JAPAN Vuurgevecht aan de Indo-Chineesche grens Nog meer politici io Boekarest vermoord protesteert te Batavia ZUINIG MET WATER DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER OitgiMe volmachten aan de regeering Uit openbare ambten ontslagen Anti-Japansch optreden in Ned.-Indië Egyptes minister van oorlog overleden Versterking van A M ERIK A's weerbaarheid Bon AA geldig tot 31 December De Franschen uit Lotharingen f Geluid in blik Verduisteren 5.33 uur Hoogescholen te Leiden en Delft gesloten Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 28 NOV. 1940. 85e Jaargang. No. 11355. Uitgaw der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 1*1% Ml l*ll II t UATSOEOKA de Japansche minister v. bui tenlands che Zaken. (Foto Eigen-archief.) De Japansche minister vaa buitenlandsche laken Matsoeoka zal, naar wordt verwacht, jinnen kort een krachtig protest indienen bij den Nederlandschen gezant te Tokio, ge- Deraal J. C. Pabst, tegen het herhaalde an- ti-Japaiische optreden in Nederlandsch-In- die en formeele verontschuldigingen, scha devergoeding en een garantie voor de toe komst eischen. Kort geleden hebben zich drie ernstige gevallen voorgedaan: 1. De Japansche eigenaar van een ijzer fabriek te Batavia is op 11 Nóv. aan gevallen en mishandeld door een Neder landschen politiebeambte. 2. Op 23 November is de Japansche vlag, die bij een kapperszaak te Bandoeng uithing, verbrand. 3. Denzelfden dag werd de kanselier van het Japansche consulaat-generaal te Batavia, Ariyoshi, bij het passeeren van de ambtswoning van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië door een schildwacht aangeroepen en met geweld naar het politiebureau opgebracht. Hij werd echter spoedig op vrije voeten ge steld, omdat niet alleen de beschuldi ging van het onwettig fotografeeren van het paleis van den gouverneur vol komen ongegrond bleek te zijn, zoöals hij zelf met nadruk had verklaard, doch het fotografeeren ook wettelijk was toegestaan, waaruit de onnoodige on derdrukking door de Nederlandsche au toriteiten blijkt. TURKIJE Door het wijzigen van de wet ter bescher ming van het nationale economische leven worden de Turksche regeeringvèr-strek- kende volmachten verleend, welke hoofd zakelijk zullen worden toegepast ter be veiliging van de voeding en van de levens- middelenvoorzieriing en ter bestrijding van het achterhoiiden van goederen voor spe culatieve doeleinden. De Turksche bladen publiceeren volgens Stefani een mededeeling uit Ankara, waar- wordt gezegd, dat de staat van beleg 'slechts een voorzorgsmaatregel is, welke noodig is geworden door de tegenwoordige gebeurtenissen. De openbare meening moet daarover niet verontrust zijn, zelfs wan neer de regeering nog andere maatregelen zon nemen. Voorts meldt het D.N.B., dat de stopzet ting van het particuliere autoverkeer in Turkije heden een feit is geworden. Het Verre Oosten POGING VAN THAILANDSCHE TROEPEN OM DE GRENS OVER TE STEKEN, VERIJDELD. Naar uit Viohy wordt gemeld, is het in den nacht van 23 op 24 November tusschen Thailandsche troepen en Indochineesche af- deelingen gekomen tot een hevig vuurge vecht Thailandsche soldaten hadden, naar het Fransche ministerie van koloniëën me dedeelt. getracht een brug te slaan over de grensrivier Kaustoeng met de bedoeling het dorp Poipet binnen te dringen, dat in het gebied van Cambodzja is gelegen. Een af- deeling Fransche Cambodzja-schutters bood tegenstand tegep dit pogen der Thailanders en weerde driemaal den stormloop van haar tegenstanders af, welke bij hun optre den gesteund werden door machinegeweer vuur. Bij het aanbreken van den dag zetten de Thailanders de vijandelijkheden voort «n beschoten met machinegeweren het dorp Poipet. Het Fransche ministerie van kolo niën meldt, dat aan Fransche zijde geen verliezen zijn gevallen. Er wordt verder nog melding gemaakt van enkele minder belangrijke gevallen, o.a. geweldpleging door Nederlandsche soldaten. TWEEDE PLOTSELING STERFGE VAL VAN EEN VOORAANSTAAND REGEERINGSPERSOON. Reuter meldt uit Cairo dat de Egyptische minister van defensie, Youmis Pasha Saleh, gistermorgen aan een beroerte is overleden. De minister bevond zich op dat oogenblik per trein op weg naar Fayoum om aldaar met koning Farouk nieuwe openbare wer ken te openen. Het plotseling overlijden van den Egypti- schen minister van defensie heeft, zegt D.N. B., in Arabische kringen sterk de.aandacht getrokken. Men wijst er vooral op, dat Saleh Pasja pas elf dagen minister van defensie in het kabinet-Sirry Pasja was, dat volgde op het ministerie-Sabry Pasja. Deze premier is, naar men weet, onlangs eveneens plotseling overleden. United Press seint uit Cairo, dat Youmis