Vooral! ie Alkmaar. OW ^m^mMIJNHARDTJES" De Alkmaarsche Kaasmarkt Stroo als grondstof voor celvezels VERDIEPT IN „DUIZEND EN EEN AVOND" Zaterdag 30 November 1940 Tweede blad (Zitting van Vrijdag 29 November) Afscheid van Mr. de Brueys Tack. Voor den aanvang der zitting heeft de scheidende ambtenaar van het O.ML Mr. de Brueys Tack, die zooals wij reeds meldden, benoemd werd tot subs. officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, afscheid genomen van hen, die ge durende vele jaren met hem hadden sa mengewerkt. De korte, intieme plechtigheid werd o.m. ook bijgewoond door den wnd. commissaris van politie; inspecteur Maarleveld, mr. Lees berg namens de balie en den deurwaarder R. Koudenburg. Voorts personeel van par ket en griffie,. De kantonrechter, Mr. Boerrigter sprak zijn leedwezen uit over het heengaan van den Ambtenaar met wien hij steeds prettig had samengewerkt. Spr. wenschte mr. de Bruevs Tack echter geluk mét zijn promo tie. Vol waardeering was de Kantonrechter over het werk van den Ambtenaar wenschte dezen den prettigen werkkring toe bij de Rechtbank. Daarna voerde de griffier bij het Kanton gerecht het woord en nam met eenige har telijke woorden afscheid van den Ambte naar. Het werken was voor den Ambtenaar niet zoo gemakkelijk, omdat door gebrek aan ruimte, parket en griffie in één ver trek waren ondergebracht. Niettemin was de verstandhouding tusschen den Ambte naar en het personeel der griffie steeds zéér prettig geweest. Ook de griffier wensch te den Ambtenaar geluk en de heer IToog- gtra voegde er den wensch bij, dat het hem in alle opzichten goed zou mogen gaan. Tenslotte richte de deurwaarder eenige woorden van waardeering en dank voor de aangename samenwerking tot den scheiden den Ambtenaar. De Ambtenaar Mr. de Brueys Tack dankte de sprekers voor hunne hartelijke woorden en de prettige samenwerking, waarna de zitting, waar de nieuwe benoemde sub.-of- ficier voor de laatste maal als ambtenaar zat, een aanvang nam. Bergen. FIETS TEGEN BAKFIETS. De melkhandelaar C. S., wonende te Alk maar moest terecht staan, omdat hij op 5 October op het Scharloo hoek Zocherstraat een aanrijding had veroorzaakt met een wiel rijdster. Verdachte, die op een bakfiets zat, reed uit de stad komende de Zocherstraat in, terwijl de wielrijdster uit de richting Ber den kwam. Verd. zeide, dat het meisje gebogen over het stuur van haar rijwiel zat en hem niet lag. De Ambt. van het O.M. .wees er verdachte op, dat deze linksaf sloeg en dus had moe- ton wachten. Ik had m'n hand nog uitgestoken, aldus verd.. Mej. A. G. de K. werkster te Bergen was de wielrijdster, zij beweerde niet over haar stuur te hebhen gehangen en had geen tee- ken van verd gezien. Had U veel schade? vroeg Mr. Boerrig ter, de Kantonrechter. Wel f 5S.— antwoordde get. Ik heb vier weken niet kunnen werken. Die vordering is te hoog om hier in tq dienen, vertelde de Kantonrechter. Get. H. de V. van beroep timmerman en wonende te Alkmaar had de aanrijding ge zien. De bakfiets ging ineens den weg overste ken. Verd. hield vol dat hij niet anders kon. De Ambt. van het O.M. mr. de Brueys Tack achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Verd had moeten wachten, tot de juffrouw, die van rechts kwam, was gepasseerd. Immers, voordien mocht de verd. de bocht naar de Zocher straat niet nemen. De ambtenaar eischte 25,boete, subs. 15 dagen hechtenis. De kantonrechter uitspraak doende ver oordeelde verd. tot 8.boete, subs. 6 dagen. 