L1 Het Oldenburgerpaard f Uit Alkmaar Dampo Bon bons Engelands oorlogsdoeleinden Wie zal dat befa'en? Donderdag 12 December 1940 Tweede blad Warmbloed mbloed AL Jokkerij^^^ in Noord-Holland - (Van onzen deskundigen medewerker). Volgens Hofmeister is er uit de Middel eeuwen weinig bekend omtrent de paar denfokkerij in Oldenburg. 't Is echter hoogst waarschijnlijk dat er toen veel Friesche paarden gefokt werden. Eerst in de 17de eeuw kreeg de Oldenburger paardenfokke rij Europeesche vermaardheid, dank zij Graaf Anton Güncher. De paarden, die daar loen gefokt werden, waren groote koets paarden naar den smaak van dien tijd. Zij hadden dikwijls een eigenaardige kleur, nl. dikwijls geel met witte manen en staart. Albino's (witgeboren) kwamen nogal eens .voor. De fokkerij van groote koetspaarden ging tot in de 18e eeuw door en uit het jaar 1784 dateert een beschrijving, welke eischen men aan een hengst van het koetspaardenslag stelde. Hij moest 172180 cm. hoog zijn vol gens bandmaat. Een rechte rug en 'n rech te croupe en vooral mocht hij geen „opge trokken hondenlijf" hebben. Een dergelijk paard kon niet werken en was moeilijk te yerkoopen. Van het jaar 1S30 hebben wij een beschrij ving van Hofmeister. Hij zegt daarin dat men toenmaals twee fokrichtingen onder scheidde. De oude richting met groote, iets lange koetspaarden met kromme neus (ramshoofd), bles en witte achterbeenen (gelaarsd). De paarden van dit slag werden graag verkocht naar Italië en Brabant. Zij waren hoogbeenig met dikwijls lange rug, zij namen in draf hoog op en streken zich gewoonlijk. In type leken zij veel op het oude Spaansche koetspaard. Het nieuwere type was 'n lichter koets paard, met rechte neus en van edeler vor men. In type leek het meer op het Engel sche halfbloed. Het oudere type werd nu spoedig ouder- wetsch omdat de lichtere paarden en veu lens, die vlotte bewegingen hadden, meer aftrek vonden voor den handel. De bekend ste hengsten van het nieuwere type waren nakomelingen van de Stavêsche hengst. De ze werd in ISOfi in Engeland geboren en werd in Oldenburg drie jaar voor de fok kerij gebruikt. Waarschijnlijk was het een Ynrkshire koetspaard. Zijn nakomelingen beheersehten de fokkerij in Oldenburg tot omstreeks 1S60. Veel fouten van bet oudere, fvpe werden wegge fokt, zooals afwijkende beenstanden, slechte hoeven en ook' de kromme, neus. In het algemeen kan men van de Oldenburger in bet tijdvak 1S30 1014 zeggen dat het een groot, iets hoog beenig paard was, betrekkelijk goed ontwik kelde beenderen, boog aangezette hals en hooge, zeer regelmatige bewegingen. Simon Nathusius vermeldt in zijn tabel len voor de afmetingen o.m. voor de oude re hengsten en merriën een hoogte van 103.71 resnect. 164.9 en een pijpomvang van 22.93 en 21.69 cm. In het gcheele genoemde tijdsverloop vol- 'dped het Oldenburger paard aan de markt vraag naar een groot elegant koetspaard, terwijl tegelijkertijd fokhengsten naar een groot gebied in Midden-Europa verkocht werden. En dit alles gebeurde, niettegen staande de Oldenburger bij de paarden kenners maar weinig genade kon vinden. Immers zij vonden de Oldenburger niet droog genoeg, te voos in de gewrichten. De laatste matador van de Oldenburger koetsnanrdenfokkcrij was Ruthard Deze was niet opvallend groot met naar ver houding een behoorlijke diepte, had een bijzonder goed gedragen hals en een mooi, klein hoofd. De