DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER in het Britsche Lagerhuis Nieuwe „Met zulke problemen mag men Churchill niet in de wielen rijden NOOD LEERT DEN BRITTEN BIDDEN Versche sinaasappelen Paardenvordering een feit Moeilijke tijden voor de Haagsche tram Verduisteren 5.28 uur Hooge steuncijfcrs io Den Haag Slachtoffers van de duisternis Cement voor chocolade 4 vl*on li I Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 6 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11362. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „HoHondt Noorderkwartier* 4 In het Engelsche Lagerhuis heb ben volgens den Britschen berich tendienst drie onafhankelijke ar beidersafgevaardigden een voorstel tot het bijeenroepen van een vredes conferentie ingediend en gemoti veerd. De afgevaardigde Mc. Govern betreurde het, dat de troonrede niets heeft gezegd omtrent de voor waarden, waaronder de oorlog, die allen met vernietiging en chaos be dreigt, beëindigd zou kunnen wor den. Hij eischte geenszins, dat En geland de wapens zou strekken, doch het kan op den tot dusver ge volgden weg niet blindelings ver der gaan. De oude wereld, zeide Mc Govern, is dood en de regeering moet haar doelstellingen voor een nieuwe wereld bekend maken. spoedigen vrede. Na een verklaring van den lord zegelbewaarder Attlee, die zich tegen deze tendentie uitsprak, werd het voorstel van de onafhankelijke arbeiderspartij door het Lagerhuis verworpen. Het debat over de troonrede was daarmede gesloten. Engeland en de V.S. Ook de Britsch-Amerikaansche besprekin gen over de situatie in den Stillen Oceaan, zijn in dë Lagerhuiszitting van gisteren, te berde gebracht/ Het Labourlid Price wilde weten, of Londen officieele inlichtingen heeft over de verplaatsing van Japansche troepen van Centraal-China naar Indochina en of met het oog op dit Japansche optx-e- den besprekingen gevoerd zijn met de V.S. over de verdedigingsmaatregelen, in dit deel van de wex-eld. Butler bevestigde, dat het departement van buitenlandsche zaken inlichtingen over genoemde Japansche troepenvei-plaatsingen heeft. Hij deelde ook mede, dat de Engelsche regeering met Washington contact houdt over vraagstukken van gemeenschappelijk belang in het VeiTe Oosten. Toen hierop aan Butler gevraagd werd, of dit ook sloeg op vlootkwesties en dei'ge- lijke vraagstukken van de gemeenschappelij ke vex'dediging, antwoordde hij: „U kunt zich er verzekerd van houden, dat deze belangx-ijke overwegingen onze aandacht hebben." Hij weigei*de evenwel bij zonderheden mede te deelen over de En ge lschi-Ame r i k a ans ch e on d e rili ain d el in gen over vraagstukken van den Stillen Oceaan. Deze eisch werd door den arbeidersaf- gevaardigde Griffith bestreden met de be wering, dat men nog slechts de keus heeft tusschen capitulatie en verder bestaan. Als vertegenwoordiger van de liberalen ont wikkelde Harris een soortgelijk standpunt, terwijl voor de conservatieven Sir Malcolm flobertson er op wees, dat men door het te berde brengen van zulke problemen Chur chill niet in de wielen mag rijden, doch tof het einde verder moet strijden. Ook de leider van de onafhankelijke arbei derspartij, Maxton, heeft hierover het woord gevoerd Hij eischte een vredesconferentie en wel niet alleen tusschen Duitschland en En geland, doch een van alle groote staten ter wereld. Hij en zijn geestverwanten hielden, naar hij zeide, bij dezen eisch rekening met het verlangen van het Britsche volk naar een DE DUITSCHE NACHTELIJKE AAN VALLEN. De Britsche lord zegelbewaarder Attlee. heeft verder in het Lagerhuis vei*klaard, dat de Britsche regeei'ing alles doet om met suc ces aan de Duitsche nachtelijke aanvallen het hoofd te bieden. Het probleem, waar het om gaat, is echter zoo ingewikkeld, dat men in deze kwestie geen snelle vorderingen ver wachten kan. Er zijn echter, zoo zeide Att lee, in de verdediging tegen nachtelijke aan vallen reeds vorderingen gemaakt, ook wan neer deze niet zoo duidelijk in het oog sprin gen. De lord zegelbewaarder waarschuwde echter de bevolking tegen al te groot opti misme. Optimistisch geschreeuw, verklaarde