N1PPER EN PELLE Negen maanden geëischt tegen fietsendief ftÉ&igËSfS De Duitsclie weermacht bei eed i gd Hef meisje in de taxi Radioprogramma Da beide achtergebleven vrienden. 1. Wawhoo en Jumbo hadden intussen het zoeken naar de jongens niet opgegeven. 2. IJun speurzin heeft ze nu zo ver gebracht, dat ze bij de ingang van de onder aardse rivier zijn. Wawhoo loopt In de val. Wav. hoo -3 zo met zijn ge dachten bjj het opsporen der jongens, dat hij hele maal niet bemerkt, dat een inktvis een arm om hem heen slaat. En eer hij er verdacht is, ligt hij pardoee in 't water, in de armen van het mon ster. Voor het Duitsche Landgerecht te Den Haag stond terecht de 39-jarige schilder F. B., die op 30 October in een café te Haarlem hoeft gezegd; „De Duitschers werpen hier hommen om de Nederlanders te misleiden en hen tegen Engeland op te zetten". Ver der zou hij beweerd hebben, dat zelf te heb ben geconstateerd. Ter zitting verklaarde beklaagde het nu .zelf niet meer te gcloovcn en toen in dom heid te hebben gehandeld. Saatsanwalt Dr. Koblitz merkte op. dat Duitschland zich dergelijke beschimpingen niet kan laten- welgevallen. Geruchten als bovenstaande zijn gevaarlijk en moeten, daar ze in hooge mate bcleedigend zijn voor de Duitsche weermacht, streng worden ge straft. Bij het bepalen van de strafmaat wij spreker echter uitdrukkelijk in aanmerking nemen, dat beklaagde ruiterlijk heeft toege geven, dat hij zeer verkeerd heeft gehan deld en dat hij niet Duitsch vijandig is ge zind. Daarom vorderde spr. slechts 6 maan den gevangenisstraf. De rechter dr. Thier kon zich met dezen eisch vereenigen, mede omdat beklaagde uit domheid heeft gehandeld en heeft toegege ven, dat zijn woorden in strijd waren raet de waarheid. Ook de 25-jarige H. B., spoeler bij een lunchroom in Arnhem heeft naar een En- gelsche zender geluisterd, terwijl bij zijn ar restatie voorts een voor Duitschland belee- digend gedicht op hem was gevonden. Tegen dezen beklaagde werd een gevan genisstraf van S maanden gevorderd, waar na de rechter hem zes maanden oplegde. De volgende zaak had een ernstiger ka rakter. Do sergeant bij den opbouwdienst A. H. B. uit Roosendaal had in de tram tus schen Lisse en Leiden het Duitsche rijk en de weermacht belcedigd door het versprei den van een gedicht over 't bombardement van Rotterdam. Toen hij op het station in Leiden werd gearresteerd, had hij nog 30 exemplaren van het gedicht in zijn tasch, benevens twee andere voor Duitschland be Üeedigcnde geschriften. Beklaagde zeide uit verveling het. gedicht op zijn bureau te hebben overgetikt, doch dat bij hem niet de opzet aanwezig was om dit te verspreiden. Staatsanwalt Dr. Koblitz noemde in zijn requisitoir de houding van den beklaagde, die het thans nog wil doen voorkomen, als of hij eigenlijk geheel in onschuld heeft ge handeld, meer dan ergerlijk. Als militair en sergeant bij den opbouwdienst heeft hij de Duitsche weermacht op grove wijze belec- digd en om een voorbeeld voor anderen te stellen, achte spr. dan ook een hooge straf noodzakelijk. In verband hiermede vorderde hij veroordeeling tot een gevangenisstraf yan 2 jaar. De rechter Dr. Thier constateerde, dat vast staat, dat beklaagde wel degelijk den opzet had om de exemplaren te versprei den en dat hij door zijn daad moedwillig het Duitsche rijk en de weermacht heeft belee- digd. In verband met den ernst van dit feit legde de rechter den sergeant een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden op. Aan de 43-jarige J. A. M., echtgenoote van een expediteur in Den Haag, was ten laste gelegd, dat zij naar een Engelsche zender had geluisterd en dat zij het gerucht zou hebben verspreid, dat de Duitschers zie kenhuizen hadden in gericht als opslag plaats voor munitie en benzine. Na een uitvoerig getuigenverhoor vorder de de staatsanwalt tegen "haar een gevan genisstraf van 5 maanden, welke eisch de rechter terugbracht door een strafoplegging