Misdaad in hel spel? Kaf is óók voedsel! VrijbankVleesch L H. Uaetlai AtcKEfitJlS "Caïel&ctof Boekhandel Trapman - Schagen Goud uit bloed en tranen Wraak voors trafregels? JAPAN krijgt meer tankschepen Prof. Steinmetz' uitvaart NerveuS 8 o Govers- o S. H0UTK00PER Incasso- en Woningbureau A. SLEUTEL Jz. MANTEL Speciale prijs thans per rol van 10 Meter 1.20 Meter breed Recordjaar voor de Engelsche wapenindustrie. WINSTEN VERTIENVOUDIGD De Duitsche pers publiceert een opmer kelijk overzicht over de winsten in de En gelsche zware industrie. Wat Viclcers betreft, waarvan het divi dend in 1933 nog 4 procent bedroeg, steeg het dividend in 1935 tot 8 procent met een bonus van vijftig procent en in 1936 en 1937 alsmede m 1938 zelfs tot 10 procent. Dit zelfde dividend werd over het boekjaar 1939/40 uitbetaald De netto winst van de Vickers-Armstrong fabrieken is gestegen tot 1.78 millioen pond sterling tegen 1.70 millioen pond iii 1938/39. De industrie van handvuurwapens in Bir- mingham kon in het laatste boekjaar even eens haar winst verhoogen. De brutowinst van de Birming Small Arms Cy Lid. is van 555.000 pond in 1937 gestegen tot 848.000 pond. De nettowinst van de United Steel Ltd. bedraagt 2.2 millioen pond tegen 1.6 millioen in 1939. De totale uitkcenng aan dividenden van het bèwapeningsconcern Hadfields Ltd. Bedroeg 22.5 procent. De Lancashire Corporation deelt in haar jaarverslag het volgende mede: in vier oor logsmaanden hebben wij als gevolg van ze kere prijsstijgingen tienmaal zooveel ver diend als in 1938. Onze nettowinst steeg van 133.741 pond tot 898.301 pond De scheeps werf Swanhunter and Richardson heeft haar dividend tot 15 procent verhoogd. In de Engelsche vliegtuigindustrie ste gen de dividenden bij Bristol Aeroplane van 2 maal 22.5 procent in 1935 tot 25.25 procent in 1937 en 1938. Hawker Siddeley betaalde in 1935 30 procent, in 1937 en 1938 42.50 procent dividend. Handley Page keer de aan de aandeelhouders der vliegtuig fabriek over het boekjaar 1939/40 in totaal 44.8 procent uit. In de automobielindustrie bedroegen de dividenden van Levland motor Ltd. 25 pro cent, van Super Oil Seals and Caskets Ltd. 40 procent, van L. Gardner and sons Ltd. 100 procent, van Vauchall Motors Ltd. 20 procent, van Denis Brothers Ltd. 100 pro cent, van Sefke Bearing Co, Lixx Ltd 30 proext en van Austin Morot Company Ltd. 20 procent resp. 25 procent. De Duitsche pers publiceert deze winst cijfers onder het opschrift: „Plutocratische oorlogvoering". Baldadige jeugd vernielt enkele scholen! Zondag tusschen elf en twee uur hebben een aantal vandalen huisgehouden in en kele scholen in de Leeghwaterstraat. te Am sterdam. Zij zijn door middel van braak de gebouwen binnengedrongen en hebben let? terlijk alles vernield, wat onder hun handen kwam. Bovendien hebben zij overal groote wïekken met roode en zwarte inkt gemaakt, zoodat een en ander in een chaos herschapen was. De politie heeft alle reden om aan te ne men, dat het kwajongenswerk is. De da ders zijn echter nog niet opgespoord. Om meer petroleum te hunnen vervoeren. Een groote organisatie voor de aanmoedi ging van den bouw van tankschepen voor het vervoer van petroleum is opgericht vol gens het besluit, dat