Naar organisch prijs- en loonsysteem De koddebeier maakt overuren Voor den terugkeer der Fransche krijgsgevangenen Winterhulp Nederland INPLAATS VAN DE BEVROREN PRIJZEN VAN 9 MEI Beroep op het publiek EEN BRANDKAST IS BETER! CZAKY morgen naar Belgrado Militaire rechters te ISTANBOEL Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Gemachtigde voor de prijzen over zijn plannen. PRIJSOPDRIJVING ZAL 8NEL EN ZEER STRENG WORDEN GE* STRAFT. De gemachtigde voor de prijzen, mr. H. c. Schokker heeft gisteravond een vraag gesprek over de radio gehouden en daarin zijn taak omschreven. Wij laten hieronder de belangrijkste gedeelten van het inter view volgen: Als u, mij vraagt, aldus de heer Schok ker, of een centrale politiek op het gebied van de prijzen voor ons land een nieuwe figuur is, dan moet mijn antwoord zijn, dat zij in zooverre niet nieuw is, dat wij reeds sinds 1932 denkt u maar aan de prijzen van onze landbouwproducten een centrale regeling van de prijzen kennen. Daarbij ging het evenwel om de bescher ming van onze landbouwproducten, die in verband met de internationale marktont wikkeling geen loonend bestaan voor de producenten konden opbrengen. De ver houdingen zijn nu juist omgekeerd, omdat er thans een goederenschaarschte heerscht, waardoor het gevaar ontstaat, dat de con sument in de verdrukking komt. Taak zeer algemeen. Vraag: Is uw taak dan beperkt tot de prijzen van de landbouwproducten? Antwoord Dit is heelemaal niet het ge val. Waar de goederenschaarschte alge meen is, gaat het in belangrijke mate om de bescherming van den consument op elk gebied, zoodat mijn bemoeiingen zich uit strekken over de prijzen van alle roerende en onroerende goederen, diensten, huren, pachten, enz. Vraag: Dan zit de zaak wanneer ik het goed begrijp, ongeveer als volgt. Men is begonnen met de prijzenbeheersching tot bescherming van de producten, in dit ge val den land- en tuigbouwer, terwijl het nu uitsluitend gaat om den consument. U zit hier dus min of meer tusschen twee vuren? Antwoord: Wat u daar zegt is niet geheel Juist. Het gaat erom om tot een billijken prijs te komen, zoowel tegenover den produ cent als tegenover den verbruiker. De pro ducent kan onder de huidige omstandighe den van den consument niet vergen, dat hij meer dan de strikte noodzakelijke kosten en een bescheiden winst voor het product be taalt en aan den anderen kant zal de con sument. aan den producent een billijke ver goeding voor zijn product moeten betalen. Het belang hiervan valt direct in het oog, wanneer u denkt aan de dagelijksche le vensbehoeften, waarvan de consumptie ook voor onze arbeiders onder alle omstandighe den gewaarborgd behoort te zijn. Vraag: zou het niet onbescheiden zijn u eens te vragen wat uw plan nen eigenlijk zijn voor de naaste toe komst? Wanneer ik mij de persbe richten en het besluit goed herinner, dan heeft u naar ik meen een 3-le- dige taak. U draagt meen ik de ver antwoordelijkheid voor een billijke prijsvorming, terwijl ik uit het be sluit, waarbij u bent ingesteld, den indruk heb gekregen, dat uw taak zich ook uitstrekt over de opsporing en berechting van verschillende prijsovertredingen. Antwoord: Dat hebt u inderdaad goed ge lezen. Geldt de wet van vraag en aan bod nog? Vraag: Hoe denkt u zich eigenlijk die prijsverordeningen? Werkt de wet van vraag en aanbod nog of worden de prijzen thans van uwentwege berekend? Hoe stelt u zich dat voor? Antwoord: zooals u weet bestaat er over het geheele terrein van de prijzen een zoo genaamde prijzenstop. Dat wil zeggen, dat geen hoogere prijzen mogen worden betaald dan op 9 Mei golden. Vraag: Ik meen toch te weten, dat er verschillende prijzen sinds 9 Mei zijn ver hoogd. Prijzen tóch verhoogd. Antwoord: Dat is inderdaad het geval. Om dat de ontwikkeling heeft medegebracht, dat men niet bij de stop van 9 Mei kon blijven stilstaan, heeft zich verder een prijspolitiek ontwikkeld. Deze prijspolitiek is vervat jn een aantal priisvoorschriften. die