Voor den Zaterdagavond O 9 Brabantsche OUDERS sa Dierenleven van Dré 't HOEKJE j jp nxw-ii! De— J in het oude Rome I VOOR DE j| -QS^ Ulvenhout, j.4 November 1940. Amico, Den Fielp had gezeed: „Kek 's, jongens, on- gerlyen doen we nie, has we veur hons leut hop stap gaan. Hons vrouwvolk eft unaniem den strijdkreet aa.«: „gin man, gin bon", we zullen hus heigens fourageeren. Broodbonne- kes ek genogt, we oeven diu. ginnen korf brooien mee te sjouwen. Lot nou 's ooren gullie!" „Ik heb tien worstjes van 'nen kilo opzij geleed," zee den Blaauwe: „as ge wilt doe 'k er nog 'n pond of vijf zult bij." „Da kan.' rekende den Fielp uit: „lot 't maar haanreiken in de bakkerij, hom 'n huur of vijf, dan ben 'k daar neigens. Gij Dré?" „Ja, wat wilde hebben, Fielp? Boter, *nen homp spek, ham-?" „Amm!" gongde-n-ie: „Blaauwe, lot dieën zult maar thuis." „Enne gij, Janus?" vroeg den Fielp, mee veul twijfel: ,,'nen buil pijnappels, mis schien... „Kek 's," zee den Jaan gerokt: „Tonia en ik zijn maar mee ons tweekes, bonnekes kan 'k dus nie missen, 'k Weet ze trouwens nie te vinden ook. Maar in den kelder heb 'k Goudaschen kèès...!... is da-d-iets?" „Wa weegt ie?" „Pond of twaalf." „Alf vijf maar in de bakkerij mee da dink," zee den Fielp. Egij... Nolleke? Wa brengde gij mee in 't uisjouwen?" „Ik heb m'n eigen bonnen en pampieren," zee 't vrijgezelleke fier: „en niks anders noo- dig. Maar 'k wil m'n eigen nie laten kennen, dus...? Is 'n goeie kist sigaren, ouw moksel, wellekom?" ,,'n Kist van onderd?" „Oewie!" „Alf vijf ter bakkerije." Den Joost gong nie mee. Die vond aan Den Haag .weinig aan, beweerde-n-ie, hij gong dan maar liever oo z'n eentje de kanten van Tilburg uit. Op de fiets. '„Is 't in Tilburg zoo plazierig, Joost?" in formeerde den Fielp wantrouwig, mee toege knepen oogskes. „Plazierig plazierig"... beet den Joost af: In Den Haag ben 'k wel hon derd keer gewist, veur m'nen vroegeren baas." „Ja, zee den Blaauwe langzaam: „da's waar. Hij is al honderd 1-eer in Den Haag gewief en pas duuzend keeren in de Kruiken stad. ee? Joosje?" En den Blaauwe knipte 'n oogske. „Eh... gij... bt daar... misschien... 'n goei... hadreske?" vroeg den bakker aan den Joost. Den Joost dronk 'ns. „Z'n toffels staan daar achter de kachel", insinueerde den Elaauwe. „Noujaa...", zee den Fielp, bedroefd: „da's zoo veul as Winter-ulp." Maar den Joost liet niks los. Wenschte ons goeie reis en veul plazier. Wij wenschten hum gin haar minder. Alleen stelde den Jaan nog veur, als ie den Joost soms van dienst kost zijn, om ook zijnen ring mee te nemen naar dieën Haagschen slapert? „Ik Jieb gin rimmeltiek", weerde den Joost af. „Neeë", zee den Fielp mismoedig: „maar dier elderzienden slapen ook veur liefdes- haangelegenhedens hen zulk soort kwalen." „Och, borst gullie!" zoo viel den Joost deur de mand. „Da's dus „in plek van kaarten," jubelde Nolleke. Zaterdagmiddag gongen we van Ulvenhout. Den Fielp had 'n grooot, oud valies opgesnord en daarin onzen leeftocht gepakt, 't Dink woog ruim vijftig pond. Daarom had ie 'n rijtuig besteld, 'nen open landauwer, daar Was niks anders op 't durp te krijgen. En toen we zoo, altf 'n verdwaalde feest commissie, die van den zomer heuren optocht verloren had, deur 't durp rejen, mee Nolleke op den bok, stond, als we langs den Jaan z'n huis kwa men. z'n Tonia veur 't raam. „Lieve krippot," schrok den Jaan: „m'nen hartelap! Kek ze wenken!" „Ze wit toch waar ge naar toe gaat," zee den Blauwe droog, die achterover in 't gery hong als Lord Motregen. „Eeren," zee den Fielp: groet gullie