Problemen bij den wederopbouw Het Nederlandsch agrarisch front Massa executie in Roemenië Verkenningsoorlog duurt voort Verschillende schepen vernietigd Niet alles verrijst weer in ouden vorm. RIJKSREGELING VOOR DE GETROFFEN GEMEENTEN LIGT GEREED. Het Nederlandsche instituut voor volks huisvesting en stedenbouw heeft dezer da gen t« Amsterdam zijn jaarvergadering ge houden, waar dr. ir. Z. Y. van der Meer, secretaris van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, een voordracht heeft gehouden over „problemen van stede bouw en volkshuisvesting bij den wederop bouw." Dr. van der Meer ving zijn rede aan met op te merken, dat het van zelf spreekt, dat men den wederopbouw allereerst uit een stedebouwkundig oogpunt beziet. Men moge het karakter van onze groote steden, de schoonheid van onze provincie plaatsen en de landelijke idylle van de kleine dorpjes en gehuchten nog zoo hoog aanslaan en nog zoo waardeeren, een ieder zal toch onmid dellijk toegeven, dat er overal veel dingen gevonden werden, welke in 1940 niet meer op hun plaats waren. Het zou daarom alleen reeds uit overwegingen der logica ondenk baar zijn om alles precies zoo op te bouwen als het geweest is. Ons nageslacht mag niet met afschuw te rug zien op deze periode en daarom zal de herbouw moeten geschieden, rekening houdende met de eischen van stedebouw in den modernen tijd. De v 'Topbouw in 1940 en volgende ja ren woi..rn geen improvisatie, doch een wel overwogen en weldoordacht plan, dat aan sluit aan het verleden, voldoet aan de ei schen van het heden en ruimte biedt voor ontwikkeling in de toekomst. Het is de aangewezen weg, dat het rijk verschillende gemeenten waar financieele moeilijkheden zullen ontstaan, bijspringt. Dit zal ongetwijfeld noodig zijn in gemeen ten als Rotterdam en Middelburg, waar het uitgesloten zal zijn om al deze kosten door de gemeentekas te laten betalen. Een re geling voor de rijksbijdrage aan de gemeen ten ligt gereed en zal wel zeer spoedig ter kennis van de gemeentebesturen worden ge bracht. De volkshuisvesting. In het tweede deel zijner rede behandelde dr. van der Meer het vraagstuk van den ^wederopbouw in verband met de volkshuis vesting. Aan wederopbemw gaat altijd een vernieling vooraf en hierdoor ontstaat het probleem van de huisvesting van die perso nen. wier woningen vernield zijn. Daar naast staat echter het probleem van volks huisvesting en woningpolifiek in meer alge- meenen zin. Dr. van der Meer berekende, dat uit een oogpunt van volkshuisvesting 5.300 het mi nimum aantal woningen is, waarin met den meest mogelijken spoed in Rotterdam moet worden voorzien. Op langen termijn is dit aantal natuur lijk veel grooter, omdat de 23.000 geëvacu eerde Rotterdammers voor een groot, deel successievelijk naar Roterdam terug zullen keeren. Ten slotte behandelde spr. nog de finan cieele zijde van den woningbouw Het pro bleem van de huur blijft hier van huiten- gewoon belang. Door het overheidsingrijpen is het niet mogelijk om de huren te verhoo- gen. De bouwkosten van nieuwe huizen zijn echter aanmerkelijk hooger dan van de oude, zoodat de huurprijzen van de nieuwe huizen ook hooger zullen liggen dan van de oude. Nu wordt wel getracht om de buwkosten van de nieuwe huizen zooveel mogelijk te drukken, doch het is een feit, dat, ondanks alle overheidsmaatregelen, de ze kosten hooger zijn en dus straks de hu ren ook hooger zullen worden. Het probleem is dus als volgt: hoe kan er gebouwd worden, als de huren voor het overgroote deel van de woningen aahzienlijk lager zijn dan met de huidige bouwkosten overeenkomt? t Spr. meende, dat er in principe slechts twee oplossingen zijn. In het eerste geval geeft men geen huurtoeslag en wordt de huur van de - oude woningen gefixeerd. Dan zal men echter zien, dat niemand een nieu we woning zal betrekken, tenzij in uiterste noodzaak. De tweede mogelijkheid is, dat men de huur van de oude woning fixeert en de hu ren van de nieuw te bouwen woningen aan past bij die v. d. bestaanden voorraad. De ze oplossing komt er op neer, dat de over heid betaalt, al kan de uitvoering op