yan 3 maanden. FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE 21. Met uitzondering van een terloopsche opmer king van technischen aard, als hij George bij de verschillende „tee's" ontmoette en soms een uitlegging, als zijn bal niet deed zooals het behoorde, vermeed hij alle conversatie. Pas nadat ze rond waren geweest, werd hij weer zich zelf. „Als ik geweten had, dat u zoo'n kraan was," verklaarde hij edelmoedig, toen George een prachtslag gemaakt had, „dan had ik u verzocht me een paar slagen voor te geven." „Ik was vandaag op dreef," zeide George bescheiden. „Soms jaap ik in den grond, als of ik spitten ga en zou zelfs een hooiberg mij niet kunnen raken." „Laat me alstublieft weten, als u in zoo'n bui is, dan wil ik graag nog eens samen gaan. Ik heb tot nu toe nooit iemand zulke slagen zien maken als u, toen u uit dien bunker Reggie werd technisch. Aan het eind van zijn verhandeling klom hij in den grijzen wagen. „Kan ik u misschien hier of daar afzetten." „Nou, heel graag," antwoordde George. „Als 't tenminste niet te veel om is voor u." „Ik woon op het kasteel." „En ik ben er vlak bij. Misschien hebt u lust even binnen te komen voor een verfris- sching?" „Een uitstekend plan!" stemde Reggie in. In tien minuten verslond de grijze wagen den afstand tusschen het golfterrein en het villatje van George. Reggie Byng bracht deze minuten door met de tusschenpoozen, die zijn loftuitingen op karren en zijn geschimp op heen en weer rennende kippen, die blijkbaar levensmoe waren, aan te vullen door hortend zijn voldoening te uiten over sommige slagen, welke hij had gedaan. „Aardig huisje! Beslist aardig!" luidde het oordeel, dat hjj over het u^erlijk van Geor- Ten slotte stonden nog terecht twee man nen en een vrouw uit IJsselstein, die al len naar een Engelsche zender hebben ge luisterd en het gehoorde verder hebben verteld. De mannen werden veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en f 60.boete subs. 1 maand, beiden met aftrek van het voorarrest vanaf 24 Augustus, terwij 1 de vrouw, die tot 3 manden werd veroordeeld, welke zij door het voorarrest reeds heeft ondergaan als gevolg .hiervan in vrijheid werd gesteld. Op 18 Juli werd des middags de fiets van een rijksveldwachter, die zijn ambtsplich ten vervul.de op het Spui te Amsterdam, ge stolen. Te voet vervolgde hij zijn weg, doch hij had geluk: hij zag zijn fiets liggen op een politiemotor, die langs hem heen reed. In het zijspan was kennelijk een arrestant gezeten, die naar het politiebureau werd gebracht. De man, die van deze diefstal verdacht werd, de 41-jarige A. J. S., werd door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis was S. in hooger beroep gekomen, daar hij van oordeel was, dat hier een persoonsver wisseling had plaats gehad. Hij zou geheel onschuldig zijn aan het delict. Gisterochtend stond hij terecht voor het gerechtshof.' Als getuigen werden gehoord de eigenaar van de- fiets, de veldwachter K. M., en J. J. van N., die verd. de' fiets in het water van een van de singels had zien la ten zakken. Deze getuige, die aan den overkant van het water had gestaan, had een fietsenden slagersjongen verzocht den man te vo'gen en zelf is hij omgeloopen en heeft de fiets uit het water gehaald. Op weg naar het politiebureau ontmoette hij den politiemo tor met verdachte in het zijspan. De advocaat-generaal achtte geen twijfel aanwezig, dat. verd. het hem te laste geleg de feit had gepleegd, temeer daar hij reeds twaalf veroordeelingen achteren den rug heeft. Hij vroeg daarom bevestiging van het vonnis, doch verhooging van de straf tot ne gen maanden. De verdediger was van oordeel, dat er inderdaad persoonsverwisseling had plaats gehad en vroeg daarom vrijspraak, subsi diair een geldboete of geringe vrijheidstraf daar het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening niet aanwezig geweest zou zijn. Naar pl.'s mecning zat meer het-oogmerk van