5 c h a g e n. DE OOGST WAS MISLUKT De oogst was niet goed,, zei verd. A. B. öit Schagen. Deze man had de boel ver waarloosd beweerde hij, wijzende op get D. Z. Daarom heb ik hem een zakje haver van 50 kg verkocht. Maar dat was verboden, wees de kanton rechter er verd op. Wist U dat niet? Ik dacht: éen zakje haver, dan is Z. ook weer gered. Mijn oogst was goed. Get. D. Z. landbouwer uit Schagen kwam een en ander bevestigen. De ambt van het O.M. zeide in zijn re quisitoir, dat alles moest worden geïnven tariseerd, zulks ten behoeve van het ge- heele Nederlandsche volk. Mr. de Brueys Tack eischte 20,boete, subs. 15 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen haver. De kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde de verd. tot 10,boete subs. 6 (lagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen raver. Broek op Langedijk LICHT IN DEN DONKEREN NACHT Toen de Rijksveldwachter L. op den avond van den vierden October in de Dorp straat te Broek op Langendijk patrouilleer de zag hij licht branden in de woning van een zekeren R. Verd. gaf dit volkomen toe, doch voerde ter verdediging aan, dat het licht in de keuken brandde en het meer een stommi teit was. De kantonrechter wees er verd. op. dat tlij alreeds eenmaal was gewaarschuwd. De ambtenaar eischte 40,— subs 30 da- Ren, terwijl de kantonrechter verd. ver oordeeld tot 15,— boete subs. 10 dagen. Bergen. Ook de caféhouder J. Th. M. de V. moest terecht staan, omdat uit een venster boven op het dak licht naar buiten straalde. Verd. gaf een en ander toe, doch zeide, dat het zeer moeilijk was zijn café en bij zaal te verduisteren. Hij had er reeds al les aan gedaan. De kantonrechter beaamde zulks. Hij had er zelf met verd. wel eens over gesproken. De zaak was volgens verd. nu in orde. De eisch van den ambtenaar luidde f 30 boete subs. 20 dagen hechtenis, omdat licht, hetwelk boven uit het huis komt, wel zéér gevaarlijk was. De kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot f 12 boete subs. 8 dg. Ook de winkelier B. P. van A. moest te recht staan voor hetzelfde feit, hetwelk op 28 Sept. om 10 min. over 10 was geconsta teerd. Veel had deze verd. niet ter verdedi ging aan te voeren. Alles was nu prima in orde, zoo zeide hij. Eisch f 25 boete subs. 20 dagen. Vonnis f 12, subs. 8 dg. Z ij p e. GEEN VERGUNNING. Op den 17den October had een zekere S. G. de L. te Zijpe met een tractor in de ge meente Zijpe gereden zonder vergunning. Dat is zoo, vertelde verd., maar hoe moet ik dat nou an de weet komme. Door de courant en door de radio, lichtte de kantonrechter verd. in. De ambtenaar eischte f 10 subs. 10 dagen, terwijl de kantonrechter verd. veroordeelde tot f 3 boete, subs. 2 dagen. Broek <*p Langendijk. VERBODEN AARDAPPELEN- VERVOER. Voor het hekje van den kantonrechter verscheen daarna een zekere K. B., land- Let op den hartvorm. 