Brandstoffen- distributie N1PPER EN PELLE De Mascotte 23 Franschen verliezen bun neutraliteit Radioprogramma Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van diverse vragen, wel ke blijkens allerlei uitlatingen betref fende de braridstoffendistributie zijn gere zen, wordt hieronder aan de belangrijkste ervan aandacht geschonken. Voor velen was het een vraag, wat onder een „eenheid" brandstof moest worden ver staan. Daarop is thans een duidelijk ant woord gekomen. De basis van de eenheid wordt gevormd 'door 1 H.L. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten. Hiermede ie gelijkgesteld 2-5 H.L. kolenslik, 2 H.L. cokes, 275 Kg. cokesgruis of cokesbries; 110 Kg. bruinkoolbriketten en voor wat betreft turf: 200 Kg. bagger-, 195 Kg. pers-, 175 Kg. fabrieks-, 275 Kg. turf afkomstig uit de Peel en 200 Kg. van alle overige soorten turf. Wet een bon, die recht geeft op een „een heid" brandstoffen, kan men dus naar keu ze één der genoemde soorten koopen. Op deze „eenheid" berust ook de korting, welke is toegepast op de brandstoffenkaart. De voorraad op 29 September j.1. is omge rekend in „eenheden" en voor elke eenheid ia én bon afgescheurd, dus b.v. de kaan van een verbruiker, die in voorraad had 1 H.L. anthraciet, 2 H.L. cokes en 450 stuks baggerlurf is gekort met 3 bonnen. Verder is nog rekening gehouden met den voorraad huisbrandolie, waarvan 1 L. is gelijkgesteld niet 0.018 eenheid. Een nijpende vraag is voor velen geweest, hoe hun positie zou zijn, indien zij om de een of andere reden vóór 1 October de be schikking niet hadden kunnen verkrijgen over een vijfde gedeelte van hun verbruik over het vorige jaar. Dit probleem is door de na 9 October j.1. in werking getreden re geling als het ware automatisch tot een beslissing gekomen. Doordat de kaart, wel ke is uitgereikt, is gekort met den voorraad op 29 September en de bonnen telkens voor een bepaalde periode van het stookseizoen gelden, komen in October slechts zij in aan merking voor het ontvangen van brandstof fen, die hun 20 pet. nog niet in' huis hebben. De verbruikers, welke dit quantum op 29 September reeds in hun bezit hadden, heb ben geen bonnen voor de maand October, deze zijn van hun kaart Verwijderd. ^er' voorkoming van misverstand zooals dit bij sommigen inderdaad schijnt te heerschen zij nog eens ten overvloede opgemerkt dat de verstrekking van brandstoffen, over het geheele stookseizoen genomen, niet beperkt zal blij yen tot genoem de 20 pet. Na October zullen nieuwe bonnen geldig worden verklaard, waardoor iedereen in staat zal ge steld worden zijn brandstoffenvoor- raad aan te vullen. Verder zijn moeilijkheden ondervonden door hen, die om den ee'n of andere reden (b.v. verhuizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een betrekkelijke schaarschte van brandstoffen moet worden gesproken el ke brandstoffenhandelaar aan zijn oude klanten den voorrang geeft. En het is alge meen aanbevelenswaardig, dat niemand zondei groote noodzaak van leverancier ver andert. Niet veranderen bevordert een vlot te afwerking der distributie. Het zal echter thans ook voor nieuwe verbruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet gelukken een handelaar te vinden, dan staat altijd nog Feuilleton Door H. de Vere Stacpoole 10 Geen oogenblik wekte het zien van deze namen de verwondering van den manager van het hotel. Vreemdere combinaties dan deze twee sterk van elkaar verschillende menschen hadden het hotel Amsterdam be zocht. Rijke Chineezen en fijne Parijsche da mes, Britsch-Indische vorsten en Japansche Geisha's, hadden hun namen in het vreemde- lingenboek geteekend, zonder dat het gelaat van den manager een spoor van bevreem ding had vertoond. De kamers, welke hen werden aangewezen bevonden zich op de eerste verdieping, aan den voorkant van het gebouw en kwamen uit op een smal baleon, dat langs al de kamers aan die zijde liep. Nadat hun bagage in de