Koning Faroek naar Fayoum begeleidde, waar een nieuwe waterinstallatie zou wor den ingewijd. Onmiddellijk voor het vertrek van den trein zakte de minister plotseling in elkaar. Hij werd dadelijk naar de stations wachtkamer gebracht, maar nog voordat hulp aanwezig was, had hij den geest gege ven. GRIEKSCH SCHIP IN NOOD. Tijdens storm lek geslagen en vol water geloopen. Het radiostation Mackay heeft een nood sein opgevangen van het Grieksche s^. Eugenia Cambanis (3517 ton), waarin ge meld wordt, dat het schip op 150 mijl ten Zuidwesten van Kaap Race in een storm ge raakt en lek geslagen is. Het schip is reeds vol water geloopen en de machines zouden weldra stoppen. Marine-reservisten moeten zich gereed honden Ivnox, de minister van marine der Vereenigde Staten, heeft be kend gemaakt, dat Roosevelt 50 millioen beschikbaar heeft gesteld voor de onmiddellijkste uitbreiding van een keten van vliegtuig- en vlootbases op de van Engeland ge pachte eilanden. Verder hebben nog 32.000 officie ren en manschappen der marine reserve opdracht gekregen zich gereed te houden voor een onmid dellijke oproeping in werkelijken dienst. Termijn koopen winterkleeding verlengd. Nadat de mogelijkheid gesloten was om door inlevering van een ouden mantel of een oude jas. enz. een nieuw kleedingstuk te krijgen, is voor iederen houder van een stamkaart met het stempel hoofd de gele genheid opengesteld winteroverkleeding te koopen voor een lid van het gezin door inle vering van bon AA der textielkaart. Naar het Vad. verneemt is de geldigheids duur van bon AA begrensd tot 31 December e.k. Ruim een maand lang kan men dus nog van deze faciliteit gebruik maken. Volgens een bericht van United Press uit Berlijn werd van toonaangevende Duitsche zijde medegedeeld, dat ongeveer 60.000 Fransch sprekende inwoners van Lotharin gen naar Frankrijk zijn overgebracht. De evacuatie is op den "21sten November vol tooid. Naar verluidt zouden de daardoor vrijgekomen woningen alsmede andere niet- gebruikte huizen binnéntooM ter beschik king gesteld worden van 120.000 Rijksduit- sche staatsburgers. Een deel daarvan heeft ten gevolge van den oorlog zijn woningen verloren. Voorts wordt gezegd dat de 60.000 naar Frankrijk gebrachte Franschen dè rest vormden van de Fransche bevolking van Lotharingen, nadat de anderen deels bij het begin van den oorlog, deels bij den aanvang der gevechten om de Maginotlinie door de Fransche autoriteiten werden geëvacueerd. Een blinkende trommel is als geschenk voor een echten jongen niet te versmaden. (Foto Weltbild.) Vleesch aan de distributie onttrokken Vier mannen gearresteerd. De politie heeft twee Devétenaren, een Amsterdammer en een Rotterdammer, aan gehouden op het oogenblik, dat zij bezig waren eenige duizenden blikken met vleesch waren te verhandelen, in ontvangst te ne men en voor vervoer per auto gereed te ma ken. De vleeschwaren waren aan de distri butie onttrokken en opgeslagen in een pakhuis. De vier mannen zullen voor dé justitie te Zutfen worden geleid. Provinciale Staten van Noord-Holland T uinderscredieten niet kwijtgescholden Ged. Staten wijzen verzoek van Statenleden af. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben gisteren de provin ciale begrooting voor 1941, sluitende op een bedrag van f54.937.900.als mede de verschillende begrootingen voor het wegenfonds, de bedrijven en de provinciale ziekenhuizen goed gekeurd. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd medegedeeld, dat de opbrengst van In de Schevening- sche Boschjes worden zieke plekken van hoo rnen behandeld en met zink afge dekt, welke zink platen wit ge schilderd worden, waarvan late wan delaars dus weer profijt kunnen trekken. (Foto Schim- melpenningh). verschillende bronnen van inkomsten der provincie wel is waar sterk zijn gedaald, maar dat des ondanks nog niet tot belas- tingverhooging behoefde te worden overge gaan, zoodat de heffing van achttien opcen ten gehandhaafd wordt. Voor 1941 krijgt hef fonds vor ontginnings werken een storting van een half millioen uit de prvonciale kas. O.a. zal tot uitvoering worden overgegaanv van een groot ontgin ningswerk in Landsmeer, hetgeen voor groo- te werkloozencentra in de omgeving, zooals Amsterdam, van zeer veel beteekenis is. Te gen de uitvoering zijn bezwaren gemaakt door verenigingen op het gebied der natuur bescherming. doch deze vormden voor Gede puteerde Staten geen aanleiding, af te zien van dit belangrijke werk, waardoor een thans vrijwel ontoegankelijk gebied wordt veran derd in ongeveer zeshonderd h.a. cultuur grond. Het verzoek van eenige Statenle den, om de onder garantie der pro vincie verleende credieten aan tuin ders kwijt