METAXAS, NIPPER EN PELLE „Uit onverzoenlijke conflict moet uitgevochten worden" de Grieksche dictator Frauduleus slachten van varkens ZUID-AFRIKA en de oorlog V.S. zullen geen politiek van sussen voeren Japansche studenten houden manoeuvres Wanneer straalt er licht naar buiten? Drie ons thee te pakken Ongeveer 6000 boomen geveld bij Nijmegen 4) De man, die zijn leven voor de monarchie streed Krachtig tegenstander, thans navolger van Venizelos De Amerikaansche minister van marine: „Wat is er met Kattenburg"? „Wat is er toch tegenwoordig met Kat tenburg? Vroeger had ik er nooit last mee", aldus luidde de rethorische vraag van den Amstcrdamschen politierechter gistermor gen, tijdens de behandeling van een belee- digingszaak. Het was n.l. op den avond van 15 Juni, omstreeks halt tien nog al warm toegegaan op de Kattenburgerkade. Het was een scheldpartij van belang geweest. De oorzaak stampt uit lang vervlogen dagen, eigenlijk is zij een beetje wazig geworden, doch de haat tusschen de beide vrouwen, schoonzusters, die hierbij betrokken waren is er niet minder om. De eene, de aanklaag ster, woonde op de kade en leunde dien Za terdagavond uit haar raam. De verdachte passeerde, een beetje opgewonden, omdat juist de distributie van het lA'ood was afge kondigd en zij nog voor sluitenstijd wat* wilde koopcn. Er viel een scheldwoord en het eene woord haalde het andere uit. „Ik heb mijn mond niet open gedaan", zei de beleedigde, hetgeen de tweede getuige, een buurvrouw, bevestigde, doch het rapport van den agent, die een einde aan den twist had gemaakt, luidde voor beiden niet gunstig. „Het kwam allemaal door do brooddistri- tieconsternatie", zei de verdachte. „Mijn man vaart en ik heb sinds Mei niets meer van hem gehoord. Die vrouw doet niet an ders dan op mijn man schelden en dat doet pijn. Ik zei tegen haar: „Ga naar binnen en ga je dekens en beddezakken eens wasschen, nou en toen had je de poppen aan het dan sen." „De verdachte slaat officieel te liegen", riep de beleedigde uit. Men wist zich ech ter te beheerschen. Eenigen tijd geleden wa ren beide vrouwen eveneens voor de politie rechter verschenen. Toen was de beleedigde evenwel do verdachte en de verdachte de beleedigde. De officier van justitie en de rechter lie ten de vrouwen met gelijken munt betalen en aldus luidde ook nu de eisch f 20 en het vonnis f 15. TIEN MANNEN AANGEHOUDEN. De Haarlemsche politie heeft tien perso- nen aangehouden, die betrokken zijn bij het frauduleus slachten van varkens en kalve ren. In totaal is vijfhonderd pond varkens- vleesch in beslag genomen, dat bij onder- zoek niet voor consumptie geschikt bleek te zijn. De zaak kwarn aan liet licht, door dat de politie twee mannen aanhield, die op hun fietsen groote partijen varkens- vleesch vervoerden. Dit vleesch moesten zij, in opdracht van een slager in Haarlem noord, naar een sla ger in Bloemendaal overbrengen. Bij dezen slager vond de politie nog een groote partij vleesch. Zij paste de stukken aan elkaar, doch kon geen compleet varken constru- ceren, zoodat men opnieuw op zoek ging. Bij een chauffeur in Haarlem vond men het ontbrekende vleesch. Het varken was frau duleus geslacht ten huize van een koopman in Haarlemmerliede. Een deel van een an- der varken, dat daar eveneens was geslacht werd eveneens in beslag genomen. Bij het voortgezette onderzoek bleek, dat de slager in Haarlem-Noord drie weken leden in Haarlemmerliede ook drie varkens had geslacht. Het vleesch van deze dieren kon uiteraard niet meer achterhaald wor den. in totaal zijn tien personen bij deze zaak betrokken. De hoofdschuldige kreeg niet minder dan zes bekeuringen: wegens over treding der distributiewet, der prijsopdrij ving- en hamsterwet, der vleeschkeuring» wet, het slachtverbod alsmede het afleve ren van varkens boven de 110 kg. en het afleveren van varkens aan niet-erkende varkenshandelaren. Wie is de man, in wiens handen thans het lót van Griekenland berust? Dat is zon der eenigen twijfel Metaxas, de Grieksche minister-president en dictator, die na een