VERDEDIGING TAAIE der Grieken i»DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ondanks het verzet rukken de Italianen op Geen onderhandelingen Italië Griekenland Goering dankt het Duitsche volk Vrees voor verdere uitbreiding van den oorlog Ernstige luchtaanval op Amsterdam Boerenhofstede op Texel door brand verwoest Verduisteren - 6.06 uur Wordt bevolking van Castricum weggevoerd? V er voerscentralen direct onder Waterstaat De versiering van oorlogsgraven in Nederland „Vreugde en arbeid" Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnenl. Kengetal 2240. i GRIEKSCHE BEVOLKING WORDT OP „STRATEGISCHEN TERUGTOCHT" VOORBEREID. De oorlogscorrespondent van Stefani meldt, dat de Italiaansche troepen overal de GriekschAlbaneesche grens verschillende kilometers ach ter zich hebben gelaten en dat deze troepen de objecten aan .gene zijde van de Kalamas hebben bereikt. In het gebied van Janina biedt de vij and een zekeren tegenstand. Men kan waarnemen, dat de Grieksche divi sies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede artillerie en mitrailleurs bezitten en gesteund worden door vliegtuigen van ver schillende types. Na te hebben opgemerkt, dat er desondanks met geen mogelijkheid een vergelijking is te maken tusschen de Grieksche strijdkrachten, en de troepen van het fascistische Italië, die het in Epirus in het veld heeft gebracht, legt de correspondent van Stefani den nadruk op de enorme moeilijkheden, die zich voordoen in dit gebied zonder wegen en als gevolg van de slechte weersomstandigheden. De Al baneesche soldaten hebben echter reeds hun broeders in Epirus kunnen omhelzen. Met de troepen mede marcheeren Albaneesche fas cistische detachementen, die de bevolking hulp verleenen. De bevolking merkt op, dat een koning is weggegaan om plaats te maken voor een groot keizer. DE ACTIE VAN HET LUCHTWAPEN. Over de, na de verbetering van het weer zeer levendige, actie van het Italiaansche luchtwapen tegen Griekenland en in het bijzonder tegen Iiortoe, Saloniki, Salamis, Corinthe en Larissa, melden de speciale be richtgevers van de Popoio di Roma nog een aantal belangwekkende bijzonderheden. Bij de aanvallen op Saloniki zijn de beide groo te pctroleumtanks van de Shell en de Standard Company in brand gevlogen. Bo vendien in de haven een schip in brand geworpen. Bij de hervatting der aanvallen op Saloniki op Zaterdagmiddag zijn nieu- *we ontploffingen en groote branden ont staan. De Zaterdag in verscheidertè golven (.ondernomen luchtaanvallen op Korfoe gol den de vesting en in de eerste plaats den verscheidene forten alsmede de Mottte Sal- vatorc, waarop, naar .onomstotelijk kon worden vastgesteld. een munitiedepot in de lucht vloog. Bovendien werd het kanaal van Corinthe, alsmede de daar in de buurt loo- pende spoorweg, met zichtbaar succes aan bevallen. Te Salamis, het arsenaal van het moderne Griekenland, werden verscheidene schepen in de haven getroffen en een droog dok verield. Te Larissa, de voornaamste ver zamelplaats van de Grieksche reservisten werd het station volkomen vernield, ter wijl tevens een trein tot ontsporing werd gebracht. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat aan de luchtaanvallen op Saloniki werd deelgenomen door den tot luitenani-kolonel bevorderden Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken graaf Ciano en de beide zoons van Mussolini, kapitetin Bruno en Vittorio Mussolini. Groote aanval op Malta De belangrijkste Italiaansche luchtactie sedert het begin van den oorlog is in het begin van Zaterdagmiddag tegen Malta uit gevoerd, zoo meldt een speciale verslaggever van het agentschap Stefani aan het lucht- front. Omstreeks 100 jagers en bommenwerpers met bommen van zeer groot kaliber en brandbommen namen aan dezen groot- scheepschen aanval op de installaties van het vliegveld van Micabba en de vlootbasis van Malta deel. Verwoestingen, brand en zware schade is aangericht en geconstateerd bij de lucht haven van Micabba, waar de Engelschen sedert eenigen tijd de verwoestingen