De Mascotte Spannende wedstrijd in de Domstad Magere zege van D.H.C. Alcm. Victrix- Alkm. Boys 2-1 Radioprogramma Ned. Indië verbiedt rijsluitvoer D.O.S.—HAARLEM 5—4. In een meer spannende dan fraaie ont moeting: is D.O.S. er in geslaagd een over winning op Haarlem te bevechten. D.O.S. speelde evenals tegen BI. Wit de vorige weck. een verdedigend spel. Uit een snelle uitval lukte het Veldmcijcr v. d. Berg te pas seeren, hij. gaf een goede voorzet, die wel is waar door Dumortier werd gemist, ^loeh van Beek deed het beter (1—0). Lang pleizicr had het Utrcchtsche elftal van den voor sprong niet. want eenige minuten later liep Nienaber langs Siebes heen. plaatste het le- -der bij v. d. Hulst, die met een fraai schot den stand op 11 bracht. Haarlem was tech nisch beter en sterker, doch de Utrechtsche verdediging kweet zich uitstekend van haar taak. Na 20 minuten spelen loste Koning een hard schot, doch de bal vloog via de paal het veld weer in, juist voor de voeten van Nienaber, die Haarlem de leiding be zorgde (1—2). In de D.O.S. voorhoede wilde het niet vlotten, hoewel Dumortier zich daar in uitstekend weerde. Bij 'een schermutse ling voor het D.O.S. doel kopte Van' Zijl het leder weg, echter juist voor de voeten van de Winter, die met een onhoudbaar schot den stand op 1—3 bracht. Geen minuut la ter volgde een fraaide D.O.S.-aanval, Veld- meijer en Durnortier brachten uitstekend op en stelden toen van Beek in staat te scoren (2-3). In de tweede helft liep Haarlem hard van stapel en reeds na 3 minutten spelen bracht De Winter den stand Op 24. Na 17 minu ten ontstond er een worsteling voor het Haarlem-doel. waarbij Dumortier kans zag den achterstand te verkleinen. Geen minuut later loste Dumortier opnieuw met succes een kogel (44)."Heftig werd er om de over winning gestreden. Drie minuten voor het einde zond Van Beek een schot in, de bal kwam tegen de paal, Veldmeijer liep toe en scoorde (54). D.H.C.D.F.C., 4—3. De gistermiddag te Delft gespeelde wed- stijd- tusschen D.H.C.—D.F.C. is geëindigd irf een 43 overwinning voor de Delftsche ploeg. Beide elftallen waren volledig en D.F.C. waarvan vooral Mijnders goed op dreef was was het eerst in den aanval. Kort daarop echter verplaatste D.H.C. het spel naar de andere helft, doch na een kwartier spelen wist de Dordtsche linksbuiten zijn club met een hoog schot de leiding te geven. Eenige mintuten later scoorde Dirmars de gelijkmaker (1—1). Wel bleek hierna een overwicht van D.H.C., doch dat nam niet weg, dat Kroeze uit een voorzet van Mijn ders den stand op 1—2 wist te brengen. In de tweede helft liepen de eerste aanval len van D.H.C. dood op de sterke Dordtsche verdediging. Smit wist den stand op 13 te brehgen, dóch daarna pakten de Delftenaars energiek aan en achtereenvolgens werd ge scoord door Ditmars, Dijkman en Volle- bregf, zoodat D.H.C. toen het eindsignaal klonk, een 4—3 overwinning had behaald. Ajax kraakt V.U.C. Met invallers voor Potkarst, Been en van Wijngaarden voor wie Blouwlict, Looys en Hein in de plaats speelden heeft Ajax een groote overwinning behaald op V.U.C., dat Meevers Scholte als plaatsvervanger van Jongmeel had. Overigens leek het er in de eerste helft niet op, dat de Amsterdam mers met 51 zouden winnen. In deze periode waren de Hagenaars door hun enthousiaste spel eerder sterker dan zwakker. Doelman Kei zer had vooral tegen de rust zooveel werk te doen, dat het een wonder was, dat de eerste helft slechts één doelpunt voor Y.U.C. opleverde. - Van Gelder nam een hoekschop zoo goed, dat Hollman weinig moeite had Keizer te passeeren. Bijl kon heel gemakkelijk den gelijkmaker in hel duel werken, toen de V.U.C.