distributie bonnen Nieuwe Een bruiloft in in Noord-Holland Tekort textielbonnen Bommen op een fabriek te Puttersbroek Het opvoedersgilde Gehuurde fietsen in alcohol omgezet Bommen op Sliedrecht Roosevelt overlegt Het daleode vliegtuig Critiek op de Engelsche oorlogsvoering De bijeenkomst tusschen HiHer en Franco Gevechten van gemechaniseerde afdeelingen Mevrouw plunderde Zaterdag 26 October 1940 Derde b'ad Kaasbon veertien dagen geldig BROOD OP BON 12. Van Maandag 28 October tot en met ^Zon dag 3 November a.s. fjeeft de met „12" ge nummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koo pen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 3 'November nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met. Dinsdag 5 November a.s., niet dien verstande, dat zij op 4 en 5 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restau rants e.d. BOTER OF MARGARINE OP BON 14 VAN DE BOTER- OF VETKAART. Van Zaterdag 26 October tot en met Vrij dag 1 November a.s. geeft de met „14" ge nummerde bon van de b oterkaart recht op het koopen van een half pond bo ter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „14" genummerde Bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 1 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 8 November a.s. BON 06 VOOR VLEESOH. Van.Maandag 28 October tot en met Zon dag 3 November a.s. geeft elk der vier met „06 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, bebn inbegrepen, of een rant soen vleeschwaren. De niet „06 worst vleesch waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwa ren. De bonnen, welke op 3 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot. en met- Zondag 10 November a.s. met dien ver stande, dat. zij gedurende de w^ek van 4 tot en met 10 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekke^i van vleesch of vleeschwaren .„in hotels, res taurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren is ongewijzigd gebleven. KAAS OP BON 39. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis serij deelt mede, dat gedurende het tijd vak van Maandag 28 Octoher tot en met Zondag 10 November a.s. de met „39" ge nummerde bon van het algemeen distribu tiebon boek je recht geeft op het koopen van 100 gram kaas. BON 42 VOOR ééN KILO SUIKER - Van Zaterdag 26 October a.s. tot en met .Vrijdag 22 November a.s. de met „42" ge nummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht geeft op liet koopen van een kilogram suiker. Een vriendeliike lezeres geeft een eenvou dig middel om besparing op de kousenreke ning dus op de „punten" te verkrijgen. Ik knip. schrijft zij, 't voetje wat-uitge diend heeft er af, zoom de onderkant om, bevestig een 7 cm. lang breed elastiek on deraan en de .slobkous" is gereed. Naar keuze er dan een sterk eigen gebreid of gekocht skisokje er bij aan, hetgeen keurig staat en men bereikt een flinke be sparing. Nog meer interneeringen Wij vernemen dat ln het kader van de Duitsche repressaillemaatregelen ln ver band met de behandeling van Duitsche on derdanen in Nederlandsch Indië, wederom een aantal Nederlanders hier te lande is ge ïnterneerd. Ook deze personen worden, even als eerder ge interneerden, geacht in Neder landsch Indië een begrip te vertegenwoordi gen. Onderwijs in volkschen geest. De persdienst van de N.S.B. meldt: Het opvoedersgilde heeft thans naast de afdéeling lager onderwijs, middelbaar on derwijs en hooger onderwijs, resp. onder leiding van de heeren W. Terpstra te Utrecht, Drs. P. Dijkema te Groningen en Dr. T. Goedewagen te 's-Gravenhage, een afdeeling technisch onderwijs gesticht, die onder leiding zal staan van Dr. Ir. G. de Gelder, directeur der middelbaar techni sche school te Haarlem. Deze uitbreiding is mogelijk geworden door de groote belangstelling, die ër blijkt te bestaan voor het doel, dat het