Frankrijk zal met Duitschlanif sameimirlwi Italianen boven Zuid=Engeland Zeventiende verjaardag der Turkscbe repub'iek Inval in een nachthuis De Engelsche scheepsverliczcn Drie koeien verbrand Op het s'ecbte pad „Typisch Holland" Utrecht arooter, Ge'derlaiid kleiner Actie van eea Duitsch oorlogsschip Italië en Duitschland handhaven al hnn eischen GEEN FORMEELE AFSPRAAK MET PETAIN. In een radiorede tot het Fransche volk heeft maarschalk Pétain, het Fransche staatshoofd, o.a. Kezend: „Ik heb Donderdag jl. een ontmoeting ge had met den Kanselier van het Duitsche Rijk, Uit eigen beweging heb ik gevolg ge geven aan de uitnoodiging van den Fuèhrer Van geenerlei zijde stond ik bloot aan een dictaat of aan eenigen druk, Wij hebben samenwerking tusschen onze twee landen onder het oog gezien en ik heb zulk een sa menwerking in beginsel aanvaard. De bij zonderheden zullen later worden besproken. Ik stel er prijs op te zeggen aan diegenen, die thans het heil van Frankrijk verwach ten, dat het bevorderen van dit heil in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die be denkingen koesteren, willen zeegen. dat het de eerste plicht van iederen Franschman is, vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twijfelen, evenals aan diegenen, die weer barstig zijn, breng ik in herinnering, dat de meest trotsche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht in te boeten wan neet: men zich tot in het overdrevene ver hardt. Hij, die het lot van Frankrijk in han den heeft genomen, heeft den plicht de gun stigste atmosfeer te scheppen voor het be hartigen van de belangen van het land. „In eere en met het doel de een heid van Frankrijk te handhaven, betreed ik thans in het kader van de constructieve activiteit der nieu we Europeesche orde, den weg der samenwerking." De maarschalk bepleitte voorts de nood zaak om binnenlandsche meeningsverschil- len op zij te zetten en de afvallige beweging in de koloniën te onderdrukken. Pétain besloot met ie zeggen: „Ik heb tot dusver tot u gesproken als een vader. Thans spreek ik op den toon van een lei der tot u. Volgt mij. Bewaart uw vertrou wen in het eeuwige Frankrijk". Hitier en Mussolini komen vaker bijeen. Ontmoetingen, aldus de Italiaansche pers, tusschen de leiders der twee revoluties, welke in de toekomst nog veelvuldiger zul len worden, zijn een bewijs van de innige solidariteit tusschen de twee politieke en militaire leiders en dc twee naties. Men voegt hieraan toe, dat, aangezien de zeer nauwe samenwerking tusschen de twee verbonden naties zich ook tot bijzondere kwesties uitstrekt, de As volkomen soli dair is ten aanzien van het geval van Frankrijk. Anders gezegd, handhaven de twee mo gendheden zonder de overwonnenen te vernederen de eischen, die bij het begin van den oorlog ten aanzien van Frankrijk zijn gesteld en zij zullen elkaar wederkee- rig helpen bij de verdediging en de ver wezenlijking van deze eischen. Ook het D.N.B. meldt uit Rome, dat in tegenstelling tot de geruchten in het bui tenland, als zou Italië van een deel van zijn sedert jaren aan de internationale open bare meening nauwkeurig bekende natio nale eischen afstand hebben gedaan ten gunste van Fi ankrijk of daartoe bereid zou zijn, van welingelichte Italiaansche zijde wordt verklaard, dat Italië zelfs geen duim breed van zijn rechtmatige eischen zal la ten vallen Van al deze tendentieuze ge ruchten is- volstrekt geen woord waar. Daarom worden zij door bedoelde Italiaan sche kringen in den méést categorischen vorm tegengesproken, waarbij ook wordt gewezen op de zoo juist te Florence op nieuw bekrachtigde overeenstemming met Duitschland. Geen formeele afspraken. Uit een semi-officieele mededecling uit Berlijn afkomstig, kan worden afgeleid, dat er geen- formeele afspraken tusschen den Führer cn de Fransche staatslieden zijn gemaakt. De veronderstelling zou echter gewettigd kunnen zijn. dat daarbij principieele vraag stukken betreffende de toekomstige positie van Frankrijk in Europa zijn besproken, natuurlijk uitgaande van het feit. dat Frankrijk mede schuldig is aan don tegen- woord igen. oorlog, dat het dezen oorlog verloren heeft én ook zijn aandeel in de gevolgen moet dragon. Daarover is men het van beide zijden eens. Men