ver schillende wijzen geschieden. Dit probleem is nog niet opgelost en de oplossing zal ook wel geen gemakkelijke taak zijn, aangezien het ten nauwste ver band houdt met de loonen op prijzenpoli tiek in het algemeen! Plaatsingsverordening overheidspersoneel ZIJ DIE DE VOORKEUR HEBBEN Blijkens een beschikking in de Staats courant, zal bij voorkeur het personeel van gemeenten, rijk, provincie en spoorwegen moeten worden aangevuld met personen uit de volgende categorieën: oud-beroeps- militairen. wachtgelders, zij die door letsel in en door den dienst zijn ontslagen, be langhebbenden in den zin der Zuiderzee- steunwet. personen met de onderwijzers- acte. Nieuwe secretarissen-generaal Voor de gesplitste departementen De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft tot secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding wetenschap en cultuurbescherming prof. Dr. J. van Dam te Amsterdam en tot secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten Dr. T. Goe- dewaagen, reeds voorzitter van den Raad van Voorlichting voor de Ned'. Pens, te 's-Gravenhage benoemd. De beide nieuwbenoemde secretarissen-gc neraal zijn gisteren door den Rijkscommis saris voor hel bezette Nederlandsche ge bied beëidigd. In een korte toespraak wees de Rijkscommissaris op de redenen voor de instelling van de nieuwe departementen als mede op de taak, welke zij zullen hebben te vervullen. HUN LEVENSLOOP. Dr. Jan van Dam, werd 3 October 1896 te Amsterdam geboren. Hij werd in 1923 tot doctor in de Duitsche taal- en letterkun de bevorderd. Intussclien was hij reeds van 1920—'22 lector in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Universiteit te Bonn en in laatstgenoemd jaar werd hij als leeraar aan de openbare handelsschool te Amsterdam en assistent voor het Duit sche taalonderwijs aan de Amsterdamsche Universiteit verbonden, welke functie Dr. van Dam bleef vervullen tot 1925, toen hij tot lector in de Duitsche taal en letterkun de aan deze universiteit werd benoemd. In 1929 werd Dr. van Dam benoemd tot hoogleeraar voor het Gotisch en de oudere Duitsche taal en letterkunde aan de Am sterdamsche Universiteit, welk hoog leraarschap hij bleef bekleeden tot 1936, toen hij aan dezelfde universiteit wérd be last met dat voor de oud-Germaansche philologie, benevens de oudere Duitsche taal- en letterkunde. Van syjn hand ver schenen vele wetenschappelijke werken. Dr. T. Goedewaagen werd 15 Maart 1895 te Amsterdam geboren. In 1925 werd Dr Goedewaagen privaat docent in de geschiedenis der Philosophie na Kant. aan de Universiteit te Utrecht. Van zijn hand' verschenen verschillende werken over Philosophie. In 1939 werd hij verbonden aan het week blad „De Waag", eerst als leider der waag- kringen, adarna als redacteur en tenslotte als hoofdredacteur. Na reeds vele jaren in „Nieuw Neder land" te hebben gepubliceerd benoemde de leider der N S.B. hem op 1 Augustus 1940 tot hoofd van afd perszaken van het hoofdkwartier, in verband waarmede hij al zijn functies bij „De Waag' neerlegde. Gedurende de laatste jaren publiceerde hij tal van politieke bijdragon in verschil lende bladen en tijdschriften. Kort na den oorlog trad Dr. Goedewaa gen op als voorzitter van den raad van voorlichting dér Nederlandsche pers,'het lichaam dat ten doel heeft de gcheele Ne derlandsche' pers in een „perskamer" te ordenen. Als leiders hiervan zullen resp. optreden de heeren G. J. Ruiter ie Knijpe (Fr.), W. Slob, Hoofddorp en L. Weijer te Meppel. De leiders der genoemde Raden hebben zitting in een Raad van Bestuur, waarvan voorzitter is de leider van het Agrarisch Front en plaatsvervangend voorzitter de heer E. Z1. Oldenbanning te De Wijk. De deelnemers van het N.A.F., zullen ge lijke rechten en plichten hebben, ongeacht hun lidmaatschap van de N.S.B. De Agrarische' Jeugdbeweging van L. en M. zal een onderdeel vormen van het Agra risch Front onder de huidige leiding. De positie van de N.V. De Agrarische te Meppel blijft als voorbeen; eveneens die van het dagblad „Het Agrarisch Nieuws blad"; de weekbladen „Landbouw en Maat schappij" en „Het