NIPPER EN PELLE Het meisje geen dekens en lakens op textielbonnen in de taxi] Nederlandsch agrarisch froot gesticht De handelsoorlog tegen convooien Radioprogramma Speciale vergunning vereischt De verkoop van wollen en halfwollen de* Icerxs, alsmede van katoenen beddelakens op de textielkaart is verboden, aldus meldt het Vad. Deze artikelen mogen door de detail listen alleen worden afgeleverd op speciale vergunningen. Evenals dweilen zijn katoenen dekens, welke niet meer dan 10 procent katoen be vatten en voor de rest van afvalstoffen zijn vervaardigd, vrijgesteld van puntenwaardee- ring. Dit artikel zal door den fabrikant ge merkt worden met K.A. en bij den verkoop kenbaar zijn als een vrijgesteld product met de vermelding van het nummer der vergun ning van het Rijks-Textielbureau. Ook matrassen op een speciale vergunning. Kapokmatrassen zullen slechts op spe ciale vergunning verkrijgbaar worden ge- iteld in de volgende gevallen: le. Voor personen die in het huwelijk tre den; 2e. Aan geëvacueerden en door het oor logsgeweld getroffenen; 36. In bijzondere gevallen ter beoordee ling van- het Rijksbureau van de Distribu tie van Texticlgoederen door den Handel. De waterstand in de Geldersche Vallei De waterstand in de Geldersche vallei is nog steeds normaal. De Eern staat laag. In de uitgestrekte polders in de omgeving van Bunschoten staat, het water wat hooger en hier etl daar zijn landerijen overstroomd. Het gemaal kan zijn werk echter zonder veel moeite af. In de buurt van Hoevelaken .ten Westen van Amersfoort heeft het water ten gevol ge van den hevigen regenval vrij hoog vge- siaan, voornamelijk als gevolg van de slechte loozing. Het is thans weer zoo ver gezakt, dat het gewone peil vrijwel weer be reikt is. in de omgeving van Woudenberg kan men van een bij zonderen toestand spreken. Hier heeft de Luntersche beek verscheidene lan derijen onder water gezet en menigeen on gerief veroorzaakt. Bij Bruincnburg bv. suwnide het water van de Leysloot, die in verbinding staat met de Luntersche heek, over den dijkwal en in de buurtschap Eke- ris staan tal van velden blank. De Larn- halgschevveg staat voor een deel onder wa ter en in „den Treek" hij „Bavoort" is een groot meer ontstaan. jeugdige dieven in badhuis Gedurende de laaste maanden werden in de zweminrichting aan de Kapelstraat te Hilversum, velen gedupeerd, doordat hun portemonnaie uit de in het klcedhokje ge hangen kleeren werd ontvreemd. Na een langdurig onderzoek, dat veel geduld ver- eischte, wist de recherche de daders te vat ten. Toen opnieuw een aangifte binnen kwam, thans van diefstal van een portemon naie met f 21.inhoud, hield de recherche een aantal jongens aan, op wie de bewuste portemonnaie ook werd gevonden. Het bleek een bende van vijf knapen te zijn, die in den loop der weken tientallen portemon- naies met een totaal-inhoud van enkele hon derden guldens, had gestolen. De jongens, wier leeftijd varieer! van elf tot vijftien jaar, verdeelden op straat den buit en wier pen de leegc pórtemonnaies in straatputten van de reiniging. Van de opbrengst maakten lij bustoehtjes en hielden zij in gemeenten in de omgeving snocpfestijnen. Zij hebben allen bekend en zijn na verhoor aan de ouders teruggeven. FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE „O ja!" echode Lady Caroline geërgerd. „Is dat 't eenige, wat je weet te zeggen Je eenige dochter wordt verliefd op een totaal onbe kende, iemand, dien we nooit gezien hebben, van wien we niets weten, zelfs zijn naam ken den we niet, absoluut niets, behalve dat het een Amerikaan is, die geen cent heeft dat heeft Maud zelf erkend! En alles wat jij zegt b, o ja!" „Maar dat is toch voorbij? Ik dacht, dat die heele geschiedenis nu voorbij was". „We zullen 't hopen. Maar ik zou 't veel veiliger vinden, als Maud met Reggie geënga geerd wa3, Ik vind, dat jij wel eens de moeite kon geven met Maud te spreken". „Met Maud