AKKERTJESrgci 'Khfspijir Harenkarspel vereend met Schap? Geen huwelijk uit liefde met Schoorl KRUSCHEN Raad Bergen Vrijdag 8 November 1940 Tweede blad Raad Hareokarspel MET 6 TEGEN i STEMMEN BE SLOTEN, COMBINATIE MET WAR- MENHUIZEN AAN TE VRAGEN. VAN DE MEENING DER MINDER HEID WORDT GEEN NOTA GENO MEN. In de door burgemeester Nolet gepresi deerde raadsvergadering gistermiddag go- houden. herdacht de voorzitter het overlij den van don heer J. Zut. De heer Zut wa# nog niet lang lid van den raad, maar in dien tijd hebben wij hem lecren kennen als iemand wicn het algemeen en het gemeen tebelang zeer ter harte ging. Niet alleen als raadslid, maar ook als lid van 'net B.A. was zijn werk boven onzen lof verheven. Voor zijn gezin beteckent het een zware slag. Moge de goede God hem belooncn voor al les wat hij gedaan heeft. Daarna las de secretaris, de heer Essingh, de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Na beëediging en installatie van 't nieuwbenoemde, raadslid de heer H. Dek ker werden eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. In de vacature Zut als lid van het burgerlijk armbestuur wordt gekozen de heer Jac. Morsink. Aangenomen wordt een wijziging van het ambtenarenreglement in verband met de dienstplichtwet, en gewijzigd de vcrorde- i ning veldwachters. Per 1 Januari komt het salaris op de normen van f 1500, tot f 1700. Het bekende voorstel omtrent de cou- 1 ponbelasting, een vaststelling van de vier de suppletoire begrooting '39 en een begroo- 1 tingswijziging '40 gaan onder den hamer door. AMBTSPERIODE VERLENGD. De ambtsperiode van den burgemeester is j voorloopig verlengd, deelde de voorzitter mede. GEMEENTEREKENING. Eigenlijk een voordeelig saldo. De gemeenterekening 1939 wordt vxtor- loopig vastgesteld en de rekening B. A. over 11939 goedgekeurd. De heer de Jong rapporteerde namens de commissie en adviseerde tot goedkeuring der beide rekeningen. Bemerkingen zijn er niet. Het eindbedrag is op papier een te kort, i maar door verschillende vorderingen is er toch nog een batig saldo. De rekening der gemeente sloot in ónt- vangsten op f 148.299.83 en uitgaven op f 149.326.81 nadeelig saldo f 1.126.98. Als de vorderingen binnen waren gekomen [zou er een batig saldo zijn van f 8267.53 i De kapitaaldienst sloot op een totaal van f 46853.34 De rekening van het B. Armbestuur sloot op een totaal van f 19839.18 De vergoeding 1939 voor de bijzondere scholen wordt verrekend, r Voorloopig vastgesteld- wordt het bedrag bedoeld in art, 55 der L.O.-wet 1920. DE SAMENVOEGING. Iln behandeling komt dan de circulaire van Gcd. Staten, inzake samenvoeging. Het preadvies is gelijkluidend aan dat van de colleges van B. en W. in Schagen, St. Maar ten en Warmenhuizen. Mocht de door de hnogere instanties geprojecteerde samenvoe- ging niet doorgaan, worde als naam van de nieuwe gemeente, gevormd uit Harenkar spel en Warmenhuizen, volgens het ont werp van B. en W., Harenkarspel gekozen en als hoofdplaats Harenkarspel aangewe zen. De voorzitter lichtte het advies van B. en W. toe. Spr. wees er op dat overleg is gepleegd met de besturen der oevrige gemeenten, die met de onze zouden worden samengevoegd. Wij meenden dat Schagen niet bij Haren karspel paste en dat de samenvoeging met die gemeente wrijving op allerlei gebied zou veroorzaken. Aan overige samenvoeging zou niet. te ontkomen zijn meenden B. en W., zoodat tij met het tegenvorstel zijn gekomen, dat de beste oplossing is volgens B. en W. Wij krijgen dan een gemeente welke beter bij elkaar past op velerlei gebied. Een ander voorstel. De beer Francis zcide, dat het wel uniek is. dat een dergelijk ohject in onzen raad wordt besproken. Reeds eerder is er over ge sproken op andere plaatsen, zooals aan den '•angendijk Kenmerkend was daar dat een kleine minderheid do samenvoeging kon te genhouden. doch nu is het anders. De regee- hng is nu vóór de