Grensincident in Albanië Spaooiog 10 Japansch-Chineesche luchtgevechten Bu'qariie ^en Amerikaansch neger-generaal Koudegolf in Finland Moorddadige koude ia Sbaogbai Boodschap van Koning Georgc aan Pétain Industriecentra bestookt Activiteit te land „LONDEN HOOPT OP EEN WONDER" Japansche appelen naar Nederlandsch-Indië Aardappelen in beslag genomen Niets gedaan, toch in de cel Aspirin VERSIERING VAN OORLOGSGRAVEN Kettingbom te Monnikendam Twist op bloedige wijze beslecht Niet naar Zeeland zonder meer Grieksche overval op Albaneesche grensposten. BOMAANSLAGEN. Een gewapende Grieksche bende heeft gis termorgen met geweerschoten en handgrana ten een aanval gedaan op Albaneesche pos ten bij Koritza, ten „zuiden van Kapestiza. De onmiddellijke reactie van de Albaneesche pa trouille én 't daarop volgende ingrijpen van andere detachementen, maakten het mogelijk den troep van den tegenstander, die op Alba- neésch gebied doorgedrongen was, terstond terug te slaan. Zes van cle Grieksche aanval lers werden gevangen genomen. De Albanee sche verliezen beloopen twee gesneuvelden en drie gewonden, Gisteravond ontploften twee bommen in de nabijheid van het bureau van den Itatiaan- schen gezaghebber te Porto Edda. Er zijn twee lichtgewonden te betreuren. Naar de Grieksche of Britsclie agenten, aan wie de aanslag toegeschreven moet .worden, wordt ijverig gezocht. Rome volgt de nauwlettend. gebeurtenissen In bevoegde Italiaansclie kringen wordt nog geen stadpunt bepaald. Men wil integen deel eerst het resultaat afwachten van het terstond door Italiaansclie en Albaansche autoriteiten ingestelde onderzoek. Ondanks deze reserve is het echter onmis kenbaar, dat dc gebeurtenissen in Rome met de grootste aandacht worden gevolgd. Tot Zondagmiddag waren verdere berichten om trent de incidenten niet ontvangen. Weer een bom ontploft? Uit Porte Edd'a wordt vernomen, dat er weer een bom ontploft is bij het station van de kustwacht op Kaap Stilo, waardoor van zienlijke schade is aangericht, maar geluk kig geen slachtoffers gevallen zijn. De aan wezigheid van een verdacht vaartuig is op gemerkt. Opleiding van Engelsche vliegers in Amerika? International News meldt uit Londen, dat tusschen de Engeland en de V. S. onder handelingen gaande zijn over opleiding van Engelsche vliegers aan particuliere, vliegseholen in de V.S. BIRMAWEG GERUIMEN TUD ONBRUIKBAAR. Het opoérbevel van de Japansche vloot in Midden-China maakt bekend dat Japan sche vliegtuigen tien toestellen van Tsjoeng king na een bomaanval op Tsjengtau (pro vincie Setsjoean) neergeschoten hebben. Voorts wordt bekend gemaakt dat sterke Japansche vliegtuigformaties de Chineesche vliegtuigfabriek bij Mengmo aan de grens van Birma door vele voltreffers totaal vernield hebben. Tsjoengking gebombardeerd. Zware Japansche bommenwerpers hebben Tsjoengking aangevallen, terwijl een ander eskader de richting naar Sjengtoe insloeg. De Japansche vliegtuigen lieten hun hom men tegelijkertijd boven dc benedenstad en de oevers van de rivier de Kialing vallen, waarbij schade van allerlei aard veroor zaakt werd. Massale aanval op een brug. De Jomioeri Sjimboen publiceert een be richt van een niet genoemde Japansche luchtbasis volgens hetwelk Japansche lucht strijdkrachten Vrijdagmiddag een massalcn aanval hebben ondernomen op de groote brug over de Mekongrivier. ten Zuidwesten van Tali, waarbij de brug door hommen van het zwaarste kaliber volledig vernield werd. Het herstel zal minstens eenige maanden vorderen, zoodat cle Birmaweg voor geruimen tijd onbruikbaar geworden zou zijn. „Er broeit wat." Na 1 November worden in Sofia cn ande re gx-oote steden van Bulgarije luchtbescher mings- en verduisteringsoefeningen gehou den worden, die ongeveer een week zullen duren, meldt Transcontinent Press. Alle Openbare gebouwen en particuliere huizen moeten verduisterd zijn, evenals de voertui gen in de, straten. Dc stemming onder de •bevolking is rustig en vol vertrouwen, doch er valt een steeds toenemende spanning waar te nemen, welke door-de verwachting van belangrijke gebeurtenissen gewekt wordt Het geheele leven in Sofia en in het land is vervuld van een stemming, welke geken merkt kan worden met „er broeit wat." Men