veilingen De nieuwe bioscoop draait GROENTEN Langendijker Wieringermeer zit goed io haar ge!d Land- en tuinbouw gewis belang rijke takken van bestaan blijkt wel uit aard van genomen beslis singen een prijzenrege.laar aan gewezen verordening voor loo tten enz. overdracht van land be perkt tuinders juichen dit toe te hoogc huren zullen er door voor komen worden maximumprijzen - stelsel ook v' groot- en kleinhandel doorgetrokken taak der veilin gen niettemin een belangrijke bij grooter vraag dan aanbod doen zich moeilijkheden voor - ook tegen die taak zal de veiling leiding wel opgewassen blijken - nog geen ban del in aardappelen grootere aan voer roode kool gevolg van ver hoogde maximumprijs groot aan bod. van gele kool idem witte kool komt er maar weinig meef Denen aanvoer groene en Sa- voye kool weinig bloemkool de ulentelers hebben nog geen trek.f 4 is te weinig wortelen brengen den maximumprijs op bieten niet altijd rammenas is duur andijvie blijft. beneden m.a.rimum,prijs knolselderij ge wild. Dat land- en tuinbouw in Nederland be langrijke bronnon van bestaan zijn, blijkl we! uit de telkens weer verschijnende ver ordeningen, voorschriften e.d., welke ten opzichte van bet agrarisch bedrijf worden genomen. Hebben we de laatste weken her haaldelijk op genomen beslissingen gewe zen, ook deze week zijn er weer voor schriften aafgekomen, die duidelijk demon- streeren, dat zich in ons land toestanden aan 't ontwikkelen zijn, op welker nood zakelijkheid zoo wel eens ter loops werd gewezen als uiting van een persoonlijk ge voelen, doch waarvan men in het alge meen niet lcnn aannemen, dat ze zoo spoe dig geconsolideerd zouden worden. In de afgeloopen weck is een Verordening uitgevaardigd inzake, de benoeming en de taak van den gemachtigde voor de prijzen, heeft een regeling inzake loonen, sala rissen en andere arbeidsvoorwaar den, die ook voor den tuinbouw van beteekenis zijn, 't licht gezien; is 'n besluit gepubliceerd, krachtens hetwelk bet verboden is om land, waarop eenige vorm van bndemcul- tuur als bedrijf wordt uitgeoefend met de daarbij behoorende gehou wen aan derden, over te draeen, tenzij voor deze eigendomoverdraolit door een,'overeenkomstig de Pacht wet erkend Pachtbureau een schrif telijke verklaring is afgegeven, waaruit hHikt, dat er geen bezwaar bestaat tegen de eigendomsover dracht. De tuinders hebben dit laatste besluit mej genoegen vernomen, omdat, het een middel kan zijn. om, abnormale landprijze.n en dus ook de landhvren tegen t.e gaan. Maar het meest nog heeft het besluit omtrent d>' maximumprijzen voor aan de veilingen ver handelde groenten hun belangstelling ge trokken. In ons vorige overzicht wezen we er reeds op, dat de op beslissingen t. aanzien van de maximumprijzen verschillend door de tuinders werd gereageerd, docli dat men het er algemeen over eens was, dat er aan die regeling iets ontbrak en wel de vast stelling van de prijzen, welke door den groot- zoowel als voor den kleinhandel in maximum mogen worden bedongen. Dii euvel is thans, ook weggenmen, omdat be paald is, dat de groothandel bij levering aan den kleinhandel zijn priis met slechts 12 mag verhoogen en de kleinhandelaar ziin kostnrijs slechts verhoogen mag met 30 pet. We krijgen dus de ordening in op- tima-forma. Men zou dan ook oppervlakkig zeggen, dat de veilingen geen taak meer hebben, doch dit is geenszins hei geval. Men mag in de eerste plaats verwaohten, dat bij het ingevoerde stelsel van maximumprijzen de vraag naar groente grooter zal zijn dan het aanbod, vooral in verband met de bijzon dere tijdsomstandigheden, zoodat de leiding bïi