samenvoeging. De bena ming „kleinere" gemeenten is niet van toe passing op Harenkarspel, met zijn groote uitgestrektheid en 33 h 3400 inwoners. Het zal toch wel tot samenvoeging komen, maar boe? Dal is voor ons moeilijk. Er wordt in korten termijn advies van de raadsleden ge vraagd, omdat de gemeentenaren niet ge boord konden wórden. Spr. heeft wel ge ïnformeerd bij de burgerij. Spr. kan moeilijk beoordeelen wat de regeering van onze ad viezen zal denken. Van samenvoeging zal het wel komen. Wel frappant. Het is wel frappeerend, dat de adviezen van de B. en W.'s gelijkluidend zijn aan de besprekingen in de ver. van Burgemeesters ®n Secretarissen in het kanton Schagen. Vol- Bens spr. gevoelen de burgers meer voor sa menvoeging van Harenkarspel, St. Maarten e» Schagen Barsingerhorn en Wieïingerwaard dan voor het advies van B. en W. Dan zal men een gezondere gemeente vormen. Spr. is tegen samenvoeging met Warmen huizen. De Nederlandsche Pijnstiller Zenuwpijn De heer Hagenaar was liet met den heer Francis eens. T.a.v. Warmenhuizen merkte spr. op, dat wanneer men twee arme' drom mels bij elkaai doet, ér geen rijkere van. zal komen. Wij zijn meer ingesteld op Schagen. Onze kinderen bezoeken de scholen te Scha gen. De heer Doekes was het met de vorige sprekers eens. Wij zijn niet op Warmenhui zen georiënteerd. Men is meer in contact met Sint Maarten. De heei; De Jong zeide uit financieel op zicht tegen samenvoeging met Warmenhui zen te zijn. Als er een catastrophe in den tuinbouw komt, zou men weer in armoe- digt omstandigheden geraken. De heer Burger zeide, dat voor zijn om geving de samen voeging met Warmenhui zen van belang zou zijn, door de veiling vereenigingen enz. Ook een deel van St. Maarten zou daarbij kunnen worden ge voegd. De heer Molenaar was tegen samenvoe ging met Schagen vooral ook van het Oos telijk deel der gemeente. Financieel zullen wij niet uit de brand geraken met Scha gen. De heer H. Dekker heeft eerst gedacht aan combinatie met St. Maarten en War menhuizen, doch nu St. Maarten zich meer op Schagen verlaat is spr. voor samenvoe ging met Warmenhuizen. De heer Blokdijk vond dat de lijn wel eigenaardig getrokken is. De voorgestelde samenvoeging is vreemd. Het zijn allemaal vrij arme gemeenten. Barsingerhorn en Wieringerwaard staan er beter voor. Wat is daar de ondergrond van? Ook voor de an dere motieven zal men wel een andere on dergrond hebben. Niet alle deelen der ge meenten zijn op de tuinbouw aangewezen. De bevolking past zich ook goed aan hij el kaar in da gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen. Spr geloofde, dat wij het beste zullen moeten kiezen van de twee kansen en dat is- samenvoeging Warmen huizen en Harenkarspel De voorzitter zcide dat niets bekend is over een advies van een verecniging van B. en S. in het kantoor Schagen. De voorzitter is hot volkomen met den heer Blokdijk eens. We kunnen maar niet zoomaar met een plannet je komen «.lat liet geheel in dc war zou gooien. Daarmee heb ben de gezamenlijke college's van B. en W. der gemeenten een ander voorstel ontwor pen om te voorkomen dat een der gemeen ten in de lucht zou komen te zweven, zoo als het plan der hecrcn Francis e.a. voor Warmenhuizen zou beteekencn. Nog niet zoo arm als 't lijkt. Finantieel-heeft men het niet kunnen red den de laatste jaren, maar de redenen zijn hekend. De hoop is echter gewettigd, dat. we voor den tuinbouw weer een betere toekomst tegemoet gaan, waardoor de toestand der ge meenten Harenkarspel en Warmenhuizen weer boven' peil zal zijn. Hel zijn geen ar moedige gemeenten. Ze bezitten „-beiden een aazienlijk kapital Be vormen wel een hecht financieel en economisch geheel. Er is ook iets anders dan tuinbouw in dc gemeente. Men zal elkaar moeten helpen. Er zouden al licht betere combinaties mogelijk zijn, maar we moeten weten te geven en te nemen. Als ons voorstel door de