III radiodistribiitis een gemeentelijk melkkoetje Wie? Ook Barsingerhorn wil zelfstandig blijven WAREN B. en W. NIET ACTIEF GENOEG? Doodelijk ongeluk Ingezonden De kleuterschoolkwestie Geoofe boerderijband te Kalverdijk Zaterdag 2 November 1940 Tweede blad Bij samenvoeging met Wierin- gerwaard in elk geval Barsin gerhorn hoofdplaats. De Raad der gemeente Barsingerhorn zal a.s. Vrijdag, 8 dezer, bijeenkomen. Op de agenda komt voor de benoeming van een onderwijzer aan de O.L. school te Kolhorn. De voordracht luidt: 1. D. C. Broersma, volontair aan de O.L. echool te Kolhorn; 2. J. W. Biesbóer, volontair aan de O.L. echool te Barsingerhorn en 3. T. A. van der Laan, volontair aan de O.L. school te Schagen'. Als belangrijkste punt op de agenda staat de bespreking over de samenvoeging van de gemeenten Barsingerhorn en Wieringer waard. B. en W. stellen voor ter kennis van Ged. Staten te brengen, dat de raad een samen voeging van gemeenten op zóó grooten schaal als thans wordt overwogen, onder de tegenwoordige omstandigheden niet in liet algemeen belang aebt. Meer dan ooit zijn in dezen tijd, waarin een ohafgebrokén stroom van voorschriften en bepalingen de departementen verlaat, de Raadhuizen, vraagbaken voor velen, 't Wordt daarom ondoelmatig geacht, thans tot op heffing van een groot aantal gemeenten over te gaan. Bovendien zullen, bij doorvoering van dezen maatregel zeer veel personen werk loos worden. Overigens wordt voorgesteld te verkla ren, dat de gemeente Barsingerhorn bereid is serieus mede te werken aan de samen- groeiing van de gemeenten Wieringerwaard en Barsingerhorn. daar de combinatie kan leiden tot een levenskrachtige eenheid, om dat elke gemeente afzonderlijk reeds ccn levenskrachtige eenheid is. (Geen der bei de gemeenten behoeft voor het sluitend maken der begrooting 1941 bijzondere Rijks hulp). Hierbij wordt niet gezegd, dat In het groote plan van samenvoeging van Noordhollandsche gemeenten, ten opzichte van Barsingerhorn en Wieringerwaard geen andere com binaties denkbaar zouden zijn. Mocht, aldus het voorstel van B. en W. de samenvoeging doorgaan, dan dient het dorp Barsingerhorn de hoofdplaats te' wor den en de naam van de nieuwe gemeen schap Barsingerhorn te zijn. SCHAGEN De heffing thans op advies der hoogere instanties verlaagd? Wij berichtten reeds, dat B. en W. den raad adviseerden, naar aanleiding van een brief van den secretaris-generaal van bin- nenlandsche zaken, de belasting van den radiodistribuant te brengen van f 0.50 op f 0.30 per strekkende meter. Uit den brief .van de hoogere instantie blijkt dat dit moet geschieden op billjjkheidsgronden. Een com missie van advies heeft de zaak onderzocht en bevonden dat de gemeente meer geniet dan een matige winst, welke art. 285 van de gemeentewet haar toestaat. Berekent men de lastcix van de radiocentrale per aanslui ting, dan wordt dit f 0.S0 per stuk. De ver gelijking met andere gemeenten valt dan zeer ten 'voordeele van Schagen en ten na- deele van den radiodistribuant uit. De com missie wijst er op, dat de tijdsomstandighe den veranderingen brengt in het getal aan sluitingen, dus voor den radiodistribuant de lasten per aansluiting nog stijgende zijn. Hiertegenover heeft de gemeente hoege naamd geen Kosten door de aanwezigheid van het radiodistributiebedrijf. De secretaris-generaal stelt nu voor de radiodislributieverordening zoo te wijzigen, dat per strekkende meter f 0.30 betaald wordt. De grondslag van de heffing is, dat bet aantal strekkende metei's anderhalf maal het aantal aangeslotenen moet bedra gen; met