hij. is, voor een eigenlijk succes behaald is, volkomen nutteloos. Duitsch commentaar op de kwestie van samenvoeging met de Veroen. Staten. B e r lij n, 5 December (D.N.B.) De eisch van den Britschen Lagerhuisafge vaardigde Stokes, die van de Britsche regee ring de verzekering verlangde, dat geen nieu we steunpunten aan de V. S. zullen worden verpacht en dat geen verdrag over de ver- eeniging van Groot-Brittannië met de Ver- eenigde Staten zal worden gesloten, zonder dat het Lagerhuis in de gelegenheid gesteld is, zijn standpunt ten aanzien hiervan te be palen, vindt de diplomatieke medewerker van de Boei*senzeitung, Karl Megerle, even belangwekkend als opmerkelijk. Het is ty peerend, verklaart de bekende Duitsche pu blicist, dat een Engelsch afgevaai;digde zul ke vragen stellen en zulke garanties verlan gen moet Hij heeft daarmede zonder twijfel uitge sproken hetgeen iederen Engelschman. die de catastrophe-politiek van Chamberlain en Churchill volgt, diep moet schokken. Want zoowel het plan betreffende een unie. dat de Britsche regeering aan den vooravond van de ineenstorting van Frankrijk aan dit land voorlegde, alsook het afstaan van steunpun ten in West-Indië voor den tijd van 99 jaren de verplichting, de Britsche vloot eventueel naar Amerika te brengen zijn daden ge weest van vertwijfeling en radeloosheid, die toonen, dat het Britsche wereldrijk in zijn fundamenten is geschokt. Zij waren door bitteren nood gedicteerd. Zij stellen het prijsgeven van de Britsche souvereiniteit voorop. Wanneer nu echter de Britsche vertwijfe ling zoo zou toenemen, dat zelfs een plan voor een unie met de V.S. zou worden over wogen, dan zou dit niet een samensmelting zijn, doch een ondei'geschikt maken van En geland aan de Noord-Amerikaansche wereld macht. Het zou het einde zijn van een zelf standig Engelsch wereldrijk en een blijk ge ven van het besef, dat de oorlog voor Enge land verloren is. De vraag van den arbeiders-afgevaardigde is de eerste, die in het openbaar deze levens kwesties aansnijdt. Uit diepen nationalen nood is deze vraag opgeworpen, zoo ver klaart dr. Megerle tenslotte. Het is de vraag naar het verder bestaan van de Britsche we reldmachtspositie, naar de zinneloosheid van dezen Engelschen oorlog, naar de verant woordelijke doodgravers van het Britsche ^reldrijk. Midden Damferrein weer te koop Onderhandelingen met verzeke ringsmaatschappij at gesprongen. Het Hsb. verneemt dat belanghebbende partijen: de gemeente Amsterdam en de Le vensverzekeringsmaatschappij „De Neder landen van 1845", met het oog.op de tijds omstandigheden, de ondei'handelingen over den verkoop van het Midden-Damterrein en bebouwing onder architectuur van bouw meester Dudok hebben gestaakt. Zooals men weet, hebben burgemeester en wethouders den Raad vooi'gesteld het ter rein voor een bedrag van f 400.000 aan „De Nederlanden van 1845" te verkoopen. Het lag in de bedoeling van de Levensvex*zeke- ringmij. er een door architect Dudok ontwor pen kantoox*pand te doen stichten. Inmiddels was de oorlog over ons geko men, waardoor de zaak op de lange baan kwam. Gemeentebestuur, „De Nederlanden" en de bouwmeester zagen het vei'loop der dingen nog geruimen tijd aan tot bleek dat het zeer de vraag zou zijn, al waren zelfs de plannen al in het stadium van uitvoe ring gekomen, of de benoodigde materialen te krijgen zouden zijn. Onder die omstandigheden zijn nu dage- lijksch gemeentebestuur en de directie der Levensverzekeringsmij. overeen gekomen, de voorloopige overeenkomst te laten ver vallen, waardoor het midden-Damtcrrein weer vrij komt voor elke serieuze combina tie die het voor haar doel zou willen benut ten, en met het gemeentebestuur daarom trent tot overeenstemming kan komen. WEDEROM EEN SUIKERBON VOOR 14 DAGEN. De volgende nieuwe bonaanwijzingen zijn gedaan: BROOD EN GEBAK. Elk der met „18" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 9 December tot en met Zon dag 15 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood óf 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met .,18" genummer de broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 