Ex-koning Carol Kinderontvoering vóór jO jaar 6,23 uur gearresteerd Winterhulp in België Niet naar Zeeland zonder meer Relletjes in Londen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren Zwaardere Britsche oorlogsvliegtuigeo Spannende dagen in Den Haag Mogelijk met mevrouw Lupescu naar Roemenië teruggezonden. Naar Associated Press uit Sevilla meldt, lijn ex-koning Carol en mevrouw Lupescu óp 23 October gearresteerd. De mogelijk heid bestaat, dat zij naar Roemenië terug gestuurd worden. De vroegere hofmaar schalk Urdareanu, die ex-Koning Carol en mevrouw Lupescu in ballingschap verge zelde, werd eveneens gearresteerd. Alle drie schenen verrast, toen de politie hun de plotseling verandering in hun lot mede deelde. Gemeld wordt, dat ex-Koning Ca rol voorbereidingen had getroffen om zich naar de Vereenigde Staten*te begeven en dat hij dikwijls telefoongesprekken voerde met Lissabon. De politie heeft ex-Koning Carol, me vrouw Lupescu en Urdareanu medege deeld, dat zij naar Granada zullen worden overgebracht totdat het geval opgehelderd is. Toen Urdareanu over zijn toestand werd Ingelicht, hief hij bevend zijn handen om hoog en riep stokkend „zij zullen mij doo- den, wanneer wij naar Roemenië terugge stuurd worden" De commissaris van politie heeft het ge zelschap een hotel aangewezen. Door de half geopende deur luisterde mevrouw Lu pescu naar het gesprek, dat gevoerd werd. Urdareanu zag er verslagen uit. „Zijne ma jesteit moet het weten", zeide hij. Hij be gaf zich daarop, gevolgd door den com missaris van politie, naar ex-Koning Ca rol. Gemeld wordt, dat de Koning zijn ver bazing wist te verbergen. Hij zeide: „mag ik u vragen, wie of u deze bevelen heeft gegeven? De commissaris van politie ant woordde: „Wie zijn uw superieuren?" Carol «cheen terneergeslagen, doch zijn toestand verbeterde, toen hij kort daarop een bezoek bracht aan den civielen gouver neur, die hem mededeelde, dat hij en zijn gevolg vandaag naar Granada zouden ver trekken. Geen liefdadigheid maar sociale plicht De inrichtïg van de winterhulp in België is thans een voldongen feit. Ingevolge den wensch uitgedrukt door de secretarissen- generaal der ministerieele departemen ten en na voeling te hebben genomen met de terzake betrokken kringen, heeft de heer Paul Hevrnans, gouverneur van de nationa le maatschappij voor crediet kan'de 'nijver heid en professor aan de rijksuniversiteit te Gent, er het voorzitterschap van aange nomen. Hij zal binnenkort, teneinde in de vervul ling zijner opdracht te worden bijgestaan, een algeineenen raad en een uitvoerenden raad oprichten. De zetel van het beheer der winterhulp is gevestigd te Brussel. Vanzelfsprekend- zullen de bestaande so ciale werken, die in België een essentieele rol vervullen, de spil van de nieuwe organi satie van winterhulp uitmaken. Naar de opvattingen van haar voor zitter, mag winterhulp niet als een liefdadigheidswerk worden beschouwd maar als een socialen plicht ne een daad van solidalriteit. In dien geest zal de organisatie van win terhulp wórden opgevat en zal zij, gedragen door een eensgezinden wil, de actieve sym pathie van het gansche land weten te ver werven. De Engelsche aanval op Hamburg Slachtoffers onder «Ie. burger-, bevolking. Twee Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In den vorigen nacht hebben Engel sche vliegers een aanval op Hamburg ge daan. Eenige toestellen kwamen op groo- te hoogte boven de stad en richtten schade aan door brand- en brisantbommen te la ten vallen. Wederom zijn dichtbevolkte woonwijken getroffen en een aantal huizen, alsmede een lazaret, beschadigd. Onder de burgerbevolking zijn weer eenige slachtoffers te betreuren. Uitgebroken branden werden snel gebluscht door het doeltreffend op treden van den veiligheidsdienst der lucht bescherming en de brandweer. Twee Brit sche vliegtuigen zijn bij hun nadering neer geschoten. Personeel Poolsche gezantschap gearresteerd Alleen de vroegere gezant op vrije voelen. In verband met de poging tot ontvluchten *an den vroegeren Poolschen minister van •buitenlandsche zaken, Beek, verluidt, dat het geiieele personeel van het voormalige Poolsche gezantschap, met uitzondering van den vroegeren gezant, gearresteerd is. Uitzonderingsvergunningen en de weg om die te krijgen. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laats ten tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat ingezetenen van de meer noordelijk gelegen provinciën, die door Zee land Willen reizen, in Roozcndaal aanko men zonder in het. bezit te zijn van de uit- zonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergun ning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden, na toetsing op de nood zakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien op zichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke gedetacheerd is bij, den vertegenwoordiger van den rijks commissaris, die opnieuw het verzoek zal 1 toetsen en de vergunning uitreikt. In het. verzoek, dat men tol de burgemees ters richt, moeten zijn vermeld: voor- en fa milienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de, duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge schreven weg niet bewandelen en zich des ondanks in 'het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddel lijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderings vergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in be handeling worden genomen. Schadevergoeding wegens loon derving was geweigerd. Ongecensureerde Imededeelingen van neu trale correspondenten to Londen spreken van steeds slechtere arbeidsvoorwaarden te Lon den, waarvan het gevolg stakingen en scher pe tegenmaatregelen der Londensclie politie zijn. Zoo heeft eeu arbeider uit.de wijk Is- llngton, Hamilton Tinsdale geheeten, die in de politiegevangenis in Bow Street opgeslo ten zat en er in geslaagd was te ontvluchten, verteld dat hij met vele arbeidsmakkers op de groote Londensche vlëeschiiiarktSmith- field gearresteerd was, nadat zij het werk hadden neergelegd, omdat de directie scha devergoeding wegens loonderving weigerde. Als gevolg van de onophoudelijke Duitsche luchtaanvallen kwamen de arbeiders nog ten hoogste op een weekloon van 12y2 shilling. De politie greep bij de staking in en om streeks 250 personen, onder wie talrijke vrou wen, wier mannen opgeroepen waren voor militairen dienst, werden gearresteerd. Juist dit feit heeft hij de bevolking een dusdanige verontwaardiging teweeggebracht, dat ook nog een aantal personen inhechtenis geno men zijn, die op zichzelf aan de zaak part noch deel had. lijn Rome-Florence is als gevolg van een aardverschuiving de spoorbaan bedolven en sinds gisteravond elf uur is het verkeer ge stremd. De treinen moeten langs een omweg geleid worden en hebben vertraging. aangehouden onder wie een op den Stati onsweg hard loopende candidaat-onderwijzer die zoo overstuur raakte, dat hij, na het verhoor examen doende, zakte. In de hoop, dat het handschrift van den gezochten moordenaaar herkend zou worden liet de politie de dreigbrief in facsimile publiceeren en dit had een onverwacht suc ces. Op 3 October kon n.I. reeds gearres teerd worden Willem Marianus de Jongh, oud-sergenat v&n het Indische leger, sedert een jaar schrijver op het departement van Koloniën. Dien dag zag n.I. een zijner vrien den een sergeant der Grenadier en Jagers, Musketier geheeten, de brief in een krant afgedrukt en terstond werd hij getroffen door de gelijkenis met. vroeger uit Indië van de Jongh ontvangen brieven. Musketier deelde zijn ontdekking aan de politie mede en nog den zelfden avond werd de Jongh ten huize van zijn moeder aange houden. Hij ontkende aanvankelijk stellig, maai den volgenden morgen, toen het verhoor al vroeg werd voortgezet, viel hij omstreeks 10 uur door de mand en-bekende,'den brief te hebben geschreven. Aangezien voor het politiebureau een opgewonden, tierende me nigte met kennelijke lynchbedoelingen was samengestroomd, werd de zwaar geboeide de Jongh door een zijdeur per vigilante weggebracht naar de gevangenis, onderwijl een sterk bewaakte .gevangenwagen welke voor den hoofdingang voorreed, de aandacht voldoende afleidde. Twee dagen later be kende de Jongh ook den afschuwelijken