Daarna volgde sluiting. De voorzitter dankte den heer Schaap voor diens bemoei ingen in het bestuur. „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar v per dag. wèg pijn en narigheidl ZONDAG 27 OCTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn (Kerkhervorming; Collecte). St. Maarten, nam. 2.30 uur, Ds. Kapféyn. (Kerkhervorming). Dikshorn, vm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Oude Niedorp. voorm. 10.30 uur. Ds. Krop. Veenhuizcn, voorm. 10.30 uur, Ds. W. A. van Wijk, van Zaandam. Bevestiging. Heerhugowaard. nam. 2 uur, Ds. W. de Mooij. Intrede. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Zondags school. Voorm. 10.30 uur. Ds. van Bicmen. Kolhorn, nam. 2.30 uur, Ds. van Biemen. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Hervormings-Zondag. Voonm. 11.45 Zondagsschool. Anna Paulowna. nam. 2.30 uur, de heer A. Kalis. (Hervormings-Zondag). Oudkarspel, voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Winkel, nam. 3 uur, Ds. Nell. Eenigenburg, geen dienst. Oudesluis. zie Schagerbrug. Petten, voorm. 10.30 uur, Ds. Vorstman. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Zuid-Zijpe. geen dienst. Voor catechisaties zie advertentie. Hippolytushoef. vm. 10.30 uur. Ds. v. Beek. Den Oever. nam. 2'.30 uur, Ds. v. Beek. Zuidscharwoude. voorm. 10.30 uur, de heer Korndörffcr. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, vm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Rarsincerhorn. voorm. 10.30 uur, Ds. Oos- terhaan. Oudesluis. nam. 2.30 uur, Ds. Oosterhaan. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. P. J. Smits. Hippolytushoef vm. 10.30 uur, Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Kolhorn. voorm. 10 uur, Ds. Visch. Nam. 3 uur. Ds. Visch. Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de lieer Boon. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Pcltlaan 1), voorm 10.30 uur, Ds. Warners, van Alkmaar

Schager Courant | 1940 | | pagina 5