Spreng-Kommando Spaich De tuinbouw io Duitschland aan 't werk Uit Alkmaar Jonderdag 5 December 1940 Tweede blad Bom aan de Doggers- vaart opgeblazen »0X VAN WAARSCHIJNLIJK 250 K.G. IN FLORASTRAAT. Volgende week voortzetting van 1 werk. Ook gistermorgen en gedurende een deel van den middag is „Sprengkommando Spaich'' in en buiten Den Helder bezig ge- weest met de zuivering van den bodem voor wat betreft niet-geëxplodeerde projec tielen. Dat het noodzakelijk is dat deze bij uitstek bevoegde Commissie van Oprui ming inderdaad persoonlijk onderzoekt hoe het staat met gaten van bom-inslagen waar van de volksmond beweert dat zich daar ([een bommen meer in bevinden is wel dui delijk bewezen. In sterke mate in de Flora- jtraat. De ploeg deelde zich gistermorgen in tweeën. Het eene deel toog het buiten veld in. teneinde de bom aan de Doggersvaart lot ontploffing te brengen, het andere deel rêed naar de Florastraat, teneinde weder om te pogen dit deel van Den Helder te juiveren. Door enkele leden van het personeel van Gemeentewerken werd in de Florastraat terstond begonnen met het verder opgraven van het puin, dat zich in groote hoeveel heid in den bomtrechter bevond. Hoe diep men ook kwam. steeds bleef men stooten op puin, iets wat 't signaleeren van een ïich aldaar bevindend projectiel uiterst be moeilijkte. Men deed echter in den loop van den morgen een gelukkige ontdekking. Een der gravers stootte op iets hards, wat geen eieen kon zijn en dit bleek een overblijfsel van de staart van den bom te zijn. En wel het grootste deel daarvan. Het was een hand van c.a. 1 meter lengte en met een diameter van 33 centimeter. Hieruit kan men concludeeren dat zich hieronder een hom moet bevinden van zeer zwaar kali ber, vermoedelijk zelfs van 250 kilogram. Dit was een goede stimulans om voort, te graven, hetgeen dan ook met nieuwe moed geschiedde. Men was daarbij zoo for tuinlijk niet op water te stooten. Dit toch vormt doorgaans een vrijwel niet te over komen hinderpaal. De blindganger had echter wel een groot deel van de fundeering en de muur daar boven meegenomen, want eindeloos was de hoeveelheid puin, die men opdolf. Het bleek steeds dieper gravende, dat de bom waarschijnlijk niet rechtstandig den bodem ingedrongen is. De trechter die naar beneden ioopt is namelijk riiet meer rond, doch elipsvormig. Onder een bepaalde hel ling is het projectiel dus den^ grond inge drongen, hetgeen de kans dat het op een. ontijdig moment 'zal explódeeren geringer Makt. Men groef door... dieper dan 2 me ter en dat vrijwel steeds in samengeperst puin. Toen echter begon de wand van de 'trechter in te storten, en bleek dat men zonder hulp niet verder kon komen. Stop! Er werd overleg gepleegd met den op zichter van „Woningstichting", waarbij be sloten werd dat men volgende week liet werk zal voortzetten. In tusschen zal perso neèl van de gemeente de binnenmuur ver der wegnemen, opdat een behoorlijke ruim te ontsta:at. Er zal dan een damwand ge zet kunnen worden, en op deze manier hoopt men- de bom te bereiken. Dat zal dan het voordeel hebben dat men het projectiel op kan halen en het op een veilige plaats laten ontploffen. Het is uiteraard ook mo gelijk dat men de bom niet weg kan halen, zoodat deze „ingevroren" kan worden. Ten slotte is daar de mogelijkheid dat dc bom ter plaatse, met oen springlading er boven op, tot. explosie gebracht wordt. Dat betee- kent uiteraard dat de desbetreffende (reeds zwaar beschadigde!) perceelen wel volko men vernield zullen worden. Maandag