de veiling dan voor het lastige probleem komt te staan, de aangevoerde prodneten in overeenstemming met de vastgestelde ricbtliinen onder de kooplieden zal moeten verdeelen. Deze taak zal 7,00 goed mogelijk moeten worden uitgevoerd en al zal men er voorloopig wat onwennig tegenover slaan, men mag verwachten, dat de moei lijkheden er hier ook zijn om ze te over winnen. De veilingen zul en ook onder de nieuwe omstandigheden het centrale punt moeten blijven, waar de tuinders hun pro ducten aanvoeren en waar regelend zal wor den opgetreden met betrekking ook tot. de kwaliteit der producten. Ten aanzien hier van zal intusschen nog wel het een en an der nader onder het oog moeten worden gezien. De veilingen stonden deze week in hel tee^en van de hoven aangegeven nieuwe orde. Dat er weer geen aardappelen meer werden aangevoerd is niet een gevolg hier van. dat er geen meer te verkoopen zou den zijn. doch als een gevolg van de be ken.^ voorschriften. Ongetwijfeld als gevolg van den verhoog den mnximumnriis van f 3.25 tot f 4 voor rondo kool was het aanbod grooter dan de vorige week. doch niet 7.00 groot, als topn de vriie markt voor dit product bestond Er wprden in totaal rond 32 spoorwagens gepresenteerd, die al konden worden afgeno men teen f 4, onafhankelijk van kwaliteit en gewicht Niet onwaarschijnlijk is het, dat de klei ne verhonging van den maximumprijs van gele knol van f 3.25 tof f 3 50 een aansnn rin<" 's cpwopfit om wat meer aan *e voe ren. Km hoeveelheid van ongeveer 55 snonr warpns aap heide veilingen. wirtt wel in die richting, vooral nok als men dit aanta1 vergeliikt met dat in de overeenkomstige week van het vorige in^r. topn pr maar 25 war-ms verdun vprharidpld. On arvmmin'en dacron kwam er geen geivo ne witte kool mepr. on andere in honerkt" hoeveelheden. Dp maximumpriis was f 2.70 die soms niet werd betaald, n.1. f 2.50. Suc- Nieuwe toestanden ontwikkelen zich ceswitte, waarvan de aanvoer ook niet groot was, kon geregeld f 3 besommen. Deensehe witte kool werd er betrekkelijk veel aangevoerd. Er was maar weinig ver schil in de bestode prijzen, daar de nótee- ringen lagen tusschen f 3 en f 3.30 Het vo rige iaar deed ze f 1.60—2. Behalve deze koolsoorten kwam er nog heel wat Savove- en groene kool, waarvoor zonder uitzondering den maximumprijs werd betaald, waaruit wel volgt, dat de aanvoeren gemakkelijk kunnen worden op genomen. Bloemkool kwam er weer heel weinig. Het aanbod van deze groente zal wel spoedig heelemaal afgolnonen zijn Voor eerste soort werd betaald f 10.70, voor twee de soort f 3.50. Dat de tuinbouwers niet accoord gaan met don vaste-esteldon maximumprijs van» f 4 voor de uien, bleek deze week nog in sterkere mate dan de vorige. Er werd zoo goed als niets aangevoerd: de bezitters er van wachten dus hetere prijzen af. Gemeend wordt, dat dit wel vrij gamv zal gebeuren. Al hei aangevoerde, hetzij gewone gele uien. drielingen, nep, hetzij stek, bracht den maximumprijs op. Ook voor wortelen werd deze wee.k wat. meer betaald. De maximumprijs was op f 3.30 gesteld en do noteeringen wezen uit, dat men ze voor dien Prijs kon opnemen. Alles ging daarvoor weg. Voor roode kroten van 6—10 c.M. in door snee. en lange tot 1 kilo van tenminste 3 c.M. doorsnee gold als maximumprijs f 2.50. De meesfa brachten dien prijs op. een en kel partiilie tot f 2.70. andere f 1.40 of iets mee. Rammenas was deze week weer Ge wild Aanvankeliik hracht ze f 6.20—9.60 op. later f 9.60 De aanvoer was niet groot. De Ned. Gr. en Fruitcentrale had voor andijvie als maximumprijs f 4 per 100 KG. gesteld. Een noteering tot dit maximum kwam