-verdedi- ging voor een buitenspelgeval bleef staan, terwijl Fischer nog voor de rust Ajax de lei ding gaf 'door keurig langs drie tegenstan ders te loopen (21) De thuisclub was in de tweede helft gede cideerd sterker. Stam trachtte nog wel te verplaatsen, maar de Ajax-verdediging en middelinie waren nu in goeden vorm. Door foutief opstellen -van de linkerkant van de V.U.C.-verdediging kreeg Fischer voortdu rend gelegenheid het Haagschc doel in ge vaar te brengen. Zelf scoorde hij op dezelfde wijze als voor de rust nog twee maal, terwijl Bijl met een listige kopbal het vijfde doel punt maakte. K F C. niet op dreef K.F.C.—STORMVOGELS 0—I. In een vooral van- K.F.C. zijde slecht ge- speelden wedstrijd, wist Stormvogels een ver diende 10 overwinning te behalen. Toch maakte ook het spel der IJmuidenaren een vrij zwakken indruk. Vooral de voorhoede stelde ernstig teleur. Na een goede start, waaruit de hal dadelijk van de IJmuiderlat in het veld ketste, trok Stormvogels ten aan val, doch reeds aanstonds toonde men het schieten niet meester te zijn. Na een gelijk opgaanden strijd werd K.F.C. iets sterker, doch uit een doorbraak nam Stormvogels, uit een voorzet van den rechtervleugel, door Prins de leiding 01, in welken stand voor de rust geen wijziging kwam. Ook in de twee de helft stond het spelpeil laag. Beide par tijen brachten verschillende aardige kansen om zeep. Ofschoon de bezoekers geruimen tijd sterker waren, had de K.F.C. defensie niet teveel moeite het gevaar te koeren. Pas tegen het einde wist K.F.C. het spel te ver plaatsen, doch de gelijkmaker bleef uit. Blauw-wit wint verdiend. K.F.C.Blauw-wil 24. Blauw Wit heeft een verdiende, zij het wat gelukkige overwinning behaald op R.F.C. Verdiend omdat de Amsterdammers sterker waren, een beter geheel vormden; gelukkig omdat twee doelpunten ontstonden door toedoen van R.F.C.-crs. Het eerste kwartier was geheel voot Blauw Wit, het verliep echter doelpuntloos dank zij goed doclmanswcrk van Bouts. On verwacht. nam R.F.C. de leiding toen van Walsutn voor zette en de toeloopenrle spil Blaauboer met een ver maar volkomen onhoudbaar schot doelpuntte. Vele kansen werden aan beide zijden verknoeid en eerst na de rust zag Wilders kans met een goe den kopbal een voorzet van .Bergman te be nutten (11). Twintig minuten na de hervatting brak Wilders door de R.F.C.-verdediging, zijn schot kaatste terug van de lat, waarna Han- nema via een R.F.C.-er doelpuntte (12). Vrij gelukkig, verhoogde Wilders don voor sprong door een schot, dat van den rug van een R.F.C.-er een doelpunt opleverde (1—3). Tenslotte speelde Oldenhof een keer zoo onhandig terugf, dat Wilders den bal maar in het leege doel behoefde te plaatsen 1—^4 Een paar minuten voor tijd verkleinde Kouwenberg bij een hoekschop op het Blauw-Wit-doel met een fortuinlijk schot den achterstand 2—4. Een zenuwenwedstrijd vol emotie Brouwer laat Alcmaria winnen. Een voor Alkmaar ongekend gróote schare had zich rondom het veld op het Sportpark verzameld, toen de Alkmaarsche tweede-klas- sers zich opstelden voor de eerste derby van dit seizoen. Het publiek zal van dezen uitgang geen spijt hebben gehad. Want, zooals steeds in plaatselijke ontmoetingen, gaven beide par tijen zich tot het laatste, er is met recht ge vochten om de overwinning en aan spannende en sensationeele oogenblikken heeft het waar lijk niet ontbroken. Toen het tegen het einde liep zetten de rood-wit geblokten alles op alles. Ze riskeerden een 31 nederlaag voor het veel gunstiger 22 en in deze periode zag het er voor de withemden af en toe angstig uit. Het was vooral het kordate en doelbe