„Amerika is in groot gevaar" hel geheele land Overeenstemming Hitler-Pétain Dansverbod CORDELL HULL: Joodschs ondernemingen moeten worden aangegeven „Winterhulp Nederland" BONNEN DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Levering van wapens aan Engeland en China I n Duitsch vierjarenplan wordt voortgezet Verduisteren 6.19 uur opgericht Ghandi dreigt... die deze week gelden SrUm* Laan, Schagcn. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. HAANDAG 28 OCTOBER 1940. 85 Jaargang. No. 11328. Uitgave der N;V. Uitg.-Mij'. „Hollands Noorderkwartier- H oo sev e11 bedreigd De minister van buitenlandsche zaken der V.S., Cordell Huil, heeft in de persclub te Washington een verkiezingsrede gehouden, waarin hij voortzetting van de tot dusver ge voerde buitenlandsche politiek bepleitte. Huil verklaarde, dat het gevaar voor Ameri ka nooit zoo groot geweest is als thans. Na een overzicht van de ontwikkeling der buitenlandsche politiek sinds 1931 beweerde Cordell Huil. dat de vredelievende naties niet te rechter tijd de doeleinden van andere mogendheden, die zich zwaar bewapenden, onderkend en zich ten onrechte aan een ge voel van veiligheid overgegeven hadden. De minister sprak in dit verband van de min achting voor vreedzame internationale be trekkingen en verstoutte zich tot de bewe ring, dat de „veroveraars" de geheele we reld zouden willen hervormen en een ver houding van heeren en slaven invoeren. Het zou gevaarlijk zijn aan te nemen, dat deze „lawine" onder geen voorwaarde esscn- tieele deelen van het Amerikaansche half rond zou kunnen bereiken. Ook oceanen bie den geen duurzame veiligheid. Onder deze omstandigheden heeft de regeering van de V.S. verschillende afweermaatregelen geno men, die zij voornemens is voort te zetten: 1. Zoo groot mogelijke bewapening te l_and. te water en in de lucht. 6. Levering van oorlogsmateriaal aan lan den, wier weerstand ook voor Amerika een bescherming vormt. Bedreigingen jegens Roosevelt. Naar uit Crokett, (Calfomië) gemeld wordt hebben agenten van den Amerikaanschen geheimen dienst aldaar een arbeider gearres teerd, die er van beticht wordt in een brief aan het Witte Huis President Roosevelt met den dood bedreigd te hebben. De leider van den geheimen dienst in San Francisco ver klaarde. dat in dezen brief het volgende stond: „Wanneer U in November gekozen wordt, is uw leven géén cent meer waard, want ditmaal zullen wij u raken en niet den man voor u". Na Roosevelt's eerste verkie zing als president heeft nl .een man, die op hem schoot, den majoor Cermak uit Chica- go, die zich met Roosevelt in Niami bevond, gewond. CORDELL HULL. (Eigen foto-archief) 2. Meedoogenlooze uitroeiing van alle on- dergrondsch gedoe in het land. 3. Versterking der inter-Amerikaansche solidariteit. 4. Een overeenkomst met Engeland over steunpunten en besprekingen met Canada en Latijnsch-Amerika omtrent gemeenschap pelijke verdediging. 5. Weigering tot erkenning van geweld dadige souvereiniteitswijziging en beslag op vorderingen van „onderworpen landen". Zoowel voor openbaar dansvermaak als voor dat, georganiseerd door vereenigingen. Vanaf Donderdag 31 October a.s. wordt het openbaar dansvermaak tot nader order verboden. Ook niet openbaar dansvermaak is niet toegestaan, indien het door vereenigingen van personen met of zonder rechtspersoon lijkheid (vereenigingen, bonden, organisa ties en soortgelijke instellingen) of stich tingen wordt georganiseerd. WANORDELIJKHEDEN TE 's GRAVENHAGE W.A. tegen de Unie-colporteurs. Meer dan honderd molestaties. Naar het Hdbld. van verschillende zijden verneemt, hebben zich Vrijdag te 's-Graven- hage tal van onregelmatigheden voorgedaan, die het veilig verkeer op straat ernstig schaadden. Groepen van de W.A. van de N.S.B. hebben niet alleen colporteurs van de Ned. Unie mishandeld, doch tevens aan ge wone wandelaars de schildjes van de Ned. Unie afgerukt en vlaggetjes van de rijwie len vernield.. Men hoorde tevens klachten, dat de politie ten deze niet krachtig genoeg optrad. Te bevoegder plaatse konden wij hieromtrent geen positieve inlichtingen ver krijgen, doch van andere zijde deelde men ons mede, dat niet minder .dan 129 molesta ties zouden hebben plaats gehad. Tusschen 24 uur en 4 uur met meer op straat Alle café's, theaters enz. om elf aur 's avonds sluiten Met 31 October zal een nieuwe veror dening in werking treden, waarbij