Het voeren van paaiden met ruwvoer veilingen DAMPO Dinsdag 12 November 1940 Tweede blad NEUS EN HOOFD VERSTOPTf UaMat GROENTEN Langendijker DE KOOL IN DEBOET Geslaagde proeven in het bui tenland. Het Noordhollandsch Veevoederbureau ichrijft ons: Terwijl men zich vroeger bij het voeren van de paarden grootendeels beperkte tot hooi (eventueel gedeeltelijk stroo en kaf), en haver, is hierin de laatste jaren groote verandering gekomen. Vele onderzoekers alsmede practici hebben het krachtvoer met succes gedeeltelijk door ruwvoer vervangen. Zeer in het kort zullen wij mede hierover het een en ander meedeelen. Het voeren van hooi. kjaverhooi, alsmede lucerne zullen wij passeeren. Het eiwitge halte-van klaverhooï en vooral van lucerne- hooi is anmerkelijk hooger dan van weide- hooi, alsmede het kalkgehalte. Van het praanstroo heeft haverstroo de hoogste voe dingswaarde. Naast veel waterrijke voeder middelen zooals bieten enz. schijnt haver stroo van wintergranen beter. Hoewel erw ten- en boonenstroo in voedingswaarde veel hooger staan kunnen slechts beperk te hoeveelheden gevoerd worden (plm. 2 Kg.) Men lette er vooral op dat deze soor ten niet schimmelig of muf zijn. De voe dingswaarde van zuiver kaf is aanmerke lijk hooger dan het bijbehoorende stroo. Voor paarden zijn tarwekaf, bolkaf van vlas, en kaf van erwten en boonen uitste kend. Tarwe- en bolkaf werken opstoppend, zijn dan ook zeer geschikt om gevoerd te worden naast laxeerende voedermiddelen zooals bieten enz. Boonen en erwten kaf mogen vooral niet schimfhelig zijn. Aan zware werkpaarden geeft men dikwijls 2—8 kg. kaf per dier per dag. Geslaagde proef. In het buitenland zijn zeer veel proeven genomen om door het ge bruik van suikerbieten het kracht voer rantsoen aanmerkelijk te ver lagen, hetgeen zeer goed mogelijk bleek. Inplaats van 20 kg. suiker bieten gaf Prof. Jespersen te kopen hagen ook wel 40 k. voerbieten. A. Mïintz deed hetzelfde. Fenger (Deen) gaat zelfs totf 50 kg., en laat de haver weg, hetgeen hij minstens 5 jaar heeft volgehouden. Jesper sen acht hakvruchten in het alge meen bijzonder geschikt om in rant soenen voor werkpaarden op te ne- wisselend, terwijl het gezonde voe- dermiddeieri zijn. In het begin mo gen niet te groote hoeveelheden ver strekt worden. Uitdrukkelijk moet van voerbieten, maar in nog sterkere mate van suikerbieten ge zegd worden, de dieren er langzaam aan wennen, anders doen zich vergiftigingsver schijnselen voor, o.a. verlamming in het kruis. Ook dienen ze niet te koud genut tigd te worden, niet beneden een tempera tuur van 10 gr. C. Verder moeten ze zoo veel mogelijk vrij zijn van grond, terwijl ze v^n goede kwaliteit dienen te zijn. Uitge- loopen hakvruchten moeten met de noodige voorzichtigheid gevoerd worden, terwijl het bij voeren van groote hoeveelheden hak vruchten als regel gewenscht is ze te snij den of tot moes te maken. Richter wijst nog op het gevaar van Maandagziekte bij het voeren »van groote hoeveelheden. Geeft men aan de dieren 20 —25 kg. suikerbieten dan loopt mep het ge vaar dat een dergelijke stoornis ontstaat. Op het gewicht kijkt men in de praktijk ge makkelijk mis. Het is daarom van belang het gewicht van een bepaald volume te ken nen. Om Maandagziekte te voorkomen, ont- houde men bij het voeren van groote hoe veelheden gedeeltelijk le hakvruchten ge durende de rustdagen. Verder geve men op rustdagen niet te veel krachtvoer, en late men de dieren zoo eenigsins mogelijk buiten loopen. In de Mitteilüngen für die Landwirt- schaft (pag. 169 .'38), geeft Dr. Gramatzki een overzicht van de bij warmbloedpaarden verkregen ervaringen met