dien verstande dat het werkelijk aantal meters niet wordt overschreden. Tot zoover de bi'ief van den secretaris generaal. JVij herinneren aan den strijd welke door den beer Willemse met den gemeenteraad is ge voerd, een strijd, waarbij wij ons, ook op bülijkheidsgrondeh aan de zijde van eerst genoemde schaarden. Wij hebben ons er destijds zeer over verwonderd, dat de mid- denstandsvereeniging in dezen niet actief was en opkwam voor de belangen van -haar medelid. I-Iet verheugt ons, dat eldei's de zaak gezien is, van een minder eng ge zichtspunt en de heffing verlaagd zal wor den. Het is niet denkbaar dat de gemeente raad tegen het advies van den secretaris generaal en tegen het natuurlijk noodge dwongen advies van B. en W. zal ingaan ca de verordening niet zal willen wijzigen. KOEIEN AAN DEN WANDEL. Vroege wandelaars kwamen gistermorgen ra diepe duisternis op het Noord een koppel boeien tegen, dat blijkbaar een ochtendwan deling maakte. Een begeleider was nergens ie zien. Later bleken de koeien van den heer Schilder te zijn, die de weide langs het Nés Pad hadden verlaten en aan het dolen wa ren gegaan. Vijf beestjes werden spoedig teruggevonden, maar' de andere acht eerst Ha uren ijverig speuren. Ze waren heel te recht gekomen in een weide van den heer vader aan de Hale. OPNIEUW VERKOCHT. Naar wij vernemen heeft de heer P. Slo- temaker uit Utrecht, de dubbele woning aan het Noord, bewoond door den heer Buisman e.a., reeds weer ondershands ver kocht. Commissie tot nazien der reke ning 1939 heelt vele opmerkingen. Het College heeft héél wat te weerleggen! De commissie, tot nazien van de gemeente- rekening 1939 heeft verschillende opmerkin gen in haar rapport neergelegd, welke door B. en W. schriftelijk zijn beantwoord. Het is de commissie opgevallen, dat een ingezetene zeer op achter is met de betaling van cijnzen en erfpachtrechten. De commissie stelt voor den man niet langer te sparen.en zoo moge lijk zijn eigendommen executoriaal te ver- koopen. B. en W. geven het feit toe. Herhaaldelijk is de man gemaand, alle middelen zijn te baat genomen, om hem goedschiks te doen betalen. B. en W. zullen thans niet schro men scherpe maatregelen te nemen. Het punt ziekenverpleging en huisvesting behoeftigen, doet de commissie vi'agen of B. en W. wel actief genoeg zijn om de verpleeg den een deel der kosten te laten terugbeta len, eventueel de familie daarvoor aan te spreken. De commissie vindt dat te vrijge vig wordt omgesprongen met de bonnen.voor' vrije geneeskundige behandeling. Manen B. en W. betrokkenen wel genoeg, zich te laten verzekeren'? Een briefje van den burge meester en de zaak is schijnbaar voor elkaar. De verpleging heeft gekost f 9000.en boe- genaamd niets is tei-ug ontvangen. De commissie vraagt voor deze uitgaven de bijzondere aandacht van het college en dringt aan ook vooral, na herstel van den patiënt, diens finantieele omstandigheden gade te slaan, opdat eventueel later nog wat terugbetaald zal kunnen worden. B. en W. antwoorden dat de gevallen van ziekenverpleging steeds grondig worden on derzocht. De praktijk leert, dat verhaal zeer moeilijk is. Bezwaarlijk kan het college in het open baar namen en feiten noemen, in besloten .vergadering zal het college een en ander gaarne toelichten. Wordt door de gemeentereiniging niet te veel benzine gebruikt, vraagt de commissie verder. 