HET WITTE HUIS Unit de eeltige groote neutrale staat Nog steeds strijd om GALLABAT Drank verstoorde het huwelijksgeluk Fleurig en fraai, maarmet een noodlottig verleden. Hoe het Witte Huis voor vele presidenten een ongelukshirs werdl „De heerscher van het Witte Huis is de gevangene van 130 millioen individuen, die hem in de vier jaar van zijn ambtsperiode geen oogenblik de kans geven, de oogen te sluiten Ziedaar hoe een Amerikaansch journa list zich onlangs uitliet over de klassieke woning van den President van de Ver. Staten: Het Witte Huis. Niet gering is het aantal journalisten, dat in den loop der jaren in de gelegenheid was uitvoerig verslag te doen van de in richting, de atmosfeer en de bewoners van het wereldvermaarde Witte Huis in Was hington, de ambtswoning van den Presi dent ,met zijn rijke, bezienswaardige ont vangzalen, vergader- en wachtkamers, dat nu opnieuw in het brandpunt van de be langstelling staat. Veel hebben wij gehoord over de gemoedelijkheid, die in dit prach tige huis rondgaat, over de verrukkelijke tuinen, waarin het hoofd van den staat zoo gaarne met de zijnen wandelt, over de zonnige, witte werkkamer met zijn monu mentale deuren en tuinramen. Maar er is ook nog eca ander, een min der opwekkend aspect aan het Witte Huis en dat is de tragiek, waarmee zooveel van zijn bewoners kennismaakte. Daarvoor moeten wij eens even in de ge schiedenis teruggaan en dan ziep wij ter stond, dat nagenoeg ieder presidentsgezin vóór Franklin D. Roosevelt, door een merk waardige reeks ongevallen en ongelukken in het Witte Huis getroffen werd. Nauwelijks was het presidentspaleis ge reed gekomen en door president James Madison betrokken, of de Engelschén sta ken in 1814 het gebouw in brand, waardoor het groolendeels werd vernield. De presi dent en zijn gezin moesten in het holle van den nacht vluchten om de gevangen neming te ontgaan, en vond voor langen tijd onderkomen bij vrienden in den' staat Virginia. Tijdens de overhaaste reis, die ii> die dagen natuurlijk nog met paarden en wagens geschiedde, viel de vrouw van den president zóó ongelukkig, dat zij een been brak en voor de rest van haar leven kreu pel bleef. Nadat het Witte Huis in 1817 weer op gebouwd was, bracht het meteen zijn nieu wen bewoners veeljarig ongeluk. President James Monroe vond het gebouw bij zijn intrek nog lang niet geheel gereed en na genoeg onbewoonbaar. Om echter zijn ambtsplichten in het Witte Huis te kun nen aanvaarden en niet op de langdradige en omslachtige bewilliging der gelden door het Congres te wachten, verstrekte hij, voor- loopig, uit eigen middelen het noodige geld ter voltooiing van het gebbuw. Doch tot .£ijn dood. in 1831, was het Congres liet nog altijd niet eens geworden of, en hoe veel van de voorgeschoten gelden aan den president zouden worden vergoed, zoodat Monroe in armoede en noodruftig stierf. Zijn vrouw had zich reeds tijdens Mon- roe's ambtspériode wegens een zenuwbe roerte op het land moeten terugtrekken. Het leven van president Andrcw Jackson in het regecringsgebouw, viel letterlijk van den eersten dag onder een schaduw. Zijn vrouw was, in eerste huwelijk, met een kapitein. Lewis Hobards, getrouwd geweest. en gedurende de verkiezingscampagne om het presidentsambt werd Jackson verwe ten, dat zijn vrouw van haar eersten man nog niet eens wettig was gescheiden. Toen Jackson gekozen was, gaf het echtpaar in een hotel te Washington een feest, waarop de presidentsvrouw een harer dames, toe vallig de woorden „bigamie" en „echt breekster" hoorde bezigen. Zij kreeg een zwaren aanval van hartkarmp en stierf zestig uur later. Jackson deed met groote hardnekkigheid de lasterpraat onderzoe ken, waardoor tenslotte overtuigend bewe zen kon worden, dat de beschuldiging te gen zijn vrouw alle grond mistte. Het noodlot van den volgenden presi dent, William Henry Harrison, was mis schien het meest tragische van al. Harri son was, gedurende de Engelsch-Ameri- kaansche vijandelijkheden in het jaar 1812, senator en diplomaat geweest. Zijn eerzucht echter, ging. zooals hij zelf vaak bekende, uit naar de positie van staatshoofd en hij hoopte dan, als zoodanig, zijn verstrekken de hervormingsplannen te kunnen verwe zenlijken. In de verkiezingsstrijd van 1836 had hij tegen Jackson de nederlaag gele den, maar na het aftreden van dezen, werd