N1PPER EN PELLE Hef meisfe Noord en Zuidhollandsche Redding Mij. bestaat 116 jaar Twee diefstallen opgehelderd N. in de taxi 580 pakjes thee gestolen In'everen vao vuurwapenen Overtreding van de' wet op de prijsopdrijving Radioprogramma V De Noord- en Zuid Hollandsche Redding Mij- bestond gisteren 116 jaar, een feit, dat bij gewone instellingen zonder meer voorbij zou zijn gegaan. Het Bestuur herinnert onze i&ndgenooten echter wel aan dezen dag, omdat zonder de onmisbare steun, ook van particulieren, het werk onmogelijk is en derhalve hoopt het, dat vele landgenooten van hun daadwerkelijke' belangstelling voor het onmisbare werk, dat de N.Z.II.R.M. ge durende tal van jaren verricht, zullen doen blijken. Daar de kans op vliegtuigongelukken be langrijk is gestegen, moest de paraatheid van het reddingwezen aanzienlijk worden opgevoerd, waardoor de kosten aanzienlijk hooger zijn geworden. Het is voor. de man nen der reddingbooten, die vrijwillig in zee gaan om anderen te x-edden, een eereznak, om te voorkomen, dat menschen voor onze kust vex'drinken. Meer dan ooit verdienen deze helden der zee, die onder de gevaarlijk ste omstandigheden hun zware taak ver richten, den dank van iedei'en Nederlander. Zij mogen erop vertrouwen, dat het Ncder- landsche volk de N.Z.H.R.M. in staat Blijft stellen, haar materieel iri stand 1e houden, zoo noodig te verbeteren. Bovendien denke men aan de pensioenen en gratificaties, wel ke aan oud-redders worden uitgekeerd. De Haagsche politie is dezer dagen door het aan het licht brengen van eeri kleeding diefstal eveneens op 't spoor gekomen van een belangrijke morfincdiefstal. Vrijdag 24 October stond in de Emants- straat in Den Haag een transportrijwiel on beheerd. waai-op eenige doozen met kleeding inhoudende heerencostuums. winterjassen en een dames-bontmantel. I-Ict rijwiel werd ontvreemd ten nadeele van een kleedingfir- ina in de Hoogstraat te Den Haag. Al spei^ rende kwamen de politiemannen tot de con clusie, dat een oude bekende, die i'eeds een paar veroordeélingen achter den rug had voor diefstallen, n.1. de 21-jarige bloemist H. van. T., wel meer van deze affaix-e zou af- wetén. Van T. werd geschaduwd en verle den week Maandag zag de politie hem naar een familielid in do van Bassenstraat gaan n.1. den 32-jarigen schipper B. J. B.. Ter wijl hij hier op visite was, verscheen al spoedig de 33-jarige grondwei'ker C. S., die hekend stond als de vroegere compagnon van van T. Deze verdween eveneens in de woning. De politie achtte het raadzaam een inval in de woning te doen en dit had in zooverre geen resultaat., dat de gezochte i kleeding niet werd gevonden. Men deed echter.wel een andere ontdekking. In een nict-brandende kachel werd een doos gevon den, welke 30 ampul ten morfine bevatte en bovendien een injectiespuit. Geen van het drietal verklaarde iets van de herkomst van deze artikelen af te weten, doch de po litie vond aanleiding hen te arresteeren. Bovendien werd nog aangehouden de 19-ja- rige diestbode Mei. F. die een kennis van van T. bleek te zijn «1 eveneens in de woning aanwezig was. Na lang zoeken leidde het spoor van de ontvreemde morfine naar Eindhoven, waar bleek, dat van T. de morfine gekocht had van een zekere S., verpleger aldaar. S. werd door de politie, in Eindhoven gearresteerd en vast kwam te staan, dat de morfine en de injectiespuit inderdaad in Eindhoven waren gestolen. Wat de ontvx'eemde transportfiets betreft, kwam aan het licht, dat van T. op den be- wustcn avond in gezelschap van het fami- FEUILLETON De kapitein keert terug. 1. „Kom, haast je een beetje!" 2. De kapitein en Cooky heb ben intussen de woonschuit teruggevonden, waar zg de terugkomst der jongens wil len afwachten. 3. „Wat zeg je er wel van, dat de jongens mtJn zoontje ge vonden hebben. Ik weet niet hoe ik ze daarvoor nog be lonen meet. Ze konden hier eigenlijk al zijn". Nipper en Pelle moeten en zullen gevonden worden. 