Gevechtshandelingen Geen weekendretours meer De brandstoffenbons voor NOVEMBER 6.13 uur uitgaansverbod DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER HET ITALIAANSCH - GRIEKSCHE CONFLICT door zware regens belemmerd Landing van Britsche troepen ontkend Vandaag gaat het uitgaansverbod in Een strenge winter Groot smokkelcomplot in Groningen Onderhandelingen in Indo-China vlotten Verduisteren Uitzonderingen Amerika wacht af Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 31 OCTOBER 1940. 85 Jaargang. No. 11331 Uitgav* dér N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 4 Overleg tusschen ANKARA en ATHENE De Bulgaarsche bladen „Politika" en de „Vreme" publiceeren verscheidene berich ten uit het Zuid Slavisch—Grieksch—Alba- neesche grensgebied. De „Vreme" bevat een bericht uit Bitolj (Monastir), inhoudende, dat ook op de spoor lijn aldaar Maandagavond het verkeer naar Griekenland is gestaakt. Men hoort kanongebulder uit de streek van Lerin. De gevechten worden echter be lemmerd door zwaren regen. Ook hangt hel wolkendek zeer laag en bemoeilijkt de opé raties. Het autobus-verkeer tusschen Bitolj en Kortsja blijft normaal functionrieeren. De postautobus heeft Dinsdag normaal gereden De „Politika" verneemt uit 't grensplaas- Je Dragosj aan de Grieksch Zuid-Slavische" grens, dat ook daar mist en regen het zicht sterk belemmeren. Volgens onbevestigde berichten zouden de Grieken vrij sterke troepen contingenten concentreeren bij den Pres-pas. Van het grensstation Leskovije verneemt de Politika, dat Maandagavond, het spoorwegverkeer stopgezet is. Dinsdag zijn goederentreinen zonder vracht uit Saloniki naar Grieken land teruggekeerd, tenvijl in Saloniki met Zuidslavische goederen geladen treinen zijn blijven staan. Van Grieksche officieele zijde 'echter wordt vernomen, dat hetspoorwegverkeer binnen kort hervat zal worden, aangezien' het slechts tijdens de eerste mobilisatiedagen stopgezet ls. - Uit Leskovije meldt men nog aan de „Vre me", dat daar krachtig kanongebulder ge hoord wordt. Geen Engelsche troepenlandin gen op Grieksch gebied. De In't buitenland in omloop zijnde en voor namelijk uit Engelschen bron geputte ten dentieuze geruchten omtrent Engelsche troe penlandingen in Saloniki, op Korfoe en bij andere Grieksche steunpunten worden van bevoegde Italiaansche zijde als onjuist ge-> brandmerkt en tegengesproken. Even on juist en ongegrond worden de tendentieuze geruchten genoemd betreffende een op- marsch van Grieksche troepen naar Alba nië. Ten slotte wordt van welingelichte zij de vastgesteld, dat de geruchten omtrent opstanden in Albanië en dergelijke gebeurte nissen volkomen verzonnen met een bepaald doel uitgegeven berichten zijn. In werkelijk heid heeft het bericht van het Italiaansche ingrijpen tegen Griekenland in geheel Al banië geestdrift gewekt. Grieksch-Turksch contact Terwijl onder de Turksche bevol king een zekere nervositeit wegens de uitbreiding van den oorlog op 9 J den Balkan valt te bespeuren, is de regebring klaarblijkelijk niet van plan een overhaaste beslissing te nemen over de houding, die Tur kije zal Innemen, zegt U.P. In goedingelichte kringen is men van meening, dat een opheldering van de officieele Turksche houding niet voor 1 November is te verwach ten, d.i. de dag, waarop de presi dent de nieuwe parlementszitting met een rede opent. Van hooge gezaghebbende zijde verluidt, dat de regeeringen van Griekenland en Turkije de laatste twee dagen bijna voort durend met elkaar in verbinding hebben gestaan. Men heeft waarschijnlijk bespre kingen gehouden over het verdrag van 1938, waarin werd vastgelegd, dat wanneer een der deelgenooten door een vijandelijke mogendheid wordt aangevallen, de andere zijn geheelen invloed ten gunste van den eerste gebruikt en beiden gemeenschappe lijk de situatie aan een onderzoek onder werpen, ten einde een opióssing te vinden. Een rechtstreeksche belofte van Turkije