nou hallegaar zoo beleefd meugelyk, mee 's seer- jeus moelwerk! Gij, Jaan, gij doet sjoertjes! Goed zoo! Nou nog 'n kus-andje! Eel goed. Jaan, eel goed; Tonia knapt zienderoogen hop, nóg heen, 't kost niks!" Nolleke op den bok zat stillekes te vloeken op „de" wijven! „Zwijg, Nol," vaderde den Fielp: „gij ebt gin verstajum van 'n gelukkig uwelijk!" Toen was Tonia uit 't zich en Lord Mot regen beweerde toen: „as wij in den Haag gin goeie kennis teugenkomen. ben in 'n boon!" „Die lol zulde nie hebben, Blaauwe," zee den Jaan fel: „astemblief!" En hij toonde ons Tonia's stamkaart...! Wij zagen zwijgend naar deus staaltje van deurzicht. Den Fielp knikte bewonderend en prijzend. Eindelijk zee-t-ie, mee ontzag: „Jaan, keb jou has champetter haltrj; te laag haan- geslagen g'had!" Plazierig hobbelden wij in ons open gerij deur den Zaterdagmiddag, 't Was droog, koud, veul winderig. Nolleke kroop hoe langer hoe dieper in z'nen kraag en in z'nen bolhoed. Hield z'n eigen op temperatuur mee „groote- mannènwöorden". 't Was 'n reis mee hindernissen. Op den Zwaluw moesten we drie kwartier wachten Den trein was vol, Nolleke zal in 't gangpad, op ons valies. Als we 'n kwartier gewacht hadden, liet Nolleke, kwaad als 'n spin, z'n eigen uit den trein zakken. „Hy wou dan wel 's van die Rooie Pet vernemen, of die soms docht dat hier 'nen vollen trein vergeten schoolkinders stond, sodetjuu!" Na weer 'n kwartier stapte den Fielp uit. die gong Nolleke zoeken. En nog 'n kwartier later rejen we weg zonder Goliath en David. (Respectievelijk 300 en 75 pond zwaar). Wij keken malkaar 'ns aan. De perrons van der Zwaluw lagen al in den duister. „Wanouw?!" vroeg den Jaan benepen. Den Blaauwe zag 'ns naar 't zwarte valies, krabde aan z'n neus en zee: „leeftocht hebben we genogt, maar den stoet is wèl gauw ont bonden!" „En dieën meelzak kuiert mee ons centen weg," klaagde den Jaan. Dikker wemelde den schemer over 't leege winterlandschap, daar beyejen ons. Links, ik ree vooruit, stond den - bonten avondhemel in lichterlaaie, 'n Zon als 'n wagelwiel zoo groot, zonk weg in den donke ren mos van 't lage, natte land. Den Jaan zat veurovergebogente .tellen de afgesleten, blinkende figuurkes van 't ijzerbeslag op den bojem van ons spoorwageltje^ Den Blaauwe, de ruiten, grijzen pet achterover op z'n rosse stekels zat tevrejen te luisteren naar den spoorwagelpolitiek, die naast ons op de bank wierd bedreven. Toen struikelde 'nen conducteur over ons zwarte valies ons coupé-ke binnen. „Zeg, chef, vroeg ik „hebt ge onderweuge in den trein misschient 'n paar reizigers ontmoet, 'nen soortement van reus en heel klein manneke, die op 't nipperke in den Zwaluw zijn inge stapt?" Onderwijle knipte-nie de kortjes. Toen vroeg ie „ge bedoelt de heeren Beeckers en Gom- mers uit Ulvenhout...?" „Eh... je ja?" stotterde n'ik, want deuzen kortjescoupeur was naar mijnen zin veul te goed op de hoogte. Den Blaauwe schoof ook 'n bietje bij. En den Jaan keek naar den conducteur of Tonia was binnenge stapt, zonder stamkaart. „Hou maar op," zee den conducteur toen: „dat duo zit in 'n eerste klassecoupé en ik heb de grootste last om aan m'n centen te komen. Ze motten bijbetalen ziede, van Zwa- luwe tot Dordt." Den Jaan klèèrde op: 't kapitaal was te recht! „En as ze nie bijbetalen," vroeg Lord Mot regen: „wa dan...?" „Dan krijgen ze in Dordt d'r twééde ver baal," zee 113 (dat stond op z'nen kraag) in allen gemoedsrust. „D'r... d'r... d'r twééde... verbaal...?" vroeg ik: „waar hebben ze dan 't éérste opge- loopen?" „Ze? Dieën groote nie, die