Kamer van Koophandel niet eens Geen slachtveetekort De vrouw, die tot awïe*€ gedachten werd gebracht met de samenvoeginsplanneri Teraardebestelling Mr. Dr. A. Baron Röell Dood langs den weg gevonden Londen en Birtninqkam Stroombezuiniging behoeft niet te leiden tot een somber, slecht verlicht huis. Vervang Uw lampen door Philipslampen en U bespaart ter stond tot 20% op Uw stroom, zonder dat U zichzelf aan licht tekort doet! Adviezen van deskundigen wenschelijk geacht EEN ADRES AAN DE REGEERING De vergadering bleek lieel wat minder be langrijk te zijn dan de vorige, en liet scheen haast of de leden dit hadden begrepen. Want toen de voorzitter de bijeenkomst opende, bleken er, buiten hemzelf, slechts zeven le den aanwezig te zijn. Gelukkig kwamen er toen nog twee opdagen, zoodat althans de grootste helft present was en eventueele be sluiten in geen enkel opzicht zouden kun nen worden aangevochten. Telegramverkeer. Een adres van de K. v. K. te Zwolle, waar in wordt aangedrongen op een betere rege ling van het telegramverkeer, vindt algehee- le bijval. Waar echter geen adhaesiebetui- ging was gevraagd, werd het stuk voor ken nisgeving aangenomen. Ter oriënteering deelde de secretaris me de, dat zij, die een voor de voedselvoorzie ning noodzakelijk bedrijf uitoefenend voorge- dx-agen kunnen- worden door de Nederland- sche Kamers van Koophandel om te worden toegelaten tot het internationaal telegram verkeer met bepaalde rijken. Aan particulie ren wordt dit niet toegestaan. Omtrent het telegramverkeer in Nederland kan men zich voor inlichtingen eveneens wenden tot de Kamers van Koophandel in Nederland. Zomertijd. Algeheele bijval vindt ook een adres van de K. v. K. te Nijmegen, waai'in wordt ge- requesti'eei'd orn de thans vigeei'ende zomer tijd buiten werking te stellen en daaiwoor in de plaats te doen treden de Middel-Euro- peesclie wintertijd. Men'meent, dat dit licht- bespai'ing met zich mee zal biengen. Ook hier is geen adhaesie gevraagd, zoodat aan neming voor kennisgeving volgt. Vervoersmoeilijkheden. In de voxige vergadering werden de vei"- voei-smoeilijkheden uitvoerig besproken. Als gevolg daai*van zijn enkele brieven uitge gaan, waarop de antwoorden, resp. van het departement van Waterstaat en van de Ver- keërsinspectie thans aan de vergadering kon den worden voorgelegd. Uit deze antwoorden blijkt, dat er, als ge volg van de schaarschte aan vloeibare brand stoffen, weinig uitzicht is op vei'betering en dat de belanghebbenden het best doen zich aan de verandei'de omstandigheden aan te passen. De vei-gadering kan weinig anders doen dan zich er bij neerleggen. Ook de kwestie inzake de lamsslagerijen, waarover in de vorige vei'gadei'ing breed werd uitgeweid, blijft zonder discussie. Waar het lamsvieesch niet meer vrij is, is de aan gelegenheid verouderd. Het vei-zoek van de Kamer aan de P.T.T. om de verhoogde telefoontarieven weer te verlagen, is afgewezen. P.T.T. kan voorloo- pig in deze niets ondernemen. Na nog eenige, ingekomen berichten van minder belang, worden de uitgegane stuk ken afgehamerd. Geen er van geeft stof tot op- of aanmei-kingcn. Samenvoeging gemeenten. De voorzitter doet vervolgens eeni ge mededeelingen betreffende de sa menvoeging van gemeenten in lfet district der Kamer. Toen bleek, dat deze aangelegenheid die aanvan kelijk reeds in kannen en kruiken heette te zien ten slotte minder vast bleek te staan, wekte dit eenige teleurstelling bij gemeenteraden, die min of meer in arrenmoede, zich bij de zaak hadden neergelegd en hun bezwaren minder krachtig naar voi'en hadden gebracht dan ze an ders stellig zouden hebben gedaan. De Kamer heeft een concept