Uit langendijk Maakt slaapplaatsen „Boerenland uit boerenhand" Uit Alkmaar Handen Ruw en Rood? SCHAGCN THEATER ROYAL. KERMISGASTEN. Deze week brengt Theater Royal de Hol- landsche film „Kermisgasten", met Henriëtte Davids, Johan Kaart en Fientje Bergliegge. De film neemt ons mee naar het leven van de kermisgasten achter de coulissen, die u voert naar.de interieurs der woonwagens, waaromheen immer een mysterieuze sfeer hangt, en toont ons hoe ook daar bittere ar moede kan heerschen, ondanks de pracht en praal, die men ten toon spreidt. Directeur Marinelli heeft geen geld meer om zijn artisten te betalen en het gevolg is. dat twee van zijn beste artisten, Jan, Truus en Annie wegloopen. Truus vindt werk in een theater in een groote stad, terwijl Jan en Annie later eveneens in hetzelfde theater te recht komen, waar zij zullen optreden als de „Jolly Listers", inplaats van de echte „Jolly Listers", die niet hun schip in quarantaine opgehouden zijn. Zij dragen zelfs de juwee- len, waardoor de „Jolly Lisiers" beroemd zijn. Talrijke mannen, waaronder een paar detec tives, worden verliefd op Jan in zijn verschij ning alsv rouw. Als de detectieves echter ont dekken, dat Jan een man is, zetten zij een jacht in op de juweelen, die van een gefin- geérden inbraak afkomstig blijken te zijn. Er volgt een wilde jacht over het tooneel en over daken van omliggende huizen. Men komt in het politiebureau terecht en... Neen lezer, de rest verklappen wij niet. Gaat u zelf de ontknooping zien en u zult genieten. De film zit vol spanning, terwijl het humo ristische element niet veronachtzaamd is. SCHAGER BRIDGECLUB. In het clubgebouw café de Beurs van den heer C. Boontjes hielden de leden van de Schager Bridgeclub hun eerste onderlinge drive van het seizoen. De uitslag is als volgt: Even paren: U. WestcrKleinbloesem '25 p.; Mevr. v. d. HovenB. v. d. Hoven 28 p.; Mevr. de VriesJ. de Vries 18 p.; Mevr. PronkC. Pronk 17 p., lsten .prijs; Mevr. AppelG. Appel; B. van Geldervan En- gel 25 p. Oneven paren: M. van PraagA. Heijblok 28 p.; Mevr. D. de Graaf— F. Tolle 20 p.; Mevr. van RijswijkM. van Rijswijk 17 p., lsten prijs; J. KweldamColthof 18 p. Mevr. de VriesS. de Vries 21 p.,J Mevr. Colthof C Boontjes 22 p. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders is aan J. P. F. de Vries te Schagen vergunning verleend tot het bouwen van een ketelhuis 'bij zijn fabriek aan de Oude Slotstraat en aan K Bakker te Schagen tot het veran deren van een dubel woonhuis aan den Lagedijk. TIJDELIJKE WONING. Aan den heer J. Lugtenberg, tijdelijk al hier is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend de garage in de Hoep (naast C. Klik) tijdelijk als woning in te richtend NOORDSCHARWOUDE Niet de tuinder koopt den grond tegen hoogen prijs! TUINBOUWBELANG VERGADERT. De tuinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang" hield gisteravond haar herfstvergadering. De belangstelling was niet groot. De vorozitter, de heer K. van Dijk open de de vergadering niet welkom, waarna hij er zijn genoegen over uitsprak, dat alle le den ongedeerd uit den oorlog zijn terugge keerd. De gang van zaken met de producten be sprekende zeide de voorzitter, dat het wel wat beter gegaan is dan voorheen; wij heb ben veel meer ontvangen voor ons goed, maar daarbij moet niet vergeten worden, dat wij in een dure tijd leven. Wat dat aangaat, mogen wij wel wat meer ontvangen. Spr. wees op verschillen de krantenberichten, over stijgende landprij- zen, welke in verband worden gebracht met den goeden gang van zaken, maar de voorz. denkt daar heel anders over. De gang van zaken motiveert de hooge landprijzen niet. Het is meer „de vlucht van het kapitaal in het land. Degenen die land koopen zijn meestal geen tuinder. Naar aanleiding van