dood Berlijn Moskou Fiansclie ministerraad vergadert Verdachte DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER van Egypte's premier Italië's vloot niet verlamd Belangrijke besprekingen zijn het eens te Rome Roemenië demobiliseert Ambassadeur Bullitt vraagt ontslag Nieuwe Verduisteren 5.48 uur Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11344, Uitgöve cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Voor de voeten van Koning Faroek ineengezakt IN ITALIË VERLANGT MEN OPHELDERING. Naar Reuter meldt is gisteren de mi nister-president van Egypte: Hassan Sabri Pasja, plotseling overleden. In Italië verlangt men opheldering, daar dit sterfgeval onder wel zeer bijzon dere omstandigheden heelt plaats ge vonden. In tegenstelling tot de eerste Bxitsche be richten, die zeiden, dat de Egyptische minis ter-president, Sabri Pasja, was overleden, kort voor hij zich naar het parlement zou be geven, melden Engelsche bronnen thans, dat de dood intrad, nadat. Sabri was begonnen met de voorlezing der troonrede. Plotseling zakte hij voor de voelen van koning Faroek ineen. De troonrede werd later voorgelezen door den voorzitter van den senaat. Zij zegt, dat Egypte het Engelscfi"— Egyptische ver drag op dezelfde wijze wil blijven nakomen, hetgeen zou betockcnen, dat de regeering haar politiek handhaaft en het Egyptische volk buiten den- oorlog tussclien Italië en Engeland wil houden. Het tijdstip van overlijden van Hassan Sabri Pasja, die zich gisteravond nog in de heste gezondheid verheugde, heeft groote verontrusting in de Arabische wereld te weeg gebracht. Deze plotselinge dood her innert. zoo verklaart men, aan overeenkom u stige geheimzinnige sterfgevallen in het 10- Naburige Oosten, die toegeschreven konden ul? worden aan gekonkel van de Intelligence 0p Service. Deze pleegden zich steeds voor te doen, als deze persoonlijkheden stonden voor belangijke beslissingen, die Engelands be langen raakten. Verdacht! Stefani meldt uit Rome dat men daar in afwachting leeft van bijzonderheden om trent het overlijden van den premier, dat verdacht lijkt omdat men er tot dusver niet van op de hoogte was. dat hij ziek was. Zijn dood lijkt volgens Stefani nog meer verdacht, daar deze juist gelegen komt voor hen die Egypte in den oorlog willen stor ten. Op 14 November zou Hassan Sabri Pasja namelijk in het Egyptische parlement een verklaring hebben moeten afleggen over de politiek van zijn regeering. Men weet -dat Sabri Pasja zich steeds heeft verzet tegen de Britsche' pressie die er op gericht was Egypte aan Italië den oorlog te doen verklaren. Het is duidelijk, aldus Stefani dat het mysterie rondom den dood van dezen grooten zoon van Egypte, wiens ccnige misdaad was, dat hij een Egyptenaar was, wien de onafhankelijk heid van zijn land ter harte ging, dient te worden ontsluierd. Hasan Sabri Pasja, die zich bij zijn aan vaarding van het bewind op 27 Juni j.1. solidair verklaarde met de door zijn. voor ganger, Ali Maher Pasja, gevoerde politiek van niet-oorlogvoering, heeft het verstaan ondanks sterken Engelschen druk dezen koers te handhaven. Nog kort geleden poogde de Engelsche minister van oorlog. Eden, tijdens zijn verblijf te Kaïro door nieuwe dreigementen en beloften wijziging in de Egyptisch politiek te brengen. Ook deze poging strandde op de houding van den koning en zijn minister-president. en MOLOTOV UIT BERLIJN VER. TROKKEN. „Wederzij dsche overeenstem ming inzake alle belangrijke kwesties". Na zijn ontmoeting met den Füh- rer en andere hooge persoonlijkhe den in het Rijk is de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der U.S.S.R., Molotov, gistermorgen kort na elven uit de rijkshoofdstad vertrokken. In het Huis der Gasten van de rijksre gering zoo méldt D.N.B. haalde de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, Molotof af en begeleidde hem naar het An hal ter-station. Op het sta tion