voor een schrijven aan de regee<ring opgesteld, waarin wordt gevraagd om, alvorens een beslissing te nemen, goede nota te nemen van de op vatting van Gedeputeerde Staten, een col lege, dat in deze materie als zeer bevoegd mag gelden. De heer Nobel acht de samenvoeging iri velschillende gevallen ondoelmatig. Het oogenblik daartoe is ook niet gelukkig ge kozen, de gemeentesecretarieën zijn overla den met werk. Hij zou hij dit diep-inerijpend plan alles zorgvuldig bestudeerd willen zien en hij zou ook advies willen zien ingewon nen van deskundigen uit landbouw cn tuin derij. Een desbetreffend voorstel wordt door de vergadering overgenomen, zoodat in het adres een dienovereenkomstige aanvulling zal worden aangebracht. In de vorige vergadering werd door den heer v. Beem verzocht de tijdstippen van vertrek van bus en trein uit Alkmaar naar Den Helder niet te doen samenvallen. Blij kens ingewonnen informaties bij de N.V. Autobusdienst „Noord-Holland blijkt dit plan echter op onoverkomelijke moeilijk heden te stuiten. De Kamer legt zich daar bij neciv Bij de rondvraag vestigt de secretaris de aandacht op de slechte wachtgelegen- heid van de bus naar Beverwijk. Voox-al bij slecht weer is het wachten aan de drukke halte Wilhelminalaan alleronaangenaamst. De heer Grondsma zegt deze aangelegen heid reeds te hebben doorgegeven aan de in deze matei*ie bevoegde instanties. Niets meer aan de orde zijnde $olgt sluiting. Onder zeer gx*oote belangstelling is gis terenmiddag op de algemecne begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van den commissai'is der provincie Noordhol land, Mr. Dr. A. Baron Röell ter aarde be steld. Een grijze nevel, een traag vallende re gen accentueerden de gevoelens van droef heid van de honderden, diegekomen wa ren om den gouverneur der provincie, die zoo lange jai-en het bestuur van dit gewest vast in handen heeft gehad, uitgeleide te doen naar zijn laatste rustplaats. In het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht te Haaidem heeft Ds. H. E. Bckei', predi kant bij de- Ned. Hervormde gemeente te Haarlem, een rouwdienst gehouden. Toen de stoet het raadhuis te Heemstede passeerde, sloten de burgemeesters van de gemeenten in de provincie Noordholland cn de amb tenaren van de griffie zich bij den stoei aan en langs de Valkenbui'gerlaan werd de begraafplaats bereikt. In de aula, die tot op de laatste plaats gevuld was, herdacht Jhr. Röell, een broer van den overledene namens de familie den overledene en nam met een kort woord af scheid. Vervolgens sprak de heer Vening Meinesz, oud-griffier van de Provinciale Staten van Noordholland. De baar werd hierop gi-afwaai-ts gedra gen, terwijl het oi'gel een gedeelte uit de Mathaeus Passion speelde. Het graf was bedekt met zeer veel bloe men. Onder anderen waren er kransen van den Rijkscommissai'is, commissarissen der provincies, de Pi*ovinciale Staten van Noord Holland, gemeenten Amstei-dam en Haar lem en de burgemeesters der provincies. Aan het gi-af 'werd gesproken door een zoon van den overledene. Woorden van dank sprak Jhr. Röell tot alle belangstellenden, in wier aanwezigheid bij de groote waai-deering zag, die het werk van zijn vader had ondervonden. Ds. Beker las een passage voor uit het Evangelie en bad-het Onze Vader. Verplichte levering als stok ach ter de deur. Van deskundige zijde veniam de Tel.,, om trent de vleeschvoorziening c.a. nog het vól gende: „Het feit, dat met het oorspronkelijk vóór een week vastgestelde vleesch- en vleesch- warenx-antsoen tien dagen moet worden ge daan, heeft onder het publiek allerlei „ver halen" doen ontstaan. De kern van die vci*- halen is: over