Algemeene vergadering NOORDERKWARTIER' De groote werken Ook een Noordhollandscti gemeenschap? BELANGRIJKE INLEIDINGEN VAN IR. LIENESCH EN IR. DE VRIES. Voor alles grondonderzoek Het lt nu geen tijd meer ad libltnm met kunstmest de bo- demproductle te. iorceeren. Als steeds: Voor concentratie in den landbouw DE BEER P. BLAAUBOEF, GROET POLDER, TOT VOORZITTER GE KOZEN. Voor de opening der vergadering van de vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in- Hollands Noorderkwartier, giste ren in het N'oordhollandsch Koffiehuis ge houden, herdacht de voorzitter de heer P. Bürmann liet verscheiden van, de heeren Stapel en Kuiper en wijdde eenige gevoel volle woorden aan de nagedachtenis dei- gevallenen voor het vaderland. Voorzitter bespreekt vervolgens de he- dendaagsche omstandigheden en noemt als het belangrijkste vraagstuk van heden de organisatie van het landbouwwezen. „Noor derkwartier heeft daar steeds voor gestre den. In dit verband wijst voorzitter op de richtlijnen gegeven door den' heer H. D. Louwes voor het K.N.L.C. Niet meent voor zitter, dat alles wat voor 10 Mei gebeurde, niet deugde, men moet de fouten onder kennen en voortbouwen op het nieuwe. Voorzitter besluit met het trotsche woord van wijlen Dr. v. Balen Blanken: Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weerd. Nadat de notulen, gelezen door den se cretaris, den heer G Nobel, onder dank zegging voor de keurige samenstèlling zijn goedgekeurd, doet voorzitter eenige mededeelingen Het plan tot het stichten van 'n huldeblijk ter nagedachtenis van wijlen den heer P. de Boer Dzn. is in verband met de tijds omstandigheden opgeschort. De plannen voor het geven van cursussen voor be handeling van landbouwwerktuigen be ginnen geleidelijk meer belangstelling te krijgen. De vereeniging hoopt thans haar werk „ter ontwikkeling van den landbouw" voort te kunnen zetten in het belang van Noorderkwartier. Als plaats waar de voor jaarsvergadering zal worden gehouden wordt Alkmaar gekozen. Van de heeren Joh. de Veer," D P. Timmerman» en S. Breebaart is bericht van verhindering in gekomen. Aan den heer S. Breebaart zullen schriftelijk de beste wenschen voor zijn herstel worden gezonden. Rekening en be grooting worden zh.s. goedgekeurd. Rapport melkcommissie. De heer Ir. Huisman, rijkszuiveiconsu- lent rapporteert: 76 mannelijke en 24 vrou welijke leerlingen namen aan de melk- examens deel. hiervan slaagden er 71 en 19. Het aantal gediplomeerde melkers in Noordholland bedraagt thans 1224, het aan tal gediplomeerde voormelkers 47. Ver schillende subsidies werden aan de cur sussen weer verleend. Verkiezing bestuursleden. Aftredend zijn de heeren Visser, Zijp en Bürmann, niet herkiesbaar, gekozen wor den- de heeren J B. Breebaart, L. Metse laar en R. L. Waiboer. Tot' voorzitter wordt gekozen de heer P Blaauboer, Groetpolder. De heer Jm.- Blaauboer brengt verslag uit over het werk der werktuigencommissie. De tijdsomstandigheden werkten stagnee- rend. Men had vooral te kampen met een gebrek aan goede leiders doch tenslotte heeft het Landbouwcomité bewerkt dat de bond van smedenpatroons de smeden!eeraar zal aanwijzen. -Voor de afd. Waard en Groet is een leider uit de Wieringermeer gevonden. Op een vraag van den heer Waiboer zegt Ir. Huisman, dat ook verschillende arbei ders plm. 20®/o van het totaal aan de melk- cursussen deelnemen. Men zal onder de arbeiders niëer propaganda maken, de heer Nobel zal dit bij de organisatie aan hangig maken, waarbij men denkt aan een kleine finaritiëële steun aan de arbei