successie velijk het geheele terrein der prijzen zullen bestrijken en waarmede de verdere ontwik keling op dit gebied zal worden gedirigeerd Vraag: Mag ik u in dit verband eens vra gen of u eenige bemoeiing hebt met de loon vorming? De loon- en prijzensystemen schij nen wel dermate sterk verhand met elkaar te houden, dat een prijzenpolitiek, zooals u die hier voor onze luisteraars hebt uiteengezet alleen te voeren is in samengang met de loonpolitiek. Antwoord: Uw opmerkinq Is zeer belang rijk. Inderdaad zal de op te bonwen prijzen politiek het nauwste verband moeten hou den met de loonvorming, zoodat uiteindelijk een organisch prijs- en loonsysteem tot stand kan worden gebracht, waardoor ieder een billijke en redelijke belooning voor zijn pres taties krijgt. Zooals u bekend is, is voor de loonvorming op 28 November een regeling tot stand gekomen, het ligt in de bedoeling dat bij de uitvoering der beide regelingen de nanwste samenwerking in acht wordt ge nomen. Vraag: Dus het komt hierop neer. dat het aanvankelijke uitgangspunt deze prijzenstop was, die u noemde. Kon soort bevriezing als liet ware welke geleidelijk zal worden ver vangen door van overheidswege vastgestelde prijzen, welke zoowel met de belangen van den producent als van den consument reke ning houden. Strenge maatregelen tegen prijs- opdrijvers. Antwoord: Juist. Maar hier wil ik direct een andere gedachte aan vast knoopen, n.I. dat er in dezen tusschentijd allerlei prijsver- hoogingen hebben plaats gehad, welke geen sanctie hebben' verkregen. Hiermede kom ik op het tweede deel van mijn taak, n.L dat ik mij zal moeten toeleggen op het voeren van een strijd tegen die elementen onder ons volk, die gedreven door een misplaatst eigen belang zoo mccnen onder deze voor ons allen zoo moeilijke omstandigheden zich ongestraft ten koste van de gemeenschap als geheel te kunnen verrijken. Het is mij bekend, hoe nog regelmatig, ondanks de uitgevaardigde verbodsbepalingen, prijsverhoogingen wor den doorgezet, waarvoor geen vergunning is verleend. In dit verband vestig ik er de aan dacht op, dat verzoeken om prijsverhooqing, die bij de daarvoor aangewezen overheidsin. stanties worden ingediend, steeds aan een nauwkeuriq onderzoek, waarbij met alle be trokken belangen rekening wordt gehouden, worden onderworpen. Bieqenen evenwel, die meenen buiten de.wettelijke regeling om met dit spel te kunnen voortgaan, kunnen zich ervan overinigd houden, dat ik in den strijd tegen hun tegen het algemeen belang ge richte praktijken voor de strengste maat regelen niet zal terugdeinzen. Consumenten moeten meehelpenl Ik maak van deze gelegenheid gaarne ge bruik om ook de consumenten op het hart te drukken aan ongemotiveerde prijsopdrii vine niet langer hun medewerking te ver- Iconen, doch in tegendeel mij in den strijd hiertegen bij te staan. Zij en vooral ook de huismoeders moeten niet vergeten, dat straks de consumenten ook medewerking moeton verleenen. zelfs al ondervinden zij daarvan ongerief. Vraag: Als ik mij goed herinner zult u ook bepaalde bevoegdbeden krijgen op het gebied van de berechting. Antwoord: Ja, dat ligt inderdaad in de bedoeling en ik hoop hierover binnenkort nadere'bijzonderheden te kunnen mededee ten Wei kan ik thans reeds zeggen, dat ernaar zal worden gestreefd, dat ook de be rechting van de prijsopdrijvingen in be paalde opzichten zal worden versneld cn verscherpt. Ik hoop. dat ik u hiermede een indruk heb gegeven van mijn taak. Ik doe gaarne een beroep op de medewerking van de producenten- en consumenten-luisteraars mij daarbij te steunen! OP WEG NAAR HUIS. Een Duitsche hulpkruiser in volle zee tijdens de vaart naar de marine-basis. (Foto Weltbild) Caldenhove uitgeschakeld Naar vernomen wordt, is de voetbalspeler B. Caldenhove gisterochtend in een der ziekenhuizen in de hoofdstad aan zijn knie geopereerd. Deze operatie is, voorzoover men kan nagaan, goed gelukt. Caldenhove zal thans eenige dagen rust moeten houden. Doch