een opmerking over het agentschap van den proeftuin Westland dat door een der leden wordt waargenomen, werd medegedeeld, dat het zeer goed loopt Het Is een hoofdvertegenwoordiging ge worden voor den kop van Noordholland. De secretaris deelde een en ander mede omtrent de benoodigde aangifteformulieren van vereenigingen zonder economisch doel. Spr. meende echter, dat dit voor de tuin bouwvereeniging niet in aanmerking komt, daar deze wel een economische ver- eeniging is. Het advies van het C. B. zal worden afgewacht. Ten aanzien van dë nieuwe aardappel variëteit „Geelblom" werd aangeraden daar mee proeven, te nemen. De opbrengsten zijn goed, terwijl deze aardappel voor verschil lende ziekten minder of geheel niet vatbaar is. De zetkoolregeling werd nader toegelicht. De grens voor de gelekool is niet de sloot aan de zuidzijde, maar de sloot aan de noordzijde van de Oosterstraat. Medegedeeld wordt, dat een lid geroyeerd is wegens het niet houden aan de zetkool regeling, hoewel hem een andere plaats voor die zetkool is aangeboden. Hij is her haaldelijk gewaarschuwd. Het werd be treurd, dat de zetkool niet verwijderd is geworden, aangezien dit schade heeft ver oorzaakt. De voorzitter merkte op, dat dan een be paling in de politieverordening noodig zou zijn. Op het strand te Scheveningen. Ongezadelde paarden der Duitsche cavalerie D* «Mtaurat» v«n Cunera-kerk t« Rhenen m vollen i t la i li I J f |i i /r cl* i - Een der reusachtige ramen wordt onderhanden ge worden afgericht In vollen galop ooor het mulle zand (Foto Schimmelptnnmgh) nomen (Foto Pax-Holland) -*•> - *r_ de prijs voor niet-leden niet verhoogd werd. Na eenige discussie werden de prijzen be paald op resp. 8 en 14 cent per bak. Vervolgens werd besproken of men de po terbewaarplaats moet verzekeren tegen oor logsschade. Het bestuur wilde er wel toe overgaan. Verscheidene leden achtten het wel ge- wenscht. De heer C. Keeman Tz. gaf een toelich ting van de verzekering der Centr. Raiffeis senbanken, welke zich alleen bepaalt tot plat telandsobjecten. Na eenige besprekingen besloot men in principe te verzekeren bij de Centrale. Na ndj? eenige besprekingen bij de rond vraag, volgde sluiting. Een „gewichtig" karwei DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK. Hel aanbrengen van een 2000 Kg. zware trekbglk op 2i M. hoogte. Gistermiddag heeft in het koor van de Groote Kerk een karwei plaats gevonden, dat zeker het „gewichtigste" van de gohee- Ie restauratie mag worden genoemd. Want dat er zwaarder stukken zullen moeten wor den verzet dan gister geschiedde, is niet te verwachten. De kwestie was. dat de trekbalken boven het koor moesten worden vervangen. Deze balken, die ieder ongeveer 14 meter lang zijn en een gewicht hebben van twee ton, waren op de plaatsen, waar zc in de mu ren rusten zoodanig vergaan, dat ze een ge vaar begonnen op te leveren. Hoezeer ze verrot waren, was van buiten niet precies vast te stellen. Nu ze echter zijn blootge legd. was hun toestand precies te beoordee- len en de leiders der werkzaamheden ver klaarden ons onomwonden, dat ze nooit ge dacht hadden, dat het er zoo erg mee ge steld was. De nieuwe balk lag reeds langen tijd be neden gereed, wachtend op het oogenblik, waarop hij de reis naar hoogcr sfeeren zou aanvaarden. In den tijd van juist ongeveer een uur was alles gebeurd, was hij verhuisd van zijn plaats op den grond van het koor tot hoog bovenin de kerk, waar hem nu ver moedelijk verder een eeuwenlange rust wacht. Deze vlotte gang van zaken was slechts' mogelijk doorda^ alle noodige voorberei dingen waren getroffen en met deze voor bereidingen zijn dagen gemoeid geweest. Er was een bok geplaats boven od de oude balk. Deze laatste was daarvoor langs de geheele onderkant en aan de uileinden