wacht op definitieve besluiten, vooral in Griekenland en is bereid om zich zoo noodig aan de zijde van Duitschland te plaatsen. Amerikaansch vakvereenigings leider achter Willkie Groote opwinding onder de arbeiders. De bekende Amerikaansche vakverceni- gingsleider Levyis heeft zich in een radiorede over alle Amerikaansche zenders vóór rle candidatuur van Willkie uitgesproken. Hij voegde hieraan toe, dat hij bij een nederlaag van Willkie zal aftreden als leider van het Congres of Industrial Organization. Meerderheid van vakvereenigingen voor steun aan Roosevelt. Naar uit.talrijke commentaren blijkt, heeft het besluit van Lewis in Amerikaansche ar- beïderskringen de hoogste opwinding teweeg gebracht. Dc ruim 4 millioen leden tellende vakvcréejiiging- is verdeeld van meening. Eenige arbeidcrsleiders hebben zich aange sloten bij cle opvattingen van Willkie. Inmid dels ontvangen telegrammen en officieele verklaringen bewijzen echter dat de meerder heid van belangrijke aangesloten vakvereeni gingen zich uitspreekt voor steun aan Roose velt. Engelschen vallen opnieuw Franscbe koloniën aan Beweqing de Gaulle roert zich. De Engelschen hebben, naar het Fran- sche ministerie van koloniën mededeelt, een nieuwen aanval ondernomen op gebied in Afrika onder Franscbe souvereiniteit. Vlieg tuigen hebben op hevel van een kolonel, die zich ter beschikking van de beweging van de Gaulle gestold had. de nederzetting Lanv barene in Gabon gebombardeerd, waarbij Europeanen en inhoemschen gedood en ge wond zijn. Derhalve is opnieuw Frarisch bloed gevloeid, aldus genoemde mededee- ling. Deze nieuwe misdaad maakt de lijst van tle reeds te Dakar en Mers el Kebir ge pleegde Engelsche aanslagen langer, zegt het D.N.B. Zestien graden vorst in hel Noorden. Een op het óogenblik in Finland heor- schcnde koudegolf heeft onverwacht lage temperaturen en sneeuwval doen ontstaan. Terwijl in tiet zuiden cn midden van Fin land temperaturen zijn waargenomen van vier tot acht graden onder nul, heeft het in Noord-Finlnnd reeds zestien graden ge vroren. Iti Lapland is reeds sneeuw geval lcn. Benoemingen bij de Amerikaan sche weermacht. President Roosevelt heeft kolonel Benja min Davis tot brigade-generaal bev'orderd. Davis is de eerste neger, die in het Ameri kaansche leger den rang van generaal krijgt In republikeinsche kringen vermoedt men, dat hierbij sprake is van een verkiezings manoeuvre. Aan Vice-admiraal Cook is het. bevel op gedragen over de geheele marine-lucht- maeht aan den Atlantischen oceaan. Zijn voorganger, gcneraal-majoor Arnoid is be noemd tot plaatsvervangend chef van den staf. Dit is een nieuwe post, welke bsternd is om' alle aangelegenheden betreffende het luchtwapen te coördinceren. Gencr'aal-ma- joor Brett werd benoemd tot chef van het luchtwapen van het landleger. De democratische senator Vannuys heeft verklaard zich tegen elk voorstel te zullen verzetten, waarbij credieten aan Engeland worden beschikbaar gesteld voor het aan koopen van oorlogsmateriaal. Engeland en de Grieksche eilanden New York Journal meldt uit Boedapest, dat de Britsche amsbassade in Turkije de Britsche regeering heeft aangeraden Kreta en andere Grieksche eilanden door de Mid- dellandsche Zecvloot te laten bezetten. 74 menschen doodgevroren. In den loop van den nacht is in de gebie den van Sjanghai, Hangstjau, en Nanking, plotseling een uiterst felle koude ontstaan. De koudegolf kwam zoo plotseling en was zoo fel, dat gisterochtend in de straten van Sjanghai niet minder dan 74 lijken van dood gevroren personen werden gevonden, onder wie acht kinderen. Bevestiging uit Londen. Een gerucht, als zou Koning Georgc een boodschap hebben gestuurd aan maar schalk Pétain, hoofd van de Franscbe re geering wordt volgens Reuter door bevoeg de Londensche kringen bevestigd. Het opperbevel van de Dqitschè weermacht maakt bekend:' Onze lichte en zware gevechtsvlicgtuigen- fornïaties hebben gisteren gedeeltelijk onder escorte van jagers, hun aanvallen op Londen cn andere plaatsen in Zuid- Middcn-En- geland voortgezet. Ondanks plaatselijk krach tigen tegenstand van jagers en luchtdoel- artillerie gelukte.het voor,„den oorlog be langrijke doelen succesvol' met bommen te bestoken. BijzónderTierige Ontploffingen kon den in een chemische fabriek te Birmingham waargenomen worden.