9000 liter in een jaar acht zij niet in verhouding te staan tot het werk, dat geleverd is. B. en W. wijzen er op, dat arcitect Rezel- man verklaart in 1939 meestentijds beide wagens in gebruik te hebben gehad. Dit was noodig. Zou een vrachtauto gehuurd zijn, dan waren de onkosten zeker hooger gewor den. Overigens acht het college, gezien de geringe toewijzing dit benzine probleem niet meer urgent... Het is de commissie opgevallen, dat in 1939 is uitgegeven f 3800.aan loonen van los personeel, dat is ongeveer f 76 per week. Is dit niet yeel te hoog? B. en W; zeggen, dat de betreffenden, wan neer ze niet werken op andere wijze betaald moeten worden. Men kan ze niet aan hun lot overlaten. De kwestie heeft de volle aandacht van het college. Zou men dc mepsohen niet laten werken, moest men volwaardige krach ten af en toe aannemen, en dan zou de loon- post zeker hooger zijn. Tenslotte merkt de commissie op, dat een behoeftige, die ziek is geweest, elke week een ondersteuning van f 2.50 geniet. De commis sie meent dat deze man wel wat lichten ar beid kan doen, tegen een klein loon. In co mité zal de commisie den naam van betref fende wel noemen. B. en W. zullen eveneens in comité hun standpunt nader toelichten. Het college wijst er reeds nu op, dat de commissie inconsequent is, want zij zegt dat het. totaal loonbedrag voor los personeel te hoog is en anderszins wil zij een invalide la ten arbeiden. KNAAPJE VAN WAGEN GE VALLEN. Donderdag is bij de Loet een treurig on geval gebeurd, dat een doodelijke afloop heeft gehad. Het zesjarig zoontje van den heer Bruin, uit Den Helder, die tijdelijk vertoeft in een woonwagen nabij de in aan bouw zijnde boerderij van Huiberts viel van een wagen met materiaal, waar hij was opgeklommen. Het ventje kreeg de zware kar over de maag en werd in hoogst ernstige toestand naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Helaas is het daar gis teren overleden. De politie vestigt, in verband met dit on geval, nogmaals de aandacht der ouders op het gevaar, wanneer hun kinderen achter op rijdende wagens klimmen. V. V. SCHAGENNIEUWS. Zondag 3 November Schagen A—B.K.C.'A 11 uur. P. Kort. A. Molenaar H. Kaper G. Vel G. Anneveld P. Kips J. Koning J. Kater A. v. Nieuwkoop P. Verra C. Anneveld Reserve: A. Flapper, R. Schenk, Jac.Schoorl. ZIJP F. IDENTITEITSBEWIJZEN. Nu ieder Nederlander boven 15 jaar ge acht wordt in het bezit te zijn van een deugdelijk identificatiebewijs, kunnen wij mededeelen. dat het meerendeel der inge zetenen dezer gemeente zijn distributie stamkaart daarvoor in orde heeft laten ma ken. Ongeveer 800 personen hebben een af zonderlijk identiteitsbewijs" aangevoerd. SCHAGERBRUG. NIEUWBOUW. Naar wij vernemen, heeft de heer C. K. Grootes alhier den bouw van een burger woning aan den Schagerweg behoudens hoogere goedkeuring opgedragen aan den aannemer A. van Eekeren te Keins- merbrug. W1ERINGEN POLITIE. Gevonden: een grijze heerenhoed. Onbeheerd aangetroffen: een heerenrij- wiel. Verloren: een bruin- damesvest. Inlichtingen bij den gèm.-bode. SCHOORL DANKBARE AMERSFOORTERS. Reeds eenigen tijd bestonden te Amers foort onder de vroegere geëvacueerden, die tijdens de oorlogsdagen in Schoorl een gast vrij onthaal kregen, plannen, een passend blijk van erkentelijkheid aan te bieden. Het resultaat van het overleg was, dat aan het gemeentebestuur van Schoorl een fraai te geltableau met een passende lijst, voorstel lende de Kamperbinnenpoort met doorkijk op de Langestraat zal worden aangeboden, naar een ontwerp van de plateelfabriek N. Oosterhof te Hilversum. In overleg met het gemeentebestuur van Schoorl zal dit een plaats krijgen in het oude raadhuis aldaar dat eigendom is van de ;vereen. „Hendrick de Keijser". BURGERLJKE STAND. (1 Sept.31 Oct. 