a.s. keert het „Spreng-kom- mando in Den Helder terug. Dan zal men, na van het besluit van „Woningstichting" kennis genomen te hebben verdere maat regelen nemen, die het einde zullen betee ken van „dat groote beest" (een uitdruk king van den heer Bode) in de Florastraat. Aan de Doggersvaart Inmiddels bevond zich het andere deel van de Commissie op het land van Van, Eg- mond aan de Doggersvaart. Zooals men weet had men hier reeds Dinsdagmiddag een bom gesignaleerd, die echter naar alle waarschijnlijkheid vrij diep lag. Er werd door de beide Julianadorpsche vrijwilligers wederom gegraven en wel zoo diep, tot men eindelijk op drijfzand stootte. Het bleek dat in deze pap van stroomend water en zand nie't verder te spitten viel en dat was dubbel jammer, omdat, men juist aan den neus van het projectiel ge arriveerd was. De bom lag in schuinen stand en bleek er een van middelzwaar ka liber te zijn. Men was toon genaderd lot op een diepte van 2mei ei- Na onderling overleg besloot dc commis sie de bom niet te lalen zitten, doch over te gaan tot liet opblazen ervan door mid del van een springlading. Een boeveelheid trotyl werd boven bet projectiel geplaatst, een ontsteking werd aangebracht en nadat men de kuil weer dichtgeworpen had werd via een electrische stroom de* ont steking in werking gesteld. Een enorme ontploffing volgde op hetzelfde moment en heel het buitonveld, kilometers in den om trek, trilde op zijn grondvesten. Wederom was een blindganger door. „Spreng-kommando Spaich, door deze kra nige Nederlandsche militairen onschade lijk gemaakt. Later op den middag vertrok men naar het binnenland; teneinde het wel uiterst gevaarvolle werk eens voor één 'dag .te verwisselen voor een dag thuis ter viering van het Sint Nicolaas-fccst LANGE KERSTVACANTIE U.L.O. SCHOOL. Als gevolg van de voorgeschreven maatre gelen ter besparing van brandstoffen zal de Kerstvacanlie aan de U.L.O. school alhier duren van Zaterdag 21 December tot en met Dinsdag 7 Januari. SCHAGEN-NIEITWS. M.F.C. 1«Schagen I- Vertrek per fiets vanaf Peetoom 11 uur. Vertrek bus vanaf den Donkere weg 12 uur. J. J. Slikker. H. Middelbeek. M. de Haas. G. C. Anneveldt, S. Grootes, L. Schoorl. D. Schoort, C. Bakker, G. Boontjes. J. v. d. Ben, F. de Leur. Res.: P. Smit, J. Slingerland. B.K.C. III—Schagcn III. Vertrek per fiets vanaf Peetoom 10.30. T. Bijpost. Jb. Molenaar, P. Slik. H. K. E. Duhnkrack, P. Kistemaker, Th. de Weger. P. Dekker, J. Boontjes. D. Ruig, H. Vol ten. Joh. Fransen. Res.: W.. Domper, M. v. Praag. LOOP DER BEVOLKING». Ingekomen personen gedurende de maand November 1940. Johanna O. Flapper. C 161, van Zand- voort; Jochem Rill, C 118, van Velscn: Ma ria Manshanden, C 14. van Tilburg; Steven W. Meürs, H 37. van Wieringermeer. Maria W. Nelemans. C 207. van Teteringen. Iefje Jonker. D 121. van Oudkarspel; Leonardus D. van Harh, C 133, van Haarlem; Jacobus J. van Hellemond. C 171, van Wieringer- waard; SandCr Wemmenhove, F 20, van Amsterdam; Herre H. Veenstra, Kanaal straat 16. van Amersfoort; Willem Nagel- kerke en vrouw. F S9. van Vlissingen; Jo hanna Imolman. C llöo. van Apeldoorn; Anna de Haan, E 171, van Den Helder. Vertrokken uersonen gedurende de maand November 1940. Mindert de Vries en gezin van B 130 naar Wieringervvaard. Molenweg F 21; Wilhel mus J. van Schie van C 10 naar Nieuwe Niedorp. 