tracht ten te herstellen, die door vroegere bombar dementen teweeggebracht waren, alsmede bij de haveninstallaties. Een patrouille jachtvliegtuigen, die de hoofdmacht van de formatie voorafgegaan was, leverde strijd met twee patrouilles vijandelijke jagers, waarvan er een bran dend en een ander waarschijnlijk neergescho ten werd. In Albanië is het rustig. De steeds weer opduikende berichten over het uitbreken van opstanden in Albanië wor den van bevoegde Italiaansche zijde nog maals catachorisch gedementeerd. Tegelij kertijd wordt er opnieuw de nadruk op ge legd dat het geheele Albaneesche volk in te genstelling tot de Engelsche propagandabe- richten eensgezind met Italië optrekt om het oeroude conflict tusschen Griekenland en Albanië, dat. sedert 1912 stelselmatig bij iedere gelegenheid door Engeland met een anti-Italiaansche tendentie, verscherpt werd. uit de wereld te helpen en de Albaneesche minderheid, die onder Grieksch juk leeft, te bevrijden. Stemming in Griekenland in mineur. Terwijl de Italiaansche opmarsch in Grie kenland over een breed front steeds zwaar der begin te drukken op de Grieksche stel lingen en aan den anderen kant de Griek sche ravitailleering van het front reeds, vol gens verklaringen van gevangenen, op be denkelijke wijze faalt.-wordt volgens berich ten uit Sofia in de Romeinsche dagbladen, ook de stemming in het land om politieke en sociale redenen zienderoogen minder. Het uitblijven van iedere/Engelsche hulp en de van officieele zijde begonnen voorbereiding van de openbare meening op de bekende „strategische terugtochten" wekken niet al leen in de Grieksche hoofdstad, maar ook in de Grieksche provincie^ de sterkste onge rustheid. Bonnet had den oorlog willen voorkomen Fransch ond.-minister van bui- tenlandsche zaken doet ont hullingen. Georges Bonnet heeft voor de eerste maal sinds zijn aftreden als minister van bui- tenlandschc zaken van zich laten hooren. In een persgesprek met een verslaggever van het Journal beriep hij er zich op den oorlog te hebben willen voorkomen, zegt het D.N.B., maar aan Fransche zijde had GEORGES BONNET (Foto Eigen-archief.) hij steeds hinderpalen ontmoet. Men eisch- te van mij. aldus Bonnet, een politiek van vastberaden verzet, zonder zich er een oogenblik om te bekommeren over welke materieel? middelen wij eigenlijk beschik ten. Toen de hoer von Ribbentrop rmar Pa rijs kwam, organiseerde men een algtemeene staking. Wanneer ik Leon Bérard naar Spanje of Baudoin naar Italië zond, schimp te men over geheime politiek. ITALIAANSCHE OORLOGSMACHI NE KAN NIET WORDEN STOP GEZET. Geruchten die in omloop zijn gebracht en volgens welke er een mogelijkheid zou be staan van een oplossing in het Italiaanseh- Gricksche conflict door middel van onder handelingen, worden duidelijk tegengespro ken in Romeinsche gezaghebbende kringen. Men verklaart in tegendeel, dat Italië geen enkel voornomen heeft om besprekingen te openen met het oog op vrede. De oorlogsma chine is in werking gesteld en kan niet wor den stopgezet zoolang zij niet het conflict radicaal heeft opgelost. Nieuwe oproep tot den arbeid. De Duitsche bladen publiceeren onder groote koppen een oproep en betuiging van dank van maarschalk Goering aan alle-wer kenden, bij het einde van het eerste 'en het begin van het tweede vierjaarsplan. Daarin wordt onder meer gezegd: „Een nieuwe periode van scheppenden arbeid op elk terrein van het economische en maat schappelijke leven ligt voor ons. Wij vat ten dien arbeid aan ip een historisch uur en in 't bewustzijn, dat wij kunnen bouwen op de groote successen, die. wij in» de afge- loopen jaren uit eigen kracht behaald heb ben. Toenemende spanning in Britsch-Indië Vijftig voorvechters achter slot en grendel. Volgens berichten uit Britsch-Indië wordt de spanning tusschen de bevolking en de Britsche autoriteiten van dag tot dag groo- ter. Tegelijk met Pandit Nehroe heeft de Engelsche politie in hét geheele land nog vijftig voorvechters van de beweging der .Burgerlijke ongehoorzaamheid' in