GRIEKENLAND in oorlog Conferentie DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier Mussolini Italianen hebben twee plaatsen bezet Meer en goedkoopere sigaretten Verduisteren 6.17 uur Japansch protest in Mexico AUTO MODELLEN NIET MEER VERANDERD? Wereldtentoonstelling gesloten Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen).. Kengetal 2240. DINSDAG 29 OCTOBER 1940. 85 Jaargang. No. 11329. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Grieken bieden hardnekkig tegenstand De Italiaansche gezant te Athene heeft gisterenochtend om drie uur namens zijn regeering een nota aan de Grieksche regee ring overhandigd, waarin zij het verwijt uit dat Griekenland geen strikt neutrale hou ding bewaart, doch integendeel haar terri toriale wateren, kusten en havens door de Engelsche vloot laat gebruiken] Voorts beschuldigt de Italiaansche regee ring de Grieksche, dat het' weloverwogen onrust zaait onder de bevolking van Samoe- rië en zij eischt tenslotte het recht op om als garantie voor de neutraliteit van Grieken land en de veiligheid van Italië eenige stra tegische punten op Grieksch gebied te mo gen bezetten. In antwoord op deze eisch' heeft de Grieksche minister-President en feitelijke dictator van Griekenland,. Metaxas, den Italiaanschen gezant medegedeeld, dat hij de eischen beschouwt als een oorlogsver klaring van Italië aan Griekenland. In een boodschap aan het Grieksche volk roept Metaxas op tot den strijd. Tezelfder tijd is de" staat van beleg in geheel Grie kenland afgekondigd en leger, vloot en METAXAS. Grieksch minister-president. (Eigen foto-archief.) ontwikkeling van den toestand in Grieken land bekend gemaakt. Zoowel de berichten uit Rome als die uit Londen en Athene wer den gepubliceerd. In officieele Russische kringen weigerde men stelling te nemen in zake den Grieksch- Italiaanschen oorlog. In de artikelen, die laatstelijk in de Sowjet-pers zijn verschenen, wordt uiteengezet, dat Rusland met betrek king tot de Balkanstatcn een neutrale hou ding zal aannemen en dat het niet de bedoe ling heeft deelt te nemen aan vele .imperi alistische intrigues" ook. luchtmacht gemobiliseerd. De eerste luchtaanvallen van den Ita- liaansch-Griekschen oorlog zijn, naar U.P. meldt, reeds bekend gemaakt. Zoo wordt te Athene gemeld, dat bij een Italiaanschen luchtaanval op Patras vier personen zijn gedood en veertig gewond. Voorts wordt medegedeeld, dat de lucht haven van Tatoion ten Westen van Mara thon door Italiaansche vliegtuigen is ge bombardeerd. Ten slotte hebben vier zware Italiaan sche bommenwerpers, die op groote hoog te boven de Grieksche hoofdstad vlogen, ten Noorden van de stad bommen laten vallen. Athene zelf werd niet aangevallen. Volgens te Belgrado ontvangen berichten zouden de Italiaansche troepen, door ster ke afdeelingen van de luchtmacht onder- j steund, den aanval begonnen zijn tegen het j Grieksche district Ciamuria. De aanvallen zouden zich concentreeren op de stad Kos- niposi. Naar uit Pee aan de Grieksch-Joegosla- vische grens verluidt, zouden de Italiaan sche troepen de plaatsen Bobiho en Radoti ingenomen hebben. In het eerste Grieksche oorlogscommu niqué wordt verklaard, dat de Italianen de Grieksche stellingen langs de Albaneesche grens sedert half zes Maandagmorgen aan vallen. De Grieksche troepen bieden hard nekkig tegenstand. Uit Londen meldt de United Press dat van toonaangevende zijde wordt verklaard, dat Engeland Grieken land als zijn bondgenoot beschouwd. Naar volgens Stefani vaststaat, bevinden zich dertig groepen Britsche militairen in Griekenland die verschillendé opdrachten bebben. Voorts is, aldus Stefani, bewezen, dat een aantal Grieksche steunpunten, zoo vel van het landleger als van de vloot met name die op de