het zal wel eenige maanden duren, voordat hij de trainning weer kan hervat ten. Het is zelfs de vraag, of hij dit seizoen nog in het veld zal komen. Caldenhove stond voor de keuze het voet ballen er aan te geven of zich aan deze operatie te onderwerpen, zegt de Tel. Hij had zooveel last van zijn onwillige knie. dat zijn spel er zichtbaar onder leed. Na lang aarzelen stolde hij zich onder de han den van den chirurg, geukkig met goed resultaat. Vier duizend gulden uit taschje van dame gestolen. Zaterdagavond vervoegde zich aan het bu reau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam een 61-jarige vrouw, woonachtig in deze om geving, die ontsteld kwam mededeelen, dat uit haar handtasch een bedrag van f 4000, was gestolen. Dit bedrag was aanwezig in bankbiljetten van f 25. Zij had de gewoonte aldus de Tel. dit geld altijd bij zich te dragen. Vermoedelijk is dc een of ander er achter gekomen en heeft hij haar het geld afhandig gemaakt. Nn het wild duur ls, tiert strooperij weelderig. STRAFFERE MAATREGELEN NOODIG? Nu de wildprijzen tengevolge van de vleeschdistributie sterk zijn gestegen, ligt het voor de hand. dat meer noe dan in andere jaren de wildstrooperij thans in tensief wordt beoefend, zoodat jachtopzich ters en koddebeiers er dag en nacht op uit moeten om hun velden te bewaken en het genoemde kwaad te bestrijden. In verband met de verduisteringsbepalin gen kan de lichtbak nu niet worden toege past, zoodat de stroopers vooral gebruik ma ken van strikken of van goed afgericht! honden. Afgezien van de wetsovertreding, waaraan de strooper zich schuldig maakt, is de wijze waarop hij het wild bemachtigt, veelal in hooge mate weerzinwekkend, zegt de N.R.C. Wij hebben weliswaar op de Veluwe enke le stroopers gekend, wien het avontuur in het bloed zat en die er met het geweer on der den arm als echte Nimrods opuit trok ken; moesten zij het in vindingrijkheid en list afleggen tegen de jachtopzieners, dan waren zij wel zoo sportief dit zonder wrok te aanvaarden Zij beoefenden hun werk niet in gesloten jachttijd, zoodat zij op hun manier nog het begrip „weidelijk" huldig den. Maar dergelijke avonturiers zijn vandaag den dag zeldzaam en de meeste strooners werken op laffe wijze. Dit zijn gewoonlijk de strik- kenzetters en men moet de plaats, waar ree, haas of konijn den dood vonden, gezien hebben om ten volle de ontoelaatbaarheid van dergelijke strooperspraktijken te kunnen be- oordeelen. Hierbij doet zich dan nog het feit voor. dat vele stroopers niet eens de moeite nemen de uitgezete wildstrikken voortdurend te in- specteeren. ja, menigmaal kijken zij er na een paar dagen in 't geheel niet meer naar om, zoodat het wild, dat in de handig opgestelde lussen terecht komt ter plaatse blijft liggen en ten prooi valt aan verwil derde kattpn. kraaipn a.d. In verscheidene plaatsen, waar het. kan tongerecht deze overtredingen behandelt, komen de stroopers er noz altijd zeer gena- dig af en blijft het bedrijf bestaan. De op gelegde boete is gewoonlijk niet zoo. dat zij de geldelijke baten, door het stroopen verkregen, neutraliseert; zelfs herinneren wij ons het feit. dat enkele jaren geleden in een Vcluw.sche buurtschap een stroopersver- eeniging bestond, die Draagt elkanders las ten heette. Wanneer één der leden werd ver oordeeld tot betaling van een boete werd deze uit de vereenigingskas betaald Tn verband met het behoud en den we derophouw van een goeden wildstand doch ook met het ooe op de noodzaak de dieren wereld van bosch en veld te beschermen tegen don dood in strik, val of klem. is het hoog tijd de wildstrooperij met straffere maatregelen tegen te gaan. Politie ging de biefstuk verkoopen De slager verkocht paarden- vleesch als rundvleeschl Een rechercheur van de afdeeling distri- hutiedlenst. van het hoofdbureau van politie te Amsterdam heeft Zaterdag een osscnsla- ger in de Albert Cuvpstraat verbaliseerd, omdat de man paardenvleesch als rund- vleesch verkocht. Niet alleen overtrad hij hierbij dc warenwet, doch bovendien ver kocht hij het vlcesch voor een te hoogen prijs. Tn den loop van den middag is het vleesch door dp politie verkocht tegen de juiste prijzen. Deze slager had zich onge veer een week geleden eveneens aan prijs opdrijving schuldig gemaakt Postw'sselver valscbcr gesnapt Postwissel aan eiaen adres ver zonden en het bedrag verhoogd. Een jeugdig zakenman in Loosduinon ver keerde den laatstan tijd in geldverlegen heid. had al diverse middelen geprobeerd om aan gpld te komen, doch steeds zonder resultaat.