De Heer H. K. Koster als Dijkgraaf Vergadering Mandsche Maatschappij van Landbouw Qpmarsch in Griekenland voortgezet aanbevolen Herdenking van wijlen den beer D. Kooiman Donderdag 31 October 1940 Tweede blad Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Wtertngerwaard DE BEGROOTING GOEDGEKEURD. De Algemeene Vergadering van lands Noorderkwartier had gister morgen een belangrijke beslissing te nemen: het opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van een dijkgraaf, wegens overlijden van den heer D. Kooiman. Daar naast was de behandeling van de begrooting aan de orde. Het Dagelijksch Bestuur had geen candidaten naar voren gebracht, wel was bekend, dat de Hoogheem raden de heeren H. K. Koster, Wie- ringerwaard en Groot, Andijk, de functie van dijkgraaf ambieerden, terwijl ook reeds voor de vergade ring ernstige candidaten uit hoog heemraden en hoogheemraden- plaatsvervangers werden genoemd. Er was echter een geheel vrije stemming, die na het verder in ons verslag beschreven verloop de vol gende uitslag gaf: 1. H. K. Koster, Wieringerwaard; 2. P. Groot, Andijk; 3. P. Blaauboer, Kolhorn. WOORDEN TER GEDACHTENIS. Voorzitter der vergadering was de waarne mend dijkgraaf, de heer Verstecgh, secreta ris de heer Boersma. Mede aanwezig was de ingenieur de heer Ir. Poppens. De opening der vergadering door den waarnemend dijkgraaf, den lieer J. Ver- steegh droeg een plechtig karakter. Staan de door de leden aangehoord schetste de heer Versteegh in welgekozen woorden de groote verdiensten van wijlen den heer Kooiman, die helaas slephts zoo kort zijn groote kennis aan de waterschapszaken mocht wijden.- Alvorens met de behandeling van de agenda een aanvang te maken, zegt de heer Versteegh, gevoel ik beho.efte enkele woor den te wijden aan de nagedachtenis van onzen te vroeg ontslapen dijkgraaf. Reeds geruimen tijd was hij lijdende aan een maagkwaal, die hem vooral den laat- sten tijd dikwijls heftige pijnen veroorzaak te en hem iii zijn drukke werkzaamheden bemoeilijkte. Toch klaagde hij nimmer. Op medisch advies besloot hij zich aan een operatic te onderwerpen en op 29 Augustus deelde hij mij schriftelijk mede, zich daar toe in het ziekenhuis te Purmerend te heb ben doen opnemen en verzocht hij mij zijn functie te willen waarnemen. Ik had niet gedacht en zeker niemand onder U, dat de ondergane operatie zijn dood op 4 Septem ber d.a.v. ten gevolge zou hebben. Slechts ruim een jaar lang mocht hij het ambt van dijkgraaf vervullen. Hij aanvaard de dit met veel liefde en veel verwachtin gen en bezield met de beste gevoelens om ons hoogheemraadschap tot' grootcr bloei te brengen. Helaas heeft zijn spoedig verschei den belet veel tot stand te brengen. Toch zal zijn gemis in ons hoogheemraadschap diep gevoeld worden. De heer Kooiman was een man met groo te gaven, die de gemeenschap in vele open bare betrekkingen belangrijke diensten heeft bewezen, ook in ons hoogheemraadschap koesterde men van hem de beste verwach tingen. Immers reeds lang voor zijn optreden als dijkgraaf had de heer Kooiman herhaaldelijk blijk gegeven van zijn warme belangstel ling en liefde voor het hoogheemraadschap, zoowel in de dagen, dat de oprichting van ons waterschap aan de orde was, als tijdens en na de korte periode, dat hij als hoog heemraad de grondslagen van het hoog heemraadschap heeft helpen leggen. Ik wil niet nalaten van deze plaats en kele voor het hoogheemraadschap