schoft, was tamelijk rond, de rug iets flauw. Goed geplaatste zeer cor recte voorbeenen en goede hoeven. Regel- Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA CLARA DE VRIES IX VEERBURG. Daar de leiding van Dansschool Mouton- Veerburg Zondag j.1. nog niei in de gele genheid was hiervan kennis te geven, maakt zij per advertentie aan de leerlingen bekend, dat het fenomenale solisten-ensem ble van de befaamde trompetiste Clara de Vries Zondagavond de dansmuziek verzorgt en een groote show geeft. Zondagmiddag speelt de gewone band. Men denke er aan: alleen leskaarthouders hebben toegang. Openbaar dansen kan hier n.1. nog niet worden toegestaan. Men bespare zich een vergeefsche reis! LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: G. H. Pieper naar Ambt Har- denberg, Slagharen R 273c; mej. J. Jonker naar Hoorn, 2e Boomlaan 42; Joh. B. Römer naar Gcndyingen, Netterden 37; J. Spaan derman naar Nöordwijk, Piet Heinstraat. 5; Mej. M. E. Harmsen naar Bergen, Midden- geestweg. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Roelfie, dochter van W. Wever en G. Hooiveld; Klaas, zoon van F. Pronk en H. E. Boogaard; Anna Alida Ma ria, dochter van G. Th. Weijers en M. Lam- merse; Petronella Jacoba Maria, dochter van H. R. Smakman en G. A. Prins; Corne- lis Dirk Adrianus, zoon van F. van der Mark en M. Zon. Ondertrouwd: A. C. van Wilscn en J. P. Landman; G. Rotgans en T. Kuiper. Overleden: P. Rijpstra, oud 5 jaar; S. C. matig en temperamentvol in zijn bewegin gen. Hij heeft tot 1924 gedekt (was toen 24 jaar oud), en heeft in dat tijdsbestek 2000 merries besprongen. Over die jaren gere kend waren er 76.1% drachtig (wat heel hoog is!). Zijn nakomelingen erfden als re gel de goedgestelde voorbeenen. Toen de auto's de koetspaarden in de steden verdrongen hield ook de vraag op naar het groote, elegante koetspaard. De fokkers hielden hiermede dra rekening en wijzigde hun fokdoel. Voortaan eischte zij bij voorkeur een diepe, robuste hengst, liefst niet te groote maat. Merkwaardiger wijze werd Rudolf, een zoon van Ruthard, matador van de nieuwe richting. Rudolf was een bruin, extra gespierd paard met zware, gemarkeerde pijpen. Als 3-jarige mat Rudolf 163 cm stokmaat en bedroeg zijn pijpomvang 24 cm. Gelijdeli.jk is zoo het moderne Oldenbur ger type te voorschijn gekomen. En met de veranderingen in de lichaamsmaten is de hals grover en zwaarder geworden en ook het hoofd minder droog en edel. De beha ring der beenen is zwaarder geworden. Het fokdoel, een kortbeenïg, economisch te voeren type, met ruime stap en vlotte draf is evenwel in verrassend korten tijd uit het oude, hoogbecnige koetspaardtype te voor schijn gekomen. 't Is bv. buitengewoon demonstratief als men het leerboek van prof. Kroon nog eens doorbladert cn men vergelijkt bv. de foto's van de Oldenburger hengst Willem I (Oost- wolde en O.) of van de Oldenburger mer riën Favorita (J. Oosterland, Ilolwierde) en de Erika (van D. K. Welt, Usguert) met de hedendaagsche uitblinkers(stors) als een Gambo of bv. een Ranata. (Wat treft bij die oude garde steeds weer dat edele hoofd, zoo fijn besneden en vol uitdrukking). D. REMPT. van Egmond, oud 90 jaar; P. Vermaire, oud 13 jaar. POLITIE. Gevonden: actetasch, belastingplaatje, lee- ren lasch. Verloren: belastingplaatje, kindercape m. 2 paar handschoenen, grijze bontmuts, kin- derportemonnaie, benzinetoewijzing, cein tuur voor blauwe regenjas, gebreide hand schoenen, Sinterklaasmantel, jongens jekker, portemonnaie m. inhoud, ceintuur grijze jas. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan H. J. Naastepad Jr. voor den bouw van een ga rage met woonhuis in de Spoorbuurt, hoek Molcnvaart. INSTALLATIE MR. FRUIN. Naar wij vernemen zal Mr. H. M. Fruin, de nieuwbenoemde president bij de Arron dissementsrechtbank te Utrecht, in een bij- zondare zitting op Vrijdag 20 December a.s. des morgens ora tien uur worden geïnstal leerd als opvolger van den overleden pre sident, Mr. M. E. Havelaar. DE CENTRALE KEUKEN. Volgens een bericht in het Vk. staat het vast, dat ook Alkmaar een centrale keuken krijgt. Daarnaast worden de volgende plaatsen ge noemd: Groningen, Leiden, Apeldoorn, Schiedam, Leeuwarden, Delft, Breda, Heerlen, Amers foort, Den Bosch, Velsen, Zwolle, Deventer, Hengelo (O.), Kerkrade. Den Helder. Zaan dam, Almelo, Middelburg. Roosendaal en Vlissingen. Ten aanzien van Dordrecht is nog geen definitieve beslissing gevallen. KINDERKLEEDING. Gistel-middag had de uitdeeling plaats van de vereeniging „Kinderklecding", die tot op zekere hoogte in Alkmaar traditioneel is geworden. Een dichte schare, meest moe ders en kinderen, verdrong zich voor het gebóuwd van Kindervoeding, in afwachting van de goede gaven, die zouden worden uit gedeeld. In den regel wordt verstrekt 1 pahr kou sen en 1 stuk ondergoed, tot een maximum van 3 kinderen per gezin. In plaats van het stuk ondergoed wordt echter desgewensch ook uitgereikt een paar klompen. In de afgeloopen jaren bestond voor klompen nauwelijks belangstelling. Gis teren echter bleek dit plotseling te zijn ver anderd. De navraag naar klompen was on gekend groot, zóó groot, dat men er eigen lijk geen rekening mee had gehouden. Een teeken des tijds? VEEL GEGADIGDEN VOOR ARBEID IN NOORD-FRANKRIJK. In de afgeloopen dagen zijn de voorwaar den bekend gemaakt, waarop gegadigden kunnen worden uitgezonden naar Noord- Frankrijk om daar opbouwwerkzaamheden te verrichten. Deze voorwaarden zijn buitengewoon gun stig, zoodanig dat, indien rekening wordt gehouden met overuren en toeslagen, inko mens kunnen worden verdiend van f 50 a f 60.per week. Normaal schijnt daarbij te zijn, dat op Zondagen wordt doorge werkt. Deze hooge loonen hadden ten gevolge, dat de animo onder de Alkmaarsche werk zoekenden buitengewoon groot bleek te zijn. Er heerschte voor de arbeidsbeurs een ge drang van belang en, naar men ons mee deelde, was het resultaat, dat zich niet minder dan 203 gegadigden voor dezen ar beid hadden aangemeld. WINTERHULP. Hoewel de Winterhulp-actie werd ingezet met het verzamelen van gelden, spreekt het' vanzelf, dat dit niet het eigenlijk doel is. Waarom het gaat is het doen van uitkeerin- gen, waartoe het bijeengebrachte geld de or ganisatie in staat moet stellen. Naar we vernemen zal men hiermee spoe dig een hegin maken en is men op het oogen- blik druk bezig de eerste uitkeeringen, die binnen weinig dagen zullen plaats hebben, voor te bereiden. SINT PAN CR AS BOERENLEENBANK De boerenleenbank vergaderde Dinsdag avond in het lokaal van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer F. N. Spaan. De voorzitter opende met een kort woord de vergadering, de aanwezigen welkom hee- tende. Deze buitengewone vergadering is be legd om de door de Centrale Bank voorge legde wijzigingen te