ders-deelnemers. De heer R. L. Waiboer zou in de collec tieve arbeidsovereenkomst een premiebe paling willen opnemen voor gediplomeer de melkers. Ook dit zal worden onderzocht. Hierna sluiting der niet druk bezochte ochtendvergadering. MIDDAGVERGADERING De middagvergadering noemt Ir. Lie- nesch, de eerste inleider, een „gastvoor- stelling", omdat alle leerlingen van de landbouwwinterschool tot de toehoorders behooren. Tevoren heet voorzitter speciaal welkom de leeraren der school, de leera ren Pilon, Ir. Ir. Rinsema en Schoevers, zoo mede den provincialen schadecommissaris den heer Ir. Bausch. Dan is het woord aan Ir. Lienesch Wij herinneren aan de uit gebreide artikelen over zijn onderwerp „Rationeel kunstmestgcbruik in 1941" en volstaan met een kort resumé. Rationeel gebruik, aldus vangt spr. aan, wil zeggen een gebruik met rede, met ver stand, met overleg Dat is voor dc kunstmest zeker van groot belang. De toewijzing welke voorloopig is ver strekt laai niet meer toe dat we ad libi- tum kunnen doorgaan met liet forceercn van de productie via kunstmest. Uit de pers hebt U kunnen lezen dat. als alles goed blijft gaan, 70% van de stik stofbehoefte kan worden gedekt Er moe ten dan zeker niet teveel nieuwe gebrui kers bij komen, want dan wordt de spoe ling nog dunner. Bovendien is het zeer de vraag of nieu we gebruikers wel het volle profijt weten te trekken van hun kunstmeststoffen, zoo dat uit dien hoofde rationeel gebruik meer tot z'n recht zou komen indien de geregelde afnemers meer op het oude peil konden blijven gehandhaafd! De verdeeling is echter anders, zoodat we bij deze ontboezeming niet langer be hoeven stil te staan. Het gaat er nu maar om het be schikbare zoo.te gebruiken dat er alle kans is op een hoog nuttig ef fect van de kunstmest. Dit laatste werd tot voor enkele jaren eigen lijk nooit „ap serieus" genomen. Terwijl in iedere nijverheid gestreefd wordt naar een zoo goed mogelijk gebruik maken van de beschikbare stoffen was het in onze landbouw eigenlijk zoo gesteld dat men meer kunstmest gebruikte als het gewas niet snel genoeg opschoot naar on ze zin. Ik mag hier de wet van de verminde rende meeropbrengsten bekend veronder stellen. Vanuit deze gezichtshoek bezien gaven de laatste balen kunstmest al een heel laag rendement! Liever heeft men echter thans een laag rendement van de bemesting en vrije aankoop van de kunst mest dan het omgekeerde! De bemesting mei kunstmeststoffen ge schiedt uitsluitend ten behoeve van het te verbouwen gewas. Dit gewas neemt de voedingszouten uit den grond op met behulp van het wortel stelsel. Hoe beter de wortels zich in den cultuurgrond kunnen ontwikkelen, des te effectiever zal het opzoeken van de .voe dingszouten gebeuren. Ieder zal met de hier ^gegeven schets, kunnen instemmen. Hetkomt er hij een rationeel mestgebruik in de eerste plaats op aan dat onze cultuurgrond in een goe de structuurtoestand zal zijn. Dc mode: Bij een goede structuur als mode van thans is de volume verhouding als volgt: 2 deelen grond, 1 deel lucht en 1 deel water. Bacterie-activiteit in voor ons gunstige zin is slechts mogelijk bij een vrijwel neu trale reactie, dus pH 7. Ik bep .er van overtuigd dat ra tioneel gebruik van de hulpmest stoffen slechts mogelijk is indien onze cultuurgrond in zoodanige conditie is gebracht als noodig is voor een prima wortelgroei. De combinatie organische bemesting en knstmest is nu meer dan ooit noodig en blijft ten allen tijd nuttig. Ér is te concludeeren dat bij prima struc-. tuur-verhoudingen kleine kunstmestgiften