TRAPMUUR DRUKKERS Algem. Vergadering IH. Veehouders 700.000 Xo. bommen in één nacht Itatiaansctie luchtmacht De Europeesche ordening van de valuta's Lloyd George aan het bewind Boerenleenbank te Aooa Paulowna op Woensdag II December a.s. Gemeente Anna Paulowna Marktberichten Berlijn centrum. Het is thans iedereen duidelijk, dat de wir war van valuta's van het verleden in het toe komstige Europeesche handelsverkeer veran derd dient te worden. Als eerste stap hiertoe js dc vervanging van „uitbetaling-Londen" zooals het vroeger in den buitenlandschen handel gebruikelijk was door de centrale .verrekening via Berlijn aanstaande. Elf lan den van het oude continent zijn tot de ver rekening via Berlijn toegetreden, nl. België. Bulgarije, Denemarken. Frankrijk, Finland. Nederland, Italië, Joegoslavië, Noorwegen Zwitserland cn Zweden. Een deel dezer lan den hoeft zich reeds verklaard vóór het alge- mecne wedèfzijdsche verrekeninessvsteem. De clearingovereenkomsten met Italië en Bulgarije sluiten tevens de betalingsrelaties met België. Noorwegen. Nederland en het gou verncment-generaai in. Wat Italië betreft is de overeenkomst reeds tot Luxemburg en den Elzas uitgebreid. Het betalingsver keer tusschen Nederland en Joegoslavië, tusschen Zweden en Nederland, Zweden en België, Zweden en Finland, alsmede Noor wegen en Finland wordt afgewikkeld via Berlijn als centrale clearingsinstantie. De voordeelen voor de deelnemers zijn zoo groot, dat ongetwijfeld bin nen afzienbaren tijd een beslissend deel van den continentalen Euro- peeschen handel geschieden zal via de algemcene wederzijdsche clea ring. Een van de belangrijkste voorwaarden hiervoor is echter, dat de pariteit van de va luta's van het vasteland in een vaste on wrikbare verhouding ten opzichte van el kaar gebracht wordt. In het tegenwoordig door Duitschland beheerde economische ge bied zijn door het vaststellen van eenvoudi ge wisselkoersen geordende toestanden ge schapen, Alleen in het zuidoosten zijn de ver houdingen veel moeilijker, omdat daar door een te hooge waardeering van de z.g. vrije deviezen de koopkracht van de mark ver minderd werd. Het uit den weg ruimen van dezen economisch niet gerechtvaardigden toestand kan echter slechts trapsgewijze ge schieden, omdat rekening moet worden ge houden met den toestand der hierbij betrok ken volkshuishoudingen. In de afgeloopen maanden is men zeer voorzichtig overge gaan tot 't regelen van deze vraagstukken. In het algemeen is men er reeds in geslaagd een vermindering van het agio van den rijks- mark tot 20 procent tot stand te brengen. Hierbij is het duidelijk, dat de vertegen woordigers in de regceringscommissies met deze oplossing niet tevreden zijn en in den loop van den tijd het verschil tusschen de muntpariteiten zullen wegwerken. In Duitschland is met het erover eens. dat ook de Zuidoost-Europeesche staten door een beteugeling der prijsverhoudingen. prac tisch door een uitschakelen van de specula tie. voor een belangrijk deel nog hun bij dragen moeten leveren voor een vooruitstre vende vorming van den buitenlandschen handel. De resultaten, die in de laatste vier maan den over de geheele linie op dit gebied zijn behaald, zijn van zoo verstrekkende betee- kenis, dat. volgens Duitsche opvatting, de beste verwachtingen voor een permanent stijgenden goederenruil met vaste valuta- ,v§rhoudingen gerechtvaardigd zijn. Reorganisatie in Roemeenschen legerraad Koning en politieke persoonlijk heden uitgeschakeld. Het officieele Roemeensclie blad publi- ceerd een decreet, waarbij de „hoogste le