behandelen. Voorzitter gaf een korte uiteenzetting van de voorge stelde wijzigingen. Zonder bespreking wordt het voorstel aangenomen met 61 voor en 1 blanco. Het huishoudelijk reglement wat in aan sluiting met de statuten werd eveneens aan vaard met dezelfde stemmen. Medegedeeld wordt dat de molest-verze- kering voorloopig is stop gezet, de toevloed was groot en de posten moeten over het geheele land gelijk verdeeld zijn om een goed geheel te vormen. Hierna sluiting. HARENKARSPEL DIRKSHORN. SCHAKEN. Gisteravond had een wedstrijd plaats tus- schen „Dr. Max Euwe" te Tuitjcnhorn en „Dirkshorn" alhier. De evenborden van „Dirkshorn" speelden met wit. Tuitjenhorn Dirkshorn C. Gutker—P. Tijsen Ch. ImmensA. van Dijk T. Hof—E. Kleijer H. BommerP. Hoeve W. DuijvesA. Iping D. TolSchuit Az. J. W. WesterP, Burger De uitslag was gelijk G-l 0-l 1—0 1—0 VzVi 0-1 1—0 3V2-3y2 GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de 15-jarige jongeheer Jan Levendig, leerling van de „A.S.S.O." te Arnhem, ontving dezer dagen zijn diploma voor boekhouden voor de praktijk. Goed zoo Jan! POLITIE. Gevonden: een groote Engelsche (Waco) sleutel, waarschijnlijk verloren door een automobilist. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. WINKEL COLLECTE. De in deze gemeente gehouden collecte voor den rec!as.seerj#igsdag heeft netto f 19.82 opgebracht, W1ERINGEN WERKLOOSHEID. Het aantal personen uit deze gemeente, die in de afgeloopen week in de werkver schaffing waren geplaatst, bedroeg 25, terwijl 5 personen ondersteund werden ingevolge de Rijkssteunregeling. In verhouding tot andere jaren dus een zeer gering aantal, hoewel als gevolg van het vrij dragelijke weer, nog geen massa ontslagen plaats vonden. OPBRENGST COLLECTE. De op 14 September jl. in deze gemeente gehouden collecte ten bate van de Nationale Reclasseering heeft een netto-bedrag opge bracht van f69.72. WINKELSLUITING. Met het oog op de aanstaande feestdagen zullen alle winkels in het tijdvak 18 t.m. 24 December tot des avonds 10 uur geopend mogen zijn. Op Zondag 22 December a.s. geldt echter dit spreekt welhaast vanzelf, de gewone Zon dagssluiting. Verder zijn er nog enkele uitzonderingsbe palingen en wel de volgende: Op 30 December mogen ook bloemenwinkels tot 10 uur open zijn. Op 31 December brood:, koek- en banket winkels e.d. tot 10 uur. Op 24 December geldt voor de kappersza ken de sluiting als voor den Zaterdagavond. Tenslotte merken wij nog op. dat op den 2en Kerstdag en op 1 Januari de winkels, als op werkdagen, geopend mogen zijn, dus tot des avonds 8 uur. EEN LANGE KERSTVACANTIE. Door bijzondere omstandigheden en door het feit dat des Zaterdags geen school meer wordt gehouden, staat er voor de leerlingen van de O. L. Scholen in deze gemeente een lange Kerstvacantie voor de boeg. Vrijdag 20 December a.s. wordt voor het laatst in 1940 schoolgehouden en eerst op Maandag 6 Januari van het volgende paar zal de school weder een aanvang nemen. SCHAGEN WAT ZIJN ER TOCH EEN EERLIJKE MENSCHEN. Vanmorgen vroeg bij onze dagelijksche gang naar de redactie zagen wij maar liefst even totaal £es fietsen onbeheerd staan, een paar oude, maar ook een spiksplinternieu we, die blonk in het maanlicht. Wat zijn er toch nog een eerlijke menschcn in Schagon, om zoo'n begeerlijke buit onaangeroerd te laten. Maar wat zijn er ook een achleloo- zen, want meer dan toeval kan het toch niet zijn