1. De kracht van Waw Hoo schijnt zeer groot te zijn. Zo maar, zonder de minste in spanning urekt hij Jumbo uit de valkuil. 2. En nu gaat het er onder 'n geweldig lawaai vandoor om Nipper en Pelle te hulp te snellen. lielid B. dezen diefstal had gepleegd. De doozen hadden zij meegenomen en het trans portrijwieL bij donker in het water van den Zeidwal gegooid, waar dit thans door de politie is opgevischt. De kleeding hadden zij verkocht voor f 10.aan den 31-jarigen brandstoffenhandelaar B. A., die sinds kort het opkoopersbedrijf uitoefende. Deze werd eveneens gearresteerd alsmede de broer van van T., die ook 'n rol in dezen diefstal had gespeeld. De kleeding, welke een waax-de vertegen- woordigde van f 600.— is in een pakhuis aan de Paulus Potterstraat in beslag geno men. In den nacht van Zondag op Maandag is te Zaandam ingebroken in een theemaga zijn. toebehoorende aan de fa. Terwee. De buit, die den nachtelijken bezoekers in den schoot viel, bestond uit 580 pakjes thee van een ons. door P. G. WODEHOUSE HOOFDSTUK I. Daar het oude, historische kasteel Beipher In het graafschap Hampshire hoofdzakelijk het tooneel van dit verhaal is, zou het een aangename taak zijn, om met een uitvoerigè beschrijving van de plaats, gevolgd door eenige bijzonderheden betreffende de geschie denis der Earls of Marshmoreton, die het sinds de vijftiende eeuw in bezit hadden, te ginnen. Jammer genoeg werkt in deze dagen van koortsachtig gejaag een romanschrijver tot zijn nadeel. Hij moet pardoes in zijn verhaal vallen, met even weinig voorbereiding als hij noodig zou hebben, om in een in beweging zijnde tram te springen. En even vlug en handig, als een konijntje, dat bij zijn ontbijt verrast wordt, moet hij weer van het onder werp afglijden. Anders wordt hij weggewor pen en gaat het publiek naar de bioscoop. In het kort moet ik even opmerken, dat de tegenwoordige Lord Marshmoreton weduw naar en achtenveei'tig jaar oud is, dat hij twee kinderen heeft, een zoon, Pecy Wilbra- ham Marsh, Lord Beipher,. die op het punt staat zgn een-en-twintigsten verjaardag te vieren, en een dochter. Lady Patricia Maud Marsh, die pas twintig geworden is; verder fungeert als chatelaine van het kasteel Lady Caroline Byng, een zuster van Lord Marsh- nxoterton, die met den schatrijken mijn-eige naar Clifford Byng getrouwd geweest is. Een Paar jaar na hun huwelijk stierf hij: boos aardige menschen beweren, dat zg zijn dood verhaast heeft. Dan heeft ze nog een stief zoon Reginald. Geeft me tijd om deze paar feiten te vermelden en ik ben klaar. Aan het gloriergk verleden der Marshmoretons raak ik zelfs niet. Gelukkig is het litterair verlies niet on- De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, maakt op verzoek van den Befehlshaber der Ordnungspolizei het volgende bekend. De offlciex-en van het voormalige Neder- iandsche legér dienen hun in eigendom toe- behoox-ende vuurwapenen en munitie voorzoover zij deze nog voorhanden hebben bij het hoofd van plaatselijke politie hun ner woonplaats in te leveren, aangezien voor hen, na de demobilisatie van het Neder- landsche leger, de door het oppercomman do van het Duitsche leger, uitgevaardigde „verordening beti'cffende wapenbezit in het bezette gebied" van 15 Mei. tezamen met de betrekkelijke bekendmaking van dien da tum in hun geheel gelden. Het niet-nakomen dezer verplichting tot inlevex;.ing zal overeenkomstig de strafbepa lingen der zooeven vermelde verordening worden gestraft. Voorts wordt de bevolkirxg in haar geheel nogmaals nadrukkelijk gewezen op de ver plichting tot inlevex-ing van vuurwapenen en munitie. Door het niet-nakomen der verordening betreffende het wapenbezit in het bezette gebied stelt men zich aan zware straffen bloot. Bommen op Nederland In de twee. afgeloopen nachten zijn ver schillende bomaanvallen op Nederlandsche plaatsen gepleegd. Bijna alle bommen vielen op 't vrije veld of in het water.. Door lucht druk en scherven zijn eeiligc huizen bescha digd. Een huis moest ontruimd