Corporatieve organisatie Gewichtige conferentie DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ontploffingen in drie kruitfabrieken in di V.S. Italiaansche cavalerie in actie De samenvoegings plannen 5.51 uur te Berlijn van ons bedrijfsleven Verduisteren Een koe „te veel" op stal WOENSDAG 13 NOVEMBER 1910. 85e Jaargang. No. 11342. Laan. Schagen. Tel. 411 (2 lijnen). Kengetal 2240. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. ..Hollands Noorderkwartier" Naar erkende bedrijf schappen ORGANISATIECOMMISSIE INGESTELD MET GROOTE BEVOEGDHEDEN. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Artikel 1 van dit besluit bepaalt, dat de gecretaris-generaal van het genoemde Depar tement de voorschriften uitvaardigt en de maatregelen treft, welke voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwik keling van het bedrijfsleven noodig zijn. Artikel 1 bepaalt verder: Voor zoover tot dit doel bedrijfsorganisaties worden opgeicht, erkend, ontbonden of vereenigd en het daar- bfy organisaties van ondernemingen betreft, waarvoor het Departement van Handel, Nij- Wheid en Scheepvaart niet of niet uitslui tend bevoegd is, neemt de secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn maatregelen in overeen stemming met den secretaris-generaal van het bevoegde departement. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan zijn uit lid 1 voortvloeiende bevoegdheid overdragen. Veranderingen in de rechtsverhoudingen welke als uitvloeisel van dit besluit en de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voor schriften en beschikkingen ontstaan, geven geen aanspraak op schadevergoeding. Voorts bevat het besluit regelen omtrent Itraffen op overtredingen. Het besluit is terstond in werking getreden. Een organisatiecommissie Bij dit besluit hoorcn twee uitvoeringsbe- iluiten en wel luidende: 1. Voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfs leven wordt een organisatiecommissie inge steld. 2. De leden en de voorzitter worden door den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart uit de kringen van het bedrijfsleven benoemd en door hem ontslagen. Zij genieten geen be zoldiging. Zij oefenen hun taak uit met in achtneming van de belangen van het geheele economische leven. De organisatiecommissie heeft tot taak alle voorbereidende maatregelen te treffen, geschikt en noodig om een zelfstandige organisatie van het be drijfsleven op te bouwen. Zij is met name bevoegd: Bedrijfsorganisaties in te stellen, als uitsluitende vertegenwoordiging van de betrokken takken van bedrijf te erkennen, en te bepalen, voor welk gebied van het bedrijfsleven zij be voegd zijn. Bedrijfsorganisaties te ontbinden, te vereenigen en voorschriften omtrent het gebruik van haar vermogen te geven; Het statuut van bedrijfsorganisa ties te wijzigen en aan te vullen; Voorzitters en directeuren, alsmede andere functionarissen van bedrijfs organisaties aan te stellen en te ontslaan. Voor ondernemers en ondernemin gen hetl idmaatschap van een be drijfsorganisatie verplicht te stellen; Overeenkomstige maatregelen voor andere organisaties van het bedrijfs leven te treffen. De organisatiecommissie kan zich bedie nen van commissies van de afzonderlijke bedrijfstakken, aan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven opdrachten en instructies geven met binden de kracht en heeft in het algemeen dus zeer groote bevoegdheden. Geheimhouding. De leden der organisatiecommissie, even als alle andere personen, die door haar bij de uitoefening van haar taak worden be trokken, zijn verplicht tot geheimhouding van alle zaken- en bedrijfsgeheimen, waar van zij bij de uitoefening van hun functie kennis' krijgen. De plicht tot geheimhouding blijft ook na beëindiging van de uitoefening der functie bestaan. 1. Het bedrijfsleven wordt naar den aard der bedrijven in door de orga nisatiecommissie ingestelde en er kende bedrijfsorganisaties georgani seerd. 