waren leidende persoonlijkheden van Staat, partij en weermacht aanwezig. In ge zelschap van den Sovjet-Russischen ge zant te Berlijn, Sjkwartsef, heeft Molotof daarop, na een hartelijk afscheid, na da- BEWERINGEN VAN CHURCHILL TEGENGESPROKEN. Slechts één schip ernstig ge troffen volgens officieele Ita- liaansche mededeelingen. „Men moet wel gelooven, dat En geland zich in heel wat moeilijker omstandigheden bevindt, dan men tot nog toe had gedacht", aldus meldt Stefani, „nu zijn premier zijn toevlucht moet nemen tot het brutaalste bedrog om aan Hen, die in Engeland en elders nog geneigd zijn om aan deze aanprijzingen ge loof te hechten, zij het ook voor één enkelen dag de illusie te schenken, dat het bombardement van Tarente, in den nacht van 11 op 12 Novem ber, de Italiaansche vloot heeft ver lamd. Churchill vertoonde zich gisteren in het Lagerhuis met een stralend gezicht en ha het communiqué van de Admiraliteit over het bombardement van Tarente te hebben voorgelezen, verklaarde hij, dat dit een glorierijke episode voor de Britsche marine was, welke haar weerslag zou hebben op de vlootpositie in alle deelen der wereld, enz. Wanneer het niet zoo dringend nood zakelijk was om de gedeprimeerde publieke opinie een injectie met op timisme toe te dienen, zou Churchill de elementaire voorzichtigheid moe ten hebben gehad om het officieele Italiaansche weermachtsbericht no. 158 van 12 dezer er op na te lezen, waarin gemeld wordt, dat slechts één schip op ernstige wijze werd getrof fen, terwijl daaraan nog werd toe gevoegd: geen slachtoffers. Het is duidelijk, dat, wanneer de vernie ling van schepen, zooals Churchill zich dat voorstelt, werkelijk had plaats gehad, er tal van slachtoffers zouden zijn geweest, tenzij verondersteld wordt, dat zich aan boord van de Italiaansche oorlogsschepen geen bemanning bevindt! Churchill zal on getwijfeld op een gegeven oogenblik de on juistheid der fantastische beweringen van de Britsche Admiraliteit bemerken. Indien de oorlog met slagen in onjuiste bulletins kon worden gewonnen, dan zou men de Britsche overwinningen niet kun nen tellen. De werkelijkheid is en dat zal zeker zijn invloed op de openbare mee ning in de wereld hebben dat de onover winnelijke Britsche marine niet één enkel cucces hoe bescheiden ook, heeft kunnen boeken. Al het overige is slechts fantasie en dient alleen om te bevestigen, dat men van Britsche zijde voortgaat met illusies te spelen en in de onmogelijkheid verkeert om concrete feiten in plaats van praatjes en snoeverijen te stellen. Engeland strijdt met woordenslagen, al dus besluit Stefani. Antonescu bij den Koning en den Duce ALLE PROBLEMEN VAN ROEME- Nlë'S VERHOUDING TOT DE AS AAN DE ORDE. De Roemeensche minister-president Anto nescu en de Roemeensche minister van bui tenlandsche zaken Stordza, volgens U. P. aan een lunch de gasten geweest van Koning Keizer Victor Ëmanuel. De twee staatslieden hadden daarna een vrij lange bespreking met den Italiaanschen Koning-Keizer. Gistermiddag zijn de twee leden van de Roemeensche regeering door den Duce en den Italiaanschen minister van buitenland sche zaken. Ciano. ontvangen. Het onderhoud begon te 17 uur en duurde tot 18.30 uur. Het werd bezield do. den geest van wederzijdsch begrip, die thans de betrek kingen tusschen beide landen kenmerkt. De wederzijdsche gezanten waren wederom aan wezig. De gasten keerden daarna terug naar de villa Madama. Langs den weg werden zij door de bevolking toegejuicht. Alle problemen besproken. In Italiaansche politieke kringen, wordt volgens het D.N.B., verklaard, dat het be zoek van Antonescu niet alleen van for- meele beteekenis is. Na de door de as-mo- gendheden gegeven garantie voor de ter ritoriale onaantastbaai'heid van Roemenië en na het herstel van normale betrekkin gen met Sovjet-Rusland kan bet nieuwe Roemenië worden beschouwd als defini tief te behooren bij de