niet voor: Er werd van f 22.70 voor betaald, waaruit wel blijkt, dat het met den handel niet vlot gaat. Beter ging het met knolselderij, die zoowel voor A als voor B f 9.80 opbracht, den maximumprijs. Uit onze omoevinq WIERINGEN BOERENLEENBANK. Vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank, op j.1. Zaterdag in Hotel de Haan te Hippolytushoef. Aanwezig 41 leden, als secretaris fungeert de heer C. J. Bosker. Voorzitter opende met welkom en deelde mede, dat deze vergadering is belegd, alleen om de nieuwe statuten en reglement te he spreken. Statuten en reglement hebben ten kantore voor de leden ter inzage gelegen. Na de opening worden de notulen der vo rige vergadering gelezen en goedgekeurd. Na eenige besprekingen en vragen die ge steld worden, zijn beantwoord, volgt stem ming over al of niet aannemen. De uitslag der stemming is 39 voor, 2 blanco. Alzoo aan genomen. Het huishoudelijk reglement moet ook verandering ondergaan. hoewel van niet zoo ingrijpenden aard. Ook dit punt komt in stemming, en alle aanwezigen stemmen voor. Bij de rondvraag informeert de heer S. Veerdig hoe de Boerenleenbank staat tegen over Molestverzekering. Voorzitter antwoordt dat. het zeer moeilijk is hiervoor regelen vast te stellen, doch verzekeren wordt aanbevo len voor directe hulp. Hierna volgde sluiting. ANNA PAULOWNA AANBESTEDING. Zaterdagmorgen is in café Kossen aanbe steed den houw van een garage met woon huis voor rekening van clen lieer H. J. Naastcpad Jr. De inschrijvingen luidden: Fa. Kops, Heiloo f 16.500; Gcbr. Kuiper. Heiloo f 16.570; B. Kuiper. Ileiloo f 16.900; Kuiper en Molenaar. Koedijk f 17.200; D. Veul. Schagerbrug f 17.400; Doedens en Schilder, t' Zand f 17.571; G. Roosloot. Ber gen f 18.544; N de Graaf, Anna Paulowna f 18.900; C. van Essen. Den Helder f 19.330: P Schouten. Breezand f 19.645; A. A. Schouten. Anna Paulowna f 19.985; J. Mosch, Breezand f 21.890. De bouw is nog niet gegund. BREEZAND. Veel belangstelling bij de offi- cieele opening. HET EEBSTE PROGRAMMA UITMUNTEND GESLAAGD. Bloemen van: L. Kagenaar, Kino-appara- tcn en instrumentenfabriek tc Utrecht; no taris Koomen te Wieringcrwaard, die de acte der de bioscoop exnloiteerende vennoot schap opmaakte, C. v. Essen, den aannemer van den schoolbouw; den Ned. Bioscoophond en de Directie van de TJ.F.A. sierden de zaal, toen Zaterdagmiddag met een voorstelling voor genoodigden de Apollo-bioscoop werd geopend. De heer Keuris sprak namens de directie de aanwezigen toe en deed dit niét als wet houder, maar uit hoofde van een zakelijke relatie met die directie. Z'n welkom werd in het bijzonder gericht tot den burgemees ter. van wion spr. bekend is. dat hij de ont wikkeling van deze nieuwe onderneming met groote belangstelling volgt en zich zeer :ntoresseert voor de nlannen. die door de ondernemers ten opzichte van de te verton nen programma's worden gekoesterd. En, vervolgde spr., het stemt tot vreugde, dat uit den aard dezer interesse ten duidelijkste blijkt, dat naast, het zakelijk belang, dat de gemeente heeft bij dit bioscoopbedrijf, voor al het cultureele belang de belangstelling geniet van den hoogsten gezagdrager in onze gemeente. Het welkom gold voorts wethouder Lub bert en de andere aanwezige gemeenteraads leden, leden van het Polderbestuur, -onder wijs- en secretariepersoneel, vertegenwoor digers van onzen medischen stand, politie, pers, architecten, aannemers en bouwers van het. gebouw en in het bijzonder nog den heer Witteveen, inspecteur van het P.E.N., die geheel belangeloos de electrische in stallatie ontworpen heeft, notaris Koomen, den heer Kager en