Or. E. Hoekstra's sMj „DE DONKERE DAGEN VOOR KERSTMIS" DUIZEND EN ÉÉN AVOND Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Anna Paulowna Wieringerwaard Actie in den po'der Alkmaarsche kaasmarkt te Alkmaar. Bloedzuiverende Gezondheidsei llen Aan onze Lezers in een nieuw licht BESTELBON Zaterdag 2 November 1940 Derde blad Jfijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. veteenigd met Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat men in Anna Paulowna voornemens is, de oude plannen tot samenvoeging van de gemeenten Anna Paulowna en Wieringer waard weer ter hand te nemen. Meii acht blijkbaar in Kleine Sluis de kans aanwezig dat dit plan, dat in 1921 strandde, thans verwezenlijkt wordt. Wij hebben getracht de loopende gcruch ten van officiëele zijde bevestigd te krij gen, doch mochten hierin niet slagen. Vast staat echter wel, dat men in Anna Paulowna de reorganisatie der gemeenten, welke ongetwijfeld tot stand zal worden ge bracht, wil benutten om een reeds lang gekoesterde wensch vervuld te krijgen. Zooals gezegd, is reeds in 1921 over een samenvoeging dezer gemeenten tusschen de toenmalige gemeentebesturen gesproken. Wieringerwaard schreef toen dat veree- niging der gemeenten door haar v o o r 1 o o pig nog overbodig werd geacht. Ook Ge deputeerde Staten meenden toen voors hands deze samenvoeging niet te kun nen bevorderen. Vooral het voorloopige karakter der afwijzingen schijnt Anna Paulowna thans moed te geven om de toen reeds ingeluid- de actie te hervatten. Bevoegde kringen in den Poder noemen de samenvoeging van Wieringerwaard en Barsingerhom «en onding. Het wordt, zegt men. een gemeente van slechts 3000 zielen, terwijl de bevolkings centra zóóver uit elkaar komen te liggen, dat moeilijk van een eenheid kan worden gesproken. Desgevraagd zeide men in Anna Paulow na, een samenvoeging van Barsingerhom en Schagen veel logischer te vinden "dan eeft combinatie Barsingerhorn-Wieringerwaard. Samentrekking van deze laatste gemeen te-met Schagen achtte men echter minder gewenscht, omdat slechts de uiterste gren zen van deze gemeenten elkaar raken. Ook wees men ons. er op, dat het doel der samenvoeging van gemeenten in hoofdzaak Is om door meerdere concentratie finanti- eel sterkere eenheden te krijgen. M^n acht nu in Anna Paulowna, welke gemeente door de bloembollen cultuur zeer conjectuurgevoelig is een samengaan met het veeteelen- de Wieringerwaard en zoo moge lijk ook door toevoeging van de Waardpolder (hehoorende tot Bar singerhom) een ideale oplossing om een gezonde gemeente te vormen. Hoe gevoelig Anna Paulowna door de bloembollencultuur is geworden moge blij ken uit het feit, dat, het zuiver inkomen in 1932 op 100% stellend, dit in de moeilijke jaren der bollencultuur is teruggeloopen in 1933 tot 7109% in 1934 tot 60.11% in 1935 tot 46.82% in 1936 tot 41.25%? i In een viertal jaren dus een daling in de inkoihsten van bijna 60%! 1 Ook wees men ons op de vele sociale en «ulturcclc handen, die Wieringerwaard. Waardpolder en Anna Paulowna binden. Na alles wat wij over deze zaak hoor den staat vor ons wel vast, dat men in Anna Paulowna een krachtige actie tot sa menvoeging met Wieringerwaard de bruid met de duiten zal gaan voeren. De aanvoer was heden iets verminderd. Met 55.000 kg lag deze ongeveer 5000 kg onder die van de vorige week, hij blijft fichter trots alles redelijk op peil. De hoogste noteering was natuurlijk on veranderd. Met 35,25 haalde ze de maxi mumprijs. maar onveranderd ook zag de marktor een proces-verhaal tegen zich op- Rwnaakt Deze hoogste-marktstapel was, Wast een partijtje 20+, de eenige, die blijk baar niet de goedkeuring van den keur meester wist te verwerven. De mark ter zelf maakte zich er niet veel zorgen over. Het onvel is hem reed^ eerder overkomen en tot dusverre werd wffi kaas, na herkeuring, doorgaans goedgekeurd. Het heele systeem van het keuren op de markt wordt daar mee echter tot iets als een komedie. Waar overigens