Oe Bfitsche steun De stemming in Albanië Medewerker van Gandhi gearresteerd Terugtrekkende bewegingen Een schaapachtig geval Aardappelen voor Belqië Nu de spoorwegwerken in Amsterdam-Oost hun voltooiing naderen, verandert ook dit stadsdeel van gedaante Bij den toegang van het voormalig station W.P. worden de tramrails verlegd, om ruimte te krijgen voor den bouw van de nieuwe brug (Foto Pax-Holland) De eeuwenoude Saksische boerderij te Kadoelen in Overijsel zal binnenkort worden afgebroken, om in het openlucht museum te Arnhem te worden opgebouwd en zoo voor het nageslacht bewaard te blijven (Foto Pax-Holland) Omtrent de stemming in Albanië meldt de Corriere della Sera uit Tirana, dat het vast beraden en snelle antwoord der Italiaansehe wapens op het spel der intriges van de Griek sche regeering Metaxas onder de Albanee- sclie bevolking een levendige golf van geest drift heeft gewekt. De straten van Tirana zijn vol van een onoverzienbare menigte. Met geestdrift worden de berichten over den op- marsch van de Italiaansehe colonnes op Grieksch gebied langs de grens ontvangen. De actie vindt de Albaneesche bevolking in prachtige discipline en in een geest van vol ledig begrijpen. In deze actie van Italië zien de Albaneezen de verwezenlijking van hun ouden droom van terugkeer der Albaneesche bevolking van Tsjamoera in den schoot van liet Albaneesche vaderland. Men verneemt ook, dat bij den opmarsch der Italiaansehe motorcolonnes op de grenswegen de Alba neesche bevolking den bevrijdenden troepen grooie vreugdebetoogingen brengt. De patri otten van Tsjamoeri hebben bij den Fascio van Tirana geldbedragen gestort voor den steun van Albaneesche vluchtelingen uit Griekenland. Geen Russische vliegtuigen in Griekenland Tegenspraak uit Moskou. Het officicele Sovjet Russische persagent schap Tass publiceert het volgende officice le dementi. „I-Iet agentschap Reuter verspreid een be richt, dat in het Amerikaansche blad New York Times gepubliceerd is en volgens het welk rle laatste dagen militaire vliegtuigen ten getale van twintig of honderdvijftig uit de Sovjet-Unie in Griekenland aangekomen zijn. Tass is gemachtigd bekend te maken, dat dit geheele bericht een fantasie is en op gee- ncrlei wijze met de feiten overeenkomt."' Grieksch schip door Italianen opgebracht Lading, bestaande uit staal, koper en rubberbanden in be slag genomen. Naar pas thans bekend wordt, is het den Italianen onlangs gelukt ruim 2000 ton staal, koper, rubberbanden en glycerine in beslag te nemen, welke goederen op het Grieksche s.s. Attiki van Amerika naar Griekenland vervoerd werden. Op reis naar den Piraeus was het schip door de Italiaan sehe controlecommissie verzocht, zich naar een bepaald puilt in de Middcllandsche Zee te begeven om onderzocht tc worden. De weigering hieraan té voldoen was aanlei ding voor de Italiaansehe autoriteiten het schip naar een Italiaansehe haven op te brengen, waar dé lading in beslag werd ge nomen, nadat, uit het onderzoek gebleken was, dat de Grieksche kapitein geprobeerd had aan de Italiaansehe controle te ont snappen De Engelsche controle in Gibral tar had het schip op verdacht snelle wijze reeds nn twee dagen laten doorvaren, ter wijl andere schepen met wijndruiven en andere ladingen meer dan veertien dagen in Engelsche controlehavens moesten lig gen. De Attiki heeft na lossing van de voor oorlogvoering belangrijke lading de reis naar Griekenland kunnen voortzetten. Anti-Engelsche redevoering de aanleiding. Associated Press meldt dat volgens een radiobericht uit Delhi, Pandit Jawaharlal Nchroe in Allahabad gearresteerd is. Pan dit Jawaharlal Nchroe behoort tot de meest bekende Tndischc politici. Reeds vroeg sloot hij zich aan bij de passieve tegenstandsbe weging van Gandhi. In 1920. 