aardappelen. On derzoekingen bewezen ook hier dat het ge schikt is voor werkpaarden. Het gebruik heeft zich in Oost-Pruisen ingeburgerd. Men neemt geen slechte aardappelen of uit schot. Het is noodzakelijk de aardappelen goed te reinigen. In de meeste Oost Pruisi sche bedrijven voert men ze aan warmbloed paarden in versch gekookte toestand al naar de arbeidsprestatie 520 kg. per dag per dier. De aardappelmassa wordt na ko ken onder toevoeging van water tot een dikke brij geroerd. Het bijvoegen van water verhindert het zuur worden. Daar de paarden deze aardappelbrij meestal te gulzig eten, mengt men ze met lang ge sneden haksel (3.5 c.m.) Verder is bijvoeren van 3 kg. hooi noodzakelijk. Wil men ook haver voeren, dan geeft men dit 's middags en dan geen aardappelen. Het werkvermo gen der paarden is goed, de dieren zweten evenwel dikwijls. Er wordt voor gewaar schuwd paarden die lange tijd hebben ge rust, en rijkelijk aardappelen hebben ge kregen, plotseling zwaar werk te laten verrichten. Ze zouden er ernstig ziek van worden Veulenmerriën voert men niet met aardappelen. Weinig rauwe aardappelen. Rauwe aardappelen worden slechts in geringe hoeveelheden verstrekt, hierbij ont staat. spoedig koliekgevaar. Gekiemde aard appelen zijn ongeschikt, (solanme in kie men). alsmede groene en droogrotte aard appelen. In de Deutsche Landw. Tierrucht van 3 Dec. '3S kwam een artikel voor van Prof. Dr. Engels, waarbij deze wijst op de publi caties van Dr. Gramtzki bovengenoemd en Dr. Richter. -Voor Koudbloedpaarden geeeft Dr. Richter op hij lichte arbeid 12 kg., mid delmatige arbeid 15 kg., en bij zware ar beid .20 kg. Niet méér dan 20 Kg. geven, en de dieren er langzaam aan wennen. Dc aardappelen gekookt of gestoomd voeren. Het kookwater weggooien. Hakvruchten. Bij het voeren van veel hakvruchten diént men aandacht aan de mineralen en eiwit voorziening te schenken. Hoewel het niet onze bedoeling is om te adviseeren zoo groot mogelijke hoeveelheden hakvruchten te voeren, zal men toch wel licht zijn voordeel met het bovenstaande kunnen doen. Ook voert men in beperkte mate a^n werkpaarden wel versche suikerbietenkop pen en bladeren. Over het algemeen is dit waterrijke voer minder geschikt, vooral wanneer het blad iets rot is geworden. Wil men, hetgeen vooral op dc groot ere akker- bóuwbedrijven met weinig rundvee wel voor komt, de paarden van October tot. De cember grootendeels of zelfs geheel met bietenafval voeren, dan worden wel alleen de koppen (zonder blad) geoogst. In het bijzonder is het dan voor paarden noodzakelijk te zorgen voor z i n d e 1 ij k winnen en verzamelen, en vooral rot blad verwijderen. De koppe gooie men niet op hoop jes op het land, maar direct in manden. Men kappe het blad niet te kort af, maar late er 2 a 3 c.m. bladsteel aan zitten. De koppen groeien dan weer gemakkelijker wat uit, en schimmelen en rotten minder snel. Na bevriezen beder ven ze spoedig. Worden ze schim melig en zacht dan is het niet al leen het suikergehalte verlaagd, maar veelal ook het gehalte aan werkelijk eiwit, terwijl er dan bo vendien gifstoffen ontstaan, die spe ciaal voor paarden gevaarlijk zijn. Men neemt wel 1550 kg. koppen in het rantsoen op. Ingekuilde bietenkoppen en -bladeren wor den op stal vooral naast voerbieten niet graag opgenomen. Wel verstrekt men ze in de wintermaanden ter vervanging van voerbieten enz. in perioden dat er niet ge werkt wordt. In de weide geeft men dit kuil voer wel vanaf Mei tot de nieuwe oogst. Hiervan geeft men dan tot 25 Kg. vSlÏL/1!