DE IJSCLUB y }t Was oorlog in SintPancras! VERSAAGT NIET! Kou - Griep - Pijn Dinsdag 10 December 1940 Tweede blad VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 9 December. Hebben de jongens kuren Papa moet het bezurenI VREDESCONFERENTIE OP DE LANGE MAT. Gestolen lietsje kost Heldersch werkman veertien dagen bruine boonen eten zonder bon. ZIJN DE ROOMKANNETJES VAN LUNCH ROOM FORMOSA VAN GOUD? Is er nog geen oorlog genoeg? In St. Pancras, waar vroeger alleen de raadsleden krijgszuchtige neigingen vertoon den en de aschlbakken wel eens door de raadszaal gezweefd hebben, zoodat de pers dekking moest zoeken onder tafel, meent men blijkbaar van niet. Althans mijnheer de politierechter en mijnheer de officier, in dit geval de nieuw benoemde Mr. de Bruys Tack, hadden de vre desconferentie te leiden na een oorlog in zak formaat in het land van het Witte Kerkje. Wat was het geval? Een aantal jochies van een jaar of elf, van dat pruimen- en krenten-goedje dus, vond het noodig zich in twee partijen te splitsen en el kaar den oorlog te verklaren. Echt,, zonder ultimatum. Toen de diplomatieke vertegen woordigers ten eenre hun standplaats aan het Broeker dijkje hadden verlaten en die ten andere waren afgereisd van het Zuideind, was het woord aan het Zwaard, het kanon, de brogkriem en de klomp. De wapens hadden ze eerst samen een drachtig gesmeed, maar een der generaals kreeg het plotseling op zijn heupen en be gon te treiteren Andere opperhoofden ontvlamden in woede en de generaal-aansto- ker, een telg uit den huize B., blies huilend den aftocht. Papa B., de dorpskastelein, in de wandeling een gemoedelijk man, maar als alle Friezen gelijk een leeuw voor zijn kroost, greep in en aldus vertelde hij nu den heeren in de zwarte toga, hij sleurde de oorlogvoe renden van elkaar.'Maar de (kn)apen vertelden het anders en daarom moest papa B. op de lange mat komen. Zij zouden zijn mishandeld. Opperbevelhebber de W. ont ving een draai om zijn ooren en stafchef de R. een pak voor zijn broek. De officier taxeerde de zaak op haar j"uis-' te waarde, en wilde niet afgaan op de ge tuigenis van de jonge, laten we het netjes zeggen, gevulde neuzen en vroeg vrijspraak. De politierechter was het hier mee eens, waarna de oorlogvoerenden zich op nieuwe stellingen terugtrokken. DE BEGEERLIJKE FIETS. De „bloem" van Jutterstad mankeerde na tuurlijk ook weer niet. Hoe zou de Alkmaarsche politierechtbank moeten voortbestaan, als zij haar trouwe stamgasten uit 't Hooge Noorden moest mis sen? Gelukkig, en dit ter eere van de cliën- tèle gezegd, de misdaden zijn nooit zoo groot, zelden komen* zij in de meervoudige strafkamer, waar drie heeren de koek in dikke hompen snijden, veelal blijft hun op wachting beperkt tot den jour van den po litierechter, waar „een half jaar" 't ergste is, wat. een mcnsch kan overkomen. Den Helder was er dus weer. De los werkman G. W. had een rijwiel gejut, neen gejat, laten we het kind bij zijn naam noemen, een schóón fietsje, dat toebehoorde aan den hr. J. C. A. Maarde verdachte ontkende en dus werden de hulptroepen des officiers, de getuigen in het geweer geroepen. De benadeelde. A. deed een omstandig ver haal. Hij was van 1 April tot 24 Juni in de kost geweest bij de familie H. O. te Den Hel der, maar had na het bombardement op laatstgenoemden datum, de wijk genomen naar Schagen. Tijd om z'n fiets mede te ne men had get. niet gehad. Later was hij het rijwiel gaan halen, maar toen was het ver dwenen. Verd., die na get. hij dezelfde familie kost en inwoning had gekregen, had bedoeld rij wiel uit de boet gehaald en verkocht. Hij wist weliswaar, dat het begeerde karretje niet van hem was, maar dat hij het verkocht had op verzoek van z'n kostbaas. Deze, hevig verontwaardigd, verklaarde, dat hij verd. had verteld, dat de fiets van een vorigen kostganger van hem was. Later vertelde verd. aan dezen getuige D. H. O. dat hij het rijwiel uit de boet had gehaald en had