regeering wordt aan genomen. zullen wij voor onze gemeente heb ben bereikt wat wij kunnen. De heer Francis kwam er nog eens op terug, dat de gemeentenaren er niet over geoordeeld hebben. Spreker heeft eerst wel gevoeld voor de com binatie met Warmenhuizen, maar in gesprekken met vooraanstaande per sonen in de gemeente is spr. tot an dere gedachten gekomen. In Scha gen is een bloeiende markt, Land bouwschool en andere belangrijke dingen, Warmenhuizen is meer op Alkmaar georiënteerd. Spr. wilde ook de zienswijze van de min derheid in 't advies tot uiting doen komen. De voorzitter maakte er bezwaar tegen, een meerderheids- en een minderheidsrap port op te amken. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen i stemmen, die der heeren K. Doekes, C. Fran cis, J. Hagenaar en P. de Jong. DE GEMEENTE-ARTS-KWESTIE. Stemming moet plaats vinden over het voorstel tot voorziening van genees- en verloskundige hulp, waarover in vorige ver gadering dc stemmen staakten. B. en W. verklaren, gezien de samenvoe- gingsplannon thans geen prijs meer te stel len op afhandeling dezer aangelegenheid en steilen voor het voorstel af te stemmen. Bij de gehouden stemming stemden 7 te gen en 3 voor. Voor stemden de heeren C. Dekker, J. Mo lenaar en H. Dekker. Hoe zit dat? De heer Doekes merkte op, dat de bur gerij op Dirkshorn er niets van wist, dat de ingeleverde kleeren aan behoeftigen zou den worden uitgereikt. Waarom is geen cir culaire gezonden? De voorzitter zeide. dat dit niet aan den raad is, maar aa de distributie. Dan moet U persoonlijk bij mij zijn. De beer Molenaar drong aan op een zand hok bij de Hooftbrug in Waarland; daarin zal voorzien worden. De voorzitter zegde toe, dat een onderzoek zal worden ingesteld, naar de wenschelijk- heid van het wit schilderen van die brug. De heer Francis verzoekt B. en W. werk zaam te zijn ter voorziening in de kwestie van de geneeskundige verzorging. De voorzitter antwoordde dt dit gezien het genomen besluit en de motieven daar voor niet noodig is. De heer I-Iagennar was het met den heer Francis eens. We hebben geen dokter. De voorzitters: We hebben wel een dok ter. De heer Hagenaar: De dokter heeft geen verbinding met de gemeente. De voorzitter merkt op dt het nu goed gaat. Laat ons afwachten hoe het met de gemeente gaat. Daarna sluiting. „Bergen" moet de naam der nieuwe gemeente zijn. „DUINDORP" KON GEEN GENADE VINDEN. Discussies over den verbin dingsweg Bergerweg—Vliegveld. Gistermiddag om 2 uur kwam de Raad de zer gemeente in openbare vergadering bij een. Voorzitter: Mr. H. D. A. van Reoncn, burgemeester. Aanwezig zijn alle loden. INGEKOMEN STUKKEN. Van den aan den Raad gerichte stukken noemen wij de navolgende: De Groeneweg. a. Verzoekschrift van J. Duin en 12 andere bewoners aan den Groeneweg, om verbetering van genoemden weg. loopende vanaf den Bergerweg tot voorbij de Kar per ton. Het was B. en W. bekend, dat genoemd weggedeelte slecht is. Het ligt in de bedoe ling het verbeteringswerk, bestaande uit het keeren van de verharding teerslakken) en bet in profiel brengen van den weg aanstonds in vrijen arbeid te doen uitvoe ren en in het voorjaar 1941 den weg te doen teeron. waarvoor de gelden reeds op de begrootihg 1940 waren uitgetrokken, doch niet besteed kunnen worden in ver band met de door Ged. Staten noodig ge oordeelde bezuiniging op den post „onder houd wegen" der gemeentebegrooting 1940. De heer Schmidt vraagt, of er nu aan de zen weg niets wordt gedaan. Wethouder Macdonald antwoordt, dat de weg thans op profiel wordt gebracht, om dat deze weg te glad en van boven te rond is. Het ligt in het voornemen de teerlaag, waarvoor ongeveer 900,— is uitgetrokken in het a.s. voorjaar aan te brengen. De heer Schmidt merkt vervolgons op. dat Randlaan en Rondelaan dringend ver betering behoeven. De wethouder: We hebben geen geld meer. Dus zullen deze verbeteringen het