uiterst belangrijke besluiten der provinciale Staten in herinnering te brengen, in de tot, stand- koming waarvan de heer Kooiman als Sta tenlid en later als lid van Gedeputeerde Staten, een zeer belangrijk aandeel heeft gehad. Daar is in de eerste plaats de wijziging aangebracht in het oorspronkelijk ontwerp van het reglement van bestuur, tengevolge van een amendement van den heer Kooiman cn drie andere statenleden, betreffende het ten goede komen aan het hoogheemraad schap van de helft der rijksbijdrage in de watersnoodkosten. In cijfers uitgedrukt kwam daardoor sinds de oprichting van het hoogheemraadschap een bedrag, groot f 3.061.334.99 of ruim 3 millioen gulden in mindering op de aan de provincie verschul digde bijdrage in evenhedoelde kosten. Als lid van ged. staten in het bijzonder belast met de waterschapszaken, was het weer de heer Kooiman, die het voornaam ste aandeel had in de vermindering van het aandeel van het Noorderkwartier in de gezamenlijke geldleeningen, welke des tijds zijn aangegaan door de provincie ter bestrijding der watersnoodkosten. Het aan deel van het hoogheemraadschap, groot 12.000.00U nf 60%. werd nl. teruggebracht tot 9.000.000 of 45%, tengevolge waarvan sinds het jaar 1924 een bedrag van in totaal 2.502.968.77. of ruim 2Vt> millioen gulden minder aan lasten behoefde te worden op gebracht Als derde punt mag hiernaast zeker nog worden gememoreerd het tot stand komen van het aanvullend wegenplan voor onze provincie, waarvan de heer Kooiman als gedeputeerde de stuwende kracht was. Gedurende de jaren 1931 tot en met 1936, vóórdat ingevolge wettelijk voorschrift het, thans geldende tertiaire wegcnplan tot stand kwam, hebben tal van waterschap pen in ons gewest, die belast zijn met wc- genonderhoud een belangrijke tegemoet koming ontvangen in de kosten van onder houd en verbetering hunner wegen. Het hoogheemraadschap ontving voor zijn eigen wegen ovei gemeld tijdvak in totaal 172.500,aan bijdragen uit de kas van de provincie. Samen met de hiervoor ge noemde financieele vuordeelen, beloopt het bedrag, dat op deze wijze ten goede van liet hoogheemraadschap is gekomen alzoo het enorme bedrag van 5.736.803,76 of ruim 5 millioen zevenhonderd duizend gul den. Het is u hekend, hoe ook, dank zij het tot stand komen van dit wegenplan. in het belang van het verkeer met motorrijtui gen en rijwielen, met de concentratie van liet wegenbeheer een aanvang kon worden gemaakt. In den korten tijd, die den heer Kooiman als dijkgraaf is geschonken geweest, heb ben wij allen kunnen bewonderen de pret tige en tactvolle wijze, waarop hij deze \ergadering en de vergaderingen van het college van dagelijksch bestuur heeft ge leid. Zelf een hard werker, had hij de gave om ook anderen, in de eerste plaats zijn amb tenaren, aan te sporen tot intensieven ar beid, en daarbij tevens de liefde tot den arbeid aan te kweeken. Van deze plaats af brengen wij hem harte lijk dank voor hetgeen hij voor ons ljoog- heemraadschap heeft verricht en bovenal voor de vriendschap die wij van hem moch ten ondervinden. De herinnering aan hem zal bij ons blij ven voortleven Moge hij in vrede rusten. Na de woorden van den waarnemend dijk graaf spreekt de heer Best namens hoofd ingelanden en plaatsvervangers een kort herdenkingswoord, waarin hij den heer Kooiman schetst als een self made man, een loo pende encyclopedie. Hij was een een voudig, goed monsch, die ieder in zijn