worden. An dere huizen kregen glasschade. Zoowel brandbommen als brisantbommen zijn ge worpen. Pex-sonen hebben geen letsel beko men. De Aixxstordamsche politie heeft een mooie vangst gedaan. Dank zij haar speurderszin bevinden zich op het oogenblik twee Lim- bux-geis en drie Amstei-dqinnxers in verze kerde bewaring, die zich schuldig gemaakt hebben aan overtreding van de wet op de prijsopdrijving. Rechercheur Blonk had er lucht van ge- ki-egen, dat er een partij thee te koop was aangeboden en had met de handelaren een afspraak gemaakt op de hoek van de 'Ut rechtse hes tra at en het Fredèriksplein. Een disti-ibutie-ambtenaar trad op als koo- per. Op het afgesproken tijdstip kwam de par tijen gisterenochtend bijeen. Het geheele ge zelschap toog naar een pakhuis in de Wil- librordnsstraai, waar de aangeboden partij van 40 kisten thee, 4.000 pond, opgeslagen lag. Deze kon de kooper ovex-nemen voor een bedrag van fl 15.000 Hierop ontpopten zich de belangstellen- dexx als zijnde van de recherche. De vijf handelaren weiden opgebracht, de geheele vooi-raad thee werd in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. GRAMMENS op de Brusselsche beurs Tal van overtredingen tegen do taalwetten geconstateerd. Vorige week heeft de heer Grammens een inspectiebezoek gebracht aan de beui"S van Brussel. Cher de geheele linie constateerde hij overtredingen van de taalwet Al de publi caties, uitgaande van het beursbestuur wa ren eentalig Fransch. Voorts constateerde hij, dat de briefwisseling voor het Vlaam- sehe taalgebied niet altijd in 'het Necjer- landsch was. De aanvragen om toegang te krijgen to het e'xamen voor wisselagent, alsmede de aanvragen voor gedelegeerden en ander personeel bleken evenmin te be staan op formulieren, in de taal van vijf millioen Vlaamsch sprekenden. Het blad „Volk en Staat" meldt, dat de ontvangst door den voorzitter coiTeci was en het zegt er niet aan te twijfelen, dat al de diensten en het opschrift op het hcxxrsgebouw voor het nieuwe jaar volledig tweetalig zullen zijn. Volgens de wet maakt de heer Gram mens een rapport op van de overtredingen en stuurt dit naar het ministerie, dat aan de bevoegde beurscommissie en het stads bestuur een maand tijd geeft om alles in orde te brengen. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. NCRV-uitzeijding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek lopn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Marcando-ehsemble en gramofopnmuziek. 3.00 Christ. lectuur. .3.30 Gramofoonmuziek. 3,50 Viool, piano en gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gx-amofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Hartvelt-kwartet (opn.). 6,00 Gramofoonmuziek. 6.15 NCRV-Harmonie-orkest fopn.). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsbrichten ANP en sluiting. Hilversum II, 301.5 m. V A RA- uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramcöfoonmuziek 8.30 Orgelspel. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Mox-genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Esmeralda en soli9t. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.30 Gramofoonmuziek, herstelbaar. Lord Marshmoreton is zelf be zig aan de historie van zijn geslacht, die, als lordschip ze af heeft, stellig op geen enkele boekenbplank zal ontbreken. Wat verder het kasteel en het park betreft, de modelboer derij en den amberkleurigen salon inbegrepen, ge kunt ze iederen Donderdag, wanneer Bei pher voor het publiek geopend wordt tegen entrée van één shilling per persoon zelf be zichtigen. Keggs, de buttler, neemt het geld. dat voor het een of ander liefdadig doel ter plaatse bestemd is, in ontvangst. Althans dat is de bedoeling. Maar booze geesten, met Al- bert. den chasseur aan het hoofd, fluisteren, dat Keggs die shillings opsteekt en ze bg zijn niet onaardig spaarpotje voegt op de Boeren- en Handelsbank, links van de Hoogstraat in het dorp Beipher, vlak naast het Oudeman nenhuis. In verband