Boerenfront" zullen wor den ondergebracht in een nieuw weekblad „Het Agrarisch Front", evenals bet voor noemde dagblad staande onder redactionee- le leiding van den heer Jac. ter Haar Ezn. te Ruinerwold. Met kracht zal thans met den op- en uit bouw van het Nederlandsch Agrarisch Front worden aangevangen, teneinde op die wijze de Nederlandsche Rijksvoedingsstand voor te bereiden. Thans definitef opgericht. Nadat op 11 Nov. j.j. de ledenvergadering van den Nat ionalen Bond Landbouw en Maatschappij het Dag. Bestuur had ge machtigd tot het doen van de noodige stap- )en tot het aangaan eener fusie met bet .boerenfront van de N.S.B., werd op 20 Nov. 1940 te Den Ilaag in een samenkomst van de leiders dezer beide organisaties onder voorzitterschap van Dr. F. E. Posthuma, de ze fusie tot stand gebracht. Beide genoemde organisaties zullen sa mensmelten tot het Nederlandsch Agrarisch Front onder leiding van den heer K. J. Ros kam, bijgestaan door een Raad van Advies en een Raad van Bijstand. Plaatsvervan gend leider voor technisch-economische aan gelegenheden zal zijn de heer G. J. Ruiter: plaatsvervangend leider voor landbouwwe- tenschappelijke aangelegenbeden de heer Ir. Rispens. Het Agrarisch Front zal voorts op drie pijlers worden opgebouwd, n.1. op de Corporatieve Raad, de Organisatorische Raad, de Cultureele Raad. 64 politieke arrestanten doodgeschoten Vooraanstaande politieke figuren uit het oude regime onder de gevonnist en. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om 01.30 uur zijn de in de militaire gevan genis Jilavy ondergebrachte politieke ar restanten, in totaal 64„ door een groep le gionairs doodgeschoten. Onder deze dood geschoten personen be vinden zich de vroegere minister-president en minister van oorlog, generaal Argescia- nu. die ervoor verantwoordelijk gesteld word', dat na den dood van Calinescu meer dan duizend voor het grootste deel onschul dige legionairs zijn vermoord, de vroegere minister van openbare veiligheid en pre fect van politie te Boekarest, generaal Ma- Hnescu, die voor, ex-koning Ca.rol een eigen spionnage- en inlichtingen dienst' heeft ge organiseerd, de generaal der gendarmerie Bengliu en twee andere majoors der gen darmerie, die het bevel hebben gegeven voor het vermoorden van Codreanu en dertien an de re legionnairs, veertien gendarmes en een aantal andere persoonlijkheden van liet Carol-regiem. ITet vonnis over deze 64 menschen, 'is vol trokken. voordat het graf van Codreanu, dat bedekt is door een zware betonnen plaat geopend werd. Het staat nog niet vast wie het bevel heeft gegevcp. Gisterochtend vroeg zijn andere persoon lijkheden van bet oude regiem gearresteerd, waaronder de laatste ministerpresident van het Ca rol regiem, Gigurtu, de vroegere mi nisterpresident en leider van de financieele markt Argetoianu en generaal Ilasievici, de laatste chef van het militaire kabinet van koning Ca rol. Over de. redenen van deze ar restaties is nog niets bekend. ENGELAND heeft geen slagschepea noodig Doch ^patrouillevaartuigen en ty pen voor begeleiding van con- vooiejt. De Londensche correspondent van Stock- holms Tidninge» zegt uit de beste bron ver nomen te hebben, dat het niet waarschijn lijk is, dat Engeland op dit oogenhlik den Vereenigden Staten om slagschepen zal ver zoeken, zelfs wanneer het mogelijk is deze te verkrijgen. Dc Britsche verlangens zou den andere scheepstypen gelden, welke het vooral noodig heeft ter bescherming van de convooien en voor de patrouille in den At- lantischen Oceaan, zoolang de Britsche vloot in de Middellandsche Zee zoo druk wordt bezig gehouden als waarschijnlijk de komende maanden nog het geval zal zijn Armen en beenan bij duizendtallen. De peppentabneken hebben in deze dagen over gebrek aan werk niet te klagen, want voor de vrouwelijke jeugd behooren de poppen nog steeds tot de meest begeerde geschenken (Foto Weltbild) Italiaaosch weermachfbericht SUCCESSEN TER ZEE. Engelsche bombardementen op Itaiiaansche steden en platteland Het 173ste communiqué van het Itaiiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksclie front normale bedrijvig heid van verkcnuingsafdeelingcn en patrouil les. Onze luchtmacht is voortdurend in actie gpweest tegen vijandelijke installaties en troepen.