vernieling of beschadiging voor. Het Hof zal 18 December arrest wijzen. ge's villatje uitsprak, toen hij George naar binnen volgde. „Ik heb dikwijls gedacht, dat het nog zoo kwaad niet zou zijn om in zoo'n hutje te kruipen en kippen te houden en een baard te laten staan en je je eten en je jam te laten brengen door de vrouw van den „vica" en zoo voort. Heelemaal geen zorgen. Woont u hier alleen?" George was bezig sodawater in het glas van zijn gast te spuiten. „Ja. mrs. Platt, de vrouw van den boer hier vlak bij, komt voor me koken." Een uitroep van den ander deed hem op kijken. Reggie Byng stond hem met wjjd open oogen aan te staren. „Groote goden! Mrs. Platt. Bent u dan die bewuste George snapte er niets van. „Die bewuste?" „Nu ja, die man, waar al die herrie over Is. De mater heeft me vanochtend nog verteld, dat u hier woonde." „Is er herrie over mij?" „Is er wat!" Reggie was onthutst. „Ja, hoor eens even, ik ben niet graag de brenger van slechte tijdingen en al die soort van dingen, begrijpt u, wat ik bedoel, maar wist .u heusch niet, dat dank zij u, de gemoederen erg verhit zijn en al die soort van dingen? Op het kas teel, bedoel ik. Ik doe niet graag of ik me met uw zaken bemoei en al die soort van din gen, maar ik bedoel... Och, u begrijpt toch wel. dat door alles wat u gedaan hebt de familie wat gepikeerd is. De dochter des hui zes wordt verliefd op u; de zoon des huizes verkwijnt van ellende tengevolge van de ruzie, die hij met u in Piccadilly had, en last not lea^t ?aat u hier wonen, vlak onder het kas teel! Geen wonder dat de familie er wat kor zelig onder wordt. Heel natuurlijk is 't niet? VRACHTAUTO GESLIPT. Op den Rijksweg Zwolle-Meppel is Dins dag onder Staphorst een verhuisauto uit Assen door de gladheid geslipt en tegen een boom gereden. Tengevolge van den schok vloog de cabine van het chassis en werden de vier inzittenden op straat geworpen. De expediteur J. Dieters uit Assen werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Meppel over gebracht. Daar de vernielde vrachtauto dwars over den weg was komen te staan, werd het verkeer gcruimen tijd gestremd. Men is vanwege den Rijkswaterstaat aan stonds begonnen zand te strooien. AMERIKAANSCHE SCHEPEN VOOR ENGELAND. De Amerikaanscho Federal Shipping Board heeft den verkoop van nog vier schepen aan Engeland goedgekeurd. Daarmede is het aantal der sinds het begin van den oorlog aan Engeland geleverde schepen gestegen tot. 130. Voorts zullen 16 opgelegde vracht schepen van de Amerikaansche regeering uit den wereldoorlog zeer binnenkort even eens aan Engeland ter beschikking gesteld worden. MISSIONARISSEN DOOR ENGELAND GEÏNTERNEERD. Het. missiehuis der katholieke missiona rissen van de Consolta te Turijn, heeft een telegram ontvangen van mgr. Guweia uit Mozambique, waarin deze, als apostolisch legaat voor Oost. Afrika, mededeelt, dat alle missionarissen in Konya met uitzondering van twee paters en de zusters, door de En- gelschen geinterneerd zijn. Drie uitgezon derd, zijn zij overgebracht naar Raffey-fom- tein in Zuid Afrika. Een brief van een pa ter uit Engeland houdt in, dat de in En geland wonende Italiaansche geestelijken thans geinterneerd zijn op het eiland Man. WANG TSJING WEI BEZOEKT MAUSO LEUM VAN SOEN YAT SEN. President Wang Tsjing Wei van de Nan king regeering heeft gisteren, vergezeld van zijn minister van buitenlandsche Za ken, een pelgrimstocht ondernomen naar 't mausoleum van Soen Vat Sen, ter gelegen heid van de onderteekening van het ver drag met Japan, waarhij in herinnering werd gebracht, hoezeer Soen Vat Sen ge tracht heeft de vriendschap tusschen China en Japan te bevorderen. Ik bedoel, is 't waar of niet?" George had deze aanspraak in verbazing aangehoord. Maud verliefd op hem! Het klonk ongelooflijk. Dat hjj van haar hield na hun eenige ontmoeting was heel wat anders. Dat was heel natuurlijk en best te verklaren. Maar dat hij het ongelooflik geluk zou