Ideeënschrift verduisteringsvoorschriften bindt 400.000.000 menschen Ingrijpende nieuwe In vele gevallen alleen blauw licbt Het Brederode Nationaal comité voor het gezin Slachtoffers van de duisternis Met petten van Duitsche officieren gevoetbald Chineesche SLECHTS GOEDGEKEURDE VOETGANGERSLANTAARNS. Strengere bepalingen voor win kelverlichting. Geen genade meer voor overtreders De langer wordende nachten en de tot dusver opgedane practische erva ringen hebben nieuwe en aanvallen de bepalingen op het gebied van de verduistering noodzakelijk gemaakt. Om deze reden is er thans een ver ordening van den rijkscommissaris verschenen, die als aanvulling van de verduisteringsverordening 34.1/40 van 4.7.1940 bedoeld is en de volgen de buitengewoon belangrijke nieuwe bepalingen bevat: INVOERING VAN BLAUW LICHT. Voortaan maf? voor de volgende onderdee- len der verduistering alleen nog donker blauw licht gebruikt worden: a. voor die deelen van gebouwen en wo ningen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, b.v. hallen, vestibules, voorpor talen, gangen enz. Deze ruimten moeten evenzeer als totnogtoe volkomen verduisterd zijn. Het blauwe licht is alleen voorgeschre ven, opdat er bij het openen van de deu ren niet te veel licht naar buiten zal val len. b. voor binnenvertrekken, welker vensters en buitendeuren weliswaar lichtdicht moe ten zijn afgeschermd, doch van tijd tot tijd geopend moeten worden, terwijl in die ver trekken een zwak licht brandt, zooals bijv. in ziekenhuizen voor het ventileeren der ziekenzalen enz. Zulke vertrekken dienen naast de normale ook van een verlichting door middel van blauwe lampen te zijn voorzien, welke laatste telkenmale voor het wegnemen der afscherming van de vensters of buitendeuren in plaats van de normale verlichting moet worden ontstoken. c. donkerblauw licht is verder voor geschreven voor de binnenverlich- ting van spoortreinen, trams, auto bussen, en motorrijtuigen, voorzoo ver een binnenverlichting noodzake lijk is. In spoorwegcoupé's, welker vensters en deuren lichtdicht afge schermd zijn, kan de normale ver lichting blijven branden, voorzoover deze coupé's bovendien van een ver lichting door middel van blauwe lampen voorzien zijn. Deze laatste moeten telkenmale voor het openen der deuren of het afnemen van de afscherming der vensters in plaats van de gewone verlichting worden ontstoken. d. verkeersaanduidingen en lichtbronnen, welke voor de veiligheid van het verkeer dienen (verlichte richtingsborden en waar- schuwingsteekens, verkeersschildpadden, zuilen bij tramhaltes, obstakellichten bij bouwwerken en gevaarlijke plaatsen enz.) alsmede perrons, wachtkamers en telefoon cellen mogen voortaan eveneens slechts van een verlichting met donkerblauw liclri voorzien zijn. Hiervan zijn uitgezonderd1 verkeersseinen en verkeerslichten. e. de richtingsborden en lijnnummers van autobussen, trams en andere locale spoor-, wegen,'alsmede de lampen van taxameters in huurauto's en rijtuigen moeten ook don, kerblauw verlicht zijn. SLECHTS GOEDGEKEURDE VOETGANGÈRSLAMPEN. De nieuwe verordening brengt ingrijpende bepalingen met betrekking tot het gebruik van voetgangerslantarens. Vanaf de uitvaar diging der verordening mogen deze lanta rens alleen nog gebruikt worden met don kerblauw licht. Zij mogen bovendien een •bepaalde lichtsterkte, welke door de rijks inspectie voor de luchtbescherming nog na der zal worden vastgesteld, niet overschrij den. De sterk verbreide slechte gewoonte om met zaklantarens naar boven te schijnen of andere verkeersdeelnemers te verblinden, is door de nieuwe verordening eveneens straf baar gesteld. Van groot belang is, dat, af gezien van een bestraffing van den schul dige, in de open lucht gebruikte voetgan gerslantarens (hang- en handlantarens) die niet aan de voorschriften der nieuwe ver ordening voldoen, in beslag genomen kun nen worden. Ieder, die graag In het bezit van zijn zaklantaren wil blijven, doet er daarom verstandig aan, deze voorschriften stipt in acht te nemen. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat de Nederlandsche industrie reeds een aantal goedgekeurde zaklantarens alsmede hulpmiddelen, die op iedere normale zaklantaren kunnen worden aangebracht om aan de nieuwe voorschrif ten te voldoen, in den handel brengt. Aangezien de duisternis tijdens de win termaanden reeds geruimen tijd voor win kelsluiting intreedt, laat de nieuwe veror dening de aanduiding van winkels, hotels, café's, theaters en bioscopen, enz. toe, door middel van verlichte aanduidingen. Voor deze aanduidingen mag eveneens slechts donkërhlauw licht gebruikt worden. Zij mo gen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eigenaar vermelden, alleen bij theaters en bioscopen mag bovendien de titel van hetgeen vertoond wordt, aangege ven wor„den. De afmetingen en de lichtsterk te van deze verlichte aanduidingen zullen door de rijksinspectie voor de luchtbescher ming nog nader worden vastgesteld. Deze verlichte aanduidingen moeten gedoofd worden: a. Bij winkels bij winkelssluiting; b. Bij hotels, restaurants en café's bij het ingaan van den sluitingstijd; c. Bij theaters en bioscopen een kwartier na den aanvang van de laatste voorstelling; d. Bij luchtalarm onder alle omstandig heden onmiddellijk. SINTERKLAAS KRIJGT NOG WAT LICHT. Met het oog op het a.s. Sinterklaasfeest, dat met zijn voorafgaande dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal tot en met 5 December over dag nog een zwakke etalageverlichting (geen reclame-lichten), zijn toegestaan. Hierbij wordt echter nadrukkelijk opge merkt, dat hiermede geen normale groote verlichting bedoeld is, alleen maar de ge ringste mate van belichting mag worden toegepast. Met ingang van 6 December mag etalage verlichting alleen nog maar in de bovenbe doelde uitzonderingsgevallen en alleen met bijzondere schriftelijke vergunning worden ontstoken. DE RIJWIELVERLICHTING. Voor de afscherming der rijwiellampen een radicale verscherping der bepalingen noodig is. Volgens de nieuwe verordening moeten de rijwiellampen thans zoodanig afge- „Plotselinge groene speciale welvaart met een oogmerk" SHANGHAI. In October. Terwijl in feuropa de lucht dreunt van elkander bestrijdende vliegmachines. de atmospheer verscheurd wordt van ontplof fende bommen, huizen ineenstorten, gewon den kermen; in China ook een geweldige strijd woedt en in den Grooten Stillen Oce aan een heftige botsing dreigt, is in Azië. in China, door de regcering een vreedzame beslissing genomen, die door het groote publiek onopgemerkt is gebleven en toch van het uiterste belang is voor de we reldgeschiedenis. daar die beslissing geldt voor meer dan vierhonderd millioen men schen. ongeveer één vierde van de ge- heele wereldbevolking. De nationale Chi- neesche regeering, thans gevestigd te Tsjoéngking. heeft besloten niet over te gaan tot de invoering van een alohabet en zich te blijven houden aan de tienduizen den Chineesche schriftteekens. En daar mede heeft de Chineesrhe regeering de Chineesche „natie" van den ondergang ge red. want de eenheid van China wordt in de eerste plaats gevormd door de Chineesrhe schrijftaal, dus door de tienduizenden Chineesrhe schriftteekens. De propaganda voor een Chineesch al- phabet ging voornamelijk uit van enkele Chineesche heethoofden en dan van buiten landers, voornamelijk Russen, die de zeer bijzondere omstandigheden in China niet begrepen. Er is geen land. waarover zulke talrijken wanbegrippen bestaan, als over het onme telijke China met zijn bevolking van vele honderden millioenen. De Chineezen zijn Mongolen, kan men in vele hoeken lezen, maar de Chineezen ziin géén Mongolen. De Mongolen, die langen tijd over China héb hen gpheersrht. waren niet meer dan een der talrijke Tartaarsrhe