9 December tot en met Zondag 15 December a.s. geeft de met „23" genummerde bon van het algemeen distributiebonboékje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 15 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 22 December a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s. niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. SUIKER. De met „30" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van één kilogram suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat werkgevers, die personeel in den kost heb ben, niet bon „30" van dat personeel mo gen inhouden. BOTER EN MARGARINE. De met „20" genummerde bon van de 'boterkaart zoowel als van de vet- kaart geeft gedurende het tijdvak va.n Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 13 December, a.s. recht op het koopen van 250 gram boter óf margarine, De bonnen, welke op 13 December nog, niet-gebruikt zijn blij ven voorts nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December a.s. De met „20" genummerde bonnen geven dus geen recht op het koopen van vet. ER WORDEN BONNEN OVER GESLAGEN. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het in het voornemen ligt. eenige bonnummers van de brood-, vleesoh-, boter- en vetkaart niet aan te wijzen Sommige bonnummers zullen dus niet geldig worden verklaard voor het aanschaffen van de onderscheiden le vensmiddelen. Ze zullen wel wat duurder zijn. Tegelijk met Sinterklaas, over wiens wijze van reizen men dit jaar in het onzekere ver keert, zijn thans de eerste Zuidvruchten in Nedei-Iand aangekomen. De Spaansche appel tjes kwamen echter ditmaal, naar aan het Hdbld. te bevoegder plaatse bij de Groenten- en Fruitcentrale te 's-Gravenhage werd me degedeeld, voornamelijk uit Italië. Al zal de töevoer begrijpelijkerwijze niet zoo omvangrijk zijn als in andere jaren, men rekent toch op ten minste een vijfde van den vroegeren invoer en hiervan zal wel dege lijk een deel ook uit Spanje worden geïm porteerd. Het transport zal echter alleen per spoor kunnen geschieden en het zal niet ver wonderen, dat dit een belangrijken invloed op den prijs zal oefenen; tevens moeten de hoe veelheden beperkter zijn. Niettemin zal men het dit jaar niet zonder sinaasappels behoe ven te stellen. Helaas zal men de bananen voorloopig nog moeten missen, want het verkeer met Bra zilië, dat per Clipper zou moeten geschieden, is wel wat kostbaar voor de pisang. Ook krenten en rozijnen zullen wel schaarsch blijven. Met vijgen zal het wellicht beter gaan. WINTERSLAAP. Gemeerd tegen het oude bastion brengen de bekende Maastricht- sche plezierbooten de komende maanden door (Foto Het Zuiden). Het opspuiten van het tracé voor den nieu wen weg tusschen West-Friesland en Alk maar, waaTbij de tegenwoordige verbinding over Oudorp komt te vervallen. (Foto Pax-Holland). Voormonstering door de Prov. voedselcommissarissen. Ons bericht omtrent paardenvordering wordt thans officieel bevestigd. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat in de komende weken de Duitsche legerautoritei- ten hier te lande paai'den zullen vorderen. Teneinde te hereiken, dat de te vorderen paarden zoo juist mogelijk over de provin ciën worden verdeeld en om rekening te kunnen houden met de omstandigheden op de verschillende bedrijven, is genoemd rijks- bureau belast met de voorbereiding van de ze vordering. Voor de uitvoering hiervan worden de provinciale voedselcommissai'issen ingescha keld, deze zullen voormonsteringen organi- seeren, waarop commissies, door hen aan gesteld, de paarden, die voor monstering door de Duitsche autoriteiten in aanmer king komen, zullen aanwijzen. Op deze voor monstering moeten alle paarden boven drie jaar, met uitzondering van de hengsten, worden voorgeleid. Het zich onttrekken aan voormonstering of monstering is straf baai*, terwijl bovendien inbeslagneming van de paarden kan vol gen. Plaatsen en data voor de voormonstering zullen t.z.t. in de provinciale bladen of an derzins worden bekend gemaakt. De omvang van het gratis ver voer voor Duitsche militairen. (Van onzen Haagschen coi'respondent) Het