verder allen, die niet af zonderlijk genoemd konden worden. Spr. zette vervolgens uiteen waarom hij, die vrij onverschillig stond tegenover de allereerste films, thans toch gaarne z'n me dewerking verleent. In het karakter der vertooningen is veel ten goede gewijzigd en het. is hem bekend, dat de directie er al het hare toe wil bijdragen om tot programma's te konien, waarvan opvoedende kracht kan uilgaan, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat alles zware kost zal zijn. Met den wcnsch, dat allen, wien eenzelf de streven na aan het hart ligt. moreele me- reele medewerking zullen willen verleenen aan de directie, verklaarde spr, de eerste voorstelling der bioscoopondememing voor geopend. Burgemeester Mijnlieff spreekt. 't Is een goede gewoonte, zei burgemeester Mijnlieff, die daarna het woord voerde, dat bij een gelegenheid als deze een aantal per sonen wordt uitgenoodigd, maar verkeerd, dat de genoodigden dan vaak met ellen lange redevoeringen verveeld worden. Hier heeft men zich wel aan de goede gewoonte gehouden, doch van den heer Keuris kan niet gezegd worden, dat hij z'n speech te lang maakte. Ook spr. wilde kort zijn. Namens allen dankte hij de directie voor de uitnoodiging en sprak de vreugde uit van het gemeentebestuur over het genomen ini tiatief, dat kan strekken tot heil van Anna Paulowna. Het is toch in het belang van de gemeenschap dat kunstgenot in een goede omgeving gesmaakt kan worden en, nu het gaan naar andere plaatsen des avonds zoo moeilijk valt, is het nog meer dan anders van belang, dat' men het in eigen gemeente kan vinden. Overtuigd van de instemming van allen, besloot spr. met z'n beste wen- schen te uiten voor het slagen van deze on derneming. De voorstelling. Over de voorstelling was maar één roep: heel goed! 't Was een mooi programma en ook het publiek van de eerste voorstellingen des Zaterdags en Zondags, dat nog extra een vroolijke film te zierr kreeg, was. zoover wij van verschillende kanten hoorden, meer dan tevreden. Natuurlijk zijn er nog wel eenige kleine wenschen. maar daarin kan en zal zeker zoo mogelijk voorzien worden. Een wensch van de directie is, dat het pu bliek op tijd aanwezig is, omdat heslist op tijd begonnen moet worden. Alzoo: het be gin was goed! Moge hef in de toekomst zoo zijn, dat de belangstelling voor de eigen bioscoop door den roep die er van uitgaat, steeds grooter wordt! LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE. SCHAAKMAT. Wintercompetitie 1940—41. Ie Klas: J. KlinkertD. Doorn afgebr. 2e Klas: A. Coppens—A. T. Slis 1—0 J. Kroon—G. Goudsblom 01 3e K}as: G. van Loenen—Jb. Bakker 10 POLITIE. Gevonden: Portemonnaie met inhoud, in de N. I-Ierv. Kerk. Inlichtingen verstrekt de gemeenteveld wachter. ZUIDSCHARWOUDE. GEBREK AAN OLIE. Bij het watergemaal alhier heeft men ook te kampen met gebrek aan brandstoffen en olie. Hot bestuur van hel Gecstmerambacht heeft dan ook, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, besloten tot aanschaffing van een gasgenerator. De installatie daar van vordert echter nogal wat tijd. We ver nemen nu, dat het bestuur alle pogingen in het werk stelt om de noodige smeer- en ver warmingsmiddelen te krijgen, ten einde tot de inwerkingstelling van de nieuwe instal latie te kunnen doormalen. KERKELIJKE VERKIEZING. Tot diaken hij de Ned. I-Icrv. kerk alhier is gekozen de heer P. de Geus Jnz en tot ouderling de heer A. Kout. De heer P. de Graaf wérd als diaken herkozen. SCHERPERE VOORSCHRIFTEN VOOR STEUN AAN KLEINE TUINDERS. Bij de behandeling van de aanvragen voor steun door kleine tuinders, zullen titans de gegevens