-Thans paste hii een metbode toe. die eveneens niet de oplossing van dit geldnrobleem bracht. Hii ging naar een bijpostkantoor in Den Haag en verzond hier aan ziin eigen adres o«n postwissel tpn bedrage van f 5.—. Prompt werd deze postwissel Zaterdag1'. bij hem thuis bezored en nu deed hij iets wat m»n van zakenlui mpe.stal niet gewoon Hii vpranderde de viif gu'den in vijf honderd gulden pn ging met de aldus ver Iscbte nocfwit«sel naar hpt bulnnostkan- tnpr in de F.mmastraat te T/»osduinen waar bü hnar ter verzilvering aanbood. De vrr- •aiürhing was echter nogal naïef verricht pn de noofamhtpnaar bpmprkte dan ook on Mdpilu'k dat de zaak n'et klnnte. H'; waprarhmvdo de noWe. die dpn ?l-iari'»pr ..zakenman" arresteerde en in bewaring heeft gesteld. Koopvrouw geknipt Geraffineerde oplichtster maakt het land onveilig. De politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft thans een 43-jarige vrouw ingesloten, die zich in diverse plaat sen van ons land aan verduisteringen en oplichting heeft schuldig gemaakt. Zij ver kocht schilderijtjes en lederwaren. Gewoon lijk had zij de artikelen echter niet bij zich. Verschillende personen die haar vertrouw den betaalden de goederen vooruit. Het ge kochte ontvingen zij echter nimmer. De vrouw is in Hilversum gearresteerd. Ook de politie te Haarlem en 's Gravenhage stel len veel belangstelling in haar, want ook daar heeft zij haar practijken toegepast. BEREN WORDEN GEGETEN Twee beren in den Berner beren. kuil afgemaakt. Voor de tweede maal dezen herfst en voor de zestigste maal in vijftig jaren, is in den bekenden Berner berenkuil gistermor gen voor zonsopgang het doodvonnis over twee onschuldige inwoners van het beren pension voltrokken, aldus het Hbl. De re den is, dat de beren zich zeer snel verme nigvuldigen, dat er op het oogenblik in het buitenland weinig aanbod voor beren be staat en dat het voedsel steeds duurder en schnarscher wordt. Er leven meer dan een dozijn beren in den Berner berenkuil en een beer van vierhonderd pond eet per jaar v. 200 frs. alleen aan brood En ook de beer kan niet bestaan bij water en brood al leen! Hoezeer de Berner burgers da beren, die een eereplaats in het kantonale wapen in nemen, ook liefhebben, zij aarzelen niet een maal van berenkluifjes aan te richten, wanneer een der beren gedood moet wor den. Dit berenvleesch wordt echter niet in de gewone slagerijen verkocht, maar is reeds van te voren gereserveerd voor de besloten clubs, die te Bern zooals in an dere Zwitsersehe steden de gilden nog als een overlevering uit de Middeleeuwen zijn blijven voortbestaan. Amsterdamsche effectenbeurs Vrij flinke omzetten. Na vastf opening kleine achteruitgang. Amerikanen meerendeels beter. Ned. belepgingen traag. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V-K. L-*. Nederland 1940 I 4 101% 101% Nederland 1940 II 4 96 96 1/16 Idem met bel. fac. 101% 101% Nederland 1938 3.3% 85%-85 13/16 85%-85 7/18 Oost Indië 1937 3 86% 86 1/16 Oost Indië 1937 A 3 83% 83% Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 83 82% s Grav. '37 I 3% 91% 92% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 84 R'dam '37 I III 3% 803,4 80 9/16 Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% ÏNDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farbenind. I. G. 7 mfl Gelsenk. Bergw. 