stammen, dus een volk, verwant aan de Turken. De Chinee zen hebben srbeeve Oogen. kan men vaak hooren beweren. Inderdaad kan men deze bijzondere oogen bij vele Chineezen opmer ken, maar deze oogen zijn niet Chineesch. maar weder Moneoolsch. dus feitelijk Tar- taarscb. hoewel bij lange na niet alle Tar taren deze oogen bobben. VrtAr 1912 droe gen alle Chineezen lange vlechten. maar deze vlechten waren feitelijk niet Chineesch maar Mandsjoe (onder bet Mandsjoescbe keizerbuis) en de Mandsioe's waren even als de vlechten van oorsprong ook Tar taarsch. daarom werden zij afgeschaft, toen het Mandsiopsche keizerhuïs werd afgezet Men spreekt van de ..Chineesche taal" maar er bestaat niet één Chineesche taa' er bestaan pr minstens acht. Dm de zaak nog duisterder te makpn gewagen de-meec- ♦e hoekpn over China van deze verschil lende als van ..dialecten", tenviil bet In 'verkeliikbeid .talen" ziin. waarven sonvnrv ■yp znovpp 1 van elkandor verschillen als het Franscb van bet Duitsch En al der»* talen" hebben dan no<* hun eigen „diaiee 'en", die over geheel China In de honder den loonen. ■De meest verbreide der Chineesche talen schermd zijn, dat slechts een 3 cM. lange en 0.4 breede opening in de bovenste helft het licht doorlaat, bovendien moeten de lampen van boven worden afgedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze be paling wordt een termijn van 8 dagen ge geven. Met ingang van 4 December moeten das alle fietsers hun lampen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduisterd. In dit verband wordt er bijzonder op ge wezen, dat de Nederlandsche industrie reeds een heele serie practische. en goede verduis teringsartikelen voor rijwiellampen in den handel heeft gebracht, die door de rijks inspectie voor de luchtbescherming zijn on derzocht en goedgekeurd. Deze artikelen hebben weliswaar niet altijd de nieuw voor geschreven opening, maar desondanks zijn zij overeenkomstig de voorschriften, wat be treft hun lichtsterkte, indien zij het con- troleteeken der rijksinspectie1 voor de lucht bescherming dragen, t.w. een ingestempelde of opgedrukte rechthoek met daarin de let ters I.L.B., gevolgd door het keuringsnum mer. Dergelijke artikelen zijn in alle be hoorlijke zaken op dit gebied voor slechts weinige centen te verkrijgen. Deze kleine uitgave behoedt den wielrijder voor moei lijkheden. daar bij zelfgemaakte verduiste ringsmiddelen altijd het gevaar bestaat, dat zij niet volgens de voorschriften zijn. Het is onnoodig er nogmaals op te wij zen dat de nieuwe bepalingen inzake de verduistering in bet belang van de bescher ming der bevolking tegen luchtaanvallen zijn uitgevaardigd. Daar wij na den tijd van het Jaar tege moet gaan, welke het meest aan licht is, moeten ter handhaving v ~<>n onberis pelijke verduisteringsdlciplinc a eenmaal de strengste maatregelen tegen overtreders worden genomen. In de toekomst kan geen enkele overtreder meer op genade rekenen. Daarom wordt nogmaals aan allen de vermaning gericht:houdt u aan de ver duisteringsvoorschriften en betracht de strengste verduisteringsdicipline. Get. RAUTER, SS-Brigadefuehrer. Weder een levensteeken van on zen, in China gestranden, reiseor- respondent J. K. Brederode. In bij gaand interessant artikel beschrijft onze wereldreiziger hoe zijn naam werd omgevormd in Po Lai t'eh Lu t'eh. is het Mandarijn, dat door ruim drie-vier den der Chineezen gesproken wordt, maar weder verdeeld is in verschillende tong vallen. die onderling echter niet zeer af wijken. Er zijn in China ruim driehonderd millioen Chineezen. voor wie het Mandarijn hun moedertaal is. De Chineezen in Neder- landsch-lndië zijn meest afkomstig uit het Zuiden van China en spreken meest ..Can toneesch". „Hakka". „Hokkian" of „Swa tovv". hoewel men ér ook Chineezen aan treft. wier familie reed6 vele geslachten in Nederlandsch-lndië woont en geen der Chineesche talen, doch behalve Maleisch Nederlandsch spreken zonder het minste vreemde accent. Alle Chineezen. die, verschillende talen sprekend, elkander niet kunnen verstaan, begrijpen elkander volkomen zoodra ze hun taal schrijven met de eeuwenoude Chinee sche schriftteekens.