Nog groote moeilijkheden in den tuinbouw Duifsch schip als blokkadebreker Winterhulp Kidirland op NEDERLAND Waardebonnen geen wisselgeld Diet en heler gearresteerd Distributiekaarten» mysterie Italiaaosche verliescijfers Stijging van omzetcijfers geen maatstaf Uit de cijfers van de pmzetten der tuinbouwveilingen blijkt, dat deze in vele gevallen aanzienlijk zijn ge stegen. Volgt hieruit nu, dat het dit jaar met de tuinderij aanmerkelijk beter is gegaan dan vorig jaar? vraagt het Hsbl. Nu het einde der verschillende cultures weer is bereikt, heeft het zin, om eens na der op deze vraag in te gaan; de secretaris van den Ned. Tuinbouwbond, de heer Elffe- rich, was zoo welwillend, hierover zijn zienswijze tegenover het blad te geven. In het algemeen zegt een verhoogde vei- lingomzet, volgens dezen deskundigen, wei nig of niets, omdat verschillende factoren daarbij een rol spelen. Het kan bv. een ge volg zijn van cultuur-verschuivingen en een nieuwe teelt kan een verhoogden omzet met zich mee brengen, terwijl zij alsnog verlies gevend kan zijn Een stijging van den veilingsomzet kan ook haar oorzaak vinden in betere uitkom sten van één of enkele cultures, maar omdat de tuinbouw als geheel met diverse teelten te maken heeft en we bepalen ons dan nog maar tot de z.g. hoofdcultures kan ón danks een verhoogden omzet de tuinbouw als gehéél nog verliesgevend zijn. Dit euvel doet zich, volgons den heer Elfferich, in 1940, gerekend over de geheele linie, dan ook weer in sterke mate voor. Een vergelijking van omzetcijfers van vei lingen met die van vorige jaren gaat dus zon der meer niet op, maar zeker geldt dit ten opzichte van 1939, omdat men dan een verge lijking maakt met een jaar, toen het voor den tuinbouw op het hopelooze af was, waar door deze tak van agrarische voortbrenging nu nóg in groote moeilijkheden verkeert. Ook trekt men dan een vergelijking met jaren, dat men den tuinbouw met steun al is deze dan ook steeds on voldoende geweest op de been trachtte te houden, terwijl deze steun bedragen niet in de veilingsomzetten waren verwerkt, een omstandigheid, waardoor geen juiste conclusie kan worden getrokken. Het zou te ver voeren, hier een techni sche uiteenzetting te geven van de wijze, waarop in het verleden de tuinbouwsteun heeft gewerkt en hoe het had moeten en kunnen zijn. Genoeg zij mede te deelen, dat kort geformuleerd, de gang van zaken als volgt was: Vóór half Mei 1940, ook in de voorafgaande jaren, ontving de tuinbouw' een zeker percentage steun en wel berekend -naar den gemiddelden landelijken opbrengst prijs der producten tot een voor ieder pro duct gestelde richtprijs, afgeleid van een kostprijs, hetwelk iets anders is dan d e kostprijs, welke volgens den heer Elfferich in het verleden nooit op de juiste wijze tot stand is gekomen voor den tuinbouw. Na half Mei is dit beeld, door het vaststellen van vaste exportprijzen aan de veilingen, in zooverre veran derd, dat de tuinbouw, aan hetgeen hij vroeger aan opbrengst plus steun in perioden ontving, hem nu in eens, dus tegelijk, in handen komt. Dit was althans de bedoeling en een ieder zal dan ook voelen, dat de tuinder er ten op zichte van 1939 financieel daardoor niet op is vooruitgegaan, enkelen uitgezonderd, door dat voor sommige producten de exportprij zen aan de veilingen zóó waren gesteld dat zij inderdaad een levensmogelijkheid voor de telers er van inhielden, b.v. d,e koude kas-druiven, waardoor de verhoogde omzet te Poeldijk mede is veroorzaakt. De aan die veiling aangevoerde perziken b.v. laten reeds zien, dat dit product niet heeft geprofiteerd van den hoogeren omzet, want in 1939 werden aangevoerd 1.363.606 stuks ad 5.29 ct., in totaal f 72.144 en in dit jaar 1.721.76 stuks ad 5.19 cent. in totaal f 89.405; de gemiddelde prijs was dus iets lager. Wel heeft de uitbreiding van de per- -zikencultuur een hoogeren omzet van ruim f 17.000 teweeg gebracht, maar als men nu bedenkt, dat deze teelt in 1939 niet loonend is geweest, dan lijkt verder, commentaar overbodig. Men dient bij vergelijking van omzetcij fers bovendien nog te bedenken, dat de tuin bouw reeds gedurende een lange periode in 1940 onder sterk verhoogde