De kleine man met de groote gaven N1PPER EN PELLE Het meisje in de taxi Benoeming in Belgie afgekeurd Ko'enschaarschte in Engeland Radioprogra mma Kobajasfi, Japansch onderhan delaar te Batavia. Over den Japanschen minister vao handel fin industrie, Kobajasji, die de aandacht op Eich heeft gevestigd door zijn onderhande lingen te Batavia, weet de „United Press" belangwekkende bijzonderheden mede te deelen. Kobajas.ii is een van de leiders der Japan- gohe industrie die tot nu toe bij iedere zaak die hij ter hand nam, succes heeft gehad. Pas dit jaar kwam hij uit het particuliere in het openbare leven, toen hij door den niinister-president Prins Konoje tot regee- ringscommissaris voor handel en industrie werd benoemd en den rang van minister kreeg. Toe de benoeming van 'Kobajasji be kend werd, kon men zioh van de politieke capaciteiten van dit onaanzienlijke manne tje (hij meet ongeveer 1.50 nieter) geen dui delijke voorstelling maken. Intusschen heeft hij bij de onderhandelingen te Batavia be wezen, dat hij de man is, die ook tegen groote economische en politieke taken is opgewassen. Spoedig na zijn benoeming be gaf Kobajasji zich als lid van een delegatie, die door den vroegeren Japanschen ambas sadeur in Frankijk, Sato, geleid werd, naar Italië. Kort tevoren was hij reeds in Düitseh land en Italië geweest, zoodat de landen der bevriende as-mogendheden hem niet vreemd waren. KOBAJASJI. (Foto Eigen-archief). Gelijk zoovele bekende zakenlieden van Japan heeft Kobajasji de universiteit Keio bezocht, waar hij in 1S92 zijn studie vol tooide.- Toondertijd was hij eigenlijk van plan een letterkundige loopbaan te kiezen. Voor hij in zaken ging, 'schroeft hij dan ook verscheidene romans. Ook was hij eenigen tijd als verslaggever werkzaam. Toen hij later een functie kreeg bij de Mitsoeïbank, werd hij, dank zij zijn buiten gewone intelligentie en onverzettelijken ijver, spoedig bevorderd. De snelle stijging zijn carrière begon in 1907. In dat jaar stichtte hij den Minomo-Arirna vorstaclspoor weg, die later is. overgegaan in den beken den Takarazocka-spoorweg. In den aanvang waren de resultaten niet schitterend, maar Kobajasji kwam op de idee om aan het eind punt van de lijn een school voor operazan gers te stichten. En ziel, niet alleen ver meerderde het verkeer op zijn spoorlijn in groote mate, maar ook het muziekinstituut :ing een grootcn bloei tegemoet. De leer ingen gaven spobdig niet alleen voorstellin gen in Takarazoeka. maar ook in Tokio voor millioenen mcnschcn. In 1938 gaf een groep dezer school gastvoórstellingen in FEUILLETON door P. G. WODEHOUSb „Maar vader," beweerde Maud, „ze zeggen Immers, dat het verstand lijdt onder het leven in de gevangenis." Ze ging haar de deur en draaide de kruk om. Albert, de page, die aan bet sleutelgat had staan luisteren, richtte zich op en maakte, dat hij weg kwam. „Nu, tante Caroline, is u klaar? Mag ik weg gaan?" „Zeker. Ik heb alles gezegd, wat ik te zeg gen had." „Goed. 't Spijt me, dat ik ongehoorzaam moet zijn, maar ijc kan er niets aan doen." „Als je hier een paar maanden hebt opge sloten gezeten, zul je wel merken, dat je er wel wat aan doen kunt," verkondigde Percy. Een vriendelijk lachje speelde over Maud's gezichtje. „Liefde lacht wat om slotemakers," mom pelde ze sentimenteel, de dèur uitgaande. „Wat zei ze?" vroeg Marshmoreton belang stellend. „Iets van lachen om slotemakers?- Ik begreep het niet. Waarom zou je lachen om slotemakers? 't Zijn heel geschikte menschen. Eergister was er hier nog één om mijn schrijf tafel open te maken. Ik stond er bij, toen hij bet deed. Ik vind het heel interessant. Maar hij rook afschuweljjk naar gemeene tabak. Die herels moeten wel een keel van leer hebben, om dat goed te kunnen rooken. Maar hij maakte niet den inclruk op mij van belache lijk te zijn." Lord Belpher ging langzaam en gemelijk «aar het raam en keek naar den bijna in het duister gehulden tuin. „En dat dit moest gebeuren," zeide hij bit ter, „aan den vooravond van myn eenentwin- ugsten verjaardag." HOOFDSTUK VII. Een eerste vereischte voor een. leger, dat «et vjjandeljjk gebied binnen valt, is een basis. M bet allerheiligste. 