spreken? Maar ik spreek met haar." Als Lord Marshmoreton in zijn rozen verdiept was, werkten zijn hersens traag. i>We zijn beste maatjes". Lady Caroline fronste ongeduldig haar wenkbrauwen. Ze was bijdehand en flink en vlug van bevatting en even onbiiigzaam als een rots. De lauwheid van haar broer en diens steeds grooter wordende afgetrokken heid ergerden haar. .Ik bedoel met haar spreken over een en gagement met Reggie. Je bent haar vader. Je kunt best probeeren haar over te halen." ,,'k Wil geen meisje dwingen!" t.Ik heb ook niet voorgesteld, dat je haar zoudt dwingen, zooals jij noemt. Ik bedoelde alleen maar, dat je als vader, haar er op wijzen zoudt, wat. haar plicht was en hoe ze gelukkig kon worden." „Hier. dat is voor jullie!" riep de graaf opeens woedend uit, den Inhoud van zijn kan over een struik, vlak voor hem uitgietend en zjjn woorden tot de onzichtbare luis richtend. Htj was Lady Caroline totaal vergeten. „Ge neer je vooral niet! Er is genoeg!" Een paniek in t negerdorp. 1. De inboorlingen vluchten bij 't zi< van de aanstormen de hulp-expeditie verschrikt in hun hutten. 2. Nipper en Pelle z\jn echter nergens te zien. Te laat! 1. Nipper en Pelle waren in tussen in de aardspleet ge worpen, welke door de aardbeving was ontstaan, al^ offer aan de vertoornde goden. 2. De aanstormende hulp zag juist nog een glimp' van hen, voor ze in de diepte verdwenen. - Landbouw en maatschappij en Boerenfront gaan samen. Op 11 November vond te Meppel een druk bezochte vergadering plaats van den ledenraad van den Nationalen Bond Land bouw en Maatschappij. Na een uiteenzetting van Dr. F. E. Pos thuma en van de zijde van het dagelijkse!» bestuur werd met overgroote meerderheid van stemmen genoemd dagelijksch bestuur gemachtigd tot het doen van de noodige stappen om, in samenwerking met het boe renfront van de N.S.B. over te gaan tot den opbouw van het Nederlandsche agrari sche front. WAARSCHUWING AAN DEN KLEIN HANDEL. Nog steeds komt het voor, dat kleinhan delaren het niet zoo nauw nemen met de distributievoorschriften. Indien er kooplie den zijn, die het verbergen van voorraden of het clandestien leveren aan bepaalde klan ten niet zoo erg vinden, dan dienen zij te weten, aldus wordt ons van bevoegde zijde verklaard, dat voortaan op de strengste wij ze daartegen zal worden opgetreden. Naar melkdistributie in Zweden De toevoer van versche melk naar de grooteverbruikerscentra, voornamelijk naar Stockholm, is de laatste dagen met niet minder dan 15 proc. gedaald. Tevens zijn de melkprijzen, alsmede de prijzen voor room en slagroom met 1, resp. 5 en 10 oere p- li ter gestegen. Van deskundige zijde wordt ten aanzien hiervan verklaard, dat indien de geringere toevoer blijft aanhouden, men niet in de behoefte, kan voorzien. Reeds zijn onderhandelingen gaande tusschen de be voegde instanties. De melkverkoopers zijn reeds tot een rantsocneering in de afleve ring aan hun klanten overgegaan. Naar verluidt, zullen melk en melkproducten bin nenkort gedistribueerd worden. Ook de aanvoer van eieren is de laatste weken sterk verminderd, terwijl de vraag betrekkelijk groot is. De prijzen bewegen zich ver boven het "normale peil. Volgens berichten uit Zuid-Zweden moet erop gere kend worden, dat de aanvoer van ganzen dit jaar kleiner zal zijn dan in vorige ja ren. Dit is vooral te wijten aan een zeke re schaarschte aan voer, doch deels 'ook aan den strengen winter van 1939—1940. Men verwacht dientengevolge een aanzienlijke stijging der prijzen tegen den tijd dat gan zen gedurende de feestdagen in Decem ber sterk gevraagd zijn. De invoer van Russisch graan via Norr- koping is onlangs begonnen. Reeds is een Russisch vaartuig met 3000 ton graan aan gekomen. Nieuwe zendingen worden binnen kort verwacht. Bovendien zijn groote hoe veelheden Russisch veevoeder hier aange komen. In een beschouwing over den handelsoor log tegen convooien schrijft