kostenfactoren heeft moeten werken en ook de teelt 1941, waarvoor thans de kosten moeten worden gemaakt, zal daaraan in sterke mate onder hevig zijn. Summa sumarum kan men constateeren, dat de tuinbouw ook thans nog in groote moeilijkheden verkeert, al zou men dit uit de stijging van sommige omzetten niet op maken. Engelsche bomaanvallen EEN KIND GEDOOD, TWEE GEWONDEN. Eenige Engelsche vliegers, die in den vo- rigcn nacht boven ons land vlogen, hebben op een tiental plaatsen bommen geworpen. Over het algemeen werd weinig schade aangericht, aangezien het meerendeel der projectielen in het open veld terechtkwam. In een geval werd een bom op een groente kweekerij geworpen, waardoor veel glas schade ontstond. Eenige woningen werden door bomscherven getroffen en beschadigd. Erstiger waren de gevolgen in een plaats in Oost-Nederland, waar een huis door een voltreffer werd verwoest en aangrenzende woningen meer of minder ernstig werden beschadigd. Hierbij wérd een kind gedood, een tweede kind ernstig en een vrouw Steun in natura met volwaardi ge inschakeling van den detail handel. De Winterhulp Nederland heeft het op prijs gesteld, den steun, die uit haar fond sen wordt verleend, aan de geholpenen te doen toekomen in natura, in den vorm van nuttige goederen dus. Om bij dezen vorm van hulp-verleening niettemin den detailhandel volledig en vol waardig te kunnen inschakelen, heeft de Winterhulp de vorm gekozen van waarde bonnen, welke aan de achterzijde op naam van de betreffende gesteunden worden ge steld. De Nederlandsche Middenstands-centrale, die uiteraard met den aldus gekozen vorm der hulpverleening haar volle instemming kon betuigen, vestigt er in het bijzonder de aandacht van den winkelstand op, dat de waardebonnen onmiddellijk en tot het volle bedrag te verzilveren zullen zijn bij het bankwezen, met name ook bij alle kantoren van den Nederlandsche Middenstandsbank. De bons kunnen dus voor den aankoop van levensmiddelen, kleeding brandstof zonder meer door alle winkeliers en kleinhande laren in betaling worden aangenomen. De waardebons worden uitgegeven in coupures van f 0.50, f 1.00, en f 2.50. Zij mogen slechts in betaling worden aan genomen bij levering van levensmiddelen, kleeding of brandstoffen. Zij dienen voorts tot hun volle waarde door den detailhandelaar in betaling wor den aangenomen. Geheele of gedeeltelijke in wisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Theedfeven op de koffie Goede vangst van Arnhemsche politie De politie te Arnhem heeft eenige per sonen gearresteerd, die zich schuldig heb ben gemaakt aan heling van koffie en thee, welke in verschillende plaatsen in den Ach terhoek, o.a. te Hummelo en Keppel en om geving, was gestolen. De dader van den diefstal, welke eenige honderden kilo's koffie en thee betrof, werd in den Achterhoek door politie en rijksveld- wacht gearresteerd. De man had partijen koffie en thee verkocht aan twee particu lieren te Arnhem, die eveneens zijn ge arresteerd. Zij hebben, zooals uit het onderzoek bleek een kettinghandel opgezet en de van dief stal afkomstige koffie en thee werd door hen verkocht aan een kruidenier en aan een kleermaker uit Arnhem, die voor de koffie ongeveer drie gulden per pond be taalde en voor de thee nog veel meer. Bovendien is nog een persoon aangehou den, die ook thee, van diefstal afkomstig, had gekocht en weer verkocht. De Arnhem sche politie heeft in totaal dus vijf per sonen gearresteerd, terwijl de dader van den diefstal eveneens in arrest is gesteld. Na lang speuren is de politie van het bureau Kattenburg erin geslaagd een 18- jarigen jongen te arresteeren, die bekend heeft zes maanden achtereen op „de eilan den" diefstallen uit spoorwegwagons te hebben gepleegd. Hij brak de wagons open en massa's goederen vielen hem in handen, o.a. 13 vloermatten, 30 boeken, vaten sper- cieboonen, flesschen advocaat, bussen to maten, diverse partijen andere levensmid delen alsmede drie fietsen en eenige vloer matten. Gebleken is, dat de jongeman feitelijk een werktuig was van een 58-jarigen op Kat tenburg wonenden geldschieter. Deze had de familie van den jongen geld geleend en liet den jongeman nu „afbetalen" in den vorm van de levering van gestolen goede ren. Ook verschafte hij hem loopers om de deuren der spoorwagons mee te forceeren. Dit werkje begon den jongen op den duur toch te gevaarlijk te worden, bovendien bracht de woekeraar slechts bespottelijk kleine bedragen in mindering van de schuld, veel minder dan de waarde van de gestolen en geleverde goederen inderdaad was. De jongen dreigde nu den helergeld schieter met aangifte bij de politie, waarna de geldschieter zich tot de politie wendde., met een klacht wegens afpersing tegen den jongen en zóó kwam de zaak aan het rol len en konden dief èn heler thans gearres teerd worden! AmersFoortsche raad tegen den draad in Voorstel om het politiecorps uit te breiden, verworpen. ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN DEN BURGEMEESTER. In zijn gistermiddag gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Amersfoort een voorstel van B. en W. behandeld tot uitbreiding van het politiecorps met 24 agenten en drie inspecteurs. Hot onbekende. De sensatie van het eerste telefoongesprek, dat den kleinen wereldburger in contact brengt met ongedachte dingen (Foto Weltbild) Eenige raadsleden gaven als hun meening te kennen, dat dit voorstel niet in behan deling kon komen, omdat het financieel niet was toegelicht. Zij informeerden tevens of deze uitbreiding was opgelegd. De heer Stadig stelde voor een uitbreiding van tien agenten en een inspecteur. De burgemeester, Mr. J. C. Graaf van Randwijck, wees er op, dat het politiecorps in geen jaren was uitgebreid, niettegenstaan de de groote toename van het aantal inwo ners en de enorme uitbreiding van het we gennet. Hij liet een ernstige waarschuwing hooren dat, waneer het gezag de orde niet meer kan handhaven, het in de gemeente niet goed zal gaan. De raad sloeg deze waarschuwing in den wind. Het voorstel-Stadig werd verworpen. Hier na kwam het voorstel van B. en W. in stem ming, om het politiecorps met 24 agenten en drie inspecteurs uit te breiden. Dit voorstel werd met zestien tegen zes stemmen ver worpen. Rotterdamsche detectives speu ren bij maanlicht naar distribu tiebescheiden (Van onzen correspondent) Distributiekaarten behooren even zorgvul dig bewaard als bankbiljetten. Wie een bankbiljet verliest behoeft niet bij het rijk aan te kloppen om schadevergoeding. Het zelfde geldt voor verloren gegane distribu tiekaarten. Velen zullen wellicht nog meer waarde toekennen aan stam- en bijkaarten dan aan bankbiljetten. Een bewoonster van de Maasstad is op een tot nu toe onopgehelderde wijze al haar distributiekaarten kwijt geraakt, ein zij meende op nieuwe kaarten aanspraak te kunnen maken door aan de politie te vertel len, dat zij haar ouder kaarten had verloren Zij vervoegde zich dezer dagen op 'n politie bureau met de mededeeling, dat men Zon dagavond in de duisternis voor haar wo ning haar handtasch had gestolen, die zij terwijl zij de deur opende even op de stoep van haar woning had neergezet. De gevolgen van dezen diefstal waren dat de juffrouw vandaag geen brood, geen bo ter, geen textielwaren, geen vleesch, geen vet en wat er niet al via de distributie wordt verstrekt heeft kunnen koopeai. De politie heeft deze zaak eens nader be keken temeer omdat het verhaal van de juffrouw hier en daar nogal onaannemelijk scheen. Het onderzoek wees uit dat er eer gisteravond nogal veel maanlicht is ge weest en dat men bijna op straat de krant heeft kunnen lezen endat het daarom wel haast onmogelijk moet zijn geweest een tasch met distributiekaarten te stelen zon der te worden gezien. Voorts bleek dat de juffrouw op den be- wusten avond het eene café na het andere heeft bezocht en dat zij daarbij nog al veel aan Bacchus had geofferd, en dat zij ook niet alleen naar huis was gewandeld, ach tervolgd door een, naar zij zich later her innerde, onbekenden man maar dat zij in een der café's een cavalier had ontmoet, die haar tegen sluitingstijd gearmd naar huis had begeleid. Voor den ingang van de wo ning had zij nog geruimen tijd met haar ca va lier over het gezellige borrelavondje staan napraten. Óe inspecteur die met het onderzoek in de ze duistere affaire, die zich ioi de