verkocht. De Politierechter vroeg dezen get, of hij aan verd. had gezegd, dat hij de fiets van get, W. gekregen had? Welnee, was gettuige's antwoord. Mevr. J. B., echtgenoote van get H. O. kwam hetzelfde verklaren. Verd. bleef er bij. dat het echtpaar gewe ien had. dat hij het rijwiel verkoopen zou. Waarom heeft u dan he t eeld niet af gedragen?, vroeg de Politierechter. Tk had het geld noodig op dat momenit, biechtte verd. op Later heb ik vijf gulden afgedragen. De Officier van Justitie 'zeide in zijn re quisitoir. dat deze diefstal wel een zéér ge raffineerde was en eischte 10 dagen gevan genisstraf. De Politierechter vond deze correctie nog niet voldoende en deed er vier dagen hij. zoodat verd. 14 dagen zal moeten gaan zit ten, Er waren meer Heldersche onverlaten.... WAT MOEST HIJ DAARMEE? P. de M. uit Den Helder die niet was ver schenen, werd ten-laste gelegd, dat hij op 15 Sept. na een bezoek aan de lunchroom For- raosa aldaar een aschbalkje en vier room- kannetjes had medeeenomen. De get. G. v. B.. eigenaar van genoemde lunchroom, had al dadelijk een oogie on de M. en stuurde deze een nolitieagent achter na. De dienaar der wet h'eld verd. aan en nam hem mede naa>- hef Bureau waar hij werd gefouilleerd. En ia hoor, daar kwa men de vermiste voorwerpen voor den dag. Toen verd. was ingesloten had hij in het Politiebureau nog een ruitje stukgeslagen ook. Helaas kwam niet vast te staan, wat verd. met deze voorwerpen beginnen wilde. Wat. had hij bijvoorbeeld aan vier roomkanue- tjes? De Officier van Justitie eischte f 40. boete subs. 30 dagen hechtenis en conform dezen eisch werd verd. bij verstek door den Politierechter veroordeeld. EEN POESTIGE OUWE BAAS. Do landbouwer D. K. wonende te Cam perduin liet ook al verstek gaan. Deze 75- jarige ouwe baas werd ervan beschuldigd, dat hij een zekeren J H., zou hebben mis handeld door hem met een stuk hout in de linkerzijde had geslagen. De landbouwer J. H., eveneens te Cam perduin woonachtig vertelde in geuren en kleuren hoe het was gebeurd. Get. had een partij aardappelen gekocht en moest, om die weg te halen, over het land van verd. Toen get. het land opstapte om z'n aard appeltjes te gaan halen versperde verd. hem den weg, zeggende: „Je komt er niet door; ik wil je hier niet hebben!" „Wat doe je op m'n land." En of get. al uitlegde, dat hij aardappelen had gekocht, welke hij kwam weghalen, 't hielp niets. Ja, het werd er nog slechter op. Verd. greep een stuk hout en mishan delde get. daarmee. Hoe lang was dat hout? vroeg mr. v. d. Loos. Het was een paal van ongeveer VA meter antwoordde getuige. Opa kan dus met eere een kampje tegen Dempsev wagen! De officier van Justitie eischte f 25. boete subs. 20 dagen en conform dezen eiesch werd verd. hij verzoek door den Po litierechter veroordeeld. SCHAGEN Nieuwe plannen voor het sei zoen. Prijzen zal wel gaan. MAAR ER IS ZOOIETS ALS EEN KINDERVRAAGSTUK Voor de vergadering van de Scliagcr IJs club, gisteravond in het N.H. Koffiehuis tegen acht uur uitgeschreven was de be langstelling om half negen nog niet groot Wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer Blaauboei*, die wegens drukke werkzaamheden verhinderd was, nam de heer Wissekerke het voorzitterschap waar. In zijn openingswoord schetste deze de ver diensten van den ijverigen voorzitter, die gaarne de vergadering hou hebben geleid. Nadat de notulen onder dank aan den secretaris den heer W. H. Gorter zijn goed gekeurd, doet voorzitter de volgende mededeelingen. De heer Koning, penningmeester, die ver leden jaar geen gelegenheid had door druk ke werkzaamheden, heeft het penning meesterschap weer aangenomen. Voorz. feliciteert de vergadering hiermede. Uit 't jaarverslag blijkt dat de wederwaar digheden van de laatste maanden de werk zaamheden der vereeniging overschaduwen. Toch wordt geadviseerd niet bij de pakken te blijven neerzitten in het belang van de lichamelijke opvoeding en de schaatsen- sport. Door