wuste optreden van doelman Brouwer, dat het Alcmaria-doel vrijwaarde voor doorboring Wat hij gedurende deze periode deed, was soms waarlijk grandioos en we mogen zonder overdrijving zeggen, dat hrj het wa9, die ten slotte voor de withemden de overwinning uit het vuur sleepte. De wedstryd. Er wordt onmiddellijk aangepakt in een hoog tempo, dat de zwakkere broeders aan weerskanten maar nauwelijks kunnen volgen. We zien een goede aanval der Alcmarianen op niets uitloopen, omdat de bal te ver voor uit wordt gespeeld, dan is de eerste sensatie reeds daar wanneer het alcmaria-doel bijna wordt doorboord. Het spel gaat dan even verdeeld op, totdat de Boys de eerste corner te nemen krijgen. Indri zet zich achter het - v-' belandt juist wrhii -as, n.1. op h-\ hcofe' vp- Goudsblom, die Td ->k'— oor tal- looze Alcmaria-supporters g" weten, wat er gebe""'* hebben de de leiuing genomen In het gemeente-museum te Den Haag is de tentoonstelling .Camera Obscura geopend. Door aardige groepeering geeft de expositie een interessant beeld van den ouden tijd (Foto Schimmelpenningh) De stand is 01 voor de Boys. En zoo zag het er naar uit, dat de traditie, volgens welke Alcmaria niet van de Boys kan winnen, ook ditmaal gehandhaafd zou blijven. Intusschen bleven de withemden na hun tegenslag de moed er in houden. Ze deden da nig hun best en, hoewel de Boys af en toe wisten door te -breken, waren het toch de Alc marianen, die het spel in handen namen. Bjj de diverse stormloopen, die tegen het Boys heiligdom ondernomen werden, en waarbij we o.a. vier. corners in successie voor de gast- heeren noteeren, zien we enkele malen in de rood-witte achterhoede -vervaarlijk missen. Vermoedelijk waren het de zenuwen, die hier aan debet waren. De geboden kansen werden echter evenmin waai-genomen, wat wellicht ook al weer aan diezelfde zenuwen zal moeten worden toegeschreven. De Boys werken zich dan wat los. maar Alc maria blijft een lichte veldmeerderheid be houden. Brouwer komt nog betrekkelijk wei nig in actie en grappig is, hoe telkens de over winnaar in een van de tallooze duels, welke op het veld worden uitgevochten, met een hartelijk applausje wordt beloond. Een prachtige omhaal van van Wieringen, die op het nippertje tot corner wordt ver werkt. is het sein tot een aantal hoogst ge vaarlijke aanvallen van Alcmaria. Bij een daarvan wordt een «an de twee Bakkers, d'e de linkerving van Alcm ria vormen, vlak voor h'?t doel op ontoelaatbare wijze gevloerd en de scheidsrechter wijst tot groote schrik der Boys naar de beruchte stip. Penalty! De groote tacticus van Alcmaria, van der Tol, plaatst zich achter het leer. In het veld mag deze speler soms eens wat langzaam zijn, een strafschop is een kolfje naar zijn hand. Het fluitje snerpt! Doodelijke stilte hangt over de tribunes. Dan rolt de bal langzaam maai zeker in het uiterste hoekje van de goal, volkomen buiten het bereik van doelman van der Horst. De Alcmarian m barsten los, do partijen staan op gelijken voet. Nog eenige minuten zijn er te spelen voor de rust. Ook in deze periode blijven de wit hemden sterker dan hun tegenstanders. Ge doelpunt word er echter niet m^er en als scheidsrechter voor half-rime fluit is de stand nog steeds 11. Na de hervatting is het begii voor Alcmaria Van Wieringen krijgt ten tweetal malen een schotkans, die niet wordt waargenomen, dan is er even gevaar aan de andere zijde, doch onmiddellijk daarna zijn de withemden terug. Van Wieringen schiet keihard i.i. doch van der Hofst houdt goed. Hii werkt echter cor ner en deze hoekschop zal de Boys noodlottig worden. De bal wordt goed genomen, hrj belandt bij van Wieringen