De geschiedenis van onzen schapenstand Dc L.G.C. koopt het veilingsgebouw Zaterdag 16 November 1940 Tweede blad Raad Broek op Laageodijk Burgemeester Schelhaas blijft de L.G.C.-vergaderingenleiden. Een flink gat in de begrooting, tekort op f 9556 geraamd. ALKJHAAR's VUIL NAAR BROEK OP LANGEN DIJK MITS... HET LEKKER RUIKT. De raad dezer gemeente vergaderde gister avond ten raadhuize, onder leiding van bur gemeester Schelhaas,tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen is de begrooting 1941 voor het gasbedrijf. Het gaat het bedrijf goed, conclu deerde de voorzitter. Op de begrooting van den Keuringsdienst v. Waren had men geen aanmerkingen. Di verse besluiten zijn goedgekeurd van Ged. Staten terug ontvangen. Niet op een baantje gebrand. De heer Jb. v. d. Welle heeft zijn benoe ming tot lid van het B.A. niet aangenomen. Proeven worden genomen met richtlampen Als ze voldoen, wilden B. en W. er eenige aanschaffen. De raad verleende hiertoe mach tiging. De Voorzitter deed mcdcdoeling van de stichting van het Comité „Winterhulp Ne derland" en zette het doel uiteen. Er zijn besprekingen gevoerd over de stor ting van De raad ging met deze begrooting ac- coord. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur was hierna aan de orde. Deze werd vastgesteld op een bedrag van 8184.15. Het geraeentesubsidie bedraagt 7000.—. B. enW. stelden voor, een geldleening aan te gaan van 17.640.bij de Mij. voor gemeen teci-ediet tegen 4 3/8 af te lossen in 30 jaar. Aldus besloten. De L.G.C. in eigen huis. B. en W. stelden voor. de opstallen van de veiling aan de Langendijker Groentencen- trale te verkoopen en het water, waarop die opstallen zijn gebouwd, aan de L.G.C. in erfpacht te geven, op het door de L.G.C. ge dane verzoek." In dit verzoek wordt gevraagd, de bepa ling op te nemen, dat zoolang de heer H. Schelhaas burgemeester van Broek op Lan- gendijk of evt. de nieuwe gemeente blijft, deze voorzitter der veiling zal zijn en dat twee led>en van Koophandel lid van het be stuur moeten zijn. B. en W. adviseerden gunstig. Zij brach ten hulde aan het L.G.C.-bestuur voor de wijze, waarop dit de belangen van handel en tuinbouw heeft behartigd. Nu de nieuwe gemeente komt, zou het niet juist zijn, dat het nieuwe gemeentebestuur zeggenschap krijgt in het beheer van een der tweè veilin gen en niet in dat van de andere veiling. B. en W. stelden voor, de gebouwen af te staan voor f 10.000 en het water in erf pacht uit te geven voor 40 jaren, tegen een jaarlijksche canon van f 1.— en te bepalen dat burgemeester Schelhaas zoolang hij bur gemeester van Broek op Langcndijk of evt. van de nieuwe gemeente, voorzitter van de markt, en bestuursvergaderingen zal zijn. Voorts dat twee leden van Koophandel deel zullen uitmaken van het bestuur. Dit voorstel werd aldus aangenomen. Veranderingen in de export zijn een barometer voor den schapenstapel Wanneer wij ons willen wagen, al dus vangt een rapport aan, ten be hoeve van het Rijksbureau voor wol, aan de beschouwing van de positie van het schaap in de vee houderijproductie op heden en in de toekomst, dan dienen wij eerst na te gaan, welke plaats het schaap in de Nederlandsche veehouderij ge durende de laatste halve eeuw heeft ingenomen. Toen na de moeilijke tachtiger jaren door de betere exportmogelijkheden onzer land bouwproducten eenigermate opleving kwam in den landbouw in het algemeen, was het schapenvleesch een gewild exportartikel voor Engeland. De rasverbetering