den goeden ijswinter is de finantieele.n toestand beter, de schulden liepen terug van 3345,13 tot 2952.58. Dank werd gebracht aan de obligatie houders voor de schenkingen tot een to taalbedrag van 250, Het aantal leden bedroeg per October 1940 351, het saldo der exploitatierekening bedroeg 141.55. Gememoreerd wordt de medewerking der plaatselijke middenstand bij de schenkin gen voor de werkloozenwedstrijden. Dank wordt den heer Gorter gebracht voor zijn keurig verslag. Rekening penningmeester. Ontvangsten bedroegen f 1273.46, uitgaven f 1253.04, kassaldo f 20.42. Voorzitter noemt de omzet flink, het ging alles uitstekend tot de sneeuwval de zaak bedierf. De finantieele commissie brengt bij monde van den heer Sleutel rapport uit. De administratie was keurig in orde, de penningmeester wordt gedechageerd. De bestuursleden Blaauboer, Tolle en Corter (allen herkiesbaar) worden met algemee- ne stemmen weer aangewezen. In de vaca ture v. d. Hoven wordt als lid van de fin. commissie gekozen de heer Sohier. Rondvraag. De heer v. d. Hoven vraagt naar de wed strijdplannen. Hij zou graag eens een kam- nioenswedstrijd in'Schagen laten verrijden. Hoewel de resultaten van de kinderwedstrij den twee jaar geleden door gehrek aan deelname slecht waren, denkt het bestuur er toch over, daar maar weer mee te be ginnen, zegt. voorzitter, om dan later groo- te~ wedstr. te organiseeren, kampioenswed strijden zijn moeilijk te krijgen, de toestand van de haan stelt de vereeniging vaak voor een verrassing en hovendipn moet men re kening houden met de finnntun. Voorzit ter wijst hierbij op de succesvolle wedstrij den te Kolhorn, die toch geen groot gelde lijk voordeel, misschen nog nadeel brach ten. Maar... wat Kolhorn kan, kan Schagen ook, het bestuur zal zijn best doen. De heer de Wit vraagt hoe het gaat met de inning van de contributie. Met een bang hart heeft de penningmeester de kwitanties uit gestuurd, doch de gelden komen hoven ver wachting vlot binnen, zegt hij. De heer Koorn, die bij de rondvraag ter vergadering is gekomen, breekt, nog een lans voor kinderfeesten en kinderwedstrij den. Voorzitter wijst nogmaals op de „sta king" van twee jaar geleden, voor begon nen werd, vroegen de kinderen wat ze kre gen en met de prijzen wist men geen raad. Men zal het echter dit jaar weer probee- ren. Hierna sluiting met dank aan de werk- loozen voor de medewerking bij het opknap pen der banen, aan de middenstand voor dè hulp aan de armen en aan degenen die de verloting verzorgden. ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis aan het Noord alhier, thans bewoond door A. Dekker, en eigendom van den heer J. Dissel te Soestdijk, is hij onder- handsche verkoop overgegaan aan P. Slo- temaker te Utrecht. EERVOL VERZOEK Naar wij vernemen ig onzen plaatsge noot Jan Buisman Jr. verzocht de confé rence en artistieke leiding op zich te wil len nemen voor een in Januari te houden non-stop uitvoering van het Alkmaarsche zangkoor (Dir. Corn. Jonker) teAlkmaar. NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen zal onze plaatsgenoot de bekende musicus Jan Kos nog deze maand naar Dresden in Duitschland ver trekken, waar hij deel uit zal maken van een groot Nederlandsch amusementsorkest dat daar en in verschillende andere plaat sen van Duitschland onder leiding van den kapelmeester van 't Hof zal optreden Onder meer is ook geëngageerd de bekende drum mer Aldert Dekker, vroeger te Langendijk en destijds leider van de vermaarde band „The Rytm. Sheiks". De tournee door Duitschland zal eenige maanden duren. Door hun kou, koorts en pij nui Wrij vende werking helpen hierbij altijd vei liggen vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cl.. Cachet-s, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. PETTEN. BOERENLEENBANK Zaterdag hield de Coöperatieve Boeren leenbank te Petten een algemeene verga dering in café Vriesman. De voorzitter, de heer P. Vorst, verwel komde de leden en de