tegenwoordig nog slechts een hoogst, enkele stapel de hoogste prijs weet k behalen, heeft de heele instelling wei nig heteekenis meer. Intusschen was de markt in doorsnee ets beter dan de vorige week. De meeste kaas werd verkocht voor prijzen van een halve tot een heele gulden onder den maxi mumprijs, terwijl de verkoop vlot plaats had. De gang van zaken in het binnenland is daarmee niet geheel in overeenstemming. De voorziening schijnt eenige moeilijkhe don op te leveren, doordat op het oogen- bhk. waarop de distwnutie van kaas is be gonnen. de voorraden in de winkels betrek kolijlc klein waren. Dit heeft ten gevolge, dot hier en daar onvoldoende kaas aanwe- Z'K schijnt te zijn om te kunnen voldoen aan de vraag naar kaas op bons. Aange- icn men de voorraad slechts weer kan aan vullen door bons in te leveren, stagneert cu gevolge van een en ander de gcheelo aak. De vraag uit het binnenland schijnt ««erdoor belangrijk te zijn gedaald. Zitting van Vrijdag November) Z ij p e LINKS VAN DEN WEG. Op den 4den September j.1. wa? de Rijks weg van Alkmaar naar den Helder op gebroken voor het verrichten, van eenige werkzaamheden. Verd. D. S. uit Zijpe had blijkbaar zéér veel haast en passeerde het opengebroken gedeelte. Hij kwam daardoor aan den linkerkant van den weg. Alles zou goed zijn gegaan als niet ook van den andere kant een auto ws genaderd en deze auto voorrang had gehad. Die get. I. BI uit Alkmaar vertelde, dat hij xan den anderen kant naderde en in den berm van den weg moest gaan rijden om een aarijding met zijn tegenligger te voor komen. De tweede get. H. v. D. wegenbouwer tc Sticns vertelde, dat inderdaad de weg was opengebroken en dat er duidelijk een bord stond, dat het verkeer van de andere zijde voorrang had. Dan had verd. moeten wachten: merkte de Ambtenaar van het O.M., mr. de Brueys Tack op. Dat had,hij zeker; meende getuige. De Ambt. van het CT. M. requisitoir ne mend. zeidê. dat verd. zéér onvoorzichtig gcredèn had. Hij heeft waarschijnlijk ge dacht: ,\Het gaat nog wel". De eiscli luidde f 30.—boete, subs. 20 dagen. De Kantonrechter; mr. Boerrigter wilde in deze zaak schriftelijk vonnis wijzen. SINT PANCRA S LICHT NIET BEHOORLIJK AFGE SCHERMD. Het was in den laten avond van 31 Augus tus. dat de landbouwer P. K. uit Sint Pancras in Alkmaar op z'n fiets had gerc- den, terwijl voorlamp en achterlicht niet behoorlijk waren afgeschermd. Waarom deed je dat nu"? vroeg mr. Bocrigter, Dat weet ik zoo net niet. was verdachte's antwoord. De Ambt. van het O.M. eischte f 8.— subs. 8 dagen voor de voorlamp én f 4.- of 4 dagen voor het achterlichtje. Verd. vond dit veel, waarna mr. Boerrig ter hém veroordeelde tot f 5.— subs. 3 da gen en f 2.— "subs. 1 dag hechtenis.- He er Ifu go waard. NIET BEHOORLIJK VERDUISTERD. Do landbouwer J. W. uit Hecrhugowaard werd in den avond van/5 September verba- liseerd, omdat hij z'n woning niet behoor lijk verduisterd had. Ik lei al in me bed, zei verd. en ik dacht dat ik het licht op de kooldorsch had uitge daan. Ik had wel een verduisteringskapje om het lampje liecn, maar dat was niet vol doende. Bent U al eens van te voren gewaar schuwd? vroeg de ambtenaar. Nog nooit, zeide verd. In zijn requisitoir wilde Mr. de Bruves Tack hiermede rekening houden en eischte f 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Het was toch een abuis, verontschuldigde zich verd. Dit abuis kwam verd. op f 8.boete, subs. 6 dagen te staan, waartoe hij door den kantonrechter werd veroordeeld. Noordscharwoude. WEER ZOO'N GEVALLETJE. Het heele huis- was verduisterd, vertelde verd. J. Sw., uit de Spoorstraat te Noord scharwoude, maar m'n vrouw 'was ziek en d'er brandde maar één lichtje. De kantonrechter merkte op, dat volgens het proces-verbaal alles zeer slecht was af geschermd. Dc heele boel brandde zóo'ri beetje, 'merk te de ambtenaar op en niet maar één lichtje. De eisch luidde f 25 boete, subs. 20 dagen. Verd. verzocht clementie, omdat hij ver wacht had