zwaar geschoord, onidat men anders de zaak niet vertrouwde. Aan de bok hing een takel, waarvon de staaldraad aan liet einde om het midden van de nieuwe balk was bevestigd, terwijl het andere einde, via een katrol uitkwam op een lier, die door een drietal mensclien werd bediend. De balk kon aan beide uiteinden van onder en van boven worden gestuurd, terwijl"van te vo ren precnes was berekend, welke weg het gevaarte had te nemen. Om twee uur werd begonnen. Spoedig hing de monsterbalk boven in de wijde ruimte. Netjes werd een uiteide door bet opgebroken dak" gestuurd, terwijl aan de andere kant een van te voren vastgesteld stuk uit de stellage werd gezaagd. Alles ver liep volkomen naa,r .wensch en na een uur lag de nieuwe balk netjes naast de oude. Nog hing hij in de lier, toen een der werklieden bespeurde, dat hij zijn zaag aan de overkant van de kerk had liggen. Hij had het ding noodig en de rechte weg is al tijd de kortste Dus wandelde hij ais eerste over de balk van de eene kant naar de andere. Een wande ling van 14 nveter op een hoogte van 24 meter Met een afgrond ter weerszijden dus. En toch, we hebben niet eens gesiddeid. Het ging alles zoo gemakkelijk en licht, zoo van zelfsprekend, dat er van vallen een voudig geen sprake was. Alles went! Aanstonds zal de bok nu worden ver plaatst, van de oude balk op de nieuwe en dan wordt de oude éven netjes naar beneden gelaten als de nieuwe naar boven is gekomen Over één ding hebben we ons bij dat al les verwonderd. Hoe hadden vier eeuwen geleden de bouiiwmeesters die balken naar boven gekregen zonder de hulpmiddelen, waarover men tegenwoordig de beschik king heeft. Bovendien was er geen oude iffel Schrale lippen, Ruwe gelaatshuid? Purol verzacht èn geneest. Doos 30 ct. OPHALEN VUILNIS. In verband met de geringe benzinetoe wijzing is door Burgemeester en Wethou ders besloten de vuilnis eens per week op te halen. SCHAGEN NIEUWS. M.F.C.Schagen L Vertrek per bus vanaf Verlaat 12.00. Vertrek per fiets vanaf Peetoom 11.15. J. J. Slikker Joh Bremer M. de Haas H. Middelbeek S. Grootes G. C. Anneveldt D. SchoorI J. v. d. Ben G. Boontjes L. SchoorI J. Peetoom Res.: T. Moransart. P. SchoorI. Geschorst voor 2 wedstrijden: J. Slikker en Joh. Frans.en wegens onvoldoende af- bericht zenden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirkje, dochter van Gerrit SchoorI en van Anna Marrctje Slikker; Margarelha. dochter van Pieter Mars en van Ada van den Berg (woonplaats Am sterdam), Jannetje, dochter v. Jieles Arie van der Griend en van Jentje van der Vecht Willem, zoon van Jan Kos en Janna Bou- ma. Getrouwd: Frederik de Jong en Wilhel- mina Gerdina Bierau. Overleden: Anna Margaretha Heeroma, oud zes en zestig jaar (woonplaats Den Hel der); Jannetje Ossen, oud een en zeventig jaren, echtgenoote van Gerrit Glastra. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, een fiets- taschje met gereedschap, 2 kinderwantjes, een halskettinkje en een dames-armband horloge. Aan komen loopen: een hond. Verloren: een geschiedenisboek, een rozen krans, een broche, een taschje met inhoud, een tasch met boeken, een rijwielplaatje, twee portemonhaies, een speldje en een pantoffel. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 26 October stonden 29 werk- loozen ingeschreven, waarvan 15 in de cen trale werkverschaffing; 8 vverltloozen ntaken een wachtwock door, terwijl 6 werkloozcn uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zateixlag 26 October stonden 32 per sonen als werkzoekende ingeschreven, waar van 1 letterzetter, 6 grondwerkers, 1 opper man, 1 metselaar, 3 timmerlieden. 