pers sprak zijn leed wezen uit over de geringe opkomst. Naast het bestuur waren slechts 11 leden, aan wezig. De heer G. Fijma las de notulen der vo rige bijeenkomst, welke onveranderd en dankzegging werden vastgesteld. Vervolgens kwamen aan de orde de wij zigingen in de statuten, alsmede in het huishoudelijk reglement. De voorzitter somde de motieven op, die tot deze wijzi gingen aanleiding hebben gegeven en me moreerde de belangrijkste der veranderin- gen. Wij kunnen volstaan met te verwijzen naar het artikel, dat over dit onderwerp in ons blad verscheen. De vergadering aan vaardde zonder discussies en met alge meene stemmen de gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van den heer G. Zwaan mee, dat thans verplichting tot bijwoning der vergaderingen niet meer bestaat. Hierna sluiting. BURGERBRUG ST. NICOLAASFEEST Zaterdagmiddag jl. had alhier het ge bruikelijke Sint Nicolaasfeest plaats, in de zaal van den heer Langendijk, onder lei- din van meester Kaptein. Aanwezig waren met de schoolkinderen ook vele ouders met nog niet schoolgaande kleinen, zoodat dé zaal flink bezet was. Nadat meester het feest geopend had, werden eenige liedjes gezongen w o. welkomstlied bij aankomst van den Sint. Na de zang werd een ver haal vertelt door St. Nicolaas, waarna de kinderen onthaald werden op ranja en spe culaas. Natuurlijk deelde de Sint ook ge schenken uit, aan de jongsten der school kinderen, terwijl ook de kleinen welke met de ouders aanwezig waren werden bedeeld. Meester nam de uitdeeling voor de grooten over en nadat allen een geschenk hadden ontvangen volgde sluiting van het feest. De kinderschaar ging daarop opgetogen naar huis, zoodat degenen, die alle moeite he,b- ben gedaan dit feest te doen slagen, trots de omstandigheden, met genoegen hierop kunnen terugzien. LANGENDIJK NOG MEER GEVAARLIJKE PLAATSEN. Nu te Noordscharwoude de gevaarlijke plaatsen langs het Gorterdiepje en hij de R.K. kerk zijn afgezet met planken, is een groote verbetering ontstaan,, welke zeer wordt toegejuicht.. Er zijn echter in andere Langendijker gemeenten ook nog verschei dene plaatsen, waar voorziening dringend noodig is. Het is te hopen, dat het goede voorbeeld van Noordscharwoude spoedig door de andere gemeenten wordt gevolgd. BROEK OP LANGENDIJK. BOERENLEENBANK. Gisteravond vergaderde de Coöp. Boeren leenbank ten lokale van den heer J. de Boer De opkomst der leden was goed. De heer S. Wagenaar opende deze buiten gewone alg. vergadering met een hartelijk woord van welkom. Spr. gaf een overzicht van de wijze waarop men tot de wijziging der statuten is gekomen. Het is geen gevolg van de tijdsomstandigheden, stelde spreker met nadruk vast. Reeds een jaar geleden war«« er plannen, om deze statutenwijzi ging te doen geschieden. Nadien is er veel over gesproken .waarbij de aangesloten ban ken hun op- en aanmerkingen konden ma ken. Deze opmerkingen zijn nog weer eens nagegaan en onderzocht, met tot eindresul taat de nieuwe statuten, welke zoo aan stonds aan de orde zullen komen. De secretaris, de heer Glas. las de notu len van de vorige vergadering voor, welke aldus werden vastgesteld. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de nieuwe statuten. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting op de statuten. De Boerenleenbanken zijn in den loop der jaren zoodanig ontwikkeld, dat zij de sta tuten van 15 Jaren geleden ontgroeid zijn. Voorts is er reden, dat het gewenscht is. de mogelijkheid van een uitgebreide controle van de zijde der Centrale Bank in te voe ren. De derde reden is. dat praetische "7'>- zigingien in de indeeling van de stat %Vi noodig zijn. De kassier gaf een toelichting op de be langrijke wijzigingen van de statuten. De credietverleening is uitgebreid en nu ook mogelijk aan andere dan landbouwbedrij ven. De belegging van overtollige gelden behoeft, de goedkeuring van de Centrale Bank, De aansprakelijkheid der leden is niet veranderd. Het