om Griekenland hulp te verleenen, is ech ter slechts gegeven voor het geval dat Bul garije de aanvaller is. Militaire hulp zou aan Griekenland slechts over de smalle Macedonische strook land tusschen Bulgarije en de Aegeïsche Zee kunnen worden verleend. Indien in dat geyal Bulgarije zou ingrijpen, zou Turkije in een moeilijke positie geraken, daar zijn Europeesche flank gevaar zou loopen. Men kan dientengevolge aannemen, datde Turksche regeering haaT afwachtende houT ding nog niet zal opgeven en ten minste zal afwachten wat de volgende dagen zul len brengen. De meeste militaire deskundigen in de Ver. Staten geven Griekenland ondanks den En gelschen steun weinig kans met succes te genstand te bieden. Over het algemeen is men van meening dat Italië zal trachten naar het Vardar-dal en vandaar naar- Saloniki op te rukken en gelijktijdig het eiland Korfoe te bezetten. De deskundige^an het blad „P. M.", die zijn artikelen niet „generaal" onderteekent, schrijft dat de Engelsche strijdkrachten in het Oosten van de Middellandsche Zee wel iswaar nauwelijks genoeg troepen, vliegtui gen en munitie ter beschikking kunnen stel len om cfen Griéken op het vasteland kracht dadige hulp te verleenen, doch dat het hun vermoedelijk tijdelijk mogelijk zou zijn stra tegisch belangrijke eilanden in de Aegeische Zee te bezetten. Volgens dezen deskundige bestaat er echter weinig kans, op blijvende successen* van de Engelschen, want „het moet een superieur luchtwapen mogelijk zijn de Engelschen weer stap voor stap van de eilanden tè verdrijven." Wii herinneren er aan dat van daag het, voor het geheele land geldende, uitgaansverbod ingaat. Te beginnen met hedenavond zal het dus aan ieder verboden zijn zich tusschen twaalf uur 's nachts en vier uur 's morgens buitenshuis te bevinden. Ook andere bijzondere spoor wegretours ingetrokken. De directie van de Nederlandsche spoor wegen deelt ons mede, dat, in verband met de aan de spoorwegen gestelde eischen ten behoeve van het economische leven, het reizigersverkeer moet worden beperkt. Deze beperking dient te worden gevon den in het verkeer voor niet noodzakelijke doeleinden. Dientengevolge is de directie tot haar leedwezen genoodzaakt, de maat regelen, die zij de laatste jaren trof om het reizigersverkeer te bevorderen, buiten wer king te stellen. Met ingang van 1 November zullen der halve de weekeindretours, de avondretours en de retours langer van één dag geldig, voorlooplg niet meer verkrijgbaar zijn. Wilde zwanen zonder tal. Wilde zwanën zijn langs de Friesche kust geen ongewone gasten Wordt hun aantal ongewoon groot, dan zeggen „menschen, die het weten kunnen': „we krijgen een strengen winter". Wat de winter zal brengen, zullen wij wel ervaren, maar feit is, dat het aantal wilde zwanen, dat zich thans aan de Friesche kust ophoudt, buitengewoon groot is. In den hoek tusschen den afsluitdijk en de Frie sche kust tot Gaast, plekt in het IJsselmeer overal het wit van deze watervogels. Voortdurend klinkt het luide -o-e-o-geroep over de plaats jes langs de kust en de lucht is be wolkt door trekkende zwanen. Op de voederplaatsen in hét ondiepe wa ter voor de Waddenkust is het een drukte van belang, ook de wilde zwaan moet aan de kost komen. Zooveel als er op het oogenblik zijn, kun nen zelfs de oudste bewoners van deze kust zich niet herinneren. Een strenge winter? POLITIE ARRESTEERT VIER PERSONEN. Oud-politieagent smokkelde vroo- lijk mee. De recherche te Groningen Is dezer dagen een omvangrijke smokkelaf- faire van koffie en thee, van welke goederen een belangrijk deel van diefstal afkomstig bleek te zijn, op het spoor gekomen. Naar aanleiding daarvan heeft de politie reeds een groot aantal arrestaties verricht, ter wijl het onderzoek nog wordt voort gezet. Duitsche autoriteiten, aldus de Tel., te Delf zijl, hadden ontdekt, dat Tn een café aldaar een groote hoeveelheid koffie aanwezig was, van welk feit