Harrison's wensch vervuld: hij werd tot de presidentswaardigheid verheven. Pre cies een maand na zijn optreden, stierf hij aan een longontsteking, die. hij tengevolge eener, gedurende zijn verkiezignscampagne gevatte koud. had opgedaan. Ook Harrison's opvolger, president John Tyler, had gedurende zijn ambtsperiode, ramspoed met zijn familie, rampen zooals ze niet iederen dag voorkomen. Zoo was zijn vrouw al spoedig het slachtoffer van de last die tengevolge van hare represen tatieve werkzaamheden op haar schouders rustte, wijl hupne gezinnen, zonder uitzon dering, voortdurend onder ziekte gebukt gingen. En Woodrow Wilson, veelomstre den. werd eenzaam toen zijn vrouw in 1915 in het Witte Huis van een trap viel en haar ruggegraat zoo zwaar kneusde, dat zij in Augustus van hetzelfde jaar stierf. Zijn opvolger. Warren G. Harding, onder wiens administratie de bekende pertoleum- schandalen plaats hadden, kreeg op een reis door het Amerikaansche Westen, een longontsteking, die zijn reeds verzwakt hart, niet kon weers'aan, zoodat hij den 2den Augustus 1923, in zijn ambtsvervul ling stierf. President Calvin Coolidge, Harding s op volger, leerde het ongeluk eveneens op zeer tragische wijze kennen Hij was een goed jaar in functie, toen zijn zoon zich bij het spel in den tuin van het Witte Huis lich telijk den voet schaafde, hetgeen binnen enkele uren een bloedvergiftiging veroor zaakte, waaraan hij den 7den Juli 1924 stierf. Het is echter niet zoozeer het feit, dat dood en ziekte in het Witte Huis in weinig jaren, ieder presidentsgezin of het hoofd ervan wist te vinden, dan wel de in hooge mate eigenaardige omstandigheid, dat de ongelukken in het regeeringspaleis, bijna zonder uitzondering, van dien aard waren, als in het dagelijksch leven toch niet zoo dikwijls voorkomt... G. H. W. Duitsch weermachthericht Voortgezette luchtaanvallen op ENGELAND Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De vergeldingsvluohten naar Londen wer den op 10 November en in den nacht van 10 op 11 November zonder onderbreking voort gezet. Bovendien werden in Zuid- en Oost- Engeland overdag talrijke aanvallen op mi litaire doelen ondernomen. In de havens van Bexhill. Hastings. Dover. Clacton on Sea en Great-Yarmouth gelukte het pak huizen en verkeerswerken, in Eastbourne, Margate en op verscheidene plekken van de spoorlijn Ipswich—Norwich de rails, en in Chat.ham een fabriek te treffen. In de troepenkampen van Westlutworth en Dun- gene?s vernielden bommen verscheidene barakken en troepenschuilplaatsen.- Des nachts werden Birmingham en Liverpool alsmede een wapenfabriek bij Granham met goed succes gebombardeerd. In het zeegebied ten Oosten van Middles- borough bracht een gevechtsvliegtuig een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 10 op 11 November bommen op verscheidene plaatsen in het Duitsche rijksgebied, waarbij op één plek een hout opslagplaats in brand geraakte. In twee andere plaatsen werden hoogspanningslei- dingen beschadigd. Voorts beschadigden vij andelijke bommenwerpers twee boerderijen en een woonhuis. Er werd één persoon ge dood en één zwaar gewond. Voorts werden personen licht gewond. In de luchtgevechten van gisteren werden vier vijandelijke vliegtuigen omlaag gescho ten. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. Italiaansch weermachthericht In zijn 'weermachtsbericht no. 157 maakt het Tialiaansche hoofdkwartier het volgen de hekend: In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee is een Engclsche vlootformatie door een van onze luchtformaties getroffen en ondanks het hevige afweervuur zwaar gebombardeerd. Op Malta hebben onze jachtvliegtuigen 3 op den beganen grond staande twecmotorige .vliegtuigen met machinegeweren beschoten* Twee van onze machines zijn niet terugge keerd. Ondanks het zeer slechte weer onderna men onze bommenwerpers aanvallen op mi litaire doelen te land en op schepen in de Golf van Soeda (Kreta), waarbij twee krui sers getroffen werden. Andere formaties de den met succes aanvallen op de vlootbasis van Alexandrie in Egypte, waarbij haven werken getroffen werden, op El Hamman, El Daba, op barakken en militaire inrich tingen ten Zuiden van Mersa Matroe, op verbindingswegen en spoorlijnen tusschen El Oassaba, Maaten-Bagush en Foeka, waar bij zeer zware branden uitbraken, en op vijandelijke luclitbases te Hehvan (Cairo) en te Ismailcf, waar eveneens zeer hevige bran" den ontstonden, welke tot op grooten af stand zichtbaar waren. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden onze stellingen te Sidi El Bar.rani zonder Het Russische blad „Prawda" schrijft: Twintig jaar zijn verstreken sedert de forti ficaties van Wrangel op de landengte van Perekop vielen voor dén feilen aanval van het heldhaftige roode leger. De laatste hoop der E'ngelsche en Fransche interventionnis- ten was gesteld op Baron Wrangel. Britsche en Fransche ingenieurs hadden op het schiereiland van de Krim moderne verster-, kiiigen aangelegd, die onneembaar werden geacht.jjDe Fransche vloot bewaakte de toe gangen. De interventionnisten bezaten een goede uitrusting, militaire ervaring en oefening. Desalniettemin verpletterden de arbeiders en boeren der Unie de Russische witte garde, evenals de Engelsch-Fransche kapitalisten. De periode van interventie ein digde met den nederlaag van Wrangel, maar de geest van strijdlust leeft nog steeds in het roode leger. Van de vernietiging van de linie van Baron Wrangel tol de vernieling van de linie van Baron Mannerheimzoo loopt de weg, die is afgelegd door het roode leger. Thans beschikt het roode leger over een moedige, geharde, volmaakt uitgeruste infanterie, een geweldige hoeveelheid ge mechaniseerde wapens, een ontzaglijke artil lerie, tanks, pantserwagens en een machtig luchtwapen. Thans, evenals twintig jaar ge leden leeft het land in één gemeenschappe- lijken wensch, één gemeenschappelijken wil de vijanden te vernietigen, die h?t zouden wagen den vreedzamen socialistischen arbeid te onderbreken. Twintig jaar na de gebeur tenissen van Perekop is de Sowjet Unie in feite de eenige groote staat, die buiten den oorlog blijft, welke practisch de geheele we reld heeft omvat, en die in staat is zijn neu traliteit te handhaven in vertrouwen op zijn eigen krachten. Gewezen Oostenrijksche minister staat terecht Voor het Landsgerecht te Weenen is gis teren het proces begonnen tegen den vroe- gëren Oosten rij kschen minister Ludwig en vijf andere beklaagden, die in verband met verduisteringen, ambtsmisbruik en mede plichtigheid aan frauduleuze handelingen terecht moeten staan. In het middelpunt van het proces staat de gepensioneerde mi- nisterialrat Schier, die een aantal fondsen beheerde, waarvan de gelden ten behoeve van den toenmaligen bondspersdienst voor het grootste deel gebruikt werden voor het omkoopen" van binnen- en buitenlandsche personen, die door betalingen gunstig ge- st.enid moesten worden voor het Dolfnss- en Schuschriigg-regime. De gewezen buitenge wone gezant en gevolmachtigde minister Ludwig, de leider van den toenmaligen bondspersdienst, verduisterde tezamen met Schier in den loop der jaren een bedrag van meer dan -300.000 schelling. In 1932 werd bovendien door den eveneens terecht staanden Amtsrat Hanisch een bedrag van 20.000 schelling in een koeriersvalies met ontduiking van de deviezen bepalingen naar Parijs gebracht. Schier, Hanisch en de vriendin van den ministerialrat, de amb tenares Hermine Dramisek. die van Schier contact geld en waardepapieren ten bedra ge van 100.000 schelling benevens waarde volle geschenken kreeg, verhinderden door geknoei in de boeken, dat de omvangrijke fraude Lekend werd. Schier, die dikwijls gast was in de woning van den vroegcren Oostenrijkschen bondspresident Miklas, ge bruikte bovendien waardevolle meubelstuk ken uit het hofmeubelendepöt voor de in richting van zijn eigen woning en die van zijn vriendin. slachtoffers te maken of schade aan te rich ten. Vijandelijke pantserwagens werden op on geveer zestig kilometer ten zuidwesten van Sidi el Barrani op de vlucht gedreven. In Oost Afrika vuurde de vijand met zijn artillerie op Gallabat zonder schade aan te richten. Onze luchtmacht bombardeerde de verdedigingswerken van Reijan ten westen van Gallabat en trof een op het vliegveld Saraf staand vliegtuig van het type Wel- lesley. Vijandelijke luchtaanvallen op Met- tem ma, Gondar, Massaoea, Kerenassab ver oorzaakten in totaal twee dooden en eenige inlandsche gewonden. De materieele schade is van geen beteekenis. Een verrassende ontdekking in den vorm ven vier oude luiken, behoorende tot het in restauratie zijnde orgel ven de Weiterkerk te Amsterdam in de kelders van het gebouw, werd onlangs gedaan door den heer F. D. W. 