- Deze schriftteekens ge-^ ven over het geheele land dezelfde begrip-' Pen en voorwerpen weder, hoe verschillend de woorden, die deze begrippen en voor werpen uitdrukken, in de verschillende deelen van het land ook mogen zijm Het Chineesche schrift geeft dan ook geen klanken, maar begrippen weder. Het is een „ideeën-schrift", dat dus niet alphabetisch kan worden neergeschreven. Dit kan voor een Europeaan eenigszins verwonderlijk schijnen, maar ten slotte heb ben wij in Europa iets dergelijks met de cijfers. Het cijfer 10, om een voorbeeld te geven, beteekent in het Nederlandsch, het Engelsch, het Fi'ansch, het Russisch het zelfde al noemt men dit cijfer verschillend „tien", „ten", „dix", „deciat." Spreken een Nederlander, een Engelschman, een Franscb man, een Rus dit cijfer uit, dan verstaan ze elkander niet, doch wordt het geschreven, dan begrijpen ze het allen. Het „ideeën- schrift", de „ideografie" der Chineezen vormt de eenheid on der de honderden millioenen en de verdwijning van deze „ideografie" en de invoering van 'n alphabetisch schrift zou die eenheid verloren doen gaan en dientengevolge een onberekenbaren invloed hebbén ook op de interationalè verhoudingen Het besluit der Chineesche regeerinp om het alphabetisch schrift niet in te voeren en trouw te blijven aan do eeuwenoude Chineesche schrift-tee- kens moet daarom alle vrienden van het Chineesche volk verheugen, alle vijanden ergeren. Met buitengewoon vernuft hebben de Clr tieezen de laatste tijden voor nieuwe begrip pen nieuwe schrijfwijze gevonden, nieuwe schrift-teekens of combinaties van schrift- Op Christelijken grondslag. Naar wij vernemen is kortelings in het leven geroepen een comité, dat zich ton doel stelt de studie en de behartiging van de zedelijke en materieele belangen van het gezin in Nederland. Het comité stelt zich op het standpunt van de Christelijke beginselen in het echte lijke leven, de huwelijkswetgeving en de op voeding. Het zal zich op de hoogte houden van de omstandigheden, waarin het gezinsleven in Nederland verkeert en, waar noodig, niet alleen een beroep doen op de medewerking der betreffende autoriteiten, om de belan gen van het gezinsleven te beschermen, maar zich ook wenden tot de publieke opi nie, ten einde een gunstige mentaliteit ten opzichte van huwelijk en huisgezin aan te kweeken en te bevorderen. Het comité, dat voorloopig is samege- steld uit de heeren; dr. J. P. Chr. de Boer, D. L. Daalder, (de bekende schrijver uit Bergen) Dr. H. Hijmans, Dr. W. Meiss en Dr. Fr. Twaalfhoven, is voorgesteld aan den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken. Bejaarde menschen verdronken. Verschillende ongevallen door de duis ternis worden gemeld. Uit het water van de Heerengracht te Amsterdam is het lijk van den 65-jarigen borstelwerker A. C. S. opgehaald. De man werd reeds drie weken vermist. Vermoede lijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt. Sedert Maandagavond werd de Elburg- sche 62-jarige vischrooker J. Broekhuizen vermist. De man was het laatst gezien bij de haven. Men vreesde een ongeluk, ten gevolge van de duisternis. Gistermorgen is het lijk van B. uit het water opgehaald. Het slachtoffer was ongehuwd en kostwin ner van zijn 90-jarige moeder. Uit de vaart te Hoogeveen is het lijk op gehaald van den 65-jarigen G. J. Breeman. De man was door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de begraaf plaats overgébracht. Dinsdagavond is de 52-jarige G. S.. wo nende aan den Z. O. Buitensingel te Den Haag .door de duisternis misleid op ge noemden singel te water geraakt en ver dronken. OPGESCHOTEN JONGENS