schout-bij-nacht Gadow in de „Deutsche Allgemeine Zci- tmig" o.a.: door het geweldige aantal tot zinken gebrachte schepen, waarvan het op- pei'bevel derweermacht den 5den Novem ber melding kon maken, is den vijand tot. dusver meer dan een derde van de beschik bare tonnage ontnomen, ongerekend alle andere zware verliezen door mijnen, bot singen. slijtage en niet te herstellen bescha diging. Het -vormen van convooien, waartoe in don vorigen oorlog op voorstel van bui tenstaanders als Lloyd George tegen het ad vies van de admiraliteit in werd overge gaan en waaraan Engeland in 19171918 zijn redding te danken had, heeft in dezen oorlog de verwachtingen teleurgesteld. Reeds aanstonds zijn de nadeelen van het convooistelsel, waarvoor in den vorigen oor log de admiraliteit, huiverig was, ook dit maal Mot uiting gekomen. Vertraging der reis, verminderde uitbuiting van de scheeps ruim Ie door het verzamelen, gelijkmatige regeling van de vaart der schenen, tijdver liezen door duikbootalarm enz. Daarenboven zijn de technische middelen voor de bewa king en achtervolging van zulke convooien door samenwerking van het duikboot en luchtwapen thans beter, terwijl nog bege leiding door schepen slechter geworden is. De 50 Amerikaansche torpedojagers zijn derhalve niet meer dan een druppel op een heete plaat, te meer daar het uitvallen der Franschen zich in sterke mate doet gevoe len. Ten slotte wijst het blad er op, dat de aanvalskansen voor den Duitschen handels oorlog er belangrijk beter op zijn geworden, eensdeels door de gunstige strategisch* uit eangsstelling en anderdeels door het direc te optreden van de luchtmacht. Moeilijkhedea der lapansche scheepvaart Onvriendelijke maatregelen der Britten. Naar de Asahi Sjimboen meldt, treffen Ja- pansche scheepvaart kringen thans voorbe reidingen om het hoofd te bieden aan de onvriendelijke maatregelen der Britsche autoi'itciten tegenover de Japansche sche pen, vooral in Indische en andere onder Britsche controle staande havens, die zij moeten aandoen. De bekende scheepvaartmaatschappij N. Y.K. constateert, dat de Engelsche weige ring om Japansche schepen drinkwater tfi verschaffen, met een oorlogsverklaring ge lijk staat. De Japansche schepen op de ï-ou- te naar Indië zijn bijna zonder uitzondering aan 'dit onmenschelijke optreden van de EgelSchen blootgesteld. De Britsche autori teiten der betrokken havens weigerden b.v. het dringende Verzoek om drinkwater niet de verklaring, dat de vergunning der Brit sche regeering in Londen daarvoor nog niet ontvangen was. De Japansche schepen moe ten daarom van nu af "voorzien zijn van extra watertanks en levensmiddelen. DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 41u m. KRO- uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Rococo-octet en gramofoonmuziek. 10.30 Concertgebouworkest (gr.pl.). 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 KRO-orkest (12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Gramofoonmuzic k. 3.00 Pianovoordracht (3.20—^3.40 Gramofoon muziek). 4.00 KRO-Melodisten (4.30—4.45 Zieken- praatje), 5.15 Nieuws- en economische beursber. ANP. 5.30 Jeugduitzending. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Chansons met pianobegeleiding. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuws berichten ANP en sluiting. Een jong meisje kwam de stoep van het kasteel af en op hen toe. Ze zag er aardig uit en had iets rustig zelfbewusts over zich. Haar oogen waren grijs en vol leven. Ze had geen hoed op en de wind speelde door haar donker haar. Door de morgenzon belicht, was het een aardige verschijning en Reggie Byng haar van af het terras in 't zicht krijgend, begon te stotteren, kreeg een kleur en raakte den di'aad van «het gesprek kwijt. De plot selinge komst van Alice Taraday had altijd diezelfde uitwerking op hem. „Lord Marshmoreton, ik heb de aanteeke- ningen, die u gisteravond maakte, gecopieerd. Ik heb