is genomen op een vergadering van vertegenwoordigers der regeering, fabrikanten en reeders. Deze hebben reeds eenigen tijd een plan bestu deerd tot het nemen van maatregelen om trent toeneming van het aantal olieschepen en de capaciteit daarvan te vergrooten op dat er voldoende laadgelegenheid is voor het groeiende vervoer van petroleumpro- ducten, waartoe de internationale toestand aanleiding geeft. De bovenbedoelde organisatie zal een fonds van eenige millioenen yen fer be schikking staan, hetwelk wordt gevoed door bijdragen der reeders. Niet alleen staat de bevordering van den bouw van tankschepen op bet program, doch ook het onderzoek naar het vervoer van olie en de omstandigheden, waaronder de bouw der schepen geschiedt. Het ministerie voor het verkeerswezen zal subsidie verleenen voor den houw van olie schepen door middel van de bovenbedoelde .organisatie. Zeer veel belangstelling bij de begrafenis van den stichter der volksuniversiteit. Gistermorgen is op Zorgvlied, onder groo te belangstelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van prof. dr. S. R. Stein metz, oud-hoögleeraar in de sociale geogra- phie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. In de aula waren aanwezig vele cura toren, hoogleeraren, oud-studenten en stu denten van de Amsterdamsche universitei ten, henevens bestuursleden van vele ver- eenigingen, waaronder die van de volks universiteit. Vele toespraken zijn gehouden. Dr. Büchner herdacht, den overledene als stichter van de volksuniversiteit-beweging in Nederland. Uit aandrang en overtuiging stichtte prof. Steinmetz deze beweging, die hij reeds zeer jong voelde als een plicht te genover de velen, die niet in de gelegen heid waren regelmatig een studie te volgen. Hij heeft 25 iaar de volksuniversiteiten, trouw aan zijn beginselen, geleid. Steinmetz naam zullen wij steeds in dankbaarheid blijven. gem?nken. Nadat nog door twee vrienden van den overledene het woord was gevoerd, werd de baar, die bedekt was met bloemen en kran sen, door oudstudenten grafwaarts gedra gen. Uit onze Omgeving W1ERINGEN SUCCES II—WIERINGERWAARD II.3—3. Mooi opgehaald, rust 0—3. Het zag er aanvankelijk bedenkelijk uit voor Succes, dat na een half uur spelens reeds met 3—0 achter stond, tegen de Wie- ringerwaard-reserves, die slechts met 10 man waren opgekomen en verschillende oudere spelers, o.a. K. Schenk, in hun gelederen had den opgenomen. Het terrein was zeer moeilijk bespeelbaar, maar Wieringerwaard startte vlot met den wind in de rug. De W. aanvallen waren vrij gevaarlijk en doordat de Successers slecht wegwerkten, oefenden de gasten voortdurend druk uit op het S. doel. Doelpunten bleven door verschillende misverstanden niet uit en na een half uur spelen leidde W.waard reeds met 30, o.a. door Schenk, die met een for midabel schot Doves verrastte. Voor de rust kwam in den stand geen ver andering meer. In de tweede helft gaf S. buitengewoon goed partij, zoo, dat W.waard er bijna niet meer aan te pas kwam. De S. aanvallen wa ren echter niet bijster gevaarlijk,, zoodat de W. verdediging alle gelegenheid kreeg om in te grijpen. Vooral door het "treuzelen van Met selaar op rechts, gingen veel kansen verlo ren. De W. keeper