gerraad" gereorganiseerd wordt. In het vervlog zullen in den raad zitting hebben de minister van defensie als voor zitter en als leden de leiders der onder staatssecretariaten voor de drie deelen der 'weermacht, voorts de bevelhebbers der le gercorpsen, de chef van den generalen staf de militaire commandant van Boekarest cn de inspecteurs-generaal van het leger. Tot dusverre haddon in den raad ook zitting de Koning en politieke persoonlijkheden. Gisteren is een decreet uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat Roemenen, die In het buitenland verblijf houden en die een activiteit aan den dag leggen, welke in strijd is met de belangen van het land. van de Roemeensche nationaliteit vervallen zul len worden verklaard. Hun bezittingen zul len in beslag genomen worden. Ook de be zittingen van de bloedverwanten der Roe menen, die van hun nationaliteit vervallen verklaard zijn, zullen in beslag worden ge nomen. De commissie van onderzoek naar de politieke processen tegen de IJzeren Garde is ontbonden. Legionnairs hebben de papie ren der processen verbrand. Schrapping Britsche oorlogsschuldea voorgesteld Proefballonnetje in het Amcri- kaansche congres. De democratische senator Thomas heeft gisteren, volgens de Associated Press, dc schrapping van de Engelsche oorlogsschul den door de V. S. voorgesteld, waarna Enge land met een Amerikaansche controle over alle Britsche bezittingen op het westelijke halfrond Canada uitgezonderd zou in stemmen. Deze controle zou pas twee jaar na afloop van dezen oorlog ophouden. Tho mas, die lid van de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, verklaar de: een dergelijke ruil zou Engeland van de Johnson-wet bevrijden en daardoor den weg Vrijmaken voor een financieele hulpverlee ning aan Engeland door middel van particu liere credieten. Tevens zou Engeland onthe ven worden van de verantwoording voor de verdediging van zijn bezittingen in het wes ten en zouden de Ver. Staten nieuwe steun punten verkrijgen. Dit voorstel vindt in krin gen van het congres weinig instemming. De senatoren Clark en Holt hebben het plan he vig bestreden en in andere kringen van het congres wordt het als een proefballon be schouwd. Wie wordt Finlands president Rytl de beste kansen. In de verschillende politieke partijen en de groepen der kiesmannen zijn thans de be sprekingen begonnen over de presidentsver kiezing. die over tien dagen gehouden wordt. Over het algemeen worden door de rechter zijde als candidaten voor het presidentschap de ex-president Svinhufvud, alsmede de ge zant van Finland te Berlijn dr. Kihimaeki genoemd. Naar verluidt, zou de Finsche gezant te Moskou", Paassikivi een eventueele benoe ming van de hand hebben gewezen, daar hij zich voor dit ambt te oud acht. Volgens het centrum heeft de huidige mi nister-president Ryti de beste kansen om be noemd te worden. Door de linkerzijde wordt vooral de naam van den vroegeren minister van Buitenlandsche Zaken en leider der so ciaal-democratische partij, Tanner, alsmede die van den voorzitter van den Rijksdag Hakkila, genoemd. Conflict op de Philippijnen Bedenkelijke verklaring van Amerikaansch staatsman. Op de Philippijnen is het volgens het D.N.B. tusschen president Quezon en den commissaris der Ver. Staten Sayre tot een conflict gekomen. Laatstgenoemde had de vorige week verklaard, dat hij geen bepa lingen kende, die de volmachten van den president der Ver. Staten beperkten, waar het betreft wijzigingen der grondwet van de Philippijnen goed te keuren, of te verwer pen. President Quezon heeft daarop tegen over