is as getuige opgenomen. Maar da kleine kulleke, Ar- noldus Gommers, is nie? die, is verbali- seerd veur huisvredebreuk en beleediging; mischien ook veur poging tot zware mishan deling." „Wè. ge doet, doe 't goed," zee den Blaauwe content. „Maar wat heeft Arnoldus dan toch alle maal uitgevoerd ir dat kertierke?" vroeg ik. „Bij den chef op den Zwaluw de deur open- getrapt", zee 113. „Toen den chef gevraagd, of Zijnedele zoo beleefd zou willen zijn aan hem, Arnoldus Gommerts, 't seinstokske af te geven. Dan kost meneer van Rooipetten mee z'n luien donderd in 't wèrme kantoor blijven. En als den chef zijn 8einstaf nie af- Persoonlijkheid en koppigheid „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedaald." 1 Inderdaad, maar dit brengt voor velen een heel groote moeilijkheid mee, en wel de moed om op het oogenblik dat ze zelf ontdekken gedwaald te hebben dit ook te Willen inzien en toegeven en werkelijk „ten halve te kee ren". Velen hebben nog maar een vaag idee ervan, wat het wil zeggen een persoonlijkheid te rijn, en verkeeren in de veronderstelling, dat een persoonlijkheid geen fouten kan maken. Niets is minder waar, ook een persoonlijk heid is een feilbaar mensch, maar juist een persoonlijkheid heeft den moed om openlijk te erkennen: „ik dacht, dat ik op den goeden weg was, maar het blijkt dat ik mij vergist heb. Dus terugeeren en opnieuw beginnen. Het voortgaan op een weg, waarvan men reeds beseft, dat het niet de juiste is, komt voort uit koppigheid, en koppigheid is juist een karaktertrek, die men meestal bij zwakke persoonlijkheden aantreft. Zij zijn te klein moedig en te zelfingenomen om ervoor te willen uitkomen, dat ze rich vergist hebben, en daarom sukkelen ze liever verder op een weg, die ze reeds als niet juist herkend heb ben. hun energie verspillende zonder zelfs de illusie te koesteren dat dit ergens toe dient. Iemar.d mocht hem eens zien omkeeren, en tot de „vreeselijke" gevolgtx-ekking ko men dat zfl óók fouten maken! Zoo zien wij dus, dat koppigheid soms geheel, en altijd grootendeels een gevolg is van valsche schaamte. Een treffend voorbeeld zagen wij hiervan nog onlangs in de practijk. Een jongeman, uie heel aardig viool speel de, had rich in het hoofd gehaald dat er een stond, dan had Arnoldas gedreigd den chef tot poeier te verwerken. Anders niks," zee 113. „En nou zit meneer Gommers eerste klas te reizen ou 'n derde-klas-biljet en wil nie bijbetalen, terwyl den ander z'n eigen beroep op „hovermacht!" Maar in Dordt hebben we 'n half uur den tyd," zee 113. „Ik mot zeggen," stelde Lord Motregen vast: ,,'t begin van ons uitstapke is belange nie kwaad." Ik gaf den conducteur 'n sigaar, die toen 'n deur* wijer gong mee .z'n tang. 't Was on- dertusschen strafdonker geworden, de gloeien de sigarenpunten flierden l\jk vuurvliegkes deur 't donkere wageltje. Dordrecht. Onzen trein liep binnen langs 't eerste perron, dus vlakbij de wachtkamers, kantoren, tourniquets, ge wit. Wij stapten, in leutige spanning uit, na 'n half uur zouwen we, in den electriek, wijer reizen. Maar wat ze wagen.... ginnen Fielp! Ginnen Arnoldus! 't Perron liep leeg: ginnen Fielp, gin Nolleke! ,,'t Is da ze eerste klas hebben gerezen," zee den Blaauwe: „anders zou 'k bang zijn, dat ze deur den bojem wa ren gezakt." Nommer 113 zagen we wèl. Die liep, mee z'n pampieren in de hand, den Fielp en Nol huilie toeslagbiljetten, te zoeken. „Waar rijn ze nou?" vroeg ik 'm. „Weet ik 't zee-t-ie lastig, ,,'k ben twee keer den trein langs gewist, 'k heb heel de statie afgezocht, maar niks, niks is er van die krengen te zien." „Man, ga naar huis," raaide-n-ik 'm aan, „daar staat oewen koffie koud te worden!" „Jamaar, die pampieren. 