worden verzameld omtrent do 'uiste inkomsten uit het bedrijf, liet bedrag, over de "'Pilingen verkocht, den eventueelen aanslag in de Inkomstenbelasting en andere gegevens, het bedrijf en de financieele om standigheden betreffende. DE LAATSTE BELETSELEN VERDWENEN. Men deelt ons mee, dat de 4 woningen van den heer K. Jongert te.Haarlem, met wien geen overeenstemming was gekregen, inza ke den aankoop dier woningen ten behoeve van den nieuwen verkeersweg van I.angen- diik naar den Waarddi.ik, worden onteigend in overeenstemming met de destijds uitge vaardigde verordening voor in-bezit-namen ten algerneenen nutte. KOEDIJK NUTTIGE BIJEENKOMST. Er had thans een Oudersbijeenkomst plaats op Zondagmorgen 11 uur in de O. L. school Het hoofd der school riep het welkom toe aan 35 Ouders Bui'gemeoster Pesman en zijn echfgenoote en Cotn. van Toezicht. In zijn openingswoord wees spr op de moeilijkheden des avonds de school te ver duisteren. De gebruikelijke thee kon niet Geschonken worden, wat zeer begrijpelijk is. ook het hoofd der school heeft geen thcenlanten in zijn tuin, mogelijk de vol gende maal een kopje chocolade, aldds het hoofd. Hierna werden door de kinderen der 3, 4 en 5de klasse onder leiding van den on derwijzer Schut een achttal liederen ge zongen, wat met groote aandacht werd aangehoord, vooral „de Klokkenwinkel" werd buitengewoon goed gezongen, mooi geschoold en zuiver, een krachtig en dank baar applaus als belooning. De verdienste lijke kinderen kregen als belooning een heep chocolade. Hierna hield het hoofd der school een causerie over „Is de klassegeest veranderd". Hieruit bleek dat er een vooruitgang is zoowel bij onderwijzers als bij de kinderen, als voorbeeld: verkeer- en telefoononder- wijs, ook taalonderwijs laat groote veran deringen zien. Was dit voorheen hoofdza kelijk het aanvullen van zinnen, thans is dit meer op steloefeningen gebaseerd. (Ge lukkig, het „opstellen maken" op de lagere en uitgebreid lagere scholen laat alles te wenschen over Red.). Een en ander vond een aandachtig ge hoor. Doordat, de secretaris, de heer Jb. Steijn geen kinderen meer op de school had, was deze niet meer herkiesbaar, in zijn plaats werd den heer Cor. Middelbeek gekozen. Bij de rondvraag vroeg den heer P. Zwets- man of nu de school om 9 45 uur aanvangt, de middagrust niet verzet kon worden tot 12.45 uur.. Het hoofd der school wees er op, dat veranderen weer nieuwe moeilijk heden geeft, want dan zou de middag- schooltijd in het gedrang komen. Op verzoek van den heer Zwetsman zal de volgende Ouderbijeenkomst op Zondag middag worden gehouden, wat wel bevor derlijk zal zijn voor een grootere opkomst. LATER BEGINNEN. Door de langdurige duisternis 's morgens, is vanaf 10 Dec. 's morgens het gemeente secretarie geopend van 's morgens 10 uur tot 12 uur. CALLANTSOOG CALLANTSOOG. BENOEMING RAADSLID Tot opvolger van wijlen den heer Jim- mink is de heer G. Kuiper te Koegras be noemd tot lid van den raad dezer ge meente. Naar we vernemen heeft de heer Kuiper zijn benoeming aangenomen. ZIJPE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De dezer dagen ingestelde vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst, voor zooveel betreft het bezetten van den uitkijkpost op het Raadhuis, -treedt heden Maandag reeds in werking. WERKLOOSHEID. De vorige week is het aantal werkloozen, dat „in zorg" is, met 2 vermeerderd en geste gen tot 14, waarvan 6 in de werkverschaf fing waren geplaatst en 8 ingevolge de Rijks steunregeling werden geholpen. In de over eenkomstige week van 1939, 1938 en 1937 be- doeg het aantal werkloozen respectievelijk 47, 74 en 134. 