eerst een waarschuwing te zullen krijgen. Neen, dat wordt niet meer gedaan, zeide. de kantonrechter en veroordeelde verd. tot f 15 boete subs. 10 dagen. Bergen. LAAT HET ZONLICHT BINNEN SCHIJNEN! Ik heb een winkel in de Kleine Dorps- straa te Bergen en daar kooit geen s't'iaal- tje zoi^. in. Dat komt door een paar zware boomen. die er vlak voor.staan. Ik heb aan het Gemeentehuis al eens gevraagd, wat takken van die boomen te halen, maar niks hoor! zeide verd. J. P uit Bergen. Toen heb ik het eigenmachtig gedaan, maar keurig nel jes hoor. voegde verd. er aan toe. Dat had u toch niet mogen doen. zeide mr. Boerrigter. Ik was verscheidene malen bij B. en W. geweest, aldus verd. De Ambt. van het O. M. eischte f.8.t boete subs. 8 dagen hechtenis. Dat is wel een beetje veel, vond verd. Maar het is ook geen manier om eigen machtig die takken af te kappén, was hét oordeel van den kantonrechter. Het. vonnis luidde: f 4.boete 'subs. 4 dagen. Zuidscharwoude. MET TWFE HENGELS GÈVISCHT. De tuinbouwer K. v. V. uit Zuidscharwou de was erg hardhoorend en het kostte den kantonrechter heel wat moeite hem aan z'n verstand te brengen, dat hij op 20Qctober te Zuidscharwoude zonder verguning met twee hengels had gevisèht. Dat wil ik eerliik bekennen, zei verd:,. maar hef- was. niet in Zuidscharwoude. maar in Heerhueowaard. De .brigadier der Rijks veld wacht L.. als getpigegehoord, zeide dat het water aan dé gemeelde Zuid scharwoude behoorde en de weg aan Heor- huffowaard. Hoe kon dat nou?, vroeg' verd. verhgasd. U hqd .ook, geen, enkele acte,, merkte mr. Boerrigter op De ambt. van het O.M. eischte twee geld boeten, elk van f 6.— subs. 2 maal 6 da- °-en hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen..hengejs. U zon me gen dienst bewijze als U me de hengels teruggaf. Nou''heb. ik een acte; voegde verd. eraan toe,. De Kantonrechter wilde hierover nog eens nadenken en zal vandaag over één week schriftelijk vonnis wijzen. KENT U Deze pillen hestrijden de ongemakken 'oni staan door onzuiver oloed. herstellen on voldoondp spijsvertering en bevorderen de natuurlnke verrichtingen des lichaams 55 ct.. 90 ct. ol i 1.56 per doos met gebruiks aanwijzing Verkrqghaar hij alle Drogisten en Winke liers welkp drogist-artikelen verkoopën WATERSCHAPPEN. Blijkens mededeeling 13 van het Centraal Bureau voor de Statistiek is uit een inge steld onderzoek gebleken, dat de 2848 wa terschappen in ons land. welke aan een overzicht naar den financiëelen toestand medewerking verleenden, in '39 den totalen omslag van de ingelanden raamden op 16 milliocn gulden. De totale schuld van deze waterschappen bedroeg 71 millioon gulden. fn de provincie Noord-Holland hieven 325 waterschappen in 1939 een omslag van f 2.996.000. terwijl de schuld dier water schappen f 6.867.000 bedroeg. Het grootste aantal Waterschappen telt Zuid-Holland (620), het kleinste Limburg (8). Het aantal interprovinciale waterschap pen is 54. Het totaal der belastingen, welke de wa terschappen in 1939 per hoofd per bevol king vorderden. bedroeg f 2.— tegen ongc veer f 68.— door het Rijk. f 32.— door de gemeenten en f 2— door de provinciën. WERKVERRUIMINGSOBJECTEN IN DE TUINBOUWSTREEK!. De Rijksinspecteur voor de werkverrui ming in Noord-Holland heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat hem in een bespreking met den hedriifsraad voor liet tuinbouwbedrijf in Noord-Holland ge bleken is. dat het voor vele tuinders be zwaarlijk moet worden geacht hij uitvoe ring «van werkverr;uiminesohiecten dadelijk de voor hun rekening blijvende arheids Iconen en bijkomende kosten te vo'doen. On der verwijzing naar een desbetreffende cir culaire van hef deern rtpment van Sociale zaken verzoekt de rijksinspecteur daarom de gemepnfehesfuren de noodigp soenellieid te betrachten door de belanghebbende tuin ders zooveel mogelijk te laten betalen op het tijdstip, waarop zijTiii machte zijn het voor hun rekening komende deel der kos ten af te dragen. WERKVERRUIMING