2 schil ders, 1 chauffeur, 2 losse arbeiders, 14 land arbeiders en 1- kleine koopman. In de overeenkomstige week in 1939 be droeg dit aantal 12 en in 1938 43. balk, waar men een bok op kon plaatsen óm het ding omhoog te krijgen. De heer Ringers hielp ons uit den brand. Voor zoover hij wist, had men destijds de halken gedurende het bouwen mee naar boven genomen. Reeds op geringe hoogte boven den grond moest men hem te weerzijden op de muren hebben geplaatst. En al opmetselende had men hem telkens kleine stukjes hoogcr ge bracht. Intusschen ligt de nieuwe trelcbalk boven in de werk. Een even gewichtig als gevaarlijk werkje is achter den rug. NAJAARSPAARDENMARKT TE ALKMAAR Gisteren werd alhier de gewone najaars paardenmarkt gehouden. Er was een goede aanvoer en het Waagpleiu met de omgeving had de gebruikelijke fleur. Iedere markt staat tegenwoordig onder invloed van de bij zondere tijden. Met het oog daarop meenden we niet beter te kunnen doen dan onzt> le zers een overzichtje te geven van de aanvoe ren en de prijzen der afgcloopcn drie jaren. Dit ziet er uit als volgt: Aanvoer: 1940 1939 1983 Paarden 256 156 234 Veulens en Hitten 13 29 27 Prijzen: 1940 1939 1938 Rijpaarden f600000 f250-»-450 f 250400 Werkp. f 600S50 f 200-400 f 156-300 Slachtp. f200—500 f 100—250 f 100—250 Hitten f300—600 f 100—275 f 100—250 Veulens f 150250 f 60160 f 70150 Handel: Allés vlug Redelijk Goed verkocht. HEER-HU GOWAARD IN MEMORIAM - KONING BAL Vanwege 't vroegere sluitingsuur stroom den de danslustigen, die anders in den re gel pas na melken in grooten getale aan kwamen zwermen, al in den vroegen na middag toe Het werd vol, steeds voller. Men kon in de zaal de warmte en de rook snijden en af en toe kwamen oververhitte groepjes eens naar buiten om wat frissche lucht te happeq. En toch ramen en deu ren stonden nog ecnigszins open. Er werd geventileerd. Anders werd dit toen de sche mering begun te vallen en vanwege de verduistering alles potdicht moest. Het werd binnenin een mistige dag. Glazig straalden de oogen in de rood-verhitte ge zichten, waaron de zweetdruppels steeds ijveriger parelden. En de zaai werd naar mate de duisternis toenam nog steeds vol ler. Immers het dansverbod zou komen en men kon nu nog zijn hart eens terdege op halen. Zwaarder nog werd de atmosfeer en sloeg tegen de wanden en de zoldering en compenseerde daar tot groote druppels, die naar beneden vielen als zij groot genoeg waren. Het kon slechts de vreugde verhoo- gen cn om de hitte te verdrijven dronk men nieuwe glazen bier. die weer tot nieuwe uitwasemingen -gevolg gaven. Daartusschcn door marcheerden herbergier en bedienden zoo goed en kwaad mogelijk om aan de steeds feller klinkende roep om nog meer bier te voldoen. Anderen drongen zich door de compacte op en neer bewegende massa heen om hij de laving brengende toonbank heil en verkoeling te vinden. Het werd een echt Breugheliaansch boerenfeest, dat nog jaren in de herinnering zal blijven hangen. Koning Bal. die half hezwijmeld en beroesd vanuit een hoek op het tooneel. waar hij met zijn trawanten dit stichtelijk gedoe aanzag, was neergezegen, grijnslachte breed cn vol vermaak. Ik sterven, lachte hij en stond hoonend op, ik sterven.... Toen maakte een enkel woord van den veld wachter een eind aan zijn leven Sluitingstijd En Koning Bal. thans uit de maatschap pij gestooten, denkt op zijn eenzame zwerf tocht in de gebieden, waar geen menschen meer zijn er over na, hoeveel met moeite gewonnen gezondheid hij dikwijls in een enkelen nacht voor lange maanden heeft bedorven. De Heldersche Crt. schrijft: Het is een vanzelfsprekend feit, dat ni de ellende van gisterennacht zeer velen, die het er tot op dit oogenblik op gewaagt hadden den nacht in Den Helder door ti brengen, daarvan nu af zullen zien et trachten elders een nachtverblijf te vin den. Maar?... dat is voor velen de angstige vraag. De omgeving van Den Helder is vol met vluchtelingen. Men