kamers was ge bracht, gingen zij op het balcon zitten om hun toekomst te bespreken. Norman Cray was in vele dingen uiterst Correct. Hij zou er nimmer toe komen om met Maya alleen in een kamer te gaan zitten, zoolang hij nog niet met haar was getrouwd. Hij kende Maya voldoende, om te weten dat zjj geen flauwe notie lftd van wat wel of niet behoorlijk was. Zij wist van de formaliteiten van een huwelijk niets af. Hoe zou zij ook? Zij was een natuurwezen, opgevoed door een vader, die zich al zeer weinig aan haar had laten gelegen liggen en die haar nimmer iets had verteld van formaliteiten en gebruiken der Westersche beschaving. Zij had lief op de primitieve manier van het natuur-kind. Buiten den man van haar liefde bestond er voor haar niets, geen ver leden. heden of toekomst. Zij voelde zich bij hem behooren. zonder te begrijpen tot welke complicaties dit leiden kon. Cray vroeg zich af hoe hij het meisje dui delijk moest maken wat hij bedoelde met zijn voorstel om haar te trouwen, want dat de verhouding, welke thans tusschen hen be stond niet langer kon voortgaan stond voor hem vast. Een nijlpaard laat niet met zich spotten. 1. „Wij betreuren dit ongeluk ten zeerste, wij hebben ech ter geen tijd met je te spelen." 2. „Zullen we niet liever op een vredelievende manier afscheid van elkaar nemen en als vrienden uit elkaar gaan. Er moet snel gehandeld worden. 1. Het nijlpaard opent zijn bek, alsof het de boot verslinden wil. 2. „Ik heb een idee!" 3. „Wat een _,eluk,dat onze huisapotheek in orde is!" de mogelijkheid open zich tot den plaatselij- ken distributiedienst te wenden, die allicht via de brandstoffencommissie wel een op lossing zal weten te vinden. Vervolgens is de regeling voor kamerver huurders blijkbaar niet aan een ieder dui delijk geweest. Deze vallen onder de zgn. groep C, waarin zijn ondergebracht winkels, hotels, enz. Voor de kamer, welke men heeft onderverhuurd, wordt een afzonderlijk rant soen brandstoffen ter beschikking gesteld. Dit rantsoen wordt vastgesteld door de brandstoffeneommissie, die rekening houdt met de grootte der te verwarmen ruimte en ook met den omvang van het verbruik in don vorigen winter. Wel kan worden opge merkt, dat de voor deze groep ter beschik king gestelde hoeveelheden zuinig zijn uit gemeten. Pensiongasten moet dan ook wor den aangeraden ten opzichte van de verwarming van door hen gehuurde vertrekken inschikkelijkheid te too- nen. Sommige bezitters van centrale verwar mingsinstallaties blijken speciaal eé'n ver langen te hebben naar anthracietnootjes 4 en 5. Aan dit verlangen zal slechts in zeer beperkte mate kunnen worden voldaan. De nootjes 5 komen namelijk in de eerste plaats ter beschikking als zgn. auto-anthraciet voor het stoken van gasgeneratoren ter bespa ring van benzine. Verder zullen zij, die vóór 1 April 1940 anthracietnootjes 4 en 5 hebben gestookt, voorkeur krijgen. In dit geval kan teneinde teleurstelling te voorkomen, geen betere raad worden gegeven dan over tc gaan op een andere brandstofsoort, zoóals b.v. de grootcre afmetingen cokes. Van plattelandszijde is vooral de vraag naar voren gekomen, in hoeverre kolen voor kookdoeleinden ter beschikking zouden worden gesteld. Hierop moet thans worden geantwoord, dat voor kookdoeleinden voor- loopig géén extra-rantsoenen worden uitge reikt, zoodat men de fornuiswarmte zoo doelmatig mogelijk zal moeten trachten te benutten. Wel dient er de aandacht op te worden gevestigd, r(at de uitgereikte bon kaarten gelden voor het stookseizoen tol 1 Mei 1941 én daarna voor koken in de zo mermaanden nieuwe rantsoenen zullen wor den vastgesteld. Van verschillende kanten kwam de vraag naar voren, in hoeverre het mogelijk zou zijn op een toewijzing voor cokes ook andere brandstoffen te ontvangen. Voorloopig is dit inderdaad het geval. Onder de bonnen, waar op men in October een eenheid brandstoffen naar keuze kan verkrijgen, zijn ook ge