5 84 Internationaal Scheidsgerecht naar Stockholm Reeds vijf zittingen te Stockholm gehonden. De Internationale K. v. K, die sinds het be gin van 1940 een aanzienlijk deel van haar bedrijvigheid naar Stockholm verplaatst heeft, is thans volgens een verklaring van den voorzitter der kamer, den Zweedschen fabrikant J. S. Edstroem bezig, andere afdee- lingen van haar organisatie van Parijs naar Stockholm over te bregen. Hieronder bevindt zich ook het geheele Internationale Scheids gerecht. Deze organisatie, waarvan de rechter aan het Zwcedsche Hooggerechtshof, Algot Bagge, voorzifter is en die leden telt uit der tien landen, heeft dit jaar vijf zittingen in Stockholm gehouden. Laatste besprekingen te Bern. Ambassadeur Scapini, die met de beharti ging der belangen van de Fransche krijgsge vangenen is belast, heeft zich gisteren in ge zelschap van de echtgenoote van generaal Huntziger naar Genève begeven. Scapini zal daar dé bijzonderheden regelen ten aanzien van den terugkeer der in Zwitserland ge- interneerde Fransche krijgsgevangenen cn dan te Bern met dc Zwitsersehe bondsregee ring de laatste besprekingen voeren. Officieel bezoek. Het officieuze nieuwbureau Avala deelt mede: De Hongaarsche minister van buitenland- sche Zaken graaf Csaky, komt op uitnoodi- ging van de koninklijke Joegoslavische regee ring op 11 December voor een officieel bezoek te Belgrado aan. Graaf Csaky zal twee dagen te Belgrado blijven. Turksche militaire gerechtsho ven kunnen deze week beginnen. De president en leden van de militaire gerechtshoven uit de gebieden, waarin de staat van beleg is afgekondigd, zijn allen in Istanhoe! aangekomen. Ook de civiele leden van de militaire rechtbanken zijn door het ministerie van justitie benoemd, zoodat de speciale gerechtshoven pog deze week met hun werkzaamheden kunnen beginnen. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank a 185 192% Ned. Ind. Handelsb. a 133% 135 Ned. Handel Mij. c. v. A 120 123 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 116%-117% 117%-114V2 Calvé Delft cv. A 81%-823£ 83% Centr Suiker Mij. 1993,4 197 Fokker g. A. 180 192 Lever Bros en Unilever cv.A130-132% 133%-130 Ned. Ford 320 325 Philips G B.V.A. 208-2113% riu„. 214%-222% Philips pref. a 143% 143 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 2929% 30 1/16-30 5/16 Am. Sm en Ref 0 A. 47 47% Beth. Steel c.v. A 823,6-82% 84%-84% Gen Motors c v. A. 53 5/16 54% Kennecot Copper c.v. A. 37 9/16-37% kt .v. 38%-3311/16 North Am Aviationc.vA 18% 18 7/16 Rep. Steel c.v A. 2434-253/13 2513/16-26% U. S. Steel c.v. A. 68-69 70%-71 petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 253 258% Kon. Petr. 265 277-272 Bnitenland. Shell Union c.v. A. 127/16-12 9/16 1234*129/16 Tide Water c.v. A. 11%-11% 11 5/16-11 3/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 118-122 128-125% Java China-Japanlijn A. 150%-158% 162%-159 Kon. Ned. Sfoomb Mij. nat hez. v A 159-161 165-162% Kon Paketvaart A. 247 248 Ned Srheepv Unie A. 176-180 187-183 Rott Llovd A. 147%-148 153 Stoomv Mij Nederland A 148 156-155 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A 449-456 463-458 Javasche Cultuur 285 286 N I SU. 275 - Ver. Vorsten 1. Cult 131—133% 132%-131 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 193-199 200-203 Deli Mij c. v. A. 275%-280 279-280 Senembah 207%—209 220-217% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 277-286 294-291 Randar Ruhher Mij. A. 199-201 206% Deli Batavia Mij. A. 207-211 216 Koersen voor stortingen op 10 December '40: Reichsmarken 7536; Belga s 30 1432: Zwit sersche Francs 43 56: Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweedsrhe Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. EEN ACHTERVOLGING TER ZEE. De Amerikaansche scheepsradio meldt, dat het vroegere Fransche vrachtschip „Djurdjura" dat thans onder Britsche vlag vaart. Zondag heeft medegedeeld, dat hef op 550 mijleft ten Westen van Foynes (Ier land) achtervolgd werd. Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk ln veler leven!!

Schager Courant | 1940 | | pagina 2