was bovendien in goeden vorm, maar toch moest hij na een kwartier spelen zwichten voor een schot van S. Lont, dat na den paal in het doel sprong, juist in de handen van den keeper, doch scheidsrech ter Nieuwbuurt (de aangewezen arbiter liet verstek gaan) costateerde terecht een doel- put (1-3). Allengs werden de S. aanvallen veelvuldi- ger en ook gevaarlijker, zoodat er geducht spanning ontstond. De weerstand van Wie ringerwaard werd steeds minder en toen Edens 10 minuten voor het einde met een vleug'elschot den stand op 32 wist te bren gen, was er geen houden meer aan. Onstui mig viel S. aan. In de laatste minuten kwam inderdaad nog de zwaarbevochten gelijkma ker; P. Lont kon in het leege doel schieten en weinige oogenblikken later had hij wa rempel nog voor de winnende goal kunnen zorgen. Nu ging zijn schot echter naast. S. zag haar werken wel beloond. POLITIE. Gevonden: een paar bruine glacé hand schoenen en een sleuteltje. Vermist: een schaap. Inlichtingen bij den gem.-bode. VOEDINGSWAARDE KAFSOORTEN, ALSMEDE DIE VAN JONG RIET. Nu er door de veehouders zooveel moge lijk wordt uitgezien naar voedermiddelen die gebruikt kunnen worden, meenen wij er goed aan te doen, schrijft ons het N. H. Veevoederbureau nogmaals de aandacht te vestigen op de voedingswaarde van de kaf- soorten. Ter vergelijking met stroo zullen wij de gehalten van de kafsoorten hier meedeelen, alsmede die van het bijbehoo- rende stroo. vert. cfl oge werk. zetmeel- stof eiwit waarde boonenkaf (peulen) 85 4.0 22 boonenstroo 81.6 3.2 19 erwtenkaf (peulen) 86 3.7 20 erwtenstroo 86.4 3.4 16 haverkaf 86.2 1.4 29 haverstroo 85 1.0 17 roggekaf 85.7 0.7 22 roggestr. (winter) 85.7 0.4 11 gerstekaf 85.5 0.5 24.5 gerstestr. (winter) 85.7 0.5 10 idem (zomer) 85.7 0.9 19 tarwekaf 84.0 0.9 24 tarwastroo 85.7 11 riet (jong gedroogd) 85 0.3 25 Uit het bovenstaande staatje blijkt dus, dat de voedingswaarde van kaf h o o g e r is, dan het stroo. Wat het stroo betreft, kan worden opgemerkt, dat het voedzamer is, naarmate de deelen dichter bij de korrel liggen. Wil men dan ook dezelfde stroo- graansoort. gebruiken voor voeren en strooi en. dan gebruike men de bovenste deelen voor voer en de onderste deelen voor strooien. De kafsoorten kunnen aan melkkoeien tot Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n '•AKKERTJE" - het werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.~. in korten tijd! 2 Kg. per dag per dier worden toegediend, vermengd met ander voer, bijv. natte pulp. Bij paarden kan men wel tot 5 a-6 Kg. gaan, vooral van tarwekaf dat ze graag op nemen. Bij voeren van groote hoeveelheden kaf aan paarden, hetgeen wat opstoppend werkt, is het evenwel gewenscht, dit voer te comhineeren met voedermiddelen die wat afdrijvend werken, zooals bijv. bieten po |n mindere mate haverstroo. De hoeveelheid kaf dan vooral g e 1 e i d e 1 ij k verhooiron Gerstekaf kan vanwege de aanwezigheid van. kafnaalden slecht benut worden. De ooooaoaoaoctooo Den 17en December ho pen onze geliefde Ou ders G. Dekker Q en 0. o A. Dekker Bakker o O hun 25-jarige Echtver- Q eeniging te herdenken, P Hun dankbare 9 m Kinderen: v 0 Jn. DEKKER. E. DEKKER— L. DEKKER. X Q G. DEKKER. Q 0 't Wad, Schagen. 