volgend jaar moeten plaats hebben. Aldus werd besloten. Verbindingswea Bergerweg Vliegveld. B. en W. deelen den Raad mede, dat de Secretaris-Generaal, waarn. hoofd van het Dept. van Sociale Zaken het afwerken van de grondwerken met eenige waterwerken aan het weggedeelte BergerwegMeerweg (Nesdijk) welk gedeelte toch niet in den tegenwoordigon toestand kan blijven liggen, heeft goedgekeurd en zijn mededeeling, dat het voor het plan tot aanleg van een ver bindingsweg vanaf den Bergerweg tot het vliegveld verleende voorschot ad f 74.534 werd teruggenomen, heeft ingetrokken. Voor de financiering van de bijkomende kosten en den grondaankoop voor bedoeld weggedeelte is het aanvankelijk verleende crediet voor werkverruiming ad f 74.534 teruggebracht tot f 35.700.—. In verband met het feit, dat de nog te verrichten werkzaamheden geheel in werk verruiming zullen geschieden is de toegezeg de subsidie in den loonpost ad f 29.500 verhoogd tot f 50.000.—. Voorts is het Hoofd van het Afwikkelingsbureau bereid een evenredig deel van de destijds toege zegde subsidie groot f 45.000.beschik baar te stellen voor aankoop van gronden, reeds bij den Groeneweg getrokken. Wethouder Macdonald merkt op, dat er in deze gemeente niet meer dan 14 werkloo- zen zijn. Velen werken in Duitschland of elders. De lieer Voute vindt het te gek, dat wij werk genoeg hier hebben; waarom moeten onze werkloozen dan naar Duitschland? vraagt spr. De heer den Das merkt op, dat „werk verschaffing" en „werkverruiming" zuiver een woordspeling is. Spr. noemt een en an der geen goede oplossing van het geval. Het is in het belang der gemeente, dat de ze weg klaar komt. Voor zoover arbeiders naar Duitschland zijn gezonden, komen zij voor dit werk niet meer in aanmerking. Spr. wil er zijn ernstige teleurstelling over uitspreken, dat dit werk voorloopig niet zal worden uitgevoerd. Weth. Macdonald begt dat direct begon nen kan worden, als we genoeg mannetjes hebben. De heer de Jonge onderstreept de woor den van den heer Voute. Als menschen in het vrijt bedrijf in Duitschland werken, kunnen zij dan niet in werkverschaffing hier geplaatst worden?'vraagt spr. Wethouder Macdonald is hierover niet zeer optimistisch gestemd, doch zal infor maties hieromtrent inwinnen. De raad gaat met het advies van B. en W. daarna accoord. Het heffen van 75 opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Voorstel van B. en W. voor het belas tingjaar 1 Mei 1941 tot en met 30 April 1942 ten behoeve der gemeente, op de hoofdsom der Gemccntcfondsbelasting 75 opcenten te heffen. Voor het sluitend maken der gemeente begrooting voor liet dienstjaar 1941 zal de gemeente het niet buiten don boven genoem den bijzonderen steun kunnen stellen. Zonder eenige discussie aangenomen. Gemeenterekening 1939. Aanbieding van de gemeenterekening 1939. van dc rekening van het Gemeente lijk Electriciteitsbodrijf. van bet Gemeente lijk Woningbedrijf, aismode van liet Bur gerlijk Arbestuur over 1939. Gekozen worden de heeren de Jong, Schmidt cn de Jonge en als plv.lid de heer den Das tot commissie voor het nazien der rekeningen. De Jan Tooropweg. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding om niet van L. Leemhorst te Bergen, van het aan dezen in eigendom toebehoorende perceel, groot 3610 M2., genaamd „Jan Tooropweg" en tot overneming door de ge meente van het onderhond van den be- barden weg. het rijwielpad en de naastlig gende hermen. Conform besloten. Onttrekkina gedeelte Lijtweg aan het verkeer. Voorstel van B. en W. te besluiten tot onttrekking aan bet openbaar verkeer Van een gedeelte van den Lijtweg. Tegen het Raadsbesluit d.d. 29 April 1940 betreffende ruiling van grond met de St. Josephslicbting bestaat bij Ged. Staten in beginsel geen bezwaar, doch Ged. Staten zullen evenwel daaraan hun goedkeuring slechts verleenen nadat hen een Raads besluit zal hebben bereikt, waarbij