waar de liet en niémand kleineerde. Kooiman, aldus spr., wij zullen in groote eerbied Uw nagedachtenis herdenken. Na goedkeuring der notulen der vorige vergadering doet 'voorzitter mededeeling van de INGEKOMEN STUKKEN waarbij zijn enkele goedkeuringen van hoo- gcre instanties op genomen besluiten, die voor kennisgeving worden aangenomen. VOORSTELLEN VAN HET DAGE LIJKSCH BESTUUR. Voorgesteld wordt verschillende wegen en weggedeelten van de ban- ne Oude Niedorp in onderhoud cn beheer over te nemen. Het betreft enkelp door den nieuwen weg SchagenNiedorper Verlaat afgesneden wegvakken van den Oude Niedorperweg, een gedeelte van het Zwarte Pad cn de wegen genaaihd Zeugenbuurt en Wester- langereis. De kosten van eerste verbete ring worden geraamd op 20.00U, terwijl de kosten van het jaarlijkselie onderhoud der wegen en weggedeelten zijn te stellen op 1150. Aldus besloten.. Voorstel tot wijziging van het be sluit van 13 November 1935 inzake overneming van hét onderhoud van den weg op Valkkoogerdijk. De omstandigheid, dat de weg nu op het tertiaire wegenplan is geplaatst, heeft tot gevolg dat van de provincie een bijdrage in de kosten van den weg wordt ontvan gen. Het is daarom redelijk, dat het door de banne Valkkoog verschuldigde bedrag wordt herzien, evenals dit is geschied voor a,ndere overgenomen wegen die voorkomen op het tertiair wegenplan. Aldus besloten. AANKOOP PERCEELEN. Goedgekeurd wordt een voorstel tot aan koop van twee perceelsgcdeelten van den polder Katwoude voor verbetering van een bocht in den weg op den Katwouclerzeedijk. Aldus besloten. Voorstel tot uitgifte van erfpacht aan de provincie Noordholland (electriciteitsbedrijf) van een per ceel grond, deel uitmakende van den Westfrieschen binnendijk on der Winkel De provincie heeft dit stukje noodig voor de stichting van een transformatorstation. De uitgifte in erfpacht geschiedt voor der tig jaren, ingaande 1 Januari 1941, tegen een erfpacht van 10,— in totaal per jaar. Aan den heer Joh. Hoep te Zuidschar dam worden eenige perceelcn grond aan den Zeevangsdijk in erfpacht uitgegeven. Voorstel tot het verleenen aan de provin cie Noordholland van een zakelijk recht tot het hebben van leidingen in een van de provincie aan te koopen perceelsgodeelte in de gemeente Winkel, weg naar Wate ringskant In dit destijds van de provincie gekochte gedeelte bevonden zich nog elee triciteits- en waterleidingsbuizen. Aldus besloten. STEENEN ENZ. VAN DE DIJK- GLOOIINGEN. Het dagelijksch bestuur stelt voor een gedeelte van het restant van de bate uit den verkoop van steenen en puin afkom stig van de dijkglooiingen te bestemmen als volgt: Asscndelvcrzeedijk Wéstfr. binnendijk Oudkarspel Amsteldijk Anna Paulownapold. Dijken polder Caliantsoog Aldus besloten. Totaal 20080,44 VERGOEDING WAARNEMEND DIJKGRAAF. Voorgesteld wordt aan den waarnemend dijkgraaf den heer J. Versteegh gedurende den tijd dat hij als zoodanig zitting heeft, de vergoeding uit te betalen welke de dijk graaf zou hebben genoten; met stilstand voor zoolang van de jaarwedde der Hoog heemraad. Aldus besloten. BEGROOTING. De cijfers der bcgrooting namen wij reeds eerder op. Bcnzinenood heeft verhinderd alle werken te bezichtigen, merkt voorzitter op. Bij het punt verpachtingen vraagt de heer Langendijk of openbare verpachtingen niet onmogelijk zijn door de pachtwet. Voorzitter bevestigt dit, men zal overleg plegen met de pachters, die er thans