buitengewoon wisselvallig leven in 19116 de teugels van het bewind in handen nam en nog steeds de lakens uitdeelt in Grieken land. De tegewoordige minister-president van Griekenland, Metaxas, is thans 09 jaar oud. Sedert den 4en Augustus 1935 regeert hij in Athene. Hij is de man, die in Griekenland het autoritaire regime invoerde. Op eigen aardige wijze weerspiegelt zich in de loop baan v. dezen officier en politicus de Griek sche ontwikkeling van een menschenleef- tijd: schitterende successeh en zware tegen slagen, oorlog en revolutie, partijstrijd en democratie, omwenteling en dictatuur dit alle9 heeft Metaxas elkaar zien afwisselen tijdens zijn veelbewogen leven. Zijn leven is een afwisseling -geweest van aan de macht komen en die macht weder prijs geven. Ver schillende malen heeft hij het onderspit moe ten delven voor zijn tegenstanders. De wan kelmoedige volksgunst dreef hem in de ver banning en haalde hem weder terug. METAXAS (Eigen foto archief.) Sedert den 4c'n Augustus schéén zich, on der leiding van den generaal in de Griek sche politiek een nieuwe evenwichtstoestand af te teekenen. Zijn besluit, om de zijde van Engeland te kiezen en den hem door Italië toegeworpen handschoen op te rapen, roept de schaduwen van het verleden op en her innert aan de catastrophale politiek van Smyrna. Metaxas is in de voetsporen getre den van zijn ouden tegenstander Venizelos. dien hij als monarchist en als conservatief met zoo groote verbittering heeft bestreden Grooter tegenstelling dan tusschen Metaxas en Venizelos laat zich bijna niet denken. En toch vaart de eerste tenslotte in het vaar water van den laatsten! Tegenstelling tusschen Metaxas en Venizelos. Vormde de soldaat Metaxas niet het be lichaamde protest tegen den begaafden Kre tenzer. die zich lot taak had gesteld, de monarchie omver te werpen en Griekenland in de armen van de Entente te drijven? Reeds bij het uitbreken van den wereldoor log openbaarde zich deze tegenstelling. De plaatsvervangende chef van den generalen staf Metaxas. die van 1899 tot 1902 aan de hoogere krijgschool te Berlijn had gestudeerd en een verknocht aanhanger van koning Konstantijn was, legde zijn post neer. In '15 werd hij weder in dienst gesteld en benoemd tot opperste chef van den generalen staf. om ia 1916 weder af te treden. En toen de Entente, die zich zeker wist van de in Salo- niki gestichte tegenregeering van Venizelos en een scherpere houding ging aannemen tegen Griekenland, in Juni 1917 Koning Konstantijn dwong, afstand te doen van den troon, werd Metaxas tegelijkertijd verban nen. Hij week uit naar Italië, waar hij onop houdelijk werkzaam was voor het herstel van de monarchie. In 1920 keerde hij met koning Konstantijn naar Griekenland terug, Doch na den nondlottigen afloop van den oorlog tegen Turkije, die den bodem insloeg aan alle eergierige plannen der Grieken ten aanzien van de klein-Aziatische plan nen en dien de oude koning niet had kun nen voorkomen, maakte een omwenteling opnieuw een einde aan het koningschap. In 1923, oen jaar na het definitieve heengaan van Konstantijn, moet ook Koning George 2 wijken voor de Venizelist-en en de radica len. Metaxas volgt hem in de verbanning. Metaxas onder de republiek en het koningschap. Den 25sten Maart 1924 wordt in Athene de republiek uitgeroepen. Kort daarop krijgt Metaxas verlof terug te keeren. De bewoners van het eiland, waar hij geboren w;erd. Sephalonië. kiezen den leider der monarchistische partij in het parlement. In dc tien jaren, die nu vol gen, neemt hij moedig den strijd teeen Ve nizelos op. Tn October 1935 wordt de grond wet van 1911 weder van kracht verklaard. In November van hetzelfde jaar keert ko- nine George terug. Na den dood van gene raal Condylis en den mislukten putsch van de communisten van 1936 wordt dc plaats vervangende minister president en minis ter van oorlog Metaxas belast met vorming van een nieuw kabinet. Vier maanden later wordt het parlement ontbonden en de partij en verboden. De dictator Metaxas neemt de --van het bewind in handen. Zal hij