0 Q December 1940. Q Receptie 17 Dec., 's mor 0 0 gens 1012 uur n.t. Q coaocoooooocao Ondertrouwd: D. ROEMERS ec. drs. en E. W. VAN DER VLIET. Arnhem, Joh. de Wittlaan 183 II Kolhorn, E 47. Receptie Zondag 29 Dec. 14 16 uur te Zandvoort, Bredero- destraat 46. Huwelijksvoltrekking 30 Dec. te Zandvoort. Toek. adres: Graslaan 67, Arn hem Zuid. DANKBETUIGING Hiermede- mijn hartelijken dank aan allen voor de belang stelling ondervonden bij het overlijden van mijn dierbaren Echtgenoot, C. HOLLANDER. In 't bijzonder aan den Wel- eerw. Heer Ds. Witkop voor de troostvolle woorden tot ons ge sproken en voor de nette bedie ning door „De Laatste Eer". Uit aller naam: Wed. C. HOLLANDER— Weij. Schagerbrug, Dec. 1940. Bestelt thans reeds Uw V oorjaarszaaiqranen, gras-, klaver, en bietenzaden. Nog aan te bieden: Eersteling Poters A. 28/35. P. W AI BOER SCHAGERBRUG TEL. 275 Koevleesch. Woensdagmiddag 25 uur, afhalen slachtplaats. SCHAGEN. HAARWERKEN Kapsels - Vlechten Opvulling. Mevrouw N. BROGHOLTBR. Utrechtschestr. 111, A'dam. Gevestigd te SCHAGERBRUG ARTS. Spreekuur: 8.30-9.30, 18.30-19. Tel. 214. NIEUWE LAAGZIJDE SCHAGEN. Laat Uw huishuren door ons incasseeren, vlag en goedkoop. Diegene, die Zondagavond bij vergissing een rijwiel, merk H.V. met zweefzadel uit de steeg Noordholl, Koffiehuis heeft meegenomen, wordt be leefd verzocht dit terug te be zorgen bij NICOLAl, Wierin gerwaard. Te koop: KASREGISTER NATIONAL zoo goed als nieuw, een win kelinventaris, een kist snel snijgereedschap. Te bevragen: Stationsweg C 95a, na 6 uur. Direct gevraagd: BAKKERSBEDIENDE. zelfstandig kunnende werken, gemengd bedrijf. JAC JON KER. Groot-Schermer. Voor direct gevraagd: flinke BAKKERSKNECHT, bij J. OOSTWOUDER. E'.ectr. bakkerij, 't Zand. Te koop gevraagd: VOERBIETEN. Brieven met opgaaf van prijs bij P. J. VLAM, Burgerhrug. Te koop: 25 gezonde Overhouders. bij P. JONGERLING. Bosch- weg. 't Zand. Echtpaar zoekt voor direct te Schagen, gemeubiL Zitkamer of Zitslaapkamer met pension. Br. met prijsopgaaf lett. NL55 Bur. van dit blad. Te koop gevraagd: 6 Kipkarren, 4 Draaischijven, spoorbreedte 60 c.M. C STA RING, Molenvaart 355, Anna Paulowna. Te huur gevraagd: een HUIS in Schagen of omgeving om zich te vestigen, eventueel tij delijk kamers, liefst ongemeu bileerd, met gebruik van keu ken. Br. lett. M.L., Bureau van dit blad. Gevraagd een dagmeisje, of een meisje voor dag en nacht bifrT. BLOOTHOOFT, Bakker, St. Maartensbrug. Nog tot 31 December op Uw A A kunt U een mooie DAMES of KINDER kopen. Nog steeds in prima stoffen en lage prijzen, bö „DE BIJENKORF" Spoorstraat hoek Koningstraat DEN HELDER door C. Daramy. Gibson reed met 'n stevig gangetje. Hij moest zich haasten of hij kwam te iaat in Londen, waar hij een belangrijke zaak te bespreken had, welke over tonnen liep. Was het eigenlijk geen schande, dat-ie z'n va- cantiereis voor zoo'n aangelegenheid niet een dag eerder had afgebroken? Enfin, als er niets gebeurde, kwam-ie nog prachtig op lijd. Wat lag z'n wagen rustig! Hij kon het tempo desnoods nog wat versnellen. Daar passeerde-ie Winstream al. Zou-ie even aan wippen in z'n landhuis, waar-ie in geen veertien dagen geweest was? Nee, nee, van avond was vroeg genoeg. Hij moest nu geen minuut zien te verliezen. Winstream lag reeds achter hem. Daar had je die bekende, leelijke bocht 'weer. Iets temperde-ie z'n vaart. Doch wat zou 'm nu overkomen? 