werd snel voort gezet, speciaal in het fokdistrict Texel, waar in de jaren omstreeks 1900 de schapenfokkerij verreweg de hoofdbron van bestaan was. Waar de afzet van dit fokdistrict speciaal in de Hollandsche provincies werd gevonden en deze de hoofdleveran ciers voor den export waren, nam de verbetering van de kwaliteit zoo zoo snel toe. dat de Engelsche land bouw in den Nederlandschen im port bezwaren voor zijn afzet zag en in 1918 door middel van mond- en klauzeervrees dezen import onmo gelijk wist te maken. Intusschen had zich een afzet op België en Frankrijk ontwikkeld, welke (speciaal Frankrijk) kwalitatief nog hoogere eischen stelde, doch hieraan bleek het Nederland- sceh schaap, d.w.z. de Texelaar, te kunnen voldoen. Door al deze ups en downs is de sedert de jaren na 1890 groeiende schapenstapel na 1918 weer aanmerkelijk geslonken en werd de fluctueerende exportkans de baro meter voor den schapenstapel. Texel, Behalve op de heide, zijn er in Nederland bepaalde streken waar sppciaal aan de scha penteelt wordt gedaan. Deze gebieden zijn allereerst het eiland Texel, de bakermat van het bijna uitsluitend ihans in Neder land voorkomend schapenras „Texelaar", ten tweede de Groninger Kwelders, de bui- tendijksche gronden, welke bij hooge water standen door zeewater worden overspoeld en ten derde de Zeeuwsche schorren, dijken en wegen, met dit verschil, dat men hier de schapen in kudden met een herder houdt. Op Texel is echter sedert de in 1930 ingetre den crisis in de veehouderijbedrijven, de schapenstapel steeds ingekrompen ten be hoeve van akkerbouwgewassen. In overig Nederland wordt de fokkerij op veel kleinere schaal gedreven naast de veel belangrijker rundveehouderij. Voor de verschillende provinciën is de schapenstapel zeer uiteenloopend en varieert van Overijsel met 0.08 tot Noordholland met 1.17 stuks per hectare grasland. De provinciën langs de westkust, de vroe gere streken, waaruit de export naar Enge land het gemakkelijkst ging, zijn het meest schapenrijk. Hier wordt ook in doorsnee het grootste aantal dieren per bedrijf gehou den, namelijk, volgens de cijfers van 1£33, 21,5, 13,4 en 15.9. resp. voor Noordholland, Zuidholland en Zeeland. Het schapenaantal per hectare in Noord holland. Groningen en Zeeland, namelijk resp. per hectare- 1,17, 0.90 en 0.51, werd be ïnvloed door de speciale schapenstreken als Texel, de kwelders en de schorren. Doch ook als wij dezen invloed zouden wegdenken dan zou nog Noordholland, zeer waarschijn lijk gevolgd door Friesland en Zuidholland, het grootste aantal per hectare houden. I-Iet verloop van den stapel doet zich als volgt voor: ln 1870 bedroeg het totaal 976.436, in 1900 nog slechts 728.967. terwijl dit aantal in 1904 reeds was geslonken tot 606.785 en in 1933 tot 481.623. Bedrijfsuitkomsten. Uiteindelijk zijn het de uitkomsten, wel ke een bedrijfstak doen bloeien of inkrim pen. Deze worden niet alleen door de in komsten gevormd, doch ook de uitgaven zijn een belangrijke factor. Door stijging van de bijvoederprijzen is bijv. voor den Texelschen schapenfokker de kostprijs voor het opfok ken van het lam zeer belangrijk gestegen. In deze omstandigheden mag de vraag worden geuit, aldus besluit het rapport, is uitbreiding van den Nederlandschen scha penstapel wenschelijk'? Zoo ja, welke maat regelen dienen te worden genomen om de ze te bevorderen? De eerste vraag dient in algemeenen zin positief bevestigend te wor den beantwoord, zoowel