eilanden Cerigo en Kre- la op het oogenblik voortdurend ten dien ste staan van de Britsche strijdkrachten. Turkije beslist over enkele da gen. Joego-Slavië blijft neu traal. Joegoslavië zal, naar te Belgrado van be voegde zijde wordt verklaard, in den Grieksch-Italiaanschen oorlog neutraal blij den. Tegelijkertijd werd echter de spijt van Joegoslavië er over uitgedrukt, dat het too- neei van den strijd is uitgebreid. Joegosla vië slaat den toestand, aldus U.P., met de grootst mogelijke opmerkzaamheid gade. Het land hoopt oprecht, dat zijn neutraliteit zal worden gerespecteerd. Het Turksche gezantschap te Bel grado verklaarde aan United Press dat over de houding van Turkije in het ItaliaanscheGrieksche conflict eerst over eenige dagen een beslis sing zal vallen. Moskou neutraal Radio-Moskou heeft, volgens „United Press" riet alle objectiviteit de berichten over de JAPAN WAAKZAAM Het driemogendhedenpact niet volgens den lieer te nemen? Japansche regeeringskringen schenken nauwkeurig aandacht aan de Grieksche cri sis met het oog op Japans verplichtingen volgens het drièmögendh eden verdrag van 23 September. Een artikel van dit pact bepaalt dat de onderteekenaars zich verplichten el kander met alle politieke, economische en militaire middelen bij te staan, wanneer een van de drie verdrag sluitende partijen aan gevallen wordt door een mogendheid, die thans niet betrokken is bij den Europeeschen oorlog of het GhineeschJapansche conflict" Welingelichte waarnemers staan op het standpunt, dat men het over de interpreta tie van het pact door raadpleging eens moet worden. Bovendien wordt er op gewezen, dat het pact bedoelt een uitbreiding van het con flict te voorkomen, hetgeen een versterking beteekent van de opvatting, dat. de interpre tatie van het pact eerder van practisch po litiek standpunt, dan volgens de strikte, let terlijke beteekenis beschouwd moet worden. Herverdeeling van ruwe tabak? Alle fabrieken moeten tot mid den 1941 kunnen blijven draaien Naar de Tel. verneemt is in principe beslo ten tot een herverdeeling van de in ons land beschikbare voorraden ruwe tabak. Zooals men zich zal herinneren, geschiedde eenige weken geleden een toewijzing van partijen aan den handel. De eerste hand kreeg bepaalde partijen toegewezen, de twee de hand heeft zelf partijen mogen uitkie zen. De industrie van haar kant wist, welke hoeveelheden dekblad, omblad en binnenblad zij het recht had om te koopen. Bij deze regeling was een reserve van 25 procent achtergehouden, om, zooals dat genoemd werd, de plooien glad te strijken. Thans blijkt echter, dat de fabrieksvoor- raden in bepaalde soorten nog onevenredig verdeeld zijn, zoodat het doel alle fabrieken in de gelegenheid te stellen om tot midden 1941 te draaien, niet geheel bereikt zou wor den. Het ligt in de bedoeling van de autori teiten, te dien aanzien het advies af te wach ten van de onlangs gevormde organisatie van tabaksindustrieelen, de I.T.C. (Industrie Tabaks Commissie), waarin alle tabakver werkende bedrijven zijn vertegenwoordigd. Fabrieken werken op volle kracht. Begrenzing der prijzen. De sigarettenindustrie werkt thans op volle capaciteit en waar sedert kort de fa brikanten niet meer geheel vrij zijn in het bepalen van hun prijzen, is er ook groote kans dat binnenkort wat goedkoopere si garetten in grooter kwantums dan thans aan de markt zullen komen. Over een bon nenstelsel voor sigaretten wordt nog steeds niet gedacht, omdat dit ongetwijfeld tot een sluikhandel in bonnen aanleiding zou geven. Reorganisatie van den belastingdienst Samensmelting van diensten. Er wordt reeds geruimen tijd gewerkt aan een reorganisatie van den Belasting dienst. De vroeger naast elkaar bestaande diensten der Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen en die der Registratie en Domeinen werden een paar geleden tot één dienst, den Dienst der Belastingen ver- eenigd. Bij de invoering der omzetbelas ting is de Dienst der Invoerrechten en Ac cijnzen een afzonderlijke dienst geworden, en het ligt, naar wij vernemen, in de bedoe ling de diensten der Registratie en Domei nen en der Directe Belastingen geheel sa men te smelten. Een belangrijke stap in die richting zal worden gedaan met ingang van 1 Januari 1941. Verschillende ontvangkantoren der Directe Belastingen zullen worden opgeheven. Volgens het Hdbld. zal de inspectie van de Belastingen met ingang van 1 Januari a.s. in dien zin worden gewijzigd, dat de in functie zijnde inspecteurs geen kasopnemingen en geen verificatiën van kantoren meer verrich ten. Er zullen voor deze taak opnieuw te be noemen vaste inspecteurs aan de Directe Be lastingen worden verbonden. Een mijlpaal in de Europeesche geschiedenis De Fuehrer is in gezelschap van den rijks minister van buitenlandsche zaken.von Rib- bentrop gistermorgen in Florence aangeko men. De Duce, die in gezelschap was van graaf Ciano, verwelkomde den Fuehrer op het station van Florence en heette hem zeer hartelijk welkom. De bevolking van Florence bracht den Fuehrer bij zijn aankomst en op zijn rit door de stad, die getooid was in de Duitsche en Italiaansche kleuren, een niet te beschrij ven manifestatie van geestdrift en blijd schap. De besprekingen zijn om 11.15 uur in het Palazzo Vecchio begonnen. Tegen 13.45 uur begaven de Fuehrer en de Duce zich met de heeren van hun gevolg naar het Palazzo Riccardi om een maaltijd te gebruiken, waar aan behalve de beide ministers van buiten landsche zaken ook de chef van het opper bevel der weermacht, generaal veldmaar schalk Keitel deelnam. Om zes uur bracht de Duce zijn gast per auto naar het Centraal Station. Vóór het vertrek van den trein onderhiel den Mussolini en Hitier zich nogmaals en kele minuten in een uiterst vriendschappe- .lijk gesprek en namen daarna zeer hartelijk afscheid. Ook het afscheid der beide minis ters van buitenlandsche zaken was niet min der hartelijk en vriendschappelijk. Onder de klanken van de Duitsehe volkliederen zette de trein zich in beweging, terwijl de Fueh rer uit zijn wagon den Duce een laatsten afscheidsgroet toewuifde. De beteekenis. De beteekenis van de gevoerde bespre kingen tusschen den Fuehrer en den Duce wordt in de Duitsche avondbladen reeds uiterlijk door markante slagzinnen op de eerste pagina gekenmerkt. De hladen schrij ven in hun commentaren, dat er een lijn loopt van de bijeenkomst op den Brenner, via de etappen Laval, Franco en Pétain tot aan de bijeenkomst in Florence. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 31 uur De geweldige beweging op politiek en militair gebied, waardoor het tegenwoordig stadium van het conflict wordt gekenmerkt, verheft de bijeenkomst van de beide staats lieden tot een mijlpaal in de geheele Euro peesche geschiedenis. Men kan thans de boosaardige opmerkingen, die de Engelsche pers aan de z.g. „bedeltochten" van Adolt Hitier op Franschen bodem heeft vastge knoopt. slechts met een glimlach beant woorden. De resultaten van de besprekin gen, die op Franschen bodem en aan de Spaansche grens zijn gevoerd, zijn thans, naar het Hamburger Fremdenblatt. verder opmerkt, het voorwerp van een nieuwe be raadslaging tusschen de beide mogendhe den geworden, die aanspraak kunnen ma ken op de leidende functie bij het hervor ming van Europa. Het blad schrijft verder, dat Europa thans op het punt staat, onder leiding van Duitschland en Italië een politie ke, VLorecle en militaire continentale ver sperring tegen het eiland Groot-Brittannië op te luerpen. Vooraanstaande kringen te