bracht, die waarop vermeld staat „cokes.' Ministerraad in Vichy. Naar uit "Vichy wordt gemeld, is Dins dagmiddag de ministerraad onder voor zitterschap van maarschalk Pétain bijeen gekomen. De vergadering duurde 2y2 uur. De minister van Justitie diende een lijst in van 23 personen wien de Fransehe na tionaliteit ontnomen is, omdat zij het Fran sehe gebied in bepaalde omstandigheden verlaten hebben. Onder deze 23 personen bevindt zich, naar uit Vichy wordt gemeld, ook de vroegere secretaris-generaal aan de Quai d'Orsay, Alexis Legei. Van de overigen worden nog genoemd de filmregisseur Reué Chaumette, de directeur van het blad „Ordre", Epp- stein, de uitgever Isaac Grodzensky, de ac trice Wer.a Koretzky, de vroegere hoofdre dacteur van de „Paris Soir", pierre Laraeff de burgemeester van Orleans Claud Levy, de directeur van Banque Lazard, André Meyer, de vroegere afgevaardigde, advo caat en leider van den Franschen radio- omroep llenry Torres en tenslotte de groot industrieel Louis Weiller. Voorts heeft de ministerraad een reeks van protesten tegen vroeger afgekondigde ontheffing- van natio naliteit onderzocht. Alle verzoeken van de familie Rotschild om de nationaliteit terug te krijgen zijn afgewezen. Daarentegen werd gevolg gegeven aan de verzoeken tot nietigverklaring van Leo Stern en David Wei 11. omdat hun vertrek naar het buiten land inderdaad slechts voorloopig was en een te rechtvaardigen reden had. Boven dien heeft - de ministerraad den tekst van een wet aangenomen, waarbij het staats hoofd gemachtigd wordt zijn recht.van gra tie te laten gelden om een deel van het in beslag genomen vermogen ten gunste van een of meer familieleden van iemand die de nationaliteit verloren heeft op bepaalde voorwaarden vrij te geven. Verboden Turksch blad verschijnt weer Het te Istanboel verschijnende dagblad „Cumhuriyet", dat in Juli .wegens pro- üuitsche artikelen voor onbepaaldcn tijd was verboden, zal, naar in journalistieke kringen te Istanboel verluidt, vanaf 1 No vember weer verschijnen. Fluistercampagne in Roemenië liet Roemeens'che blad „De Cuvantul" wijst er in een hoofdartikel op, dat de dood gravers van het Roemecnsche nationale streven, de vertegenwoordigers van het vroegere regime en van de oude" politieke partijen weer zijn begonnen met hun poli tiek gekuip en hun fluisterpropaganda. De volksverraders van gisteren zijn nu plotse ling zeer bezorgd voor het lot van het va derland en de natie. Hun geheele hoop is, dat de nieuwe orde van Europa, die op het oogenblik wordt opgebouwd, tezamen met het legionnaire regime ineen zal storten. Tegelijkertijd colporteeren deze elementen ook allerlei lasterlijke geruchten omtrent fantastische uitspattingen der legionnairs. De legionnaire staat en de legionnaire be weging behouden tegenover deze tegen standers echter hun op zelfbewustzijn ge gronde rust en vergenoegen zich er mede diegenen, die den staat zouden kunnen be- nadeelen, onschadelijk te maken. REGELING TUSSCHEN MEXICO EN VER. STATEN? President Carilenas van Mexico heeft aan Mexicaansche journalisten verklaard, dat een bevredigende en definitieve regeling van alle tusschen Mexico en de Vereenig- de Staten hangende kwesties te verwachten is. Voorts verklaarde de president, dat Mexi co op zijn gebied steunpunten voor de vloot en de luchtmacht onder Mexicaansche lei ding zal oprichten Daarmede worden de geruchten weerlegd, dat Mexico bereid is den Ver. Staten dergelijke steunpunten af te staan. DOUGLASVLIEGTUIGEN NAAR CANADA. Personeel van de Douglas Aircraft Co. verklaarde, dat 36 destijds door Noorwegen bestelde gevechtsvliegtuigen aan Canada zullen geleverd worden. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. AVRO-ultzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 8.30 Orgelspel. 