De houding van Turkije INDUSTRIECENTRA in Engeland vernield De Canadeesche vliegtuigindustrie Von Papen naar Berlijn Teuodorqanisatie der Neder'andsche Unie RANGEN in den Cpbouwdienst De aanranding in he MASTB0SCH Zingend hout De eschdoorn levert het materiaal voor de violen, welke de kunstenaars uit deze kostbare grondstof modelleert. Ook ons land telt zulke meesterhanden. Een Amsterdamsch vioolbouwer aan den arbeid (Foto Pax- Holland) Wat zijn dit? Het zijn de zorgvuldig gesneden vioolkammen, die jarenlang aan het zonlicht worden blootgesteld, voordat het hout geschikt is. om de snaren op het instrument te dragen. De vioolbouwer keurt zijn voorraad (Foto Pax Holland) Duitsch weermachtbericht Enqelsche aanval voor de Bel gische kust afgeslagen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen en belangrijke militaire doelen in midden- en West-Engeland werden voortgezet. Daarbij gelukte het vooral een fabriek der vlieg tuigindustrie, een fabriek in de buurt van Sheffield en een troepenkamp ernstig te beschadigen, driehonderd km. ten westen van Ierland bracht een vliegtuig dook bom men een koopvaardijschip von 5.000 ton tot zinken. In den loop van den dag ontston den er verscheiden voor ons succesvol vcr- loopende luchtgevechten. De nachtelijke vergeldingsaanvallen op Engeland werden in versterkte mate voortgezet. Ahn beide zijden van de Theems konden in de fa- brieks- en havencomplexen ontploffingen en branden worden waargenomen. Voorts werden havens aan de Britsche westkust en bewapeningscentra in midden-Engeland, vooral in Coventry op succesvolle wijze ge bombardeerd. Vijandelijke torpedobooten probeerden bij mistig weder de kust van Vlaanderen te naderen. Marine-artiilerie nam de booten onder doeltreffend vuur en dwong hen om te keeren. Een torpedomotorboot schijnt vernietigd te zijn. Britsche vliegtuigen vlogen ook gister nacht naar de westelijke grensgebieden van het Duitsche rijk en wierpen hier en daar bommen, die echter op het open veld vie len en daarbij selchts een hoogspannings kabel vernielden. De vijand verloor gisteren dertien vlieg tuigen, waarvan twaalf in luchtgevechten en een door luchtdoelartillerie. Vijf eigen toestellen worden vermist. Arrestaties van anti-joodsche elementen te Belgrado Huiszoekingen in partijhuizen. De politie te Belgrado heeft Dinsdag ver scheidene vooraanstaande figuren in dc rechts georiënteerde vernieuwingsbeweging Zhor („de vereeniging") gearresteerd. Naar men weet hebben zich een week ge leden botsingen voorgedaan tusschen aan hangers van deze door den vroegcren mi nister van justitie üimitrije Ljolitsj onge richte beweging, die sedert haar bestaan vrijmetselarij, joden en andere destructieve elementen bestrijdt, en de onder joodsche leiding staande links-radicale studenten dei- universiteit van Belgrado. De politie heeft ook in de partijhuizen omvangrijke huis zoekingen verricht. Instelling op de productie van Amerikaansche modellen. Volgens Associated Press hebben Ameri kaansche luchtvaartkringen verklaard, dat de verantwoordelijke Canadeesche instanties twee Amerikaanschen vlïegtuigproducenlen hebben medegedeeld, dat Canada dc produc tie vaa Engelsche vliegtuigen geleidelijk zal staken om dc fabricagemoeilijkheden te ver mijden. De Canadeesche vliegtuigindustrie zal zich instellen op de vervaardiging van Amerikaansche modellen. Uitgaansverbod voor vreemdelingen in Griekenland 's Nachts niet op straat. De Politika meldt uit. Athene, dat liet Grieksche ministerie voor de veiligheid den buitenlanders tijdelijk verboden heeft des nachts op straat te vertoeven. Ook mogen zij niet van de ccne plaats naar de andere gaan. Hiervan is alleen het diplomatieke corps uitgezonderd. FRANSCH GENERAAL NAAR BANGKOK Volgens een bericht uit Bangkok heeft de minister-president van Thailand den opper bevelhebber der troepen in Fransch ïndochi- na, luitenant