dat de zwijntjesjagers vannacht niet in het veld waren. Men wcle: er worden hier de laatste weken zeer veel rijwielen gesto len 1 LICHT IN DE DUISTERNIS. Het vollemaanlicht had vanmorgen as sistentie. Een paar blauwe lampjes waren aangebracht op de hekken, die Woensdags voor de markt worden neergezet. Vroege wandelaars waren, toen in de periode van nieuwe maan het 's morgens en 's avonds pikkedonker was, menigmaal onzacht met de hekken in aanraking gekomen. Wan neer de lampjes ook branden, wanneer we weer in den „Poolnacht" moeten ronddo len. zullen zij ongetwijfeld hun nut wel be wijzen. SCHAGEN-NIEUWS. Schagen IW.waard I, Aanvang 2 uur. J. J. Slikker H. Middelbeek M. de Haas. G. C. Anne veld t P. Smit L. Schoorl D. Schoorl J. v. d. Ben G. Boontjes C. Bakker F. de I^eur. Res.: J. Peetoom. B.K.C. IISchagen IL Vertrek per trein 10 uur. R. J. Honsbroek. C. Slikker P. Slik T. Moransart J. Slingerland P. Boontjes T. Schoorl Az. J. Slikker G. Ilendrikse J. Mos A. v. d. Pijl. Res.: P. Schoorl. Schagen IIIBarsingerhorn L Aanvang 11 uur. T. Bijpost L. Lammers G. Remipt A. Willemse P. Kistemaker W. Domfper C. de Jager H. K. R. Duhnkrach D. Ruig Th. de Weger Chr. Neefkes Res.: T. v. Rooij. M. v. Praag. S. Groot es geschorst voor 4 wedstrijidien wegens te laat afbericht zenden. J'b. Molenaar. P. Dekker, II. Volten. Joh. Franzcn geschorst voor 3 wedstrijden we gens niet op tijd aanwezig zijn voor den wedstrijd B.K.C. III—Schagen III. N.B. Gedurende den tijd, dat een speler geschorst is. heeft- hij tevens het recht ver beurd van vrije toegang tot het sportter rein. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand November 1940 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 15.942.76 en terugbetaald 57.005.91. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald 41.063.15. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 16. THEATER ROYAL. Menschen, dieren, sensaties. Deze week vertoont Royal de sensatiefilm „Menschen, dieren, sensaties", met Harry Piel, Elisabcth Wendt en Ruth Eweler. Harry Piel toont zich in deze film weer een meester lijk dresseur en groot komiek. Hij krijgt in het circus Sarrasani volop gelegenheid om als Robert Ilansen in het apennummer zijn talenten ten volle ten toon te spreiden. Midden in de maand wordt liet nummer van den tijger-dompteur van het programma van Sarrasani geschrapt, daar deze door een der tijgers zwaar gewond is en komt het trapeze-nummer van Fedora. Vooral het slot van dit Fedora-nummer is een sensatie als zij op het geluid van oen re volverschot naar een lagere trapeze valt en daar verder werkt. Niet alleen het publiek volgt met spanning haar verrichtingen. Ach ter het gordijn wendt Hansen geen oog van de schoone artiste af. Als deze na de voorstel ling in haar garderobe komt, vindt zij daar een practig bouquet theerozen van een ano- nymen vereerder en dat herhaalt zich na el ke voorstelling. Op zekeren dag wordt Hansen naar het Imperial Hotel geroepen. Als hij daar aan komt, wordt hij daar opgewacht door een mooie vrouw en ontvangen met de woorden: „Waarom heb je me bedrogen?" Het is Maja dy Passa. Zij weet, dat er een andei-e vrouw in het spel is en verklaart, alleen plaats te zullen maken voor Fedora. Hansen wordt nu woedend en verraadt dat het zijn eigen schuld is, dat Fedora van hem weggeloopen is. Na veertien dagen weet Fedora nog niet van wie de theerozen