hechtenis genomen. Onder hen zou zich ook de voor zitter van de Mohammedaansche Liga in Bpilsch-Indië, Dzjinnah, bevinden. Indien dit bericht bevestigd mocht worden, dan kan worden geconstateerd, dat ook de vertegenwoordiging der 69.000.000 Moham medanen van Britsch-Indië, die 22% dei- bevolking vormen, zich thans bij de be weging tegen de Engelschen aangesloten heeft. In de omgeving van Gandhi acht men het niet uitgesloten, dat ook hij gearresteerd zou worden. In leringen van het congres is mén van meening, dat de arrestatie van Gandhi onafzienbare gevolgen zou hebben. Reeds de arrestaties van Vinoba en Nehroe hebben groote verontwaardiging en betoo gingen in alle groote steden en ook op het platteland veroorzaakt. Te Bombay, Cal- cutta en in andere gröote steden hebben de Britsch-Indische kooplieden hun zaken uit protest gesloten. Rede van den Turkschen President In zijn rede voor de nationale vergade ring heeft de Turlcsche President Vrijdag een uiteenzetting gegeven van de buiten- landsche politiek. Hij uitte de vrees, dat de oorlog zich nog verder zou kunnen uitbrei den en betoogde in dit verband, dat Turkije aan zijn onafhankelijkheid en veiligheid vasthoudt Het vertrouwt op zijn recht en is paraat voor zijn verdediging. Sinds zijn betoog bij de- opening van de parlefnents- zitting, heeft de Turksclie buitenlandschg politiek geen wijziging ondergaan. Tur kije koestert geenerlei voornemens jegens eenig land en denkt er niet aan hen aan te vallen. Onze houding als niet-oorlog- voerende natie kan geen hinderpaal zijn voor de handhaving van normale betrek kingen jegens alle landen, die met denzelf den goeden wit bezield zijn en dienover eenkomstig handelen. Deze houding sluit zonder eenige uitzondering het gebruik van ons grondgebied en onze vloot en lucht- bases door eenige oorlogvoerende mogend heid uit Dat blijft van kracht zoolang wij niet aan den oorlog deelnemen. Komende tot het Italiaansch-Grieksehe conflict, sprak de president van Grieken land als „onze vriend en buur" en betoog de, hij, dat Turkije op het punt-staat ge meenschappelijk met „onzen bpndgenoot Engeland" de uit dit cohflict voortspruiten de positie te onderzoeken. Hij zeide te ho pen, dat de door hein aangegeven politieke beginselen ook in de toekomst de veiligheid van Turkije zouden waarborgen. De betrek kingen van Turkije jegens alle landen, na burige of verder verwijderde, zijn tot dus ver normaal verloopen. De betrekkingen Wilhelmina gasthuis getroffen. 26 dooden. Het vee gered. Gisteren omstreeks half een is brand ont staan in de groote boerenhofstede „Groenen- daal", gelegen in de Westpunt van'Texel en bewoond door den heer F. Witte. De brand brak in een voorkamer uit, vermoedelijk door vonken uit de kachel'. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch vrijwel de ge heele boerderij ging in de vlammen op. Ook verbrandde een aantal pakken stroo, dat na bij de hofstede was opgeslagen. De bewo ners konden zich tijdig in veiligheid stellen Het vee, dat zich in de boerderij bevond, kon worden gered. Verzekering dekt-de schade. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8.42 uur met Sovjet-Rusland zijn na een tijdvak van moeilijkheden zelfs weer vriendschappelijk geworden. Bijzondere waarde, aldus de Pre sident, hecht ik eraan te constatee- ren, dat de betrekkingen tusschen Turkije en de Sqvjet-Unie met het oog op de wisselvallige wereld politiek op zich zelf een waarde volle factor vormt, welke onafhan kelijk van alle andere invloeden be waard dient te blijven. Deze politiek zal voor beide partijen nut tig zijn en de. belangen van beide landen dienen zonder iemand afbreuk te doen. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat de menschheid een langen tijd van lijden te wachten staat. Turkije, dat buitengewoon gevoelig is voor alles wat de levensbelan gen van het land betreft, zal desondanks trouw blijven aan zijn vriendschappen en bondgenootschappen, nu Engeland in een strijd om zijn bestaan gewikkeld is, is het onze plicht te verkondigen, dat het bond genootschap, hetwelk ons met Engeland verëenigt, hecht en onwrikbaar is. Bij herhaling van sabotagege- yallen. Gift van Rijkscommissaris. Na afloop van het concert heeft de Rijks commissaris den heer Woudenberg medege deeld, dat hij over een bedrag van f50.000 kon beschikken ten bate van de gemeen schap „Vreugde en Arbeid". ZOO ECONOMISCH MOGELIJK. Naar wij vernemen, zullen de Vervoerscen trales, welke, zooals bekend, door de Ned. Organisatie van het Beroepsgoederen vervoer in de diverse districten der Rjjksverkeersin spectie worden ingesteld teneinde het goe derenvervoer zoo economisch mogelijk te doen geschieden, direct onder het Departe ment van Waterstaat ressorteeren. Vrijdagavond laat hebben Engelsche vlie gers wederom een aanval gedaan op Am sterdam, waarbij nogmaals het Wilhèlmi- nagasthuis het mikpunt was. Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af ais' bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen verschillende personen om het leven. Ook in de nabij liggende straten is de schade zeer. groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 lioht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden geëisch't.- Tn totaal zijn buiten Amsterdam nog 7 dooden, 8 zwaar en ongeveer dèrtig licht gewonden te vermeiden. Ongeveer tien hui zen zijn zwaar beschadigd. Verzendina van bloembollen be gonnen. Het comité ter versiering van de oorlogs graven in-Nederland deelt mede. dat dank^ zij de medewerking der diverse instanties,' thans is begonnen met de verzending van bloembollen voor versiering der graven van in Nederland gesneuvelde militairen, De distributie van deze bollen vindt plaats volgens de gegevens van het Nederlandsche Roode Kruis en de Duistche Weermacht. Het comité heeft van tal van gemeenten reeds de. toezegging ontvangen, dat zij voor een vakkundige en passende beplanting der graven zullen zorgdragen. Mochten ergens in Nederland plaatselijke comité's zijn. met een soortgelijk doel, nog bijzondere plannen hebben, dan worden zij verzocht de zebding der bloembollen af te wachten, of zich met bet secretariaat van het comité ter versiering van oorlogsgra ven, Apeldoornschelaan 260 te Den Haag, in verbinding te willen stellen. De Burgemeester van Castricum maakt, volgens de Zhl. bekend, dat de Duitsche Overheid heeft beslist, zulks in verband met de voorgekomen sabotagegevallen, tegen de Duitsche weermacht, dat by herhaling de ge heele bevolking zal worden weggevoerd en in kampen ondergebracht. Gisterenavond heeft de kortelings opgerich te gemeenschap „Vreugde en Arbeid", een stichting van den heer H. J. Woudenberg, commissaris van het Xederlandsch Verbond van Vakvereenigingcn, ter gelegenheid van de oprichting in het Concertgebouw te Am sterdam, een feestavond gehouden, met mede werking van het Concertgebouworkest, onder leiding van Prof. Dr. W. Mengelberg. In een rede getiteld: „Levensaanvaarding", zette d.e heer Woudenberg den opzet van de gemeenschap uiteen, nadat hij eerst de tal rijke eeregasten, onder wie den rijkscommis saris rijksminister dr. Seyss Inquart, welkom had geheeten. „Vreugde en Ai-beid" rekent af met de mee ning, dat kunst een begrip zou zijn, hetwelk uitstijgt boven de grenzen, welke de Almach tige den mensch in zijn scheppingsorde heeft gesteld, zoo zeide de heer Woudenberg. Het leven van het wordend Europa zal wor den geleid door de wezenskenmerken van den Germaanschen mensch: zijn liefde voor den arbeid. „Vreugde en Arbeid" is de jonge moderne idéé voor de levensblijden, die gelooven in de toekomst, de gemeenschap der optimisten; die „ja" tegen het leven zeggen. Wij vechten voor het onvervreemdbaar recht, gegrond op> de arbeidswaarde der volksgemeenschap. Deze tijd is het "bewijs ervan, dat voor een volk, dat zich in eenheid van arbeid en een heid van wil hervindt, niets onmogelijk is. Het streven van „Vreugde en Arbeid" zal doordrenkt zijn van de waarheid. Het beste is voor den arbeider juist goed genoeg."

Schager Courant | 1940 | | pagina 1