vertegenwoordigers van de pers geant woord, dat de verklaringen van Sayre be wezen, hoe onmogelijk het voor de Philip pijnen is, nog langer betrekkingen met de Ver. Staten te onderhouden, wanneer de Philippijnen niet hun eigen grondwet zou den kunnen opstellen. De zin van de onaf- handelijkheidsactie is. aan de Philippijnen autonomie te verleenen. Quezon zeide van meening te zijn, dat Sayre duidelijk heeft willen maken, dat er onder liet bestuur der Ver. Staten geen vrijheid bestaat. HALIFAX EN KINGSLEY WOOD ZOUDEN AFTREDEN. International News Sefvice meldt uit Lon. den, dat men in welingelichte kringen van Whitehall een wijziging in het Britsche «ka binet verwacht, waarbij Lloyd George tot de LLOYD GEORGE. (Foto eigen archief) regeering-Churchill zou toetreden. Bepaalde Engelsche bladen hebben de laatste weken voortdurend de toetreding van Lloyd George tot het kabinet verlangd. Men neemt alge meen aan, dat door de verwijdering van den minister van buitenlandsche zaken, Lord Ha- lifax, en van Sir Kingsly Wood uit het ka binet. den weg voor de benoeming van Lloyd George zon worden vrijgemaakt. Dit jaar geen Bockbier Graanpositle laat het niet toe. Naar de Znl. verneemt, zal Nederland het dit jaar zonder Bock-bier moeten stellen. Ingevolge de gewoonte werd deze bier soort tusschen St. Nicolaas en Kerstmis^ in den handel gebracht. Thans zal men hier op tevergeefs wachten, aangezien de brou werijen geen toestemming hebben ontvan gen voor de bereiding van deze biersoort in verband met de graanpositie van ons land. Om Frankrijk voedsel te bezorgen Regeering te Vichy zou het uit Amerika willen halen. In diplomatieke kringen te Montevideo wordt gezegd, dat de regeering van Vichy het voornemen zou hebben groote hoeveelhe den levensmiddelen in Argentinië, Brazilië en Uruguay aan te koopen. Deze zouden, vol gens U. P., met Fransche vrachtschepen eerst naar Dakar en dan naar Frankrijk worden gebracht. De Fransche regeering zou hebben voorge steld, dat deze schepen door de Pan-Ameri- kaansche veiligheidszone zouden worden be geleid door Braziliaansche en Argentijnsche oorlogsbodems. Vervolgens zouden zij door Fransche oorlogsschepen worden overgeno men om naar Dakar te worden geconvoyeerd. De Fransche oorlogsschepen zouden iedere poging van de Engelschen om deze levens- IN PLAATS VAN KAARTEN. Heden overleed, na een korte ongesteldheid mijn lieve Moeder, Maartje Ludeke, Wed. van R. Rezelman, in den ouderdom van 67 jaar. T. REZELMAN. Winkel. 8'Dec. 1940. Heden overleed zacht en kalm, na een korte ongesteldheid in het Te huis voor Ouden van Dagen, alhier, Mej. Elisabefh Dekker, weduwe van den heer Pieter Schipper, in den ouderdom van 77 jaren. Het Bestuur Tehuis Ouden van Dagen. Nieuwe Niedorp, 9 Dec. 1940. der des avonds 8 uur in Hotel „VEERBURG". Punten van behandeling: 1. Opening en Notulen. 2. Statutenwijziging. N.B. Het ontwerp gewij zigde Statuten ligt ten kan tore der Bank ter inzage voor de leden tot na de af loop der vergadering. 3. Wijziging Huishoudelijk Re glement. N.B. Het ontwerp gewij zigd Huishoudelijk Regle ment ligt ten kantore der Bank ter inzage voor de lo den tot na afloop der ver gadering. 4. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Zij die in aanmerking denken te komen voor de pluimveeteelfregeliog kunnen zich nog tot 15 Decem ber 1940 ter Secretarie aanmel den. Indien uw paarden of koeien hinder hebben van JEUK ten gevolge van luizen of andere huidziekten, zoo willen 'wij uwe aandacht er op vestigen dat een behandeling in onze G A S - C E L haast altijd afdoende is. De eerste behandeling kost 4per stuk; een tweede be handeling kost f2. Wendt U tot Veearts REITS- MA te Sloot dorp: J. P. D1ELE- MAN te Koggenrandweg; E. BRUINS, te Slootdorp. Ook kan U afspraak maken met P. de Caluwée, die wij aan stelden voor de bediening. Te huur gevraagd door juffr. met één meisje, 6 jaar, Ongem. Kamer met stookgelegenheid, of gedeelte van huis. Br. lett. K Adv. Bur. D. KAA1J. Winkel. Gevraagd: Ken nette HUISHOUDSTER, bij P. v. d. STEEN, tuinbouwer te St. Maarten. Verloren: Een ZILVEREN BP.OCHE, omtrek Winkel. Be leefd terug bezorgen gevr. Wed. C. DE BAKKER, Dorpsstr. 75, Winkel. Te koop: Ingekuild Suikerbietenblad. bij K. KAAN, Kneesweg 3, An na Paulowna. ZIT- EN SLAAPKAMER, of ged. huis te huur gevraagd, met gebruik van keuken, voor 4 personen (geen kinderen). Br. lett. AS26 Bur. van dit blad. Verloren op 24 Nov. een BRUINE JONGENSJEKKER, bij de van Ewijcksluis. Tegen belooning terug te bezorgen bij A. MEELDIPK, Middenweg 81, Breezand. Klein gezin, v. 3 volw. pers. vraagt Gem .Zitk. en Slaapk. met gebr. v. keuken. Brieven m. inl. aan J. VONK, Molenvaart 168, Breezand. Bloembollenveilingsvereen .West Friesland" te Bovenkarspel Veiling op Woensdag 11 Dec. a s. Plantgoed Tulpen v.m. 10 u., leverbaar Gladiolen n.m. 12.30 u. Aanvoer 1000 nummers. Aanvangsnummer 1. middelentransporten te onderscheppen, te gengaan. De regeeringen van Argentinië, Brazilië en Uruguay zouden op het oogenblik het Fran sche voorstel zorgvuldig onderzoeken. Daar bij zijn zij zich er van bewust, dat belang rijke menschelijke, economische en diploma tieke factoren in het spel zijn, in het bij zonder ook de uitwerking, die een aanvaar ding van het Fransche voorstel op hun be trekkingen met de Verccnigde Staten en En geland zou hebben. MUSSOLINI ONTVANGT BADOGLIO. De duce heeft maarschalk Badoglio, den afgetreden bevelhebber, ontvangen en met dezen een hartelijk onderhoud gehad. wat echter klaarblijkelijk de nauwkeurigheid van de Duitsche aanvalskracht niet hein- vloed heeft. Hierdoor zijn achtereenvolgens en meerdere malen de belangrijkste Engel sche indusriecentra getroffen, zooals Londen, Birmingham, Southampton, Coventry. Liver- pool, Bristol en Plymouth. In deze cijfers over do afgeworpen explosieve bommen, zijn de honderdduizenden brandbommen die ge lijktijdig werden afgeworpen, niet begrepen. Wanneer toch de enkele berichten van het Duitsche oppercommando de gewone be knoptheid en reserve hebben bewaard, zoo als ook in het algemeen de Duitsche pers zich van iedere profetie over de gevolgen ont houdt, en afziet van overdreven commen taren, zoo hebben intusschen de waarnemin gen van neutrale correspondenten in Enge land genoegzaam aangetoond, hoe sterk de Engelsche. bewapening daardoor wordt aan getast. AANVAL OP LONDEN WAS EEN HOOGTEPUNT. Volgens neutrale corresponden ten was Londen weer een heL De Duitsche luchtoorlog tegen Groot Brït- tannië heeft nog lang niet zijn maximum bereikt, aldus V.P.B., doch kan nog steeds versterkt worden. De door het oppercom mando van de Duitsche weermacht gepubli ceerde balans over de maand November laat duidelijk de toename der Duitsche oorlogs werkzaamheden, niettegenstaande het verge vorderde jaargetijde in den luchtoorlog te gen Groot Brittannië zien. Tegenover 430.000 Kg. explosieve hommen, die in dit tijdperk door de Royal Air Force op het Rijksgebied zijn afgeworpen, staan 6.747.000 Kg. explo sieve bommen, die in November tegen de belangrijkste Engelsche wapenindustrieën door het Duitsche luchtwapen zijn ingezet. De klaarblijkelijk met alle kracht