- Naar reeds gemeld, heeft het 42.000 b.r.t, metende Britsche transportschip Empress of Britain 100 K.M. ten westen van Ierland een zoo zwaren- treffer van een bom gekregen, dat het in brand geijpaktev en dc bemanning in de booten moest .gaan. 's Nachts;bebbcn onze formaties gevechts vliegtuigen- ononderbroken hun aanvallen op de BritschQi hoofdstad voortgezet. Talrijke bommen werden voorts op industrieele in stallaties te Birmingham en Goventrv,'alsme de op de haven van Liverpool geworpen. Zwakkere eenheden gevechtsvliegtuigen be stookten weer Britsche luchthavens' in Noord-Schotland in stoutmoedig uitgevoerde duikaan vallen met bommen en schoten'lood sen en onderkomens in brand. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den af- gcloopen nacht Duitschland binnen en poog den steden en industrieele installaties .in Noord- en Midden-Duitschland aan te vallen. Op een ])laats werd een treffer op een fabriek geplaatst, waar een arbeider gedood en scha de aan het gebouw veroorzaakt werd. Een vijandelijk vliegtuig- wierp ook bom men op de rijkshoofdstad, die hier evenals in andere groote stedenv slechts woonhuizen beschadigden. De betrekkingen JAPAN RUSLAND Het Japansche blad de „Asahi Sjimboen' schrijft: Het is op zijn minst voorbarig van het sluiten van een Japansch-Russisclie overeenkomst te spreken. De vriendelijke ontvangst, welke ambassadeur Tatekawa in Moskou gehad heeft, is echter een duidelijk teeken, voor de verbetering der betrekkin gen tusschen de beide landen. Japan moet vastberaden stappen ondernemen en alles in het werk stellen om toenadering te krij gen tot Rusland. Duitsch weermachthericht Italiaaosch weermachthericht Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in zijn 112ste communiqué bekend: Een vijandelijk vliegtuig, waarvan ge meld was dat het vermoedelijk neergescho ten was door luchtafweer geschut van de marinè tijdens de luchtaanval op Tobroek, is inderdaad neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen een troepenconcentratie van den vijand aan cle beek Dhirghir op 40 Km. teii noorden van Kassala gebombardeerd. Een stérke vijande lijke patrouille viel een onzer posteii te El Ducana aan, maar werd volkomen terug geslagen. Vijandelijke luchtaanvalcn zonder succes op Assab, Gherille en Kassala. Te Metema twee dooden, onder *\vie een inhce-m sche vrouw, acht gewonden en zware be schadiging aan de katholieke kerk'. Te' Boe- na en Debel (Kejieya) Askari,s gewond. Te Mersa Teclai vier gewonden. Tijdens het vijadnelijke luchtbombardement op As- ab van den 20sten dezer werd een zieken-, huis getroffen, w&arb'ij een krkafiïvrouvvaf- deeling en het verblijf der verpleegsters cn nonnen beschadigd werd. Unie, Duitschland, Italië, Roemenië, Bul garije, Hongarije, Slowakije en Joegoslavië te vormen. Deze Donaucommissie krijgt tot taak de kwesties der scheepvaart op het deel der rivier van haar monding tot de stad Press- burg in Slowakije te i-egelen. Overeenkomstig het accóord, dat in boven vermelde kwestie bereikt werd, zullen op 28-Ocfober in Boekarest besprekingen van deskundige vertegenwoordigers der Sovjet Unie', Duitschland, Roemenië en Italië over de 'oprichting van een voorloopig volkenrech tclijk bewind op de zg. Zee-Donau (van de mondig tot dc stad Braila) plaats vinden. De'Sovjet'regeering heeft den secretaris ge neraal van het volkscommissariaat van huitënlandsche zaken, Sobolév, volmacht ge geven aan dé onderhandelingen in Boekarest als voornaamste deskundige der Sovjet Unie deel te nemen. VIERHONDERD VLIEGTUIGEN BO VEN LONDEN. Dé, Londensche correspondent van het Spaffnsehe dagblad ,„Ya", Assia, schrijft onder het opschrift: „Londen stelt al zijn hoop op een wonder" het volgende: Alle Engelschen zijn thans in tegenstelling tot hun vroegere reëelc levensopvatting aan hangers geworden van het wondergeloof. Zij wachten op een tooverinstrument, dat de Duitsche vliegers met een slag moet vernietigen. Bovendien verwachten zij een wonderlijke verandering in de wereld, die alle volken in één front tegen Duitschland moet brengen, opdat het den Engelschen weer goed gaat en al het lijden van