opvoeders- Kilde zich stelt, nl. de herziening van het onderwijs in een nieuwen volkschen geest voor te bereiden. Men is thans bezig in onderscheiden ge meenten des lands plaatselijke groepen te ^vormen o.a. in Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem. Een stucadoor had in Juli jl. bij verschil lende rijwielverhuurders een fiets en twee tandems gehuurd, die hij onmiddellijk ver kocht voor weinig geld om te kunnen drinken. De stucadoor hoorde zich gisteren door de rechtbank veroordeel en tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk werden opgelegd, met 3 jaar proeftijd. Twee van de koopers kregen we gens heling twee maanden en de derde 100,boete. f Gistei'morgen heeft een Engelsch vlieg tuig een viertal bommen boven het weste lijk deel van Sliedrecht laten vallen. Een groot aantal huizen werd beschadigd, waar van ecnige zeer ernstig. Honderden ruiten zijn gebroken. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Besprekingen op het Witte Huis. Nadat Roosevelt Donderdag een haastige gedachtenwisseling had gevoerd met staats secretaris Huil, in verband waarmede de persconferentie van den staatssecretaris moest vervallen, zijn in den loop van den middag de plaatsvervangende minister van oorlog, Patterson, en de chef van den ge- neralen staf, Marschall, ontboden voor over leg op hel witte Huis. Men vermoedt, dat zoowel de» toestand in Europa als die in het Verre Oosten werd besproken. Geruchten zijn op zichzelf een kwaad. Het Gereformeerde kerkblad voor Vlaar- dingen en omgeving hekelt het doorgeven van de vele onzinnige, geruchten, die in on ze dagen de ronde doen en waarin vele dalende vliegtuigen vele geheimzinnige rol len spelen. Het blad schrijft: Van een dei- aanzienlijkste inwoners van Den Haag werd een romantisch verhaal opgedischt. Aan het strand zou een vliegtuig gedaald zijn op een afgesproken plaats in het vroege mor genuur. Mijnheer stapte er met 'zijn koffers in, en was spoedig yit liet gezicht verdwe nen. In letterlijken zin was hij met de noorderzon vertrokken. Voorbijgangers wierpen beschroomde blik ken naar het mooie buis met zijn groote ramen te midden der boschrijke omgeving. De beele stad scheen niet beter te weten, of de man zat overzee. Totdat de bladfin verslag deden van een begrafenis en onder de aanzienlijke personen; die op de begraaf plaats aanwezig waren, ook hem noemden. Heel het romantische verhaal bleek onjuist te zijn. Wie zal allen, die het oververteld hadden voor leugenaars uitmaken? Eerder zijn ze te beschouwen als menschen, die te goeder trouw aan het verbaal geloof schonken. Toch zegt de Catechismus, dat we „de waarheid zullen liefhebben en oprechtelijk spreken". Wat we zeggen, moet zuivere waarheid zijn. Deze mogen er maar niet op los praten. We moeten critiek oefenen op wat ons verteld wordt, alvorens het zelf verder te brengen. Ook hier past een herin nering aan de bede Ps. 141: Zet, Heer, een wacht voor mijn lippen; Behoed de deuren van mijn mond, Opdat ik mij tot geenen stond Iets onbedachtzaams laat ontglippen. Wanneer we vroager lazen, wat de Heere Jezus zei van „oorlogen en geruchten van oorlogen", dacht menigeen: wat zou nu zoo'n gerucht, dat toch niet waar is? De ervaring heeft ons nu wijzergemaakt. Ook de ge ruchten doen kwaad, en zijn op zich zelve een kwaad. Lafiourpartij elscht Instelling van een militaire rechtbank. In geheime zittingen van het Engelsche 'hooger- en lagerhuis zijn, volgens de Asso ciated Press, „verwarrende en hoogst te genstrijdige kwesties van de.Britsche lucht verdediging" besproken. Over liet verlies van hot vliegtuigmoederschip -„Glorious" voor Narvik is gevraagd, waarom er geen maatregelen genomen waren om vele hon derden manschappen te redden die 48 uur lang op vlotten ronddreven. De toenemend critiseërende houding van de Labourpartij