't Veld C 02: Dirk P. Bakker van C 171. naar Texel. Den Burg, Hoogerstraat 4 Roeberta J. Bosch van J 13 naar Winkel Lutjewinkel. Nieuweweg B 10; Catharina Groenveld van C 35 naar Oudkarspel. Laan- weg D 11; Siemon en Trijntje Bierman v. G 11 naar Hecrhugowaard. Middelweg G 121; Emma Baas van J 14 naar Bloenven- daal, Dr. D. Bakkerlaan 52; Gerhardus B Hos-ding van K 6 naar Alkmaar. Over,die- straal 53; Guurtio Floor van B 8 naar Haar lem. Gen. Croniéstraat 3; Maarten Foniik van D 148 naar Zijne. Schagerbr""- E 03a Jan Wuijsler en gezin van A 56a naar Voorburg, van Halewünlaan 365; Svbrandus G. van Vegfen. van H 6 naar Alkmaar, 2e Landdw. straat. 4; Berftardina A. Bakker van B 37 naar Amsterdam, Willemsparkweg 170; Maria TT. J. Vader van J 21 naar Alk maar. Ritsevoort 9; Guitrtje' Kroon (wed. <C. Bakker) van C 15 naar Alkmaar. NieuW- noortslaan 120; Jan Jelsrria y. C 171 naar Cstrïcum, Beverwijkschestraatwëg B 50. LANGENT)UK GRONDIG GEORGANISEERD, EEN SPINNEWEB, WAARVAN DE DRA DEN BIJ ENKELE PERSONEN SA MENKOMEN. Tuinbouwers zelf bekieeden de voornaamste functies De organisatie van den Duitschen tuin bouw is ver doorgevoerd en heeft uitsteken de resultaten gehoekt. Prof. Dr. Ehert, Ober- landwirtschaftsrat bij den Reichsnaehrstand deelde het A.N.P. over deze organisatie van den Duitschen tuinbouw het volgende mede; De gezamenlijke tuinbouw is onderver deeld in den bedrijfstuinbouw en den zelf- verzorgingsluinbouw. Van dezen laatsten worden de kleine tuinders, die pachttuinen van 300 tot 600 M2. bebouwen, door den „Reichsbund Deutscher Kleingaertner" be schermd, terwijl de „Kleinsiedler", die 600 tot 1000 M2. in eigen bezit exploiteeren, on der den „Deutschen Siedlerbund" ressor teeren. De overige tuinbezitters zijn onder gebracht in tuinbouwvereenigingen, waar boven weer het „Reichsverband Deutscher Gartenbauvereine", of den „Reichsbund der Haus- und Grundbesitzer" staat. Deze hoofdorganisaties van den zelfver- zorgingstuinbouw behooren weliswaar niet tot den Reichsnaehrstand, maar werken hiermee wel samen en deze instelling dient van advies bij alle vragen op het. gebied van de exploitatie der tuinen en kleine vee teelt en leidt de productie. De gezamenlijke bedrijfstuinbouw ressorteert daarentegen onmiddellijk onder den Reichsnaehrstand en de personen, die erin werkzaam zijn, zijn door het reglement van den Reichsnaehrstand leden hiervan. De bedrijfstuinbouw omvat zoowel den beroepstuinhouw als den tuinbouw welke als nevenbedrijf wordt uitge oefend. Onder den laatste wordt de meestal landbouwkundige groente en fruitteelt verstaan, waarbij de werkzaamheden in en inkomsten uit den tuinbouw achterstaan bij die van den landbouw en het veebedrijf. De beroepstuinbouw wordt verdeeld in den eigenlijken tuinbouw, waarbij de eige naar van het bedrijf en het voornaamste deel der knechts een door den Reichsnaehr stand geregelde vakopleiding (tuinbouw- VERTRAGING BIJ DE INRICHTING DER GECENTRALISEERDE ARBEID S- BUREAUX? Hoewel reeds sedert geruimen tijd allerlei geruchten de ronde deden omtrent mutaties, welke in verband met de gecentraliseerde ar beidsbureau x zich voordeden, hébben de be trokkenen daarvan tot nu toe nog geen offi- cieele mededeeling ontvangen. Aangezien hun eventueelc benoeming in verschillende gevallen ontslagaanvrage uit andere, meestal gemeentelijke functies, met zich mee zal moeten brengen, wordt liet twij felachtig, of het tijdstip van 1 Januari, wel ke oorspronkelijk werd genoemd als datum, waarop de nieuwe dienst zou beginnen, kan worden gehandhaafd. Immers, bij deze ont slagaanvragen dienen bepaalde termijnen in acht te worden genomen en deze zullen wel zelden korter zijn