12 «tuks 50 ct 2 «t. 10 ct. bouwer te Broek op Langendijk, die in Oc tober door den vrachtrijder Jonker 105 Kg. aardappelen z.g Bevelanders had doen ver voeren zonder vergunning. Dat heb ik niet gedaan, aldus verd., mijn vrouw heeft ze meegegeven. De vrouw van verd. gehoord als get. a décharge, beaamde zulks en merkte op, dat Jonker gezegd had,, dat het nog mocht. De ambt. van het O. M. zeide in z'n re quisitoir, dat verd. aansprakelijk was voor dit vergrijp en eischte f 10 boete subs. 10 dagen. De kantonrechter zal in deze zaak van daag over een week schriftelijk vonnis wij zen. Wieringerwaard. EEN PECHVOGEL. Eerst brandde mijn lantaarn wel, maar later ging hij uit, zeide verd. C. B. uit Wie ringerwaard. Ik moest dienst doen op een luisterpost van de Luchtbeschermingsdienst en het was vier uur in den morgen. Maar U moet een afgeschermd licht heb hen, zeide de ambt. en eischte f 8 boete subs. 8 dagen. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f 4 boete subs. 2 dagen. Ik vind het evengoed nog veel, als je vier uur dienst heb op de post. Ja, maar er staat in uw instructie, van den Luchtbeschermingsdienst niet, dat u zonder licht mag rijden, zeide de ambt. Het w-as helderlichte maan, sputterde ver dachte nog tegen en verdween mopperend uit de zaal. Het Proces om de Zijper stortgronden De motieven van het vonnis. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft Zijpe en Hazepolder het proces van de stortgronden in eerste instantie' verloren. De eigenaren, als opposanten, werden ver tegenwoordigd door Mr. A. J. M. Leesberg, de Zijpe en Hazepolder, geopposeerde, door Mr. Dr. J. Belonje. Opposanten hadden hun verzet gegrond op het feit, dat het Rijk der Nederlanden in 1839 tegen betaling van een bepaald geld bedrag heeft afgekocht de in de toekomst door de geopposeerde van de in de Zijpe en Hazepolder en langs het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal gelegen zijnde Stortgronden te heffen binnen- of polderlasten. Overwogen werd, dat opposanten zijn eigenaren en rechtsopvolgers in den eigen dom van het Rijk der Nederlanden van de in de dagvaarding omschreven en van ver melde stortgronden deel uitmakende onroe rende goederen en voorts, dat de bovenbe doelde afkoop aan het heffen van de ligi- tieuze polderlasten in den weg staat. Enkele juridische bijargumenten, o.a. dat opposanten zich bij repliek zouden hebben schuldig gemaakt aan een verandering of een vermeerdering van het onderwerp van hun eisch worden van de hand gewezen. Nadat de bedoelde overeenkomst van 1839 in extenso in het vonnis is opgenomen, op grond waarvan o.a. wordt overwogen, dat blijkens deze het Rijk ook in toekomst elke heffing welke ook van de zgn. stort gronden heeft willen uitsluiten en par tijen bij die overeenkomst zulk een heffing hebben uitgesloten en voorts dat het verweer van geopposeerde ten aanzien van verschillende punten geen doel treft, wordt recht gedaan en verklaard de opposanten goed opposanten te zijn; de beteekende dwangbevelen worden bui ten effect gesteld; de geopposeerde wordt verwezen in de kosten van het geding; en wordt de vordering voor het overige af gewezen. De hoogste prijs was natuurlijk onveran derd. Zooals steeds wees het bord f 35.25 aan, de maximumprijs. De markt was zeer vlug en gelijk bij alle levensmiddelen tegen woordig het geval is, was de hoogste prijs ook ten naastenhij dft doorsnecprijs. We gc- Iooven niet, dal er onder f 34.50 veel is ver kocht. De keurmeester voor de regeering was aanwezig, doch ons kwam niets ter oore omtrent processen-verbaal. Hoe willig de markt is moge daaruit blijken, dal we verleden week Vrijdag getuige waren van een gesprek, waarbij de markter door een koopman werd gevraagd, de eerstkomende week nu eens aan hem te denken en de kaas voor hem te reserveeren. De aanvoer