zijn en het gcra.nnde bedrag voor onkosten komt eventueel bij het batig saldo der rekening. De heer Ham meent dat nu men zoo moei lijk arbeiders kan krijgen voor. werkver schaffing. het goed zou zijn, bijv. de werken aan den Zuiderdijk te Hoorn te laten aan nemen in liet vrije bedrijf. De ingenieur de heer Poppens licht een en ander nader toe. Ged Staten maken bezwaar dit werk volgens de plannen uit te voeren maar wat de vrije arbeid betreft is het aatre lijksch bestuur gaarne bereid, werken, die daarvoor in aanmerking komen, in het vrije bedrijf te laten uitvoeren. De heer Best vraagt bij welke maatschap pij de molestverzekering is ondergebracht. Als spr. toegelicht wordl dat het risico bij Centraal Beheer is ondergebracht, merkt de lieer Best op, dat 25 pet. van de inningskos- ten betaald moet worden, en vraagt of daar op gerekend is. Medegedeeld wordt dat de kosten uit de post onvoorzien zullen worden bestreden. Hierna wordt de begrooting z.h.s. goedge keurd. AANBEVELING DIJKGRAAF Vervolgens is dan aan de orde het op maken van een aanbeveling voor debe noeming van ech dijkgraaf. De heeren Klaver.en Dekker vormen met den voorzitter het stembureau. Van de heemraad komen niet in aanmerking de heeren Verfaille, Dekker en Versteegh, van de Hoofdingelanden de heeren v. d. Sluys, Haremaker en Kramer Glijnis, allen in vel band met bepalingen omtrent, de leeftijds grenzen. De heer Laan, Kwadijk, zegt, dat hij te leurgesteld is, daar den plaalsvervangenden ingelanden niets bekend is hoe het vandaag zal Ioopen. Bij de benoeming van don hoer Kooiman is voeling gehouden met den plv. ingelanden Spr. wil geen candidaat noemen doch wcnschte dat een flinke jonge kracht zal worden benoemd. Spr. ziet niet op oudere krachten neer, zij hebben meer on dervinding. doch in dit geval is een jonge kracht noodig, die tijd voor zich heeft, om zich in te werken. De stemming voor no. 1 geeft tot uitslag: H. K. Koster 14 stemmen; Joh. de -Veer 1 st.; P. Groot 2 st. Blanco 1 stem. Zoodat de heer H. K. Koster als no. 1 der aanbeveling is gekozen. De stemming voor no. 2 geeft als resultaat: P .Groot 12, J. de Veer 1; P. Blaauboer 4; Bomans 1. Zoodat de heer Groot als no. 2 op de aan beveling wordt geplaatst. Het resultaat van de stemming voor num mer drie der aanbeveling is, dat de heer P. Blaauboer, met algemeene stemmen wordt gekozen. COMMISSIE REKENING- CONTROLE. Vier leden en vier plaatsvervangende le den worden voor het nazien van de reke ning 1940 door den voorzitter aangewezen, en wel de heeren G. Haremaker; C. Stam; A. Sluys Jzn J. Jimmink Jzn.; als plaatsvervangers: J Kronenburg; C. P. Hartog; C. Best en P. Tromp. Hierna sluiting der vergadering. Wierinpen WENSCHEN VOOR DE RUILVER KAVELING KUNNEN OP DEN „VERLANGDAG" KENBAAR GE MAAKT WORDEN. De heer Lansink over de T.B.C.- bestrijding onder de koelen. Algemeene Ledenvergadering van de ITollandsche Maatschappij voor Landbouw afd. Wieringen op Dinsdagavond 8 uur in het lokaal van den heer S Kaan te Hippo- lytushoef. Te ruim 8 uur opend de heer O. J. Bos- ker deze vergadering en heet de weinige aanwezigen hartelijk welkom- Onmiddellijk hieraan volgt punt 1" van de rondgezonden convocatie: Bespreking van de beschrijvingsbrief der algem. vergade ring van het-hoofdbestuur op 6 November a.s. Spr. noemt de punaen op in deze brief vermeld. De vergadëring moet nu een af gevaardigde benoemen. De heer Bosker vraagt dan aan de