193G en 1937 was hij president van 't Indische nationale congres. Wegens zijn anti-Engelsche hou ding is hii talrijke malen in de gevangenis geworpen. Nehroe heeft zich thans nok ver klaard tegen het deelnemen van Tndië aan den oorlog en dienovereenkomstig redevoe ringen gehouden. Als gevolg van deze rede voeringen zou hij gearresteerd zijn. Over de arrestatie van don vroegeren voorzitter van het pan-lndisrhe nationale congres. Pandit Jawaharlal Nehroe meldt Reuter nog. dat deze arrestatie gisteravond na een bespreking tusschen Nehroe en Gandhi is verricht. Een Duitsche lezing. Evenals indertijd gebeurde ten opzichte van het regime Koht-n-gaardsvold in Noor wegen, zoo schrijft de Deutsche diploma tischPolitische Korrcspondenz heeft Churchill thans den Grieksclien minister president een boodschap gezonden, waarin hij sprak over „ongeprovoceerden aanval" en van „volkomen ongegronde beschuldigingen" en waarin hij tevens „iedere hulp, die in ons vermogen ligt" tqezeide. Ingaande op de Brit sche garantie vóór Griekenland, die volgens de Daily Telegraph reeds sinds lang voort durende besprekingen tusschen de Britschc en de Grieksche marinekringen ten gevolge heeft gehad, merkt de Korrespondenz op: En geland pleegt dergelijke geschenken niet voor niets uit te deelen. Ondersteuningen en pres taties op voorhand van allerlei aard, die dc Britsche vloot en de Britsche berichtendienst op Grieksch gebied en in Grieksche wateren genoot, vormden de eerste contante betaling, die Griekenland moest verrichten voor die cheque. Engeland had intusschcn geenszins de bedoeling het-te laten bij deze, voorloopig voor het publiek geheim te houden, dienst-, verrichtingen van acticven en passieven aard. Zijn plannen werden weer acuut, het geen aangetoond kan worden, toen de Brit sche overval op Dakar mislukte, toen de Brit sche sabotageorganisaties in Roemenië ver dwenen en in plaats daarvan contingenten van dc Duitsche weermacht een krachtige garantie op zich namen tegen aanslagen van soortgelijken aard. De minister van oorlog, Eden, werd naar het Britsche hoofdkwartier van het Middellandsche zeefront gezonden. Dienzelfden dag schreef de Daily Telegraph. dat Groot-Brittanje nooit het voornemen had gehad om in de Middellandsche Zee steeds in het defensief te blijven. Kort daarop, op 21 October, werd volko men openlijk door den staatssecretaris in bet ministerie van oorlog, Cross, verklaard, dat het Britsche leger zich op een offensief voorbereidt. Ongeveer terzelfdertijd heeft de staatssecretaris van koloniën, Lord Lloyd, in verband met de behandeling, van de ijandelijkheden in het nabije Oosten, zijn toehoorders er op gewezen, dat de dag steeds nader kwam. waarop Engeland zou overgaan tot het offensief. Dat daarbij voor de ontworpen Engelsche bomaanvallen op Roemeensche oliebronnen juist ook gedacht werd aan steunpunten op Grieksch gebied, is niet slechts door den Britschen omroep op 20 October cn reeds eerder door de Daily Herald verklapt, maar ook door den Lon- denschen correspondent van de Nacion op 22 October bevestigd, die bovendien wist te melden, dat deze onderneming van urgen- ten aard alleen om practische overwegin gen en niet op grond van diplomatieke scru pules werd getraineerd De „Times" van 23 October echter, .die van dc bezetting der Grieksche eilanden een versterking van de Britsche positie in het Oosten van de Mid dellandsche Zee ten koste van don tegen stander verwachtte, zag geen reden, waar om Engeland zich opnieuw zou laten over rompelen, zooais eens in Noorwegen. Wederom, aldus gaat de Korrespondenz verder, is het er niet van gekomen, dat de Engelschen hun aanslagen „volgens het plan" ten uitvoer kunnen leggen. Ditmaal is het Griekenland, dat eerst grondig ge compromitteerd en vervolgens getroost wordt, ongeacht zijn eigen ervaringen met Engeland in 1917, ongeacht de ervaringen van anderen in dezen oorlog met. dezelfde Engelsehen in Andalsnes cn Duinkerken (om nog maar te zwijgen van Oran), kijkt de Grieksche Minister-President Metaxas „met volkomen vertrouwen naar het groo- te. heldhaftige verbonden Engeland" cn zegt juist tot Churchill: „Engeland heeft geen waardiger leider dan U". Een belijde nis, maar vooral een veelzeggende beken tenis. kenmerkend niet alleen voor de voor geschiedenis van de Britsch-Grieksche be trekkingen, maar ook voor het ongeluk van het Grieksche volk. voor de onbekwaam heid zijner regeerders om een reeëlen toe stand in hoogst critïekcn tijd te