Chineezen overschrijden de grens van Indo-China DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Prijsstijging onroerende goederen Bezorgdheid over Koaing FAROEK Verduisteren 5.44 uur Engelsche aanval op HAMBURG Het Nederlandsche rund veestamboek sftijd ti es we! wal raai olgt: igen- rdif. de: mar :s op kW mee: egd and naa: uit jta 01 dl li zei li? bi Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. MAANDAG 18 NOVEMBER 1S40. 85e Jaargang. No. 11346. Uitgave der N.V. Uiig.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Engeland zou Thailand steunen PLAATSELIJKE BOTSINGEN AAN DE GRENS. De gouvernuer-generaal van Fransch In dochina Decoux heeft volgens een Domei- bericht uit Hanoi een communiqué gepu bliceerd volgens hetwelk de Fransche re- gèering vastbesloten is tegenover de gebied» eischen van Thailand de veiligheid van Fransch Indochina te verdedigen. Ook in de toekomst is geen wijziging van deze po litiek te verwachten. De betrekkingen tus- schen Fransch Inclochina en Thailand zijn wat dit betreft op het doode punt geko men. De pers. van Thailand, aldus het com muniqué verder, is bij voortduring scherp anti-Fransch en provoceerend terwijl Thai- landsche troepen aan de grens zijn gecon centreerd. Er zijn weliswaar herhaaldelijk botsingen tusschen de troepen van de twee landen in de grensgebieden van Laos en Cambodja voorgevallen, maar de toestand is nog niet tot het uiterste toegespitst. De militaire autoriteiten van Fransch Indochina volgen den gang van zaken met groote aandacht enzijn er ten volle op voorbereid aan iederen toestand het hoofd te bieden. De eischen van Thailand Jegens Indochina. De Britsche gezantin Bangkok heeft, volgens een bericht van Domei, een con ferentie van twee uur gehad met den Thailandschen eersten minister, Songram, Er verluidt, dat de Britsche gezant Thai land den Engelsch-Amerikaanschen steun heeft aangeboden voor de Tliailandsche ge biedseischen jegens Fransch Indochina, be nevens levering vari oorlogsmateriaal, een leening van 20 millioen dollar en verdere hulp. Nadere berichten maken melding van een Britschen eisch betreffende slui ting van een militair bondgenootschap. De eerste minister van Thailand, Songram, zou zich voorbehouden hebben binnen een week ahtwoord te geven. Ongeregelde Chineesche troepen overschrijden de grens van In dochina. Naar door de Fransch-Indochineesche auto riteiten is medegedeeld, hebben ongeregelde Chineesche troèpen j.1. Vrijdag de grens over schreden en zijn ongeveer negentig kilome ter ten noordoosten van de strategisch be langrijke grensstad Laichau in het Noord- Oosten van Tongking binnengedrongen. Zij werden echter door de oostelijke Fransche strijdkrachten met zware verliezen terugge slagen: Engelsche - actie tegen Indochina? De Japansche pers en ook Domei publi- ceeren uit Hanoi sensationeele berichten, volgens welke de Engelsche zouden probee- ren met geweld- op te treden tegen Fransch- Indochina. Het -behulp van aanhangers van de Gaulle, alsmede van EngeJsch-Amerikaan sche en Joodsche kringen in de omgeving van Saigoen voeren de Engelschen op het oogenblik een versterkte anti-Japansche pro paganda. Zij beweren o.a. dat de Japannec- zen het gebied van -Saigoen -willen bezetten. Domei meldt, dat vroegere gouverneur-ge neraal -van Fransch-Indochina, Catoux. op 10 November op grond van een geheime op dracht van de Gaulle een bespreking heeft gevoerd met Tsjang Kai Tsjek en daarop naar Singapore as vertrokken. Het Engelsche plan beoogt waarschijnlijk Chineezen van uit het Noorden-in het gebied van Tongking te laten binnendringen, terwijl de Engel schen, die in Singapore voorbeceidingen tref fon, vanuit 't Zuiden Saigoen zullen trach ten te'bezetten. Waarom vele boeren hnn land verkoopen In de Zaterdag j.1. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland, maakte de voor zitter in zijn openingswoord enkele opmer kingen over de prijsstijging van onroerende goederen in het algemeen én van landerijen in het bijzonder. Voorzitter zeide, dat het niet zijn bedoe ling was een diepgaand economisch betoog aan de kwestie te wij den,, doch dat hij met zijn opmerkingen slecht beoogde de oorzaken in het licht te stellen, welke in het algemeen in dezen tijd tot vérkoop van 'onroerende goe deren leiden. Spreker vroeg of de verkoopers de meer of minder vermogende lieden, de beleggers, de welgestelde boeren en tuinders van de geste gen prijzen willen profiteeren. Spreker kwam evenwel tot de conclusie dat dezen hun on roerend goed in bezit houden. Er waren tal van huizenexploitanten, wier budget ofwel een tekort opleverden ofwel wier exploitatie-overschot slechts een onvol waardig loon was voor hun arbeid. Men ziet nu gebeuren dat dergelijke exploitanten een gedeelte van hun huizenbezit van de hand doen. om daardoor van het bezit, dat zij over houden, 'n rendabele exploitatie te maken. Ook zijn er wel eenige huizenbezitters, die een gedeelte van hun bezit verkoopen, omdat zij meenen, dat een al te eenzijdige belegging in huizen thans niet aanbevelens waardig is. De huizen zijn overigens niet zoo heel veel in prijs gestegen. De stijging bij de landerijen is van belangrijker aard. Spr. ging vervolgens na welke de oorzaken zijn van het verkoopen van boerenhofste den en landerijen. Vooral de boeren, die op zware lasten zitten verkoopen hun eigen dom en hebben door de ingetreden prijsstijging gelegenheid uit de moeilijke positie té raken, waarin zij vele jaren door hun zware by- potheeklasten hebben geleefd. Al» regel blijven zij pachter: zij komen uit de financieele zorgen, zij kun nen uit de verhoogde opbrengst al hun schulden voldoen, houden vaak nog wat over en zijn ontheven van den dagelijkschen druk van hun fi nancieele zorgen, welke hun ar beidsvreugde niet verhoogde. De pachtwet waarborgt hun, dat zij ge- hiimen tijd kunnen blijven pachten en ook dat de pachtprijzen niet te hoog zijn. Deze zijn in evenredigheid van de koopprijzen zelfs uitermate laag. De beleggers nemen genoegen met een rentabiliteit van één a twee procent. Dat moeten zij zelf weten. Spr. ziet niet, dat een bescherming tegen zulke beleggingen noodig zou zijn. Zeker, een boer op eigen hofstede is de ideale toe stand. Gelukkig zijn er in ons land velen Zoo en degenen, die het kunnen blijven, blijven het meestal ook wel. Maar' zoo vroeg spr. zich af, wat heeft een hoer aan een eigen hofstede en eigen land, als hij daardoor dag en'nacht in de misère zit, terwijl hij daarentegen als pachter met vernieuwde arbeidskracht zonder drukken de zorgen de toekomst tegemoet kan zien, Spr. ging vervolgens na hoe het komt dat zoovele boeren in financieele moeilijkheden zijn geraakt. De oorzaak zit daarin, dat vele boeren in de hausse-periode tusschen 1920 en 1930, toen de prijzen nagenoeg gelijk waren aan die van thans, voor eigen gebruik boer derijen hebben gekocht tegen zoo hooge prij zen, dat .het bedrijf, belast met de rente van hooge hypotheek, geen redelijk bestaan kon opleveren en nog minder kon blijven ople veren in de jaren na 1930. Door thans hun beorderijen te ver koopen, krijgen deze boeren econo misch gesproken, geld tegen de lage rente, waarmede de belegger In lan derijen genoegen neemt, in plaats van het geld, dat zij gekregen had den tegen de veel hoogere hypotheek rente. Spreker meent, dat deze gang van zaken bij de beoordeeling van de gevolgen van de prijsstijging der onroerende goederen niet uit het oog mag worden verloren. Naar zijn ven wachting zal het zoo loopen, dat na korten tijd het verkoopen van hofsteden op ruimere schaal dan normaal, van zelf zal ophouden. Er is ook nog een andere reden, welke thans den verkoop van landerijen in de hand werkl De eerste November van dit jaar was een be langrijke overgangsdatum met betrekking tot de Pachtwet. Voor hofsteden en lande rijen, vrij van pacht worden hooge prijzen besteed. Dit prikkelt tot verkoop. Maar dijt zijn uitzonderingsgevallen, aldus spr. en uiteraard kunnen deze zich slechts zeer kort stondig voordoen. DALADIER IN DE GEVANGENIS OOK GENERAAL GAMELIN IN DE CEL Ex- hoogwaardigheidsbekleders Schending van ambtsplicht ten laste gelegd. Volgens mededeeling van het Fransche ministerie van Justitie is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Daladier, generaal Gamelin en Leon Blum, naar uit Vichy wordt ge meld.'Het drietal is onmiddellijk van kasteel Chazeron naar de gevange- nis van Bonrrasol overgebracht, waar de voormalige minister van luchtvaart, Gay la