'k Heb ze al uit gescheurd en ze zijn genommerd...! Hoe mot dat nou?" vroeg ie ongelukkig. „Ja, tja..., tjéh, ik ben nie aan 't spoor. Nooit' gewist! Maar ge zult 'r op d'n een of andere manier 'nen froot aan motten draaien!" ,,'k Zal ze schrijven," zee-t-ie: ,,'k kan 't adres wel in den Zwaluw krijgen!" „Doe dat! Zeg ze thuis gedag!" „Van 't zelfde!" Opgelucht trok 113 Dordt in. „As 't zoo deurgaat," zee den Jaan: „dan zullen wij ook naar Ulvenhout motten schrij ven." „Waarom?" „Om 'n postwisseltje." Afijn, amico, we gongen in de wachtkamer, buiten bezwaar van den proppot, 'n stiikske drinken en besloten om in elk geval maar deur te rijen naar den Haag. „Logement heb ben we altij, zee den Blaauwe: „ge hoeft niks anders te doen, dan om twaalf uur op straat te blijven, dan komt er van eigens 'nen cham petter onderdak aanbiejen En freten hebben we in overdaad, ik sjouw m'n egien nog 'nen dubbelen breuk aan die doodskist." Teugen vertrektijd zochten we onzen trein op, die veuruit stond, 'nen end veurbij den ingank. En, als we daar passeerden, dan zagen we den Fielp, boven 't volk uit, dat 't perron op moest. Maar... maa... ma... maar wat droeg le toch onder z'nen jas...? Hij knipte oogkes, we moesten zwijgen. We gongen bezijen staan. Hy liet twee afgestempelde kortjes knippen, D'n conducteur zocht naar nommer twee. Toen zee den Fielp: „ja da's hin horde, chef. Da kortje his van m'nen jongen.' toen wees ie op z'nen erm, onder rijnen jas: ,,'k mot mee 'm naar den dokter hin den Aag, ziede." Den conducteur knipte, 'n Ouw moederke hield dalijk den Fielp aan. „Wat heeft 't jochie mijnheër?" „De... de... dede... de kou hop z'n water," zee den Fielp, die nog meer belangstelling gong trekken. „Heete krompressens op z'n buikie legge," adviseerde 'n menirke-mee-'n- sikske-dat-omhoog-krulde: „zoo heet as de stakker ferdrage ken." „Nou, eet zal ie 't genogt krijgen," verze kerde den bakker grimmig-overtuigd: „Har- nold his nog nie jarig!" Mee 'nen heelen optocht van belangstellen den kwamen we aan den trein.. Net wou den Fielp z'n zieke jongske den wagel in saiaman- deren, als 't Sikske den bakker aan den mouw trok en troostte: „hoe neter, hoe beter, dan behoudt u 't ventje wel." „Zou 't?"vroeg den Fielp verbeten: „da's schitterende carrière in de muziek voor hem was weggelegd. Hy moest en zou in' de mu ziek doorgaan, waarvoor dure lessen noodig waren, terwijl het inkomen van zijn ouders niet groot was. Vooral rijn vader was er zeer tegen gekant. Tenslotte pleitte zijn moeder: „Laat hij het zes maaifden probeeren. Ik geloof óók niet dat hij ooit een beroemd violist zal worden, maar tenslotte wil ik niet mijn verdere leven het idee hebben, dat wij hem misschien van zijn bestemming af gehouden hebben.'.. De vader gaf toe, tegen zijn zin. En vier maanden later kwam de jeugdige violist bij ons, geheel verslagen en geen raad wetend met de situatie. Na een uur praten kwam er eindelijk uit, dat hij er nu zelf zeker van was dat er geen groot violist in hem stak, dat zijn kleine composities heel aardig waren, maar dat er honderden waren, die betere maakten. „Ik speel heel .aardig viool, voor de huis kamer", zei hij bitter. „Maar meer zal het toch nooit worden. En d&arvoor hebben mijn ouders vier maanden lang die dure lessen bekostigd. Wat nu?" Wij raadden hem aan. naar zyn ouders toe te gaan en ronduit de waarheid te vertellen. Nadat zijn koppigheid me1" veel moeite over wonnen wa9, kwam"'hij met het argument: „dat zijn ouders boos op hem zouden zyn." Wij zeidm: „Waarom0 U heeft dit toch niet doorgedreven met iet doel, he.