die mist! He* leer rolt door i r Godvliet. die een betrekkelijk zacht boog- balletje geeft; Over de spelers heen, juist in he\ net! De Alcmaria-aanhang wrgft zich even de oogen uit, dan barst een waar gehuil los. De stand is 21. Enkele aanvallen van Alcmaria. die nu vol gen, vormen het slot van hun gfoote offensief gedurende dezen wedstrijd. We vermelden nog een prima schot van den linlirbirinen Bakker, even prima door van der Horst gehouden. Dan worden successievelijk de bordjes verhangen en nemen de Boys het spel in handen. Er is nog een half uu' te spelen en het ziet er weldra naa. uit. of een goal voor de Boys niet te voorkomen zal zijn. De rood-witten stuwen alles naar voren, ze beheerschen het middenveld en welhaast lederen bal, die wordt teruggespeeld uit de witte verdediging wordt hun prooi. De eene aanval volgt op dc andere en daarbij spant het soms voor het witte doel geweldig. De beide Alcmaria-backs, die een goede partij hebben gespeeld, schijnen wat last te krijgen van hun zenuwen en hebben n.oeite de bal behoorlijk weg te werken. Slechts een hcogst enke'e maal komt het leer nog in de nabijheid van het Boys-doel. Ver, vijf corners in succe. sie krijgen dit keer de Boys te nemen. Maar Brouwer is niet te. passeeren. Zijn vang n is af en hij is overal waar de bal is. De tijd verstrijkt. De Alcmaria-supporters in onze omgeving staan al een kwartier met het horloge in de hand. Zij gtlooven nauwelijks, dat hun favo rieten den Boys-stormloon zullen doorstaan. De tijd kruipt hun veel, veel te langzaam om. Maar Brouwer geeft geen krimp. Hij ver werkt correct, wat hij te doen krijgt. Een sportiviteit van zijn overbuurman van der Horst mag niet onvermeld blijven. Toen hij zag, dat een der Alcmaria-backs was ge blesseerd en op het veld lag, trapte hij opzet telijk deh bal uit. Bravo! Er zijn nog ongeveer 6 minuten te spelen. Dan denken we den gelijkmaker te zien ko men. Op niet meer dan twee of drie meter voor het doel ligt de bal in rust. een aantal spelers, waaronder bet wit-roocl domineerde er om heen. Maar Brouwei springt er boven op en een seconde later is het gevaar geweken. Dan een uitval der withemden en wan neer de Alcmaria-voo"b.oede on haar port was geweest, dan was het onfeilbaar 31 gewor den. Maar de kans ging te niet. Het spel ging door. Evenwel, de scheidsrechter loont al met zijn horloge in de hand. Iedere seconde is het einde te wachten. Dan •merpt het fluitje Alcma ria heeft de overwinning uit het vuur ge sleept. De Alcmaria-supporters bulderen los, w; zien enkele withemden hun keeper omhel zen op een wijze als we dat in ons land wei nig te aanschouwen krijgen, gedruktheid heerscht in de gelederen der Boys. De eerste derby is achter den rug. S.V.V. I - Vrone I 6-1 De gasten winr.en de toss, zoodat Schoorl aftrapt. Snel gaat het spel van doel tot doel. Schoorl lijkt een poosje in de meerderheid, maar de aa..vallen stranden eenige malen op buitenspel. Dan wordt Vrone gevaarlyk en kruipt Sclroorl werkelijk bij herhaling door het oog van dë naald. Pas na een half uur spelen weet de linksbuiten van SVV met een hard en zuiver schot te scoren. Het eerrte doelpunt is geboren; Schoorl heeft de leiding en zal die behouden ook. He", spelbeeld verandert hierna niet veel; het erband in het .