- Bovendien waren alle wegen van den vijand het voorwerp van hevige .aanval len. De kruispunten te Perati, Delvinaki en Doljana en de centra Erseke en Minima wer den vele malen getroffen. De bruggen over de Kalamas, bij Perati en Minima werden ge troffen, zoodat de verbinding werd verbro ken. Het vliegveld van Janina is gebombar deerd. Op Korfoe zijn het nieuwe fort, de kaden aan de haven en de heuvels van Corakiana getroffen. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Valona ge bombardeerd zonder slachtoffers te maken of schade té veroorzaken. Tijdens een gewapen de verkenning boven Malta is een vijande lijke jager in zee geschoten na een gevecht met onze jagers.. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vlieg tuigen bommen op Tripoli geworpen. Twee (Foto Pax-Holland) personen werden gewond. In het havenge bied is schade Van weinig beteeken is aan gericht. Andere vijandelijke toestellen heb ben aanvallen gedaan op de schans Maé- dalena, op Gar'noel Grein en onze in dc na bijheid gelegen stellingen. Een vijandelijk vliegtuig, dat door het af weergeschut getroffen was, stortte brandend neer. Een lid der bemanning, dat zijn leven redde door inet zijn valscherm uit het toe stel te springen, is gevangen genomen. Vol gens geloofwaardige berichten zijn bij den aanval, die onze escadrilles op 1 November met bommen van zwaar kaliber op de ha ven van Alexandrië hebben ondernomen, zes oorlogsschepen, de herstelwerkplaatsen der kanaalmaatschappij die door de vijan delijke vloot gebruikt worden, en de vlieg velden van Hel wan en Aboesir ernstig ge troffen. Op laatstgenoemd vliegveld zijn vier vliegtuigen in brand geraakt en ver nield. In Oost-Afrika hebben onze luchtmacht- formaties vijandelijke batterijen ten westen van Galabat gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Assab, Massawa en Danghila. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Bij de vijf vijandelijke vliegtuigen, die bij den aanval op Leros werden neergeschoten en waarvan het vo rige communiqué melding maakte/ kan een zesde gevoegd worden, dat door het afweer geschut der marine is neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen, die uit de rich ting van Zwitserland kwamen, hebben bom men en brandbommen op Turijn geworpen. In het centrum en aan den rand der stad werden eenige huizen beschadigd. Een be gin van brand in een glasblazerij werd on middellijk bedwongen. Talrijke bommen kwamen op het platte land terecht, waar twee boerderijen werden vernield. Een op wacht staande soldaat werd gedood. Twee personen zijn door bom scherven gewond. - Dnifsch weermachtherichf Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: De activiteit van het luchtwapen beperk te zich in den nacht van 25 op 26 November en op 2G November als gevolg van de zeer ongunstige weersomstandigheden tot gewa pende verkenning en afzonderlijke acties. In Navonmouth ontstonden door nach telijke bomaanvallen verscheidene branden. Bij aanvallen op convooien werden bij Falmouth 'n geleideschip van 7,000 brt. tot zinken gebracht, voor de monding van de Theems twee koopvaardijschepen van mid delmatige groote en een klein koopvaardij schip door vliegtuigkanonnen in brand ge- 'schoten. Ook gisteren werd voortgegaan met het legger; van mijnen in Britsche havens. Verdragend geschut van de marine nam groepen schepen in de haven van Dover doeltreffend onder vuur. Britsche vliegtuigen wierpen in het rijks gebied hier en daar bommen. Eenige woon huizen werden beschadigd. Hierbij werden verscheidene burgers gedood of gewond. Bij succeslooze aanvallen van Britsche vliegtuigen op Duitsche patrouilleschepen gelukte het aan de patrouilleschepen, zoo als reeds gemeld, een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. Een ander vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie brandend om- Jaag geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist

Schager Courant | 1940 | | pagina 8