Boerenland boerenhand DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Amenkasnscbe vloot Ernstig woord aan de boeren Amerika leent Tsjoengking iKliioen Mr ALKMAHRSCHE REC8TBAII Verkoop van cultuurgrond aan banden gelegd Prijsstijging te niet gedaan Begrafenis Baron Röell Regeling oorlogsschade sterkste ter wereld „Het moet... voor Nederland t" Verduisteren 5.30 uur Chiappe omgekomen Wordt de opgeheven President Roosevelt gaat op reis Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. MAANDAG 2 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11358. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" (Yfoilillll in Bedrijfsversnippcring zal worden verhinderd Bij verordening is bepaald, dat het vanaf 3 December 1940 verboden zal zijn land, waarop eenige vorm van bodemcultnur als bedrijf wordt uit geoefend, met de daarbij behoorende gebouwen in eigendom aan anderen over te dragen, zonder een schrifte lijke verklaring van een overeenkom stig artikel 59 van de Pachtwet er kend pachtbureau te hebben verkre gen, waaruit blijkt, dat tegen de te genprestatie, indien deze bedongen is, de voorwaarden en den verkrijger geen bezwaar bestaat en dat de alge- meene of bijzondere landbouwbe- drijfsbelangen niet worden geschaad. Deze verklaring wordt niet afgege ven tenzij gebleken is: 1) dat de te genprestatie niet hooger is dan in het jaar 1939 voor soortgelijke goederen in dezelfde streek had kunnen zijn bedongen; 2) dat de toekomstige ver krijger landgebruiker is. Het verbod geldt niet voor executorialen verkoop en anderen verkoop in het open baar, indien het pachtbureau vóór den ver koop heeft verklaard, dat tegen de veilings i voorwaarden geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondex*e landbouwbe- drijfsbelangen niet worden geschaad. In het bijzonderegevallen is de secreta ris-generaal van het departement van Land bouw en- Visscherij bevoegd, na overleg met bet pachtbureau, de toestemming tot over dracht te geven, ook indien aan de in het vorige artikel bedoelde eischen niet is vol daan. Deze toestemming treedt alsdan in plaats van de in het vorige artikel bedoel de verklaring. Van bevoegde zijde is ons de volgende commentaar verstrekt op dit besluit van de sec retarissen-gener aa 1 In de laatste maanden is in het geheele land een gestadige stijging van de prijzen van landbouwgronden op te merken, welke niet in overeenstemming is te brengen met de echte, op de behoeften van de geheele volksgemeenschap afgestemde productiecapa citeit van den cultuurgrond. Het doel van de thans uitgevaardigde verordening is daarin gelegen, dat voor de eerste maal in Nederland de landbouwgrond aan een regeling worat onderworpen, die met zijn principieele beteekenis in het eco nomische en volksche leven overeenkomt. Daardoor beteekent deze verordening ook een verwerkelijking van inzichten, zooals zij reeds vroeger in andere kringen, in de eerste plaats in de kringen van de N.S.B. Landbouw en Maatschappij en Boerenfront. waar eden de hooge beteekenis van het boerenland reeds lang had ingezien, steeds naar voren zijn gebracht. Om haar doel te bereiken, onderwerpt de verordening iedere eigendomsverandering van een stuk cultuurgrond, welke naar aanleiding van een verkoop, een ruil of een schenking of wegens executie of een an deren openbaren verkoop geschiedt, aan een vergunning De eigendomsoverdracht wordt slechts dèn goedgekeurd, als de te genprestatie, gelet op alle andere voorwaarden, het prijsniveau van het jaar 1939 niet overschrijdt en als de verkrijger een zelf het bedrijf uit oefenende boer is. Bovendien mogen door de eigen domsverandering de algemeene en bijzondere belangen van den land bouw niet geschaad worden. Vooral echter en daèrin is de groote be teekenis van de verordening voor de toekomst gelegen zijn principieel niet-boeren van de verkrijging van den grond uitgesloten. Ook de on-economische verbrokkeling van bedrijven door verkoopingen van vitale per- ceelen kan