1. „De kr ingin verwacht jullie, treedt binnen!" 2. Weeet hartelijk welkom, kinderen, dat ia aardig van jullie, dat jullie mij eens komt bezoeken. Jullie zijn toch niet kwaad op me, dat Ik mijn beide lijfwachten opdracht gegeven heb, jullie te vangen?" Het geneesmiddel van de koningin ls op. 1. „Pardon, dat ik Uwe Ma jesteit stoor, onze voorraad drakenlever ia op." „Dan moeten we geen tijd verliezen! Mijn lijfarts heeft mij een kuur van draken- lever voorgeschreven. Ik kan zunder dat geneesmid del niet leven. Komt, kin deren, w? moeten direct op de drakenjacht!" 2. „Hier langs, kinderen! En jrj, kleine Sam, haal een korf, wjj motten naar de fctad om drakenlever." Italië en Duitschland; een tweede groep trad op de internationale tentoonstelling in S. Francisco en op de Wereldtentoonstelling in New York op. Kobajasji liet in Takara zoeka bovendien een dierentuin aanleggen, eveneens ter vergrooting van het rende ment van zijn lijntje. De clectrische lijn Osaka-Takarazoeka heeft zich in den loop der tijden ontwikkeld tot den Hankew-spoor weg. Op het oogenblik heeft deze maatschap pil belangen bij groote industriecpneerns; zij beschikt over een beroepsbasehallteam, een eigen pers en over een blad, dat ten doel heeft het gebruik van den spoorweg bij net publiek te propageeren. Met deze successen was Kobajasji echter niet tevreden en hij besloot ook in Tokio zijn geluk te beproeven. Ecnige jaren te voren had hij daar reeds een schouwburg laten bouwen vöor zijn operaschool van Ta karazoeka. Hij gebruikte dit theater nu .als middelpunt van een geheele „vermaaks"\vijk die hij in de nabijheid van het Imperia Iho- tel schiep. Kort daarop nam hij, tot groote verbazing van de theaterwereld van Tokio liet Nippon-Gokiiotheater, het grootste van het Verre Oosten, over. Jarenlang was deze schouwburg een fiasco geweest. De eene di rectie na de andere sloot haar rekening met aanzienlijke verliezen. Kobajasji deed dade 1i.jk een nieuwe poging, die in Tokio het onderwerp van het gesprek werd. Voor alle plaatsen in het reusachtige gebouw stelde hij een eenheidsprijs van 50 Scn vast. Nie mand gaf hem op dat oogenblik ook maar de geringste kans op succes, maar zijn boe ken wezen aan het einde van het jaar een groote winst aan. In 1927 werd Kobajasji door Tkoda, een der leidende figuren van het MilsoeFcon- cern, aangezocht, de reorganisatie van de electriciteitsmaatschappij van Tokio op. zich ie nemen. Deze maatschappij had zware ver liezen geleden en was reeds in financieele moeilijkheden. Binnen zeer korten tijd had Kobajasji de maatschappij weer op een hoch te» grondslag gevestigd, zoodat zij bij het begin der Japansch-Chinecsche vijandelijk heden reeds aanzienlijke winsten opleverde. Ken gustige factor daarbij was de omstan digheid dat de verhoogde productie van dc bewapeningsindustrie een grootore vraag naar eloctrischcn stroom deed ontstaan. Kobajasji is in Januari '1873 in Jamanas- ji, aan den voet van den heiligen berg, gebo ren. Hij heeft drie zoons en twee dochters. Een slag in liet gezicht der Vla- mingen. De Wa.alsche letterkundige Albert Mockel is benoemd tot conservator van- het Wiertz- tnuseum te Brussel. Op deze benoeming wordt in de bladen heftige critiek geoefend. Het ambt van conservator aan dit museum wordt algemeen beschouwd als een betrek king, die na een verdienstelijke loopbaan ge tegenheid tot rust biedt. De bladen wijzen er nu op, (lat buiten Hendrik Conscience en Bené de Clercq nooit Vlamingen in dit ambt benoemd zijn. De Soir herinnert er aan, dat Mockel een der oprichters was an het anti-Vlaamsche tijdschrift La Wal lonië. Het blad voegt hieraan toe, dat het talent van Mockel kinderachtig