^choorlsche elftal is wel eenigszins zoek. het verrassende element o"tbreekt en Vrone heeft pech. Even voor de rust verhoogt P. Duin de score, als de keeper der gasten niet klemvast is en de bal In het doel rolt. Met 2—gaat de rust in. Na de hervatting van ae' spel trekt Schoorl direct ten aanval en brengt het tot een corner Dap doet Vrone een paar gevaarlijke aanval len op het doel van de thuisclub, maar wonder boven wonder komt Schoorl er goed af. Cn het vuur van het spel botsen dan de kee per van de gasten G. Goesine en. de midvoor van SVV zoo hevig tegen -'kaar, dat eerstge noemde blijft liggen. Het spel wordt gestaakt en de gewonde voorzichtig per brancard naar de kleedkamer ve-voérd, aar de inmiddels gewaarschuwde geneeseer spoedig aanwezig is. Na dit incident, dat zuiver aan een ongeluk kige samenloop van omstandigheden is te DINSDAG 29 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Paul Victoria en zijn orkest (12.45100 Nieuws- en economische berichten ANP). I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Orgelspel en zang. 3.45 Cello en piano. (4.004.15 Gramofoon muziek). 4.30 Cyclus „Wg en onze tijd". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Vragen van den dag (ANP. 5.30 Rococo-octet (opn.). 5.45 Cyclus .Katholiek sociaal en charitatief werk". 6.00 Actiele reportage of gramofoonmuziek. 6.156.30 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten Duitsch). 10.15 Zang en orgelconcert. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek (12.0012.15 Be richten). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Amsterdamsch salonorkest en gramo foonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Amsterdams salonorkest. 3.00 Gramofoonmuziek. f 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Amsterdams kamfermuziekkwartet en gramofoonmuziek. 5.0C Berichten (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag (ANP). 5.30 RVU: Cyclus „Vier schilders uit de 15e en 16e eeuw". 6.00 Nieuwsberichten ANP. 6.156.30 Berichten (Engelsch) en sluiting. Slechte oogst gevreesd. De Nederlandsch Indische autoriteiten hebben den uitvoer van rijst verboden, ten einde een tekort aan voedsel te voorkomen, waarvoor gevreesd wordt in verband met het gebrek aan regen, dat ernstig de oogst bedreigt. Eenige contracten voor den export van rijst zijn reeds geannuleerd. ONGEVAL MET EEN VEETREIN Schapen gestikt. Zaterdagmorgen vroeg is op hel stations- emplacement te Amersfoort een wagon van een veetrein ontspoord. Een aantal schapen, dat zich in den wagen bevond geraakte in de verdrukking en kwam door verstikking om het leven. Eenige andere schapen kwa men op de rails neer. Zij werden met gebro ken pooten- opgenomen. Door een inmiddels ontboden veearts werden de dieren afge maakt. Er werd geen materieele schade aangericht. wijten en niet aan ruw spel, neemt een ander de plaats onder de lat in en na 25 minuten stilstand van het spel, word,, de wedstryd voortgezet. Schoorl mist eenige kansen, Vrone eveneens, maar dan weet de midvoor. Jan Sel- horst, tweemaal den bal in het vijandelijke doel te deponeeren, 40. Dan kent de scheidsrechter J. H. Borst uit Krommenie, die de teugels den ganschen mid dag goed in handen heeft, een strafschop toe aan de gasten, die hierdoor hun eerste en eenige doelpunt krijgen, 41. Beide clubs blijven om beurten aanvallen, maar de mannen uit Sint Pancras hebben geen geluk, terwijl Schoorl nog tweemaal weet te passeeren. Nu is het de r.buiten S. Strooker, die re score verhoogt en den stand op 61 weet te brengen. Hiermee eindigt dan de wedstrijd met een wel wat geflatteerde zege voor Schoorl. Feuilleton Door H- dc Vcrc Stacpoolc 37 Maar wat zou er gebeuren als er anders over gedacht werd? Wanneer de bediende zich herinnerde, dat er nog twee menschén een man en een meisje, in gezelschap van den doode waren geweest en men ging navraag doen en onderzoeken, zou men ten slotte dan dien man en dat meisje niet vinden en hen voor het gerecht sleepen? Met zijn kin in de