spreekt vanzelf dat ook de Haagsche Tram ernstig te lijden heeft onder de sedert half Mei zoo gewijzigde omstandigheden. Waren de eerste vier maanden van dit jaar, vooral ook door den sneeuwval, zeer gunstig, over de pei*iode MeiOctober zijn de ont vangsten nogal achter gebleven bij die van het vorige jaar. Het busvervoer, dat verle den jaar ruim f 1.1 millioen opbracht, is thans teruggebracht tot 27 procent van het normale aantal kilometers. Voorts is het dagelijksche aantal bedrijfsm*en van de H. T. M. ingekrompen van 19.5 tot 13, zoodat nog slechts 70 procent gereden wordt. In het bijzonder het verlies van het avondamu- sementsvervoer doet zich ook gevoelen. Verder zijn de exploitatie-uitgaven niet on belangrijk gestegen en de top is waar schijnlijk nog niet bereikt en de verbouw van 30 autobussen vergt ook weer bijna een ton, welk bedrag in zeer korten tijd zal moe ten worden afgeschreven, daar aan de exploi tatie van een stadsbusdienst met generator- gas zóóveel bezwaren en gebreken verbonden zijn, dat deze geen dag langer zal worden volgehouden dan strikt noodzakelijk is. Een zeer onvoordeelige factor is tenslotte nog het verplichte kostelooze vervoer van Duitsche militairen, nl de 15 weken b.v. tus schen 4 Augustus en 16 November zijn niet minder dan 861.590 van zulke gratis ritten geregistreerd. De directie der H.T.M. heeft zich dan ook tot den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat gewend, evenals andere tram wegondernemingen dit hebben gedaan, met het verzoek te bevorderen, dat de kosten van dit enorme gratis vervoer door de p""1' «*hap zullen worden gedragen-. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 35 uur Van onzen Haagschen correspondent.) Behalve tal van aangename zaken, waar door de Hagenaars zich boven anderen be voorrecht meenen te mogen gevoelen, heeft Den Haag ook een droevig record op zijn naam staan. Blijkens een officieele Gemeen telijke publicatie is n.1. in dit „grootste doi*p van Europa" het steunbedi'ag per hoofd der bevolking het hoogste van ons land, n.1. f9.57 per weck (v.j. fS.96). Voor Amsterdam zijn deze cijfers onderscheidenlijk f9.01 en f 9.12, voor Haarlem f 9.16 en f 8.90. Het laag ste bedrag per hoofd der bevolking vermeldt, evenals in vorige jaren, Eindhoven met f0.6ö en f0.78. Een droeve lijst. Het slechte weer van gisteren heeft tal rijke slachtoffers geëischt, die in de diepe duisternis te water zijn gereden of ge- loopen. In den Haag verdronk een 39-jarige man, in Nijkerk een 24-jarige man, in Utrecht een 50-jarige man, te Kei*ki*ade een 14-jarige jongen. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Winkelierster was te goeder trouw. Te Utrecht heeft zich een merkwaardig geval van oplichting vooi'gedaan. Een win kelierster ontving nl. een groot pakket, dat blijkens het opschi'ift afkomstig moest zijn van een der groote chocolade firma's van ens land Er was geen aanleiding om het een verdacht pakket te vinden, want de naam van de winkelierster stond zooals al tijd bij dergelijke zendingen op het pakket, terwijl er zich ook, zooals gewoonlijk een vrachtbrief van de Nederlandsche Spoor wegen bij bevond. Een en ander was onder remhbours gestuurd en de bezorger zeide, dat er 6.45 rembours' moest worden be taald. De winkelierster betaalde prompt, doch kwam bij het uitpakken tot haar schrik tot de ontdekking, dat het pakket slechts cement bevatte. Zij heeft van het geval aangifte gedaan bij de politie. CALIFORNISCHE GRIEP BREIDT ZICH UIT. De griepepidemie, welke in Californië be gon, heeft zich. uitgebreid tot de buurstaten Arizona, Oregon, Washington en Idaho. Bij zonder hevig heei*scht de griep te Los Ange los en omgeving. Alleen daar ter plaatse zijn reeds vijftig duizend menschen ziek. Ilse Meudtner, de solo-danseres van de Weensche Staatsopera, zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss in de tweede helft van December een tournée door Nederland maken en o.a. optreden te Amsterdam, Stadsschouw» burg; Den Haag, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Bussumenz. (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1