duister nis moet hebben afgespeeld belast is, is van meening dat de juffrouw het met de waar heid niet te nauw neemt en dat zij het ge heele verhaal verzonnen heeft om aan nieu we kaarten te komen. De oude heeft zij vermoedelijk ergens op een cafétafeltje la ten liggen. Voorloopig moet de juffrouw het zonder kaarten stellen en het is te bezien of zij in het bezit van andere zal worden gesteld. In brandende garage omgekomen VREESELIJKE DOOD VAN EXPEDITEUR. Vriendendienst die duur betaald werd. Bussum. Een Amsterdamsche hande laar had gisteren den expediteur G„ even eens een Amsterdammer, verzocht een vracht voor hem naar Hilversum te vervoeren en op den terugweg in zijn garage aan den 's-Gravenlandschen weg te Bussum uit zijn auto het water en de benzine af te tappen om bevriezen te voorkomen. G. kweet zich van deze taak. De auto stond reeds op blokken en het water aftappen ging voorspoedig. Met de benzine vlotte het even wel niet zoo best. G. verzocht toen den zoon van den in de nabijheid wonenden burge meester even te helpen. Deze lichtte den ex pediteur met een electrischen lamp bij. Deze bleek echter niet te voldoen, waarop een stallamp werd gehaald. Op dit oogenblik ging in de villa van den burgemeester de gong van den maaltijd en de zoon ging naar huis. De expediteur bleef alleen doorwerken om het kraantje van de tank los te krijgen. Plotseling zag men in de woning van den burgemeester, dat de garage in lichter laaie stond. Men waarschuwde de brandweer. De ze was snel ter plaatse, doch in dezen kor ten tijd was de garage reeds in een vuurzee herschapen. Men wees den brandweer er op, dat er een man in de garage had gewerkt, maar dat deze nergens meer was te zien. De fel uit slaande vlammen lieten geen mogelijkheid de garage binnen te gaan. Opeens zag een der brandwachts achter in het boschje, waarin de ga rage staat, eenige vonken en toen hij zijn straal in deze richting wendde, bleek hier de expediteur, wiens klee- ren reeds vlam hadden gevat, te lig gen. Snel doofde men het vuur, doch het bleek reeds te laat te zijn. De ontboden gemeentegeneesheer kon slechts den dood van G. constatee- De ongelukkige was aan de voorzijde van het lichaam reeds geheel verkoold. Men ver moedt, daar zijn kleeren aan een zijde ge scheurd waren, dat hij tusschen de auto be kneld is geraakt en daardoor niet tijdig weg is kunnen komen, toen de brand uitbrak. G. was dertig jaar en ongehuwd. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje van de Majellastich- ting overgebracht. De garage brandde totaal uit. WACHTGELDREGELINGEN. Reeds ruim 800 ondernemingen, welke on geveer 45.000 arbeiders in hun dienst heb ben, hebben, naar De Arbeidsmarkt weet mede te deelen, wachtgeldregelingen voor hun .personeelen ingevoerd. In Augustus van dit jaar werd aan wachtgeld f 913.000 uitbe taald tegen slechts f 9000 in Januari 1.1. Officieele opgave. Men heeft de totale Italiaansche verliezen sedert het begin der vijandelijkheden tot eind November gepubliceerd. Voor de Ita liaansche troepen zijn de cijfers: 3655 doo- den, 7538 gewonden, 2885 vermisten; voor de Albaneesche troepen: 14 dooden, 43 gewon den, 20 vermisten; voor de gekleurde troe pen: 862 dooden, 2474 gewonden en 1333 ver misten. Veilig den Atlantischen Oceaan overgestoken. Het aan den Nord Deutschen Lloyd toe- behoorende s.s. „Helgoland" is den Atlan- tischen Oceaan overgestoken en veilig een Duitsche haven binengeloopen. Het schip had te Puerto Columbia gele gen en deze aan de Caraïbische Zee gelegen haven der republiek Columbia eind Octo- ber verlaten. De in de hoofdstad Bagota verschijnende bladen hadden destijds veel aandacht aan het vertrek van het schip gewijd en gewezen op de moeilijkheden die het Duitsche schip, dat door twee Britsche versperringslinies moest breken, te over winnen zou hebben, daar de Engelschen de door de Bahama-eilanden en Kleine Antillen gevormde natuurlijke eilanden versperring streng bewaakten en ook aan de Europeesche zijde van den Atlantischen Oceaan een- versperringsgordel hadden in gericht. Het bericht van de behouden aankomst van de „Helgoland". in een Duitsche ha ven. heeft daarom, naar uit Bogota wordt