tegenover de regeering, zoo vervolgt het Amerikaansche persbureau, is in de eischen van twee Labour-afgevaardigdën betref fende de instelling van een militaire recht bank tot uiting gekomen. De financiëeele secretaris van de admiraliteit, Warrentier, beeft bij de beantwoording van do vragen toegegeven, dat Britsche vliegtuigen en schepen vlak langs de vlotten gekomen zijn zonder hen te zien. GEEN AANSLAG OP ADMIRAAL DECOUX Ten aanzien van geruchten omtrent een aanslag op den gouverneur-generaal van Fransch ïndochina, admiraal Decoux, wordt in bevoegde Japansche kringen verklaard, dat daarvan niets bekend is. UIT DE HISTORIE VAN WEST-FRIESLAND 25 dooden en vele gewonden te betreuren. Tot. de gemeenten, welke in den vorigen nacht alsmede in den vroegen morgen in meer of mindere' mate geteisterd zijn door de bombardementen der Engelsche vlie gers, behoort ook het dorp Puttersbroek op het Zuid-IIollandsche eiland Beyerland, waar eenige projectielen zijn terechtgeko men op een fabriek van voedingsmiddelen. De gevolgen waren ontzettend; 25 arbei ders, van wie de meesten reeds met hun dagelijkschen arbeid waren begonnen, wér den gedood en verscheidene anderen ge wond. Het juiste aantal der gewonden is nog niet vastgesteld. In de fabriek brak brand uit, die later op den dag is gebluscht. Op een woonwijk in Vlissingcn wierpen de Engelschen 12 bommen, waardoor 10 huizen werden vernield en vele andere wo ningen werden beschadigd. Wonder boven wonder zijn hier geen dooden of gewonden te betreuren. Nabij Pijnacker vielen bommen in bet open veld, tengevolge waarvan enkele stuks vee werden gedood. Een aantal bommen, dat op het eiland Texel terecht kwam, veroorzaakte geen schade. Bij het Groningsche dorp Beerta werden ongeveer 20 brandbommen afgeworpen. Er ontstond eenige onbeteckenende schade aan het electrische bovennet. In Friesland werden op enkele plaatsen boerenhoeven door Engelsche bommen be schadigd Een bom, welke een Engelsch vlieger af wierp boven Rotterdam, beschadigde een baggermolen, welke lag gemeerd in de Nieuwe Maas. In Spanbroek is een bom in een weiland ^«rechtgekomen. „Op de kar" uit „konkelen". Grofkoppen en Fijntjes. Op bruiloften pleegt het druk en vroo- lijk toe te gaan. Dat was zoo, dat is zoo en dat zal weJ zoo blijven ook. intusschon geldt hier, gelijk overal het spreekwoord: 's .Lands wijs, 's Lands eer. Evenwel 's lands wijze leeft en is daar mee onderworpen aan veranderingen. Toevallig viel ons dezer dagen een schetsje in handen, dat in 1874 werd opgenomen 111 een bundel, getiteld: „De oude Tijd". Het beschrijft een bruiloft ergejis in het West- Friesche land en hoewel Sommigen zich gebeurtenissen als hierin vastgelegd, mis schien nog uit eigen ondervinding, kunnen herinneren, dunkt ons de stof interessant genoeg om er even bij stil te staan. Aan het toekomstig geluk van de beide toekomstige echtelieden, wier bruiloft dooi den heer S. Lieftinck te Venhuizen wordt beschreven, werd door niemand 'getwijfeld en, zoo we de zaak wel begrijpen, berustte dit vertrouwen weliswaar ook op bet feit, dat de bruid en de bruigom elkaar oprecht beminden, de omstandigheid echter, dat het bruidje zich al een goede reputatie bad verworven als „lceezer" schijnt ter dége/ den doorslag tc hebben gegeven. Zoodra was aangeteekend, begon voor het bruidspaar het lieve leven, dat van pret aan elkaar hing. Eiken morgen klommen ze samen „op de kar", die voor deze gele genheid netjes was gevernist en dan ging het er op los: bier te „konkelen", daar op de thee en gins den heelen dag „uit te gast". De slotapotheose echter vormde de eigen lijke bruiloft. Na heel wat gcdeliberecr over de vraag w ie er wel en wie gr niet genood I zouden worden, was men het er over eens geworden, dat de halve neven en nichten zouden wegblijven. Wat niet wegnam, dat