* op kos ten te jagen? U heeft eerlijk gedacht dat U een groot violist kon worden. Nu beseft U, dat dit niet zoo is. Erkent dit dan. Wij voor ons gelooven eerder dat Uw ouders blij zullen zijn dat U tot inzicht gekomen bent. U heeft eerlijk gedwaald, en dit kan iedereen over komen. De grootste fou* is, een dwaling niet te willen erkennen. En die fout kunt U nog voorkomen." Hy volgde onze raad, en zijn ouders rea geerden, zooals wy gedacht hadden.. Daarom, sopt nooit mét iemand die een dwaling erkent, want daarvoor is meer geestkracht noodig dan voor moedwillig-blinde koppigheid! Dr. JOS DE COCK. Kind en gereedschap In de biografie van Fritjof Nansen k&n men lezen, welke belangstelling deze beroem de man op tienjarigen leeftijd had voor ge reedschap: De 10-jarige Fritjof Nansen ging met zyn broertje naar de kermis, ze hadden wat geld bij zich om zich te amuseeren. Tot groote verbazing van hun ouders kwa men de jongens met een stuk gereed schap thuis, dat ze voor het geld hadden gekocht in plaats van snoepgoed te koopen en naar den draaimolen te gaan. De ouders waren ontroerd en misschien ook wat be schaamd en gaven de jongens nog eens geld om zich te vermaken. Weer kwamen ze na verscheidene uren terug, na een langen tocht gemaakt tè hebben om een stuk gereedschap te koopen. Staat dit geval op zichzelf? Ik meen, op grond van mijn persoonlyke ervaringen met kinderen te kunnen zeggen, dat vele jongens op 10 tot 12-jarigen leeftijd groote belangstelling hebben voor gereed schap. Uit mijn eigen herinneringen kan ik mededeelen, dat ik reeds op 8-jarigen leeftijd het liefst timmerde. Talrijke kistjes, stoven etc. vervaardigde ik voor mijn moeder en ik was zielsgelukkig, als ze mijn producten waardig achtte om te gebruiken. Want dit is van belang: dingen, welke gemaakt worden, moeten gebruikt worden. Ongetwijfeld zullen mijn werkstukken wel veel gebreken gehad hebben. Ik denk wel, dat er heel wat spijkers krom geslagen in het hout gezeten zullen hebben, of misschien zelfs wel door het hout in den binnenkant van het droogpennenkistje moeders handen wel gewond zullen hebben. Maar hoe dan ook, myn moeder gebruikte de kistjes eenigen tijd en rij was ook zoo ver- 'n pak van m'n art, want has 'k deuzen hoog- happel haf most geven, kreeg 'k de smart nie weggezópen!" En toen...: bens! Daar smakte-n-ie Arnol dus 't treinbalcon op, dat Nolleke, vertelde-n-ie later, toen ie weer "bij" was, docht: dat ie 'nen spoorwegramp beleefde, o Toen, amico, toen; rejen we... Dordt... pas... uit! En Lord Motregen stelde nogmaals vtLSt, dat 't belange gin kwaad begin was van ons uitstapke. „Maar vertel me nou 'ns, Fielp, hoe gullie uit Dordt 't perron opkwaamt en waarom nie mand Nolleke mocht zien? vroeg ik ter hoogte van Zwyndrecht. „Kek 's," lee den Fielp uit: „veur den trein stopte, waren wij er hal huit. Hop 'n kiepen- drafke smeerden we 'm deur den huitgank, we lieten ons kortjes hafstempelen en toen zyn we haan den bovenkant van de statie hiets gaan gebruiken. Toen zee Nolleke: Fielp zee-t- ie, we zyn er nou wel huit, maar nog hin! Want, zee-t-ie, dieën 113 mee z'n toeslagbil jetjes. waarvan niet haf kan komen, zal ons sigglement wel hopgeven aan de lui van de statie...! Toen docht ik," gong den Fielp wij- ers: ,,'t sigglement zal wel luien zoo homtrent: twee personen van de"toen keek ie zoo's mee weinig achting naar Arnoldus, „twee