door.deze verordening worden verhinderd, want door zulke gedeeltelijke verkoopen worden de algemeene belangen van den landbouw en de bijzondere belan gen van het betrokken bedrijf benadeeld. Naast de Pachtburcaux zijn 'slechts nog de- notarissen ingeschakeld, die moeten vast stellen, of men met een stuk landbouwgrond dat aan de verordening is onderworpen, te doen heeft of niet, en die verklaringen moe ten afleggen, voor het geval men met eigen domsoverdracht van cultuurgrond te doen heeft, omtrent de verleende vergunning van het Pachtbureau. Slechts wanneer een notaris zulk een ver klaring heeft verstrekt, kan de overschrij ving van de eigendomsoverdracht in de open bare registers plaats vinden. Om iedere ont duiking van de verordening tegen te gaan. zijn ook de strafbepalingen opgenomen en voorts de bepaling, dat landbouwgronden die degen het bestaande verbod of zonder vergunning worden ovex-gedragen, in beslag genomen kunnen worden. Woensdag a.s. Naar wij vernemen zal de begrafenis van mr. dr. A. Baron Roëll, commissaris der provincie Noord-Holland, plaats vinden op de algemeene begraafplaats te Heemstede op Woensdag 4 December a.s. te 14.30 uur. In den loop van deze week ver schijnt de verordening. Naar wij vernemen, zal de reeds geruimen tijd geleden aangekondigde verordening in zake de vergoeding van de oorlogsschade in den loop van deze week verschijnen. De voorbereiding van deze regeling heeft wel erg lang geduurd en in meer dan een gemeente ligt velerlei herstelwerk op de in werkingtreding van deze finantieele richt lijnen te wachten. De chef van den maxknestaf der V. S., ad miraal Stark, verklaai't in zijn gistex-en ge publiceerde rapport over het einde Juni 1940 geëindigde begrootingsjaar, dat de vloot, der Vereenigcle Staten thans waarschijnlijk de sterkste ter wereld is. In Juni 1940, aldus het rapport, heeft het congres een verhooging met elf procent van de sterkte goedgekeux-d en in Juli nog een verhooging met zeventig pi-ocent. Wanneer cle uitbreiding voltooid is zal de vloot dor V. S. de volgende eenheden bezitten: 32 linieschepen, 18 vüegtuigmoedei-- schepen, 91 kruisers, 325 torpelojagers, 185 duikbootcn en 15.000 vliegtuigen. Admiraal" Stark geeft, dan in z'n rapport als zijn meening te kennen, dat de vloot der V. S. wel is waar sterk, maar toch nog niet sei-k genoeg is. Van 1921 tot -1933 heeft men door het streven naar ontwapening niet slechts schepen, doch vooral ook waardevollen tijd veloren. De V. S. zouden jaren noodig heb ben om een werkelijk sterke vloot te bouwen. De V. S. moeten zich er op voorbereiden, al leen oo eigen kracht te kunnen vertrouwen. Zij hebben niet slechts schepen, vliegtuigen en bemanningen noodig doch ook ver vooruit geschoven steunpunten. Daartoe rekent hij zoowel Porto Ric.o als Hawaii en Guam. De vloot der V.S. bestaat volgens het rapport op het oogenblik uit 460 groote en 193 kleine schepen, waaronder 15 linieschepen, 6 vlieg- tuigmoedorschepen, IS zware en 19 lichte kruisers, 260 torpedo'agers en lichte mijnen- leggers, 64 onderzeebooten, een mijnenlegger, 11 patrouillevaartuigen eil talrijke hulp- scliepen. PROF. VAN DAM OVER ZIJN TAAK Onderwijs blijf in Nederland- schen geest. In een radiorede heeft de nieuwbenoemde secretaris-generaal van het Departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming. Prof. Dr. J. van Dam, betoogd, dat de moeilijkheden van thans voor een niet ge ring deel van geestelijken aard zijn. Om ons zelf uit dezen toestand te bevrij den, is in de eerste plaats noodig het in zicht, dat deze tijd van verwarring en chaos voorbijgaat. Dat inzicht schenkt ons in de eerste plaats de geschiedenis. Wat wij bele ven, is het noodlot, of, zoo men wil, het voor recht, van slechts enkele generaties van men- schen. Wij beleven niet een oorlog, maar een omwenteling, een revolutie, die uiteindelijk aan onze wereld een uiterlijk zal geven, dat in vele essentieele dingen afwijkt van dat van de vroegere. Wij zijn