Berlijn wijzen er op, dat de conferentie te Florence als van zelf moest voortvloeien uit de politieke acti viteit ^er laatste weken. Het is zonder meer duidelijk, dat Hitier besprekingen voerend met Franco, Laval en Pétain, feitelijk ook zijn as-partner vertegen woordigde, zoodat men de conferentie te Flo rence moet zien als een overleg tusschen de beide mannen, die thans het lot van Conti nentaal Europa in hun handen hebben en te zamen de verder te nemen stappen tot op bouw en consolidatie bezien. Overigens wijst de aanwezigheid van Ge- neraal-Veldmaarschalk Keitel er op, dat ook wel degelijk aan den verderen strijd tegen Engeland en diens bondgenooten aandacht is geschonken. Men verwacht te Berlijn vrij algemeen, dat al spoedig de resultaten van Hitler's reizen en besprekingen te bemerken zullen zijn. Tegen het goederen-embargo. ONTHEFFING UITVOER VERBOD TOEGEZEGD. De Japansche zaakgelastigde in Mexico heeft, volgens Domei, bij de Mexicaansche regeering geprotesteerd tegen de steeds ver dere uitbreiding van het embargo op goede ren tegenover Japan. De Mexicaansche re- gcering heeft den Japanschen zaakgelastig de een opheffing van het uitvoerverbod in de komende dagen toegezegd. Domei meldt tevens, dat bevoegde Mexicaansche kringen de Amerikaansche berichten tegenspreken vogens welke Mexico binnenkort een uit voerverbod op petroleum zal afkondigen. Reeds om financieele redenen is een derge lijk embargo tegen Japan ondenkbaar. Bo vendien zou het de positie van Mexico in de tegenwoordige Mexicaansche moeilijkheden met de Vereenigde Staten over het petro- leumvraagstuk verzwakken. De IJiselmeervissch.rs K.bben in deze d>g« »n goed loonend bedrijf, deerbij d.e huidige. g.ring.n vbche.n.oer .oor de ..I- en snoekboersvengst goed. pH)„n worden b^jd. - Ee, kijk). - de heven ven L.mm.r, Textielkaarten in FINLAND Ook daar de kleeren op punten. Tengevolge van een verordening van het Finsche ministerie voor volksvoorziening zijn alle textielgoederen leer- en gummi artikelen in beslag genomen. De in beslag genomen goederen wordfen echter bij de eigenaars gelaten, maar het verhandelen daarvan is afhankelijk gesteld van een ver gunning van bovengenoemd ministerie. Eenige dagen geleden zijn textielkaarten voor kleeren uitgereikt. Evenals in Duitsch land beschikken deze kaarten over 150 punten. Tot 1 Mei a.s. mogen hoogstens 75 punten worden gebruikt. De minister van volksvoorziening Kotilainen heeft in een vergadering voor vertegenwoordigers van handels- en politieke organisaties gewezen op de stijgende moeilijkheden ten aanzien van de goederenvoorziening. De ontevre denheid der bevolking ten aanzien van verschillende restricties is volgens hem, zeer goed te begrijpen. Hij vroeg om mede werking en ondersteuning van de regee- ringsmaatregelen. In Amerikaansche vakkringen bestaat groote belangstelling voor de onlangs tot stand gekomen overeenkomst,e die de be hoeften der automobielindustrie bij die van de vliegtuigindustrie ten achter doet stellen. Men is van meening, dat de auto modellen geen veranderingen meer zouden moeten ondergaan. Verder propageert men een productie 'op groote schaal van vlieg- tuigonderdeelen, zooals vleugels en romp- deelen. Daarnaast pleit men voor een uit gebreide herscholing der vakarbeiders. 45 millioen bezoekers. De wereldtentoonstelling te New-York i6 gisteren gesloten. Zij heeft een record aan tal betalende bezoekers van 45 millioen ge had. DUIZEND FRANSCHE KRIJGSGEVAN GENEN NAAR HUIS. Duizend zwaar gewonde of zieke Fransche krijgsgevangenen zijn vorige week Donder dag van Konstanz aan het Bodenmeer met Lazarettreincn door Zwitserland .naar het onbezette Fransche sonvereiniteitsgebied ge bracht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1