zijn, doch Estvalla, een jonge artiste vertelt het haar. Door een toeval komen Fedora en Hansen weer samen. Op de laatste voorstelling in het circus wordt een revolverschot op Han sen gelost, en Fedora houdt dat voor het sig naal om te springen. Zij valt te pletter en Hansen gaat alleen met zijn verdriet door het leven. Bezoekt deze film, vol spanning en sen satie en humor. Speciale ministerieele commissie onder Attlee aan het werk. Londen, 11 Dec. (United Press).. In parle mentaire kringen te Londen wordt ver klaard, dat Churchill voor de volgende week een rede ontwerpt, waarin hij mededcelin- gen zal doen over de oorlogsdoeleinden van Engeland. Naar verluidt zullen deze mede- deelingen zich beperken tot algemeene prin cipes en tot de verklaring, dat deze princi pes den algemeenen steun hebben van de re geeringen der Dominions. De Britsche regee ring zou inmiddels gedetailleerde plannen opstellen voor den wederopbouw na den oor log en voorstellen betreffende een nieuwe regeling der Europeesche grenzen. Naar verder wordt verklaard, i's de nauw- ketirige bestudeering der oorlogsdoeleinden eerst opgedragen aan een commissie uit het kabinet, die aanvankelijk werd gepresideerd door Chambprlain en die na diens dood door Attlee wordt geleid. Ook'de z.g. „Oxfordcom- missie", waartoe o.a. professor Toynbee be hoort. staat in deze kwestie de regeering met raad terziide. Men acht het te Londen waarschijnlijk, dal de aanstaande mededeelingen van C hurchill in zeker opzicht een echo zullen zijn van Roösevelt mecningen, teneinde tegemoet te komen aan de democratische aspiraties der Vereenigde Staten. Verscheidene vooruitstre vend denkende groepen in Engeland hebben herhaaldelijk goöischt, dat de regeering haar politieke doeleinden bekertd maakt. Daarbij werd er echter op gewezen, dat het niet vol doende is, wanneer de regeering mededeelt, dat eerst de oorlog moet worden gewonnen. Tegelijkertijd wordt door de liberale en soci alistische groepen geëischt, dat Churchill o.a. moet duidelijk maken of het nieuwe Europa na een overwinning van Engeland het staats- kapitalisme als economisch stelsel zal invoe ren of dat men dan zal terugkeeren tot het particulier initiatief. Men betwijfelt het ech ter of Churchill zich met deze strijdvraag of ficieel zal bezig houden. De minister van den arbeid, Bevin, eischte kortgeleden, dat in de oorlogsdoeleinden van Engeland een „gema tigd socialisme" besloten zou liggen. Leidende politieke deskundigen zijn bij dit al van meening, dat hel nutteloos is zich reeds op het oogenblik, nu de ontwikkeling van den oorlog nog zoo in het duister ligt, bezig te houden met plannen aangaande de toekomstige grenzen op het continent. INTERNEERINGEN IN PALESTINA. Behalve de patriarch van Jeruzalem zijn nog meer hooggeplaatste geestelijken van. de Roomsch KathoHeke kerk in Palestina door de Engelsche autoriteiten geïnterneerd Tezamen met, den patriarch heeft de mis siebisschop Perlo een verbod ontvangen om zijn verblijf "te verlaten. Ook de kanse lier der curie, Talvacchia is in arrest. Teni slotte zijn alle tot het patriarchaat behoo- rende missionarissen in Rafat geïnterneerd. DEEL DER TURKSCHE VERDUISTERINOS MAATREGELEN OPGEHEVEN. Op besluit van den Turkechen minister president wordt vanaf heden een deel der verduisteringcmaatregelen opgeheven. De straatverlichting en de verlichting van de gebouwen zal weer