veel beter tot hun recht zullen komen dan veel groot ere giften kunstmest op perceelen met een slechte structuur. Bij de heerschende omstandigheden is vooral de fosfaat bemesting het zwakke punt en het is juist van deze meststof dat er zeer veel is vastgelegd in de bovenste lagen van de bouwvoor. Zijn deze vastgelegde massa's nog mobiel te maken? In veel gevallen is dat zeker zoo door structuur verbetering is de bouwvoor als liet ware te ontsluiten. De tegenwoordige grondonderzoekmetho den geven als een heel goede kijk op de bo demreactie, de fosfaat voorraad en het be schikbare fosfaat alsmede de kalirij-kdom. Waar de fosfaatvoorraad gunstig lijkt moet er vooral gestreefd worden naar rriobi liseering van dit fosfaat. Hier is allereerst structuurverbetering aan de orde. Groenbe- mesting is van groote waarde naast een goede grondbewerking. r In het algemeen moet men het beschik bare fosfaat geven aan de volgende gewas sen: 1. suiker- en voederbieten 2. aardappelen 3. koolrapen 4. vervolgens aan vlinderbloemigen 5. ten slotte aan granen. Op grasland is vooral het te hooien land met fosfaat te bemesten. Spr. behandelt ver volgens, aan de hand van tal van 'voorbeel den, 'andere organische bemestingen, dan de groenbemesters. Kalk geen manusje van alles. ïk waarschuw tegen de opvatting dat in dezen tijd kalk zoo'n beetje het manusje voor alles is. Men kan geen fosforzuurgebrek. opheffen door een bekaikingl Grondonderzoek kan uitmaken of bekal- king noodig is. Concludeerende adviseert spr. allereerst grondonderzoek. Vervolgens ook teelt van vlinderbloemigen op bouwland, maar dan als goed bewaarde verteerde mest in Au gustusSeptember. Eventueele bekalking in de stoppel. Kali on fosfaten het eerst aan de hakvruchten, dan aan vlinderbloemigen en dan nas aan de granen. Gier op bouwland, maar dan direct in den bouwvoor gebracht. Waar mo gelijk teelt van groenhemesters. wat niet altijd stikstof verzamelaars behoeven te zijn en tenslotte de raad: Let goed op ont watering pn hagger flink. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt Zooals steeds betrof dit meeren- deels kwesties uit de eigen practijk. Ook 't ondorwprp van den tweeden in leider Ir. L. de Vries, „BESCHOUWINGEN IN VER BAND MET DE ZEER BE PERKTE KRACHTVOERTOE- WIJZING". werd reeds meermalen in ons blad behan deld. Ir. de Vries begon dan ook op de goede voorlichting via de "provinciale pers te wijzen, die 'n lawine van artikelen heeft verwerkt. Nieuwe gezichtspunten kon spr. dan ook niet brengen. Het hangt af Van de ruwvoedervoorraad, hoe men een veestapel tegen de weide pe-1 riode zal afleveren. De hooioogst is niet sVecht geweest en er was een levendige handel in ruwvoer, waardoor de prijzen ver boven de productiewaarde kwamen te lig gen. Echter heeft de verhooging van dc melkprijs dit gedeeltelijk gecompenseerd. In het industne-melkgebied het Noor den is daardoor de algemeene veevoeder positie niet ongunstig, al zal door onvol doende eiwitgehalte de melkopbrengst wel kleiner zijn. Er is een redelijke kans dat de veestapel den winter zonder al te groote schade door komt. Spr. wijdt uit over de bekende klas- sein deeling. kg. normaal krachtvoer is gelijk aan 1 kg. krachtvoer van thans. Met deze factor rekening houdende zullen alle dieren geen krachtvoer kunnen krijgen, de versche koeien zullen het grootste aandeel moeten hebben. Best hooi, best kuilgras en best groenvoer zullen dus moeten helpen en men moet daarbij nog beschikken over koei en, die laat afkalveren. De voorziening van eiwit baart de meeste