blijft bevredigend. De hoeveel heid was weliswaar gedaald van 39.000 kg. op 32.000 kg., de oorspronkelijke pessimisti sche gedachten als zou er spoedig geen of nauwelijks meer kaas komen, schijnen voor- loopig niet te zullen worden verwezenlijkt. Het gemaak van de afgeloopen week ligt natuurlijk wel weer hen eden dal van de aanvoer, aan verschillende fabrieken is het echter procentsgewijs slechts weinig ge daald, zoodat er althans over twee i\ drie weken nog sprake zal zijn van een behoor lijken aanvoer. Naar we vernemen worden besprekingen gevoerd over een consumptiemelkrcp'e- ling aan het wettelijk gebied. Het gevolg hiervan zal wel geen ander zijn, dan dat de voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het oiganisme! Flacon f f.K. Dubbele flacon I 1.7S bij apotnelcert en vakdroglsien Groote plannen van de A.K.U. In de gisteren gehouden Algemeene ver gadering van aandeelhouders der Algemee ne Kunstzijde Unie deed de directeur Prof. Dr. Ir. Is. P. de Vooys belangwekkende medcdeelingen over groote uitbreidingsplan nen der A.K.U. Allereerst deelde Prof. de Vooys mede, dat de A.K.U. tot belangrijke uitbreiding zal overgaan van de productie van mclfcwol dat ter onderscheiding van „Lanital" de naam „Enkasa" zal dragen. Er is Ihans zulk een groote vraag naar dit artikel, dat de directie van oordeel is, dat een meer grootschecpsche aanmaak ver antwoord is. Ten aanzien van de grondstoffenpositie was de directie optimistisch gestemd. Voor de fabricage van de caseïne wordt onder- melk gebruikt en hoewel thans van een zekere schaarsehte mag worden gesproken, is men toch van oordeel dat straks, in het voorjaar, voldoende ondermelk beschikbaar zal zijn. Spreker kondigde vervolgens het plan aan tot het stichten van een stroocellulose- fabriek en een stroocelweefsel fabriek, waar voor naar schatting een bedrag van f 20 millioen noodig zal zijn. Vijf millioën zal kunnen worden gevon den uit de beschikbare kasmiddelen, ter wijl de directeur machtiging van de Alge meene vergadering verzocht om voor bet onlbrekende aandeden in portefeuille te mogen uitgeven, waarvoor reeds een aanbod van een consortium is binnengekomen te gen de koprs van 112 XA Stroo als grondstof voor de celvezelfa- bricage .was, zeide spreker verder, mede een landsbelang, daar in ons land vrij groote hoeveelheden stroo steeds beschikbaar zijn en straks als de groote nieuwe IJsselmeerpol- ders in cultuur zullen zijn gebracht, dit overschot zeker nog belangrijk zal toene men. Prof. de Vooys achtte stroo dan ook voor een Nederlandsche celvezelindustrie een hechte grondstoffenbasis en sprak zijn ver trouwen in de toekomstige plannen uit. De machtiging tot het uitgeven der aan deden in portefeuille werd verleend, zoodal' Nederland na een tijdverloop Van ruim een ;enr zal kunnen gaan beschikken ever stroocclvozcls als nationale texlielgrond- stof bij uitnemendheid. Waarom is er zoo weinig vleesch verkrijgbaar 1 Waarom is er zoo weinig vleesch ver krijgbaar? Op deze vraag is ons van bevoegde Duit sche zijde medegedeeld, dat blijkbaar tal van veehouders op het oogenblik hun slacht, vee aanhouden instede van het als gewoon lijk aan de markt te brengen. In plaats van het gewone aantal van lli.000 stuks worden er thans slechts 1G00 stuks vee per week aan de markt gebracht. Voorzoover de rede nen daarvoor naspeurbaar zijn, schijnen zij le zijn gelegen