allen Nederlanders en wil len dat blijven. Wie bü zijn kind thans inplaats van liefde en saam- hoorigheidsgevoel haat en onvei"- draagzaamheid kweekt schaadt daax*- mede niet alleen zijn eigen kind, .maar ook de Nederlandsche volks gemeenschap, waarvan 't later deel zal uitmaken. De „verboden" schoolboeken. Inleider zette vervolgens uiteen dat geen schoolboeken „verboden'' zijn. Er zijn twee groepen van boeken uit het verkeer genomen: die boeken, die één of meer in de tegenwoordige situatie ongeschik te of, wat meer voox-komt clan men aanvan kelijk zou meenen. voor het Duitsche volk en zijn leiders kwetsende passages bevatten en daarnaast die boeken die de daartoe in gestelde controlecommissie tengevolge van tijdgebrek op den daarvoor gestel den termijn nog niet had kunnen controleex-en. Deze b'oe- Oproep van de landbouworganisaties VLEESCHVOORZIENING VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK EISCHT NORMALE AANVOER VAN SLACHTVEE. De besturen der drie centrale landbouw organisaties hebben zich tot de veehouders in Nederland gewend en dringen er bij hen op aan, om in het belang van de re gelmatige vleeschvoorziening van 't Neder landsche volk, den aanvoer van slachtvee voor de binnenlandsche consumptie op de normale wijze voort te zetten. Al is het een jaarlijks terugkeerend verschijnsel, dat in het begin van den staltijd de afzet van slachtvee tijdelijk vermindert, thans is ge bleken, dat Bet aanbod daarvan zoo sterk teruggaat, dat de vleesch- voorzieninq van de bevolking, op een wijze zooals die gewenscht wordt en gelet op de omstandig heden ook mogelijk zou zijn, in gevaar dreigt te worden gebracht. De centrale landbouwoi-gaxiisaties zijn van meening, dat verstoring van de regel matige vleeschvoorziening niet behoeft voor te komen, indien de voohouders daartoe hun medewerking verleenen. Weliswaar Van het aanhouden van vee in bepaalde gevallen wexxschelxjk zijn mei het oog op het bedrijfsbelang, maar er moge op gewezen worden, dat er rekening mede dient te worden gehouden, dat de on gunstige veevoederpositie aanleiding kan zijn. dat niet alle dieren, die de veehouders zouden wenschen aan te houden, in zooda nige conditie gebracht of gehouden kunnen worden, dat zij zoowel voor het bedrijf als voor de vleeschvoorziening de hoogste waarde vertegenwoordigen. Het zal dan. zoowel in het algemeen als in het veehou ders-belang. beter zijn een deel van die dieren eerder op te ruimen. De besturen vertrouwen, dat de veehou- dex*s aan dezen oproep gehoor zullen ge ven. Zij dienen daaiuiede ook hun eigen belang, omdat dan vooi'komen kan worden dat de overheid noodgedwongen ingrijpt en tot vordexlng van slachtvee overgaat, het geen onafwendbaar vele moeilijkheden en onaangenaamheden voor de veehouders met medebrengt. Er wórdt in verband hiermede aan her- innei'd, dat blijkens een officieel persbe- richt, indien onverhoopt toch tot verplichte levering van rundvee zou moeten worden overgegaan, er daarbij rekening gehouden zal worden met de runderen, welke van 25 November j.1. af zijn geleverd. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 30 uur ken zullen zoo spoedig mogelijk aan het on derwijs worden teruggegeven. Prof. van Dam zei de voorts dat het Duit sche bestuur, dat thans ons land regeert, wcnscht, dat ons onderwijs in strikt Nedcr- landschen zin wordt gegeven en naar be hoefte wordt uitgebreid en verbeterd. Dat naast uitbreiding het thans x-eeds ovei'belaste onderwijs een zekere versobe- ï'ing zal moeten ondei-gaan, spreekt, dunkt mij, vanzelf. Van de Nederlandsche- leeraren en onderwijzers, moet het Nedex'landsche volk het offer vragen, zoo noodig met ter zijdestelling van hun persoonlijke gevoe lens en overtuigingen ten aanzien van leer stof en methode, de aan hun hoede toever trouwde kinderen mede op te voeden tot Nederlanders, die in staat zijn, zich harmo nisch in te passen in de nieuwe wereld, die door dezen oorlog zal ontstaan. Den leerlingen der lagere