gezien uit het oog punt van de binnenlandsche wolvoorziening als uit dat der vleeschproductie. Doch te vens is zulks ten zeerste, bevordelijk voor het rationeele weideverbruik. Waar het Nederlandsche schaap meer en meer uniform gaat worden, doordat de Tcxelsche soort, overwegend de overhand krijgt, gaat de wolproductie van eerste en prima kwaliteit in de goede richting. Zonder een aanmerkelijke hoeveelheid bij voeder, waardoor zij weer andere diersoor ten in den weg zouden kunnen staan, kan het schaap ook een belangrijke vleeschpro ductie leveren. Bij een lammerproductie van 1.6 lam per ooi, welke bij den Texelaar ge makkelijk wordt verkregen, zou hij 600.000 fokooien een vleeschproductie van 30.000 ton zijn te verkrijgen, uit feitelijk meest af val. Over de wijze, waarop de schapenteelt kan worden bevorderd, kan zeer verschillend worden geacht. Men kan .dit doen, door eeij wat langzamer, doch. zekeren \veg .te'volgen; of door van bovenaf opgelegde dwangmaat regelen, welko natupurlijk met lijdelijk ver zet zou worden ontvangen. Een in principe juiste beslissing in deze richting is reeds dit voorjaar genomen door de wol prijzen eenigermate te regelen naar de behoefte. Helaas is hiervan door het in zamelsysteem veel verloren gegaan. Vaak profiteerde de handel meer dan de producent. Een systeem, waarbij de pro ducent direct levert is voor de bevordering der schapenteelt beslist noodzakelijk. Alkmaarsch vuil in het Zuider del. Het is de bedoeling, dat het straatvuil van Alkmaar door inwoners van Broek op Lan- gendijk uit Alkmaar naar hier vervoerd wordt om van het Zuiderdel land te maken zoodat daardoor een paar H. A. bouwland kan worden verkregen, dat voor bebouwing geschikt zal zijn. Uit het oogpunt van na tuurschoon is het niet zoo gunstig, maar het is economisch te verdedigen. De heer Van der Molen was het met dit laatste eens. Maar stinkt het niet? Het moet lekker ruiken. De Voorzitter antwoordde, dat wanneer dit niet voorkomen kan worden, B. en W. er niet op in zullen gaan. Op een vraag van den heer Koolaard deel de de voorzitter mede, dat hierdoor bevor derd wordt, dat menschen uit deze gemeente werk krijgen. Zij moeten het aannemen, dus men zal niet halverwege kunnen ophouden. Definitieve afspraken zijn nog niet gemaakt. B. en W. werden gemachtigd te doen, wat in het belang van de gemeente is Weth. Oijevaar deelde nog mede. dat er vol doende vaargelegenheid zal worden gemaakt. Hierna werd de gemeentebegrooting 1941 behandeld. De uitkeering aan het gemeentefonds is 2000.lager, deelde de voorzitter mede, terwijl geen post mocht worden geraamd als bijdrage uit Rijkskas (verleden jaar ont vingen wij 10.000). De begrooting sluit hierdoor thans met een nadeelig saldo van 9556,63. Bewaring van afval. Op voorstel van B. en W. werd een afval- lenverordening vastgesteld. B. en W. stel den voor den heer Rezelman hiermede te belasten. Degenen die reeds aan de veeboe ren geven, mogen dit blijven doen. Verder besloot de raad tot onderhandschen verhuur van „de Groote Akker in 't Woud" aan C. Visser voor den prijs van f 40.per jaar. Verpachting sluis. B. en W. stelden voor, de sluis aan den tegenwoordigen pachter, A. ten Bruggen- cate, onderhandsch te verpachten voor f 995.