ze' tweemaal getypt". Alice Taraday sprak op rustigen, eerbie digen toon, toch lag er iets gezaghebbends in. Het was een meisje met veel karakter. Allen, waar ze vroeger als secretaresse in dienst was geweest, hadden haar een juweel ge vonden. Voor Lord Marshmoreton was ze al gauw een nachtmerrie geworden. Hun inzich toen betreffende de belangrijkheid van tui nieren en de historie van zijn geslacht strook ten niet. Voor hem was de geschiedenis der Marshmoreton's een bezigheid voor zijn leege uurtjes: zrj scheen van oordeel te zijn, dat hij 't als zijn levenstaak moest beschouwen. Zy kwam hem altijd uit den tuin halen, om hem terug sleepen naar wat slechts een tijd- passeering voor den avond moest zijn. Het was Lord Marshmoreton's gewoonte, om, als hij na zijn dutje te laat wakker werd ter her vatting van zijn werk, een vage belofte te doen van „morgen wel doen"! maar, zooals hij smartelijk overdacht, het meisje moest hart en verstand hebben en begrijpen, dat het slechts een beleefde uitvlucht was en niet let terlijk opgenomen moest worden. „Ze zijn maar heel oppervlakkig", ging Alice door, het woord tot de werkbroek van den graaf richtend. Zoodra Lord Marshmore ton miss Taraday met schrifturen in haar hand zag naderen, nam hij onmiddellijk een gebogen houding aan; want alle-mislukkingen tezamen konden hem niet van zyn struisvogel politiek genezen, dat, zoo ze zijn gezicht niet zag, ze wel weer zou verdwijnen. „U weet wel, dat u gisteravond beloofde, dat u er van morgen mee zou doorgaan". Zij wachtte net zoo lang tot ze een binnensmonds gebrom zon der toezeggging ten antwoord kreeg. „Maar natuurljjk, als u bezig is zeide ze gelaten, met even een blik op Lady Caroline. Bij der gelijke gelegenheden kon ze altijd op die heerschzuchtige vrouw, als bondgenoote re kenen. „Volstrekt niet!" knetterde het van Lady Caroline's lippen. Ze was nog uit haar hu meur over het gebrek aan belangstelling, welke haar laatste opmerkingen was tebeurt gevallen en gretig greep ze de gelegenheid aan om haar gezag te doen gelden. „Kom overeind John, en ga dadelijk naar binnen en aan 't werk." i.Ik ben aan 't werk!" pleitte Lord Marsh moreton. Niettegenstaande zrjn achtenveertig jaar gaf Lady Caroline hem soms nog het gevoel, dat hij een kleine jongen was. In de dagen hun ner gezamenlijke kindsheid had zij altijd den baas over hem gespeeld. ,De familie-geschiedenis is van meer belang dan dat gewroet in den grond. Ik kan me niet begrijpen, waarom je al dat gedoe niet aan Mc Pherson overlaat. Waarom je hem een hoog loon zoudt geven en zelf 't werk voor hem doen, is iets waar ik niet bij kan. Je wiet, dat de uitgever op de geschiedenis wacht. Ga nu dadelijk die aanteekeningen verder uitwerken." „U hebt beloofd, Lord Marshmoreton", zeide Alice overredend, „dat u ze vanmorgen af zoudt maken". Lord Marshmoreton klemde zich, als een drenkeling vast aan zijn kan met walvisch- traan. Niemand wist beter dan hij, dat derge lijke gesprekken vooral als Caroline er bij was, om door het gewicht van haar onver- zettelijken wil de schaal te doen overslaan, steeds op dezelfde manier eindigen. „Ja, ja, ja, dat is goed!" zeide hij. „Van avond misschien, na het diner, hè? Ja, na het diner, dat is een goed idee." „Eigenlijk moest u het vanmorgen doen," drong Alice beleefd aan. Dat meisje vond het vervelend, dat zij niet genoeg te doen had. om haar ruim salaris te verdienen. Bovendien was ze vol vuur voor de geschiedenis van het geslacht Marshmoreton. Ze was er geheel van vervuld. De greep van Lord Marshmoretons hand ontspande zich. Intusschen zouden in den ro zentuin honderden gespaarde blaaspooten hun ontbijt kunnen vervolgen onbewust van het geen hun boven het hoofd had gehangen. „Nu dan, goed, goed, goed! Ga maar mee naar de bibliotheek." „Heel goed, Lord Marshmoreton." Miss Taraday wendde zich tot Lady Caroline. „Ik heb de treinen .nagezien, Lady Caroline. Die van twaalf uur vyftien is de beste. Er is eên restauratierijtuig in en by tijdige waar schuwing stopt hy in Belpher". „Ga je uit, Caroline?" informeerde hoopvol Lord Marshmoreton. „Ik ga even spreken voor den Vooruitstre- venden Socialen Bond te Lewisham. Morgen kom ik terug." „O!" zeide dé graaf, met een stem, waaruit alle hoo- was verdwenen. „Dank u wel, miss Taraday" zeide Caro line, „dus om twaalf vyftien.' Hilversum H, 801.5 m. AVRO-uitzeniling. 