moord te hebben gepleegd. Het bleek,, dat zijn moeder mevrouw Boogaardt bad ge kend en haar had hij wel eens hooren ver tellen van de fabelachtige rijkdom van den heer Boogaardt. Lezing van de roman „Dy twee Moeders" had hem op het denkbeeld der ontvoering gebracht. Tot den moorrd was hij pas gekomen, toen de jongen, na dat hij hem in de dennen vastgebonden had. riep: „ik. ken je wel, ik heb je dikwijls in het Willemspark zien loopen". Hierdoor bevreesd geworden voor latere ontdekking, had hij het kind met de dolk uit zijn degen stok om het leven gebracht. Na eerst tot levenslange gevangenisstraf fW*OM Laan. Schagen. Tel. 444 f2 lijnen). Kengetal 2240. ZATERDAG 26 OCTOBER 1S40. 85 Jaargang. No. 11327. Uitgave dar N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 26 uur Luchtmaarschalk Joubert over den toestand. De Britsche luchtmaarschalk, sir Philip Joubert, heeft gisteravond; aldus het A.N.P. voor de Engelsche radio gesproken over de situatie in den luchtoorlog. De aangerichte schade, aldus vertelde Joubert, is welis waar niet omvangrijk, doch deze bomaan vallen werken op de zenuwen van de En- gelschen, vooral op die der Londensche be- volikng, daar zij een toestand van perma nente onrust vormen, slechts in zooverre zijn zij gevaarlijk. De nachtelijke aanvallen van vrij groote formaties richten uit den aard der zaak een grootere schade aan, want de Duitsche vliegers hebben zeer goed geleerd het opgestelde doel mét hun bom men nauwkeurig te treffen. Daar echter de meeste bomaanvallen des nachts worden ondernomen, de Duitschers op groote, hoog te vliegen, het zicht dikwijls buitengewoon slecht is en de vijandelijke toestellen door het luchtdoelgeschut gedwongen onrustig moeten vliegen, is het voor hen uiterst moeilijk nauwkeurig te mikken en te tref fen. Bij den overvloed van militaire doelen die binnen Londen liggen is het welhaast onvermijdelijk, dat zij deze vaak treffen. De Londensche bevolking gelooft, dat de Britsche luchtdoelartillerie zoo weinig schiet omdat er geen munitje meer is. Bovendien deelde Sir. Philip nog mede, dat men reeds plannen heeft uitgewerkt om de, Spitfire- en Hurricane vliegtuigen nog zwaarder te bewapenen en ze sneller te maken. Ook bestaan er nieuwe plannen voor den bouw van betere Britsche jacht vliegtuigen. DEN HELDER BOMMEN IN EEN WEILAND. Drie koeien gedood. Gisternacht zijn ook nog bommen geval len in het land van den heer Desselaar aan den Jan van Sheyenweg. Drie koeien wer den op slag gedcod. Een bom is nog niet tot explosie gekomen. Het bruikbaar maken van de benzine in de Fransche leger-tankstations voor de Duitsche weermachts-doeleinden eischt speciale voor zorgsmaatregelen. De bedieningsmanschappen dragen bescherminas-uniformen (Foto Weltbild) te zijn veroordeeld, kreeg de moordenaar iri hooger beroep 25 jaar, welke hij ook heeft overleefd. Men moet de oude verslagen in de kran ten'van het najaar 1SS0 nalezen om zich goed te realiseeren dat. er sedertdien in on ze samenleving niet alleen in het kran tenwezen! héél veel veranderd is. Bn de sergeant-musketier, door wiens toe doen vooral de zaak tot klaarheid was ge bracht? De Koning deed hem indeclen bij het Instructie Bataljon te Kampen en na eenige jaren ging hij als officier naar In dië. Daar werd hem eens op de Sociëteit, venveten, zijn vriend te hebben verraden. En Musketier die indertijd de helooning van f 10.000.had geweigerd, trok zich dit ver wijt zóó aan. dat hij. in een bui'van wan hoop een einide aan zijn leven maakte. Geen opwekkende lectuur, deze geschiede nis. maar belangrijk genoeg om ter gelegen heid van dit „jubileum" nog eens in herin nering te worden geroepen. HANDSCHRIFT VERRIED DEN DADER. Zestig jaar geleden zijn Den Haag en wel dra geheel Nederland, opgeschrikt door de ontvoering en vermoording van een 13-jari- gen jongen, zoon van vermogende ouders, wo nende aan het Plein1813, no. 3, het groote heerenhuis, waarin den laatsten tijd de Roe- méensche legatie gevestigd is geweest en voor dien de Hooge Raad tijdelijk onderdak had gevonden tijdens den herbouw van het Gebouw aan het Plein. Op Vrijdag 24 