dan e^n maand. Opmerkelijk is het voorts, dat de herstel lingswerkzaamheden in het gebouw te Alk maar, waarin vroeger de Handelsschool was gevestigd en waar liet arbeidsbureau zal wor den ondergebracht, nog steeds niet zijn be gonnen. Een schoolgebouw op zichzelf dient, alvorens het als kantoorgebouw goed bruik baar is, degelijk onder handen te worden ge nomen. Bedenkt men verder, dat het langen tijd als kazerne in gebruik is geweest, dan is het duidelijk, dat de herstellingswerkzaam heden geruimen tijd in beslag moeten ne men. Ook uit dezen hoofde is het niet waar schijnlijk, dat de nieuwe dienst reeds per 1 Januari zal kunnen functióneeren. HOE KOMT HET MET DE MIDDEN STAND? Hier en daar sombere perspec tieven. Een drukke Sint Ni- colaas. Uit enkele branches van den middenstand kan men tegenwoordig meer of minder som bere klanken hooren. In het bijzonder is dit het geval met die branches, welke zich toe leggen op artikelen, die min of meer schaarsch zijn geworden. Zoo vragen bij voorbeeld dc slagers en de handelaren in goederen als boter, kaas en eieren zich af, wat de toekomst zal brengen. Wanneer men, als tegenwoordig de sla gers, zijn bedrijf slechts gedurende één dag per week kan openen, is het duidelijk, dat er moeilijkheden ontstaan. Hoe een en ander zich zal ontwikelen, is nog slecht te zeggen. De finantieel sterkeren zullen het een tijd lang kunnen uitzingen, ze beschikken soms ook over goede voorraden. En het is moge lijk, dat de vlccschaanvoer over enkele maanden weer meer normaal zal worden. Zoo is de toestand vooralsnog dus nog on overzichtelijk. Over de St. Nïcolaas hoort men vrijwel nergens klagen. De animo bij het publiek om te koopen, overtreft in het algemeen verre de verwachtingen. In enkele bran ches, als bij voorbeeld onder de hakkers, had men de toewijzing van verschillende grondstoffen gaarne wat ruimer gezien, men krijgt echter den indruk, dat de midden stand zich behoorlijk door soortgelijke be zwaren weet heen te slaan. Wellicht dat ook hier oude voorraden in de tekorten heb ben kunnen voorzien. In de Alkmaarsche straten is het de laat ste dagen des namiddags zeer druk. Het is duidelijk, dat de tijd van inkoopen doen zich heeft verplaatst naar een vroeger tijdstip van den dag. Zoodat de duisternis geen hin dernis is gebleken om toch te kunnen sprei ken van een goede St. Nïcolaas. Een andere kwestie zal straks natuurlijk zijn de aanvulling der geslonken voorraden. Enkelen maken zich hierover wel zorgen, voorloopig echter overhe.ersrht de zaken- drukte. Anderen evenwel vertrouwen. Niet tegenstaande vroeger gekoesterde vrees aldus redeneeren ze is het tot dusverre redelijk wel gegaan. Ze maken zich geen zorgen over datgene, wat nog niet is. Laten we hopen, dat de laatsten gelijk zullen krijgen. GROENTENVEILING De Woensdagsche groentenveiling is voorloopig uitgevallen. Geveild wordt thans nog slechts op Maandagen en Vrijdagen. SCHAGEN STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 30 November stonden 30 werk- loozen ingeschreven, waarvan 1 in do steun regeling; 17 in de centrale werkverschaf fing en S in de gemeentelijke werkverschaf fing (baggerregeling); 1 wcrkloozc maakt een wachtwcck door, terwijl 3 wcrkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 30 November stonden 33 per sonen als werkzoekende ingeschreven, waar van S grondwerkers, 1 opperman, 2 schil ders, 2 losse arbeiders IS landarbeiders 1 zuivelarbeider en 1 kléine koopman. In de overeenkomstige week in 1930 be droeg dit aantal 