'T ZAND. VAST AANGESTELD. De heer J. M. Ranzijn, arbeider in tijde- lijken dienst bij de P-T.T., is vanaf 30 No vember aangesteld als besteller in vasten diénst. Voorwaar een welverdiende promo tie! HARENKARSPEL DIRKSHORN. BOERENLEENBANK. Zaterdagavond hield de Boerenleenbank een algeniecnc vergadering ten huize van den heer P. Pijper. De voorzitter, de heer L. Doekes, opende met een hartelijk welkom deze buitengewone vergadering, welke niet druk bezocht was en die inplaals van 71/?, uur om 8V2 uur begon. De notulen gelezen door den Secretaris, den heer J. Groot, werden onveranderd goed gekeurd. De hoofdschotel van de agenda was: Sta; tuten-wijziging en wijziging Huishoudei.„k Reglement- De voorzitter en de kassier lichtte een en ander toe de kwestie waarover het gaat heeft men al eerder in de Scbager Courant kunnen lezen, men zie overigens het arti kel in het blad van Zaterdag j.1.: „Worden de Boe ren leen ba 11 k en on t voogd De heer P. Biesboer vraagt naar de kosten van de notarieele akte, dit was hem niet dui delijk. De kassier antwoordde, dat de kosten door alle aangesloten banken worden betaald. Hierna wordt de Statutenwijziging met al ge tn een e stemman aangenomen. Over de wijziging Huishoudelijk Reglement vraagt de heer S. v. d. Oord naar de boete der leden bij het zonder kennisgeving weg blijven der vergadering. Uit de bespreking blijkt, dat dit een „vrij heid" van liet bestuur is. Uit de gedachten- wisseling blijkt zoowel van de bestuursta fel als uil de vergadering, dat een boete hoe onaangenaam overigens ook in som mige gevallen noodzakelijk is. Ook dc wijziging Huishoudelijk Reglement wordt met algemeene stemmen aangenomen, Vervolgens had een verkiezing plaats voor een bestuurslid. Dit was noodig doordat de vacature J. Spaans Rz. nog niet vervuld was Het bestuur had de volgende voordracht: J. Hagenaar. P. Hoogland en H. Kuiper. Na een drietal stemmingen, werd de heer P. Hoogland gekozen. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde POLITIE. Gevonden: een pilow kiel. Verloren: een grijze heerenhat.dschoeri- Inl. bij den gemeente-veldwachter. ALKMAAR EEN NOODBEURS. Ook Alkmaar krijgt zijn noodheurs. In andere plaatsen was deze instelling een succes, thans kan de kaasstad er van profi leeren. Het is een centraal punt voor vraag- en aanbod, waar fabrikant. handelsreiziger, grossier ep winkelier elkander kunnen ontmoeten. Tn dezen tijd, waarin de handels ■eiziger zii cliënten moeilijk kan hereiken door de vcrWrshenerkingpn bewijst zuil- een noodbPurs zeker goede diensten. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. BELASTINGVERLAGING VOORGE- STELD. AANTAL OPCENTEN GEMEENTEFONDSBELASTING VAN 100 op 80 TE BRENGEN. Een unxnm: begrooting geeft een gunstig beeld Het voorontwerp van de begrooting van Wieringermeer gaf, ondanks een veilige raming en reserveering van het batig slot van den dienst 1939 ad. f 29000.nog een voordeelig verschil van f 9188.43. Het Da- gelijksch Bestuur vindt hieraan aanlei ding den raad voor te stellen het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting met 20 te verlagen en te brengen van 100 op 80, Met deze verlaging zal f 5360 gemoeid zijn, het voordeelig slot, dat gebracht is op de post voor onvoorziene uitgaven bedraagt dan f 3828.43. Een unicum in Nederland dus, waarbij men echter wel in aanmerking dient te nemen dat de finantieele opzet in het nieuwe land anders is dan in het oude, doordat de wet op de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeente voor de Wieringermeer niet geldt zoolang deze nog geen eigen bestuur heeft. Weliswaar ontvangt de Wieringermeer geen uitkeeringen uit het gemeentefonds en werkloosheidssubsidiefonds, doch daartegen over staat, dat de hoofdsom der gemeente fondsbelasting geheel ten goede komt aan de Wieringermeer en het rijk op de vermo gensbelasting nog 50 bijzondere opcenten heft, welker opbrengst eveneens de gemeen tekas ten goede komt. De opbrengst der ge- meenfefondshelnsting nu is steeds stijgende, exp. hoofdsom in 1938 f 19500. 