8.50 Concei gebouw-orkest (opn.). Een Javaansche bediende bracht hen koffie en nadat deze gebruikt was,, liet Cray het meisje alleen om haar bagage te gaan uit pakken. Het eerste wat hij deed, toen hy in de hall van het hotel kwam, was het adres opzoeken van den Brijtschen Consul en toen hij dit had gevonden, vroeg, hij den manager naar den vlugsten weg daarheen. De consul was afwezig, maar zijn plaats vervanger, een donkere Welshmann, Williams geheeten, had volmacht om in zijn plaats te handelen. Williams gevoelde zich onmiddellijk tot Cray aangetrokken en hij had dan ook veel belangstelling voor hetgeen deze hem ver telde. Hij besprak met den jongen man de formaliteiten, welke moesten worden vervuld om een huwelijk te sluiten en begon daarna een klaagrede te houden op het leven, dat een onfortuinlijke ezel. zooals hij zichzelf be titelde, gedoemd was te leiden jn een stad als Arafura. - Zijn ideaal van een stad om er in te wonen was Cardiff en toen Cray vertelde, dat hij Cardiff zeer goed kende, werd deze stad vol enthousiasme door de beide .mannen bespro ken onder het rooken van ontelbare siga retten. Na Cardiff passeerden nog enkele steden de revue en tenslotte kwam men op Canton. Wat deed je eigenlijk in Canton? vroeg Williams. Ik had daar een- zaak te verhandelen, antwoordde Cray luchtig. Ik hoop er nooit meer te komen. Liep de «zaak verkeerd Dat niet, maar ik vind Canton een vree- selgke stad en ik heb een Rekel aan Chi neezen. Net als ik. Die kerels maken me ziek met hun eeuwigen grijnslach. Over het alge meen is de Chineesche handelaar, de groot handelaar meen ik, wel te vertrouwen in eer lijke zaken. Maar God helpe je, als je mét hen te doen krijgt in zaken, welke het dag licht niet kunnen velen, n.1. als je opium of andere verdoovende middelen met hen ver handelt. Je hebt er geen idee van hoe ge meen die kerels dan worden, ware duivels zijn het dan. Er is een groot Chineesch syn dicaat, dat den geheelen handel in handen heeft en dat terroriseert de geheele Oost, van Peking tot de Straits Settlements. Dat syn dicaat wordt bestuurd door twee of drie ge raffineerd heldere koppen en ik geef je de verzekering, dat er die kerels weinig of niets ontgaat wat den handel betreft. Natuurlijk zgn er een paar kleinere ondernemingen, maar die zijn niets waard en worden lang zamerhand toch ingeslikt door het syndi caat. Waag je nooit in een handel met Chi neezen, tenzij het een simpel artikel is zooals zijde of- zooiets. Dat kan geen kwaad, maar verkoop hen nooit iets van werkelijke waarde zooals juweelen, want dan ben je verloren. Al lijkt het dat alles in orde is. Je kunt er van verzekerd zgn, dat je bezwendeld wordt. Oh, ik doe geen zaken meer... met nie mand. antwoordde Cray, schijnbaar luch tig. - Ik ben van plan om zoo spoedig mo gelijk naai Engeland terug te keeren. Moge lijk. dat ik je later, als ik je daar eens ont moet. iets vertel van mijn ondervindingen in Canton. Kom me mórgenavond opzoeken als je niets beters te doen hebt en breng de dame dan mee, noodigde Williams gastvrij Ik heb een aardig huis, vervolgde hij. in de Claes Avenue, op den hoek van de De Ruyterstraat. Ik ben vrijgezel, maar ik kan je een kop goeie koffie en een fijne sigaar aanbieden. De Hollandsche sigaren zijn per fect, dat weet je. Ik ben den geheelen avond thuis van acht uur af, dus zie wat je doet. Dank je. We zullen graag komen, antwoordde Cray. Hij verliet het Consulaat in het bewust zijn een vriend te hebben gevonden, wien hij wellicht nog eens in vertrouwen zou Kunnen nemen, als dat later noodig mocht blijken. Na het diner bezocht hij met Maya een museum van Nederlandsche kunst en kwam tegen elf uur met haar in het hotel terug. HOOFDSTUK XVLI. De slag valt. Den volgenden morgen ontwaakte Cray door 't gerucht, dat gemaakt werd door een Javaansche bediende, die de ochtendthee ge reed zette op een tafeltje naast het bed en daarna de zonneblinden voor de deuren open trok. Het was een prettig ontwaken. Terwijl hij met smaak zijn thee gebruikte, herdacht hij zijn gesprek met Williams