hiermee, kunnen we alleen zeg gen, dat Keggs veel te veel van een erg heili gen bisschop heeft, om zich met dergelijke practijken in te laten. Aan den anderen kant kent men Albert Keggs. We zullen het maar blauw blauw laten. Natuurlijk schijn bedriegt. Ieder, bijvoor beeld, die om elf uur op zekeren Juni-morgen voor den hoofdingang van het kasteel had ge staan. zou zich licht vergist hebben. Zoo iemand zou vermoedelijk de gevolgtrekking gemaakt hebben, dat de dame van middel baren leeftijd, die er zoo heel gedecideerd uit zag en bij den rozentuin met den tuinman stond te praten en te kijken naar het jonge paar, dat op het terras beneden heen en weer drentelde, de moeder van het mooie meisje was en dat ze glimlachte, omdat ha»' doch ter pas geëngageerd was met den langen jongeman met liet prettige gezicht naast haar. Sherlock Holmea zou er zelf de dupe van geworden zijn. Je hoort het hem in een van zijn glasheldere betoogen, met de altijd juiste gevolgtrekkingen, aan Watson uitleggen. Ja, Watson, 't is de eenige verklaring. In dien de dame alleen den tuinman een com pliment over zijn rozentuin gemaakt had en als haar glimlach alleen het gevolg was van het keurig uitzien van dien tuin, dan zou een weerkaatsing van haar glimlach op het gezicht van den tuinman te lezen moeten zijn, maar. zooals je ziet, kgkt hij gemelijk en norsch. Nu was de tuinman dat wil zeggen de gezette man .met verbrand gezicht, in over hemd en grove werkbroek, die met gefronste wenkbrauwen in een kan met een oplossing van walvischtraan tuurde - feitelijk de Earl of Marshmoreton en voor zgn gemelijkheid bestonden twee redenen. Hij vond het 'vex-ve- lend, als hij aan het werk was, gestoord te worden en bovendien werkte Lady Caroline Byng hem altijd op zijn humeur en nooit meer dan zooals nu, nu zg bespiegelingen hield over een moge'gken roman tusschen haa» stiefzoon Rpggie en his lordships dochter Maud. Alleen rijn intieme vrienden zouden in die eigenaardige gedaante in werkbroek den zeven den of Marshmoreton herkend hebben. De Lord Marshmoreton, die zich af en toe in Londen vertoonde en om dan bijzonder de aan dacht te tx-ekken met bisschoppen in de Athe neum Club lunchte, was goed gekleed, een per soonlijkheid van wie niemand zou verwachten, dat hij zijn Stevige been en ooit in iets anders dan het fijnste laken stak. Maar als ge eens even „Who's Who" op wilt slaan bij de M. zult ge op de plaats, die aan den Earl gewijd is, de woorden ..Liefhebberij-Tuinieren" vind- rlen. Waaraan hij in een vlaag van nederigen trots nog toegevoegd heeft: Eerste prijs voor Hybrid Theerozen, bloemententoonstelling in de Temple, 1911. De woorden spreken voor zichzelf. Lord Marshmoreton was nooit gelukkiger dan wanneer' hij tusschen z\jn rozen zat. Hij leefde voor zgn tuin. Liefde die anderen hun familieleden toedroegen, koesterde Lord Marshmoreton voor zaad, rozen en humuslaag. Haat die sommigen van zgn standgenooten gevoelden voor socialisten en volksopruiers, bewaarde hij voor slakken, luis en voor dat kleine geelachtige witte insect, dat zoo door en door verdorven is: soms wordt het roosmijt en anders blaaspoot genoem Lord Marsh moreton was doodeenvoudig vriendelijk en op geruimd. maar zat hg temidden der rozenbe- lagers, dan werd hij moorddadig en richtte even groote verwoestingen aan als. Attila de Hun en Genghis Khan. Blaaspooten zitten aan de onderzijde der rozebiaden en zuigen het sap op, waardoor de blaren geel worden; Lord Marshmoreton kende op dat punt geen ge nade en hg zou zelfs zijn grootmoeder, had hij haar onder tegen een van zgn rozen aan ge vonden, het vocht opzuigend, een bad van wal vischtraan gegeven hebben. Alleen 's avonds na het eten was hij niet lan ger de hardwerkende zwoeger, maar werd. hiertoe aangespoord door Lady Caroline, die hem op dat punt nooit met rust liet, de aristo craat, en trok hij zich in zijn studeerkamer terug, waar tij, bijgestaan door zijn bekwame secretaresse, Alice Taraday, aan