mededeeling werd gedaan aan de recherche te Groningen. De zoogenaamde hamsterbrigade der politie stelde hierop een onderzoek in,.waarbij tal van onregelmatig heden aan den dag kwamen. Men bleek hier te doen te hebben met een smokkelaffaire op groote schaal, waarbij een vertakking van het complot leidde naar een belangrijken diefstal van koffie, ten nadeele van een der groote bedrijven te Groningen, terwijl een andére het verzwijgen van een groote partij koffie voor de distributie door een andere firma aan het licht bracht. Deze in strijd met de wet verkregen partijen werden tegen zeer hooge prijzen verhandeld, waarbij éen aan tal in de smokkelaarswereld bekende perso nen tusschenkomst bleek te verleenen. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. een gepensioneerde agent van politie, die van heling wordt verdacht Gedurende de maand November geven de met 04, 05, 06 en07 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brand- stofen haarden kachels" alsmede de met 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 gemerkte bon nen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, één eenheid, tweede periode", en 'de met „cokes,- één een heid, tweede periode", gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Verder geven gedurende de' maand No vember de met OS, 09, 10" en 11 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vas te brandstoffen haarden, kachels", elk recht op het koopen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat de met 08, 09, 10 en 11 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus, om hierop thans turf of la ter andere brandstoffen te betrek ken. De geldigheidsduur van de met 01, 02, 03 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart dis- Bespreking met Japan in vriend schappelijke sfeer. De besprekingen over de relaties tusschan Fransch Indo-China en Japan maken, naai de speciale Japansche afgezant Hajime Mat- soemiya tegenover de pers verklaarde, be moedigenden voortgang. Matsoemiya had gis teren een vierde onderhoud met den gou verneur-generaal vice-admi^aal Jean De- doux, dat enkele uren duurde én een ver volg was op de onderhandelingen van den vorlgen dag. Matsoemiyaprees d.en Franschen gou verneur. die, zoo zeide hij, Japans positie goed toont te begrijpen, en beseft, dat Indo- China alleen kan blijven bestaan door sa mengaan met Japan. De besprekingen wor den in een vriendschappelijke atmosfeer voortgezet, zoo besloot de Japansche afge zant. Tusschen den leider der Japansche mi litaire missie in Indo-China, generaal-ma- joor Soemita en de autoriteiten van Fransch- Indo-China is gisteren, naar de „Tokio Nitsji-nitsji" meldt, een overeenkomst tot stand gekomen omtrent het gebruik der In- doXhineesche spoorwegen voor Japansche troepentransporten binnen Fransch Indo- China. Volge«is United Press wordt dit accoord beschouwd als een waardevolle bijdrage tot den wensch van Japan, het Chineesche con flict spoedig te beëindigen. De verhouding Thailand-Indo China Japaq volgt de Engelsche han delingen in Thailand met aan dacht. Inzake de verhouding tusschen Thailand en Indo-China meldt U.P. dat volgens te Hanoi binnengeko men. berichten, twintig Thailand- sche bommenwerpers en achttien vliegtuigen *Van een ander type bo ven de luchthaven Vientiane zou den hebben gekruist, welke lucht haven zich op Indo-Chineesch ge bied bevindt. Mén leidt hieruit af, aldus United Press, dat ingeval het tot een conflict tusschen Thailand en Indo-China zou komen, Thailand allereerst een aanval zou doen op dit vliegveld. In tusschen blijft Japan, aldus een Do mei-bericht uit Hanoi, de Engelsche intri ges in Thailand met groote aandacht vol gen. Volgens welingelichte kringen trach ten de .Engelschen op het oogenblik hun invloed in Thailand te versterken. Dat Thailand zoo hardnekkig vasthoudt aan zijn gebiedseischen jegenfe Fransch Indo- China en dat de spanning in de grensge bieden is versterkt, moet worden geweten aan Engelsche intriges. AMERIKAANSCHE vlootbewegingen Verzegelde orders Vijf Amerikaansche torpedojagers en een vliegtuigmoederschip zijn met verzegelde orders de haven van Key West (Florida) uitgevaren. De minister van Marine, Knox, heeft op de persconferentie geweigerd een antwoord te geven op de vragen naar het doel van dit vertreki Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 35 uur tributie vaste brandstofen haarden, kachels", van de met 01, 02, 03. 