vergadering of zij er mee. instemt wanneer hiervoor de héér Lansink aangewezen wordt. Djt wordt goed gekeurd en door den heer Lansink aan vaard. De verloting van onze afdeeling is uit gesteld tot Maart 1941. Doch ook dan zal nog geen tentoonstelling gehouden worden, dus kan ook de verloting in Maart a.s. nog niet plaats vinden, daar het reglement be paalt. dat de prijzen voor de verloting zoo veel mogelijk op het tentoonstellingsterrein gekocht moeten. Men zal dus de verloting weer uit moeten stellen of haar opheffen. Dit laatste gaat. heeiemaal moeilijk, daar men onmogelijk de namen weet van hen, die indertijd een lot gekocht hebben. Be sloten wordt aan het departement van jus titie wederom uitstel te vragen. Tevens is een lijst binnengekomen met namen van personen die génegen zijn deze winter lezingen te houden. Eenigen dezer hoeren zullen worden aangeschreven om hen te vragen een lezing voor ons te wil len houden Men zou hier \vel eens iets naders willen hooren over: De Pachtwet. Boekhouding, Scheuren van het Land e.d. Tevens stelt de heer Lans'ing zich weer be schikbaar voor het houden van een inlei ding. De heer Bosker doet de vergadering de mededeeling dat elke pacht, die niet schrif telijk aangegaan is, per 1 November a.s. nietig is. In verband met de op handen zijnde ruilverkaveling is al het land geschat. Men gelieve er dus wel mee rekening te houden, dat als nu nog land gescheurd wordt, dit land een andere prijs zal hebben als waar voor de schatters het getaxeerd hebben. Wanneer de taxatie dan ook niet geheel naar genoegen uitgevallen is, kan men in beroep gaan, waarna wel hertaxatie zal volgen Men zal dan vergelijkend materiaal aan moeten voeren. Gaat.dus allen, die hierbij belang hebben, ter zijner tijd de sehattingslijstcn. die ter inzage komen te liggen, bestudeeren en zoo noodig met de commissie hespreken Want men begint pas met de verkaveling, als de periode van reclame verstreken is. Tevens komt er een zoogenaamde „veriangdag", waar de eige naars hun verlangen te berde kunnen brengen. Aan deze verlangens zal zoo veel mogelijk gevolg gegeven worden. Ieder moet zich dus een schema indenken, hoe hij ziin boerderij aan het einde van de ver kaveling graag samengesteld zag. Dit werkt voor de commissie ook veel prettiger. Onlangs is hier een keuring geweest, waarbij, heel wat veulens aanwezig waren. Er is- tóen een premie door het bestuur voor uitgetrokken. Deze geste van het be stuur. wordt door de vergadering van har te toegejuicht Men had dit gedaan om de eigen fokkerij hier aan te moedigen. Na het bespreken van deze onderwerpen is de beurt aan den heer Lansink, dieren arts te Wieringen, die een lezing zal hou den over- „Tuberculose onder het rund vee en haar bestrijding". Spr. vindt dit van groot.belang. Over het algemeen hebben wij hier op Wieringen t h.c.-vrije stallen, wat van groot belang is voor de trek van buiten. T b.c. iS eén be kend verschijnsel. Zij is reeds lang bekend onder de naam van longtering bij de mon- schen en als parelziekte bij de dieren. De parelziokte is meestal plaatselijk bij het dier. Haar ontslaan dankt zij aan infectie. I)e smetstof, onbeweeglijke staafbacillcn, zet zich vast en de bacillen kunnen hun verwoestend werk beginnen. Al naar ge lang de weerstand van het dier is deze ziekte meer of minder erg. Bij de'steden treft men meer t.b.c. aan dan op bet platte land. de besmettingsmogelijkheid is veel grooter cn veel koeien staan daar nooit anders dan op stal. Tot voor kort. was de t.b.c.