gaat niet uit van illusies, aldus ver klaart men, doch van nuchtere, van wer kelijkheidszin getuigende inzichten, doch tegelijkertijd ook van de gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid tegenover Europa, Voor het eerst heeft gistermiddag een for matie Italiaansche bommenwerpers, geëscor teerd door jagers, op klaarlichten dag. na de versperring van het vijandelijk luchtafweer geschut gepasseerd te zijn, de haar aangewe zen doelen in Zuid-Engel and bereikt en een doeltreffend bormardement verricht, waar van dc uitwerking terstond geconstateerd werd. Ondanks de ongunstige weersom standigheden, voerden de formaties van de Italiaansche luchtmacht de haar toever trouwde opdracht op schitterende wijze uit. Zij vielen den vifand krachtig aan cn troffen de voorgeschreven doelen met bommen van middelbaar en groot kaliber. Toen de beman ningen verslag uitbrachten over de hijzonder- heden" van de ten uitvoer gelegde actie, toon den zij het grootste enthousiasme en onge duld om nieuwe aanvallen op vijandelijk ge bied te ondernemen. week van Duinkerken, toen de Engelschen hun verliezen als 210.000 ton opgaven. Men heeft ook friet belangstelling kennis ge nomen van de Engelsche verklaring, dat de Bitsche verliezen in deze week het ge volg zijn van „een sterke duikboot concen tratie op een •bijzondere plaats van den Atlantischen Oceaan". Brand in Amerikaansch departement van oor'og Codestelsel vernield. Sabotage in het spel? In 'n deel van het gebouw van het Ameri- kaansche min. v. Oorlog is door tot dusver onopgehelder wijze brand uitgebroken. Eerst na 'n uur slaagde men er in hetv uur onder controle te krijgen. Men .vermoedt, volgons het „New York American Journal", dat sa botage in het spel is. Naar het blad meldt, is het codestelsel van het Atnerikaansche leger door 't vuur verwoest. Do opperbevelhebber van het leger, generaal Marshall, heeft een onderzoek gelast. Vijfhonderd soldaten heb ben opdracht gekregen het ministerie te be waken. Een lid van het bewakingspersoneel verklaarde, dat de getroffen afdeeling de be langrijkste is van het ministerie van Oorlog. Distributiefraude Amsterdamsche recherche heeft een goeden dag. De Amsterdamsche rechercheurs Blok en Wijnberg hebben gistermorgen in samen werking met een ambtenaar der distributie centrale wederom een, goeden slag gesla gen. In een perceel aan de Sloterstraat was een groote partij suiker, slaolie, melkpoe der, gecondenseerde melk, alsmede een ge slacht varken opgeslagen, welke aan de distributie wareri onttrokken. De rechter- cheurs hadden hiervan „lucht" gekregen, en de distributie-ambtenaar knoopte relaties aan als „kooper". De list gelukte en gister morgen tijdens den gefingeerden koop, kwa men de politiemannen te voorschijn. De par tijen goederen, welke enkele duizenden gul dens waard zijn. werden in beslag genomen, terwijl twee mannen zijn gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. „Donker Amsterdam" verrast In den afgeloopen nacht heeft de politie van het bureau Singel te Amsterdam we derom een inval gedaan in het perceel Am- stel 184, waar de drankwet werd overtre den. Reeds eenigen tijd geleden had de po litie hier een dergelijke overtreding gecon troleerd. In het huis werden behalve de eigena res-drie vrouwen en twee mannen aange troffen. Zij zijn naar het bureau overge bracht, evenals de drank, welke in beslag is genomen. Tegen de eigenares is proces-verbaal op gemaakt. Werkterrein tarwecentrale uitgebreid Oprichting van de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouw producten (N.LC.A.) en van de Pro vinciale Inkoopcentralen van Ak kerbouwproducten (P.I.C.A/s). Ten behoeve van een doeltreffende orga nisatie voor de inlevering van akkerbouw producten in iedere provincie van ons land Ls een gewestelijke aankooporganisatie voor akkerbouwproducten gevormd. In de pro- vincies, waar reeds een gewestelijke tarwe- oreanisatie gevestigd was, is deze organisa tie omgevormd in een provinciale inkoop centrale van akkerbouwproducten (P-I C.A.) terwijl in de overige provincies, t.w, Drenthe. Overijssel. Utrecht en Noord-Hol land nieuwe 'zoodanige provinciale inkoop centralen zijn opgericht. In verband mei deze reorganisatie is het werkterrein crcr Nederlandsceh