en zag met verlan gen uit naar het bezoek dat hg met Maya aan dien nieuwen vriend zou brengen Vage ochtendgeluiden drongen van de straat naar boven door de geopende balcondeuren. Doezelig leunde Cray weer in zijn kussen achterover, luisterend naar den tragen stap van de ossen voor de vracht wagens, naar de schrille stemmen van de drgvers, die hun beesten tevergeefs tot meer spoed aandreven en naar die van de straat venters, die met luid geroep hun waren aan prezen. Plotseling schrok hg op door een duidelij ker geluid, dat niet van de straat naar boven drong, doch veroorzaakt werd door het onder 10.0c Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Trio HoogBrederodeRöntgen. 11.15 Cyclus „In den schijnwerper". 11.30 Ensemble Jonny Kroon, soliste en gra mofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Jonge Acht en soliste. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Ensemble Pali. 2.40 Declamatie. 3.00 Orgelspel en zang. 3.45 Radiotooneel (opn.). 4.15 Omroeporkest (opn.). 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15*Economische berichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.15 Omroeporkest (opn.) 6.45 Actuecle reportage of gramofoonmuziek. .7.00—7.15 Nieuwsberichten A.N.P. en sluiting. Kootwyk, 1875 m. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Wij beginnen den dag. 7.30 Berichten (Engelsch). S.00—8.15 Nieuwsberichten A.N.P. 9.009.15 Berichten Duitsch. 11.3011.45 Berichten. Engelsch). 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 KRO-orkest (1.301.45 Berichten En gelsch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Zang met pianobegeleiding. 2.30 Berichten (Engelsch). 2-45 Gramofoonmuziek (3.303.45 Berichten Engelsch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Economische berichten ANP. 5.30 SS-koor. 6.00 Gramofoonmuziek (6.306.45 Berich- ten Engelsch.) en 7.007.15 Nieuwsberichten A.N.P. en slui ting. de deur doorschuiven van een courant. Verbaasd vroeg hij zich af waarom de be diende die ochtendkrant, waarschijnlijk door den manager van het Amsterdam-hotel zijn gasten aangeboden, niet tegelijk met de thee had gebracht. Hij stond op, pakte de courant en keek haar vluchtig in. 'Het was de „Trade and Commerce Bulle tin," die in hot Nederlandsch en in het En gelsch verscheen en in de Oost een geweldig groote oplage had. Plotseling viel zijn oog op een artikel in het blad, dat met blauw potlood was aange- gestreept. CANTON. De kunsthandelaar Chang Lo Sen, gevestigd in de straat van de Open hartige Pagode in de Oude Stad, bericht ons 't verlies van een groote sorp geld in bank noten van hooge waarde. Ofschoon de be- rooving reeds eenigen tijd geleden kan heb ben plaats gevonden, is zij eerst thans ont dekt. Hieronder volgen de nummers van de bankbiljetten. Alle bankinstellingen en han delskantoren worden gewaarschuwd en ver zocht bij aanbieding van een of meer dezer biljetten, onmiddellijk de politie hiervan in kennis te stellen. Daar viel de klap! Cray wierp de krant neer, pakte van onder zijn hoofdkussen de portefeuille waarin hg de banknoten bewaar de en vergeleek de nummers op deze biljetten met de in de krant aangegeven nummers. Alle nummers klopten precies. Dat was fa taal! Zijn fortuin was thans waardeloos pa pier! Nimmer zou hij een van zijn biljetten kunnen aanbieden, zonder de kans te loopen gevangen te worden genomen. Hij was ver slagen. dat begreep hij maar al te goed! Het zou absoluut nutteloos zijn de waar heid te vertellen. De man die hem dezen streek had gelegerd zou den verkoop van de juweelen onmiddellijk loochenen en hoe kon hij het bewijzen dat hij juweelen had verkocht? Na de bankbiljetten weer in de portefeuille te hebben opgeborgen, kleedde hij zich vlug aan, onderwijl bedenkend, dat Maya toch ge lijk moest hebben gehad, toen ze zei, dat zij in Canton werden bespied. (Wordt vervolf/d.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7