beoordee- len. JAPANSCHE PLANNEN BETREFFENDE OOST-AZIATISCHE POSTUNIE. Volgens berichten in de pers heeft liet ■Tapansche ministerie voor verkeer het voor nemen binnenkort onderhandelingen te openen met het doel te komen tot een Oost- Aziatische postunie. Deze postunie zou de landen Japan. Mandsjoekwo. China. Fransch Indoehina. Neder!nndscli Indië, do Philippij- nen en Thailand (Siamj omvatten. LINDBERGH SPREEKT „Oorlog voor Amerika een onge luk." Kolonel Lindbcrgh heeft gisteravond in een op uiinoodiging van het college van toezicht van de Yale-universiteit van Amerika ge houden rede o.a. verklaard, dat het. zoowel voor Amerika als voor Europa een ongeluk zou bcteekenen als Amerika in den Kitro- peeschen oorlog zou worden betrokken. Lindbcrgh verklaarde voor een gehoor van 2500 personen: Ik verklaar, dat het voor ons allen een ongeluk zou zijn, van zuiver ma teriaal standpunt uit bezien. Wij zijn niet in staat, ons met succes in dezen oorlog te mengen. Belgische ambassadeur uit Spanje terug Zijn lxoudinq beviel de Soaan- sche reqecrinq niet. Graaf de Romree, tot dusver Belgisch ambassadeur in Madrid, is gisteren naar België vertrokken. Reeds voor bet uitbre ken van den tegenwoördigen oorlog had de Spaascho regeering het voornemen de Bel gische regeering te verzoeken om terugroe pen van den ambassadeur op grond van diens persoonlijke houding. Deze maatregel werd uitgesteld wegens het uitbreken van den" oorlog en is thans ten uitvoer gelegd, aangezien de diplomaat zijn houding vol hardde. Grieksch legerbericht Het gisteravond uitgegeven officieele le gerbericht van het Grieksche opperbevel meldt, volgens het D.N.B., terugtrekkende be wegingen van de Grieksche troepen aan het front in den Epirus. Van het overige deel van het front wordt gezegd, dat liet gisteren rustig gebleven is. Veelzeggend ten aanzien van dc sympha- thieën der bevolking van de oorlogszone is een zinsnede in het legerbericht, volgens het welk ongeregelde gewapende benden teza men met de Italianen opereeren. NEDERLANDERS ÜIT ROEMENIE VERTROKKEN. De meeste Nederlanders, werkzaam bij de Roemeensche peroleumindustrie. zijn uit Roemenië naar Ankara vertrokken. De Diemensche politie was dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat een vee houder aan de Ouderkerkerlaan fraudu leus een schaap had geslacht, aldus het Hsbl. De man had liet. dier iu een sloot bij zijn boerderij gevonden en verkeerde in de veronderstelling, dat het verdronken was. I-Iet nadere onderzoek van de politie bracht evenwel aan het licht, dat het schaap een natuurlijkend ood was gestor ven en tevens... dat het in eigendom had toebehoord aan den buurman van den slachter. Deze buurman had het doode 1 schaap een natuurlijken dood was gestor- was hij een stapje verder gegaan en had zich uit. den veestapel van den ander een nieuw, levend schaap uitgezocht. Een goede buur is nu eenmaal heter dan een verre vriend! Het levende schaap kon z'n aude kudde evenwel niet vergeten e"n doordat liet dier telkens weer de hem zoo ver trouwde omgeving opzocht, kwam de dief stal uit. Hoewel de dief zich als een on noozel schaap gedroeg, vond de Diemen sche politic voldoende termen aanwezig om dezen buurman, in- verzekerde bewarin; te stellen. Tijdens een huiszoeking kwam aan het licht, dat dc schapendief zich ook eige malen aan «frauduleus slachten had schuldig gemaakt. Dc man. die door zijn zoons was geassisteerd, werd geverbaliseerd wegens frauduleus slachten en het uitlok ken van diefstal; zijn beide zoons zullen voor den diefstal van het schaap worden vervolgd. De Diemenaar. die het „verdronken" schaap slachtte, zal wegens frauduleus slachten met de justitie te maken krijgen. Als verzachtende omstandigheden zal hij dan kunnen aanvoeren, dat het schapen vleesch voor eigen gebruik werd ingezou ten. Moeilijkheden bij de brood- en aardappelvoorziening. Naar de cenlrale commissie voor de aard appelvoorziening mededeelt, zullen door be middeling vifh de Duitsche autoriteiten bin nenkort 100.000 ton aardappelen voor huis houdelijk gebruik naar België worden gezon den. Tevens is er zorg voor gedragen, dat