den te- genwoordigen tijd verdwijnt. Vervolgens schrijft Assia over de jongste Duitsche luchtaanvallen, waarbij hij constateert, dat deze aanvallen intensief zijn. Gistex-en zijn minstens vierhonderd Duitsche vliegtuigen boven Londen geweest. Dc Donau-conferentie Voorloopig volkenrechtelijk be wind. De Russische bladen publiceeren het vol gende officieele communiqué van het agent schap Tass: Als resultaat van .onderhandelingen, die den laatsten tijd" tusschen cle régeering der Sovjet Unie cn de Duitsche ï-egecring ge voerd zijn, en met instemming van dc Ita liaansclie regeering, werd het noodig ge acht, zoowel de internationale als de Euro- peesche Donaucommissie te liquideeren en in plaats daarvan een enkele Donaucommis sie uit vertegenwoordigers van de Sovjet Koelinstallaties op de Japansche schepen. Een eerste zending van dertig kisten Ao- mori-appelen is gisteren met de Nissjo Ma- roe bij wijze van proefzending naar Soeraba- ja verzonden, daar de Japansche appelkwee kers nieuwe markten zoeken. De Javaansche markt werd tot dusver vrijwel gemonopoli seerd door de Australische Granny Smith ap pelen, die bekend staan om hun houdbaar heid. Vroegere Japansche pogingen om appelen naar Nederlandsch-Indië te verzenden mis lukten wegens gebrek aan koelinstallaties op de Japansche schepen. Dit bezwaar is thans ondervangen, zoodat de reis van zes tien dagen over den evenaar mogelijk wordt. Er worden thans ook Japansche appelen haar Duitschland gezonden, waar men deze vruchten vroeger uit Canada en Amerika kreeg. „Handigheid" baatte den ver voerder niet. Controleurs van de afdeeling algemeene controle van den Centrale Crisis-Controle dienst hebben 25 October te Maassluis we der een partij aardappelen van 6500 Kg. in beslag genomen, welkevervoerd werden zonder geleidebiljet. De aardappelen waren afkomstig uit Naaldwijk en de vervoerder trachtte de hoeveelheid op een z.g.n. afleve ringsbriefje het consurnptiegebied Maassluis binnen te brengen. Het zgn. afleverings briefje dient echter aan den teler te worden afgegeven. Brand in hoofdkantoor der K R.O. Veel waterschade. Zaterdagnacht omstreeks kwart over 12 bemerkte een vooi-bijganger een eigenaar dige gloed achter de ramen der directieka mer op'de'eerste verdieping van het hoofd kantoor der K.R.O., gevestigd in het per ceel Heerengracht 118 te Amsterdam. Hij waarschuwde de brandweer, die het signaal „middelhrand" gaf, doch toen men eenmaal door de kelderdeur te forceercn. het gebouw binnen was gekomen en de vuurhaard had bereikt,, bleek de brand slechts een kleinen omvang te hebben. Tot nog toe onbekende oorzaak had de schakelkast van de telefoon, welke was aan gebracht in een bergruimte naast de di- rectiekamre vlamgevat In deze bergruim te was een gi-oote hoeveelheid paperassen, vermoedelijk een archief, ondergebracht. Ook dit papier was reeds gaan branden en had de zolderingen ernstig geblakerd. Met twee stralen tastte de brandweer het vuur aan en zij bleek het vuur spoedig meester te zijn. Het nablusschingswerk vorderde nog eenigen tijd. Doofdat als gevolg van den brand enkele waterleidinghuizen waren gesprongen, heeft het perceel betrekkelijk veel waterschade opgeloopen. Gondbande'aars gearresteerd Rechercheurs lagen op den loer. AMSTERDAM. Twee rechercheurs van het bureau J.. D. Meijerplein hebben gisteren de hand w;eten te leggen op handelaars in goud, zilver en andere kostbaarheden, die buiten den ge- bruikelijkcn en door de «Wet voorgeschreven weg om trachtte)) goud cn andere kostbaar heden te verhandelen. De vrijë handel in goud is reeds geruimen tijd verboden en zware straffen staan op de overtreding van dit gebod, doch nettemin zijn er nog altijd „handige" kooplieden, die denken de wet te kunnen ont duiken om op deze wijze een aar dige cent te verdienen. De handel speelt zich in den regel op straat „onder vier oogen" af, zoodat dc kans dat onbekenden van het clandestien gedoe op de hoogte geraken zeer klein is. Het ter rein, dat de handelaren in kostbaarheden gaarne kiezen fs het Weesperplcin en om geving en het was ook in deze buurt, dat de rechercheurs Elzer en Klarenbeek de handelaren aantroffen. Deze merkten de politiemannen niet op, die ongezien wisten te