zorg, hetgeen spr. met voorbeelden toelicht. Na nog verschil- rende technische kwesties van het veevoe- dervraagstuk belicht te hebben, merkt spr. op dat het drogestofgehalte van de voerbie- Jen prijsbepalend dient te zijn. Spr. stelt ten slotte de vraag wat het beste is, de be schikbare hoeveelheid krachtvoer gelijkelijk over het aantal staldagen te verdeelen, of dit te geven naarmate de koe dit het meest noodig heeft. Het laatste acht spr. beter, al zal natuurlijk beslissende lengte van pe riode van het afkalven tót het in de wei jagen en de gesteldheid van de koeien, af zonderlijk te beoordeelen. Voor individueele voorlichting verwijst spr. tenslotte naar het veevoederbureau. Ook de heer de Vries krijgt enkele vra gen te beantwoorden; eveneens hoofdzake lijk over kwest ies uit de praktijk. De „heer veearts Stokreef wijst op het gevaar van ziekte door wcerstandsvermindering en geeft middelen ter verbetering aan. Vooral een goede staltemperatuur en stal- hvgicne zullen van belang zijn, zoomede goede mineraalvoorziening ter bestrijding van kop en melkziekten. De heer de Vries wijst er in dit verband op dat ook de voorziening van mineralen beperkt is, maar met den heer Stogreef is hij eens, dat „borstelen voeren is". Hierna krijgt de heer G. Nobel met luid applaus begroet gelegenheid voor het houden van een beschouwing' over het stichten van een Noord-Hollandsche ge meenschap naar Groninger voorbeeld- Voor verslag hiervan zie men elders in dit. nummer. Voorzitter merkt op dat Noorderkwartier hiermede 'n band heeft willen leggen tus- schen stad en platteland en vraagt aan 't be stuur vrij mandaat om zoo mogelijk ook een Noordhollandsohe dag te krijgen, waardoor opk de medewerking van enke le leden van Ged. Staten zal worden inge roepen. Aldus besloten. SLOTWOORD. De heer Bürmann, die als voorzitter re glementair aftreedt spreekt een uitvoeri ger slotwoord dan gewoonlijk. Hij geeft een overzicht van den arbeid der vereeni ging over de afgeloopen jaren. Bekende geslachten hebben de vereeniging opge richt, hun nazaten zetten het werk voort. Uitvoerig staat voorzitter stil, bij' alle po gingen tot heil van den landbouw gedaan, en wijdt o.a. op het tot stand komen van het landbouwhuishoudonclerwijs, waaraan „Noorderkwartier" den stoot gaf. Ook werd rle vakschool voor kaasmakers gesticht, zoomede het landbouwhüis. Door de re geering werd het werk van Noorderkwar tier meermalen erkend. Een vereeniging met zulk een staat van dienst mag aan spraak maken op eerbied van den land bouw! De heer P. Blaauboer dankt den voor- ziter voor alles wat hij voor Noorderkwar tier heeft gedaan, waarna sluiting volgt. Een drukte van belang. Wie van beweging en drukte houdt, neme een kijkje bij het werk onder de gemeenten Zuidscharwoude en Hugowaard, als hij al thans niet bang is voor een paar bemodder- de schoenen of klompen. Dat is me daar een drukte van belang! Daar bij de kerk te Zuidscharwoude zijn een groot aantal ar beiders bezig met het vullen van slooten, ter vei'breeding van den aan te leggen weg, het opvullen van het laag gelegen terrein ten Noorden van het kerkgebouw, en het leegpompen van de vaart over een lengte van 25 M. Daarmee was men nu juist klaar gekomen en kan dan nu een begin worden gemaakt met het slaan van de brug, die over de 12 M. breede vaart zal worden ge slagen, welke voert naar de Machinesloot, waarlangs de vrachtvaarders later hun weg zullen kiezen voor het vervoer van allerlei goederen. Tevens is men dan ten Z.O. van de kerk begonnen met het afgraven van de „koppen" der