*Dan Dampo inwrijven en inademen. M&J Wonderlijk zooals dat helptI v ~Ê/*s f" 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. KOOLBOETVERWARMING Naar men ons mededeelde is er nog geen afdoende regeling getroffen, waarbij de tuinbouwers de verzekering hebben, om, als de temperatuur in den komenden winter tot die laagte daalt, dat de kool in de boeten zonder verwaming van deze, zou bevriezen, zij dan voldoende petroleum kunnen krijgen, om de boeten op bepaal de temperatuur te brengen. Er wordt sinds verschillende weken aan deze rege ling „gewerkt", hoorden we zeggen, doch in kannen en kruiken is ze nog niet. Dat de tuinders hier zich eenigszins ongerust maken is zeer begrijpelijk, de kool in hun boeten vertegenwoordigt een waarde, waar van buitengewoon veel afhangt. De bestu ren van de tuinbouwvereenigingen, die de belangen van hun leden moeten beharti gen. hebben zich al onledig gehouden met pogingen, om voor de tuinders, die winter- kool in de schuur hebben opgeslagen, de eventueele beschikking te krijgen over vol doende petroleum, als het gaat winteren op eenigszins ouwerwetsche wijze. De betrok ken instanties zouden, het spreekt van zelf, niet liever willen dan aan den geuiten, rechtvaardigen wensch gehoor te geven, doch ook zij kunnen niet doen wat ze graag zouden willen. Als de mogelijkheid voor een voldoend beschikbaar stellen van pe troleum aanwezig is, dan zal voor de Noordhollandsche tuinders zeer zeker van invloed zijn de overweging, dat de voed selvoorziening ten zeerste is gebaat bij het gaaf en gezond houden van-de winterkool. Groote belangen zijn daarmee gemoeid cn het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland heeft dit ook begrepen en zich deze zoo gewichtige aangelegenheid ge wend tot de desbetreffende autoriteiten om voor de belangen der Noordhollandsche, en niet het minst de Langendijket tuinbou wers te bepleiten. Wij twijfelen niet, of deze pogingen zul len, als het maar eenigszins mogelijk is, tot succes leiden. Het is immers niet mo gelijk andere verwarming in de hoete'n aan te brengen, als men gunstig resultaat met de verwarming wil verkrijgen en dat is toch de bedoeling. Gebruikt men een ge wone kachel, met hout of steenkool ge stookt" (en hierbij spreekt ook de toewij zing van harde brandstof weer een woord je mee, dan krijgt de kool in de nabijheid van de kachel het te benauwd, terwijl de op verderen afstand te weinig van de ont wikkelde warmte profiteert. Met een pe troleumkachel (bij grootere boeten moeten er meer gebruikt worden)'krijgen alle dee- len der boet een beurt: men kan deze im mers verplaatsen, zoodat de kool ook op de zolders, overal op geregelde tijdstippen, eventjes kunnen worden „bijgewarmd". Een spoedige regeling mag wel tegemoet worden gezien. HET BEMESTINGSVRAAGSTUK. Het is opvallend, hoe weinig er aan Langendijk wordt gebaggerd. Wie door het groote Geestmerambacht vaart, komt tot de ontdekking, dat het maar enkele akkers zijn, die met bagger worden bemest. Groot is de tegenstelling met vorige jaren. Tal van arbeiders waren toen met dien arbeid bezig in werkverschaffing. De overheid droeg in de kosten voor een belangrijk per centage bij. zoodat de tuinders hun land op goedkoope wijze bemest kregen. Op 't oogenbli'k* bestaat die regeling nog. Zij is ingevoerd als werkverschaffingsobject, ten einde dus de arbeiders aan werk te helpen. Er zijn de laatste jaren voor deze streek zelfs nog meer van die objecten aangesne den, n.1. diepspitten -en grcppelen. Gaarne zouden de tuinders die werkzaamheden weer laten verrichten, doch er zijn geen werkkrachten voor beschikbaar. Dit is na tuurlijk een gelukkig verschijnsel (hoe min der werkloosheid boe liever!) doch de tuin ders grijpen er wat