gemeld, aldaar groot opzien gebaard. Het wordt in alle bladen groot opgemaakt op de eerste pagina gepubliceerd. Deskundi gen verklaren, dat zich als gevolg van den langen ligtijd in de haven, op den scheeps romp onder de waterlinie sterke afzettin gen hadden gevormd, zoodat de „Helgo land" nauwelijks meer dan 7 zeemijl per uur zou kunnen loopen. Ondanks deze ge ringe snelheid is het schip aan de waak zaamheid van den vijand ontsnapt, licht gewond. EEN PERSDICTATOR IN ROEMENIE. De huidige directeur voor de pers, Victor Medrea, is benoemd tot secretaris-generaal in het onder-staatssecretariaat voor pers en pro paganda. De leiding van de pers, de censuur en het nersbureau, Rador zijn onder zijn bevoegd heden geplaatst ANTI-OPIUMCONFERENTIE IN PEKING Het ligt in het voornemen om in Februari 1941 te Peking een opiumconferentie te houden tusschen de landen Mandsjoekwo, China en Binnen-Mongolië, teneinde een gezamenlijke actie te ondernemen om te trachten aan de gewoonte van opiumschui ven een eind te maken. JOSJIZAWA NAAR BATAVIA De speciale afgezant van Japan voor Ne derlandsch Indië, Josjizawa, is gisteren naar Batavia vertrokken. Teneinde aldaar de economische besprekingen voort te zet ten. 83 11/16 83 13/« Amsterdamsche effectenbeurs Kalme affaire. Gedrukt, markt. Achteruitloopendi koersen. Amerikanen mee. rendeels iets lager. Duitsche fondsen ongeaoimeerd, jfc derlandsche beleggingen prijt. houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 101% 101 3/ir Nederland 1940 II 4 9614 Idem met bel. fac. 101% 1013/16 Nederland 1938 3.3% 85% 85%-&59/ls Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam 37 I 3% 82% 83 's Grav. 37 I 3% 91% N.-Hol). 38 3 82 N.-Holl. 38 II (3%) 3 84 85 R'dam 37 I. III 3% 80% Z.-Holland 1937 3 87 87 3/18 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 93 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED -INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194 189% Ned. Ind. Handelsb. A 135% 134% Ned. Handel Mij. c. v. A 121 120 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 1141/2-112 11114-107% Calvé Delft c v. A. 83% 82 Centr. Suiker Mij. 196% 196% Fokker g. A. 192 Lever Bros en Unilever CV.A131—128% 129%-12? Ned. Ford 325 320 Philips G B.V.A. 214%—209% 211-205 Philips pref. A 142% 139 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 30%-30% 30%-29^ Am. Sm. en Ref. c.A. 47% 48%-49 Beth. Steel c.v. A S4%-85% 84%- Gen. Motors c.v. A. 54% 54 Kennecot Copper c.v. A. 38 5/16-38% 38i/o-38% North. Am. Aviation c.v.A. 18% 18 Rep. Steel c.v. A. 2511/16-26% 25%-255/K U. S. Steel c.v. A. 70%-70 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 257 254% Kon. Petr. 272-268% 270%—266 Bnitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 1211/16-127/16 12%-12 7/16 11%-11% 11% VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. Een bommenwerper van de Douglasfa- brieken is bij het maken van een duik vlucht omlaag gestort De piloot werd on middellijk gedood. Het vliegtuig boorde zich tien meter diep in den grond. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikaïijn A 123% 123-120% Java China-Japan lijn A. 158 156-153% Kon. Ned. Stoom b Mij. nat. bez. v. A. 164% 161%-158 Kon. Paketvaart A. 245 239 Ned. Scheepv. Unie A. 181-184 177-179% Rott. Lloyd A. 150-151 151-149% Stoomv. Mij Nederland A 154-155% 154-153 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 458-454 453-450 Javasche Cultuur 286% 282 N.I.S.U. 273% Ver. Vorstenl. Cult. 134-130% 131-128 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 202-198 200%-195 Deli Mij c. v. A. 279%-277 277-273 Senembah 219-217 217%-211% RUBBERONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 290-2S7% £-281% Bandar Ruhher Mij. A. 208%-20D 201% Deli Batavia Mij. A. 218-216 215-212^ Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 12 December '40: Reichsmarken 75.36: Belga's 301432; Zwit sersche Francs 43 56: Lires 9 87; Deenschö Kronen 36 40: Zwecdsche Kronen 44.S5 Tsjechische Kronen (oude schulden) 642; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54, Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk In veler levenJI

Schager Courant | 1940 | | pagina 2