mogendheden, die haar politiek ontwikkelden in overeen stemming met de beginselen van de as- politiek. Het bezoek van den Roemeenschen re- geeringscbef heeft reeds daarom een po sitieven inhoud van aanzienlijke beteeke nis. Alle problemen, die Roemenië en Italië, resp. de samenwerking van Roemenië met de as-mogendheden in het Donau-bekken betreffen, zul len bij de besprekingen te Rome aandachtig worden bestudeerd, met inbegrip van de economische pro blemen. Het is te Rome niet gebruikelijk, zoo wordt verder verklaard, preciseeringen te geven omtrent den inhoud van die bespre kingen. Het is echter duidelijk, dat bij de gedachtenwisselingen alle argumenten in den geest van wederzijdsche vriendschap en in het kader van de nieuwe politieke en de steeds nauwere economische betrek kingen, die bestaan tusschen Roemenië en de spilmogendheden, worden behandeld. gen, waarin veel arbeid is verricht, Berlijn verlaten. Woensdagavond nog heeft rijksminister von Ribbentrop een laatste onderhoud met Molotof gehad, dat enkele uren duurde. Gistermorgen is het volgende commun- quê uitgegeven: Gedurende zijn aanwezigheid te Berlijn op 12 en 13 November van dit jaar voerde de voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen en Volkscommissaris van BniL Zaken. W. M. Molotof. besprekingen met den Führer en den rijksminister van Buiten landsche Zaken, von Ribbentrop. De ge- dachtenwisseling verliep in een sfeer van wederzijdsch vertrouwen en leidde tot we derzijdsche overeenstemming ten aanzien van alle belangrijke kwesties, welke Duitsch land en de Sovjet-Unie interesseeren. Binnen het kader van een uitvoerig over zicht der buitenlandsche politiek noemt het orgaan der Russische weermacht, de „Krass- naja Swjesda" de reis van Molotov naar Ber lijn de belangrijkste gebeurtenis van de laat ste dagen, zoo meldt D.N.B. uit Moskou. Het is aan geen twijfel onderhevig aldus merkt het blad op dat de hernieuwing van het persoonlijk contact en van de vriend schappelijke gedachtenwisseling met de lei ders van de Duitsche politiek de verdere ver sterking en ontwikkeling van de Duitsch Sovjetrussische betrekkingen in het belang der beide landen zal bevorderen. „Niets aan duidelijkheid te wen- schen over." Nadat de officieele instanties van Wilhelm- strasse tijdens het verblijf te Berlijn van den Russischen commissaris van buitenlandsche zaken een volkomen stilzwijgen oy.er het ver loop van de besprekingen in acht genomen hehben, laat thans het Duitsch-Russische slot communiqué duidelijk weten, wat het stand punt van Sovjet-Rusland in de internationale politiek isf aldus de V.P.B. correspondent uit Berlijn. Uit de mededeeling, dat er „overeenstem ming over alle belangrijke kwesties" bestaat, kan men afleiden, dat de besprekingen een globaal karakter droegen en alle onderwer pen omvatten, die uit het gemeenschappelijk verlangen van beide regeeringen naar een 'nternationale orde, die de vrede en de wel vaart van de beide volkeren verzekert, voort komen. Uit deze gemeenschappelijkheid van het oordeel kan zonder veel moeite het Duitsche en het Russische standpunt ten aanzien van hangende kwesties worden afgeleid, zonder dat de onderwerpen precies aangegeven be hoeven te worden. De aanblik van het inter nationale front is door de besprekingen te Berlijn verder verhelderd. Iedere twijfel aan de positie der beide groote mogendheden is meer dan ooit misplaatst. Daartegenover valt nog niet aan te geven of en in welken vorm deze realiteit zich naar buiten zal demon- streeren. Van beslissende beteekenis is echter de gemeenschappelijke wil der groote mo gendheden in een gebied, dat van Biscaye tot aan den Stillen Oceaan reikt. Roosevelt weigert het. De New York Times meldt uit Washing ton, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullitt, zijn ontslag uit die functie heeft aangevraagd. Volgens een later bericht uit New York heeft ambassadeur Bullitt bekend gemaakt, dat president Roosevelt zijn verzoek om ontslag als ambassadeur in Frankrijk van Ambassadeur Bullitt vraagt ontslag. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vissoherij, maakt met betrekking tot de dis" tributie van levensmiddelen het navolgen de bekend: BROOD. Elk der met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. recht op het koo- pen' van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „15" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hier* na genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal crammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 00 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak Cb.v, aman- dielbroocljes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram mee! *ot bloem is verwerk.t De op 24 November nog niet gebruikte bonnen, blijven voorts nog geldig geduren de de week van 25 November tot en met 1 December a.s.. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet ge- Uit Rome wordt voorts gemeld, dat Paus Pius XII generaal Antonescu morgen in persoonlijke audiëntie zal ontvangen. Algemeene demobilisatie in Roemenië. Krachtens een door generaal Antonescu nog voor zijn vertrek naar Rome ondertee- kende en thans gepubliceerde wet wordt de geheele Roemeensche weermacht te land, te water en in de lucht gedemobiliseerd. De de mobilisatie begint op 15 November 1940, des middags om 2 uur. Het ministerie van landsverdediging heeft echter de bevoegd heid om zo onoodig reservisten op te roepen en tot opvorderingen over te gaan. Tot de mobilisatie van het Roemeensche leger werd, zooals bekend, overgegaan ter gelegenheid van het, afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina aan de Sov jet-Unie, einde Juni van dit jaar. Het Roemeensche leger werd, zooals men zich herinnert, onder de wapenen geroepen toen, einde Juni van dit jaar, Bessarabië en de Noordelijke Boekowina aan Rusland wer den afgestaan. Volgens een verklaring van den woordvoer der der regeering aan United Press, kan door dezen maatregel meer dan een millioen man naar huis gaan. Roemenië keert terug naar normale toestanden, zoo zeide de woordvoer der verder. De regeering is tot dit besluit gekomen, omdat de industrie behoefte heeft aan ar beidskrachten en omdat de grenzen niet meer bedreigd worden. In een door den commandant van de bewe ging der legionnairs, Horia Sima, ondertee- kende officieele partijmededeeling, wordt be kend gemaakt, dat de opperste raad der be weging der legionnairs Dumitrescu-Borcea, George Borcea, Georg Ciorogaru en Dumi- trescu-Zapada uit de geweging heeft gestoo- ten. Deze maatregel is het gevolg van de on langs gemelde demonstratie van een groep van legionnairs tegen de huidige leiding. Beroep op de soldaten van De Gaulle De Fransche ministerraad is gistermorgen onder voorzitterschap van maarschalk Pétain opnieuw bijeengekomen. Ook Pierre Laval nam aan de beraadslagingen deel. Hij was daartoe 's morgens uit Parijs naar Vichy teruggekeerd. De Fransche regeering heeft een be roep gedaan op de soldaten, die zich in goed vertrouwen bij de beweging van De Gaulle hebben aangesloten en na hun dwaling te hebben inge zien den wensch hebben geuit naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jonge lieden, zoo luidt het manifest, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list zijn betrokken. Ang stig vragen zij zich thans af, hoe hun vader land hen zal opnemen, wanneer het hun ge lukt zich te bevrijden. Een propaganda, die Vanavond gaat de verduistering In om en duurt tot morgenochtend 9.02 uur bruikt mogen worden voor het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het. tijdvak van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. geeft, de met „51" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 24 November a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zonda? 