54, waarvan 16_ in werk verschaffing en 14 in den steun; in 1038 65. waarvan 16 in de centrale werkverschaf fing. 9 in de baggerregeling en 23 in den steun. UIT DE HAND VERKOCHT. Men deelt ons mede. dat de heer S. Baken alhier, wiens huis aan de Oosters!raat bij de nublieke veiling van jl. Dinsdagavond onver kocht was gebleven, dit perceel nu onders hands heeft verkocht aan den heer D. Klerk, die zich als nieuwbenoemde ploeg baas hij do Ned. Spoorwegen met ingang van primo December alhier metterwoon heeft gevestigd. L.T.B. VERGADERT. Gisteravond veranderde rle nfd. Langen- rli;i- van den T..T.B. in ,.De Burg". De voorzitter, de heer P. Duijves, sprak zijn genoegen uit over de goede opkomst der leden. Na vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede, dat. er vanwege den Nöor- dermarktbond getracht wordt, de bepaling ingetrokken te krijgen, dat tuinders geen kool mogen koopen om op te leggen. De bezwaren, welke hiertegen bestonden, zijn nu grootendeels opgeheven. De voorzitter vestigde de aandacht op een op 11 Dec. a,s. te Bergen te houden retrai te, welke hij bij de leden aanbeval. Voorstel Ion voor de alg. vergadering van don L.T.B. waren er niet. Over rle rekening 1939 en de begrooting 1941 werden geen vragen gesteld. Do heer J. Dignum heeft de verschillende regelingen voor de producten besproken. De orijzcnregeling is in verhand met de ver hoogde looncn niet prettig. Spr. betreurde, dat de regeling voor de Decnsrhe witte kool thans zoo is. dat men met tweede kwaliteit weer naar huis moet. omdat de ze niet gekocht worden voor het binnenland. Zou het niet beier zijn. dat een aanvoer- verbod voor eerste kwaliteit Deensche wit ten werd uitgevaardigd. Voorzitcr zeide. dat het gewcnscht is, in verhand met de omstandigheden, de kool niet te krap door te schieten en de afwij kenden alleen te veilen. De prijzenregcling werd nog door eenige heeren besproken. De prijzen, die thans gel den, vond men niet boog. De kostenberekening van het bestuur voor de opgave van den kostprijs van de kool was f S70.— pér H.A., deelde de voorzitter mede. De heer D. Groen stelde voor aan den ge meenteraad een verzoek in te dienep om een verhouwverbod voor Zecuwsche blau we aardappelen in te voeren. Hiertoe werd besloten. Op voorstel van den heer C. Kraakman zullen bestrijdingsmiddelen gezamenlijk worden ingekocht. De beer K. Bekker vroeg of voor jonge pasheginnende tuinbouwers een teelvergun- ning beschikbaar zal zijn. De voorzitter zal ,een onderzoek instel len. ZIJPE ELECTRISCHE BEMALING. Naar wij vernemen is het bestuur van het Waterschap Zijpe en Hazepolder voornemens een electrisch vijzelgemaal op te richten op de plaats van het bestaande gemaal voor bemaling van de polderafdceling Q. SCHAGERBRUG. VASTE AANSTELLING. Onze plaatsgenoot, de heer J. Schermer, is met ingang van 30 November 1940 aan gesteld als besteller bij de posterijen in vas ten dienst leerling, tuinbouwknecht, tuinbouwbaas) doorloopen hebben, en in de meestal klein- landbouwkundige groente- en fruitteelt, waarbij weliswaar geen speciale tuinbouw kundige opleiding vcreisclit wordt, maar waarbij de voornaamste werkzaamheden en voornaamste inkomsten echter toch afhan gen van den verbouw van tuinbouwproduc ten. De Reichsnaehrstand, aan bet hoofd waarvan de „Reichshauernfuehrer" staat, is onderverdeeld in „Landesbaucrnschaften", waarvan de leiding in handen is van „Lan- desbauernfuchrer". Zakelijk wordt de Rcichs naehrstand gesplitst in het „Stabsanft" en in het „Verwaltungsaml" van