— per jaar. nu er spoedig een nieuwe sluis zal komen. Aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd het be drag der vergoeding voor het bijzonder on derwijs vastgesteld op f 12.50 per leerling. Het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven voor 1939 werd bepaald op 3259.63. De sluisbouw niet ernstig ge stagneerd. De heer Dirkmaat vroeg hoeveel stagna tie de bijzondere omstandigheden de sluis bouw zullen bezorgen. De voorzitter antwoordde dat dit mee valt, misschien hoogstens een maand. Het loopt thans ook tegen door den hoogen waterstand van de Ringvaart. De sluis zal wel eenige duizenden guldens duurder worden. Daarna sluiting. SCHAGEN DIENSTREGELING NIET GEWIJZIGD. Naar wij uit goeden bron vernemen, zal de dienstregeling op de lijn AlkmaarDen Helder niet worden gewijzigd. SCHAGEN-NIEUWS Wieringerwaard ASchagen A. 11 uur. P. Kort A. Molenaar H. Kaper P. Kip G. Anneveldt A. Flapper 'J. Koning Jb. Schoorl J. Kater P. Verra A. v. Nieuwkoop Res.: G. Raat, K. Anneveldt en G. Vel. Vertrek per rijwiel 10 uur vanaf Peetoom. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Jan Bosman, 52 j., echt genoot van Margaretha Marianna van Bij- num (woonplaats Den Helder); Maartje Kort 37 j., weduwe van Cornelis Scheltus. POLITIE. Gevonden: een foto-album en een blauwe handschoen. Verloren: een paar voetbalschoenen, een bruine glacé handschoen, een zilveren ro zenkrans, twee portemonnaies met geld en vacantiebonnen; een aktetasch én een dis tributiebonboekje. Vermist: twee damesrijwielen. KOSTWINNERSVERGOEDING In de jaren 1939 en 1940 is alhier uitge keerd aan kostwinnersvergoeding aan dienstplichtigen ir. totaal 63.099.84. Thans wordt geen vergoeding meer verleend. VRIJZ. HERV. VROUWENCLUB De bazar is weer voorbij en heeft dit keer slechts één dag geduurd, doch is gezellig en tamelijk druk geweest. Het weer werkte erg mee, zoodat geen stortbuien het publiek een gang naar de Ned. I-Ierv. kerk onmoge lijk maakte. De verloting verliep vlot, de eerste prijs viel op lot nummer 984, de ge lukkige winnares woont in Bergen. Het knikkers raden om een mooie naaidoos is door een Schager dame gewonnen, zij raadde 1029 en de doos bevatte 1022 knik kers. Ook de andere attracties werden druk bezocht. Het bestuur dankt allen die op de een of andere wijze hebben meegewerkt de bazar te doen slagen. Nogmaals heel har telijk. ALKMAAR EEN VERGEEFSCHE REIS NAAR BRUSSEL De tijd, dat reisgezelschappen naar het buitenland vertrekken, schijnt op het oogen blik geheel voorbij te zijn. Toch geschiedt het nog wel eens, dat menschen een buiten- landsche reis ondernemen in de zekere ver wachting hun doel zonder bezwaren te zul len bereiken. Dat was gisteren het geval te Alkmaar, toen 's morgens voor dag en dauw reeds twee volle autobussen vertroken met de be stemming: Brussel. Ze waren bepakt en be laden, zooals dat met .reizigers, die naar vreemde landen vertrekken, meestal nëf geval is. Alleen zag men veel kistjes in plaats van koffers. De kwestie was, dat een aantal Alkmaarsche werklieden was aange nomen voor een werk te Brussel, dat door een Nederlandsche aannemer zou worden uit gevoerd. Echter, des avonds reeds waren we getui ge van hun terugkeer. Ze hadden de grens niet kunnen passeeren en waar hun de toe gang tot België ontzegd werd, zat er niets anders op dan onverrichtcrzake naar huis terug te keeren. Naar ons werd medegedeeld, moest de oorzaak van de minder gewenschte gang van zaken worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat de ondernemers zijn personeel niet, had aangenomen via de officieele ar beidsbemiddeling, gelijk thans verplichtend is voorgeschreven. Van de zijde van de Alk maarsche arbeidsbemiddeling was tegen een en ander bezwaar gemaakt. Met het resul taat, dat de beide auto's aan de grens moes ten terugkeeren. De goede geest bleek onder de passagiers intusschen weinig te hebben geleden. Deze was fleurig en opgewekt. En in de stellige overtuiging, dat aanstonds alles in orde zou komen, prepareerde men zich op enkele dagen vacantie, die er uit. zouden voort vloeien. Dan zou het wel weer worden gepro bcerd en stellig met meer succes. HARENKARSPEL OUDERLIJK HUIS ONTVLUCHT. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te half twee ongeveer is liet 16-jarige doch tertje van J. B. uit Tuitjehorn het ouderlijk huis ontvlucht. De Alkmaarsche politie heeft haar in ge zelschap van een meisje uit een woonwagen in Alkmaar aangehouden. DIRKSHORN GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer K. van der Molen behaalde dezer dagen te Utrecht het middenstandsdiploma, terwijl hij tevens met goed gevolg een diploma verwierf voor de vakbekwaamheid voor slagers. Nu nog een „kooitje" en Klaas kan zich vestigen. DE TOP VAN ZIJN DUIM GESNEDEN Vrijdag was de heer Joh. Hoogland wo nende aan den Laanweg gem Harenkars pel aan het bladen snijden voor zijn koeien. Het mes kwam echter te dicht bij zijn lin kerhand met het noodlottig gevolg dat de top van zijn duim er werd afgeritst. Nadat men er thuis een noodverband had omge legen, is hij hevig bloedend bij Dr. Groen- hart gekomen, die hem onmiddellijk ge neeskundige hulp heeft verleend. 't Vorige jaar geraakte hetzelfde li chaamsdeel bekneld in de waschmachine, waar de vorm er niet beter op is geworden en nu weer dit ongeval. Als het zoo door gaat raakt Jan „duimloos". SCHAKEN Dé uitslagen van de voor gespeelde partijen luiden: Wit Zwart L. MeinemaP. Burger E. KleijerP. Tijsen C. Schuit AznP. Hoeve A. van DijkA. Iping WIERWGERWAARD BENAUWDE OOGENBLIKKEN. Vrijdagmorgen geraakte bij mej. de wed. K. aan de Groote Buurt een pan vet in brand, die ze met een emmer water wilde blusschen, doch dat maakte de zaak nog erger. Een bijna 2 meter hooge vlam laaide op. Gelukkig had juffr. K. de tegenwoordig heid van geest gehad om de pan eerst naar buiten te brengen. Was dit niet gebeurd, dan zou het waarschijnlijk niet zoo goed afgokomen zijn. Z1JPE SCHAGERBRUG. OUDERAVOND. uierdagavond werd in een der lokalen van de o.l. school alhier 'n ouderavond ge houden, waarbij ongeveer 30 personen aan wezig waren. Het hoofd der school, de heer J. D. Wie- ring. opende de bijeenkomst met 'n woord van welkom. Medegedeeld werd o.m., dat dezer dagen een aanvang zal worden gemaakt met het te- lefoneeronderricht op de school. Door de penningmeesteresse, mevr. Bree- baartvan der Horst, werd rekening en ver antwoording gedaan van het financieel be heer.. Boeken en bescheiden, nagezien door de dames Bakker, werden in orde bevonden, waarna de vergadering tot goedkeuring be sloot, onder dankzegging voor het goede be heer. Door de onderwijzeres, mej. W. Krul, werd vervolgens een voordracht gehouden over: „Waarheid in de opvoeding", een keurige en uitstekend gedocumenteerde causerie, waar bij sterk den nadruk werd gelegd op elk van de begrippen: „waarheid", „onwaarheid", „bewuste leugen", „leugentje om bestwil", „sprookjes", enz., enz. De buitengewoon interessante voordracht werd met groote aandaeht gevolgd en spreek ster had een dankbaar en welverdiend ap plaus in ontvangst te nemen, welke dank voorts mondeling werd vertolkt door het hoofd der school. Bij de hierna volgende