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie centrale verwarming" en van. de met „brandstoffen, één eenheid. 1ste peri ode", alsmede de met' „cokes, één eenheid, lste periode" gemerkte bonnen wordt ver lengd tot en met 14 November 1940. De gel digheidsduur der met „brandstoffen" of „cokes" gemerkte .toewijzingen, welke tot 13 November of een vroegeren datum zijn geldig verklaard, wordt eveneens verlengd tot en met 14 November 1910, Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, wordt onder één eenheid vaste brandstoffen verstaan: hetzij 1 Hl. anthraciet of steen kolen. of industrie of eierbrikeften (maxi mum 76 Kg.), hetzij 110 Kg. bruinkool bri ketten, hetzij 2.Hl. cokes, hetzij 175 Kg. fabrieksfurf, hetzij 195 Kg. persturf (300 st.) hetzij 200 Kg. baggerturf (450 stuks) hetzij 200 Kg. overige soorten turf. UITZONDERING TOT 15 NOVEM BER VOOR ARBEIDERS IN VITA LE BEDRIJVEN. De commissaris-generaal voor de openba re veiligheid bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt be- kend dat hij, teneinde storingen in het eco nomische leven te vermijden en den voort gang van de vitale bedrijven ook des nachts te waarborgen, aan de Nederlandsche poli- tie-organen de volgende aanwijzingen ge geven; Aan diegenen, die verbonden zijn aan vi tale bedrijven (zooals spoorwegen, binnen vaart, slaiswerken, mijnen, gas- en electri- citeitsfabrieken, wapenindustrie en dergelij ke! in het Nederlandsche gebied, waarvoor ingevolge de verordening no. 151 van den rijkscommissaris (verordeningenblad blz. 460) nog niet de daarin genoemde verkeers- beperkingen golden, doch waarvoor inge volge de verordening no. 188 van den rijks commissaris (verordeningenblad blz. 542) wel het uitgaansverbod van kracht is ge worden, moet tot en met 15 Novemher 1940 stilzwijgend ook den tijd tusschen 24 en 4 uur worden toegestaan, zich zonder speciale vergunningen buitenshuis te bevinden. Na 15 November 1940 moeten ook de aan bovenbedoelde bedrijven en ondernemingen verbonden personen in het bezit van zulk een bijzondere vergunning (Sonderausweis) zijn. GriekschItaliaansche oorlog noopt nog niet tot nemen van besluiten. President' Roosevelt heeft gisteren een onderhoud gehad met Córdell Huil en Sumner Welles. Beide staatslieden deelden den pz'esident mede, dat men verdere in lichtingen moest afwachten, voordat de neutraliteitswet ook tegenover Griekenland in werking gesteld kan worden. Huil en Sumner Welles hebben Röosavelt medegedeeld, dat de totdusverre ontvangen berichten niet voldoende zijn om met be trekking tot de Griekschitaliaansche ge beurtenissen een proclamatie over de neu traliteit of over een blokkeeren van het crediet uit te vaardigen. De secretaris van den president, Early, heeft aan journalisten verklaard, dat Huil en Welles een uur lang alle gezichtspunten van den_ buitenlandschcn toestand grondig hebben bestudeerd. Wanneer Roosevelt zich aan de overeengekomen regeling houdt, zal hij zich opnieuw naar Massachusetts bege ven om zijn verkiezingstournee voort te zetten. Paus zegent Italiaansche strijders Paus Pius XII heeft gisteren de omroe pers van de Italiaansche radio en vervol gens omstreeks 200 leden van de Italiaan sche weermacht, onder wie hooge officieren en enkele aalmoezeniers, ontvangen en hun zijn bijzonderén zegen verleend. f ZUID \e>OEl>G,A. &L 4VIÊ 3 F - rOEMiauiés*»» ,oa*H* O SU 4, jEHiDze* >3

Schager Courant | 1940 | | pagina 1