Martin, tot besprekingen naar Bangkok uitgenoodigd. AMERIKAANSCH CREDIET VOOR BRAZILIë. Jesse Jones, de president van de federale credietinstantie in de Ver. Staten, heeft me degedeeld, dat. de bank voor in- en uitvoer een crediet ten bedrage van 25 millioen dol lar heeft verleend aan Brazilië. Het crediet is bestemd voor Braziliaansche inkoopen in de V.S. BRAZILIë VERBIEDT VLEESCHUITVOER. Voor Engeland verre van prettig. De Braziliaansche regeering heeft wegens den door de droogte ontstanen schaarschen toevoer van vlecsch naar Rio de Janeiro be sloten om den uitvoer van vleesch uit de veegebieden van Midden-BrazMie naar het. buitenland stop ie zetten. Door dezen maat regel wordt op de eerste plaats Engeland getroffen, zegt het D.N.B. DE BRAND IN HET AMERIKAANSCHE MINISTERIE. Geen sabotage. De minister van oorlog, Stimson, heeft vol gens een verklaring van den minister van marine, Knox, medegedeeld, dat de brand in het ministerie van oorlog niet is ont staan door sabotage. De Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, is naar een haven aan dc Zwarte Zee vertrokken. Gisteren is hij naar Berlijn door gereisd. Van officieuze zijde te Berlijn wordt ge meld. Te Berlijn heeft men geen reden aan te ne men, dat in de houding van Turkije tegen over de in aanmerking komende mogendhe den eenigerlei wijziging is gekomen. Deze meening hoorde men in dc YVilhelmstrasse als antwoord op de vraag van buiten land- sche persvertegenwoordigers, wat de hou ding van Turkije ten aanzien van het Itali- aanschGrieksche conflict is. Tevens bestempelt men in politieke krin gen der Rijkshoofdstad de uit het buitenland afkomstige geruchten over een Duitsch ulti matum en een Duilsehe nota aan Turkije als „gebazel" dat men niet.ernstig kan opnemen. Turksche overwegingen. In Turksche kringen schijnt men zich in verband mot het Ilaliaansehe-Griekschc con flict vooral met twee problemen bezig te houden, n.1. in de eerste plaats de politieke overweging, in welken omvang en met welke snelheid de Engelsche hulp volgens dc aan Griekenland gegeven garantie effectief kan worden, een kwestie, waarin Griekenland na het falen, resp. dralen van Engeland ten aan zien van Polen en Noorwegen en na het cata- strophale einde van de Engelsche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laat- sten toetssteen vormt voor het effectief wor den van een Engelsche garantie voor kleine re staten in het algemeen. In de tweede plaats de kwestie der ver keersproblemen, nu de weg door het Griek sche gebied in Thracie versperd is en daar mede Turkije is afgesneden van den landweg naar Europa. Met het oog op den naderen den winter, die doet verwachten, dat de Do- nauweg door. .gebrek aan water of ijsgang zal worden gesloten, hoeft do spoorlijn de grootste beteekenis voor het personen- en goederenverkeer, vooral daar bemoeilijking van de verbinding met Eilropa op het oogen blik volledig is geworden door het s'aken van de Roemeensehe scheepvaart tusschen Con- stanza en Tstanboel Tegelijkertijd maakt de ontwikkeling van den oorlogstoestand in de Middellandsehe Zee eventueele hoon op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van Engelsche zijde aangekondigde beloften van convooien door de Middellandsehe Zee Verscheidene economische kringen bonden deze beloften reeds sinds lang voor bluf. DE PLANNEN GEREED. Ruimte voor alle geestelijke stroomingen, maar als achter grond de christelijke levens overtuiging. De Ned. Unie schrijft ons o.a.: De plannen van De Nederlandsche Unie met betrekking tot de organisatie van een nationale jeugdbeweging, waarin de jeugd in één groot verband zou worden bijeen gebracht, met eerbiediging van de geeste lijke verscheidenheid en de vrijheid van levensbeschouwing en opvoeding zijn thans volledig uitgewerkt Voorop worde gesteld, dal zuiver - kerke lijke jcugdvereenigingen buiteil het terrein der nationale