te schelden, wezen Ged. Staten af, o.a. omdat zij dit onbillijk vonden tegenover degenen, die hun schuld reeds hebben afgelost. Bi] de behandeling der begrooting van het Waterleidingbedrijf merkten eenige leden op, dat er eenige bezorgdheid bestaat over de watervoorziening in de provincie, zoodat men reeds de mogelijkheid van het gebruik van IJsselmeerwater heeft moeten onderzoeken. Zij meenden, dat de waterverspilling moest wordentegengegaan door het aanbrengen van meters bij de aangeslotenen. In Haarlem waar men dit systeem toepast is het verbruik per hoofd en per etmaal de helft van dat in de provneie, zonder dat aan eischen van hy giëne wordt tekort gedaan. Van de zijde van Ged. Staten werd geant woord, dat er gezocht wordt naar middelen om de waterverspilling tegen te gaan. Het invoeren van het meterstelsel stuit op groo- te bezwaren. Verzoeken om lagere tarieven voor groote gezinnen wezen Ged. Staten af, omdat invoe ring hiervan in strijd zou zijn met elke goede bedrijfsvoering. Op Dinsdag 3 December zullen .de Staten opnieuw bijeen komen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 24 uur Ter verzekering van de openbare veilig heid, rust en orde in de bezette Nederland sche gebieden heeft het bevoegde bureau van den Rijkscommissaris het noodig geoor deeld, tegen de joden, die een openbaar ambt bekleeden of in openbaren dienst werkzaam zijn, wegens de tegen de bezet tingsmogendheid gerichte actie van het jo dendom, maatregelen te nemen. Op grond van een rondschrijven is derhalve bepaald, dat zulke joden uit hun ambt of uit hun werkkring dienen te worden ontslagen. Hun aanspraken op uitkeeringen op grond van hun werkkring of op andere tegenprestaties van materieelen aard blijven daarbij onaan getast. Sluiting van Hoogescholen. Met miskenning van het doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de joden partij getrokken en het bezoeken der colleges voor den tijd van 48 uur gestaakt. Als algemeene waarschu wing heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie zich genoodzaakt gezien, de technische hoogcschool te Delft en de universiteit te Leiden alsmede de daaraan verbonden instituten voor de studenten van alle jaarklassen onmiddellijk tot nader or der te sluiten. ROEMEEN SCHE REGEERING VER OORDEELT MOORD OP GEVAN GENEN. Het Roemeensche minister-presidium heeft een officieel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: In den afgeloopen nacht is een groep le gionnairs. dié bezig waren met de opgra ving van Codreanu ?n de anderen, die in de militaire gevangenis van Jilava ver moord waren, de gevangenis binnengedron gen en heeft enkele der daar aanwezige po litieke arrestanten doodgeschoten. Deze le- gionnairs hebben de doodgeschoten perso- neri schuldig geacht aan den moord op Co dreanu en de anderen.' Generaal Antonescu en Horia Sima keu ren deze daad af. Generaal Antonescu en de legionnaire beweging staan op het standpunt der gerechtigheid en wettigheid. De daders worden streng gestraft. Gearresteerde Roemeensche poli tici weer op vrije voeten. De in den afgeloopen nacht gearresteerde vroegere Roemeensche staatsfunctionaris- sen, waaronder de gewezen premier Tata- roscu, de oud-minister Argetojanu, Qhel- megeanu, Gigurti. Ralea, en generaal Ila- siejevic. zijn in den loop van dezen ochtend weer op vrije voeten gesteld. Door toedoen van den plaatsvervangenden premier en commandant, van de legion- nairsbeweging, Horia Sima. begaven zij zich naar het ministerie van binnenlandsche za ken, waar zij op het oogenblik nog in een soort vrijwillige hechtenis vertoeven. Naar van bevoegde zijde verluidt, ge schiedde ook hun arrestatie in den loop van den nacht met het doel, hen te beschermen voor de bijzondere maatregelen, die, gezien de groote opwinding der legionnairs over de beestachtige wijze van vermoording van Codreanu, wiens graf Woensdag blootge legd werd, mogelijk werd*i geacht. Behalve reeds gemelde terechtstellingen in den nacht van 26 op 27 November in de militaire gevangenis van Jiliva bij Boeka rest, zijn in den loop van den dag nog meer gewezen functionarissen door legionnairs doodgeschoten, doch hieromtrent ontbreken nog nadere bijzonderheden. Bekend is slechts, dat zich onder hen de vroegere secretaris-generaal van de nationale boeren partij, Madgeanu, bevindt, die, zij het ook niet onder de Carol-dictatuur, herhaaldelijk minister was, doch buitengewoon sterk links georienteerd was. Den geheelen middag is de ministerraad bijeen geweest. De vergadering eindigde des avonds, doch er is nijg geen communiqué uitgegeven. De militairen t« Eoekare*t zijn geconsigneerd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1