personen van de... laten we open... manne lijke kunne, waarvan een welgeschapen en d'n ander 'nen treurwilg-wrjd-onderdemaat. Ik docht nou, has 'k die halikriek wegstop honder m'nen jas, dan klopt 't sigglement nie en dan kuier ik rustig naai den trein. Want na da verbaal op den Zwaluw... oh, dat weten gullie nog nie!" ,,'t Schandaal was heel deri trein deur," zee den Blaauwe mee veul afkeuring in z'n stem. „Jaja, Arnoldus, wij slaan wel 'n prachtig figuur, ievers waar wij komen met jou! Foei toch!" „Nou, Fielp." zee ik: „heel dieën Carnaval mee Nolleke was onnoodig gewist, want 113 snakte naar z'n woning en z'n bakske koffie." „Dan heeft ie. vast 'n gelukkig uwelijk," peinsde den Fielp droevig: „wa'k 'm van arte gun!" Wijers zijn we zonder ongelukken in den Haag „haangeharrieveerd," volgens den bak ker en we hebben daar wezenlijk de schoone slaapster gesproken! Daarover den volgenden keer. Ditte mot 'k oe wèl zeggen: Tonia heeft gin rimmeltiek. zee de helderziende: de dokters hebben 't allemaal aan t verkeerde end va9t. de dokters hébben 't allemaal Tonia heeft... afijn, volgende week 't Is veul ingewikkeld. Maar nou scnei 'k er af. Veul groeten v^n Trui, Dré Hl en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ; J) „Kruikenstad" is in Brabant den bynaam voor Tilburg. Wat 't beteekent... Vraag dèt maar 'ns aan 'nen echten Brabander! Maar mee bier heeft 't niks te maken, horre! D. De geboren burgers van het machtige Rome waren geen liefhebbers van reizen en trekken en veel meer dan de helft der inwoners had nog nooit een voet buiten het rechtsgebied der stad gezet. „Rome is niet het. middelpunt der wereld, het is de wereld zelf. Waarom zouden wij dus de stad verlaten? Er is in de wereld niets te zien. dat we hier niet te zien krijgen." zoo redeneerden velen. En als we eerlijk willen blijven, moeten wij toegeven, dat ook nu nog vele bewoners van groote steden zoo spreken. De Romeinen hadden trouwens wel standig om er af en toe een ongelukje te hebben, waardoor ik opnieuw aan het timmeren kon gaan. Mijn leerlingen vertoonen dezelfde liefde voor timmeren en knutselen en een door mij geleid houtzaagclubje geeft me veel plezier, De jongens zagen en maken van alles, vooral huishoudelijke dingen. Ze zyn dolblij met zaagjes, vijltjes, schuur papier, etc. Het eigenaardige is, dat op lateren leeftjjd bij vele jongens deze zin voor knutselen en voor gereedschap afneemt. Het feit, dat kinderen van 812 jaar wel voor deze dingen voelen, moesten we wat meer benutten. „Voor het kind van 812 jaar is het vleiend, wanneer rijn hulp of raad gevraagd wordt", merkt de bekende paeda- goge Charlotte Buhler op. En zy vervolgt: Men moest kinderen van dezen leeftyd eigen lijk onderrichten in koken, naaien, repareerej van dingen en in kleine technische vaardig, heden en dit niet, zooals gewoonlijk, uitstel len tot de puberte.tsleeftijd Wy kunnen van het 812-jarige kind des besten vriend van ons dagelijksch leven ma ken, een vriend die zeer actief en gelukkig is, als hij zich nuttig kan maken, die er trots op is als men hem vertrouwen schenkt. Daar de jongere zich zoo spoedig na dezei gunstigen leeftijd van het ouderlijk huil afwendt en zich onafhankelijk tracht te ma ken, is het van zeer veel belang in deze jarej vóór de puberteit een grondslag te lë^gg van vertrouwen en vriendschap tusschen kin! en volwassene." Aan deze woorden behoef ik weinig mes toe te voegen. Ik hoop, dat vele ouders tegej Sint-Nicolaas nog eens aan het bovenstaand! zullen denken, wanneer zij op zoek zijn naai