-bacil onbe kend. Om haar zichtbaar te maken moet men haar 5 a 600 maal vergrooten en kleu ren. Zij laat zich echter slecht kleuren, doch eenmaal zichbaar laat zij haar kleur niet gemakkelijk los. Nu moet men aan- toonen waar de besmetting vandaan ge komen is, opdat men de besmettingshaard kan wegnemen. Een koe hoest cn besmet hiermee vele anderen. De bacillen neste len zich celdecling heeft plaats, groei en tot slot vernieling der weefsels Gevolg vermindering in de melk en ziekelijk. Voorals de long-t.b.c. is zeer gevarlijk. Daarom is versche room en melk en niet voldoende bereid vleésch geen denkbeeldig gevaar. Heefl het dier weerstand genoeg, dan worden de bacillen plaatselijk als het ware geneutraliseerd. Raakt het dier door een of andere omstandigheid echter ten achter, dan worden de bacillen actief, zij krijgen de overhand met het bekende nood lottige gevolg. Vooral de, open lijders zijn zeer gevaarlijk en het is moeilijk dan de uitbreiding onder den duim te krijgen. Zoo is ook de ongepasteunseerde ondermelk en wei van open lijders gevaarlijk en zijn er dan ook zuivelfabrieken die deze produc ten steriel maken. Geef de kalveren dan ook in die gevallen gekookte melk! De Veewet geeft van Rijkswege steun aan verecnigingen enz. die daadwerkelijk de t.b.c.-bestrijding ter hand nemen Het is dan ook niet zoo zeer de eer, maar de plicht om bij de t.b.c.-bestrij- ding aangesloten te zijn. Ook uit econo misch oogpunt is het mooi, als meri een vrije stal bezit. Als dan ook een open lijder gevonden wordt moet deze zoo spoedig mo gelijk weg en dadelijk afgezonderd wor den. Ook in het aankoopen van een reageer- der schuilt een groot gevaar. Een heele stal kan binnen afzienbaren tijd besmet wor den. En bij eigen fokkerij met vrij vee is er weinig kans op t.bic. Als men dan ook lid van een t.b.c -bestrijdingsvereeniging is, moet men dit met volle overtuiging doen en alle consequenties dragen. Over dit laat ste hebben wij echter op Wieringen niet te klagen. Splits desnoods niet-rcageer- ders en lijders De veearts spuit de dieren in met een kleine hoeveelheid eiwitten van aangetaste dieren. Reageert het dier, dan is het gevaarlijk. „Schaamt u niet voor rea- geerders. doch voer een daadwerkelijke be strijding door. De kosten en moeiten hier aan besteed, zijn betrekkelijk gering naar de baten, die zij afwerpen. Sluit u daar om aan bij t.b.c -bestrijding". Tot zoover de heer Lansink. De heer Bosker dankt hierna de heer Lansink voor zijn duidelijke uiteenzetting, nadat laastgenoemde zich bereid verklaard Italiaansch weermachthericht In zijn weermathtsbericht no. 145 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Onze troepen zetten hun opmarsch op Grieksch gebied voort en braken het ver zet van den vijand. In Noord-Afrika veroorzaakten vijande lijke Inch (aanvallen op Badia en' Tobroek twee dooden en cenige lichte schade. In Oost-Afrika werden twee door den vij and met gemechaniseerde middelen onder nomen aanvallen hij Tessenei en tusschen Kassala en Sadera met lichte verliezen aan onze zijde afgeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen op Assab veroorzaakten lichte schade. Er vielen geen slachtoffers. heeft om zijn lezing eventueel nogmaals te herhalen. Hierna volgt sluiting. Het is onbegrijpelijk, dat zoo weinigen, vooral jongeren, zijn gekomen om van de ze