naast. Ware bet nu maar mogelijk, op andere wijze den bodem te verbeteren, hem althans in zoodanige conditie te houden, dat de intensiviteit niet afneemt. Een voldoende bemesting, oordeel kundig toegepast, met de bekende kunst meststoffen. zou in dezen een compensatie kun en zijn voor het gemis van dat andere. Nu is de voorziening van kunstmest op zich zelf weer een probleem, als gevolg van den oorlogstoestand, die met zich brengt een vermindering van den invoer van die kunst mest. Bij de toewijzing, die in verband hier mee moest worden ingevoerd, is de. tuin bouw er wel niet slecht afgekomen (de normen voor toewijzing bedroegen het dubbele en vaak nog meer dan die voor den akkerbouw), doch zooveel is zeker, dat men maar niet zooveel strooien kan als men wil. Onmogelijk is het niet, dat er straks wat meer werkkrachten vrijkomen: in den tuinbouw is het nu druk met kool halen en de inmaakfabrieken eischen vele arbeiders op. Dan kan er, bij open weer, nog wel gebaggerd worden, doch men be denke, dat niet iedereen voor dit werk geschikt is. Voor de tuinders was bet bo vendien prettig, te vernemen, dat het Kunstmest Distributie Bureau onlangs aan de Provinciale Vocdselcommissarissen heeft meegedeeld, dat. nu er een bevredigende aanvoer van kalimeststoffen mogelijk was. de normen voor de toewijzing van kali- meststoffen aanmerkelijk konden worden verhoogd. De mogelijkheid is dus niet uit gesloten. dat, als de aanvoer van kali- meststoffen goeden voortgang zou blijven houden, voor den tuinbouw nog wel 'n extra toewijzing zou kunnen volgen. Als dan nog wat meer arbeidskrachten vrij konden ko men voor het baggeren, clan zou het vraag stuk van een voldoende bemesting al aar dig in de richting van een vrij bevredigen de oplossing gaan. S/AT PANCRAS UITREIKING KLEEREN. Vrijdagavond werden in het Gemeentelijk vergaderlokaal de kleeren uitgedeeld, die, voor eenigen tijd zijn ingeleverd, om daar op 'n verklaring voor nieuwe te kunnen ontvangen. De commissie bad een zware taak. F,r wa ren vele blijde gezichten, doch ook moesten enkelen worden teleurgesteld, omdat het aangevraagde niet aanwezig was, of geen passende maat kon worden gevonden. Voor deze telcurgestelrlon i.s nog een nieuwe aan vraag gedaan. 102 stuks werden uitgereikt. De commissie bestaande uit de beeren C. de Pee, en J. van Kampen.Ncomt hiervoor een woord van lof toe. EINDELIJK BERICHT. Dezer dagen werd door de heer .Tb. Wlijn bericht ontvangen, dat zijn zoon Jan die tijdens den oorlog naar Engeland is vertrok ken, zich daar gezond en wel bevindt. Voor de ouders een groote geruststelling. Dit was de laatste soldaat uit onze gemeente waaromtrent geen zekerheid was en thans- is er niet één uit -onze gemeente gevallen. EERE AAN TANTE POS. De samenvoeging van de Gemeente Sint Pancras en Koedijk, onder de naam Vroo- nen, is reeds doorgedrongen tot Duitsch- land Door een ingezetene werd een kaart ontvangen, met als adres Vroonen, bij Alk maar. Zonder vertraging arriveerde de kaart op zijn bestemming. WIER1NGERMEER DE UITZAAI WINTERGANEN VRIJWEL AFGELOOPEN. Niet alleen de kalender herinnert ons aan den komenden wintertijd, ook op veld en akker en in de bosschen is dit op te mer ken .Immers de goudgele vallende bladeren in onze nog jonge bosschen zijn stille waarschuwingen, dat de natuur gaat in- slanen. Ook de uitzaai van de wintergranen is bijna ten einde en dit is noe slechts een kwestie van eenige dagen. De algemeene indruk is, dat er niet in do ruime mate van het voorgaande jaar wintergranen zijn uitgezaaid, zoodat verwacht m,ag worden, dat er naar verhouding meer zomergranen zullen worden uitgezaaid. ALKMAAR 