en gekun steld is. Volk en. Staat schrijft, dat de benoeming een slag in het gezicht van* de Vlamingen is en bewijst, dat er in de leidende kringen van zëkeré ministerieele departementen nog heel wat moet veranderen, wil men de zui vering van het openbare leven ten uitvoer kunnen leggen. Ook Le Pays Reel kleurt de benoeming van Albert Mockel ten sterkste af. Chinerzen bicden zwaren tegenstand Desondanks breken de Japanners door de liiiien. De grootscheepsche operaties der Japan- sche troepen in Hoepei strekken zich uit over een front van 140 kilometer. Het 33ste leger, aldus wordt gemeld, biedt heftigen tegenstand. Niettemin zijn de Japanschë troepen, in samenwerking met de' lucht macht, er op verscheidene plaatsen in- ge slaagd de -Chineesche liniën te doorbreken en de Ghineezen tegen het gebergte tc dringen. Vervoermogelijkheden ter Zee beperkt. Naar Transozean meldt, zal de steenkool- schaarschte in Engeland, volgens een be richt van het Londensche blad, News Croni- cle, nog toenemen. Niet alleen krijgt Lon den te weiuig steenkolen, doch ook de meeste gebieden in Zuid- en Zuidoost-Engeland zul len in de wintermaanden van de koude te Ui den hebben. De Nya Dagligt Allehanda, die dit berioht in haar editie van Maandag publiceert, schrijft, dat voor de steenkoolschaarschte de meest verschillende redenen zijn aan te voeren. Hét distributiesysteem functionneert reeds sedert gcruimen *tijd niet meer, de verkeersmogelijkheden worden met den dag slechter, daar de spoorwegen tengevolge van de risico's voor de scheepvaart reeds over belast zijn. Tegelijkertijd publiceert Nya Dagligt Allehanda het bericht, dat met het slechter worden van den stcenkooltoevoer ook de werkloosheid in Wales, het voor naamste centrum van de Engelsche steen koolmijnen, nog verder dreigt toe te nemen. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. Ncderlandsch programma. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.35 Zang en pianovoordracht. 12.15 Reportage er' muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Apollo-ensemble. I.30 Orgelconcert. 2.15 Molto-Cantabile en gramofoonmuziek. 3.15 Causerie „Huisvrouwenpraktijk". 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Handenarbeid voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Cellovoordraoht, piano en gramofoon muziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Bel Canto (opn.). 6.45 Lezing De vrijheid van School en Kerk". 7.r37.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum DE, 801,5 m. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw. '0.35 O- ei her- en zang. I"* "'auserie „V r boeren en plattelands vrouw". II.3 Omroeporkest en Solist. 12.00 Grn? foonmuz' k. Toen George het dorp Belpher bereikt had en dus de eerste etappe van zijn opmarsch naar het kasteel achter den rug had, koos hij als basis Het Wapen van Marshmoreton. Koos is misschien niet het juiste woord, want men zou er uit opmaken, dat er keuze was en in George's geval, was die er niet. In Belpher zijn twee logementen, maar Het Wapen van Marshmoreton is het eenige. dat behoorlijk onderdak kan verschaffen aan mensch en dier, altijd als mensch en dier verlangen er den nacht door te brengen. Het andere, De blauwe Beer, is meer een bierhuis, waar de mindere man zijn dorst komt lesschen en ein- delooze verhalen doet zonder dat er één punt in voorkomt. Maar Het Wapen van Marsh moreton is een aardig, fatsoenlijk hotelletje, het rendesvous der Belphersche geldmagna ten. Zoo kunt ge daar 's avonds den dieren arts uit het dorp -vinden, gezellig een pijpje rookend met den kruidenier, den bakker en den slager, misschien nog versterkt door een paar boeren uit den omtrek, die helpen de conversatie gaande te houden. Zaterdags wordt er een druk bezochte open tafel ge houden, eenvoudig, maar degelijk, tegen één shilling den persoon, vleesch cn aardappelen, gevolgd door kaas, welke reclame voor zich zelf maakt. Gedurende