8.00 Nieuwsberichten ANP, Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Georg Stefnescu en zyn Roemeenscfc orkest. 11.00 „Fiet9kleeding", causerie. 11.20 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Reportage. 1.45 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.00 Vopr de vrouwen. 3.10 Omroeporkest (4.004.15 Reportage). 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 De Jonge Acht en soliste. 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Omroeporkest mét solist (opn.). 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland en nieuwsberichten ANP en sluiting. Kootwyk, 1875 m. VARA-uit-zending. 7.-00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15 Berichten Duitsch. 11.30 11.45 Berichten Engelsch). 12.00 Berichten. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda. 1.30 Berichten (Engelsch). -.45 Gramofoonmuziek. (2.002.15 Berich ten Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Orgelspel. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 „Cavalleria Rusticana", opera (gr.pl.). 5.00 Berichten (Duitscl.). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ten ANF. 5.30 Gramofoonmuziek (6.306.45 Berich ten Engelsch). 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland en nieuwsberichten' ANP en slui ting. „De auto komt om kwart voor twaalf voor." „Dank u. O ja, wat ik zeggen wilde, miss Taraday, wilt u, als u, Reggie ziet, hem zeg gen, dat ik hem spreken moet!" Toen Alice Taraday-bij Reggie kwam, had Maud hem verlaten en zat dii vurige jonge ling op een- steenen bank een cigarette te rooken, in gedachten verdiept, waarbij Alice wedijverde met ernstiger bedenkingen betref fende den juïsten stand van zijn „approach shots". Reggie's geest was zwaar belast. Hij was verliefd en had slechte slagen gemaakt met zyn „mid-ironV Feitelijk een gefolterde ziel. ,'Mr. Byng, Lady Caroline verzocht me u te zeggen, dat zy u even wilde preken." Reggie vloog overeind. „Hallo allo ollo! Is u daar eindelijk! Ik wou u zeggen! Ja, wat ook weer?" Als altijd in haar tegenwoordigheid, voelde hij steken in zijn hart. Zijn handen en voeten schenen elephantiasis gekregen te hebben, waardoor ze tot een afschuwelijke afmeting opzwollen. Hij hoopte van ganscher harte, de gewoonte, om te brullen van zenuwachtig lachen, zoodra hij het meisje zijner droomen ontmoette, te zullen afleeren. Op die manier zou zij een totaal verkeerden indruk van hem krijgen ze zou hem nog voor een halven idioot aanzien! „Lady Caroline gaat weg met den trein van twaalf vijftien." „Dat is best. Wat ik zeggen wou o gaat ze, ze gaat? Ik begrijp, wat u bedoelt." Het drong tot hem door, dat het absoluut nood zakelijk wu3 iets te beweren, waar ten min sten eenige samenhang in was. Hy verzamel de zijn krachten. .,He' t u ml schien lust, om, nadat ik dc mater gesproken heb, wat te gaan wand den of roeien op den vijver of iets dien aard. zeg. hebt u lust?" ,'t Is heel vriendelijk van u, maar ik moet naar huis, om Lord Marshmoreton met zijn boek te helpen." „Wat een -beroerd ik bedoel wat een ver- di veld schandaal!" De jammer er van trof Reggie tot in 't diep t va»i zijn ziel. Hij was ziedend van ver ontwaardiging over Lord Marshmoreton dien modernen Simon T^gree, die zjjn kaoitalisti- sche macht gebruikte om van het meisje een slavin tc maken en haar in huis te laten zwoegen als buit-., alles vol zonneschijn was. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1940 | | pagina 7