in de vrees voor ingrij pende maatregelen ten aanzien van den veestapel. Beide verwachtingen zijn onge grond. De mogelijkheid van devaluatie be hoort tot het rijk der fantasie. Ten hoogste zou er sprake van kunnen zijn," dat de gul den in een bepaalde verhouding tot de mark zou worden gebracht, maar ook dit zou niet tot diep ingrijpende gevolgen leiden. De vrees voor een reconstructie van den veestapel, in verband waar mede het voordeelig zou zijn het vee vooralsnog aan te houden, of van andere maatregelen van de zelfde strekking, werd eveneens on-, gegrond verklaard. Het kwaadwillige gerucht, aldus onze zegsman, wil weer, dat de Duïtschers de schuld van de vieeschsehaarschte zijn. Daar op moet worden geantwoord, dat er vee genoeg is en dat deze materie geheel in i handen van Nederlandsche instaties is. De schuld ligt naar de meening van be voegde Duitsche kringen ook niet zoozeer bij bet bureau voedselvoorziening in oor logstijd. niaar bij de centrale landbouwor ganisaties. welker onvoldoende voorlichting waandenkbeelden bij de veetelers heeft la ten ontstaan. Indien in deze onvoldoende voorlichting geen wijziging ten goede komt, zal, zoo zeide me ons, naar andere midde len moeten worden gegrepen. WIERINGEN AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN Op Dinsdag 24 December 1940 zal t« 's-Gravenhage worden aanbesteed door den Dienst der Zuiderzeewerken: het onder houd gedurende 1941 van: I. de Rijk^zeewerken op Wieringen; II. de Noorder- en Zuiderhaven nabij Don Oever en andere voltooide Zuiderzee werken aldaar, de nieuwe haven te De Ilaukes, alsmede verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot den Amstel- diepdijk, den Balgzanddijk en tot het Balg- zandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oost oever; III. de Rijkshavenwerken op Wieringen, den Rijksweg 10a en gedeelten van de Rijkswegen no. 7 en no. 9. TEEKEN DES TIJDS De parachute van een lichtkogel, welke begin dezer week des avonds als een enorme komeet hoven Wieringen zichtbaar was, werd in den Kremersweg gevonden op het land van den heer M. Lont. De belangstel ling voor dit ongewone voorwerp, dat spoe dig bij den Burgemeester werd gebracht was uiteraard zeer groot. kaasproductie er verder door wordt ge- i drukt. Yoorloopig echter laat hot zich aan zien, dat geen Vrijdagen zijn te venvach ten, waarop de kaas geheel ontbreekt. GROOT VERHALENBOEK VOOR DEN NEDERLANDSCHEN LEZER Tal van gezinnen zijn verdiept in de verhalen van Duizend en Eén Avond. Zij hebben de honderd beste vertellers onder de Nederlandsche en Vlaamsche auteurs in huis gehaald, die hen avond aan avond door hun boeiende vertelkunst in spanning houden of ontspanning brengen. Een onuitputtelijke hamstervoorraad geestelijk voedsel, waaraan het heele gezin zijn hart kan ophalen. Zoo is Duizend en Eén Avond een waardevol cultuurbezit, waar van U niet alleen deze verduisteringswinter, maar nog jaren daarna kunt genieten. Gedu rende zes maanden verschijnt er iedere maand een bundel met elk dertig verhalen. Zoo ontstaat een „Groot Verhalenboek voor den Nederlandschen Lezer" compleet in zes bun dels van ieder 250 pagina's, totaal dus 1500 pagina's (of meer dan 600.000 woorden). Bij inteekening op 6 bundels van elk 250 pagina's f 1.50 per bundel - Losse bundels f 1.75 DUIZEND EN EEN AVOND is, ondanks zijn omvangrijkheid, een buitengewoon goedkoop boek, omdat