lezing kennis te nemen. Het is toch in ieders belang om van dergelijke zaken eens nader op de hoogte te komen. Wij hopen dan ook, dat voor een volgende lezing meer belangstelling zal zijn. langendijk RUIMTE OP HET LAND. Enkele landgebruikers in de Zuidschar- wouderpolder hebben een schrijven van den provincialen Waterstaat ontvangen met het verzoek de producten van het land te ha len in verband met het graven van een vaart als onderdeel van de .verkavelings- werken in dien polder. VORST VERRE VAN WELKOM Het heeft drie nachten flink gevroren en deze vorst is voor de Langcndijker tuin bouw verre van welkom. Er is nog slechts een kleine gedeelte van de winterkool ge borgen, de meeste bevindt zich nog op de akkers. Van deskundige zijde vef-namen we, dat vooral roode kool het gauw te pakkeii heeft en al is er momenteel nog niet veel schade aan te bemerken, later, na een paar maanden bewaren, vertoonen zich de ge volgen van de vorst. Ook witte kool heeft spoedig van de vorst, te lijden. Dan staan •er nog duizenden 'akkers met andijvie. Ook deze groente kan maar weinig vorst ver dragen. de kwaliteit heeft er danig onder te lijden. Het is dan, ook te hopen, dat de vorst maar dadelijk verdwijnt, het is nog te vroeg. - ZWARE KOOL. De tuindei O. G. te Zuidscharwoude heeft wel een zeer gunstigen roode kooloogst in den polder. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat een groot deel bij de 6 kg. of soms nog iets zwaarder weegt. VLUGGE VOORTGANG MET WEGEN AANLEG. Men schiet buitengewoon vlug op met de werkzaamheden aan den nieuwen weg en de daaruit voortvloeiende werken. De vaart naar de Marhincsloot en bestemd voor de scheepvaart is al voor een deel gereed, ter wijl het overige gedeelte spoedig klaar zal zijn. De sloot langs de Kerkelaan is geheel gedempt, terwijl de wegaanleg beoosten de Kerkebrug is begonnen. sint pa ncr as SCHADE AAN DE GEWASSEN Door de vroeg ingevallen vorst is reeds veel te veld staande andijvie, als verloren te beschouwen. De kassenbouwers begin nen hun ketels reeds te stoken, om de in de kassen staande snijboonen en snijbloe men voor de vorst te bewaren. In dezen tijd van kolenschaarschte voor de tuinders niet voordeelig. VOOR DE AFBRAAK Dat de kassenbouw, trots de duurdere prijzen der irroducten geen winst oplevert bewijst wél, dat een drietal kassen zijn verkocht en zullen worden gesloopt, nl. de kassen van J. Wit, J. Wagenaar Cz. en C. Avagenaar Sr. DE OOGST VALT TEGEN. Bij het binnenhalen der winterkool blijkt, dat de wicht der kool tegen valt. Enkelen zijn reeds aan de gele kool begonnen, deze vooral blijken klein te zijn, terwijl de wicht niet is zooals gewoonlijk. hoogwoud EERVOL ONTSLAG. In verhand met de automatiseering der telefoon is aan mevr. Koeman met in-, gang van 29 Oct. 1940 eervol ontslag ver leent als locale kracht aan het hulp- tele graaf- cn telefoonkantoor alhier. ONDERHANDSCHE VERKOOP. De tuin aan de Noorderpade van P. Da- yidzon is onderhands verkocht aan W. Roo- ker. wieringermeer HULPPREDIKER BENOEMD Tot hulpprediker voor de Ned. Herv. Evangelisatie alhier is benoemd cand. C Jongeboer te Gouda harenkarspel DIRKSHORN. SCHOOLTIJDEN GEWIJZIGD. In verband met de duisternis s morgens zijn ook hier de schooltijden gewijzigd. De ze zijn nu van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. en van 2 uur tot 5 uur n.m., terwijl op dT 6n ^atcrc*aK Rcen les gegeven

Schager Courant | 1940 | | pagina 5