alle openbare gelegenheden, restau rants, café's, theaters, enz. om 11 unr 's avonds tot 4 uur 's ochtens gesloten zullen moeten zijn. Verder zal het in heel het bezette ge bied verboden zijn zich tusschen 12 uur 's nachts en 4 nur 's ochtens op straat te bevinden. Op dit uitgaansverbod, dat voor de kuststrook een verzachting en voor het overige land een beperking be- teekent, zuilen de gewone uitzonde ringen gelden. Iets nieuws is, dat ook Duitschers in het algemeen onder het verbod vallen en slechts in verband met overheidsdiensten met een bij zondere volmacht buitenshuis zul len kunnen gaan. Tot herstel van den vrede in Europa De Fransche bladen publiceeren een offi cieel communiqué van het vice-presidium, dat den volgenden inhoud heeft: „De bespreking, die 24 October plaats ge vonden heeft tusschen Rijkskanselier Hit- Ier en maarschalk Pétain, in tegenwoordig heid van den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, en vice president Laval, heeft zich in een sfeer van de grootste hoffelijkheid afgespeeld. De Maarschalk is ontvangen met de eerbewij zen, die strooken met zijn rang. De bespreking van de beide leiders die hierop volgde, heeft gelegenheid gegeven tot een algemeene behandeling van de si tuatie en inzonderheid van de middelen tot herstel van den vrede in Europa. De beide deelnemers aan de bespreking zijn het eens geworden over de beginselen van een sa menwerking. De uitvoeringsmodaliteiten zullen later onderzocht worden, Op den rijkspartijdag der eer in 1936 heeft de Fuehrer het vierjarenplan aangekondigd, welks uitvoering hij mei de verordening van 18 October 1936 opdroeg aan minister presi dent kol. generaal Goering. Nu de indertijd ingestelde ternjjjn is af- geloopen, heeft de Fuehrer bij decreet van 18 October 1940 rijksmaarschalk Goering be last met de voortzetting van het vierjaren plan voor nog vier jaren, met" dé speciale instructie het plan aan te passen aan de eischeu van den oorlog. De hem bij de ver ordening van 18 October 1936 verleende vol machten heeft de Feuherer wederom ter be schikking gesteld van den rijksmaarschalk. Tegelijkertijd heeft de Fuehrer het onder staande schrijven aan den rijksmaarschalk gericht „Voor vier jaar heb ik u belast met de uitvoering van het plan, dat ik afgekon digd heb op den partijdag der eer. Nadat gij aan deze opdracht de u eigen energie hebt gewijd en hem tot een groot succes hebt doen worden, is het thans uw taak als last hebber voor het tweede vierjarenplan het aangevangen werk voort te zetten en het in het bijzonder aan te passen aan de eischen van den oorlog. Al de u indertijd verleende volmachten staan u 'daarvoor ook verder ter beschikking." Aangifte bij bureau van economisch onderzoek Formulieren verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel. Joodsche ondernemingen isde verplich ting opgelegd aangifte te doen voor 30 No- «vember a.s. Deze verplichting geldt zoowel voor de zaken die in het handelsregister moeten zijn ingeschreven als voor vereenigingen en stichtingen als hun doelstellingen van economisch en aard zij n, Ook land-enbosch bouwbedrijven, tuinbouw en visschcrijbe- drijven, alsmede ondernemingen toebehoo- rende aan ambachtslieden en straatventers moeten zich doen inschrijven. Aangifte moet geschieden vóór 30 No vember a.s. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel. De verplichting tot aangifte bestaat voor iedere onderneming die op den negenden Mei 1940 aan een der navolgende omschrij vingen heeft beantwoord: 1) Een onderneming, die door een natuur lijk persoon wordt gedreven, indien de eige naar daarvan is Jood. 2)Een onderneming, die door een vennootschap onder een fir ma of" door een vennootschap bij wijze van geldschieting wordt gedreven, wanneer ten minste één der hoofdelijk Voor het geheel aansprakelijke vennooten is Jood. 3) Een onderneming, die door een privaatrechte lijk persoon of door een vennootschap bij wijze van geldschieting op aandeelen wordt gedreven, a) Indien ten minste één der tot wettige vertegenwoordiging der onderne ming bevoegde personen of ten minste één van de leden van de Raad van Commissa rissen is Jood. b) Indien Jodea in beslis- Vanavond gaat de verduistering in om en duurl tot morgenochtend 8 30 uur Middelen slechts uit vrijwillige bijdragen Bij decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is opge richt de stichting „Winterhulp Nederland", welke tot doel heeft behoeftigen Nèderland- schen staatsburgers zonder aanziens des per spons hulp en ondersteuning te verlecnen. De hiervoor noodige middelen zullen door vrijwillige bijdragen in geld en goederen van de in het bezette. Nederlandche gebied levende Nederlandsche staatsburgers. Het bestuur der stichting berust bij den directeur-geneaal en een financieële com missie, welke toezicht houdt op het finan cieel beleid, terwijl een eereraad den direc teur-generaal in de vervulling van zijn taak terzijde staat. Engelsche maatregelen in Britsch-Indië wekken onstem- ming. Uit Delhi wordt gemeld, dat de regee ring alle publicaties en voordrachten heeft verboden, die rechtstreeks of zijdelings te gen voortzetting van den oorlog gericht zijn. Gandhi heeft aangekondigd, dat zijn krant niet meer zal verschijnen als protest tegen het publicatieverbod voor artikelen van den Indischen voorvechter voor de vrijheid Vinosa, die wegens burgerlijke, on gehoorzaamheid is veroordeeld. sende mate deel hebben in het kapitaal of in het stemrecht. Deelneming in beslissen de mate in het kapitaal wordt geacht aan wezig te zijn, wanneer meer dan een vierde deel van het kapitaal aan Joden toebe hoort; deelneming in beslissende mate door Joden in het stemrecht wordt geacht, aan wezig te zijn, indien het door Joden uit te brengen aantal stemmen de helft van het totale aantal uit te brengen stemmen uit maakt; bij stemrecht op grond van prefe rente aandeelen is het voldoende, indien de helft der voor deze aandeelen uitge brachte stemmen toekomt aan Joden. 4) Een onderneming, die door een verecni- ging van personen, eén- instelling, stichting of ander doelvermogen, als bedoeld in ar tikel 1, onder 2, wordt gedreven, indien één der in dit lid, onder 2 of 3, genoemde voor- waarden is vervuld. 5) Een onderneming, die in feite onder overwegend Joodschen invloed staat. (2) De verplichting tot aan gifte wordt niet opgeheven door de omstan digheid, dat het. vermogen van een onder neming ingevolge de Verordening No. 26/1940, betreffende de behandeling van vij andelijk vermogen, moet worden aangege ven. Als de onderneming zelf moet worden aangegeven dient dit ook met een filiaal te geschieden, terwijl omgekeerd een fili aal, waarvan tenminste één bestuurder Tood is, zich dient op te geven, zelfs als de hoofdonderneming zelf zich niet behoeft te laten inschrijven. Onder Jood wordt verstaan ieder die uit tenminste drie naar ras voljoodsche groot ouders stamt, alsmede hij die uit twee vol joodsche grootouders stamt en op den 9en Mei 1940 tot de Joodsche kerkelijke ge meente heeft behoord of na dien datum daarin werd opgenomen. Bij de aangifte moet het gezamenlijk bin nen- en buitenlandsch vermogen van de on derneming gesplitst in actieva en passiva worden aangegeven, waartoe de cijfers moe ten worden gebruikt van de per 31 Decem ber 1939 of eventueel daarna opgemaakte balans. Deze balans moet tevens worden overgelegd. Op het riiet nakomen dér verplichting tot Engelsche vliegtuigen in nood Ijsafzetting op de vleugels. 'In de vroege morgenuren zijn heèrhaalde- lijk door Duitsche instanties S.O.S.-signalen van Engelsche vliegtuigen opgevangen, die blijkbaar tengevolge van ijsafzetting op de Noordzee moesten dalen. Men schrijft dit te Berlijn daaraan toe dat de weesomstandigheden in den afgeloopen nacht tot sterke onderkoeling van cle lucht- massa's boven Duitsch gebied' leidden die dan de verschijnselen teweegbrachten, welke voor de nachtbommenwerpers van de R.A.F. zoo verderfelijk waren. Bovendien is bekend geworden, dat de Duitsche reddingsdienst sinds het morgen krieken op zoek is naar de verongelukten. Ten noorden van Helgoland is reeds een Britsche officier-vlieger geborgen, die te ken nen gaf, dat hij als gevolg van onbestuur baarheid van zijn toestel wegens ijsafzet ting op het water moest dalen. Twaa'f dagen groot feest in Japan De ónthoudingswétten voor oorlogstijd worden van 1 tot 12 November tijdelijk buiten werking gesteld om de Japanners in de gelegenheid te stellen uit alle macht aan hun vreugde over het 2600-jarig be staan van het keizerrijk uiting te geven. Alcoholische dranken zijn dan van 12 uur 's middags af verkrijgbaar (anders van 5 uur af). Tevens is het gebruik van het centrum der plaatsen, de beperking van het electriciteitsverhruik wordt tot op zeke re hoogte verzacht