hebben ge had van haar liefde te winnen, het leek hem grotesk en belachelijk. „Verliefd op mij?" riep hij uit. „Wat ter wereld bedoelt u?" Reggie's verbijstering was even groot als de zijne. „Wel, oude jongen, hoe heb ik het nou. dat is toch zeker niets nieuws voor u? Dat zai ze u ook wel verteld hebben, want ze heett het zelfs m ij verteld!" „U verteld? Ik geloof, dat ik gek ben!" „Heel beslist! Ik bedoel heel beslist niet! Kijk eens." Reggie aarzelde. Het was een teer onderwerp. Maar eenmaal begonnen, moest het ook tot een einde gebracht worden. Je kon toch niet over golf doorgaan alsof er niets gebeurd was! Dit was het oogenblik, dat de kaarten opengelegd moesten worden, nu maar ronduit er mee voor den dag. „Ja, ziet u." ging hjj door, een beetje voor zichtig, „u zult het natuurlijk erg raar van me vinden, dat ik zoo spreek. We kennen el kaar in het geheel niet en... we weten eikaars namen niet eens." „De mijne is Bevan. als dat het misschien gemakkelijker maakt." „Dank je, dank je zeer, oude jongen. Veel gemakkelijker. De mjjne is Byng, Reggie Byng. Nou onder goede vrienden en in ver trouwen en zoo voort, zal ik maar beginnen met te vertellen, dat de mater er geweldig op gesteld is. dat ik met Lady Maud zou trou wen. We zijn samen opgegroeid, moet je we- |ggggp^,. Krachtiger hulpverlening aan ENGELAND? Belangrijke conferentie te Washington. Gisteren is in het departement van finan cien der V. S., een conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door den mi nister van financien, Morgcnthau, den mi nister van oorlog, Stimson, den minister van marine, Knox, den minister van handel Jones, den chef van dén generalcn staf Marshal, den viceminister van buitenland sche zaken, Welles, den vice-minister van oorlog, Patterson, den onderstaatssecretaris van marine, Forrcstal, d<m voorzitter van de commissie voor de nationale verdediging, Knudsen en den cconomischen adviseur van het departement van buitenlandsche zaken, Fels. De Associated Press vermoedt achter de geheim gehouden vergadering hoogst be langrijke beraadslagingen over een krach tiger hulpverleening door de V. Staten aan Engeland. VRIJDAG 6 DECEMBER 1940. Hilversum I, 41b ni. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuzlek. 8.45 Concertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10,30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest (11.151.30 Reportage). 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 „De ruilhandel in het internationale goe derenverkeer." causerie. 2.20 Sylvestra-trio. 3.00 Cyclus „Levende volkskunst". 3.20 Versterkt kamerorkest van Leipzig, Rie delkoor en solisten (opn.). 4,40 Orgelspel. 5.00 De Romanciers (5.15.5.30 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP). 6.00 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 6.25 „Binding", toespraak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007,15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II, 30:,5 m. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek. ten. Als kinderen samen gespeeld en al die onzin meer. Nou is er op de heele wereld niet zoo'n prachtstuk als Maud, begrijp je wat ik bedoel, maar en daar zit 'm de kneep k ben smoor doodelijk van iemand anders. Hopeloos en nog een heeleboel meer. maar het feit ligt er toe. En intusschen zit de mater me maar achter mijn vodden en achter volgt me tot ik er beu van wordt om Maud te vragen, die, al was ik het eenige wezen op aarde, me niet zou willen hebben. Je kunt je niet voorstellen, kerel, wat een opluchting het voor ons beiden was. toen zij mij ver leden vertelde, dat ze van jou hield en ze niet naar een ander taalde. Ik geef je de ver zekering, dat ik heb loopcn zingen." George voelde iust dit uitstekende voor beeld te volgen. Zingen was de eenige gepaste uiting voor de zalige stemming, waarin het relaas van het jongmensch hem had gebracht. De heele wereld was veranderd. Vleugelen schenen