September 1880 vernamen de Hagenaars de eerste bijzonderheden over deze ontvoering door de volgende publicatie: Gistermiddag 3 uur is uit 's-Gravenhage weggevoerd met rijtuig Marius Boo gaardt, oud 13 jaar, klein, mager, leven dige donkere oogen, donkerblond haar, hangende over het voorhoofd; gekleed donker grijs buisje en broek, kaplaarzen, zwartlaken pet, door een onbekend heer, gekleed donker bruine jas en broek, zwart laag hoedje, bruine stok, circa 25 jaar oud, lengte middelmatig, bleek, ten ger, donker uiterlijk. Zijn vader looft 2000 gulden uit voor de terugbezorging. Den vorigen middag was de kleine Marius niet op den gewonen tijd van school thuis gekomen. Weldra bleek, dat hij .omstreeks 3 Ook overstrooming in Italië Spoorbaan bedolven. Als gevolg,van den regenval, die in geheel Midden-Ila!ië al eenige dagen het karakter van een wolkbreuk draagt, is de Tibet* in den loop van de laatste twintig uur niet minder daa zes meter gestegen en vertoont reeds hoogwaterstand. In Toscane en Um- brie zijn op verschillende plaatsen over stroomingen en schade veroorzaakt. Op de uur door een heer per rijtuig was afgehaald. Terstond werd 'een uitgebreid onderzoek in gesteld en denzelfden avond werd de koetsier van het rijtuig opgespoord, die verklaarde bij het station Rhijnspoor tegenwoordig S.S. te zijn aangeroepen door een heer, die zich naar de Koninginnegracht liet rijden tot bij het Instituut waar Marius sc-hopl ging. Toen Marius was ingestapt, kreeg de koet sier order, de Laan van Meerdervoort af te rijden, waar de onbekende ter hoogte van de tegenwoordige Waldeck Pyrmontkade toen het einde der stad liet stoppen, 2 gulden betaalde en met den jongen aan de hand verdween in de richting van de toen zich daar nog bevindende duinen. In den loop van dienzelfden Donderdag avond werd aan den huize Boogaardt een brief bezorgd, welke, ondanks het verdraai de handschrift reeds elf dagen later tot op sporing van den ontvoerder zou leiden. In de ze brief werd een losgeld van f 75.000.ge- ei scht met de bedreiging dat inmengen van de politie den dood van Jiet kind zou be- 1,eekenen. De ontvoering werd tevens een wraakneming genoemd „op uw vrouw Marie, die ik haat." Nog voor de wanhopige ouders hadden kunnen besluiten, de aanwijzingen uit dit briefje op te volgen, werd den volgen-den dag dus Vrijdagmiddag in oen duinpan achter het tegenwoordige Hout rustt.errein het 'met een groen koord aan handen en voeten ge bonden lijk van den ontvoerden knaap ge vonden. De schooltasch zat nog op zijn rug en over hot. met bloedbevlekte gezicht was de pet getrokken. Zeven dolksteken in de hartstreek hadden een einde gemaakt aan een jeugdig onbezorgd leven. Teneinde niets onbeproefd te laten wer den in den namiddag toch de aanwijzingen van den dreigbriefschrijver, naar den uitersten schijn, opgevolgd. De vrouw van den koetsier der familie Boogaardt begaf zich met een envelop naar de opgegeven plaats; ongezien bewaakt door rechercheurs, heeft zij hier meer dan 2 uur, gewacht, doch niemand kwam opdagen. De helooning op het vinden van den dader werd tot f 10.000.verhoogd, iedereen keek uit naar verdachte personen in de Haagsche straten zelfs werden totaal onschuldigen - Voor schending van het grond gebed door Engeland. 'Naar Transozean meldt, liep gisteren in de Grieksche hoofdstad het gerucht, dat de En gelsche vloot van plan was zich meester te maken vén de eilanden Lemnis, Chios, My- tilene en Kreta en hierop steunpunten in te richten. De bezetting van deze eilanden zou ieder oogenblik te verwachten zijn. In ieder geval heeft de Grieksche regeering alle voor zorgsmaatregelen getroffen om iedere poging tot het schenden van zijn territoriale integri teit het hoofd te kunnen bieden. Griekenland neemt alle voorzorgsmaatrege len. Het inzouten van bloemkool is in West- Friesland in vollen gang, teneinde den groo ten aanvoer op de veilingen te kunnen ver werken. Het inmaken geschiedt met mach tiging van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. (Foto Pax-Holland) Griekenland neemt alle voorzorgsmaatregelen

Schager Courant | 1940 | | pagina 1