door gevoerde aanval van het Duitsche lucht wapen in den nacht van 9 November op Londen toont duidelijk een versterking van de Duitsche oorlogsvoering in de lucht. In den vorigen nacht hebben de Dutsche bom bardementsvliegtuigen alleen op het stads gebied van Londen explosieve bommen met een gezamenlijk gewicht van ongeveer 700.000 kg en bovendien 80 tot 90.000 kg brandbommen afgeworpen Daardoor zijn voornamelijk Londensche regeeringswijken en voor het leven der Britsche hoofdstad belangrijke doelen getroffen. De uitwerking moet volgens waarnemingen van de Duit sche vliegers, zooals ook uit berichten van neutrale correspondenten, blijkt, buitenge woon geweest zijn. Talrijke gashouders zouden met reusachtige branden in de lucht gevlogen zijn. De Engelsche hoop die juist in de eerste Decemberdagen dikwijls werd geuit alsof de heftigheid van de Duitsche luchtaanvallen verminderde, hebben daardoor in ieder geval een duidelijke weerlegging gevonden. Met een cijfer van alleen 700.000 kg. afgeworpen explosieve bommen in één enkele nacht op één enkel stads gebied, heeft de Duitsche oorlogs- kraclit in den luchtoorlog tegen Enge land duidelijk bewezen een tot nog toe niet bereikt hoogtepunt bereikt, te hebben. Ook de concentratie van de aanval len is steeds duidelijker geworden. "3 De eerste geconcentreerde aanval had plaats op dc Engelsche industristad Coven try met explosieve bommen van een totaal gewicht van 503.000 kg., die in één enkelen nacht waren afgeworpen. In totaal werden in deze maand 32 dergelijke groote aanvallen uitgevoerd, hij welke alleen meer dan 5 mil- lioen kg. explosieve bommen werden ge bruikt. De aanvallen werden weliswaar den laat- sten tijd voornamelijk des nachts uitgevoerd, Oül Tal van Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Van de strategische vluchten op groote schaal, die de fascistische luchtmacht de laatste dagen tegen militaire doelen op Grieksch grondgebied heeft ondernomen, aldus meldt de speciale correspondent van Stefani, moeten genoemd worden die bo ven Santa Maura en de golf van Arta, die de vijandelijke jagers verlamd hebben. De vijandelijke luchtmacht heeft getracht een actie tegen Valona te ondernemen, doch het optreden onzer jachtvliegtuigen leidde tot mislukking van de poging van den te genstander, die ondernomen werd door bommenwerpers van het type Blenheim In dit verhand wordt opgemerkt, dat de Grieksche luchtmacht aanzienlijk gekort wiekt is en dat alleen nog Engelsche vlieg tuigen en piloten trachten iets te onderne men. Deze pogingen komen den vijand lijk na een gevecht neergehaald. Den eer lijk na een gevecht neergehaald. De eer sten keer werden de Blenhelms door Ita- liaansche jagers van het type „Valk" ge dwongen hun bommen in zee te gooien. De Blenheims kwamen daarop ten getale van zes terug, waarop het luchtafweergeschut van de Italiaansche marine er een bran dend neerhaalde. Vervolgens doken de Ita liaansche jagers op de vijandelijke forma tie en schoten nog twee Blenheims neer. De overgeblevenen konden aan dé Itali aansche machinegeweren ontsnappen door in dikke wolken te verdwijnen, doch er is reden om aan te nemen, dat nog twee Blen heims, die zwaar beschadigd zijn, hun ba sis niet meer hebben kunnen bereiken. LANGEN DIJK ZUIDSCHARWOUDE „KNALAVOND" In de kolfbaan van den heer Kramer werd gisteravond de jaarlijksche „knal avond" van de Langen dijker winkeliers vereniging gehouden. De zaal was meer dan vol, velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. In zijn openingswoord wees de voorzit ter van de attractiecommissie