de Belgische boeren nog voor den winter vol doende vroege pootaardappelen krijgen. De Belgische landbouw is door de vroe gere regeering volkomen verwaarloosd, het geen zich Ihans in hel. bijzonder hij de brood- en aardappolvoorziening wreekt. ZES ARRESTATIES TE AMSTERDAM Diefstal in rijksmagazijnen. De centrale recherche heeft, kort geleden na de arrestatie van een employé van het Centraal magazijn voor militaire kleeding en uitrusting aan de Saphatiestraat te Am- tserdam, die daar een groote partij naalden had gestolen een verder onderzoek ingesteld. Daarbij werd een verrassende ontdekking gedaan. Veel meer menschen. die in deze magazijnen werkzaam zijn. bicken zich aan dezelfde soort diefstallen te hebben schul dig gemaakt. Reeds zijn zes employé's en een heler, dc vader van den het eerst aangehoudene, ge arresteerd en daarna aan een langdurig verhoor onderworpen. Vrijwel alle verdach ten, van wié er eenigen reeds in het Huis van Bewaring zijn opgesloten, hebben bekend herhaaldelijk diefstallen in de magazijnen te hebben gepleegd. Allerlei soorten naal den, alsmede partijen leer, bestemd voor het maken van belegstukken in pantalons, ver dwenen uit de voorraden. Ook duizenden pen- en stiknaalden werden meegenomen en tegen lage prijzen verkocht. Rechercheurs van de Centrale recherche, aldus de Tel., wisten onder leiding van in specteur Visser een groot deel van den buit te achterhalen. De naalden waren aan ver schillende zaken verkocht. Voor zoover zij nog niet gebruikt waren, zijn zij daar in be slag genomen. Telefoon ratelt veelvuldiger Aantal nieuwe aansluitinqcn stijqt. De telefoon is een gevoelige barometer van het maatschappelijk leven. Het was daarom te verwachten, dat de ontwrichting, welke de orlogsdagen van Mei brachten, een ongunstige invloed op het aantal tele foonaansluitingen zou diebbcn. In Mei waren er bij de Rijkstelefoon 5S4 opzeggingen meer dan er nieuwe aanvragen binnenkwamen. In Juni steeg het surplus der opzeggingen zelfs tot 1998. I-Iet mag zeker een gelukkig ver schijnsel worden genoemd, dat deze uittocht van telefoonabonné's reeds na twee maanden tot staan is ge komen. In Juli overtrof het aantal aanmeldingen dat der opzeggers reeds met 217. In Augustus steeg het sim plus der aanmeldingen lot 481 cn in September tot 6S4, waarmede het groeitempo van de laatste maanden van het vorige jaar wederom wordt benadert. In deze cijfers zegt het Hsb.. zijn de fluc tuaties der telefoonabonné's in de drie groo te steden, waar dc telefoon tot voor kort nog door de gemeente werd geëxploiteerd, niet begrepen. Voor Rotterdam, waar de oorlogsgevolgen liet merkbaarst zijn. kun nen nog geen cijfers worden gegeven. In Amsterdam en 's-Gravenhage was er over Mei een teruggang van onderscheidenlijk 940 en 344 abonné's. over Juni beliepen de ze cijfers 481 en 671. over Juli 263 en 19, Daarna trad ook hier weder een stijging in, welke in Augustus 27 en 101 en in Septem ber 100 en 136 beliep. Ook in de hoofdslad en in de residentie is dus de lelefoon weer groeiende. HÉT ONGEVAL VAN ELKEN DAG Te water geraakt en verdronken. Gisteravond is een 32-j. koopman te Mid delburg door de duisternis misleid cn in het voormalige dok geloopen. Nadat do drenkeling op het droge was gebracht heb ben twee dokters getracht de levensgeesten weer op te wekken, echter zonder het ge- wenschte resultaat. Een man, die een stuk verderop in het water liep, kon bijtijds worden gered. Een vreemd geval Sporen van brandstichting dui delijk, doch wat zijn de motie ven? IN DEN BRAND BETEEKENT NIET UIT DEN BRAND. Dc rechtbank te Utrecht veroordeelde eeni gen tijd geleden een 26-jarigen arbeider te Driebergen wegens brandstichting tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Van dit vonnis was ver dachte, die zijn onschuld volhield, in hooger beroep gekomen, zoodat gisteren de zaak voor het gerechtshof diende. Op 25 Juli brak in de eenvoudige woning van verdachte tc Driebergen brand uit. Er was niemand van de bewoners thuis. De brandweer en de politie roken een scherpe petroleumlucht, afkomstig van de brand haard op de overloop van de tweede verdie