handen, zijn ellebogen steunend op de tafel, dacht Cray ingespannen na wat hem te doen stond. Meer dan ooit was hij er van overtuigd, dat er een vloek rustte op dien schat, gevonden in het schip des doods. Carnahan, Piroli, Jack man, Train en thans ook Malora, allen had den den dood gevonden. Was nu de beurt,aan hem en Maya? Temidden van den wirwar van gedachten kwam plotseling de herinnering in hem op, dat hij zelf nimmer zoo hevig op den schat gesteld was geweest als Carrtahan. Zijn ge dachten waren gedurende de geheele reis van de Itang meer in beslag genomen door Maya, zoo was het van het begin af geweest. En vreemd genoeg bracht deze herinnering hem plotseling tot het besluit om den rechten weg te volgen, hulp te roepen. Malora naar het hotel te laten vervoeren en daar een dokter de doodsoorzaak te laten conötateeren. Maar' de jonge man rekende buiten één ding, Maya. Op hetzelfde oogenblik dat hij zyn besluit genomen had, stond het meisje van haar stoel op. Kom, laten wij deze plaats verlaten, voor het te laat is) zei zij rustig. Maar luister Maya. Ik heb er over nage dacht, we kunnen hem daar niet zoo laten zitten. Hij zou jou daar rustig hebben laten zitten, zei ze. Dat was hij van plan. Maar hoe zou hij dat hebben kunnen doen, waar jij bij was? Hij dacht dat ik hem lief had. Wat zeg je daar? Hij dacht dat jij hem lief had? Ja. Nadat wij Sandabar hadden verlaten, heeft hij mij steeds achtervolgd met zijn lief desbetuigingen en ik liet hem begaan. Hg dacht op het laatst, dat ik niets meer voor jou gevoelde, maar hem lief had. Hg zag mg anders dan ik ben, weet je. Toen hij meende zeker van mij te zijn, begon hg zijn plannen bloot te leggen, niet heelemaal, maar ik be greep genoeg. Hij wilde het geld voor zich alleen, daar kwam het in hoofdzaak op neer. Een oogenblik was het stil. Daarna vroeg de jonge man, plotseling heftig: Maya, liet je toe, dat hij je lief had Ja, zei het meisje, hem recht in de oogen kijkend. Zij vormden een vreemd schouwspel, zooals ze daar stonden, recht tegenover elkaar met den man, over wien zij spraken, dood aan den anderen kant van de tafel. Waarom heb je niets gezegd? vroeg Cray. Waarom waarschuwde je me niet, zooals je beloofd had' Omdat ik bang was dat jij je zoudt ver raden. Het was beter, dat jouw houding tegen over hem hetzelfde bleef, dan kreeg hij geen achterdocht en ik had gemakkelijker de gele genheid om hem gade te slaan. Ik weet zeker, dat hij die twee mannen op de Itang op ver raderlijke wijze heeft vermoord. Zoo zou hij het jou ook gedaan hebben, als je argwaan tegenover hem had getoond. Het was beter te wachten. Duidelyk zag de jonge man thans hoe dit jonge meisje over, hem had gewaakt, als een schutsengel op den achtergrond blyvend, steeds haar mooie oogen gericht op den man, die haar wilde hebben, om den man die zij liefhad te beschermen. Zij had zelfs toegestaan, dat de man, dien ze verafschuwde, haar belee- digde met zijn liefdesbetuigingen, om hem op 'n dwaalspoor te brengen en eindelijk had zij toegeslagen, hem vernietigend met zijn eigen wapen. Kom, zei ze nog eens Laten we weggaan voor et te laat is. Hij boog het hoofd. Zonder tegenspraak gaf hij zich over aan haai- leiding. Zonder nog een blik te werpen op Malora volgde hg het meis je toen zij rustig en voornaam het restaurant verliet. De weinige bezoekers namen geen no titie van de vertr -kkenden. De- eigenaar zat achter zijn lessenaar, verdiept in zyn cgfers, hij keek niet eens op toen zij hem voorbij lie pen en de kellner die hen had bediend was bezig kona-koffie gereed te maken voor een, op een mandarijn gelijkenden, ouden Chinees, gekleed in een