en middelbare scholen raadde Prof. van Dam aan ver draagzaam te zijn. Den studenten verzocht hij hun verstand te gebruiken, opdat nog niet meer universiteiten worden gesloten. Dit is geen tijd voor mopperen en op standigheid Het is een tijd, waarin veel werk moet worden verzet, waarin opge bouwd moet worden. Daartoe is tucht noo dig, en tucht is verreweg het best te ver dragen in den vorm van zelftucht. Prof van Dam besloot aldus: Wij allen, Nederlanders, moeten ons voorbereiden op een wereld, die anders zal zijn dan zij vroeger was, en die, naar wij vurig hopen, beter zal worden dan de wereld, die in Ver- sailles werd geconstrueerd. Ik doe daar om een beroep op u allen, Nederlanders, om positief te willen zijn en mede te wer ken aan ons aller toekomst!. Nederlanders, het moet, voor Nederland!! Relletjes in Amsterdam POLITIE TREKT DE VUURWAPENS Burger ernstig gewond. Tijdens een relletje op de brug over de Admii'alengracht bij de Jan Evertsenstraat te Amsterdam, dat, volgens het A.N.P., ver wekt was door communistische elementen, geraakte een agent in burger zoodanig in het nauw, dat hij genoodzaakt was zijn revolver te trekken en een schot te lossen. Een burger werd in den buik getroffen en ernstig gewond moest hij door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. De politie van het bureau de Ruyterweg heeft de zaak in onderzoek. Stoffelijk overschot van Codreanu bijgezet KRANSEN VAN HITLER EN MUSSOLINI. Zaterdagochtend is in Boekarest het stof felijk ovc-rschot van Codreanu en de tege lijk met hem vermoorde dertien legionnairs plechtig bijgezet in het Groene Huis, den zetel van de legionnaire beweging in Boe- kaï-est. waar bet een laatste rustplaats zal vinden. De plechtigheden begonnen met een godsdienstoefening in de legionnaire kerk in Boekarest, waar de kisten sinds drie da gen stonden opgebaard. Na de aankomst van den leider van den staat Generaal An- tonescu. legden Rijksleider. Baldur von Shirach den krans van den Füher en de 'eider der* buitenlandsehe organisatie van de N.S.D.A.P., gouwleider Bohle, den krans van den plaatsvervanger van den Führer Rudolf Hess. bii de kist van Codreanu. N? de Duitsche delegatie legden de Italiaan sche gezant een krans van den Duce en speciale krans van de fascistische parti' neer. Hierna werd een rouwstoet gevormd, die door de voornaamste straten der hoofdstad trok. Voorop liepen talrijke priesters, gevolgd door de met de Roemeensche vlag bedek te bronzen kist van Codreanu Hierop volg den de dertien andere kisten, die allen wer den gedragen door legionnairs. De kran sen, de eeregasten. sterke afdeplingen van het leger en de formaties der legionnaire beweging sloten hierbij aan. Op het over winningsplein voor het nieuwe gebouw van den minister-presidet aanschouwde staats leider, generaal Antonscu, tezamen mei de eeregasten het voorbijmarscheeren der eere delegaties der N.S.D.A.P. en van den fascio met haar vlaggen, der troepen en der le gionnaire formaties, die verder trokken naar het Groene Huis. De stad was met vlaggen versierd. De lampen zijn met groen doek omfloersd. Overal ziet men de groene scharen der legionnairs met het zwarte tra- lïesvmbool der beweging. Ook veel Duitsche en Italiaansche vlaggen zijn te zien. Hon derdduizenden mensehen groetten met op geheven arm de rouwstoet en eerden den dooden leider der legionairs in een v-room stilzwijgen. Terwijl de rouwstoet door de stad trok luidden de klokken van alle ker ken. Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft het bureau van den Franschen vice-president, omtrent een doodelijk ongeval, waarbij 'de nieuwe hooge commissaris van Syrië, Jean Chiappe, oud Hoofdcommissaris van Politie te Parijs, om het leven is gekomen, een communiqué uitgegeven, waarin o.m. het vol gende wordt gezegd: „Ambassadeur en hooge commissaris in Syrië cn den Libanon, Chiappe, heeft on der dramatische omstandigheden den dood gevonden. Hij was Woensdag j.1. per vlieg tuig uit Frankrijk vertrokken om zijn func tie in Beiroet te aanvaarden. De eerste etappe zou Tunis zijn. Bij het vliegen over de Middellandsche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een En- geisch jachtvliegtuig met machinegeweer vuur beschoten. In Vichy vormt de tragische dood van Chiappe bet gesprek van den dag. In poli tieke kringen aldaar duikt de lezing op, dat een buitenlandsch diplomaat den dag voor het verti-ck van Chiappe zou hebben gewaarschuwd het tijdstip van vei'trek en de reisroute bekend te maken. Deze diplo maat zou hiermede een ondubbelzinnige toespeling hebben gegeven op den Britschen geheimen dienst Service. Metaalaankoopen der V. S. in China. Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat de V. S. aan de Chineesche regeering te Tsjoeng king een nieuwe leening ten bedrage van 100 millioen dollar zal toestaan. Hiervan zijn 50 millioen door de import- en exportbank „voor algemeene doeleinden'' ter beschik king gesteld. De overige 50 millioen moeten dienen tot steun aan de Chineesche valuta en zijn afkomstig uit hei stabilisatiefonds van jiet ministerie van financien, dat over 2 milliard dollar beschikt. De minister van financiën, Morgenthau, zal heden het plan tot steun aan de Chineesche valuta bekend maken aan de bank- en valutacommissies van het congres. De 50 miliioen dollar van de import- en exportbank zullen, naar vernomen wordt, op de rekening voor aankoop van voor den oorlog belangrijke metalen in China ge- plaatsi worden. Een lid van de hankcommissie heeft ver klaard. dat de Chineesche regeering te Tsjoengking Washington om steun v. haar valuta heeft gevraagd met de mededeeling. dat de tegenwoordige legersterkte anders niet gehandhaafd zou kunnen blijven. Metaalaankoopen der Ver. ten in China. Sta- Het Witte Huis heeft een brief gepubli- van den directeur der federale leeningen, Johns, aan Roosevelt. Deze behelst een plan voor neuwe metaalaankoopen der Ameri- ALKMAAR OF HAARLEM. Er loopen vage geruchten over.de moge lijkheid van opheffing der Alkmaarsche Rechtbank. Naar wij vernemen, zal het gaan om de opheffing van de Rechtbank te Alkmaar of te Haarlem en zijn wij goed ingelicht, dan zal er eerder toe worden overgegaan, die te Haarlem te doen verdwijnen. Er bestaat derhalve gereede kans. dat Alk maar z'n Rechtbank houdt. kaansche regeering in China. Het plan om vat opslag van Wolfram, Antimonium en. en tin van Chineesche herkomst met een totale waarde van 60 millioen dollai\ De le vering moet zoo luidt de brief „binnen de eerstvolgende jaren" geschieden. President Roosevelt heeft in een pers conferentie verklaard, dat hij een lange reis denkt te gaan maken. Hij wil echter aan den regel vasthouden zich niet verder dan 12 uur reizen van Washington te ver wijderen. Wanneer hij echter volgende week op reis gaat, bereidt bij zich ditmaal voor op een terugreis per vliegtuig inplaats van per trein, zoodat hij ook indien hij zich ver vei*wijdert, desnoods terstond naar Washington kan terugkeeren. De president wenschte niet mede te deelen wat het doel van zijn reis is In Washington neemt men echter aan. dat hij op een Amerikaanscli oorlogsschip naar West-Indië wil reizen. Roosevelt heeft sinds 1932, toen hij voor de aanvaarding van zijn candidatuur voor het presidentschap, per vliegtuig naar den partijdag in Chicago ging, niet meer door de lucht gereisd. Betreffende het bewapeningsprogram zei- de President, dat de voox-uitgang over het algemeen bevredigend is, doch dat er op bepaalde punten moeilijkheden bestaan, die men thans wil wegnemen. Zoo is er een gebrek aan werktuigmachines bij den bouw van torpedojagers. De vraag of dit wellicht iets te maken had men den eventueelen afstand van nog meer tox-pedojagers aan Engeland beantwoordde Roosevelt ontken nend. Hij zeide alleen, dat de sinds 1939 i nopdracht gegeven torpedojagex-s veel te lange levertijden hadden, en dat men die thans wilde verminderen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1