de andere dagen der week. tot 's avonds laat toe. heeft de gast van Het Wapen van Marshmoreton het rijk evenwel alleen. Het is de vraag of er op de geheele wereld wel een beter plekje te vinden is voor iemand die verliefd is om een paar dagen te verblij ven, dan het typisch Engelsch dorp. De Mountains, het geijkte oord voor allen, die aan een gebroken hart lijdende zijn, zijn in hun soort ook nog zoo kwaad niet; alleen mag iemand wel stalen zenuwen hebben, wil hij in staat ziin diepzinnige bespiegelingen te houden, als hij ieder oogenblik gevaar loopt een brommerigen bruinen beer te ontmoe ten. In het Engelsche dorp vindt men zulke hinderpalen voor overpeinzingen niet. Het vereenigt het confort der beschaafde wereld met de rust der eenzaamheid, tot op zekere hoogte slechts geëvenaard door de openbare leeszaal in New-York. Hier kan de verliefde jongeling naar hartelust ronddolen, zonder gevaar voor aanrandingen, zonder zich met iemand te bemoeien of kans te loopen, dat iemand zich met hem bemoeien zal en na afloop van deir dag smaakt hy de voldoening van neer te zitten bij een goed bereid maal, overgoten met goudkleurig Engelsch ale. Buiten de voordeelen van alle dorpen heeft Belpher nog de groote aantrekkelijkheid vat) beter dagen gekend te hebben. Het is zoowat een ruïne en ruïnes zyn altijd balsum voor een gewonde ziel. Tien jaar geleden was Bel pher een welvarend centrum van den Zuid- Engelschen oesterhandel. Het ligt vlak bij de kust, waar het eiland Hayling, dwars voor den ingang der baai gelegen, het water dwingt een soort brakwatermeertje te vor men, ongeveer op dezelfde manier als Fire Island, Greath South Bay of Long Island scheidt van de golven van den Atlantischen Oceaan. Belpher Creek is zelfs met hoog water nog ondiep en bij laagwater vertoont ze glimmende modderplekken, welke by uit stek geliefde woonplaatsen voor oesters vor men. Jaren lang waren Belphersche oesters de hoofdschotel van vroolijke soupers in eer ste restaurants. Hertogen zworen er bij koristjes huilden, als ze niet op het menu stonden. Maar te kwader ure kwam iemand tot de ontdekking, dat de reden, waarom de Belphersche oester zoo lekker dik en sappig werd gevonden, was dat zij al haar maal tijden in de plaatselijke riolen nuttigde. De weg tusschen volksgunst en verguizing is niet lang. Dat zien wij met staatslieden, ge neraals en kampioens in het vak der bok sers; oesters vormen geen uitzondering op den regel. Een typhus-epidemie brak uit, dat gaf een paniek, ze was van korten duur en volkomen ongemotiveerd, maar ze deed in> tusschen haar ^moordend werk; in een omme zien werd Belpher van het. boeiende handels plaatsje het dooie gat, dat het was, toen George Bevan er zijn intocht hield. Het on diepe water is er nog steeds, de modder ook zelfsde oesterbedden, maar geen oesters meer en evenmin het nijveré wereldje, dat er zich om heen gevestigd had. Belpher's glorie behoort tot het verleden en boven zijn poor ten staat Ichabod geschreven. Maar wat het aan belangrijkheid verloren heeft, won het aan aantrekkelijkheid; George bijvoorbeeld, vond het niets jammer. Zijn enthousiaste stemming was oorzaak, dat hij in Belpher het ideaal zag. Het was niet voor het eerst, dat George zich dwong de zaak eens onder de oogen te zien en zich afvroeg, waarom hij feitelijk hier was, en nu hij hier was, wat hij voor plan nen had. Twee zalige dagen dwaalde hij rond, droomend en denken. Vergenoegd rookte hy het eene pijpje na het andere en stond daarbij op de binnenplaats by den stal te kij ken naar de stalknechts, die met de paarden bezig waren, speelde met een jong katje haalde de deftige ouda poes aan, wandelde door de ouderwetsche, bekeide straten naar de haven, drentelde langs het strand en ging op zijn rug liggen aan de andere zijde van het meertje op de smalle strook land, van waar hij de roode daken van het dorpje kon zien. terwijl kleine golfjes met veel drukte te gen steenen klotsten, pogend door voort durend veel beweging te maken, het feit te verbergen, dat het water zelfs twee honderd meter uit de kust nog maar achttien inches diep was. Want het was een blijvende hoop 12.15 Omroeporkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 AVRO-Ar. -sementsorkest. I.30 Ensemble Derkinderen. 