2. De industrie (waaronder begre pen de kracht bedrijven), het am bacht, de handel (waaronder begre pen het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf), het bankwezen, het verzekeringswezen, alsmede het verkeerswezen - worden elk in een afzonderlijke organisatie onderge bracht. De centrale organisaties worden onder verdeeld in hoofdgroepen en zoo noodig in vakgroepen. De centrale organisaties kunnen plaatse lijke afdeclingen instellen. De hoofd- en vakgroepen kunnen plaatse lijke en gewestelijke afdeelingen instellen. De organisatiecommissie bepaalt bij al- gemeene beschikking, in overeenstemming met den secretaris-generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, indeeling en grenzen van het gebied van het bedrijfsleven, waarvoor de bedrijfs organisaties bevoegd zijn. Door zoodanige beschikking worden ondernemers en onder nemingen (natuurlijke en rechtspersonen), die op het betrokken gebied van het be drijfsleven werkzaam zijn, dan wel zoodani ge werkzaamheid aanvangen bij de bevoegde centrale organisatie aangesloten. Onder on dernemingen worden ook de bedrijven van publiekrechtelijke lichamen verstaan. DE SAMENSTELLING DER COMMISSIE. De commissie is als volgt samengesteld: Mr. H. L. Woltersom, directeur van de Rot terdamsche bankvereeniging, 's-Gravenhage, voorzitter; H. C. van Maasdijk, directeur van de N.V. Nederlandsche bankinstelling, lid tevens- secretaris; Leden: F. B. J. Gips, directeur van. Gip's houthandel N.V. 's-Gra venhage; J. M. Honing, directeur van Hei- nekens' bierbrouwerij maatschappij, Am sterdam; Dr. L. P. Krantz, directeur van de N.V. J. J. Krantz en Zn., Leiden; Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Rotterdam: W. H. de Monchy, directeur van de Hol land-Amerika-lijn, Rotterdam; Mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de alge- meene Katholieke Werkge vers vereen iging, Tilburg; T. J. Twijnstra, directeur van U. Twijnstra's oliefabrieken N.V., Maarssen. Braad in een munitiefabriek Een zware ontploffing, die men mijlen ver kon hooren en waardoor de huizen in verren omtrek trilden, heeft zich gisteren voogedaan in de fabrieksinstallaties van de United Rail- wey Signal Corporation te Woodbridge in New Jersey, welke eyplosieve stoffen voor spoorwegdoeleinden vervaardigt. Er werden 14 van de 15 gebouwen vernield en 5 perso nen gedood. Verder hebben ontploffingen plaats gehad in de kruitfabriek te Allentown (Pennsylva- nia), waarbij drie man het leven verloren en in de kruitfabriek te Edinburg Penn.), waar eveneens drie man omkwamen. Ten slotte brak in het arsenaal te Atlanta een brand uit, welks oorzaak tot dusver niet bekend is geworden. De schade wordt op 15 a 20.000 dollar geschat. Volgens de resultaten van het ingestelde onderzoek zijn de ontploffingen te Wood bridge en Allentown niet aan sabotage te wijten. De actie van de Gaulle in AFRIKA Uit Vichy wordt gemeld: naar het Fran- sche ministei'ie van koloniën mededeelt, zijn thans ook de verbindingen met Port Gentil de op één na grootste haven van Gabon, verbroken. Men cocludeert hieruit, dat het den opstandige strijdkrachten van de Gaulle is gelukt, zich ook van deze stad met geweld meester te maken, die even ge- isoleerd en onverdedigd is als Libreville. Van bet Grieksche front =0__75Q0AVn= Vcrschc troepen naar Albanië verscheept Een speciale correspondent van het agent- chap Stefani meldt uit „een plaatsje in het veroverde gebied", aan het Grieksche front, dat de verkenningen der Italiaansche cavalerie tot aan de oevers van de rivier Vuvos waarvan een Italianasche commu niqué melding heeft gemaakt, in staat heb ben gesteld tot nadere tactische verken ningen, zoozeer, dat de cavaleristen door drongen tot Paramissa. voorbij de grenzen van Tsjamoerie. Bij deze koene acties kwam de cavalerie tot Stanati aan de lijn van Splanca. die tot Kanalak leidt. van waar een weg naar Arta loopt Een blik op de kaart is voldoende om een denkbeeld te geven van het tactische belang dezer ver kenningen. De escadrons slaagden er in een belangrijke buit aan wapens en ge- schutmateriaal, dat zij niet konden mee nemen. te vernielen. De aanwezigheid der Italiaansche regimenten cavalerie in het hart der vijandelijke linies vormt een voort durend gevaar voor de Grieken, die