1—VRONE 1 2—1 Vrone verliest de toss en trapt af. AI di rect ontwikkelt, zich een vlug, over het. ge- heele veld verdeeld spel. Het eerste werke lijke treffen is voor het Alkmaar doel. een hoog schot komt juist tegen de lat, zoodat deze prachtbal verloren ging; eenige cen timeters lager, en de keeper had kunnen yisschen. De spelers zijn vrijwel van gelijke kracht, het spel verplaatst zich steeds van doel tot doel, de aanvallen van Vrone zijn gevaar lijk doch worden slecht benut, tot plotse ling een teruggeschoten hal wordt inge schoten. Het doelpunt wordt echter wegens buitenspel niet toegekend. Tot cle rust. gaat steeds het spel gelijk op. en met een blanco stand wordt de thee ge bruikt. Vlak na de rust als de Alkmaar backs even twijfelen wordt hun dat noodlottig, want hoewel de Vrone spelers elkander in den weg loopen, wordt toch onhoudbaar gescoort. 01. Alkmaar komt nu echter geweldig in ac tie en steeds opnieuw worden aanvallen ondernomen. Vrone laat verschillende opge legde kascn onbenut. Met een scherp omge haalde bal' van rechts weet Schoonhoven, zijn kans te benutten, onhoudbaar zit de hal in de linkerbovenhoek 11. Al doen de Vrone-manncn nog zoo hun best, er zitten te veel zwakke plekken in hun gelederen. Alkmaar zet al op al en dezelfde speler weet nogmaals te scoren, 2—1 Na nog 5 minuten spelen, komt met dezen stand het einde. PETTEN 2—WINKEL 4 5-t). Doordat 't 2de elftal van Petten geen spelers aan het eerste had moeten afstaan kwam het uit in een zoo sterk mogelijke formatie, waartegen Winkels vierde niet opgewassen bleek. P. speelde het eerst voor den krachtï- gen wind en was doorloopend in de aanval, doch wist niet te scoren. Eerst nadat een de W.-spelers den hal in eigen doel getrapt had. wist de rechtsbinnen van Petten voor de rust den stand op 20 te brengen. Tegen den wind liep de P. machine soe peler en geleidelijk brachten de blauwhem- den door hun mid-voor eri rechts-binnen den stand op 50. Scheidsrechter Wieren leidde correct. Voor het eerst in haar geschiedenis is de voetbalvereeniging Petten er in geslaagd een adspiranten-elftal aan de competitie te doen deelnemen. De jongelui maakten de verre reis naar Oudkarspcl, waar ze een puntloos gelijk spel bevochten. Een goed be gin! SLOOTDORP. DS. NIJHOLT VLf,siT EEN SCHUIVER. Als gevolg van het vastloopen van een regenpijp in de motorketting, sloeg Ds. Nij- holt met de motor over den kop. Gelukkig kan worden gemeld, dat dominee zich daarbij niet hlesseerde. NOG EEN SLIPPER. Door de plaatselijk gladde weg, wegens het bietenslijk, maakte de jachtopziener v. d. S. èen slipper, waardoor hij met zijn motor en al een tuimeling maakte. Eenige materjeele schade was het gevolg. MIDDENMEER. BEGRAFENIS Ds. CHR. v. d. VLIET. Naar wij vernemen zal de begrafenis van den overleden Ds. C. v. d. Vliet plaats vin den a.s. Woensdag op de algemeene be graafplaats te Zeist-. Vandaag zal Ds. H. van Twillert een speciale rouwdienst leiden in de Geref. Kerk te Middenrneer. De unnterkool is voor een groot deel binnen vooral de roode er zijn er, die klagen, ook die te vreden zijn, anderen die boffen de voorraden zullen wel niet groot zijn dat is meer gebeurd en toch bevredigende resultaten hooge prijzen deden dat dit wórdt nu niet verwacht de or dening zal echter ivel voor een loonende uitkomst zorgen iets, wat de tuinders altijd hebben be pleit enkele cijfers van veiling- omzetten groote vooruitgang te genover vorig jaar aardappel- handel ligt stil tomaten worden niet meer aangevoerd aanvoer rammenas wordt minder idem wortelen zeer bevredigende prij zen weinig bieten prijzen uit eenloopend ook