STAAN TERECHT. Voor het Duitsche Kriegsgericht. dat zit ting hield in het paleis van justitie te 's-Herfogenhosch. stonden drie opgeschoten jongens, H S.. F. van D. en F. P., terecht, die in den nacht van 26 op 27 October j.1. in de vestiaire van het Victoria Hotel te Tilhurg eenige petten van officieren van de Duitsche weermacht hebben weggenomen mot. welke petten zij zoowel in de vestiaire van het hotel als on straat hebben gevoet bald. waarna zij de twee petten hebben ver scheurd. met de kennelijke bedoeling, de Duitsche weermacht te beschimpen en te helportigén De schuld van alle verdachten, die thans in voorarrest zitten, kwam tijdens de be- handelin? der zaak vollerti? vast te. staan De openbare aanklager eischte tegen F1 P. één ia ar gevangenisstraf tegen H. S zes maanden en tegen F. van D. acht maan' den. met aftrek van voorarrest voor alle verdachten. Tiet TCHpe.cgpricht veroordeelde elk wegens heleértfffing der Duitsche weermarht tot tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie weken voorarrest» DE TURK KRIJGT EENHEIDSBROOD. Volgens berichten in Turksche bladen is. be bloten in geheel Turkije 't eenheidsbrood in te voeren. Dit brood zal voor 86 pet. bestaan uit uitgemalen tarwemeel. Het uitmalings- nercentace van het meel. dat thans voor brootf in Tstanhoel en in andere stede wordt gebruikt bedraagt 79. leekens. Een ingewikkelde moeilijkheid ont staat echter vaak bij bet weergeven van Eu ropeesche namen in Chineesche schrift-tee kens, wat ik" uit ervaring weet sedert ik hier visitekaartjes heb laten drukken met mijn naam in Latiinsche letters, in Russi sche letters en in Chineesche „karakters" (schrift-teekens). Toen ik den Chineeschen drukkér de op dracht gaf de kaartjes te drukken, haalde hij er een student bij om mijn naam in Chi neesche karakters weder te geven. De naam ..Brederodp" bood twee eigenaardige moei lijkheden. Ten eerste kent het Chineesch geen letter „r", zoodat van- de „r" een 'i' moest worden gemaakt. Dan kent het Chi neesch ook geen twee op elkander, volgende medeklinkers- (behalve „ng" aan het einde van een woord of een lettergreep, wanneer ..ng" tot één klank worden) en daarom moest de eerste lettergreep van mijn naam fnt twee Ipftergrenen worden gemaakt. Mijn naam van twee lettergrepen werd dus tot ^cn naam van vijf lettergrepen die worden weergegeven door vijf Chineesche schrift •eekens van ongeveer dezelfde klank als miin naam. Tn het Manrtariin-C.hieesch heet •k nu „Po Lai t'eh Lu t'eh.". Elk van die Mnndariin-Chineesrhe klanken heeft echter "•en heteekenis en weder In bof Nerterlandsch 1 ertaald zou ik heeten „Plotselinge groe- speciale welvaart met een ooamerk". Tn een ander Chineesch dan bet Mnnda rijn krijgen de schrift teekens van mijn naam echter een geheel anderen klank, zoo NIEUWE JAPANSCHE CONSUL IN SOERABAYA. De nieuwe Japansche consul-generaal, Joetaka Isjizawa, is met zijn familie uit To kio in Soerabaya aangekomen. Isjizawa volgt den heer Otoji Sito op, die bevorderd is tot directeur van het bureau voor Zuid- zee-aangelegenheden, dat onlangs in het de partement van buitenlandsche zaken is op gericht. Saito vertrekt op 30 November per vliegtuig uit Batavia naar Tokio. Kalkwagen verplettert meisje Treurig ongeval te Nijmegen. Dinsdagmiddag is het vijfjarig dochtertje van den woonwagenbewoner Kraus uit Nij megen bij het spel op den Oostkanaaldijk onder eert met kalk geladen wagen geko men. Dr. van Kessel, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateëren. IJsland aan de Ver. Staten Verzoek an het Lagerhui». Naar Transozean meldt, zal de woordvoer der van de arbeiderspartij in het Britsche Lagerhuis, de afgevaardigde Wedgwood, naar Nya Dagligt Allehanda Maandag meldde, een verzoek tot de regeering rich ten om IJsland aan de Vereenigde Staten over te doen. Hiermede schijnt men te wil len bereiken, dat Engeland ontheven wordt