er voortdurend door worden aangetast en die onverwacht de charges der escadrons op zich zien losbreken, waardoor hun plannen worden gedesorganiseerd en hun inrichtin gen worden vernield. Nieuwe benoemingen bij het Ita liaansche hoofdkwartier. Naar men uit Rome meldt, heeft men den indruk, dat de betrekkelijke stilstand, die Wij vestigen de aandacht van on ze lezers op het interessante onder houd (afgedrukt op pag. 1 van het tweede blad), dat een onzer redac teuren over de samenvoegingsplan nen had met den bekenden hooglee raar Prof. van Vuuren, te Utrecht vele malen adviseur der regeerings- organen inzake concentratieplannen op gemeentelijk gebied. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 59 uur aan het Grieksche front heerscht, binnen zeer korten tijd tot het verleden zal be- hooren. Deze indruk wordt nog versterkt door de nieuwe benoemingen bij het op perbevel der Italiaansche troepen inAl banië en door de aankondiging van het desbetreffende communiqué, waarin ge sproken wordt over het zenden van nieu we Italiaansche divisies naar Albanië. In Italiaansche kringen wijst men er op, dat Italië van het begin af geen oorlog te gen Griekenland wenschte en slechts de noodige troepen had om een vreedzame bezetting van Griekenland te bewerkstelli gen, zooals stond vermeld in het Italiaan sche ultimatum aan Griekenland. Over de verwachten ontwikkeling aan het Grieksche front kan niets worden ver nomen. Zij wordt echter zeer optimistisch beoordeeld. Molotov 2% uur bij den Führer NAAR EEN VIERMOGENDHEHDEN PACT? Het olievraagstuk in geding. AMERIKA ZWIJGT Twee en een half uur lang heeft de Führer gistermiddag met Mo lotov, den voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sov jet-Unie en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, gesproken. Bij de conferentie, welke in de nieu- rijkskanselarij plaats vond waren minister von Ribbentrop en de plaatsvervanger van Molotov, De- kanosof tegenwoordig. Te Rome spreekt men thans reeds over 'n viermogendhedenpact tusschen Duitsch- land, Italië, Japan en de Sovjet-Unie. Voorts zol de oliekwestie een der voor naamste punten van behandeling zijn ge weest. In elk geval verwacht ven dat Rusland in de toekomst een meer actieve rol in de we reldpolitiek zal spelen dan tot dus ver. AMERIKA ZWIJGZAMER DAN OOIT In verband met de mogelijkheid van een nieuw Duitsch-Russisch verdrag, dat een tei'ugslag zou zijn op de bemoeiingen tot sa menwerking van de V.S. met Rusland in het Verre Oosten, is men in officieele kringen te Washington met betrekking tot de Berlijn- sche reis van MolotoV nog zwijgzamer dan anders, zegt U.P. De politiek van Huil en Welles is gericht op een ondersteuning van China en tegen de ontwikkeling van Japan, zoodat de toenadering van Rusland tot de As mogendheden een zware slag zou zijn voor de buitenlandsche politiek der \ereenigde Staten .voor zoover deze gericht is op steun aan Engeland en China. In gewoonlijk goed ingelichte kringen verwacht men weliswaar geen militair verdrag, doch een nog inten sievere economische samenwerking of een politieke verklaring over gemeenschappelij ke doelstellingen. Volgens het D.N.B. meldt „Associatted Press" uit Washington, dat men thans waar schijnlijk de slechts weinig gevorderde on derhandelingen zal afbreken, welke beoog den tot een betere verstandhouding met de Sowjet-Unie te komen. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft zich tot dusver niet uitgelaten over het bezoek van Molotov. De Turksche pers wijdt, naar S.P.T. uit Istanboel meldt, uitvoerige be schouwingen aan het bezoek van Molotof aan Berlijn. De bladen zijn unaniem van oordeel, dat men hier van een diplomatieke overwin ning van Duitschland kan spreken. DE ONTVANGST TE BERLIJN. Mei vele eerbewijzen is Molotof te Ber lijn ontvangen. Toen hij gistermorgen om elf uur met een specialen trein arriveerde, waren te zijner verwelkoming op het sta tion verschenen de Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en ge- neraal-veldmaarschalk Keitel, benevens tal rijke prominente mannen van den staat en de weermacht. Molotov