het aan de St. Josephstichting over te dragen gedeelte van den Lijtweg aan het openbaar verkeer wordt ontrokken. In verband hiermede stellen B. en W. voor bedoeld gedeelte.van den Lijtweg aan het. openbaar verkeer te ontrekken. De heer Vrije meent, dat er nu direct be zwaren en moeilijkheden zouden ontstaan voor de menschen, die alreeds daar wonen. Wethouder Macdonald zegt, dat er alle medewerking is toegezegd, we kunnen geen weg aan het openbare verkeer onttrekken, voor er een nieuwe weg is. Spr. gelooft niet. dat. er moeilijkheden zullen ontstaan. Als voren. Verhooging post werkverschaffing aan werkloozen. Voorstel van B. en W tot verbooging van den uitgaafpost der gemeentebegrooting 1940 „Kosten van werkverschaffing aan werkloozen door of vanwege de gemeente ondernomen wat betreft voor loonen eta. waarin dat fonds niet bijdraagt" en wel met f 1350.en den uitgaafpost onder hetzelfde volgnummer onder a. met f 1350 te verlagen. Op de begrooting is een bedrag groot f 6500.— geraamd voor loonen, enz. aan een dertiental werkloozen, die wegens ouderdom of lichaamsgebreken niet voor de met Rijkssubsidie uitgevoerde werken in aanmerking komen en door de gemeente zelve worden tewerkgesteld. De heer Eelis wil het bedrag van f 14. op f 16.gebracht zien. zulks in verband metde verhoogde levensstandaard. Wethouder Macdonald antwoordt, dat het oog moet worden gehouden op den steun A en den steun B. Velen genieten boven dien ouderdomsrente. Den heer Den Das lijkt het het beste, om deze menschen te helpen, een deel van de ouderdomsrente voor die menschen vrij te stellen, die voor werk in aanmerking ko men van f 14.per week. Spr. wil B. en W. in overweging geven, oen en ander onder de aandacht van B. en W. te brengen. Wethouder Macdonald antwoord, dat er op de begrnoting voor dezen post f 9000. is uitgetrokken, daar komi nog f 1600.bij, zóódat deze post op f 10600.— zal dienen te worden gebracht. De heer den Das meent, dat de ouder domsrente in dezen geen rol mag spelen Wethouder Miltenburg antwoordt, dat een loon van f 14.berekend is op een behoor lijk weekloon. Er zullen zeker menschen zijn, die door spaarzaamheid een onbezorg der ouden dag kunnen hebben. De beer dr. Hemelrijk is het eens met den heer den Das, doch voelt zéér veel voor hetgeen de voorzitter heeft eozegd. Als f14 per week te laag is. dan voelt spr. er wel iets voor het loon te verhoogen. De heer den Das wil een minimum van f 16.per week gesteld zien. De wethouder zegt, dat de berekening is eemaakt voor 17 man. maar wie weet of er straks meer komen. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze menschen 46 ets. per week méér wil len geven. De heer Hemelrijk wil bij de hehandeling der hegrooting deze zaak nog eens onder de ongen zien. Aldus besloten. Gratificatie aan ambtenaren. Voorstel van B. en W. om aan den amb tenaar G. G J. Ros en den volontair W. Schotten elk een gratificatie toe te kennen van f 5.in verband met hun extra-ge presteerde werkzaamheden ten behoeve van de uitreiking van identiteitskaarten. De heer Voute kan zich hiermede niet ver eenigen. Spr. wil ieder van hen 10.gra tificatie geven. De heer Dingerdis wil zich met het voor stel van den beer Voute vereenigen. Wethouder Macdonald antwoordt, dat dc overuren niet in rekening zijn gebracht. Als we bet voorstel van den heer Voute aannemen, zouden we scbcevc voorstellingen krijgen. De heer Hemelrijk: Dit is een voorstel waar de Raad altijd mee voor den dag kan komen. De voorzitter: Hot is een blijk \an appre- cialie. Conform wordt dan besloten. Benoeming van een boekhouder kassier, boekhouder-administra teur. Benoeming van een boekhouder-kassier van hei Gemeentelijk Woningbedrijf en een administrateur-kassier van den Gemeente lijken Woningdicnst. In de comitévergadering van 29 April kon de Raad zieb in principe verecnigen met een benoeming van den ambenaar G. C. J. Ros