wat minder roode kool vrijwel dezelfde prijs boven 6 weinig verkocht ge le kool, weinig aanvoer, iets goed- kooper aanvoer Savoye en groe ne kool niet veel bloemkool matig in prijs weer aanvoer van witte kool zelfde prijs even als Deensche wite en Succes du re snijboonen minder uien en iets lager voor gewone en grove aanvoer druiven heel wat andij vie niet duur. Verschillende tuinbouwers hebben op het oogenblik het grootste gedeelte van hun winterkool in de schuur. De roode is bijna alle geborgen. De meeste is niet aan Lan gendijk zelf geteeld, maar „buitenom" in de polders. Van velen onder hen hoorden wij, dat de oogst niet tegenvalt, van wei nigen dat hij slecht is. terwijl sommigen best hebben geteeld, Met het binnenhalen der gele kool is men nog druk bezig. De oogst en ook de kwaliteit konden heter zijn. Bladluizen hebben nadeelig op de kwa liteit gewerkt en gebrek aan zonnewarmte heeft de laatste twee maanden den groei belemmerd. Deensche witte kool is middel matig, zoodat de koolvoorraden wel niet zeer groot zullen zijn in den komenden winter. Dit is wel eens meer gebeurd en toch is hét voorgekomen, dal de finan- ciëele resultaten erg meevielen. De prijzen maakten dan goed wat aan den oogst ontbrak. Dat was in normale lij den; nu zijn de tijden buitengewoon, met gewijzigde economische opvattingen. De or dening beheerschte toen nog niet de econo mie cn den handel. Nu is dit anders, zoodat de hooge prijzen, abnoimaal hooge prijzen mag men wel zeggen, van toen nu wel tot het verleden zullen behoo- ren.- Uit verschillende uitlatingen van hen, die iets te zeegen hehhen in zake ordening. waaronder prijsrege ling is begrepen, mag worden op gemaakt, dat de prijzen zoodanig zullen worden vastgesteld, dat daar in de productiekaarten en een on dernemerswinst zullen worden verdisconteerd. Als dat het geval is, dan zullen de tuinders krijgen, wat ze de laatste jaren als noodzakelijk hebben bepleit. De hoogere kosten, die het bedrijf als gevolg van de te genwoordige tijdsomstandigheden nu heeft te dragen, zullen dan on getwijfeld in de prijsbepaling hun uitdrukking, vinden. Ook nu wordt daarmee reeds rekening gehouden. Als men nagaat de bedragen, die weer aan de veilingen de laatste maand ziin omeezef, dan kunnen de tuinders toch niet ontevreden zijn over den gang van zn kon. 7oo had de veiling van den Noorder marktbond over October 1939 een omzet van f 154.500 en over dezelfde maand van 1940 niet minder dan f 2.66.300, dat is een vooruitgang van 72 pet. Nog sterker spreekt deze vooruitgang van den omzet hij de vei ling van de L.G.C.. die van f 144.650 in October 1939 tot f320.000 in de afgeloopen maand of met 122 steeg. Nu is het waar, dat de hoeveelheid producten, in de genoem dé maanden verhandeld, in October 1940 voor sommige soorten aanmerkelijk groo- ter was, doch die toename heeft niet alléén de financiëele omzet in die mate doen vermeerderen, doch ook de prijzen. Ook in vorige maanden is een beduidende vooruit gang te constateeren geweest en met vrii groote stelligheid mag dit ook voor de ko mende maanden worden verwacht, zoodat zeer zeker door de tuinders onder gunsti ger omstandigheden wordt gewerkt. Met den handel in aardappelen, als ge- gevolg van de getroffen' maatregelen met betrekking tot het vervoer, is het momen teel afgeloopen. In October is de aanvoer nog van groote heteekenis geweest. Dat blijkt heel duidelijk bij de. Broeker vei ling. Daar werden in de afgeloopen maand nog 1.843 000 Kg. aangevoerd, in October bedroeg die hoeveelheid slechts 632.000 Kg. Het is te verwachten, dat November het tegenovergestelde hpeld zal vertoonen, al