wer ddoor den chef van het pro tocol per auto afgehaald uit het huis der gasten van den Fuehrer. Op het eereplein van de nieuwe rijkskanselarij had een zich opgesteld, welke Molotov bij zijn aan greep der S.S. „leibstandarte Adolf Hitier" komst de militaire eerbewijzen bracht. Bij het portaal werd de Sowjetrussische gast door den chef van de praesidialkanzleir staatsminister dr. Meissner, en den persoon lijken militairen adjudant van den Fuehrer ontvangen en vervolgens door de mozaiëk- zaal en de groote galerij naar den Fuehrer begeleid. Ter eere van den voorzitter van den Raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotov, heeft zijn Duitsche collega von Ribbentrop gisteravond in hotel Kaiserhof een receptie gegeven, waaraan werd deelge nomen door het gevolg van Molotov, den Sovjetrussischen ambassadeur met de leden van de ambassade en leidende persoonlijk heden van staat, partij en weermacht. De warenhuizen gaan hun decoraties instellen op de naderende feestdagen en voor de jeugd is er geen grootere attractie dan het poppenland (Foto Weltbild) Slimme boertjes zochten profijt in de evacuatie. Daar stonden zij nu, voor de rechters van de Utrechtsche rechtbank, de 72-jarige vee houder B. van D. en zijn 37-jarige zoon F. B. van D., ook veehouder te Utrecht, die zich schuldig gemaakt zouden hebben aan ver duistering van een koe ten nadeele van „Bu reau Ontruiming". De president van de reentbank vroeg aller eerst aan verdachten, of zij zich wel bewust waren van hetgeen zij hadden misdreven, maar van de ernst van het gepleegde feit bleken de boeren niets te begrijpen. Op een volgende vraag van den president kwam hortend en stootend het verhaal er uit: In de benauwde oorlogsdagen moesten verdachten evacueeren, hetgeen zij niet zoo erg vonden, als het feit, dat hun vee eveneens uit huis werd gevoerd om ergens andei's te worden ondergebracht. Waar de koeien waren heen- gébracht. wisten zij niet, maar wél konden zij zich goed herinneren, dat. toen alle bange dagen voorbij waren, er vijf koeien meer op stal stonden, dan ze eerst hadden. Zij beschouwden dat als een voox> deeltje, waar zij na alle doox-stane ellende huns inziens recht op had den. Trouwens, zoo verklaarden zij, van die vijf koeien, die wij eerst te veel hadden, werden er na verloop van tijd vier weggehaald. Ja, daar gaat het hier niet om, zei de president, wat het ergerlijke in uw geval is, is, dat u beiden hebt geprobeei'd den staat om den tuin te leiden. U heeft altijd maar volgehou den, dat die laatste koe uw eigen dom was en zelfs heeft u bij 't dier de oormerken weggenomen om toch maar vooral te laten zien. dat de koe u eigenlijk wel toebehoor dg. „H ZOu wel vergeten worden." Bovendien, zoo vervolgde de president, ik lees hier in uw verklai'ing voor de politie, dat u tegenover den commissaris heeft ge zegd: „Ik dacht wel, dat jullie dat beestje zouden vergeten en dat ik het mocht houden voor mijn moeite." En dan vind ik het kindei'achtig om te zeg gen, de koe is haar oormei'k verloi'en, toen ze met andex-e koeien aan het vechten was, zoo ging de president verder. Neen, jullie gaan hier niet vrij uit. Jullie hebt opzettelijk die zwart-bonte koe achtergehouden exi nu moe ten jullie niet achteraf komen aandragen met het smoesje, dat je het toch al zoo moei lijk hebt in de laatste jaren, want de boer, die zijn koe mist, die bij jullie op stal stond, is er nog veel ex-ger aan toe. Bovendien heb ben de evacuatie-conti'oleui's weken noodig gehad om uit te zoeken, waar die veraiiste koe toch zat. Ook de officier van justitie. Mr. Camphuis vond het een buitengewoon ernstig feit. Er is tijden lang naar het beest gezocht, ook bij de verdachten en steeds hebben zij zich van den domme gehouden. Zij zeggen nu wel, dat zij het beest vasthielden, omdat zij het dier uit de armoe wilden x-edden, maar in feite komt het hier op neer, dat zij probeer den uit de armoede van een ander, n.1. den man, wiens koe werd vermist, zelf rijk te wor den. De officier eischte tegen ieder der verdach ten een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1