akkers, om ook daar een vol doende breedte te krijgen voor de scheep vaart Als men de situatie daar in oogen- schouw neemt, dan komt ongetwijfeld bij velen de gedachte op, dat het jammer is, dat men niet tot overeenstemming is kun nen komen inzake den verkoop van de kerk, die nu oorzaak, is, dat de weg daar een leelijke bocht moet maken, terwijl hij anders rechtdoor kon worden getrokken. Dc werkzaamheden vorderen wel snel, '-Want ook met den aanvoer van grond voor 'den eigenlijken weg langs het Kerkepad is men reeds begonnen. Verderop is een recht hoekige put gegraven, die, zooals. men ons meedeelde, voor den aanleg van den duiker zal moeten dienen, terwijl men even ooste lijker bezig is en reeds een heel stuk ge vorderd met grondaanvoer van den aan te leggen weg. Over de Ringvaart van den Heerhugo- waard is het nog drukker. Met man en macht is men daar in de weer met het aan voeren van grond voor de nieuwe wegonge- deelten in. den Zuidscharwouder polder, wat een mooie verbetering van den Hasse- laarsweg ten gevolge zal hebben, welke dan als met een zijtak een paar honderd meter hezuiden de Langcbalk zal uitkomen op den nieuwen provincialen weg. Ook hieraan is men nog druk aan het werk en bijna langs de eeheple lengte van den Waard- dijk, van .de Noordseharwouder sluis tot hij het station Hugowaard. is men voor heU grootste gedeelte klaar met den grondaan voer. zoodat een <jn ander nog wat gogali- seerd zal moeten worden, waarna met den aanleg van onder- en bovendek zal kunnen worden hegonnen. Dat na het tot stand ko men van dezen weg. dn tegenwonrd?ge Waarddijk wel wat opgeknapt zal moeten worden is duidelijk, want hij ziet er nu ver waarloosd uit. HET TUINBOUWTEELTPLAN VOOR HET VOLGEND JAAR. Het is duidelijk, dat de tuinders met be langstelling uitzagen naar de publicatie van de tuinbonwteeltregeling voor 1911. Be grijpelijk is dit. als men weet, hoe tal van tuinders de laatste jaren producten hebhpn moeten verbouwen, die voor dpzp streek met zijn klein-grondbezit en het „kleine" land. omgeven door meer of minder breede stroo- ken water, niet of maar zeer weinig renda bel bleken te ziin en tot die gewassen be hooren, waarmee zij. om liet zoo eens te zeggen, niet zijn opgegroeid. Tarwe, haver en gerst, erwten en boonen het zijn landbouwgewassen, waarmee de tuinders maar weinig- zijn .vertrouwd eii waarvan de teelt hun op verre na niet zoo ligt als de verschillende tuinbouwproduc ten van den koudon grond inclusief de vroege aardappelen. Men zou het als een opluchting beschou wen, als de noodzakelijkheid werd opgehe ven om tot de teelt van die gewassen te moeten overgaan en den dag zegenen, waarop men weer mocht telen, wat men verkoos. De omstandigheden blijken ecluer naar de meening van hen, die in deze .rich ting moeten geven, nog niet dermate gewij zigd, dat die gewenschle vrijheid kan wor den verl-eend, want in maar weinig opzich ten wijkt de regeling af van die, welke de laatste jaren heeft gegolden. Zijn er al eenige wijzigingen aangebracht, deze zijn slechts van ondergeschikt 'belang, en raken de kern van de regeling niet, daar dc tuinders gebonden blijven aan hun teelt vergunning, zoodat van een ongelimiteerde uitbreiding van den tuinbouw geen sprake is.Voor de glasteelt is eenige verruiming, mogelijk. Was tot nu toe voorgeschreven, dat onder een raam niet meer clan 20 krop pen sla geplant mochten worden, deze be perking kpmt nu te vervallen. Men vvachte zich intusschen wel, dit als een .verruiming van betcekenis te beschouwen, daar het ge was, bij ruimer