'n Eenigszins haveloos gekleede man sprong uit een boschje te voorschijn en versperde den weg. Met een schok hield Gibson stil. Wat moet je? zei Gibson nijdig. Ach meneer, alsjeblieft, neem me mee! De man vroeg het zóó smeekend, dat Gibson, die anders niet van zulke rijklant- jes hield zich zwak voelde worden. Daarbij had de stumper iets in z'n stem en z'n oogen, dat 'm vertrouwen gaf. Vooruit stap dan maar in, zei-ie kort. eigenlijk 'n beetje verwonderd over zich zelf. God zal je zegenen, meneer! stamelde de begunstigde over-dankbaar en hij wist niet, hoe gauw-ie in den wagen zou komen. Gibson nam de bocht en, nu weer op den breeden weg, zette hij er 't oude gangetje in. U moet weten, meneer, zei de man naast 'm, wiens oogen zenuwachtig rond gingen. ze zoeken me. Maar ik ben on schuldig. Waarvoor zoeken ze je? informeerde Gibson benieufd. Voor moord, meneer. Maar ik heb niets gedaan, 'k Sliep vannacht in een schuurtje van een villa. Twee mannen van de politie hebben daar vanmorgen voor 't hek een heeren jas gevonden. En op die plek moet ook geworsteld zijn. Want de grond was heelemaal omgewoeld en de jaskraag had een leelijke scheur. Ze hebben me van alles kafnaailden kunnen ontstekingen in mond en keel doen ontstaan. Men zij hiermee dus uiterst voorzichtig, heter is het dit in hot geheel niet te voeren. Kaf van ongenaaide gerst is evenwel uitstekend. Bij het voeren van kaf moet er voor ge zorgd worden, dat er geen schimmels en brand sporen in voorkomen. Jong gedroogd riet heeft nog een vrii goede voedingswaarde. Het moet evenwel van een jong gewas afkomstig zijn. Ben oud gewas heeft veel minder voedings waarde, terwijl een z.g. dood gewas zeer vermoedelijk voor de voeding waardeloos is. Jong riet kan men ook heel goed inkuilen. gevraagd en me mee het huis binnengeno- men, waar ook het personeel werd verhoord de bewoners waren afwezig en alles strikt nagegaan in brieven en papieren en zoo, of ze daar een spoor konden vinden dat opheldering zou geven in de zaak. Op een oogenblik zag ik de kans schoon en ik ben 'm gesmeerd. Maar ze zullen me wel achtervolgen. Rijdt U alsjeblieft zoo hard als U kan. meneer. Dat alles kwam er met horten en stooten uit en de man keek maar angstig om zich heen. Gibson kon niet zeggen, dat-ie zich bij zonder behaaglijk voelde. Wel stelde de naïviteit waarmee z'n gast 'm ongevraagd alles vertelde, 'm gedeeltelijk gerust, maar iemand, die voor moord gezocht werd, was toch nooit 'n. aangenaam gezelschap. Laat 't 'n les voor 'm zijn! Dat was voor 't laatst dat-ie iemand van den weg in z'n wagen meenam. Daar heb je ze! schreeuwde de man opeens. Hij had omgekeken en gezien dat 'n wagen vlak achter-hen reed. En de in zittenden had-ie herkend. Hij dorst er op zweren; dat waren de twee mannen van de politie. Blijf ze voor, meneer, blijf ze voor! Als jebliéft! Gibson vroeg zich af wat-ie doen moest. Was 't eigenlijk niet z'n plicht den man uit te leveren? Bleek-ie onschuldig, des te beter. Maar op die manier schond-ie de rech ten der gastvrijheid. Wie in zijn wagen