een paar maanden zal er wel heclcmaal geen vleesch meer zijn. Het is duidelijk, dat het absoluut onmoge lijk is, dat er op het oogenblik al geen slacht vee meer zou zijn. Dit is trouwens voor te rekenen. Hier volgt een staatje uit het officieele or gaan van den vee- en vleeschhandcl, tevens vakblad voor het slagersbedrijf. In het vierde kwartaal 1939 het basistijd- vak voor de huidige distributie bedi-oeg het aantal goedgekeurde slachtingen voor het binnenland (exclusief de slachtingen voor den militairen etappendienst) en de hoe veelheid daardoor beschikbaar gekomen vleesch: Aantal Vleesch slacht- in tingen tonnen Rundei-en 129.848 33.760 Nuchtere kalveren 113.835 2.846 Vette kalveren 26.797 2.278 Gi'askalveren 41.396 3.933 Vai'kcns (geen huis- s'achtingen) 300.472 36.057 Misdaad? Op een zandweg tusschen den Zutphen- sche- en den Lochemscheweg in de buurt schap Wax-ken (gemeente Wai'nsveld) vond oen vooi'bijganger een werkman aan den kant van den weg boven op zijn fiets lig gen. Het bleek, dat de man dood was. De voorbijganger heeft onmiddellijk in de buurt wonende boeren gewaarschuwd, die een dokter haalden. Het slachtoffer bleek te zijn N. uit Zut- phen. Er kon nog niet worden vastgesteld, onder welke omstandigheden de man den dood heeft gevonden. Vreemde Sinterklaas op bezoek Met gestolen marsepeih op een gestolen fiets vertrokken. Een winkelier uit de Kerkstraat te Hilver sum kwam gistermoi-gcn tot de ontdekking, dat een vreemde Sinterklaas op visite was geweest. Er was n.1. een flinke partij banket een hoeveelheid marsepein, en een bedrag van f 45.uit de kassa in den winkel gcs'to len. terwijl ook een fiets verdwenen was. Het onderzoek der recherche wees uit. dat een inbreker in den afgeloopen nacht zich door het verbrijzelen van een ruit in de ach terdeur toegang tot het pei'ceel had veschaft en de lekkernijen benevens het geld had ge stolen. De man heft daarna een rijwiel, dat in het magazijn stond, meegenomen en is daarop met de buit vertrokken. De dader kon echter nog niet worden ontdekt. 78.874 Bij deze hoeveelheid vleesch. kunnen nog opgeteld worden dc invoer en de afvallen dei baconvarkens en als men dati nog rekening houdt met den conserven-export, dan blijkt, ten slotte, dat het vund- en varkensvleesch- verbruik (buiten de huisslachtingcn van varkens) in., bet vierde kwartaal van 1939 rond 80.100.ton heeft bedragen. Dé huidige distributie is gebaseerd op een vei-bruik van 70 hiervan, dus op circa 56.000 ton per kwartaal. De vai'kens- cn ïnxnderslachtingen zijn ech ter niet beide gelijkelijk met 70 vermin derd. Voor de vai'kens wei'd de slachting te ruggebracht tot 50 van het aantal slachtin gen in 1939, hetgeen neerkomt op 150.250 stuks per kwaiiaal. Deze 150 250 varkens leveren bij een ge middeld slachtgewicht van 75 kg circa 11.300 ton vleesch, spek enz. De rest van het kwartaalverbruik, of 56.000 ton 11.300 ton 44.700 ton, moet dus door rundvleesch gedekt worden. Een vergelijking met het 4e kwartaal 1939 leert. zie het bovenstaande staatje over slachtingen en vlëeschopbrengst dat toen 42.8,17 ton rund- en kalfsvleesch werd geproduceerd Met andere woorden: globaal ge nomen moet het aantal voor het binnenland bestemde runder- en kalverslachtingen gedurende de verloopen distributieperiode onge veer even groot hoogstens slechts een paar procent hooger zijn ge weest dan in het 4e kwartaal 1939. Daarbij kwamen de slachtingen voor de Duitsche weermacht. Bovendien zijn er runderen ingevroren, terwijl verder regelmatig kalfvee voor ex port wordt verkocht. Grooter dan in 1939. De totale afname van rundvee (slacht vee en gebruiksvee te zamen) is verschei dene