van de groote kosten voor het uitbreiden van de verdediging van IJsland, en tevens dat de aldaar gelegerde Engelsche troepen vrijgemaakt zouden kunnen worden. Meen neemt aan. dat. de minister van oorlog, Anthony Eden, bij het hespreken van deze interpellatie de kosten vóór de verdediging van IJsland zal mededeelen. Een jodenwijk in Warschau Ariërs mogen er niet komen. Nu in Warschau een definitieve gesloten Joodsche woonwijk tot stand is gekomen, zijn voor het verkeer van deze personen met die in de overige stadswijken nieuwe rege lingen uitgevaardigd. De Duitsche en Pool- sche bevolking is het evenals aan dragers van het Duitsche uniform principieel ver boden deze Joodsche woonwijk binnen te gaan. Het binnengaan en verlaten van deze Joodsche woonwijk is slechts mogelijk met een bijzondere vergunning, die wordt ver leend door den gevolmachtigde van den districtschef voor de stad Warschau. Met ingang van 26 November is ook in het tramverkeer een aantal veranderingen gekomen teneinde een contact tusschen Jo den en de niet-Joodsche bevolking te ver mijden. Een aantal tramlijnen is opgeheven of heeft een andere route gekregen. In de Joodsche woonwijk zijn drie tramlijnen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED Geringe schade. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben verscheidene Britsche vliegtuigen geprobeerd de rijkshoofdstad aan te vallen. Als gevolg van het zware luchtdoelgeschut lukte het hun echter niet, over de versper- ringszöne heen te vliegen. Zij moesten terugkeeren alvorens de stad bereikt te hebben. Na eenige bommen te hebben laten vallen aan den uitersten rand van de stad. Er werd slechts geringe schade aan hui zen en landerijen aangericht. 485e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 27 November 1940 Hooge Prijzen f 1500.1817 f 1000.— 10290 i 200.— 10992 Prijzen van f 20. 1434 1489 1528 1596 1656 1921 1983 2219 2500 2554 2574 2619 2630 3092 3273 4091 4192 424€ 4643 4802 5187 5589 5656 5792 5900 6167 6347 6702 6850 7167 7254 7499 7701 7800 7905 7961 8224 8323 8373 8375 8999 9066 9325 9342 9827 10410 10457 10471 11001 11254 11344 11617 11636 11733 11949 12533 12972 13642 13666 14025 14r778 15222 15340 15751 15764 15907 16074 17078 17381 18491 17580 17610 17641 17850 18321 18430 18477 18618 1915t 19227 19329 19380 19606 20013 20288 20431 20488 20521 20535 20987 21042 21110 21302 21380 21644 21763 21768 dat dan mijn naam in het geheel niet meer op mijn Nederlandsohen naam gelijkt. Voor alle Chineezen, die lezen kunnen, blijven de schrift-teekens van mijn naam evenwel de béteekenis behouden van „Plotselinge groe ne speciale welvaart met een oogmerk." Er is nog een ander groot bezwaar te* gen het invoeren van de alphabetische schrijfwijze voor het Chineesch. De over- groote meerderheid der echt Chineesche woorden bestaan uit één lettergréép. Daar het aantal spreek-klanken beperkt is. zijn er talrijke woorden, die zeer verschillende beteekfjuis hébben. De Chineseche klank „chi" kan bijvoorbeeld beteekenen „nok van een huis", „slaan". „l<ip". „spinnen", „helpen", „berekenen", gelukkig, „een vol bloed paard", „haastig" en nog tientallen andere zaken en begrippen. Maar al is de klank dezelfde, geschreven worden deze verschillende begrippen en voorwerpen ver schillend. Vaak lcornt het dan ook, voor. dat een Chinees in gesprek met een ander, moet vragen: „Welk „chih" (of 'shi' of 't'eh') bedoel je?" De ander schrijft dan het sehrift teeken voor het woord dat hij bedoelt, en daarmede is de moeilijkheid ontreheven. Werd een alphabetische schriïftwüzp voor het Chineesch ingevoerd, dan zouden al de worden met dezelfde klanken on deze'fde wijze dienen te worden geschreven en het zou voor Chineezen hiina onmogelijk wor- rtpn r''-"vtrt^»" Wrijpen. J. K. BREDERODE Onze reiscorrespondent laat visite' kaartjes drukken

Schager Courant | 1940 | | pagina 6