erin slagen, zijn program ten uitvoer te brengen, de tegestellingen te overbruggen,, de sociale problemen tot oplossing te bren gen, Griekenland rust te geven? In 1936 is Venizelos in Parijs gestorven. De nieuwe orde van Europa is bezig, zich Ie voltrekken. Voor Metaxas scheen de taak weggelegd, definitief te breken met een ver leden, dat Griekenland weliswaar verschil lende malen gebiedsuitbreiding had opge leverd, doch het tegelijkertijd telkens weer had blootgesteld aan groote rampen, het zelfs aan den rand van den afgrond had gebracht. Op het gebied van de buitenlandsche po litiek moest stelling worden gekozen. In leidende kringen was het geloof aan de macht en de vriendschap van Engeland ge bleven. De Grieksche politiek heeft niet den moed gehad, zich daaraan te ontworstelen. Zij wees het Italiaan sche ultimatum van de hand. Thans is het aan de wapens, te beslissen over de toekomst van Grieken land! Ko'enscbaarschte ia Engeland Reeds voor liet aanbreken van den twee den oorlogswinter zijn te Londen geen ko len meer te krijgen, zoo meldt Goetoborgs handels och Sjoefartsfidning in 'n eigen be richt uit Londen. Behalve het ernstige ge brek aan bepaalde levensbehoeften voelt En geland thans ook de koude. De ernstige misstanden bij de kolenvoorziening hebben, naar genoemd blad meedeelt, het Brit sche ministerie van vervoer gedwongen, terstond „spoedbesprekingen" met de spoorwegen en andere transportondernemingen te openen om.in elk geval de ergste moeilijkheden op het stuk der kolenvoorziening van Londen te boven te komen. De kolen zullen thans door de spoorwegen nog Slechts tot de buitenste districten van Londen worden ge transporteerd. Daar zullen groote kol ende pots worden gevormd. Vrachtauto's zullen dan ondanks het benzinegebrek de verdeeling in de rcuzenstad op zich nemen. Zij zullen gedwongen zij, afstanden van 50 k.m. en meer van het kolendepot tot den verbruiker af te leggen. De synode van de Ned. Ilerv. Kerk der Zuidafrikaansche Unie heeft, naar uit Kaap stad wordt gehield, een besluit aangeno men, gericht tegen den door de regeering Smuts ontketenden oorlog. In het besluit wordt gezegd, dat deze oorlog geen verde digingsoorlog is en daarom niet kan wor den gerechtvaardigd. De synode protesteert ten scherpste tegen den dwang, die uitge oefend wordt jegens de Zuidafrikaansche bevolking, die door de deelneming aan den oorlog in ernstige gewetensconflicten is ge raakt. Zij protesteert verder tegen de ver ontrustende oorlogsuitgaven, die opgebracht worden ten koste van zeer noodzakelijke be hoeften, en tegen het misbruik van den godsdienst voor propagandadoeleinden. OPENLUCHTTHEATER TE TEGELEN DOOR DEN STORM VENIELD. Tengevolge van den storm Is het open luchttheater, „De Doolhof" te Tegelen waar in den afgelnopen zomer tienduizenden de passiespelen bijwoonden, vrijwel geheel ver woest. De Minister van Marine der V. S., Knox, heeft in een toespraak te Boston, waarin'hij de autoritaire staten met de bekende slag woorden aanviel, verklaard, dat de Ver. Sta ten nooit een politiek van sussen 'zuUen voe ren. De Ver. Staten hebben thans de sterk ste vloot ter wereld en het onverzoenbare Minister Knox. (Eigen foto-archief). conflict moet tot het einde toe uitgevochten worden. De blokkade noemde hij de hoop van Engeland en hij zeide, dat Amerika zich ten aanzien van deze blokkade niet van de wijs mag laten brengen door de verschrik kelijke toestanden en door de uithongering van hulpelooze volkeren. Amerika zal En geland elke mogelijke hulp verstrekken, die het missen kan, jonder de eigen bewapening te schaden. Engelsch gezant dringt op ver dere Amerikaansche hulp aan. In een radiorede van Londen uit heeft de Britsche ambassadeur te Washington, Lo- thian, een beroep gedaan op Amerika om Engeland nog meer hulp te verleenen. Èn- geland is dankbaar Voor de tof dusver ver leende hulp, doch heeft ook vliegtuigen, sol daten en schepen noodig. Het tweede oor logsjaar wordt wellicht nog gevaarlijker voor Engeland dan het eerste, zonder toe reikende hulp van Amerika