uit elkaar planten, zich aan merkelijk beter kan ontwikkelen clan bij een dichter aaneen planten. Dat in clruivertkas- sen ook sla, spinazie en andere bladgroenten mogen worden geteeld, in tegenstelling met vorige jaren, kan als een verruiming wor den beschouwd, doch voor deze streek is zij van weinig of geen beteekenis. Het verbod, n.1. dat vóór 1 Januari 1941 de kassen en warenhuizen niet mogen wor den verwarmd, is in zijn uitwerking niet van veel beteekenis. Vooreerst domineert deze teelt hier niet, maar in de tweede plaats is er de bepaling bij opgenomen, dat wél verwarmd inag worden voor het kwee ken van plant mater iaal. Dit geeft tot voor deel, dat niet ingang van het nieuwe jaar dadelijk kan worden aangevangen met het in orde brengen der kassen, terwijl plant goed -beschikbaar is. Voor wat rle teelt van vroege aardappe len betreft, is de verplichte teelt van poot- aardappelen, Paarspitten en of Eigenhei mers vervallen, daar de op de teeltvergun- ning toegewezen oppervlakten als één ge heel zullen worden beschouwd. Allicht' dat enkelen hiervan een voordeelig gebruik ma ken. ZUIDSCHARWOUDE. LUCHTBESCHERMING. Dezer dagen werd alhier een luchtbe scheriuingsoefening gehouden, welke niet vooraf is aangekondigd. Het personeel van den luchtbeschermingsdienst werd des avonds 0111 haif acht gewaarschuwd onmid dellijk op te komen voor het bieden var» hulp. Allen gaven onmiddellijk aan den op roep gevolg. Aangezien verondersteld werd dat het raadhuis door bominpn getroffen was, kreeg het personeel van de geneeskun dige afdceling opdracht de gewonden voor loopig te verbinden en deze daarna per brancard, naar de eerste hulppost te vervoe ren, waar de gewonden door het speciaal hiervoor opgeleide personeel moesten wor den geholpen. De wijze waarop een en ander is uitge voerd, toonde aan dat door de geregelde cursussen een kern van bekwame helpers is verkregen. Het hoofd van den luchtbescher mingsdienst heeft aan het eind der oefe ning den medewerkers dank gezegd voor rle vrijwillige diensten, welke van harte ver leend worden. Wij voegen hieraan gaarne de hoop toe dat daadwerkelijk optreden achterwege zal kunnen blijven. KOORDSCHARWOUDE AMBTSJUBILEUM. Op Donderdag 28 November herdenkt Ds. T. V,'. van den Bosch gereformeerd predi kant' te Harderwijk, vroeger alhier zijn 25- jarig ambtsjubileum. *Naar het Groninger vo< Inleiding van den heer G. Nok In de vergadering van de vereeniging J ontwikkeling van den Landbouw heeft 1 .lieer G. Nobel een inleiding gehouden on de bestudeering van de oprichting \an j stichting „De Noordhollandsclie gemed schap." Voorzitter en spr. hebben een bezoek g bracht .aan de Groninger dagen in lüjyj 1940 en hoewel de toestanden in NoordU land anders zijn, achten heiden een dera lijke gemeenschap in Noordholland van vi belang. Wat nu de andere toestanden Noordholland betreft, valt het direct op dj de stad Groningen wél, Haarlem niet fa centrum is en niet dezelfde plaats in Xooiu holland inneemt als Groningen dat doeul Ook Amsterdam heeft andere beland dan het Noordiiollaudsche plalteland. Spl zegt dat dit voor het plan een inoeilijkliej is, maar zonder Amsterdam zal men tol niet tot een goed geheel komen. Het collcjfl van B. en W. in Amsterdam heeft zeker ei open oog voor de landbouwbelangen, verbeteren van de inrichting van de schillende be drijf sgroepen voor andere fa langrijke doelen van ons volksbestaan reeds veel, het waardeeren van elka werk nog meer, maar samenwerking 1 voor allen zeer belangrijke verbetering brengen, die allen ten goede