BLOEMBOLLEN STREEK. De bedrijfsraad voor het bloembollenbe- drijf heeft hij de werkgevers in het bloem bollen bedrijf een onderzoek ingesteld naar in de komende, wintermaanden uit te voe ren werkvernrimingsoblecten,. als diep- snitton. afzanden. draineeren enz. Waar dc uitvoering van deze objecten niet alleen aan vele werkloozen loonenden arbeid zal kunnen geven, maar ook de bodem prbcluc- tie ten goede zal komen, heeft de bedrijfs raad hij de Rijksinspectie voor de werkver ruiming het toestaan van rijkssubsidie be pleit. Onder toezending van een lijst van uit te voeren extra werken heeft de bedrijfs raad thans de gemeenlehesturen verzocht dc uitvoering dier werken te willen bevorde ren dooi- subsidieer in g aan te vragen bij het departement van sociale zaken. HET BOERENFRONT IN NOORD HOLLAND. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Gistermiddag om twee uur is liet huis fleerengraelit 538 officieel door liet Boeren- front in .gebruik genomen. Reeds eonigen lijd geleden werd het hoofdkantoor in Den Haag onder leiding van den heer Roskam in dienst gesteld, nadat deze reeds in Utrecht de leiding van den 'agrarischen dienst op zich g<-nomen had. Het kantoor in Amsterdam is bestemd als centraal punt voor de geheele provincie Noord Holland De leiding berust bij den heer J. Helms, terwii) nrganisa.tïe en propaganda in han den zijn van den heer „G- A. d. Hartog. Zoo als hekend hoeft het Boerenfror\t zich tot taak gesteld een organisatie te scheppen tot voorbereiding van de riiksvnedselvoor- ziening. Hiertoe zijn op de henedenverdie oing twee ruime kantoorlokalen op smaak volle wijze ingericht. Deelnemers aan de zuivelbowegine en veeboeren, kortom allen die hun werkkring in den landbouw en in aanverwante hedrijven gevonden hebben, kunnen op dit kantoor de nondige voor lichting verkrijgen. Het doel. is hierbij de nerarisehe producenten bijeen te brengen in pen front het, Boeronfmnt, en dat men daarin op den gnpden wpg is. werd gister middag, aldus het bericht van A.N.P.we' bewezen bij deze openingsplechtigheid. Immers waren aanwezig slagers, vertpgem «oordigers uit het melkhedrijf. banketbak kers. veeboeren, blopmliandelareu en -kwee kers. Met een wnnid van opwekking door de leiding van het kantoor was het huis in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling dat. heden. Zaterdagmorgen, de hoofdlei ding van het Boerenfront uit Den. Haag zich komt overtuigen van hét resultaat, verkregen in de Hoofdstad. BESCHOUWINGEN OVER DE KOMENDE 100Ö-WINTER- LEESUREN EN HOE DEZE TE VULLEN. INKTZWART,ondoordringbaar duister, zóó is het 's avonds buitens huis. Een vérduisteringswinter met bijna twee honderd avonden van uit gestorven straten heeft zijn intrede gedaan. Diep ingrijpende veranderin gen voltrekken zich in de levensgewoonten van ons weer huiselijk geworden volk. Het ganzenbord komt weer op tafel, bijgestaan door moderner gezel schapsspelen. Maar ook en vooral het „hoekje hij de haard onder dé leeslamp" wordt, in eere hersteld door complete huisgezinnen, die zich met de krant of met een boek in een gezellig stilzwijgen hullen. De koffiepot pruttelt boven het vriendelijke lichtje (even gezellig met surrogaatkoffie), de haard snort, al gaat dat voorzichtiger en meer getemperd dan in andere winters, en er wordt hartstochtelijk gelezen met een evenveel bladzijden verslindend tempo als er in andere tijden kilometers werden verslonden. Hoe weldadig is deze rust! Iloe verlichten deze donkere avonden onze' gedachten, die overdag door druk en zorgen van ongewone omvang worden bezwaard. Het is alsof wij de beteekenis beter voelen van dat oude begrip: „de donkere dagen voor Kerstmis," waarbij juist van dat „donker" een on gekende warmte, een weldadig licht uitging. Een weer huiselijk geworden volk is gaan lezen, is althans veel meer gaan lezen. Maar niet ieder huis bezit een groote, welgevulde en goed gesor teerde kast met boeken. Niet iedere portemonnaie is in staat het