Tarwecen trale, waaronder de provinciale .inkoopcen tralen';'rèssorteeen. verruimd tot alle akker bouwproducten. Haar naam Ls dientenge volge gewijzigd iri Nederlandsche ïnkoop- ccntrale van Akkerbouwproducten (NI C.A.) In het bestuur dezer centrale zullen de elf provinciale voedsclcommissarissen zitting nemen. Groote feesten in land. het geheele Maandag zijn in Istanboel de plechtighe den begonnen ter gelegenheid van den ze ventienden verjaardag van de stichting der Turksche republiek. De plechtigheden duurden tot gisteravond voort. Morgen, Zaterdag, eri Zondag zijn de groote religieuze feestdagen, welke het ein de vormen van de Ramadan. Deze feestda gen beboeren tot de grootste politieke en religieuze plechtigheden van het land. Défilé voor president Inonoe. Dinsdagavond vond met groote plechtig heid de herdenking van den zeventienden verjaardig der Turksche republiek plaats. President Inonoe nam de gelukwcnschen van de afgevaardigden, de hooge officieren en het diplomatieke corps in ontvangst. Daarna begaf hij zich naar het paradeveld. waar een groot défilé plaats had van pad vinders uit alle dcelen des lands en van troepen. Alle steden warén met vlaggen ge tooid en gcillimuneerd. Deze week opmerkelijk rwaar. Met betrekking tot het communiqué der Britsche admiraliteit, volgens hetwelk de Engelsche verliezen in de op 21 October ge- eindigde week 44 schepen, totaal 19S.WO ton. hebben bedragen, wordt er van Duit sche zijde op gewezen, dat in werkelijkheid alleen op 19 en 20 October het *;n«ls*he verlies aan koopvaardijschepen 327.000 ton bedroeg. Daarvan werden alleen door Duit sche duikbooten. zooals uit de berichten van het Duitsche opperbevel blijkt. 43 scne pen. totaal 200.000 ton, uit convooien tol zinken gebracht. Opmerkelijk vindt men In Duitsche krin gen de Engelsche verklaring, dat dit het zwaarste verlies in een week sedert het uitbreken van den oorlog was. met uitzon dering van de op 23 Juni geëindigde z.g. Turksch spoorwegverkeer van en naar Enropa gestaakt Sedert Maandag is het spoorwegverkeer van en naar Europa volkomen gestaakt, doordat dc spoorlijn bij Adrianopol over Grieksch gebied leidt cn Griekenlandalle spoorlijnen heeft stilgelegd. Ingeval dit stil liggen langer mocht duren zijn van Turk sche zijde stappen te verwachten, aapgezieh de verbreking van de eenige overlandsche verbinding met Europa groote schade voor de Turksche belang met zich moet. mede brengen. De telefoon- en telegraafverbin dingen van Istanboel naar het westen zijn tot dusverre niet verbroken. Het inkomen van koning Michael Civiele lijst 40.000.000 lei. Door een wet is de civiele lijst van koning Michael van Roemenië voor den geheelen duur van zijn bewind op 40 millioen lei per jaar bepaald. De dotatie voor Koningin- moeder Hclena is gesteld op 7 millioen per jaar. Drie bejaarde menschen op het nippertje gered. Gistermorgen brak brand uit in de boer derij van de gebroeders van Ieperen te Berghem De geheele boerderij ging in vlammen op De bewoners, de drie liejaar- de. gebroeders van Ieperen, konden door omwonenden bijtijds worden gered. Een belendende woning kon door emmers water en een schuimblusscher behouden blijven. Een drietal koeien benevens een aantal kippen kwamen in de vlammen om, terwijl een partij booistroo, alsmede de landbouwwerktuigen verloren gingen. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met, bel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 A'dam '37 I 3 s Grav. «7 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 91 Jeugdige avonturier ingerekend. Maandag zijn in Heerlen twee Haagscho jongelui aangehouden, n.1. een 18-jarige schil der en een 17-jarige winkelbediende, die voorgaven in genoemde gemeente werk te willen gaan zoeken. De politie stelde het tweetal op transport naar Den Haag, waar zij Dinsdag aankwamen. Nu had de Haagsche politic juist op dezen dag melding gekregen van een open sluiting, welke in de Van Gogli- straat was gepleegd. De indringers waren via een schutting het huis binnengegaan en hadden uit een dressoir een portemonnaie, inhouden de fG6.