naderen. Juist toen de koop gesloten zou worden liepen de rechercheurs toe en arresteerden de over treders. Beiden werden naar het bureau J. D. Meijerplein gebracht, waar na fouilleering een hunner groote hoeveelheid gouden en andere kostbare sieraden werden gevonden. Drenkeling op -politiebureau lief derijk verzorgd. Zaterdag avond is een 51-jarige inwoner van Almelo in het water van het Damrak te Amsterdam geloopen. Ondanks dc duis ternis wist een burger, geholpen door de politie, den man pp het droge te brengen, waarna hij naar het bureau Warmoestraat werd gebracht. Daar de di'enkeling nergens meer terecht kon voor droge kleeren moest hij op het bureau den nacht doorbrengen en de meest geschikte plaats bleek voor hem de cel te zijn. Hier kon hij zich van zijn klieren ontdoen en nadat hij onder de wol was verdwenen, haalde de barmhartige po litie zijn kleeren op, welke bij de kachel-te drogen werden gehangen, zoodat de drenke ling gistermorgen vroeg weer op stap kon gaan. Het is een van de zeldzame gevallen, dat men een nacht in de cel loor moet brengen, zonder dat men maar het geringste op zijn kerfstok heeft! ■Aooït Ul/uoA7 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 28 October 1940: Reichsmarken 75.36; Belga's 30,1432; Zwit- sersche Francs 43,56; Lires 9,87; Deensche Kronen 36,40; Zweedsche Kronen 44,84; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6,42; Tsjechische Kx-onen (nieuwe schulden) 7,5^ Blijvende piëteitsvolle beplanting, Het comité ter versiering van oóidogsgra- ven in Nederland is deze week begonnen met het beplanten van de oorlogsgraven met bloembollen. De graven van in ons land gesneuvelde mi litairen worden thans met narcissen-, crocus- sen, Hyacinthen, vroege tulpen-, late tulpen- en Darwintulpenbollen beplant, welke tegen het voorjaar in bloei zullen staan. Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Neder land streeft naar een blijvende piëteitsvolle versiering der graven. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen heeft een Engelsch vlieg tuig een kettingbom laten vallen in een wei land op 1 km. afstand van Monnikendam. Van een in de nabijheid staande boerderij sprongen alle ruiten. Er zijn geen persoon lijke ongelukken bij gebeurd. Ruzie tusschen vischstroopers. Gisteravond omstreeks half zes ontstond nabij sluis 8 te Mcermod een woordenwis seling" tusschen de vischstroopers Coolen en M. plotseling greep M. een stuk ijzer en sloeg daarmede Coolen op het hoofd, die bewuste loos in elkaar zakte. Een tweetal mannen, getuigen van het gebeurde, waarschuwden den sluiswachter, die de hulp van een dokter cn dc politic inriep. De arts liet den zwaar-, getroffen Coolen, die een schedelbreuk had opgeloopen en wiens toestand levensgevaar lijk was, naar het St. Antonius Gasthuis over brengen. De dader werd door de marechaus see aangehouden en opgesloten. Uitzonderingsvergunningen en de weg om die te krijgen. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat ingezetenen van dc meer noordelijk gelegen proyinciën, dije door Zee land willen reizen, in Roozendaal aanko men zonder in het bezit te zijn van de uit* zondci'ingsvergunning voor liet betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zeeland te mógen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergun ning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de nood zakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien op zichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke gedetacheerd is bij den vertegenwoordiger van den rijks commissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en dc vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot. de burgemees ters richt, moeten zijn vermeld: voor- en fa milienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men .naar Zeeland wil en de duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge schreven weg niet bewandelen cn zich des ondanks in het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddel lijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzondering"?- vergunning, welke aan andere takken var. dienst gericht worden, kunnen niet in be handeling worden genomen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2