op het wel slagen en dankte allen, die daaraan heb ben meegewerkt. Daarna kwamen de prij zen weer uit de vanouds bekende ton. Het gebeurde nogals eens, dat iemand een ca deautje kreeg, waaraan hij door geslacht of leeftijd niet veel hnd, maar dan was het succes natuurlijk juist dubbel zoo groot Het was voor de middenstand een dank bare en voor alle aanwezigen weer een prettige avond. HARENKARSPEL WAARLAND. INVENTARISATIE. Bij de gehouden inventarisatie van Bfa- pelproducten in voorraad bij. de leden van den L.T.B., afdeeling Harenkarspel'—Oost, bleek dat deze bedroegen op: 2 Dec. 1940: 112 wagons roode kool, 254 wagons Deensche witte kool. 24 wagons gelo kool. 1 wagon uien, 1 wagon peen. 6 December 1939: 167 wagons roode kool, 238 wagons Deensche witte kool. 47% wa gon gele kool, 12% wagons uien 3X wa gon pen. WIERIN OERWAARD ENGELSCHE SCHEPEN IN NOOD. Het radiostation Mackay heeft noodseinen opgevangen van het Britsche s.s. Empire Jaguar en van het in Engelschen dienst va rende Noorsche tankschip Mi diesfjord Beide schepen- gaven te kennen, dat zij in den At- lantischen Oceaan ten westen van Afrika waren aangevallen. Uit onze Omgeving WIER1NGERMEER MATERIAAL VOOR DEN N.O.-POLDER Aangezien de Cultuur Mij. over zal gaan naar de Noord-Oostpolder wordt voorloopig het bcnoodigde materiaal voor de lapd- bouw opgeborgen in de groote kapschuur staande aan de haven van de Oude Zeug. ARBEIDSBEURS Hoogstwaarschijnlijk zal de beurs voort aan alleen 's morgens geopend zijn, het avondspreekuur van 78 zou vervallen. BOERENLEENBANK Buitengewone algemeens vergadering van de Boerenleenbank onder leiding van den heer H. K Koster in het wapen van Wieringerwaard. Aanwezig 25 leden. Na opening las de heer P Visser Az. de notu len der vorige vergadering. Als secretaris voor deze vergadering werd in afwijking bij vorige bijeenkomsten de kassier, den heer C. Rezelman aangewezen. De reden tot het houden dezer vergade ring is genoegzaam bekend, aldus voorzit ter. Het betreft wijziging statuten, welke gedurende een week ter inzage hebben ge- geleden. Geen der aanwezigen had eenige op- of aanmerking, zoodat het voorstel zonder eeni ge discussie werd goedgekeurd. Dan deelde voorz. nog mede, dat voortaan de boekjes niet meer op 31 December ter bijschrijving van rente bezorgd behoeven te worden, doch in de tweede helft van Januari. Dan wordt direct de rente bijgeschreven en behoeven de boekjes niet meer bij den kasier bewaard te blijven. Dit is een nieuwe manier van controle, welke door het Centraal Bureau wenschelijk geacht wordt. Binnen een half uur was deze vergadering beëindigd, waarvoor o.a. een lid uit de Moerbeek was gekomen. Omwonenden schitterden door afwezigheid! ALKMAAR, 9 Dec. Andijvie 2—7.50, appelen 7—13, bloemkool I 13.idem TT 46. boerenkool 1.504.60, bieten 1.80—2.50. gele kool 2—3.50. groene kool 2.903.50. kropsla 1—2.80. knolselderie 7.509.80. peren 9.prei 4.506.30. peter selie 2.60, radijs 2.roode kool 2.60—4. sel derie 2.60, tomaten 7.8019. uien 2.60—4, wortelen 2 203.30. bosortclen 3.50—6. witlof I 9 50—11. idem II 7.508.50. spruiten 315. BROF.K OP LANGENDÏJK. 9 Dec. Aanvoer: 26300 Kr. ronde kool 4.110000 Kar. gele kool 3.50. 23000 Ke. Deensche witte kool 3—3 20. 11000 Ktr Savove kool 3.50. 900 Kg. uien 4.—, grove uien 4.—. 13600 Kr. peen 3.30. 400 Ke. hieten 2.50. 900 Kg. andijvie 2. NOOR D SCHAR WOUD E. 9 Dec. Aanvoer: 28400 Ke ronde kool 4.13200 Kg. gele kool 3.50 38100 Kr. Deensche witte kool 33.10. 3300 Kg. peen 3.30, 700 Kg. blo te* 1.60-2.50,

Schager Courant | 1940 | | pagina 3