leestempo van een verduisteringswinter, met zijn honderden leesuren, bij te houden. Wij ook, als lectuur-verzorgers voor een trouw en groot kran- tenlezerspubliek, kunnen beter dan vele anderen be- oordeelen, hoe belangrijk het is, dat er pogingen wor den gedaan, goede en goedkoope boeken tot stand te brengen en te propageeren. Het verheugt ons dan ook buitengewoon, U te kunnen mededeelen, dat wij, door een groots opge zette samenwerking, thans in staat zijn U op een lectuur te wijzen, die Uw verwachtingen van interes santheid, hoeveelheid èn lage prijs overtreffen zal. Wij zijn er in samenwerking en In overleg met andere boekhandels in geslaagd ons te verzekeren van een deze winter uit te geven standaardwerk ge titeld GROOT VERHALENBOEK VOOR DEN NEDERLANDSCHEN LEZER. Dit boekwerk zal meer clan 1350 pagina's omvatten op zeer groot formaat, gelijkstaande met plm. 2000 pagina's ge wóón ronianïorniaat. fcKarinfiVindt+Uwplwi, 180>'-pt%chtverhalen uit de Nederlandsche- en de wereld li teratuuri waaraan meer dan 100 bekende Nëdcrlanclsc-he ert''Vlaanisclie auteurs medewerken, onder de redactioneele leiding van de schrijvers Emmy van Lokhorst en C. J^ Kelk. Deze uitgave is compleet in zes forschc bundels van meer dan 220 pagina's élk, welke in zes achtereenvolgende maanden ver schijnen vanaf begin November a.s tot en met Maart 1941. Elk van deze bundels zou in andere omstandigheden en in dezelfde aantrekkelijke uitvoering 2 3 maal zooveel -moeten kosten. Maar wij zijn er na zeer veel moeite in geslaagd deze prijs.terug te brengen tot fl.75 per bundei en slechts f9.per compleet stel van (f bundels. Men h.egrijpt nu onze verheugenis f 1.75 per maand is een bedrag dat bijna ieder huisgezin voor lectuur kan afzonderen. En het ontvangt daarvoor in de loop van deze winter een prachtig standaardwerk met een uitstekende, overvloedige en afwisselende inhoud, genoeg voor zeer vele verduisteringsavonden en van onschatbare waarde voor ieder lid van het gezin. En dit niet alleen voor deze winter, maar nog voor vele jaren, dat men naar de.ze schat van verhalen zal grijpen voor verpoozing en bii ziekte, tot troost en tot sterkte, voor geestelijke rijkdom en voor rustige avonden „hij de haard, onder de leeslamp." Wij hebben dan nok besloten deze uitgave, speciaal mede voor onze gbonné's opgezet, met enthousiasme te propageeren. U begrijpt wel. dat deze enorme lage órijs alleen verwerkelijkt kon worden, doordat wij en anderen groote oplagen durfden te garandeeren en wij zijn er dan ook van overtuigd dat deze uit gave, die in een groote behoefte voorziet en deze extra moeite en kosten onzerzijds voluit verdient, zijn weg zal vinden naar vele, vele huisgezinnen onder (en ook buiten!) onze abonné's!. En nu, aarzelt niet langer. Stelt O'in het bezit vpn deze prachtuitgave. Vult onderstaande hnn zoo snel mogelijk in. De opla gen zijn. hoewel groot, niet onbe perkt, mede door de napier- schaarsehte- en restrictie. Wij zul len aan het aantal ingevulde honnen kunnen booordeelen hoe U ons initiatief in dezen waardeert. SCHAGF.R COURANT N.V. De vignetten in deze Adv. zijn ontleend aan het omslag van 1001 Avond door Doeve. Ondei-geteekende bestelt: „Duizend en één Avond," Naam: bundel laf 1.75 gebonden. 6 bundels a f9.— gebonden. Woonplaats: Deze bon*ingevukl inzenden (in een als drukwerk gefrankeerde enveloppe) bij: I. Boekhandel Trapman N.V., Schagen of Boekhandel Jung Van der Hoek, Alkmaar. Agenten en bezorgers van onze bladen belasten zich gaarne met het mede- nemen van de bon I' Alle erkende boekhandels, meer in het bijzonder de onderstaande boek handels in ons rayon, die „1001 Avond" eveneens in voorraad houden. Alkmaar: Boekhandel ter Burg, Langestraat Boekhandel Kühne, Boterstraat Boekhandel Van der Meulen, Langestraat Boekhandel Zwaan, Nieuwe Sloot Den Helder: Boekhandel Duinker, Spoorstraat Bergen (N.H.): Boekhandel J. Romenij, Oude Prinsweg 11.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9