is het dan met kleinere hoeveelheden. Met don aanvoer van tomaten is het ook gedaan. De tomalenkweekers hadden over October niet te klagen: nog ongeveer 21.000 Kg. hebben zij toen aangeboden te gen 1300 Kg. in October 1939. Ook met de rammenas loopt het op een eind. Ren geringe hoeveelheid werd Rechts aangevoerd; ze werd verkocht voor f 2,70 per 100 Kg. Wortejen kwamen er ook minder. De drukte met het kool binnenhalen zal hier van wel gedeeltelijk de oorzaak zijn. Voor dit nrnduct werden goede prijzen gemaakt. De B-sorteerijig was favoriet: zé werd ver kocht voor f 2.703.50. Voor C werden ook nof goede prijzen betaald en wel van f2.40 —2 90 A werd voor f 1.RA—1.80 verkocht. De aanvoer bedroeg ruim 10 spoorwagens. Bieten kwamen er al heel weinig. Al naar gelang van kwaliteit en gewicht werden ze verkocht voor f 1.503.60. Ronde kool werd Tets minder aangevoerd dan de laatste weken. Tn totaal kwamen er rond 30 spoorwagens, aan heide veilin gen ongeveer evenveel Tn de nrijzen kwam rnasr weinig verandering. Maar zelden 'roffen we epn noteering van f 3 aan. die dan hesteed werd voor de zware exem plaren of soms voor afwijkend goed. Prii zen van f 6 of hooger kamen ook hij uit zondering voor. Enkele partijtjes werden tegen die prijzen, in maximum f 6.60. ver kocht. De meeste roode kool ging weg voor f 3.60 tot ruim f 5. welke prijsverschillen dan meestal bepaald werden door het ge wicht. waarbij mooi klein goed van onge veer 3 pond favoriet was. Ook kwam er wat minder gele kool. On danks een betrekkelijk klein aanbod, liepen de prijzen iets achteruit. Het was een groo te zeldzaamheid, als f 4 werd betaald. Veel werd verhandeld tegen prijzen, liggend tus- schen f 2 90 en f 3.50. Uitgezochte partijtjes kwamen iets hoven dien laatsten prijs tot f 3.80 en f 3.90. Bij de eele kool sloot zich de Savove aan. De meeste kwam aan de Broeker veiling. TTier waren weinig prijs- -chommelingpn. Bijna alles werd voor f2.90—3.10 verkocht. Ook groene kool sloot zich daarbij aan met f 2.90. Succeswitte f3.—. Met den aanvoer van bloemkool liep het ook achteruit. De prijs van eerste soort liep van f 7.50—f9 en van t-weede van f2 104.70. Dpz.e week werd de aanvoer van witte kool weer hervat met ongeveer 70 spoor wagens aan heide veilingen. Meestal werd hiervoor f 2.50 betaald, ofschoon een ge deelte van mindere kwaliteit tot f 1.60 opbracht. Dan kwam er ook heel wat Deensche wit te kool. waarvan een belangrijk deel voor den inmaak van zuurkool, vooral de gro vere sorteering. werd gekocht. De prijs hiervan was iels hooger. De beste werd ver kocht voor f 2,603.20. overigens werd van' f 1.50 tot hoven de f 2 betaald. Nog enkele kleine partijtjes snijboonen uit de kassen werden aangeboden. Een goe- dp nrijs werd er voor betaald n.I. van f 27.90—31.90. Uien kwamen er minder dan de laatste weken: er was toen ook al zoo veel ver kocht. dank zij de beste prijzen. Deze week waren die ook weer goed. ofschoon ze iets lager waren. Aanvankelijk werd voor ge wone gele uien rog f 8.707.20 betaald, later lagen de noteeringen tus^chen f 5.50 cn f 6.30. een enkel partijtje iets hooger. Grove uien zakten iets minder: ze brachten f 5.80—6.50 op. voor enkele aanvoeren iets meer. Drielingen werden verkocht voor f4 4.90. een kleine verbetering, terwijl nen ook iets heter was met f 44.80. Stek werd verhandeld voor f .33.70. Weinig druiven Vamen er. Voor Alicante werd f 24.10 41.30. al naar kwaliteit, betaald. Dan wer den nog groote partijen andiivie aange boden. die voor f 11.60 werden verkocht, nrivzen die nog wel iets hooger mochten zijn.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5