verkiezing van 4 leden van de oudercommissie werd herkozen de heer C. Brugman en werden verkozen mevr. Anneveldt, mevr. Witebol en de hr. J. A. de Boer. Het hoofd der school richtte woorden van dank tot de scheidende leden, mevr. Bree- baar en den heer Vries. De schooltuin. Door den heer G. van der Sluijs werd ver slag uitgebracht van de werkzaamheden der schooltuincommissie. Medegedeeld werd dat door verschillende bloembollenkweckers bloembollen beschikbaar zijn gesteld voor den schooltuin, waardoor deze nu ook in den winter in „exploitatie" zal zijn. Voorts zijn bloembollen tegen minimumprijs betrokken uit het z.g. surplus-fonds. Deze bollen zijn in potten geplaatst. De eerste verzorging hier van vindt pla§ts op de school, waarna ze la ter mogen worden meegenomen naar huis. Aan de verzorging van deze bollen zal een „wedstrijd" worden verbonden. De heer Van der Sluijs spraak in verband met het school- tuinwerk woorden van dank aan het adres van den heer Bart Haan, voor diens be 1 an gel o o z e medewerking. Vervolgens werd bekend gemaakt de uit slag van de gehouden verloting ten bate van den schooltuin. De hoofdprijs is gevallen op het lot van mej. G. C. Dekker te Schagen. Een tijdelijke inwoner, de heer Dienaar uit Den Helder, deed hierbij blijken van zijn sympa thie voor het schooltuinwerk, door een kana rie in kooi als extra prijs voor de verlotoing beschikbaar te stellen. Bij de rondvraag betuigde de heer Dienaar zijn instemming met het houden van ouder avonden als deze en sprak er zijn teleur stelling over uit, dat niet meerdere Holder- sche ouders, wier kinderen de school bezoe ken, dezen avond bijwoonden. Ten slotte deelde het hoofd der school nog het een en ander mede over het St. Nicolaas- feest,. Sluiting. NIEUWE AANSLUITINGEN. In de maand October zijn de volgende nieu we telefoonaansluitingen tot stand gekomen: Sch agen: 280 A. v. Splunter, handelaar. Bierkade F 11 292 J. Klomp Hzn., schildersbedrijf, Haring- huizen D 25, gem. Barsingerhorn. K o 1 h o r n: 206 Ds. J. A. Oosterbaan, Doopsgezind Predi kant, A 24, Barsingerhorn. St. Maartensbrug: 209 Jan Doorn, Manufacturen, C 101. 241 M. Bos, Rijwiel- en Radiohandel, Rep.- inrichting, C 30a. Wieringerwaard: 314 A. Kales L.Czn., Ned. Herv. Pastorie, A 75. Winkel: 266 S. v. d. Wal, Brood- en Banketbakkerij, B 109, Lutjewinkel. LANGEND1JK - NOORDSCHARWOUDE. UITREIKING WINTERKLEEDING. Gisteravond zijn in deze gemeente de inder tijd ingeleverde winterkleedingstukken aan de daarvoor in aanmerking komenden uitge reikt. Naar wij vernemen is een flink aantal ar tikelen uitgereikt aan de aanvragers. Er moesten verscheidene aanvragers teleurge steld worden, omdat artikelen werden aange vraagd, welke niet waren ingeleverd, zooals ondergoederen en andere textielwaren. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond 12 November 1940 heeft ten gemeentehuize een vergadering plaats gehad van het plaatselijk comité van de stichting .WinterhulpNederland. In dit comité hebben de volgende personen zitting: de dames: mej. Jonker, mej. E. Fal- kena, mw. Donner, mw. A. Dirkmaat, mw. C. Oijevaar, de heeren: Jb. Vijzelaar, Alb. Kaas, C. Spaans Jz., K. Kaas Mz., C. Wit, G. Engel, H. Sterringa, W. Dirkmaat, Jac. Balder Abz., H. de Graaf, H. Glas, H. Vinke, H. van Zuij- len, W. Verdonk, H, Schelhaas, G. C. Witte ken. Het ligt in de bedoeling om uit de comité leden een commissie te benoemen, die het dagelijksch bestuur voript. Deze zal bestaan uit: ambshalve de Burgemeester, de dames: mej. Jonker, en mej. E. Falkena; de heeren C. Spaans, Jb. Vijzelaar, H. v. Zuijlen, H. Vinke, G. C. Witteveen. De werkzaamheden van deze commissie zullen voornamelijk bestaan in de behande ling en beoordeeling van de ingediende aan vragen. Alle aanwezigen verklaren gaarne kun medewerking te willen verleenen. HEER-HU GOWAARV WINTERHULP. In café Veenboer vond ingevolge de op roeping van het hoofd der gemeente gister avond de bijeenkomst plaats tot oprichting van de plaatselijke vereeniging tot winter hulp. Als voorziter opende Burgemeester Sut- man Meijer deze vergadering met een woord van welkom in het bijzonder aan de plaat selijke geestelijkheid der Ned. Hervormde en der Roomscli-katholieke kerk. Spr. begon met uit te leggen, waarom Juist de naam „Winterhulp" was gekozen, en gaf een uiteenzetting van de bestaande misverstanden en zeide, dat iedereen er zoo veel mogelijk moest toe medewerken om de ze recht te zetten. De bedoeling zal allereerst zijn een straat collecte te honden in een vorm van verkoop van lichtgevende speldjes k 20 cent per stuk, als symbool, dat er zelfs in donkere tijden nog lichtpuntjes zijn. Goederen zijn eveneens welkom, evenals stox*tingen op .de postx-ekening van het hoofd bureau te Den Haag. De opgehaalde geldexi gaan gedeeltelijk in de gemeentekas, gedeeltelijk naar de cen trale kas te 's-Gravenhage, van waaruit de gemeentekassen weer kunnen worden aan gevuld. De rondvraag leverde niets op. Na nog eenige besprekingen van ondei*- geschikt belang werd de vergadering be sloten. ANNA PAULOWNA F 33000.— TE KORT. Oxize begrooting toont een nadeelig saldo in den gewonen dienst van f 32.935.44. De oor zaak van dezen geweldigen teruggang is, dat het rijk de bijdragen der gemeenten, o.a. ten aanzien van de gemeentefondsbelasting en» het werkloosheidssubsidiefonds heeft ver minderd, dan wel ingcti'okkcn. Zoodoende is de begrootingspositie van vele gemeen ten, ook de onze. zeer in liet nadeel gewij zigd. Bedoeling van het rijk is een inzicht te krijgen in de gemeentelijke finanlieele vex-houdingen, zoo die werkelijk zijn, om dan later in het dekken van eventucelc tekorten te voorzien. Uit de rijksmaatregelen blijkt wel, dat men voorloopig niet van zins is de gemeentelijke autonomie en daarmede waar schijnlijk de gemeenteraden, op te heffen, maar veeleer streeft naar gezonder verhou dingen tusschen rijk en gemeenten. WERKLOOSHEID. Had onze gemeente eenigen tijd geen werkloozen, thans staan weer 12 werkzoe kenden ingeschreven. WIERINGEN HULP AAN VLUCHTELINGEN. De vluchtelingen in deze gemeente (en ook in het algemeen) zullen thans nog weer op een bijzondere wijze woixlen tege moetgekomen. Zij, die steun genieten we gens voorziening in eigen huisvesting zul len voortaan ook gebruik mogen maken van de verstrekking van goedkoope levens middelen op dezelfde wijze als plaats heeft voor werkloozen en annlastigen. GEVONDEN. Een vulpotlood en een rijwielplaalje in etui. Inlichtingen gem. bode. ZIJPE RAADSVERGADERING. Tegen Dinsdag a.s., des namiddags te 1.30 uur, is een opebax-e Raadsvex-gadering be legd, waax-in o.m. de Gemeenlebegrooting voor 1941 za.1 worden behandeld en vastge steld. Een „veeg" teek en des tijds, dat voor de vergadering waarin de gemeentebegx-oo- ting wordt behandeld, geen heelen dag meer noodig is. De i-aadsledon loopen nu ook hun gezellige koffiemaaltijd mis! de competitie 1—0 0—1 1—0 afgebr.

Schager Courant | 1940 | | pagina 4