het bestemd is, en dus ook bereikbaar moet zijn, voor alle gezinnen. DUIZEND EN EEN AVOND is de eerste uitgave in Nederland, waarin nagenoeg alle belangrijkste Nederlandsche en Vlaamsche ver tellers in één groot verzamelwerk vereenigd zijn. DUIZEND EN EEN AVOND staat onder redactie van: Emmy van Lokhorst en C J Kelk die er zorg voor dragen, dat 1001 Avond uitsluitend verhalen bevat, die boeiend en afwisselend zijn en tot de verrassende ontknooping toe, de aandacht gespannen houden. DUIZEND EN EEN AVOND is een gezinsboek, dat bestemd is voor volwassenen van alle gezindten en voldoet aan de „leeshonger" van een weer huiselijk geworden volk. MEDEWERKERS o a. Jma Boudter-Bakker - L. de Bour bon - Valter Brandligt Leo van Brecn Jan Campert Antoon Coolcn - CCS Crone - Andri Demedts Mant van Dessel-Poot - Prof Dr. A. van Duinkerken Egbcrt Eewijck - Henriettc van Eyk K. u. d Qeest - C. M. van "Rille-Qaertbê - Mr R Rouunnk - D 7b. Jaarsma Mr. A 7 Kamp C. J. Kelk - Mar ie Koenen CWc Lennart - Emmy van Lok- borst - Herman de Man Jan Mens 7enna de Meyter "Her man Middendorp - Ricbard Minne - 7op Raeff Q. van Tles-Vilkens - Ed de Tlèvc Marianne Philips 7ilip de Pillecijn Eva Raedt de Canter - Dr P. R. Ritter Jr. Maurice Roelants - TJine van der Schaaf Arthur van Schendel - Marie Verhoeven-Schmitz Joh. V'. Schotman - Carla Simons M R Szekely-Lulotsz - 7elix 7immermans M "liyldert - M. Vasalis - S. Vestdijk 7beun de Vries - Victor E van Vriesland Prof Dr J. Valeb Gerard Vol schap A v d Verfhorst J. V. 7 Verumeut Bumng Constant 4 van Vessem Joh v d. Voude Evert Zandstra - Elisabetb Zernike. DUIZEND EN EEN AVOND biedt o.m. het volgende: 180 verhalen uit de Nederland sche- en wereldliteratuur van meer dan 100 auteurs. Een omvang gelijk aan 6 romans. Een eenvoudige, doch aantrek kelijke uitvoering in zes afzon derlijke bundels, Maandelijks een bundel, dus de hééle winter lectuur. Een aardig cadeauboek, betaal baar voor iedere portemonnaie. Een inhoud, geschikt voor alle gezindten. DUIZEND EN EEN AVOND mmg d«z« wlntar In gaan huls- gazln ontbreken. SLUITINGSTIJDEN SCHUTSLUIS IN KA NAAL STOLPEN—KOLHORN. Met ingang van 1 December a.s. zal de provinciale schutsluis bewesten Kolhorn, gelegen in het kanaal Stolpen-Kolhorn, ge durende het geheele jaar op de zono'agen en de algemeen erkende christelijke feestda gen voor ALLE scheepvaart zijn gesloten van 0 tot 24 uur. Op de overige dagen zal de schutsluis voor de scheepvaart zijn gesloten:' In het tijdvak van 1 October tot en met 31 Maart van een half uur na zonsonder gang tot ceir half uur voor zonsopkomst en in het tijdvak, van 1 April tot en met 30 September van des avonds 7 uur tot des voormiddags 7 uur. Bovenstaande bon ingevuld inzenden (in 'n als drukwerk gefrankeerde enveloppe) bij: I. Boekhandel Trapman N.V., Schagen of Boekhandel Jung Van der Hoek, Alkmaar. Agenten en bezorgers van onze bladen belasten zich gaarne met het mede nemen van de bon. II. Alle erkende boekhandels, meer'in het bijzonder de onderstaande boek handels in ons rayon, die „1001 Avond" eveneens in voorraad houden. Alkmaar: Boekhandel ter Burg, Langestraat Boekhandel Kühne, Boterstraat Boekhandel Van der Meulen, Langestraat Boekhandel Zwaan, Nieuwe Sloot Bergen (N.H Boekhandel J. Romenij, Oude Prinsweg 11. Den Helder: Boekhandel Duinker, Spoorstraat.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5