komen! \Vj hu de plannen in Groningen betreft, omvaif ten deze in groote lijnen het volgende: a. het stichten van een Groninger Tehuis! b. het verleenen van steun aan liet red bestaande werk tot uitzenden van vroi wen, die behoefte hebben aan geestehi en lichamelijk herstel en het verleenS van steun aan de uilzending van kind:.] ren naar vakantiekolonies. c. liet nemen van initiatief en het gev«s| van leiding voor en aan bespreking fa Provinciaal verband van vraagstukke; welke voor de Groninger samenleviij van belang zijn, op ruim gebied, als bi het werkloosheidsvraagstuk, het agraj sche en liet (middénstandsvraagstuk, g lijk in 1938 is aangevangen door bespn king op den „Groninger Dag" van de si menwerking tusschen Landbouw, dustrie en Handel. d. liet houden van Provinciale tentoonstel lihgen op geestelijk en cultureel gebied,] tot onderlinge -voorlichting. e. ITct verleenen van medewerking geestelijke en cultureele verzorging jeugdige werkloozen en van de werk! zen in de werkverschaffingskampen. f. het aanmoedigen van plaatselijk en per-I isoorilijk werk yoor maatschappelijk gil troffenen, enz. WIER1KGERMEÜ WIERINGERWERF. GROEPSVERDEELING AFD. TURNERS Door het groote aantal gymnasten, dai zich heeft opgegeven, heeft het bestuur ver schillende' groepen gevormd en wel ds Maandagsavonds van 5 tot 6 uur. Meisjes van 8 tot 13 jaar van 6.30—7.30; njeisjes van 1316 jaar 7.308.30 dames van 16 jaar en ouder: 8.309.30 gehuwde dames. Donderdagsavonds: van 56 uur jongen van 813 jaar; van 6.30—7.30 jongens va; 13—16 jaar; 7.308.30 heeren van 16 jaar ei ouder; S.309.30 gehuwde heeren. PLAATST GEEN RIJWIELEN TEGEN Dl TROTTOIRBANDEN. Hoe gevaarlijk liet is 's avonds bij don ker fietsen, tegen trottoirs te plaatsen, on dervond een voetganger, die Zaterdagavond met fiets en al omverrolde, gelukkig nog zonder zich ernstig te bczeeren. Dit is nu reeds de tweede keer dat zulks gebeurt, en het wordt tijd, dat hier des noods krachtig wordt ingegrepen. HOOGWOUD HEM 1—V.C.L. 1 5—0. Zonder, kleerscheuren is V.C.L. 1 er nu eens niet afgekomen. Zoo had het evenwel nfet behoeven te zijn. Dat V.C.L. met een paar invallers in het veld kwam, was in derdaad een handicap. Daardoor mede zijn de cijfers wel wat opgeschroefd, maar alles óp hun rekening zetten, dat kunnen we niet Hem geldt voor de zwaarste tegenstander. Alle hens moesten dus aan dek, om in even wicht te blijven. I11 de eerste periode geluk te dat ook uitstekend, want de rust bracht 10. Daar kon V.C.L. tevreden mee zijn, maar er ontstond integendeel verdeeldheid Na de rust was het praatje nog niet uit De stemming onder de V.C.L.'ers werd er niet heter op, en begon ondragelijk te wor- den. I-Iet resultaat laat zich dan gewoonlijk gemakkelijk verklaren. De gastheeren gin gen hun gang en V.C.L. kon deerlijk geha vend huistoe keeren. N. NIEDORP 2—V.C.L. 2 5—4. V.C.L. 2 ging in N. N. evenals het le, als verliezende huistoe. Maar het is een eervol cijfer gebleven. MOC ADSP.—V.C.L. ADSP. 1—2. Het best brachten de adsp. het er weer af. Die stellen maar steeds niet teleur. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Mej. de wed. .Tb. Kaijer heeft bij onder handschen verkoop haar tuinbouwbedrijf verkocht aan 'den heer Siriger te Hauwert. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELS REGISTER, van 19—26 November 1940. Nieuwe zaken: Oudkarspel; H. Engel, Dorpsstraat 26 Mandenmakcrii. Andere wijzigingen- Bergen: Fa Joh-. Kaptijn, Voert 10, pud dingpoeder, enz., rechtsvorm gevrijiiad.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6