— weggenomen. Dc politie bracht het een met het ander in verbinding en voelde de twee jongens om trent dezen zaak eens aan den tand Al spoe dig gaven zij toe dezen diefstal vijf dagen te voren te hebben gepleegd, doch daar de he- woners uitstedig waren geweest, was de aan gifte eerst thans, gedaan. Daar dc jeugdige avonturiers een blanco strafregister hadden, zijn zij na verhoor ter beschikking van hun ouders gesteld. Nederlandsche handwerkkunst. Gistermiddag is op feestelijke wijze op den hoek van den I-Ieiligeweg en de Voet boogstraat te Amsterdam een klein winkeltje geopend, genaamd. „Typisch Holland", waar Nederlandsche kunst wordt verkocht. In dit winkeltje is alles verkrijgbaar, dat in Ne derland aan handwerkkunst wordt vervaar digd, van Hindeloopen-mcubelen tot Volen damsche poppen toe. Alles is echter hand werk en volkomen Nederlandsch fabrikaat. Het is een oud smal gebouwtje, waarin dit geschenkenhuis is gevestigd. Het is ech ter keurig gerestaureerd en ziet er nu met zijn witgekalkte muren en Brabantsohc bonte gordijntjes zeer fleurig uit» Een buitengewoon goed idee van den eigenaar, de heer Rolff, is het om de tweede etage als expositie ruimte in te richten. Jonge Neder landsche handwerkslieden, die in hun vak bijzondere prestaties heb- "ben geleverd zullen hier gelegenheid krijgen hun Werk tentoon te stel len. Het hoogtepunt van de feestelijke opening gistermiddag was wel het bezoek van Alie Bank en Piet Veerman, een Volendamsch Bruidspaar, 's morgens in het huwelijk ge treden, die na eerst ccn rondrit door de stad te hebben gemaakt 'n bezoek aan den win kei kwamen brengen. Hun werd een naar wij hopen passend geschenk, te weten een mooie rieten wieg, aangeboden, waarna een echte bruiloftsmaaltijd met veel advocaat boerenjongens en boterhammen met ham, werd gehouden. Later op den middag werden aan kinderen zakjes peperweitbbllen, witte trosnarcissen aangeboden, een typisch Hollandsch product dus in dit Nederlandsche winkeltje verkrijg baar. Amsterdam heeft hiermede iets nieuws ge kregen, dat hopelijk de voor onze gewesten steden zoo tvpeerende kunst-producten groot ere bekendheid zal verschaffen en er ongetwijfeld het' zijne toe zal bijdragen, dat de handwerkkunst welke de laatste jaren een weinig op den achtergrond was geko men, weer meer in de algcmecne belangstel ling zal worden gebracht. Grenswijziging ■provincies. tusschen twee De Engelsche bomaanvallen op Nederland De Engelsche bomaanvallen van den vo rige n nacht hebben in verschillende plaat sen van ons land In het geheel 15 dooden geëisclit. Duitsch weermachthericht Voor het eerst in de geschiedenis zal zich binnenkort het feit voordoen, aldus meldt „De Tijd", dat niet alleen de. grens tusschen twee gemeenten, maar ook tus schen twee. provincies zal worden gewijzigd. Het blad verneemt nl„ dat het plan be staat, een grenswijziging to stand te bren gen tusschen de gemeenten Ede- Geld.) en Veenendaal (Utr.). zoodat het zg. Gelder- sche Veenendaal, dat een onderdeel van Ede vormt, bij de gemeente Veenendaal zal worden gevoegd en alsdan tot de provincie Utrecht zal gaan behooren. Ede zal als gevolg hiervan haar inwoners tal met ongeveer 5000 zielen zien verminde ren. De grenswijziging zal een einde maken aan verscheidene onlogische situaties. Thans b.v. heeft men in sommige wegen twee kabels voor de elcctriciteitsvooezie- ning. een vanwege de Utrcchtsche en een vanwege de Geldersche stroomleveringmij. Zoo liggen er ook twee waterleidingshulzen Dezelfde toestanden en misschien in nog erger mate hecrschen tusschen de ge meenten Rheden en Renswoude. Tenslotte verneemt hot blad nog. dat er plannen aanbangig zijn gemaakt, om ook in Gelderland op uitgebreide schaal over te gaan tot samenvoeging van gemeenten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een in overzeesche wateren opereerend oorlogsschip maakt melding van het tot zinken brengen van drie bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met 18.400 br.t. Daarmede heeft dit schip tot dusverre in totaal 45.000 b.r.t, tot zinken gebracht Een duikboot bracht een groot bewapend koop vaardijschip van 10.500 b.r.t tot zinken Gevechtsformaties wierpen, ook gistere.) talrijke bommen op Londen en plaatsten vooral in dc buurt van de West India docks en het Waterloo Station treffers. Steek vlammen en nieuwe branden konden wor den waargenomen. Ook andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid Engeland, evenals de oorlogshaven van Porth«mouth en munitie-opslagplaatsen in Greath Yarmouth werden op succesvolle wijze met bommen bestookt. Voor Rams- ga te kregen twee schepen treffers en ble ven met sterke rookontwikkeling liggen Aan dit optreden nam ook het Italiaansche vllegercorps deel. In de avonduren gelukte het bij aanval len op verscheidene vliegvelden in de Oos telijke graafschappen van het Britsche ei land hahears en schuilplaatsen door bom treffers in hrand te zetten en talrijke vliegtuigen op den heganen grond te ver nielen en te beschadigen. In den loop van den dag ontstonden er veelvuldig hevige luchtgevechten. Des nachts namen de aanvallen op Londen hevigheid toe. Als vergelding op Engelsche nachtelijke aanvallen op Duitsche woonwijken werden weer verscheidene honderdduizenden kilo grammen bommen uitgeworpen. Aan heide rijden van de Theems ontstonden talrijke nieuwe branden in havencomplexen en fa brieken. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. L-K. V.K. 100% - 95%-9511/16 95 9/16-9511/16 100 100% 8Ö3%-S6 7/16 86V4-869/I6 85 82 363^-36 85% 81% 35-36 73% - PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 87% 87% 85% 85% 87 85% 86% 91% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 104 107 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsb. A 119% Ned. Handel Mij. c. v. A 102% 164 120 104 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 114%-116% 116%-120 Calvé Delft c.v. A. 843% 86 Centr. Suiker Mij. 175 176 Fokker g. A. 180 1S2 Lever Bros en Unilcver cv.A125%-128 126%-12 Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 320 324% 191-194% 104-196% 140% 140% Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. 26-25% 25%-28i/g 43% 44 76%-7o% 7G%-77S£ 48 49 345/16-3311/16 34%-8flj North. Am. Aviation c.v.A. 16% 17 Rep. Steel c.v. A. 2111/16-22% 22%-22 7/16 U. S. Steel c.v. A. 68%-61% '63%-04tf PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell. Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 214 237i/2-239% 213%-2II 287-24! 1034-103/s 1011/16-1015/16 10 1/16-9 3/16 10 1/16-10 Yi SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A 100%-993% 1O1-10S Java-China-.JapanJ^jn A. 124-1243% 125%-126tf Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 141-140 140-141% Kon. Paketvaart A. 1993% 198%-202 Ned. Schecpv. Unie A. T47%-146% 147%-14$y Roti Lloyd A. 120 122 Stoomv. Mij. Nederland A. 123% 12G%-127% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 398%-402 405-415 Javasche Cultuur 223% 231-234 N.I.S.U. 228 233 Ver. Vorstenl. Cult. 108%-1Q9% 108%-lf TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 150-152 152%-157 Deli Mij. c. v. A. 215-212 214%-22® Senembah 171%-172 169-176 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 218%-220 2i9y2-Mt Bandar Rubber Mij. A. 1583% 100 Deli Batavia Mij. A. 171 171 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 31 October 1940: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensclie Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 44.85; Tsjechische Kronen (oude schulden) Bi- Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 75L Voorts bombardeerden formaties gevechts vliegers de haven van Liycrpool, alsmede de industriegebieden van Birmingham en Coventry en voorts voor dc oorlogvoering belangrijke doelen in Noord Engeland. Voor talrijke Britsche havens werden mij nen gelegd. Britsche vliegtuigen vlogen onder be scherming van de nachtelijke duisternis naar België, Nederland en hret gebied vso het Duitsche rijk. Hun bommen berokken den zooals gewoonlijk, geen noemenswaar dige schade aan doelen, dre voor de oor logvoering van belang zijn. Bij de vernielin' van een vrijstaand boerenhuis werden zes volwassen personen en. twee kinderen dood. In andere huizen zijn cenige woon wijken beschadigd en werden verscheide ne personen, onder wie eenige Nederlanders gedood of gewond. |j De vijand verloor gisteren in totaal 4' vliegtuigen. Daarvan werden er negen; tien in luchtgevechten neergeschoten, toestellen werden door heb. luchtdoelge schut of op den beganen grond vernield, Zeventien Duitsche vliegtuigen worden vermist.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2