de Geschie denis van zijn Geslacht werkte. Het lijvige boek schoot evenwel slecht op. Tien uur in de buitenlucht maken iemand slaperig en maar al te dikwijls viel Lord Marshmoreton midden in een zin in slaap, tot groote ergernis van Miss Tareday. die een nauwgezet meisje was en graag haar salaris verdienen vilde. Het pagrtje op het terras had zich omge draaid. Op het gezicht van Reggie Byng, die 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor-de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter vaxx ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Brabantscli praatje en nieuwsbe- richten ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Dultsch). 7.15 Wjj beginnen den dag, 7.30 Berichten (Engelsch). 7:45 Geestelijke muziek (gr.pl.). 8.00 Nieuwsberichte!) ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten Duitsch. 11.30-^11.45 Berichten En gelsch). 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten. 12.30 Berichten (Duitsch). 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Musiquette (1.301.45 Berichten En gels), 2.00 Berichten (Du tsch). 2.15 Gramofoonmuziek (2.302.45 Berichten Engelsch). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Rococo-octet. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Musiquette. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en cyclus „De waterwegen in West-Europa". 6.00 KRO-Melodisten. 6.30 Bei'ichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7-007.15 Bi-abanfsch praatje en nieuws berichten AVP en sluiting. zich over Maud heenboog. lag ernst en bezie ling en zelfs op een afstand kon men zien hoe de oogen van het meisie straalden bij hetgeen hij haar vertelde. Ze hing aan zijn lippen. Ladv Caroline's glimlach werd steeds meer genadig. „Wat is 't toch een aardig paar,"' mompelde ze. ,,Ik zou wel eens willen weten, wat die goede Reggie zegt. Misschien op dit oogen blik..." Ze brak af met een zucht van tevredenheid. Die zaak had haar een heeleboel strijd gekost. De goede Reggie gewoonlijk zoo plooibaar in haar handen, had een onmerkbaren tegenzin aan den dag gelegd, om zijn beminnelijke per soonlijkheid Maud aan te bieden niettegen- staandestaande zgn stiefmoeder nog nooit, zelfs niet in het publiek, waar haar redenaars talent schitterde, welsprekender was geweest dan toen zij hem de voordeelen der partij voor hield. Niet dat Reggie iets tegen Maud had. Hij gaf grif toe, dat hij haar heel aardig vond, soms ging hij zoo ver, te beweren, dat zg on betaalbaar was. Maar hg had geen zin om haar te vragen zijn vrouw te worden. Hoe kor Lady Caroline ook weten, dat Reggie's geheele we reld, voor zoover ze nie£ door racing <.ars en golf werd ingenomen, vervuld was van Alice Taraday? Reggie had 't haar niet verteld. Hg had 't zelfs niet aan Miss Taraday verield. „Wie weet, of op ditzelfde oogenbiik," ging Lady Caroline door, „de lieve jongen haar niet vraagt." Lord Marshmoreton bromde iets onverstaan baars en bleef onderzoekend in het vreeselijke brouwsel staren, dat hij voor het ongedierte had klaargemaakt. „Eén ding is gelukkig," zeide Lady Caroline. „Ik bedoel, dat Maud geheel over die dwaze bevlieging voor dien man, dien zij den vorigen zomer in Wales ontmoette, schijnt heen te zjjn. Als ze nog aan hem dacht, zou ze niet zoo vroolijk zijn. Ik hoop, John, dat je nu zult toegeven, dat ik gelijk had, toen ik haar hier feitelijk gevangen hield en er voor zorgde, dat zij toevallig, noch met opzet dien man weer "•ntmoeite. Er wordt beweerd, dat als je -JKaar niet ziet, je juist nog meer van elkaar gaat houden. Onzin! Een meisje op .den leeftijd ian Maud is ieder oogenblik verliefd. Ik ben er zeker van, dat ze hem al bijna vergeten is." „Hè?" informeerde Lord Marshmoreton. Zijn gedachten waren ver weg geweest, ver diept in groene vliegen... ,,Ik sprak ovër dien man, dien Jlaud ont moette. toen ze bg Brenda in/Wales was „O Ja!" (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1940 | | pagina 7