mee reed, moest er veilig zijn! Het noodlot scheen echter te willen, dat-ie zich met de mannen achter 'm in verbin ding stelde: alles moest opeens stoppen voor de spoorbaan, waar dadelijk 'n trein zou passeeren. Gibson sprong op den weg, wendde zich tot de twee mannen in den anderen auto. Zoekt U 'n haveloos gekleed persoon? vroeg-ie onderzoekend. Een der mannen schrikte hevig, herstelde zich dan echter snel. Is U dus niet vermoord, meneer Gib son? riep die verbaasd uit. Ik? vroeg Gibson en hij staarde den an der aan of-ie gek was. Ja, lichtte de politieman hem in ik herken U van Uw portret, dat ik in Uw huis zag. We hebben daar een onderzoek ingesteld, omdat... Er ging Gibson een licht op: in zijn villa was dat alles dus gebeurd! Ik weet, zei-ie nu snel: die man daar... Hij wees naar z'n auto, waar de vluchte ling een erg benauwd gezicht trok. Nee, hem verdenken we niet meer, nam de tweede politïe-man op zijn beurt het woord. Wij meenden al een ander spoor te hebben gevonden. Maar nu U nog lééft... Toch vragen wij ons af: is hier een misdaad in het spel? Kan het 'n ander betreffen! De" trein ratelde voorbij, de slagboomen gingen weer omhoog. Heeren .sprak Gibson gehaast, na vluch tig den politie-penning te hebben bekeken, welke men hem toonde, U kunt me een groot plezier doen. Ik moet zoo gauw mo gelijk naar Londen waar ik gewichtige za ken heb. Wilt U in dat stationnetje daar nu even m'n huis opbellen? Dan is mijn personeel gerust. Alstublieft! Dat is goed, zei een van het tweetal goedmoedig en hij stapte al uit. .Hartelijk, hartelijk dank! voegde Gib son 'm nog geënerveerd toe, U bewijst een heel grooten'dienst! Dan sprong-ie haastig weer in zijn wagen en reed, zoo snel als-ie kon met zijn pas sagier verder. Gibson zat nog geen half uur op z'n kan toor of hij werd door de politie opgebeld. We hebben de kerels, hoorde-ie. Er is een groot bedrag aan geld op ze gevonden en allerlei kostbaarheden. Mogelijk is dat alles uit uw huis afkomstig. Prachtig, dat U het nummer van hun auto zoo goed hebt opgenomen! Ik verwacht U in den loop van den dag op m'n bureau. Glimlachend legde Gibson de telefoon neer, zei dan tot een bediende: Breng den man hier, die in de gang zit te wachten. Na 'n oogenblik trad de zwerver van den weg schoorvoetend binnen. Hier heb je wat. voegde Gibson 'm toe en hij gaf hem twintig pond. De man werd er duizelig van. De najearsmesse te Krakau telt meer dan 200 deelnemers. Een kijkje op de afdeeling metaalindustrie (FotoWeltbild) En als je werk zoekt, Je weet mijn adres. In den tuin is altijd wel wat te doen, En nu vooruit! Van die rare geschiedenis van vanmorgen hoor je nog. Overduveld verliet de stakker liet kan toor. En Gibson dacht bii zichzelf: zoo'n kerel leest geen kranten. Anders wist-je van avond al, waardoor ik die twee heeren, die met zoo-n handige truc mijn huis zijn binnengedrongen (ze waren met mijn af wezigheid natuurlijk bekend) opeens en met groote stelligheid ging verdenken. Een van het edele duo had een kleedingst.uk aan. dat zij zoogenaamd bij het hek van mijn huis hadden gevonden en dat wel door niemand van mijn personeel herkend zal zijn: n jas met 'n gescheurden kraag!

Schager Courant | 1940 | | pagina 4