kan tot Alkmaai practisch geen onderdak krijgen ^en hei levert voor velen financieele en practische bezwaren om zoover van huis te gaan. Men wil overdag terug naar huis, daar heef! men zijn werk. zijn brandstoffen, zijn le vensmiddelen, kortom alles wat men in dezen tijd van het jaar dagelijks noodij heeft om in het leven te blijven. Het is daarom, dat we een dringend beroep doen op de bevolking van d« omgeving van Den Helder. Juliana* dorp, Breezand, Anna Paulowna, Wie- ringerwaard en Schagen, om een slaap, plaats of meerdere slaapplaatsen in t« ruimen voor de Helderschen, die den nacht niet meer in deze stad durven door te brengen. Wij weten, dat dit voor onze plattelands bevoiking een offer beteekent. Men heelt zelf nauwelijks ruimte. Toch zijn we ervan' overtuigd, dat wie iets beseft van de ver-l schrikkingen van een bombardement* nacht, over kleine bezwaren heen zal stap-i pen en ruimte zal maken om een of meei Heldersche measchen voor den nacht derdak te verschaffen. Men kan daarbij ba dingen, dat men eventueel zelf voor bed ei toebehooren zorgt. Men kan ervan ver» kerd zijn, dat men door deze inwilliging heel veel menschen aan zich verplichte! zal. W1ER1NGERMEEI DAT VALT MEE. Op de lijst van de laatst uitgegeven nieu we boerderijen in de Meer komt. ook de naan voor van den welbekenden arbeider K. D Meihdersma. AAN HET BIETENROOIEN KOMT EINDE. Het bietenrooicn in de Wieringermes neemt bij verschillende landbouwers ee einde. Enkelen hebben nog eenige daga werk, maar anders is deze campagne wee: afgcloopcn. WIERJNGERWAAkl KERKNIEUWS In een gehouden vergadering v. Notabele werd de heer II. Limpers herkozen als kerl voogd, terwijl door stcmgerechtiged lidmate de heer J. Schenk Kz. werd herkozen als No tabel Voor den heer J. Bakker Az. die nie meer in aanmerking wcnschte te komei werd de heer A. Sleutel Az. gekozen. WINTERHULP Alhier is opgericht een plaatselijk orgaai van de stichting» Winterhulp Nederland 1» staande uit 6 dames en 9 heeren. Ter secretarie worden inlichtingen gevraag! omtrent een verloren Glacéhandschoen. „BEST VAT". Mevr. Wed. P. Schenk alhier heeft haai café met tooneelzaal uit de hand verkoch aan den heer D. Boersen te Wieringen. D 't pand per 1 November zal betrekken. Dl familie Schenk heeft deze zaak gedurendi 34 jaar met succes gedreven. Wij wenschen den nieuwen eigenaar eve& eens goed succes. Men keurde de houding van het bestuur goed. De regeling dient goed gehandhaafd te worden. De tuinbouwcursus in Oudkarspel gaat door, het heeft wel eenige kosten met zich gebracht, maar het is onze vestigingscur sus, dus dat moet men er voor over heb ben. Ten aanzien van de petroleumverstrek- king voor verwarming van koolschuren werd medegedeeld, dat 2 liter per wagon en per dag is aangevraagd. Er wordt aan gedaan wat mogelijk is, maar de olie is schaarsch. De voorzitter ried ta.v. de kunstmestdis- tributie aan de bonnen te controlecren om event. verschillen te voorkómen. De heer P Swager stelde voor de mede werking in te roepen van den rijkstuin- bouwconsulent voor de verkrijging van meer fosforzuur en kali. Men schijnt nog Weer kunstmest te kun nen aanvragen, deelde een der leden mede. De heer Swager zeide, dat stofkainiet voor onkruidbestrijding zonder bonnen verstrekt wordt. Geprobeerd zal worden nog een aanbeste ding van de levering van kali te houden. Het bestuur bracht de bewaarkosten van de aardappelen in de bewaarplaats ter spra ke; nu men de bollen moet missen tengevol ge van de inkrimping. Dat is een dubbele schade, voor de vereeniging en de bollen- kweekers. Het bestuur stelde voor, het be- waarloon voor leden van 6 op 8 ct. te ver- hoogen en voor niet-leden op 12 ct. te la ten. De lieer P. Swager vond het billijk, dat

Schager Courant | 1940 | | pagina 8