2.C' "-"lorta^e. 2.15 Ensemble Derkinderen. 3.00 Causerie „Levende volkskunst". 3.1l Philharmonisch kwartet. 4.00 AVRO-Amusementsorkest. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Aeolianorkest en soliste. 6.15 Gram-foonmur'ek. 6.45 Le 'ng ,.De vrijheid van School en Kerk". 7.007." Economisch vrage~ van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Wij jinnen den dag. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Bericht- (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. II.30 Berichten (Engelsch). 11/ V 'disten. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-M-'-disten. 12.30 Eer "kitsch). 12.45 Nieuvs- en economische berichten ANP. 1.00 KRO- sten. 1.30 Be'-' 'Hen (Engelsch). 1.45 Gramo' 'uzic' 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 n --lofoonmuziek. 2.30 Berichten (Engelsch). \45 KRO-orkest. 3.30 Bericht (Engelsch). 3,45 KRO-orkest. Al5 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-orkest. Bericht- ^-litsch)'. 5.15 Uit Berlijn: Grus aus der Heimat, pro gramma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 KRO-Melodisten en solist. 6.30 Berichten (Engelsch). 6 45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. van Pelpher Creek, dat het haar mor-H lukken, om de weinige bezoekers in den waan te brengen, dat zy de groote zee was. En aanstonds zou het eb worden. De over vloed van water veranderde in een modderzee, waar groene grassprieten uit opschoten. De avondzon kleurde in regenboog-tinten den vochtigen dampkring. Uit het kreupelhout klonk vogelgezang. En George zich overeind werkend, wandelde terug naar de intieme ge zelligheid van „Het" Wapen van Marshmore ton". 't Was wel merkwaardig, dat alles hem even gewoon en verstandig voorkwam, even min had hy het gevoel, dat verliefd te wor den op Lady Maud Marsh en haar naar Bel- pher te achtervolgen feitelijk een hopeloos geval was. Evenals iemand, die in zijn droom door een godin gekust is, leefde hij in de wol ken; en wanneer iemand in de wolken leeft, valt het gemakkelijk oneffenheden op den weg over het hoofd te zien. Neem zijn positie eens in aanmerking, gij bloodaard, die u zelf diep beklagenswaardig acht, die meent, dat 't een heele pluk voor u is, wanneer ge keurig uitgedost uw bezoek gaat afleggen en ziet dat~ een ander naast de uitverkorene zit en haar *t hof maakt. Als ooit, onder zulke omstandigheden, de wereld u naargeestig heeft toegeschenen en de maan zich achter de wolken verborg, denk dan aan George Bevan en waar hij voor stond. Gy hebt evengoed een kans als die ander en mo gelijk zit morgen gij en niet hij naast haar; misschien komt hij dan eens te laat. Wrie weet? Komt hij morgen pas als gij uw Be- douinen liefdelied geëindigd hebt en alleen nog maar de vogeltjes in de boomen, die wil len gaan slapen, verveelt met de afgezaagde „Butterfly". Wat ik bedoel is, dat gy niet voor onover komelijke moeilijkheden staat. Terwijl George daarentegenWeet u wat, steek zelf eens over naar Engeland en probeer dan uw hof te gaan maken aan een gravendochter, die ge 3lechts eenmaal gesproken hebt en dan nog wel zonder voorgesteld te zijn; wier broe- der's hoed ge onherstelbaar hebt vernield; wier familie wenscht. dat ze met iemand an ders zal trouwen; die zelf met iemand an ders wil trouwen, maar met een andere emand anders: die ongesloten zit achter de muren van een middeleeuwsch kasteel... Het eenige. wat ik nog zeg is probeer het eens. Keer dan terug met gelouterde ziel en erken, dat ge er een boel slechter aan toe kon zijn. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7