1940.) Geboren: Maria Anthonia, dochter van Mai'tinus Jozeph Dongelmans en Angela .Tudoca Cornelis van Overmeeren; Cornelis Gerardus Maria, dochter van Johannes Winder en Eduarda Elisabeth Wittebrood; Anna, dochter van Huibert Hendrik Koel cn Grietje Tailleman; Joseph Petrus, zoon van Petrus Joseph Stam en Catharina Hen- druka Orij; Albert Hendrik, zoon van Akiert Gutter en Antonette Alida van der Heijden; Gerrit Willem, zoon van Cornelis Hoog- voi'st en Grietje Breed; Johanna Frederika, dochter van Cornelis Dalenberg en Johan na Frieda ten Voorde: Martha Anna, doch ter van Petrus Johannes Bakker en Guur- trtiida Schut; Johannes Andreas, zoon van N'icölaas Petrus Bakker en Catharina Stoop. Gehuwd: Cornelis Wilhelmus de Wit, 25 jaren, tuinbouwer, wonende te Warmen- zen en Elizabeth Groen, 22 jaren, zonder beroep wonende te Schoorl; Overleden: Leonardus Johannes Senf, S0 jaren, kunstschilder, wonénde te Schoorl (overleden te Alkmaar); Catharina Stam, 67 jaren, veehoudster, weduwe van Jan Polle; Wilhelm,ina Cornelia Meïjneke, 47 jaren, zonder beroep, weduwe van Becker, Joannes Lambertus Antonius; Klaas Pool, 78 jaren zonder beroep weduwnaar van Maartje de Greaf (overleden te Alkmaar); Jansje admiraal, oud 68 jaren, zonder be roep, echtgenoote van Jacobus Timmer; Tennis Stam, oud 86 janen. zonder beroep, weduwnaar van Marie de Jager. WIERINGERMEER MIDDENMEER HOOGE HOUTPRIJZEN. De jl. Donderdag voor rekening der W. meer-Directie gehouden houtverkooping bleek een enorm succes te zijn. Groot was het aantal gegadigden en daardoor gold de onverbiddelijke wet van vraag en aanbod dubbel. Het gevolg was dan ook dat prijzen werdén gemaakt voor velen van 100 procent 'toov.én de ge mé akte schatting. De' grootst! ^perceelen brachten tot ca. 12,op terwiji de daarvoor -ge maakte schatting 5.50 bedroeg. Wel een bewijs dat xle vraag naar brandhout be duidend is. Velen moesten teleurgesteld vertrekken. SLOOTDORP. CHR. JONGERE"* BOEREN- EN TUINDERSORGANISATIE Onder leiding van den heer W. v. d. Veen was de C.JB.TO. in hotel W.-meer in eer ste najaarsvergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze spi-ak de voorz. in zijn welkomstwoord zijn vreugde uit over de zoo goede opkomst. Niet minder dan 28 personen waren ter vergadering. Voorz. be sluit met een opwekking trouw te blijven aan de organisatie en deelt nog mede, dat ook gedurende het winterseizoen ondanks de verduisteringenmaatregelen, zal worden vergadert De secretaris, de heer L. Blijdorp, leest dc notulen Voor, welke na dank aan op steller werden goedgekeui'd. De heer A. Koekoek behandelt hierop een onderwerp: „Waarom Chr. organisatie?" Spr. geeft al- lereerst een uiteenzetting over iiet ontstaan en geeft voorts de bijzondere werkwijze weer alsmede het doel. Spr. besloot met „eenheid is ons ideaal, doch geen schijn- eenheid". Na de pauze heet de voorz. den heer Heerink. het eerelid, welkom. Daarop be handelt de heer L. Blijdorp een onderwerp: „de cnsilage in het algemeen". Spr. belicht de verschillende bacteriologische processen welke zich afspelen bij het inkuilingspro- ces, alsook het kuilen met of zonder zuur- toevoeging. De beschouwingen werden ge volgd door een drukke bespreking. Een tweetal nieuwe leden gaven zich op. Voorz. brengt beiden inleiders vriendelijk dank. Bij de rondvraag werd de wensche- lijkheid uitgesproken een cursus in be drijfsleer en landbouw boekhouden te hou den. Het bestuur zal zich over deze zaak nader verstaan en bij bevoegde instanties inlichtingen inwinnen. Reeds 16 personen gaven zich op als cursist. Na