bestuur stelt voor. om te voldoen aan de nieuwe statuten in 't vervolg ééns per drie jaar een plaatsvervangend lid aan den Raad van Toezicht te kiezen. De nieuwe statuten werden met algemee ne stemmen aangenomen. Vervolgens werd het nieuwe huishoude lijk reglement behandeld. Hierin is o.m. be paald, dat de boete bij ontzetting ten hoog ste f 100.bedraagt. Het bestuur mag van één spaarder of gezin maximum f 7500.'met toestemming van den Raad van Toezicht f 15000.als inlange aannemen Van alle inleggers te samen f 250.000, met toestemming van den R.v.T. f 400.000 In !o open de rekening mag het bestuur maximum f 10000, na ontvangen toestem ming van den R. v. R. f 20.000.— aannemen In totaal van alle rekeninghouders f 100.000 met. toestemmig van den Raad v. Toezicht f 150.000. Het bestuur mag van de Centrale Bank f 33.000 opnemen met toestemming van den R. v. T. f 125.000. Het bestuur mag aan een lid maximum f 1000.voorschot verleenen met toestem ming van den R. v. T. f 5000. De boete op schending der geheimhouding is op f 500.gesteld. Ook het huish. reglement werd met alg. stemmen goedgekeurd. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE COöP. BOERENLEENBANK. In de gisteravond gehouden vergadering van de Coöp. Boerenleenbank I heeft de voorzitter, de heer J. Ootjers Az. de aan wezige leden (er waren er niet veel op gekomen) hartelijk welkom geheeten en een uitzetting gegeven van het doel dezer, vergadering. De statuten en het huishou delijk reglement moeten worden gewijzigd. Het bestuur kan zich met de voorgestelde wijzigingen accoord verklaren. De heer J Zeeman las de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveran derd werden vastgesteld. Tot, secretaris van deze vergadering werd de heer A. Keppel aangewezen. Hierna was aan de orde de behandeling van de nieuwe statuten, waarvan de be langrijkste bepalingen door den kassier, den heer C. Keeman Tz., werden toegelicht. De vergadering ging hiermede accoord. Het nieuwe huishoudelijk reglement werd eveneens na eenige besprekingen vastge steld. De heer D. Bakker vroeg in de rondvraag of er voor de bestuursleden een leeftijds grens bestaat, waarop ontkennend ant woord werd gegeven. Op verzoek van den heer K. van Dijk, om tijdens de verduistering ook eens 's mid dags zitting te houden, zal door het bestuur worden overwogen. HOOGERE OMZET NOORDER- MARKTBOND. De omzet van de veilingsvereeniging „De Noordermarktbotnd" alhier is over de maand November weer aanzienlijk hooger geweest dan in November 1939. In November jl. werd voor f 149328.80 geveild, tegen f 103807.46 in deze maand van 't vorige jaar. Een. flinke vooruitgang. ALKMAAR DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Hoewel de aanvoer iets grooter was dan de vorige week, mag deze niet anders dan zeer matig worden genoemd. Met 38 koeien en 37 nuchtere kalveren was alles bekeken. De toewijzingen daaruit mogen iets grooter kunnen zijn dan Maandag j.1., het is en blijft mondjesmaat. Omtrent de verplichte levering van vee zijn verschillende mededeelingen in de bla den verschenen, bij de betreffende plaatse lijke instanties scheen men van overheids wege nog niet officieel te zijn ingelicht. Zoo dat deze verplichte aanlevering in de aan levering van vandaag nog niet tot uitdruk king is gekomen. De beschikbaarstelling van varkens schijnt minder vlot te gaan dan verleden week, van schapen is natuurlijk nog geen sprake. De aanvoer van Deensche paarden blijft voortduren, zoodat deze dieren de vleesch- behoefte ook verder ontlasten. Gelijk be kend is dit vleesch nog vrij. WIER INGERWAARD GEEN BRAVE. Naar Alkmaar is overgebracht een jeugdig boerenarbeider, verdacht van een zedenmis drijf. Arnhem-Zui nieuwe deel d heeft zich tot een moderne stad uitgebreid en om het intensieve personenverkeer met dit te verwerken, bewijst de speciaal daarvoor ingestelde veerdienst over den Rijn goede diensten (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 5