het aantal gasten toch' nog dik over de honderd beliep. Óp een mooie Meidag, tegen elf uur in den morgen begint het feest. Alle buren natuurlijk zouden ze ook van de partij zijn hadden de vlaggen uitgestoken en de groote, bontgeschilderde voordeur van de boerderij, die alleen bij begrafenissen ën bruiloften uit het slot werd gedraaid, stond wijd open Successievelijk -kwamen de „genoóden" binnendruppelen, de „jonge meiden" gie chelend van voorpret. Het begin is heel rustig. De lintjes en strikjes van de reusachtige „konkelpot" worden bewonderd en men doet zich te goed aan de bergen koek en suikergoed, waarop de West-Friezen nu eenmaal ver zot waren en misschien ook nu nog wel zijn. Er wordt druk gelepeld uit de voor vaderlijke. schuitvormige brandewijnkom van fraai gedreven zilver eli er wordt een rood of een blauw, een groen of een paarsch likeurtje genomen. Zoo maakt men zich klaar voor de plech tigheid op het raadhuis In een lange, bon te stoet wordt de tocht daarheen onder nomen de vrouwen allen met de kap en in nationale dracht Op de trouwzaal wacht de joelende en hossende schare een deftig heer in een pak van glimmend (aken ge stoken. die. een tikje zwaarmoedig, dikke rookwolken uit zijn pijp trekt en die, na de noodig*- napieren uit zijn-rokzak te heb ben gebaald, aan de fêestgenooten mee deelt. „alsdat men tot de zaak zou over gaan"- De wijze, waarop de ambtenaar van den burgerlijken stand want dat was de func tie van den defti'gcn heer zich van zijn taak kweet, zal overigens wel sterk hebben Zweden requireert Noorsche schepen Het Ziveedsche telegraafagcntschap deelt mede, dat de Zweedsche regeering op grond van het algemeene beschikkingsrecht ne gen Noorsche stoomschepen heeft gerequi- reerd. Het betreft de Flint 2, de Hilada, de Ingeron, de Ivong Magnus, de Sirene, de Lily 1, de Fagerborg en de Fantoft. Al deze schepen liggen op het oogenblik in de ha ven van Gotenburg. liet negende schip, ligt in de haven van Malmoe. Als reden voor de vordering wordt gebrek aan tonnage in de Oostzee opgegeven. Groote verwarring in Londen. ENGELSCHE DWANGBURCHTEN ZIJN RIJP VOOR AFBRAAK. De Berlijnsche ochtendbladen maken in lange commentaren melding van den in druk, dien de bijeenkomst tusschen den Fuehrer en den Caudillo bij de openbare meening ter wereld, en vooral in de Spaan- sche pers, heeft gewekt. Men constateert daarbij, dat deze gebeurtenis in Londen groote verwarring heeft gewekt. De oor zaak van deze verwarring wordt door de Berliner Boersenzeitung gekarakteriseerd met de volgende woorden: „Het door eeuwenlang roof opgetrokken gebouw van de Engelsche Middelandsche zee politiek is ineengestort. De zuilen van Gibraltar en Suez, van Malta, Cyprus en Haifa zijn ge barsten. De volken van de ruimte der Mid- dellandsche Zee hebben in groote meerder heid ingezien, dat zij lang genoeg pionnen zijn geweest op het Britsche schaakbord. In Spanje is dit inzicht bijzonder duidelijk geworden.. Engelsche dwangburchten zijn rijp voor afbraak" De Deutsche' Allgemeine Zeitung schrijft onder den titel: Engeland beschimpt Span- Italiaansch weermacbtbericht In zijn weermaehtsbericht nr. 140 maakt bet Ilaliaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In Noord-Afrika hebben onze vooruitge schoven colonnes ten Oosten van Sidi El Barrani vijandelijke gemechaniseerde' af deelingen op de vlucht gedreven. Onze luchtformaties bombardeerden de haven werken van Port Saïd, het vliegveld Cat- bhur ten Noordwesten van Caïro, de instal latie te Ahoukir ten Oosten van Alexandrië, Maaten-Basugh, het vliegveld Foeka, El Da- ba en de stations van die plaats en van Marsa Matroeh. Overal werden enorme re sultaten waargenomen en ontstonden zware branden. Al onze vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Töbroêk zonder ecnige uitwerking als- *mede