ter voorziening in de vacature W. de Vries. B. en W. bevelen de benoeming van den ambtenaar Ros in beide genoemde functies aan op een wedde van respectieve lijk f 95.en f 50.'s jaars, ingaande 15 Mei 1940. op welken datum genoemde de administratie der' bedrijven heeft overgeno men. Als voren. Dierlijke afvallen. Ingekomen is nog een verordening voor het bewaren van dierlijke afvallen. Deze wordt zonder discussie aangenomen, DE SAMENVOEGING VAN BERGEN EN SCHOORL. Vervolgens komt de samenvoeging van Bergen en Schoorl aan de orde. Het door B. en W. gepubliceerde over de ze kwestie hebben wij reeds vermeld in ons blad van Woensdag cn eveneens het rapport uitgebracht door de Verecniging van Ned. Gemeenten. Die sloopende rheumatiek komt voor uft onzuiver bloed. Doe daarom een kuur met Kruschen Zout. De aan sporende werking op de bloed-zuiverende organen hergeeft ze bun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. B« alle epoth en dra» 1.62, 1.47. 0.76, 0.41, p. 1. De heer Dingerdis wijst erop dat de dui nen in Bergen zeer schoon zijn. Die mooie duinenrjj moet veroenigd worden in nieu wen naam. Spr. wil den naam veranderd zien in Ber- gerduin-Schoorl. De heer Voüte wijst erop dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen Schoorl bij Bergen te trekken. Spr. zou liever den naam Duindorp aan genomen zien. Spr. betreurt het zeer, dat er in het ad vies van B. en W. zoo weinig financieele cijfers geeft. Verder zullen we moeten af wachten wat er van deze samenvoeging komt. De heer den Das gelooft, dat we één nood lijdende gemeente hebben en straks na de samenvoeging één noodlijdende gemeente. Spr. wil wijzen op 't riolecringsvraagstuk en de radiodistributie. Ook over finantiëele resultaten zal dienen te worden gesproken. De heer Schmidt wil niet een deel bij Alk maar gevoegd zien. De voorzitter: Dat komt in de grenswijzi ging vanzelf naar voren. De heer de Jonge is niet enthousiast; het tempo is te snel. Dit huwelijk wordt zeker niet uit liefde gesloten. De heer Ellis kan zich met den naam Ber gen—Schoorl niet vereenigen. Bergen moet in ieder geval de hoofdnaam blijven. De heer Hemelrijk acht dit geen tijd voor ingrijpende verandering; noch van Bergen, noch van Schoorl is dit voorstel uitgegaan. Spr. zou er niets tegen hebben, dat een gedeelte van Bergen bij Alkmaar kwam. Van een organisanisch geheel is hier vol gens spr. geen sprake. Overhaast mogen beide gemeenten niet worden ingevoerd. Het motief is te zwak om met het advies van B. en W. mede te gaan en daarom gaat spr. er niet merio accoord. B. en W. willen den naam Duindorp niet overnemen. Dat Bergen schade zal lijden door bijvoeging van Schoorl kan spr. niet inzien. Het personeel houdt natuurlijk belang met het. natuurlijk belang der gemeenten Ber gen en Schoorl. De grenswijziging is deer- bij behoorlijk aangevoeld. De open bebou wing zal voor Bergen blijven bestaan. De heer Schmidt wil namens het V.V. Bestuur den naam „Bergen" gehandhaafd te zien. Spr. is voor een samenvoeging van Ber gen en Schoorl, mits de naam Bergen ge handhaafd blijft. De heer Dingerdis blijft er bij de beide ge meenten den naam „Duindorp" te geven. De heer Vrije acht de gemeente Bergen, Noord-Holland de aangewezen naam. De heer Den Das ziet deze samenvoeging als een groeiproces en centralisatie van ver schillende takken van dienst. De sociale belangen zullen in een grootcre gemeente kunnen worden bezien, meent spr. De heer dr. Hemelrijk blijft erbij, dat in een zoo kort tijdsbestek geen behoorlijk fi- nantieel inzicht kan worden verkregen. De voorzitter gaat hiermede volkomen accoord. De naam der gemeente zal, na stemming, worden: Bergen en niet Bergen-Schoorl. Vóór Bergpn-Schoorl stemden de hoeren wiltenburg, Macdonald, dr. Hemelrijk en Jb. Swaag (6 tegen 5 stemmen). De vergadering wordt daarna gesloten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5