te groeien aan Reggie's welgevormde schouders. Overal klonk zachte muziek. Zelfs het behangselpapier begon hij mooier te vin den. Hij srhonk zich zelf een tweede whisky and soda. Dat was na zingen het beste wat hij doen kon. „Ja. hm", zeide hij. Het was lastig iets te zeggen. Reggie keek hem met afgunst aan. „Ik zou toch graag eens willen weten hoe een kerel het hem lapt. om een meisje verliefd te maken. Anderen krijgen het voor elkaar, maar ik weet zelf niet, hoe ik beginnen moet. Ik geloof dat ze door me heen kijkt, weet je. op een manier of ze meer medeleden met me heeft dan dat ze aanmerkingen te maken heeft, maar of ze vindt, dat ik er wat aan doen moet. Natuurlijk, zij is een verduiveld verstandig meisje en ik ben een stomkop. Een hopelooze zaak, vindt je niet?" Ui 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.40 Vioolduo met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.4*. Nieuws- en economiscne berichten ANP. 1.00 Apollo-ensemble, I.30 Orgelspel. 2.20 Molto Cantibile. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Vocaal conxert (opn.). 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Christelijk gemengde zangvereeniging „Harmonie" (opn.). 6.00 Clavecimbelvoordx-acht. 6.25 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00-7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. Kootwjjk, 1785 m. VARA. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.00—9.15 Berichten Duitsch). 10.30 Orgelspel. II.00 Gramofoonmuziek (11.3011.45 Be richten Engelsch. 12.0012.15 Berichten). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economiscne berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek (1.301.45 Berichten Engelsch. 2.00—2.15 Berichten Duitsch. 2.30—2.45 Berichten Engelsoh). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Tweede en derde acte van de opera „Tosca" (gr.pl.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. In zijn nieuw geluk was het George een ge noegen een minder fortuinlijk sterveling aan te moedigen. „Heelemaal niet. Je moest „Ja, wat?" vroeg Reggie begeerig. George schudde zijn hoofd. „Nou, ik weet eigenlijk niet", zeide hij. „Ik weet niet, beroerde boel!" mopperde Reggie. George dacht na. „Ik geloof dat het alleen een quaestie van geluk is. Of je hebt geluk, of je hebt het niet. Neem mij maar eens bijvoorbeeld. Wat is er nou aan mij, waarom zoo'n buitengewoon meisje van me zou houden." Neen niets! Ik begrijp waar je naar toe wilt. Tenminste ik bedoel..." „Ja. Je hadt den eersten keer volkomen ge lijk. Het is alleen een questie van geluk. Nie mand kan er wat aan doen". „Ik draai altijd in de buurt om en zorg er voor haar te ontmoeten", vertelde Reggie. ..Ze struikelt gewoon over me. Ik dacht, dat dat misschien wel gunstig zou zijn." „Misschien, je kunt nooit weten." ..Maar als ik haar dan ontmoet, weet ik niet wat ik zeggen moet." „Dat is leelyk," „Het is allergekst. Van natuur ben ik vol strekt niet bang om mijn mond open te doen. Maar. als ik bij haar ben, ik weet het niet. Het is raar!" Hjj dronk zijn glas uit en stond op. „Nou, ik zal eens opstappen. Blijf zitten, alsjeblief. Een dezer dagen spelen we nog wel eens, niet?" „Graag, wanneer je maar wilt." „Nou, tot 2Sens." „Bonjour." George verdiepte zich in laaiende gedachten. Voor het eerst van zijn leven scheen hij zich levendig bewust van zijn bestaan. Hjj geleek een pas geschapen wezen. Alles rondom hem en alles wat hij deed had een vreemde, nieuwe bekoring gekregen. Voor het eerst sloeg hij acht op het tikken der pendule. Als hij zijn glas opnam, was het alsof hij dat voor het eerst deed. Al zijn zintuigen waren won derbaarlijk scherp... „Hoe zou je er over denken", informeerde Reggie als een geestverschijning in de deur staande, „als ik haar af en toe eens wat bloemen gaf? Ik dacht er juist aan, toen ik de kar in beweging vitte: zij houdt van bloemen." Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7