duizenden dieren grooter geweest dan in 1939, In den komenden staltijd zal het gemiddelde slachtgewicht nog wel dalen, daar het krachtvoer schaarsch is. Het is intusschen de bedoeling van de ovei'heid,- het aantal oudere melkkoeien beduidend te krimpen. Van een tekort aan vee voor de slachtbank is dus geen spi'ake. De boei'en houden hun vee vast om ver schillende oorzaken, maar de goede melk en zuiv'elprijzen zijn wel de vooimaamste daarvan. Gehoopt wordt echter, dat zij spoedig weer zullen gaan leveren. De ver plichte levering staat als een stok achter de deur. D« geheele vleeschdistributie staat of valt met de quota runderen, die worden aangeboden Het is mooi, dat den boer nog vrijheid in dezen wordt gelaten, maar de distributie moet doorgaan. De Veehouderij-Centrale is thans met een nieuwe veetelling begonnen. Ook de schapen worden geteld. Verbeurdverklaring van wapens NIEUWE BEPALINGEN. Het Vei'ordeningenblad bevat een verorde- ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nedei'landsch gebied betreffende de vei-beurdvei'klai-ing' van wapens, muni tie en springstoffen. Hierin wordt bepaald, dat wape nen, munitie en springstoffen, welke in vei'band met de oorlogsgebeurte nissen of op bevel van de Duit sche weennaclit bij Duitsche of Ne- derlandsche instanties of dienstbu- rcaux afgegeven of door een Duit sche of Nederlandsche instantie in beslag genomen zijn en welke geen oorlogsbuit zijn, zonder vergoeding aan het Duitsche Rijk vervallen, voor zoover zij niet uiterlijk op liet tijdstip van het in werking treden dezer vei'ordening rechtmatig zijn teruggegeven. Tot beschikking over de ingevolge deze bepaling vex-beurd vei-klaarde goederen is gerechtigd de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen instantie. Deze verordening geldt niet voor wape nen, welke voor de jacht bestemd zijn. Bij twijfel, of het al dan niet een wa pen, als bovenbedoeld, betreft beslist dege ne die krachtens het vorenstaande het be schikkingsrecht heeft. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. OUDE HEER ONDER EEN AUTOBUS Aan de gevolgen bezweken. Gisteren trof den Sl-jarigen heêr E. Krab benbos het ongeluk, dat hij op de Visch- markt te Hengelo door een achteruit rij dende autobus werd gegrepen, waarbij hij onder de wielen van het voei-tuig kwam. De oude lieer werd zwaar gewond en is aan de gevolgen van het ongeval bezweken. MOLENAARSKNECHT VERONGELUKT. Door den motor gegrepen. De 24-jarige molenaarsknecht B. J. Mege- link, wei'kzaam bij de firma Dikkers, kwam bij Jiet aanzetten van den motor, hiermede in aanraking, waarbij hij zware verwondin gen opliep. Megelink werd naar het zieken huis te Deventer'gebracht,, waar hij aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kin- deren achter. Noodlottige ontploffing Projectiel gedemonteerd. Jonge man omgekomen. Huis grooten- deels verwoest. Gisteravond is in de woning van de wedu we den H. aan de Reepstraat no. 36 te Sche- veningen een noodlottige ontploffing ge schied, die het leven heeft gekost aan den alleen thuiszijnden 31-jarigen zoon des hui zes J. den H. De moeder was met twee van haar zoons afwezig. Vermoedelijk had de thuisgebleven zoon aan het strand een onontploft projec tiel gevonden, dat hij, zoo wordt veronder steld, thuis heeft willen demonteeren. Om streeks acht uur werd in don omtrek een hevige knal vernomen, waardoor de boven woning vrijwel werd verwoest, terwijl ook het benedenhuis ernstig werd beschadigd. Onmiddellijk werd en de politie en de ge neeskundige dienst gewaarschuwd en na 'n kort onderzoek werd 't zwaar verminkte lijk van den jongeman temidden van de puinhoopen aangetroffen. Uit