Chambre, zich reeds bevindt. Schending van ambtsplicht ten laste gelegd. De beschuldiging tegen alle genoemde per sonen behelst, schending van. hun ambts plicht, hetzij dat zij de voorbereiding van de nationale verdediging hebben verwaarloosd, hetzij dat zij deze rechtstreeks in gevaar hebben gebracht door een politiek of door besluiten, die niet strookte nmet de werke lijke belangen van het land. Het onderzoek strekt zich tevens uit tot de vraag of de deelneming van Frankrijk aan den oorlog niet met schending van de grondwettelijke bepalingen gepaard is gegaan. De processen tegen Reynand en MandeL Het minister van justitie wijst er op, dat parallel met bovengenoemde procedure van het hooggerechtshoftwee andere procedu res worden gevolgd De eene omvat de ver schillende punten van beschuldiging, die tegen den gewezen minister George Mandel zijn ingebracht: zijn aanslag op de buiten- Iandsche veiligheid van den staat wegens zijn gekonkel in Marokko na aankomst van de Massilia in Juni, onregelmatighe den in het beheer der fondsen, waarover hij als minister van koloniën beschikte en ten slotte speculatie ten nadeele van de Fran sche valuta De tweede procedure gaat tegen Paul Reynaud, die nog op kasteel Chazeron ver toeft en zijn twee medewerkers, den direc teur van zijn kabinet Leca en diens plaats vervanger De vaux. Leca en Devaux worden er van beticht eind Juni bedragen van meer dan zestien millioen naar Spanje te heb ben uitgevoerd, die als bijzonder fonds ter beschikking van Paul Reynaud stonden, alvorens deze 16 Juni aftrad. Martinique wil Fransch blijven Trouw aan de regeering te Vichy. De Fransche koloniale autoriteiten te Fort de Frabce (Martinique) wijzen in een mede deeling op de goede betrekkingen met de Ver. Staten. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat Martinique Fransch blijft en zich houdt aan de instructies van de regeering te Vichy. Er zijn' op het eiland geen bijzondere mili taire voorbereidingen getroffen. VERNIEUWINGSBEWEGING IN JOEGOSLAVIË VERBODEN. Op last van het Joegoslavische ministerie van binnenlandsche zaken is thans aan de rechtsche vernieuwingsbeweging „Zbor" van den vroegeren minister van justitie, Ljotitsj elke verdere politieke actie ontzegd. Na het opzienbarend overlijden van den premier. In leidende Arabische kringen, aldus het D.N.B-, koestert men ernstige bezorgdheid over het leven van Koning Faroek, dié na het opzienbarend overlijden van zijn premier Sabri Pasja, als het laatste beletsel voor de verwezenlijking van de Britsche plannen geldt. Men vreest dat betaalde handlangers aan het hof wellicht ondanks alle voorzorgs KONING FAROEK. (Foto eigen-archief.) maatregelen middelen zullen weten te vinden om den Koning uit den weg te ruimen. Déze bezorgdheid is te meer ge rechtvaardigd, daar de kamerheer van den Koning enkele dagen geleden'eveneens plot seling gestorven is onder geheimzinnige om standigheden. De Britsche autoriteiten voor de volksgezondheid lieten het lijk terstond in beslag nemen en verbranden, zooge naamd wegens besmettingsgevaar. Men ge looft algemeen, dat dit geschiedde om lijk schouwing te beletten. Den. Iaatsten tijd hebben de Engelschen kans gezien om enkele hunner handlangers, van wie alles te ver wachten valt, in de omgeving van dén Koning te plaatsen. Kunstschatten te water gegooid Fransche sjouw raakte het hoold kwijt. Bij het uitbreken van den oorlog werden vele kunstvoorwerpen van het museum te Laon, waaronder enkele potretten van Rem- brandt, uit het museum gehaald en naar de woning van den directeur van het museum ovèrgëbracht. De directeur van het museum is intusschen gestorven. Toen men onlangs nasporingen verrichtte naar de kunstvoor werpen, was een gedeelte verdwenen, waar onder portretten van Rerribrandt, teekenin- gen van Fragonard, prachtige ivoren voox*- werpen, waarde-vol vaatwerk en bronzen voorwerpen. De politie heeft een vrouw, die na den dood van den museumdirecteur ver lof had gekregen om in het huis te gaan wo nen, verhoord. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de vrouw een gedeelte van deze waar devolle museumvoorwerpen in een kanaal heeft geworpen. Men vreest, naar de Matin meldt, dat zich hieronder ook enkele por tretten van Rembrandt en teekeningen van Fragonard bevinden. De vrouw en twee an dere personen zijn gearresteerd. Wordt de rijksvéldwacht opgeheven 1 Naar het wapen der mare chaussee. Naar de Prov. N.H.Crt. verneemt zijn op het terrein der politie weer groote veraxi deringen te verwachten. Alle tegenwoor dige rijksveldwachters zullen overgaan naar het wapen der marechaussee. De on- derscheidingsteekenen der rijksvéldwacht zouden voorloopig gehandhaafd blijven. Ook zou het bij de marechaussee gebruike lijke kazerneverband worden ingevoerd. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 07 uur De Ned. Indische olie voor Japan Een bijdrage tot de ontspanning in het Verre Oosten. De plaatsvervangende minister van Buiten lan-dsche Zaken, Welles, heeft gisteren ten aanzien van de overeenkomst, tusschen Noord-Amerikaansche en Engelsche oliefin- ma's in Nederlandsch-Indië eenerzijds en Japansche importeurs anderzijds tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten op de hoog te was van de onderhandelingen, dat haar niet om haar standpunt is gevraagd. Welles zeide voorts, dat de overeenkomst niet in strijd is met de politiek van de regeering der V. S., hoogwaardige vl'iegtuigbenzine zoo veel mogelijk voor eigen gebruik te be houden, daar het hier niet gaat om benzine, welke in de V. S. is geproduceerd. S. P. T. meldt nog, dat van het tot stand komen van het olie-accoord, waardoor Ja pan jaarlijksch 760.000 ton ruwe olie en 650.000 olie-producten boven het tot dusver jaarlijks door Nederlandsch-Indië aan Japan, geleverde kwantum zal ontvangen, in offi- cieele kringen te Wlashington met. groote belangstelling kennis is genomen. Men ziet zeer wel in, dat de Japanners slechts de helft zullen otvangen van wat zij oorspron kelijk hebben geëischt en dat daarom de discussies over olielevering te gelegener tijd wel weer zouden kunnen worden her opend, maar men beschouwt nochthans het tot stand komen van dit olieverdrag als een belangrijke bijdrage tot de ontspanning in het Verre Oosten op dit oogenblik. BELANGRIJKE SCHADE IN DE WOONWIJKEN. Naar thans bekend wordt, zegt het D.N.B., zijn bij den luchtaanval van de Royal Airforce op Hamburg in den nacht van Vrijdag op Saterdag twee bekende ziekenhuizen, twee hospitalen, een kerk, zes scholen en een groot aantal woonhuizen, die in duidelijk te onderkennen woonwij. ken lagen, door Engelsche bommen getroffen. Behalve de hospitalen, die voorzien waren van het Roode Kruis-teeken, zijn geen militaire ge- - boawen getroffen. De Engelschen gooiden een groot aantal lichtfakkels uit en de nacht was zoo hel der. dat zij zonder eenigen twijfel woon>- wijken, ziekenhuizen, kerken en scholen met opzet troffen. Op een groot ziekenhuis werden vijftig brandbommen geworpen. Deze bommen troffen de afdeelingen, waar in vrouwen en kinderen ondergebracht zijn Een kerk werd door brandbommen in brand gestoken. Een kerkelijk gebouw werd door twee dynamietbommen bescha digd. Zes scholen, die als middelpunten van woonwijken te herkennen waren, wer den door dynamiet, en brandbommen deels zwaar, deels licht beschadigd. Vele woon huizen liepen lichte schade op. terwijl en kele huizen totaal vernield werden. Ank van der Moer in .Zonder bericht", een der ^schetsen, waarin de actrice op ver schillende plaatsen btons land als voordrachtkunstenares zal optreden (Foto Pax-HoMand) Fokkerij moet worden hooggehou den: een landsbelang, „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek" hield te Utrecht zijn 70ste algemeene verga dering.. Voorzitter de heer Nijsingh, welkte de le den op ook verder de traditioneele rundvee- fokkerij te blijven beoefenen, niet alleen om dat die een bedrijfsbelang is,"maar ook om dat het landsbelang dit vordert Uit het in de vergadering door den direc teur der vereeniging, den heer ir. H. Wib- bens, uitgebrachte jaarverslag over 1939 bleek, dat het ledenaantal in dat jaar met 435 was gestegen tot 9464. In 1939 werden voor inspectie 3745 stieren en 17S04 koeien aangeboden, waarvan er resp. 1491 en 7793 konden» worden ingeschreven. Voor het keur- en stamboek" waren die cij fers 1109 en 376. Het aantal in het jongveeregister geboekte kalveren bedroeg in 1939: 29.857.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1