1 December a.s.. met dien verstan de. dat deze bonnen gedurende de week van 25 November tot en met 1 December a.s. niet erebruikt mogen worden tér ver krijging van kaas in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Demet „64" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het tijdvak van Maandag 18 Novem ber tot en met Zondag 24 November a.s. recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 24 November nog niet gebruikt zijn blijven voorts geldig tot en met 1 Dec. a.s., met dien verstande dat ook zij gedu rende de week van 25 November tot en met 1 December a.s. niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d, Nieuwe café's geen distributie artikelen Noch toewijzingen, noch losse bonnen. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensiónbedrijf brengt, na overleg met het centraal distri butiekantoor, ter kennis, dat met ingang van 15 November 1940 nieuw te vestigen be drijven op het gebied van hotel-, café- en res taurantwezen niet kunnen rekenen op toe wijzingen, respectievelijk losse bonnen voor gedistribueerde en te distribueeren artike len. er naar streeft hen te compromiteeren, om hen tegen te houden, verzekert hun, dat zij na hun terugkeer in Frankrijk aan een col lectieve straf en militaire degradatie zijn blootgesteld. Daar deze jonge soldaten heb ben begrepen, dat de geheele natie een on deelbaar blók om den roemvollen leider maarschalk Pétain vormt, is het vaderland bereid hen niet open armen te ontvangen en hun dezelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter de aandacht op vestigen, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaardige leiders der opstandige bewe ging, die hun plicht als soldaten en bur gei's hebben verzuimd op een oogenbljk dat het gewonde vaderland zich weer opricht. De verovering van Libreville. Het plaatselijke militaire succes, dat de Fransche opstandeling en deserteur, de Gaulle, met de verovering van het steun- punt Libreville aan de kust van Fransch- equatoriaal Afrika heeft behaald, past ge heel en al bij de Engelsche pogingen tot een universeele uitbreiding van den oorlog, aldus constateert dr. Helfeld in een hoofdartikel in het Hamburger Fremdenblatt. De politieke kant van de gebeurtenissen wordt duidelijk door de eenvoudige aanduiding, dat deze nieuwe aanslag op Fransch grondgebied een feit beteekent, dat de betrekkingen tusschen de beide bondgenooten nog slechter maakt, na alles wat tot dusverre gebeurd is. Gevoels- boodschappen van den Engelschen koning en onverbindende betuigingen van een nooit te vernielen vriendschap in het Lagerhuis kun nen de drievoudige misdaad van de Britsche oorlogspolitici tegen de waardigheid van Frankrijk en de onschendbaarheid van zijn souvex*einiteit die ligt opgesloten in het be grip Oran, Dakar en Libreville, niet te niet doen. Het levensbelang van Frankrijk in zijn tegenwoordigen noodtoestand is gelegen, al dus de schrijver, in- het herstellen van een stei'k staatsezag en in het in stand houden van zijn koloniaal bezit. De krachten echter, die de Gaulle vooi'tdrijven zijn er. volgens de beste Engelsche tradities, op uit den Fran- schen opbouw te bemoeilijken en hiex-mede indirect Europa te benadeel en. Voor den eersten maal, aldus het arti kel veixler, is een zeker deel van het Fx-an- sche koloniaal bezit onder den directen in vloed van Engeland gekomen en men zal in Vichv zelf ondervinden,w at de vriend schap waard is van hetl and, waaraan de groote Napoleon den .naam heeft gegeven van Perfide Albion. De toekomstige levens mogelijkheden van Frankrijk werden be dreigd door de aanslagen die het meedoo genlooze Groot Brittannië op de zenuwcenti'a van zijn koloniaal Rijk pleegt. Alleen al om deze redenen is het handlangerswei'k van den verrader de Gaulle ex-toe geschikt, om overeenkomstige ge.voleen te voorschijn te roepen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1