op Bejighazi, waar een Libver gedood werd en Arabische buizen beschadigd wer den. De militaire doelen leden geen scha de. In Oost-Afrika waren gevechten tusschen gemechaniseerde afdeeling in de zóne van Cassala en Setit, welke voor de Italianen gunstig verliepen. Onze luchtmacht bom bardeerde schepen in de haven van Port gevarieerd al naar zijn persoonlijkheid, de klinkende zoen echter, waarmee het jonge paar bet gesloten verband bezegelde één onder de vele, die in overvloed worden ge geven zal wel zelden of nooit hebben ontbroken. En ook niet het: „Lang zullen ze leven! Lang zullen ze leven! Lang zullen ze leven in de gloria!", dat zonder ophou den telkens opnieuw werd aangeheven op de bruiloft, waar onze verteller uit 1874 aanwezig mocht zijn. Na terugkomst in de woning scharen de gasten zich na een korte verpoozing aan den feestdisch. Een heirleger van flessrhen, met goede wijn gevuld, is op een paar lange en evenwijdig geplaatste tafels geplaatst. Ze zullen evenals de reserve, die straks zal aanrukken, in vreugde worden geledigd. De feestpijpen worden opgestoken en de bruigom blijft niet achter. Hij blaast de bloemen en de wit zijden lintjes van zijn gouwenaar flets en geel. Wat nog ontbreekt is: een ceremonie meester. Vaak wordt voor die betrekking bij acclamatie benoemd de predikant of de schoolmeester. Zoo ook op het feest van 1784 en met een gloeiende rede, die door het luiden van een tafelbel was vooraf gegaan, werd de maaltijd geopend. -Het menu? Het was doodeenvoudig! De hoofdschotel was visch. verscholen onder een laag van ongehakte peterselie. Wie jcich echtei hieraan niet te goed kon doen, dien stond het vrij de groote hoeveel heid vleesch, brood en lekkernijen aan te spreken.' De glazen worden nog eon^ gevuld en het eerste lied weerklinkt: Ileeren en Dames, zingt dit lied, Laat een feestzang klinken,. Stoort U aan de buren niet, Laat ons eerst eens drinken. Het eene vers volgt op het andere, de stemming stijgt, de atmosfeer in het feest vertrek wordt warmer en bedompter. De mannen ontdoen zich van hun jassen en er worden toasten geslagen. De sprekers worden ingeluid met de tafelbel van den 'ceremoniemeester en hun belooning is het steeds herhaalde: Da's mooi gezeid, da's mooi gezeid! Jandoppie, dat was mooi! Langzamerhand is de tijd aangebroken van de „aardigheidjes". Dit nummer wordt verzorgd door jongens en „mcidjes", voor al door die, die „aannemelijk" zijn op school je: Wanneer de Engelsche pers spreekt over een afpersing op Spanje door Duitsch- land, zietzij daarbij over het hoofd, dat zij daarmede, afgezien van de verdraaiing der feiten. Spanje de ergste beleediging doet ondergaan op een oogenblik, waarop Spanje de meest vrije wilsbeschikking vol trekt in zijn geschiedenis sedert, den'onder gang van de Armada. Zooals overal elders in Noord-Frankrijk, hebben ook de bewoners van St. Valéry in bet Somme'-departement tijdens de bom bardementen moeten vluchten, terwijl zij, die achter gebleven waren, niet aarzelden tot plundering der leegstaande huizen over te gaan. In verband hiermede gaf de onderzoeks rechter te Abbeville aan den hoofd-wacht- meester en aan de gendarmen der brigade van St. Valéry opdracht om gedurende twee dagen tot een huiszoeking over te gaan' bij mevrouw Porisin te St,.. Valéry. Men ontdekte hierbij een groot aantal waardevolle voorwerpen, welke van ver schillende plunderingen afkomstig waren en waardoor haar woning eerder op een magazijn geleek, dat er verscheidene ver huiswagens noodig waren om alles naar het gerecht van Abbeville over te brengen. Onder de gestolen voorwerpen, waarvan de waarde op meer dan 100,000 frank wordt geschat bevinden zich schilderijen van den bekenden schilder Bracquaval, antieke en moderne meubelen, alsmede kunstwerken en collecties zeldzame boeken. DE EVACUATIE VAN AMERIKANEN UIT HET VERRE OOSTEN. Alle familieleden van Amerikaansch vloot- en marinepersoneel moeten half No vember uit Sjanghai zijn vertrokken, zoo hebben de Amerikaansche vlootautoriteitcn te Sjanghai bekend gemaakt. De eerste groep, die zestig vrouwen en kinderen om vat, is gisterochtend aan boord van het s.s. „President Coolidge" nflar' Manilla ver trokken. Soedan. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Azozo en Cassala, waar vijf personen gewond werden, alsmede op De- eamere, Asmara. El Oeak, El Gabo (Somali- land) zonder eenige uitwerking. Duifsch weermacbtbericht Ook Italiaansche gevechts formatie boven Engeland Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen deden gisteren kort na elkaar verscheidene aanvallen op do Britsche hoofdstad en bestookten in bet Zuiden van het Britsche eiland eenige ha venplaatsen, fabriekscomplexen eri verkeers wegen doeltreffend met bommen. Des nachts waren de aanvallen weer voornamelijk op Londen gericht, waar branden en ontplof fingen het tot ver zichtbare teeken waren van ons succes. Voorts strekten de nach telijke aanvallen zich uit tot bewapenings centra en havendistricten. Voortgegaan werd met bet leggen van mijnen voor Britsche havens. In het kader van de door het Duitsche luchtwapen ondernomen gevechtshandelin gen tegen Engeland, stegen voor de eerste maal Italiaansche gevechtsformaties van haar basis in het bezette gebied op. Door stoutmoedig uitgevoerde aanvallen en wel gemikte bommen behaalden zij groote suc cessen tegen havencomplexen in het Oosten van het Britsche eiland. en verder door de leden van rederijkers kamers of zanggezelschappen. Wanneer de rijke voorraad, „aardigheid jes" uitgeput is en alle versen, die opge zegd zijn, alle komediestukjes, die ver toond zijn, in geschrift aan de bruid zijn overhandigd om ze ter gedachtenis aan het feest te bewaren, heeft de klok al zeven ge slagen. De feestgangers beginnen onrustig te worden. Zoo men echter zou denken, dat de zaak ten einde loopt, vergist men zich deerlijk. Het is „verkleedenstijd". Ieder haalt uit zijn wagen een rood- of blauwgestreept zakje en gaat daarmee naar de woning van een goede vriend op het dorp. Die geheimzinnige zakjes bevatten een costuum, dat ecn( zetje kan verdragen en dat de campagne kan doorstaan, die straks een aanvangt neemt. Borden en schotels worden afgenomen, alleen de wijn blijft op zijn plaats. De gasten zijn spoedig weer bijeen. Een oogenblik van rustige stilte voorspelt een naderende storm. De ceremoniemeester heeft zijn schel en daarmee zijn betrek king neergelegd. Dan begint de pret en hoe langer het duurt hoe doller het wordt. De feeslgenooten hebben zich in groepen verdeeld en ieder volgt de groep, waarin, hij zich het best denkt te zullen vermaken. De anderen zitten elkaar met glimmend genoegen „malligheden" te vertellen, de jongeren dollen rond, onder 't zingen van dans- en drinkliedjes. „Kees den Boer" krijgt een beurt en dan volgt de dans van de „grofkoppen" (jongens) en de „fijntjes" (meisjes). Dat. gaat zoo door tot laat in den mor gen. Het feest wordt allengs intiemer en de grofkoppen en de fijntjes worden het steeds meer met elkaar eens. Meer dan één dag en één nacht was in 1847 met een bruiloft niet gemoeid, Som migen noemden dat een achteruitgang en wenschten den tijd. terug, waarin de pret zich nog voortzette tot de avond van den volgenden dag en waarin sommige onher kenbaar en potsierlijk verkloede bruilofts gasten als „leelijke manjes" hun rol speel den. Anderen echter vonden het welletjes, zooals het was en ze meenden, dat die kortere bruiloft van „maar"' één dag en' één nacht, bew.ees, dat de beschavende in vloed van de tijdgeest zich ook openbaarde onder de Noord-Hollandsche boerenstand.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8