opstelling agenda volgende vegadering, brengt voor zitter hartelijk dank voor opkomst en be spreking, waarna de heer Heerink sluit met dankzegging. BERGEN V.V.V. TE BERGEN. Naar wij vernemen is tot voorzitter van de Ver. tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer in de laatste bestuursverga dering gekozen, de heer D. A. Klomp, tot heden vice-voorzitter. Zooals men weet heeft de heer C. F. Weiier, die jarenlang het presidium voei'de, in de laatste alge- meene vergadering als voorzitter bedankt. TOCH KOMT SINTERKLAAS Al staat Europa in brand en al zijn de verkeersmoeilijkheden bijna onoverkome lijk, toch zal Sinterklaas der gewoonte ge trouw 's ochtends vijf December de kleuter school. voor Volksonderwijs aan de Dr. van Peltlaan bezoeken. Hij brengt natuurlijk z'n knecht mede en dus zullen de kleintjes weer een prettigen ochtend hebben. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schiefter's Stofwisselingzoi.it. Het resultaai is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter Flacon t l.OS. Dubbele flacon 1.7S bij apotheken en vakdrogisten. Geachte Redactie, Het ingezonden stuk van mej. Van der Veen, onderwijzeres tier Kleuterschool te Zuidschar woudc, is voor het bestuur van de afd. Lan- gendijk van Volksonderwijs aanleiding, U eenige plaatsruimte te verzoeken, opdat de verkeerde voorst el ingén» welke mcj. Van der Veen in haar ingezonden artikel geeft, kun nen worden rechtgezet. Wij gevoelen geen behoefte, met mej. Van der Veen in debat te treden; zij had beter ge daan, op de afdeélingsvergadering van Volks onderwijs haar hart te luchten, dan had zij meteen antwoord kunnen krijgen. Er wordt aanmerking gemaakt op het ver slag, waarin niet vermeld zou staan „dat het Hoofd der U.L.O. school zei, dat er op het on derwijs cn dc onderwijzeres niets te zeggen viel." Dit heeft de heer Dullemond ook niet gezegd.- Hij zeide, „dat hij persoonlijk als ouder geen klachten van zijn kinderen ont vangen had." Dat is heel iels anders. Dat liet bestuur van V.O. eervol ontslag gaf, is voor de juffrouw het bewijs, dat de las terpraatjes, welke rondgestrooid worden op onwaarheid berusten. Volksonderwijs is echter niet op klachten (die er wel waren) in gegaan, omdat de school om andere redenen, financieelc, tengevolge van het terugloopen van het aantal leerlingen, moest worden op geheven. Dit terugloopen van het leerlingen tal is niet te wijten aan de politieke overtui ging van de onderwijzeres, maar de aanlei ding voor het thuishouden der kinderen door verschillende ouders was, dat de juffrouw naar later is gebleken, de politiek in de school bracht, hetgeen op een neutrale Kleu terschool, waar kinderen van allerlei richtin gen komen, allerminst te pas komt. Wat be treft het salaris van f 7.50 per week, waarop de onderwijzeressen door 't van de nood der tijden misbruik makende bestuur van V.O. werden aangesteld, daarbij had mej. van der Veen wel kunnen schrijven, dat dit inmid dels tot f 9.50 per week is verhoogd, hetgeen V.O. allesbehalve een royale salarieëring vindt. In dc gegeven omstandigheden is een betere vergoeding echter niet mogelijk. Mis schien dat dc nieuwe commissie nieuwe wegen weet te vinden, om het „salaris" in derdaad een salaris te doen zijn, Wi.f herinneren er mej. van der V. aan, dat zij eenigen tijd geleden een .betrekking op een aanmerkelijk hoogere vergoeding heeft- geweigerd. De school te Oudkarspel is niet schuld vrij. Verreweg het grootste deel van de schuld is van giften van het Fonds tot Steun van Volks onderwijs welke uitsluitend voor de