dit droevig voorval moge voor anderen opnieuw de les worden getrokken, dat het hoogst onverantwoordelijk en levensgevaar lijk is om eenig gevonden projectiel met onbevoegde handen aan te raken, laat staan te demonteeren. Brandkast gekanteld Man bekneld geraakt. Gistermiddag om vijf uur waren in een kantoorgebouw aan de Nieuwe Spiegelstraat werklieden bezig met het vervoeren van een brandkast. Het gevaaide kantelde en een 48-jariee man raakte bekneld tusschen de brandkast en een muur. Met een zware buikwonde werd hij in ernstigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. moesten het weer ontgelden Weinig Engelsche vliegtuigen bo- ven Duitschland. In den vorigen nacht waren de vijandelijke vluchten boven het rijksgebied zoowel in om vang als wat afstand btereft buitengewoon gering, aldus verneemt het D.X.B. van goed ingelichte zijde. Daartegenover heeft het Duitsche luchtwapen Dinsdag verscheidene aanvallen op Londen ondernomen. In den nacht werd Londen en vooral Birmingham met stei'ke krachten aangevallen. In .Bir mingham zijn meer dan dertig grootc bran den waargenomen. Ook Southampton was opnieuw het doel van de Duitsche vliegers. Amsterdamsche effectenbeurs Stille markt. Prijshoudend» stemming. Amerikanen kalm, Nedederlandsche beleggingen weinig veranderd. OBLIGATIES STAATSLEFNINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 1017/16 101% Nederland 1940 II 4 96 7/16 96 15/16 Idem met bel. fac. 1017/16 101% Nederland 1938 3.3% 8515/16-S513/16 85%-85 11/16 Oost Indië 1937 3 86 86 Oost Indië 1937 A 3 83% 83% Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b *40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 83% 83 's Grav. '37 i 3% N. Hol). -38 3 82 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I. III 3% 80 9/16 8015/16 Z.-Holland 1937 3 88 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 93 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 179% Ned. Ind. Handelsb. A 130 129% Ned. Handel Mij. c. v. A 118 118 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 114%-113% Calvé Delft c.v. A. *so Centr. Suiker Mij. 196% 196 Fokker g. A. 183 185 Lever Bros en Unilever cv.A128%-129% - 128%-129 Ned. Ford 310 315 Philips G B.v.A. 206-204% 208-205 Philips pref. A 143 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 29%-29 7/16 0 293^-29% Am. Sm. en Ref. c.A. 45% 45% Belh. Steel c.v. A 81-8214 82%-81U Gen. Motors c.v. A. 531/16 53% Kennecot Conner c.v. A. 3714-37% 37% 375/1 North. Am. Aviation C.V.A. 18% 18% Rep. Steel c.v. A. 2*13/16-25 3/16 U. S. Steel C.V. A. 661?-6814 6S%-67i/i petroleumondernehingen. Binnenland. Dordtsrhe Petr. g. a. 2*1% 2*3% Kon. Petr. 260%-265 268-263 Buitenland. Shell Union c.v. A. 12%-12 7/16 ■r-a 127/10-121/16 Tide Water c.v. A. 10%-11 1/16 111/16-10'/, scheepvaart maatschappijen. Holland Amerikalijn A 11*-115 115-116 Java C.hina-Japanlijn A. 14714-1*8% 15014-1481? Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 151-152 153-1511? Kon. Paketvaart A. 230 236 Ned Srheepv. Unie A. 160-170 173-171 Rott. Llovd A. 139 1*0-141 Stoomv. Mij. Nederland A 142% 144-145 suiker-ondernemingen. H-V.A. 439-441 416-4431? Javasche Cultuur 268 270 NIS U. 260 265 Ver. Vorstenl, Cult 125%-12414 12714-126% tabaksondehnemingen. Deli Batavia Mij. 189 189 Deli Mij. e. v. A. 264-266 2721A-26S Senembah 200 1S9 rubber-ondernemingen. Amsterd. Rubber 275—277 276%-275% Bandar Rubber Mij. A. 196 Deli Batavia Mij. A. 208% 205 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 5 December '40ï Reichsmarken 75.36: Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40; Zvveedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2