op de drie ge noemde gebieden kan Engeland niet zeker zijn van de overwinning. In het gebied van Narasjino, ten Oosten van Tokio, zijn groote manoeuvres gehou den door 12.000 studenten van de Japansche hoogescholen. Het is dc eerste maal, dat oefeningen van dezen aard en op zoo groo te schaal gehouden zijn. De oefeningen wer den gehouden in oorlogsuitrusting, waarbij ook talrijke gemotoriseerde eenbeden en vliegtuigen werden gebruikt. De groote pa rade. die aan het einde van de manoeuvres werd gehouden, is bijgewoond door den Ja- panschcn minister van onderwijs. Een advocaat te Amersfoort, Mr. J. F., had zich voor den kantonrechter aldaar te verantwoorden, onulat hij naar de meening van een tweetal leden van den luchtbescher mingsdienst zijn woning niet voldoende ver duisterd had. Verd. betoogde, dat dit wel het geval was. Iiij had de controleurs erop gewezen dat zijn woning was verduisterd op de wijze, in de verordening voorgeschreven. Verd. heeft zware gordijnen, waardoor geen licht naar buiten kan stralen. De controleurs, als getuigen gehoord, de den mededeeling van hun ervaringen, maar konden geen positief antwoord geven op een vraag van den kantonrechter of dc lichtbron ook zichtbaar was. Verd. zeide dat. het daar nu juist om ging. Hij beriep zich er op. dat. hij door de Utrechtsche rechtbank voor zoo'n geval was vrijgesproken. Hij werd den laatsten tijd herhaaldelijk door controleurs lastig gevallen en wilde daar van gaarne verlost worden. Het O. M. zeide, dat het hier ging om een zeer belangrijke zaak. Wanneer alle men schel) doen, -/.ooals verd. gedaan heeft, dan zal het complex van lichtbundels, dat daar door ontslaat, voor vliegers als oriëntatie zeer gemakkelijk zijn. Spr. is het met de vrijspraak van de Utrechtsche rechtbank niet eens. Er liggen nog twee processen ver baal tegen verd. op afdoening te wachten. De eisch luidde f 15 subs. 6 dagen. Verd. drong er met klem op aan hem vrij te spreken. Uitspraak over 8 dagen. ONDERHOUD TUSSCHEN BADOGLIO KEITEL. Officieus wordt gemeld: Naar in Berlijnsche perskringen bekend wordt, zijn in Innsbrück besprekingen ge opend tusschen de chefs van het opperbe vel der Duitsche en der Italiaansche weer macht, maarschalk Badoglio en generaal- veldmaarschalk Keitel, alsmede tusschen Jiun wederzijdsche staven. Doch rijwiel werd ln beslag ge* nomen. In de Anjelierstraat te Den Haag graaide een wielrijder drie onslhee uit een voor een kruidenierswinkel staande bakfiets. De win kelier zag kans den dader te grijpen en hij geraakte daarbij met dezen in een worste ling, met het gevolg, dat de wielrijder welis waar erin slaagde met de thee te ontkomen, doch hij moest zijn rijwiel in den steek la ten. Op dit rijwiel is nu beslag gelegd, zoo dat de theedief, althans indien het zijn eigen fiets is, voorloopig de verliezende partij blijft. Als gevolg van den stom Nu de storm geluwd is en men een over zicht kan krijgen van de aangerichte scha* de, blijkt de boschrijke omgeving van Nij megen zwaar getroffen te zijn. Alleen op Heumensoord liggen over een beboschte op pervlakte van 300 ha. 2500 boomen tegen den grond. In het Marienbosch zijn 130 boomen geveld, waaronder een iep met een stamom- vang van anderhalven meter. In de Staatsbosschen onder Groesbeek, oa. bij den Muntberg, Wolfberg en den Hoen- derberg zijn eenige duizenden boomen ont worteld. In het bosch van het sanatorium Dekkerswald liggen zoo veel boomen op den grond, dat vier volwassen mannen tot den zomer werk zullen hebben om alle boomen op te ruimen. In het geheel zijn te Nijmegen en omgeving ongeveer 6000 boomen door den storm geveld. kb* -J Een voorwereldlijk monster ontwaakt nlt zijn slaap. 1. „Zoudrn we hier aan de uitgang zijn? Het water is hier heel la g." 2. „Dat is een mooie schild wacht, dien ze daar neer gezet hebben." Een bliksemstraal bij helderen hemel. 1. „Loop nu wat Je kan, Pelle, w\j blijven hier en houden de draak gezel schap; wij kunnen niet weg komen." 2. Dat zie ik! Bonjour en wel t dankt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5