aflossing LANGENÜIJK BROEK OP LANGENDIJK. BLOEMBOLLENVEILING. Vrijdagmorgen hield de Langendijker Groen ten Centrale haar laatste bloembollenveiling in dit seizoen. Uiteraai'd was de belangstel ling voor deze laatste veiling, welke weer onder de bekende voorwaarde van contante betaling werd gehouden, niet groot. De aan voer was niet belangrijk. Er werden ongeveer 150.000 stuks bloembollen aangeboden. Maar enkele partijtjes konden hiervan worden ver kocht, Allard Pirson z 10 werd verkocht voor f 0.20 per 100 stuks. Verder werden nog een vijftal partijen plantgoed verhandeld, waar voor de noteeringen als volgt waren: Witte Zwaan van 6 tot '12 cent, Will. Copland 5 cent en Sonja 7 cent per K.G. Deze laatste veiling was dus geen schitte rend afscheid van het bollenseizoen 1940. Het is te hopen, dat het een volgend jaar heter terecht zal komen. BENOEMING. De heer H. Hellinga te Heiloo, volontair ter secretarie alhier, is thans benoemd tot tijde lijk ambtenaar ter secretarie van deze ge meente. De heer Hellinga heeft nu ontslag genomen als hulpkracht hij het centraal distributiekantoor. OUDKARSPEL. GEMEENTERAAD. Naar wij vernemen, zal de gemeenteraad op Dinsdag 5 November a.s. vergaderen. In die vergadering komt aan de orde het voor stel tot samenvoeging van de vier Langen dijker gemeenten. HET CADEAU DER AMERSFOORTERS. Zooals wij dezer dagen reeds berichtten, wcnschten de Amèrsfoortsche geëvacueerden een blijvende herinnering aan deze gemeen te te schenken voor de liefderijke ontvangst tijdens de bange oorlogsdagen. De overhandiging van dit geschenk zal he den, Zaterdagmiddag te kwart voor twee ten gemeentehuize geschieden. ANNA PAÜLOWNA GESLAAGD. Bij het gister gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot, de heer Ab. Kaan Cz., te Utrecht voor het einddiploma Slagers vakschool, tevens voor het Middenstands diploma. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Octobcr is op de Rijkspost spaarbank f3172.18 ingelegd en f 7337.83 uit betaald. Er zijn 3 nieuwe boekjes uitgege ven. BREEZAND. TEGEN DE BRUG GEBOTST. Gisterenmiddag reed de vrachtauto van den heer Swakman uit Schagen, doordat van de schulden mochten worden aange wend, afgelost. Overigens was de financieele basis van de school dermate onzeker, dat er geen hooge schuld op genomen kon worden. Het schoolgeld werd eerst door een bod© geind, maai' toen bleek, dat er een belangrijk tekort zou zijn, is op. voorstel van mej. Wit, de onderwijzeres van de Kleuterschool te Oudkarspel, besloten, dat de kindei'en zelf het schoolgeld zouden meenemen, dat door de onderwijzeressen zou worden geind. Daar door was liet tekort op.de begfooting voor het daaropvolgende jaar opgeheven en de be grooting sluitend, waardoor de vergoeding der onderwijzeressen dus niet verlaagd be hoefde te worden. Tenslotte wijzen wij er op, dat in tegenstel ling met. hetgeen mej. v. d. V'. schrijft, de wn. voorzitter, dr. D. Wit wel degelijk de redenen van het bedanken van den heer Bierman heeft medegedeeld. Dat was geen geheim. U, mijnheer de redacteur, vriendelijk dan kend voor de verleende plaatsruimte tee kent, Hoogachtend, Het Bestuur v. cl. afd. Langen dijk v. Volksonderwijs. Schagen, 31 October 1940. Mijnheer de Redacteur, Vriendelijk verzoek ik U onderstaand stukje te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn beste dank. OOK VOOR DE DIEREN WORDT HET WINTER. In dezen voor zooveel mensclien moeilijken tijd waag ik het een beroep op U allen te doen voor 't dier den trouwen huisvriend wiens bestaan, als ik het zoo mag noemen, in veel