1939 f 25659. 1940 f 31200 en 1941 f 38150. Voor de hoofd som der nershelasting bedragen de cijfers resp. f 4800; f 6270; f 8400 en f 10.400.— Van beide belastingen is de op brengst sinds 1938 dus verdub beld. De stijging van de gemeentefondsbelas ting houdt verband met de gunstiger be- drijfsinkomsten der pachters, die der pers- belasting door vestiging van nieuwe gezin nen. Waar de uitgifte van de bedrijven nog niet voltooid is, kunnen wij instemmen met de woorden van het D.B. dat m de memo rie van toelichting zegt, dat omtrent de toekomst van de gemeentelijke huishouding van Wieringermeer goede verwachtingen mogen worden gekoesterd. Door toevoeging van het batig saldo 1939 ad f 29000.stijgt de reserve tot f 59000. Het D. B. verwacht echter nieuwe uitga ven voor scholenbouw o.a.. Deze reserve in de opbrengst der grond-, belasting zullen voorts moeten dekken da nadoelen van toepassing van de finantieele verhoudingswet e.a. Evenals vprleden jaar behoeft, geen beroep gedaan te worden op het Zuiderzeefonds. De begrooting is in on- zet voorts vrijwel gelijk aan die van 1940. Zij is weer vervat in een lijvig boekwerk zeer overzichtelijk feitdlijk een cursus ge meenteadministratie op zich zelf. waarvoor den samensteller, den gomcentcscrretaris, den heer Blaauboer en zijn staf zeker alle eer toekomt. De hegrooting wordt behandeld op de raadsvergadering van 17 December e.k. Dan zal verder voorgesteld worden om aan te koopen het raadhuis, de secetariswoning en de drie veldwacbferswoningen en wel het raadhuis voor f 22.400, de secretariswoning voor f 6000.en de drie koningen voor f 18.600.— De grond waarop is gebouwd zal de gemeente in erfpacht van het bouw bureau aanvaarden. Voorgesteld wordt de beslissing op het verzoek der gymnastiek- verecnigingen betreffende uitbreiding van de outillage der gymnastickgebouwen aan te houden, opdat het gemeentebestuur eerst kan zien of de vereenigingen levensvatbaar beid hebben en de uitgave van f 2200.— verantwoord is. Duisterniss'achfoffer opgevischt Lijk in de schroef van een mo torboot aangetroffen. t Maandag 18 November was de 68-jarige bewoner uit' de Van der Veldestraat te Den Haag, O. R., 's avonds in het water ge raakt langs den N. W. Buitensingel in Den Haag en verdronken. Zaterdag j.1. is het lijk in verregannden staat van ontbinding aangetroffen in de schroef van een nwuorhoot. welke op on geveer dezelfde hoogte als waar de man is verdronken, is den Singel lag. De kraan wagen van de politie heeft de boot uit het watei gelicht, waarna het lijk naar het lijkenhuisjp op de algemeene be graafplaats is overgebracht. Landarbeider omvergereden Doodelijk ongeval te Ooltgens- plaat. Zondagavond omstreeks half tien is op den Lange wee onder Ooltgensplaat een ern stig ongeluk gebeurd. Een auto. bestuurd door den 35-farigen W. de V. uit Oude Tonge kwam. door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak, in hot sing met een voor hem op den weg rijden- 'op fietser. Deze werd tegen den grond ge makt. waardoor hii op slag werd gedood. Het slachtoffer is de 38-iarige landarbei der J. van Oostende uit Ooltgensplaat.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6