den „Reichs bauernfuehrer". IIcl „Verwal tungsamt" wordt naast de algemeene bostuursafdee- lingen, weer verder verdeeld in drie hoofd- afdcelingen. In de hoofdafdeeling 1 (der Mensch") wordt ook de tuinder en zijn personeel op elk gebied, dat den mensch als zoodanig en in de volksgemeenschap betreft, van ad vies gediend, zoo b.v. ook op sociaal en en rechtskundig gebied. De hoofdafdeeling 2 („der Hof") advi seert in haar tuinhouwafdeeling (2e) het tuinbouwbedrijf op vakwetenschappelijk, vaktechnisch en bedrijfskundig gebied. De hoofdafdeeling 3 („der Markt") be werkt alle principieele markt- en afzetge- beurtenissen, terwijl de afzonderlijke be werking van de verschillende producten van de aan den Reichsnaehrstand verbon den hoofdvereenigingen onder haar toezicht plaats vindt. Zooals aan het hoofd van iedere hoofd afdeeling een boer als eere-hoofdafdeelings- leider staat, staat zoo ook een tuinder als eere-voorzitter bij het „Gartenbauwirtschafts verband" en een tuinier als eere-leider met den titel „Reichs-" resp. Landesfachwart Gartenbau" aan het hoofd van de tuin houwafdeeling. Deskundigen. Deskundige vakkrachten in de.tuinhouw afdeeling (afdeelingslciders en referenten) zijn in den Reichsnaehrstand, bij alle „Lan desbaucrnschaften" en eenige tuinbouwkun dig bijzonder belangrijke „Kreisbauern- - schaften" werkzaam. Wegens speciale redenen zijn de kweekers van zaad- en plantgoed op tuinbouwgebied in den bond van tuinbouwkundige planten- kweekers in liet „Rei chs verband der Deut schen Pflanzcnzucht" ondergebracht. Naast deze instellingen van den Reichs naehrstand beschikt, de bedrijfstuinbouw nog over de volgende zelfstandige instel lingen: a. op wettelijken grondslag; de zieken kassen en de verzekering tegen ziektege vallen. b. Op vrijwilligcn grondslag: als bankin stelling de „Deutsche Gartenbau-Kredit'a.g." hagelverzekering en proefstations. Tenslotte komen toch de draden altijd weer bij enkele personen samen, die met den Reichsnaehrstand verbonden zijn en die borg zijn voor zoo'n scherp omlijnde uitvoering in de doelen en de gemeenschaps- arbeid. W1ERINGEN AANBESTEDINGEN. Op Dinsdag 31 December 1940 zal te s-Gra- venhage aan het bureel der Zuiderzeewerken worden aanbesteed: het onderhoud gedurende 1941 van: den Afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wieringen en de Friesche kust nabij Zurig met bijbehoorend hoofd, aansluitende terrei nen, havens en havendammert te Kornwer- derzand, Breezand en Den Oever, en van de aanwezige rijksgebouwen met bijkomende werken; de kunstwerken in den Afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand met bijkomende werken; het op den Afsluitdijk gelegen gedeelte van Rijksweg no. 9. REGISTRATIE VISSCHERSVAARTUIGEN. De W.R.109, eigenaar de heer C. Bais Pz., is onderhands verkocht aan den heer P. Plaatsman te Den Helder. Onder het zelfde nummer is door den heer C. Bais een nieuw vaartuig in de vaart gebracht. VERLOREN. Een rijwielplaatje en een damessjaal. Gevonden: een wieldop van een auto en een heerenschoen. Inlichtingen: gemeente-bode. Geen ontslag aan visschersknechts meer mogelijk BELANGRIJKE BEPALINGEN VOOR DE VISSCHERS. De welbekende verordening op het be perken van werk. Verordening no. 8 van 11 Juni 1910. blijkt ook voor de visscherij helanerijke gevolgen te zullen hebben. Gememoreerd wordt dat' deze verordening bepaalt, riai het den leiders van onderne mingen of hun plaatsvervangers is verbo den: 1. het werk In de onderneming tij delijk of voorgoed