gevallen zoo troosteloos is gewor den. En wel in die gevallen, waarin de baas en de vrouw, plotseling hun huis of woon plaats moesten verlaten, en hoe noode ook, de hond of de poes moesten achter laten. Wat komt er dan vaak van zoo'n beestje terecht? Deze weck, om een klein voorbeeld 'te noemen werd mij een gevon den poesje gebracht, waarvan men dacht dat het te water had gelegen. Het beestje bleek door schurft te zijn aangetast, was reeds blind, zag er vreeselijk uit en was niet meer te redden. Het is door den vee arts afgemaakt. Voor zoover ik heb kun nen nagaan, was dit diertje door vluchte lingen eenige weken geleden meegenomeü en had men het hier laten loopen. Bron van besmetting voor andere diei'en was het ge worden, en wellicht een gevaar voor ,de volksgezondheid. Natuurlijk wil ik hier mede geenszins een smet werpen op men- schen die ten einde raad hier hun heil ko men zoeken, velen zullen ongetwijfeld raad met hun huisdieren weten, maar anders hoe naar het ook is laat ze afmaken, liever dan ze aan hun lot over te laten. Als we iets goeds van dezen oorlog willen leex'en, laat het dan liefde voor het hulpe- looze dier zijn. Het voedsel is schaarsch, men zal soms moeilijk anderen de overlast van zijn diei'en kunnen aandoen, is er geen uitweg, bespaart clan Uw dier de verschrik king. van den wintel', laat het niet zwerven. Hourjt njfct. ufeer dieren Jüj[tj?het alge-# meen dan "u denkt goed Ie kixhhen ver zorgen,, lalep wij bij alle ellende die over de monschen is gekomen, het redelooze dier daar dan tenminste voor sparen. Met wat overleg en goeden wil kunnen wij dat allen. Anny M. Groot-Hagenaar. de bocht Zand vaart—Molen vaart te groot genomen werd, tegen de leuning van d© brug. Een paal daarvan werd een weinig ontzet. Dc vrachtauto werd beschadigd aan een spatbord en een der veeren schoot, los of was gebroken. Proces-verbaal is opge maakt TJA RENKARSPEL PLAATS VAN DEN HEER M. PRONK AFGEBRAND. Kinderen spelen met lucifers.. Gistermiddag plm. vier uur is de boerde rij van den heer M. Pronk, G 9 te Kal vei'-», dijk tot- den grond toe afgebrand. Helaas is dé oorzaak weer het spelen van kinderen' met lucifers. Het echtpaar Pronk zat in den woonka-.- mer, terwijl eenige kinderen van hen aan 't spelen waren op de dors en den zolder Doordat het al eenigszins duister begon te worden en de jongens iets zochten maakte één van hen „licht" met het noodlottig ge volg dat het stroo dat op den zolder lag onmiddellijk vlam vatte. De vlammen gre-, pen si^el om zich héén. Het stroo dat tegen' het. hooi was opgetast was voor de vlam-' men welkom voedsel. Toen de ouders gewaarschuwd werden stond alles in lichte laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. Wel heeft men nog 'eenig huisraad kunnen redden, terwijl men de koeien welke deze week op stal waren gezet, gelukkig ongedeerd uit het brandende huis heeft kunnen halen. De motorspuit was spoedig ter plaatse en gaf onmiddellijk met eenige stralen flink water doch zoo gezegd aan redden viel niet meer te denken. De politie alsmede eenige autoriteiten wa ren bij den brand aanwezig. Doordat het een R. K. Zondag was. was de publieke be langstelling énorm. Voor het gezin Pronk, vader, moeder en twaalf kinderen, beteekeiit deze brand een ramp. Naar wij nog vernamen was -één en ander laag verzekerd; DIRKSHORN. SCHAKEN. De uitslagen van de voor de competitie gespeelde partijen luiden: Wit Zwart A. Iping—P. Hoeve 01 P. TijsenL. Meinema 10 A. van DijkC. Schuit Azn. 10 Vrije partij: A.van Dijk—P. Burger Vz—Vz

Schager Courant | 1940 | | pagina 5