ingevoerd worden. In de winkels en woningen echter moeten de verduisteringsmiddelen bewaard en in ge reedheid gehouden worden om zoo noodig terstond weer te kunnen worden gebruikt. De verkeersmiddelen blijven verduisterd. Conflict over brandblussching op de grens van twee gemeenten. Op zekeren nacht woedde er brand in een schuur van van Rossum aan den Oudendam, gelegen op de grens der gemeenten Kamerik en Wilnis. De brandweer van Kamerik ruk te uit en bluschte den brand, waarna de gemeente aanspraak maakte op een bijdrage van de gemeente Wilnis in de kosten. Het bestuur dezer gemeente werd daartoe ech ter niet bereid gevonden. Het vond deze zaak van te weinig beteckenis en voerde aan, dat Wilnis af en toe kosten moest maken aan de schoeiing van een loswal, welke vrijwel alleen door inwoners van Kamerik gebruikt wordt. Bedoelde diensten wegen wel tegen elkaar op, meende Wilnis. B. en W. van Kamerik riepen de tusschen- komst in van Gedeputeerde Staten van Utrecht ten einde tot een bevredigende op lossing te komen. Dit college droeg het ge schil weder ter beslissing voor bij den secre taris-generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken. Deze heeft thans zijn oordeel te kennen gegeven en meent, dat Kamerik naar billijk heid tegenover de gemeente Wilnis aan spraak kan maken op vergoeding van een deel der mede ten hehoeve van deze ge meente gemaakte kosten en dat de al of niet belangrijkheid van deze aangelegenheid geen grond behoort op te leveren om tegen over bedoeld verzoek afwijzend te staan. De' aangelegenheid van den loswal dient op zichzelf te worden bezien en gaat buiten dit geschil om. Op grond van een en ander heeft voor noemde secretaris-generaal beslist, dat de gemeente Wilnis de helft van de blusschings kosten dient te vergoeden. ROEMEENSCIIE PETROLEUM NAAR ZUID-SLAVIë. De „Jugoslavischer Kurier" meldt, dat tusschen Roemenië en Zuid-Slavië in Boeka rest een overeenkomst is onderteekend, waarbij Slavië en Boekarest een overeen komst is onderteekend, waarbij Roemenië zich verplicht petroleum te leveren aan Zuid-Slavië. In ruil daarvoor krijgt het erts Het accoord loopt van 1 December 1940 tot 31 Maart 1941. STRIJD TEGEN RATTEN EN MUIZEN IN ENGELAND. De Britsche ministeries van levensmid delen en landbouw zijn, naar uit Londen gemeld wordt, een grootsch opgezette cam- page tegen de ratten- en muizenplaag in den Engelschen landbouw begonnen. Er zijn commissies gevormd, welker taak het zal zij, ervoor te zorgen, dat vooral uit de En gelsche pakhuizen en de schuren der boe ren al bet ongedierte verdwijnt. PREMIER VAN ULSTER NAAR LONDEN. De nieuwe minister-president van Noord- Terland, Andrews, heeft zich, volgens een Reuterberichï, naar Londen begeven om Churchill en de andere Britsche ministers te ontmoeten. „Amsterdam kan de Vlugt niet missen" Hartelijke woorden in de raads- vergadering. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering bracht de loco-burgemeester van Am sterdam Mr. Kropman met enkele woorden de raadsleden op de hoogte van den toestand van Burgemeester de Vlugt. Gelukkig heeft deze zich in de laatste dagen zeer gunstig ontwikkeld. Wethouder Kropman besloot zijn mededeeling met de woorden: „Amsterdam kan burgemeester de Vlugt, vooral in deze dagen, niet missen," hetgeen een luid applaus bij de raadsleden ontlokte.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5