stop te zetten; 2. de werktijd in de onderneming tot minder dan 36 uur in de week te korten; 3. werknemers te ontslaan (echter gelden nog wel de bepalingen krach tens welke ook vroeger zonder ver dere aanspraken van de werkne mers. ongestraft eenzijdige opzeg ging van werk kon plaats hebben). Bovendien is bepaald, dat de na 9 Mei 1940 gegeven ontslagen ter stond weer moeten worden inge trokken. tenzij zij reeds zijn goed gekeurd. Tegen overtreding van deze bepalingen worden straffen bedreigd van 3 maanden hechtenis of f 3000.boete. In hoeverre de doorvoering van het be- paalde onder 1 en 2 mogelijk zal zijn voor de visscherijbedrijven zullen wij hier in het midden laten. We merken slechts op dat de visscherij in hoofdzaak seizoenarbeid is. Het afloopen van het seizoen zal men moei lijk stopzetten van het bedrijf kunnen noe men en evenmin mag men in het staken der visscherij wegens geringe vangsten o.i. een verkorting van don arbeidsduur als on der 2. bedoeld zien. Voor het visscherij'be- drijf gelden ten deze geheel andere maat staven. Maar, zeker is wel dat de verordening in ziin algemeenheid on deze bedrijven van toepassing is. De uitvoering is omgedragen aan de TnspoMie van de Havenarbeid te Amsterdam Prins Hendrikkade 152. In de nractiik komt het wel hierop neer dat verbintenissen met eenmaal tewerkge- stelden on schepen niet moqen worden ver broken. Wie vaart, blijft varen. Hoe het zal gaan met reeds na 8 Mei plaats gehad hebbende ontslagen zal de practijk moeten uitwijzen. Voor moeilijkheden zal men zich het beste tot het bovengenoemde adres kunnen wenden. Voor een juiste beoordcelig van de strek king der bepalingen dienen we eerst te onderzoeken boe de verhouding werkgever werknemer, dus de verhouding schipper en echt, hier thans is. In 9 van de 10 gevallen is er een monde linge afspraak waarbij de knecht zich ver bindt tegen een vastgesteld percentage van de opbrengst mee te varen en soms ook werken de knechts op vast weekloon, zooals b.v. op mosselenvaartuigen. Deze verbinte nissen blijven steeds stilzwijgend van kracht totdat zij door een der partijen worden op gezegd. Thans is opzegging door den schipper dus niet meer mogelijk maar de knecht zal, in dien hij ander werk kan krijgen, wel het schip mogen verlaten. Vermoedelijk zal er dan een ander in zijn plaats moeten worden genomen. Ook zij die voor zekeren, van te voren bepaalden, tijd werden aangenomen mogen niet worden weggezonden. Wie-dus voor de hotvisscherij is aangenomen mag na afloop dezer visscherij niet worden ontslagen. In vele plaatsen langs de voormalige Zui derzee is het gebruik dat bij stilzwijgen dc overeenkomst aan bet einde van bet iaar vanzelf afloopt. Alleen bij uitdrukkelijke verlenging van het contract blijft de knecht aan. Dit zal nu dus ook even anders, moeten. Er kunnen zich ongetwijfeld gevallen voordoen dat het wenschelijk is dat van de verbodsbepalingen wordt afgeweken en de gelegenheid daartoe staat dan ook open De Directeur-Generaal of de door hem aangewezen organen kunnen al of riiet onder voorwaarden uitzonderingen toe staan. Voor de visscherij zullen deze worden verleend door de evengenoemde Inspectie van de Havenarbeid te Amsterdam. Aanvraagformulieren zullen hiervoor nog worden beschikbaar gesteld. Vermoedelijk zijn zij over enkele dagen op de gemeentc- scretarie en aan de vischafslag te verkrij gen. Wij raden de visschers intusschcn aan de gegeven voorschriften strikt na te ko men.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5