jeugdorganisatie vallen; en voorts, dat deze jeugdorganisatie zoowel de jongens als dc meisjes omvat en de kwes tie van de coëducatie door iedere groepee ring naar eigen inzicht kan worden gere geld. De Nederlandsche Unie ziet aan het hoofd der jeugdorganisatie een, in onderling over leg aan te wijzen nationale hoofdleider, die met enkele commissarissen het nationale hoofdkwartier vormt. De hoofdkwartier-commissarissen verte genwoordigen de verschillende geestelijke stroomingen in ons volk en worden door de hoofdleider uit een bindende voordracht gekozen en benoemd, welke voordracht door de leiding gevende instanties op het gebied der jeugdvorming en opvoeding wordt aangeboden Naast een minimumprogramma zal een gemeenschappelijk programma worden af gewerkt. Dit gemeenschappelijk program ma zal het. nationale saamhorigheidsge voel versterken en kan bijv. bestaan in ge zamenlijke feestelijke herdenkingen, in ge zamenlijke onderlinge wedstrijden en oefe ningen. in gezamenlijke zomerkampen, in gezamenlijke tochten; en voor de ouderen ook in gezamenlijk sociaal werk. Het gemeenschappelijke zal en dit is van groote waarde ook hierin moeten be slaan, dat voor de nationale jeugdorganisa tie één uniform wordt voorgeschreven, dat met kleine distinctieve onderscheidingen de gropeeringen aan kan geven. Er zullen enkele leeftijdsgrenzen moeten worden gevormd, te beginnen met ongeveer twaalf jaar. die voor de jongens uit moeten loopen op den arbeidsdienst, op een leeftijd van achttien en negentien jaar. Een Raad van Toezicht. Naast het nationale hoofdkwartier zal daarom een Raad van Toezicht worden be noemd, waarin personen zitting zullen moe ten hebben, die eenerzijds de groote waarde van een nationale jeugdbeweging voor het Nederlandsche volk beseffen en eenig in zicht hebben in de vraagstukken, die daar bij aan de orde komen, anderzijds verte genwoordigers zijn van de verschillende groote geestelijke stroorningen in ons volk. Het bovenstaande schematische overzicht is dus zóó opgebouwd, dat aan alle geestelij ke groepeeringen recht is gedaan, maar toch zoo opgesteld, dat de opvoeding tot nationale verbondenheid van hoven t t heneden de ge- hccle jeugd omvat. Souvereiniteit in eigen kring wordt gepaard aan opvoeding tot een waarachtige volkseenheid. De erkenning, dat de geestelijke vrijheid ook op het gebied der jeugdvorming haar toepassing moet vinden, kan zonder ecnigen twijfel samengaan met het aankweeken van nationaal bewustzijn. Ja, sterker, deze erkenning is voorwaarde om te komen tot een hechte, ware en waarde volle Nederlandsche volksgemeenschap, die niet anders kan bestaan dan uitgaande van de geestelijke verscheidenheid van ons volk. Als dieperen achtergrond voor de ge- heele nationale jeugdorganisatie zien wij de Christelijke levensovertuiging, die ook in de open groepeeringen in zekeren zin kan worden aanvaard. Met nadruk moet worden gewezen op het feit, dat, als straks de nationale jeugdorga nisatie de gehééle Nederlandsche jeugd om vat, de overheid zal moeten overgaan tot den aanleg van vele nieuwe sportvelden en tot de beschikbaarstelling van vele lokaliteiten ten voor het jeugdwerk, aangezien nu reeds allerlei werk moet blijven liggen door gebrek aan ruimte en velden. Twee duizend gu'd«»n hooi verloren Boerderijbrand te Naarden. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Kiner te Naarden. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij slaagde er in een deel van den inboedel te redden, benevens- drie koeien, die reeds op stal stonden. Het overige vee was nog bui ten. I)e blusschingswerkzaainheden werden ernstig belemmerd door de groote hoeveel heid hooi op den zolder, welke hardnekkig voortsmeulde. De schade, welke gedeeltelijk door verze kering worrlt gedekt, is aanzienlijk. Voor ongeveer 2000,— aan hooi ging verloren, terwijl de boerderij geheel uitbrandde. Vrachtauto met acht personen te water Allen gered. Gistermorgen om kwart over zeven is een vrachtauto waarin acht personen za ten, ip de vestinggracht te Naarden gere den. De inzittenden, bloemisten, kwamen uit de richting Laren en waren op weg om inkoopen te doen. In Naarden zouden zij nog een collega afhalen. Door de duisternis misleid sloeg de bestuurder te vroeg links af cn reed dooi de leuning in de Kapitein Meijerweg Dc leuning kon de auto niet tegen houden, waardoor de wagen in de gracht stortte. Twee inzittenden konden zich zwemmende redden De overige klom men op het dak van de auto en riepen om hulp. De politie, bijgestaan door burgers, slaagde er, met veel moeite, in door middel van planken de inzittenden op liet drpge te brengen. Nieuwe termen. Bij den opbouwdienst zijn blijkens een be sluit van den secretaris-generaal van liet de partement van algemeene zaken de volgende rangen ingesteld: Voor liet hooger kader: commandant, kolo nel, hoofdleider en leider. Voor het middenkader: hópman, onderhop man en adspirant-hoprnan. Voor het lager kader: hoofdopzichter, op zichter en werkmeester. Verder is de rang van voorman ingesteld. In den sland van het personeel van den opbouwdienst. dat geen rang bekleed, wor den onderscheiden de graden van gezel cn werker. J DADER NAAR HET KRANl NIGEN GESTICHT? In den middag van 6 April van het vor -ge jaar werd bij het Mastbosch te Bi?: een zesjarig dochtertje van een tandar aldaar, dat met haar broertje aan het sp len was, door een man meegelokt in lif bosch en daar aangerand. Het werd lau door drie jongedames in een kreupelbosrt je gevonden in zoo'n toestand, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Het geval bracht groote onlstclteni teweeg en hoewel het gehecle politie-api* raat werd ingezet, werd dc dader niet vonden. Het.meisje herstelde gelukkig. Eenige maanden later arresteerde de i» litie te Breda in het stadspark het Val ken berg een man. verdacht van dicfsla van f •125 ten nadeele zijner moeder. Dea arre,statie bracht onverwachts op 1 os-sin; in hel bovengenoemde Mastbosch-dram» Verdachte bleek n.1. ook daarin de schut dige. Gisteren stond de verdachte, die i jaar is en van beroep schoenmaker, 1» halve voor de aanranding van het nieisji ook terecht voor den diefstal van f 125 i« nadeele zijner moeder, aldus het Hsb. Hi was in zijn jeugd reeds tot zijn 21slo jaai ter beschikking gesteld. De zaak werd mei gesloten deuren behandeld cn vijf «gofuigen zijn gehoord, onder wie dr. G; J. C. A. Jans sens. geneesheer-directeur van de psvchi» trische inrichting ..Voorburg" te Vugiit. Dc officier van justitie eischte op grooi van het psychiatrisch rapport ontslag va rechtsvervolging, plaatsing in een krant- zinnigengesticht \()or den tijd van een jas: en zijn terbeschikkingstelling van de re geering. Als verdediger trad op mr. C. Ei bers te Tilburg. De rechtbank bepaalde (li uitspraak op 14 Nov. Politie geeft aan de „WINTERHULP' Oproep aan het korps, Naar wij uit goeden bron vernemen zal door den Inspecteur-generaal der Neder landsche politie een oproep gericht worden tot de gehecle politie met liet. doel gemeen schappelijk een spontane gift te doen toe komen aan het instituut der winterhulp. De voorbereidende besprekingen hebben namens den inspecteur-generaal reeds mei clen directeur-generaal der winterhulp plaats gehad. TIJDENS KERKGANG VERDRONKEN. Vrouw in het water geloopefc De 66-jarige gehuwde vrouw W.. wonen de in de Lin denstraat te Utrecht is gister morgen in de duisternis, op weg naar de vroegmis, in hel water van don Minstroom geloopen en verdronken. Hei lijk is eenize uren laler drijvende gevonden in den Ma- liesingeh Skiën op het zand. Als voorbereiding voor den aanstaanden' winter worden in de omgeving van I voor de enthousiaste bewonderaars van deze sport georganiseerd. - De eerste schreden op het

Schager Courant | 1940 | | pagina 7