'Gildemeester, aan wien thans de restauratie dezer hervonden luiken is opgedragen (Foto Pax-Hofland) Een inwon ér van Voorburg, van beroep bankhersteller, was door de Haagsche recht bank tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld wegens mishandeling van zijn vrouw.. Hij had in dronkenschap, toen zijn ega in de keuken aan den arbeid was. de vrouw met een schaar in de borst gestoken en mocht van geluk spreken, dat de verwon ding nog betrekel ijk goed was afgeloopen. Het rapport omtrent verdachte lui'dde overigens vrij gunstig, doch wanneer hij dronken was, dan kon hij heestachtig te keer gaan. Thans w as de man in hooger beroep voor het gerechtshof, omdat hij. zoowel als zijn vrouw, gaarne zou zien. dat hem een voor waardelijke veroordeeling zou worden op gelegd, die voor hem tevens een waarschu wing zou beteelcenen om zich niet meer te bedrinken. Met dien wensch bleek de procureur-gene" raai rekening te willen houden: spreker vroeg een voorwaardelijke veroordeeling voor den tijd van acht maanden, met een proeftijd van drie jaren, gedurende welke de man geen café's zou mogen bezoeken en natuurlijk geen .herhaling van mishandeling plegen. Het Hof zal 25 November arrest wijzen. STAND ZIEKTEVERZEKERING Blijkens het verslag van de Rijksven keringsbank over den stand van de ziekt verzekering over 1938 bedroeg in dat jas het aantal bedrijfsvereenigin-gen 53 enI ziekenkassen van de Raden van Arbeid. li aan tal afdeelingskassen van 27 bedrijfsve eenigingen steeg tot 541, dat van de u „ei-gen risicocftagers" daarentegen daak van 1539 in 1937 tot 1482 in 1938. Het \e zekerd loonbedrag van de werkgevers, schreven bij de Raden van Arbeid bedroe; in 1938 bijna 149.8 millioen gulden en ds van de werkgevers, aangesloten bij de Bt drijfsvereenigingen 1017 mjllioen gulden t< gen resp. 147.8 en 983 millioen gulden 1937, zoodat het totaal verloond, bedrag ruim 66 millioen gulden steeg. Bij de ziekenkassen vanyde R. v. A. ren aangesloten 130.540 ondernemingen, 8 de bedrijfsverenigingen 1G9.464 of tezame 300.004 ondernemingen. Wegens gemoedste zwaren werden 17 werkgevers en 38 ar'wi ders van de verzekering vrijgesteld. Van de rond 50.000 ziekmeldingen in M bij de Raden van Arbeid worden 10.200 20.4 pet. afgewezen, van de rpnd 45G.tö ziekmeldingen bij de bedrijfsvereeniginge afgewezen 132.000 of 29%. Het totaal aantal uitkeeringen door Raden van Arbeid bedroegen in het vtf slagjaar 39.810 met een totale uitkeemf van f 1.651.106,50 en door de Bedrijfsvcr- eenigingen f 332.273 met een totale uitke» ring van f 11.654.094.50 De administra® kosten per f 1000 verzekerd loon bedroeg» bij de Raden van Arbeid gemiddeld f en bij de bedrijfsvereenigingen uitsluiten! voor omslagleden gemiddeld f 3.78. H- aantal beroepszaken was hij de Raden va Arbeid 617, hij de B.V. 1314. In resp. 70 R 73 pet. werden de genomen beslissingen te vestigd. Een aantal studenten van de Tech. Hoogeschool te Delft heeft een bezoek gebracht aan de Zuiderzee werken, waarbij het in aanbouw zijnde gemaal en de'schutsluis bij Vollenhove werden bezichtigd (Foto Pax-Holland) PARTICULIERE HUISVESTING VAN WERKVERSCHAFFINGSARBEIDERS Mede in verband met het tekort aan ma terialen voor den bouw van barakken heft: de Rijksdienst voor de Werkverruiming dit voorjaar een proef genomen met de huisves ting van tewerkgestelden in de werkver ruimingsobjecten bij particulieren. Naar het maandblad „de Arbeidsmarkt" me® deelt is deze proef geslaagd. Het aantal fr! particulieren ingekwartiere arbeiders te draagt thans reeds ongeveer 1300, hoofdza kelijk op de Veluwe en in den achterhoe» van Gelderland, alsmede in de Betuwe es in Noord-Brabant. BIJNA 43 K.M. IN HET UUR. Het is den Franschen wegrenner Robeir Tanneveau een dezer dagen op de Parijsete winterbaan gelukt in 'n uur tijd den afstanö af te leggen van 42.794 K.M. Hij verbeterde hiermede de prestatie van Coudrain, die in denzelfden tijd 41.940 K.M. aflegde en ver kreeg hierdoor de door het blad ..Par'! Soir" uitgeloofde premie. Het weYelduuP record staat op naam van den Fransche^ renner Archambaud, gevestigd op de Yip> rellihaan op 3 November 1937. waarbij eet afstand werd afgelegd van 45.840 K.M.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8