ping. De man was bet laatst in de woning ge weest, zijn vrouw bevond zich in liet zieken huis, zijn dochtertje logeerde elders en de grootmoeder was een uurtje voor de brand uitbrak, naar Doorn vertrokken. Bezwarend was ook het feit, dat er uit een kannetje petroleum een paar liter verdwenen was, een krant, die het tuitje afsloot was gescheurd en Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 100% Nederland 1940 II 4 95 9/16-95 11/10 95 11/16-95% Idem met bel. fac. 100100% Nederland 1938 3.3% 86%-S6 9/16 8611/16-86% Oost-Indië 1937 3 85% 84% Oost Indië 1937 A 3 81% 81% Duitschland 1930 5% 35-36 39-37% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 U Konv Kas (m.v.) 4 76 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 87% 87% 's Grav. "37 I 3% N.-Holl, '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85% R'dam '37 III 3% 85% 85% Z.-Holland 1937 3 86% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Ilyp.b. Veendam 3% 91% 92 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 107 113 Gelsenk. Bergw. 5 65 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 164 165% Ned. Ind. Handolsb. A 320 124% Ned. Handel Mij. c. v. A 104 105 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 116%-120 125-120«j Calvé Delft c.v. A. 86 SS Centr. Suiker Mij. 176 177 Fokker g. A. 182 185 Lever Bros en Unilever cv.A120%-128 135-130 Ned. Ford 324% 325 Philips G B.v.A. 194-196% 199-195% Philips pref. A 140% 142 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 25%-28% 27%-26% Am. Sm. en Ref. c.A. 44 44% Beth. Steel c.v. A 76%-77% SOVs-79% Gen. Motors c.v. A. 49 49 15/16 Kennccot Copper c.v. A. 34%-34 3 4%-33 5/16 North. Am. Aviation c.v.A. 17 18 Rep. Steel c.v. A. 22%-22 7/16 ?3%-22% U. S. Steel c.v. A. 63%-64% 66-64% petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 213%-219 220Vfl Kon. Petr. 237-245 251-215 Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 10 11/16-1015/16 11 5/16-11% 101/16-10% 10 7/16-10% scheepvaart maatschappijen. Holland-Amerikalijn A 101-102 105-104 Java-China-Japanlijn A. 125%-126% 128-129 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 110-141% 143-145 Kon. Paketvaart A. 19S%-2Ó2 Ned. Scheepv. Unie A. 147%-14S% 152%-158 Rott. Lloyd A. 122 124%-125l Stoomv. Mij. Nederland A. 1263^-127% Ï2S-129 suiker-ondernemingen. H.V.A. 405-415 422-419 Javasche Cultuur 231-234 234 N.I.S.U. 233 235 Ver. Vorslenl. Cult. 108%-116 120%-117 tabaksondernemingen. Deli Batavia Mij. 152%-157 155-157 Deli Mij. c. v. A. 214%-220 219-221 Senembah 169-176 176-177 rubber-ondernemingen. Amsterd. Rubber 219%-224% 230-227 Bandar Rubber Mij. A. 160 162% Deli Batavia Mij. A. 171 171-173% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen vor stortingen op 1 November 1910: Reichsmarken 75.3G: Belgas 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.S7; Dcensche Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 42.S0; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54, bovendien werd het kannetje op een andere plaats teruggevonden. Mr. P. Frimn, directeur van de Politie- vakschool te Hilversum, had een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. Op het linoleum van de overloop werden resten van petro leum gevonden. Het had op die plaats Z9CI' fel gebrand. Geen motief! Een motief tot de daad ontbrak echter. Verdachte was reeds jaren in dezelfde be trekking. Hij verdiende 24,— per week en het gezin staat zeer gunstig bekend. Re inboedel was niet te hoog nl. voor 2000 verzekerd en pas na lang aandringen door een verzekeringsagent. De procureur-generaal tastte evenzeer in bet duister wat de motieven betreft, doch uit de bezwarende omstandigheden achtte hij de tenlastelegging bewezen. Spr. requi- reerde verhooging van straf: „een .jaar en zes maanden gevangenisstraf, zonder af trek van voorarrest. De verdediger betoogde, dat bet bewijs niet geleverd was. zoodat bij tot vrijspraak concludeerde Het hof uitte den wensch om den verze koringsagent nog te hooren. zoodat op Don derdag 14 November het getuigenverhoor zal worden voortgezet.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2