door speciale feestver lichtingen en de Geisja's mogen in open bare gelegenheden dansen. Japansch aezant wil zwaarder worden De lucht te Nanking deugde niet voor hem. Generaal Abe» ex-premier en buitengewoon Japansch gezant te Nanking, is te Kobe met de Tatsoeta Maroe aangekomen om zwaar der te worden". Abe vermeed het aanroeren van politieke aangelegenheden en zei. dat hij als gevolg van zijn slechten gezondheids toestand, veroorzaakt door de hitte te Nan king. twintig pond lichter geworden was, Toen ik bemerkte, dat mijn werk wat ver minderd is, ben ik naar huis gekomen om besprekingen te voeren. Ik heb geen gele genheid om lang te blijven. De joviale of ficier-diplomaat zei te vertrouwen, dat hij zijn verloren gewicht wel weer zou inhalen. aangifte of het niet naar waarheid vol doen aan die plicht staan strenge straffen, terwijl bovendien verbeurdverklaring kan volgen van de waarden, welke aan de aan gifte zijn onttrokken. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 12: geldig tot en met 3 November, rechtge vende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Niet ge bruikte bonnen blijven nog geldig tot en met 5 Nov.. echter niet voor gebruik in restaurants e.d. Bon 14 (boterkaart)geldig tot en met 1 November (niet gebruikte tot en met 8 Nov.)-rechtgevende op Vz pond -boter. Bon 14 (vetkaart); geldig tot en met 1 November (niet gebruikte tot en met 8 Nov.). rechtgevende op pond boter of V2 pond mar garine. 06 Vleesch (Vleeschkaart): geldig tot. en met 3 Nov. (niet gebruikte tot en met 10 Nov.. echter niet voor gebruik in restaurants e.d.) Elke bon geeft recht op 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwa- 06 Worst, Vleeschwaren Vleesch- kaart): geldig tot en met 3 Novem ber (niet gebruikte tot en met 10 November, echter niet in restau rants e.d.) rechtge,vende op één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be- draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gr. v. gekookte worst soorten. rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli. spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maizena, griesmeel puddingpoeder of pud- dingsanspoeder tot en met 1 Nov. Bon 39: geldig tot en met 10 No vember. rechtgevende op 100 gram kaas. Bon 42: geldig tot en met 22 No vember, rechtgevende op 1 kilo suiker. Bon 55: Naar keuze 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep. 250 gram zeeppoeder indien voorradie 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, 200 gram vloeibare zeep. geldig tot en met 12 November. Zij. die dp gezinswasch naar een wasscherii sturen, zullen voor elke ''•Kg. droog waschgoed één bon 55 aan de wasscherij moeten af gaan. Bon 76: Naar keuze V->. pond rijst, riistemeel of rijstebloem tot en mof 1 November. Bon 77: Naar keuze V2 pond ha vermout havervlokken. gort of grutten tot en met 1 November. Bon 78: Naar keuze V> pond tar wemeel. tarwebloem, roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel, hoekweitmeel of gruttenmeel tot en met .1 November. Bon 114: U> pond koffie of Va ons thee tot en met 8 November. Bon 4 (hondenbroodkaart): gel dig van 1 tot en met 31 October. rechtgevende voor de groepen 1. 2. 3. 4. 5 en fi op resp. 10 K?.. 10 Kg.. 9 Kg.. 5 Kg.. 4 Kg. en 3 Kg. hob- denbrond. Bon 4 (kattenhroodkaart); geldig van 1 tot en met 31 October. recht gevende op IV9 Kg. kattenbrood. Scheerzeephon 116: geldig van 31 Augustus tof en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube scheererême of één pot scheerzeep falleen voor manne lijke personen boven 15 faar). Petroleumzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen iie daartoe vergunning hebben). Petroleumzegel „periode a" (voor verlichting) geldig tot en met 10 November, rechtgevende op 2 liter netroleum Bonnen 01, 02, 03 haarden, ka chels; 01, 02. 03. 04, 05. 06 centrale verwarming en „brandstoffen één eenheid, eerste periode" van de brandstoffenkaarten: geldig tot en met 31 October. Elke bon geeft recht op één eenheid vaste brand stoffen. 1 eenheid is 1 hl (max. 75 kg) anthraciet. steenkolen, industrie- of eierbriketten, of 2.5 hl kolenslik, of 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokes) of 110 kg bruinkoolbriket ten, of 450 stuks (200 kg) bagger- of 300 stuks (195 kg) persturf. of 175 kg fabrieksturf. of 200 kg ove rige soorten turf.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1