geschenkjes. OVEEKA. eenigszins gelijk want wat vreemd en ui hcemsch en de moeite van het bekijke waard werd naar Rome gesleept, oi daar door aanzienlijken en slaven aanp gaapt te worden. Er waren zelfs groote ci cussen gebouwd, waarin men voor duizel den bezoekers jacht op wilde dieren lie houden. De bande! in wilde dieren was i Rome zeer groot, hetgeen duidelijk zal b! ken uit het onderstaande: In het jaar 79 v. Chr. liet men niet min der dan 79 olifanten, welke dieren door d Romcinsche burgers „Lucanische ossen werden genoemd, tegen evenveel stier® vechten. ■Tulius Ceasar liet in een circus lwinti olifanten tegen vijfhonderd soldalen veelt ten en keizer Augustus liet den slriid tus schen een olifant en een neushoorn zien. Sulla liet in het jaar 93 v. Chr. honder leeuwen, die hij 'van een koning van Man ritanic had gekregen, in een circus dooi speerwerpers uit het leger dooden, en eei maal liet Pompejes zeshonderd en Julim Ceasar vierhonderd leeuwen bij elkaar in een circus elkaar bestrijden en ombren gen. In 58 v. Chr. vertoonde men aan het Ro mcinsche volk honderdvijftig panters bi elkander. Pompéius liet er vierhonderd el keizer Augustus niet minder den duizend twintig tegelijk zien. Op een monument te; eere van dezen keizer stond vernield, da' hij ten genoege van het volk niet minde! dan drieduizend-vijfhonderd leeuwen en panters geofferd had. Naarmate onder Tullus Ceasar, Drusus ei Germanicus het Romcinsche gebied ziel ook meer naar het Noorden uitbreidde kwamen bij de wilde dieren uit de warm landen ook dc bruine heren uit de Germaaj sche wouden. Dc Preator Servillius liet 04 ten tijde van keizer Augustus tweehonder beren tegen elkaar vochten. Keizer Nero gaf een vertooning waarbij 400 beren en 3(1 leeuwen voor zijn lijfwacht omgcbracl) werden. Tijgers kwamen pas in het jaar 11 ondfcr Augustus in Rome, doch deze dié ren bleven toch altijd zeldzaam waar schijn lijk vonden de Romeinen het leven! vangen van een tijger een te gevaarlijl werkje. In 't jaar 202 liet Severus, in den vorm val een schip, een reusachtige menagerie ma ken.. Op een wenk van hem werden all deuren, die op de kampplaats uitkwamen geopend, en honderden leeuwen, panters heren struisvogels wilde ezels stieren diiaggy's- en zebra's stroomden er uit, M gevolg was dan een vecht- en moordpartij En zooals men met wilde roofdieren deed deed men ook met. andere in het wild li ven de dieren. eKizer Ti lus liet eens negen duizend planlenetende wilde dieren in ecu rirnis dooden, en een andermaal kwamen wilde zwijnen, herten, steenbokken en wild» schapen van elk duizend stuks om e' iacht op te maken. Het spreekt vanzelf dal de „jagers" zich veilig buiten het bereii van het wilde zwijn stolden. Hoe men aan al die wilde dieren in dl Eeuwige Stad kwam? Tn den beginne dool de koonlieden. doch op den duur schoten <j' ze te kort naar de wensch der kiezers, dia steeds een grooter aantal wenschten. R! stadhouders der wingewesten en de afban kclijke koningen werden er daarom latei voor gespannen, ze te leveren. Ook van het temmen der wilde cliere* maakte men veel werk. Eens gebeurde hot dat de Drieman Antonius tot groote schril van de Romeinsche burgers, in een me leeuwen hespannen wagen. Rome kwafl binnenrijden. Over het voor de wilde dieren werpéi van Christenen geven wij liever geen be schrijving.' daar wij ons heden ten da? i toch niet kunnen indenken, hoe liet ooit nif gelijk is geweest, dat menschelijke wezen! naar dergelijke tafreelen „met genoegen* konden kijken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11