geelzijden buis. Buiten gekomen greep Cray Maya's arm en trok haar dicht tegen zich aan; Zoo liepen zij door de Oude Stad. Met haar wonderlijke instinct was het voor Maya niet moeilijk den weg te vinden door de straatjes van de Oude Stad en spoedig stondpn zi, weer voor de poort, die toegang gaf tot de Nieuwe Stad. In het hotel teruggekeerd bleven zij nog een poosje praten in de lounge, om plannen te maken voor den volgenden dag. i HOOFDSTUK XLIII. In de modder van de rivier. In de Lounge van het Respondentia hotel is het altijd zeer druk Hier komen de zijde- kooplieden van Sliar.ghai en de mannen He tin vérkoopen sa.um om hui /aken te oe- bespreken. Hier men de officieren van de Br-tsche koop7iard:jceheu?n. de „globe trotter" uit Amerika en de journalisten van verschillende groote bladen. Allen komen daar tezamen om de nieuwtjes van den dag te be spreken. Het was een rust om hier te zitten en het geroes van al die stemmen 'aan te hóoren, na hetgeen er gebeurd was in het restaurant, in de straat van de Openhartige Pagode. Het gaf je een gevoel van veiligheid je tusschen al die menschen te bevinden terwijl je gedachten, toch nog verwijlden by diei. man in het Chi- neesche restaurant, die daar, schijnbaar sla pend, met het hoofd op de armen aan een tafeltje zat. Zouden zij al getracht hebben hem wakker te maken? Hadden zrj al ontdekt dat hij dood was? Nog eens nadenkend over de zaak, voelde Cray zich zeker van één ding. Wat er ook gebeuren zou, Chang zou zeer zeker zwijgen over de juweelen en het geld, dat er voor was betdald. Daarover behoefde hij zich dus geen zorg te maken. Het eerste wat hij nu moesf doen, was den directeur van het hotel hier een aannemelijk verhaal op te disschen. Nadat hij dit met Maya had besproken, ging hij naar het kan te van den hoteldirecteur, een Fransehman. Cray vertelde hem, dat hij dien ochtend met Miss Carnahan en zijn vriend Mr. Ma lora een wandeling had gemaakt naar de Oude Stad. Nadat zy eenige kunstvoorwerpen hadden bezichtigd bg den bekenden kunst handelaar Chang, waren zg erder gewandeld en hadden tenslotte een -estaurant bezocht, waar zij iets gebruikten. Miss Carnahan was verlangend nog iets meer var. de Oude Stad te zien en daarom hadden ^ray en zij Mr. Ma lora in het restaurant achtergelaten, omdat deze te vermoeid was met hen mee te gaan. Zij zouden hem daar wel weer hebben afge haald, wanneer zg niet verdwaald waren ge raakt en i a veel zwerven eindelijk het Res pondentia hotel weer hadden gevonden, waar naar zij meenden, Mr. Malora hen reeds zou opwachten in de lounge. Het bleek echter dat Mr. Malora nog niet was teruggekeerd in het hotel want noch in hun zitkamer, noch in zijn eigen slaapkamer was Mr. Malora te vinden. Zg maakten zich nu eenigszins onge rust over hem. De directeur haalde zijn schouders op. Het zou wel in orde zijn, maar het was ook ver keerd om zonder gids alleen te gaan wan delen in dt Oude Stad van Canton. Het was zeer goed mogelijk om daar te verdwalen en dat Mr. Cray en Miss Carnahan het hotel weer heelhuids hadden bereikt was een bui tengewoon geluk. Bovendien hadden sommige restaurants in de Oude Stad een allesbehalve goede rept tatie. Werkelijk, monsieur. ze! de directeur, ik zou mezelf er niet graag aan wagen zonder behoorlek geleide. Het lijkt er op. dat de politie van "(Vnton ook de Oude Stad controleert, maar in werkelijk heid is die cotróle niets waard. Met zes of zeven man tezamen patrouilleert men een of tweemaal in de maand. De politie is bang voor de bevolking daar Monsieur zal daar nimmer een politieman alleen zien loopen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 3