moord te Delft De nieuwe textielkaart Engeland cnnlra Italië Laan,schaa m«i<2DAGBLAD VOOR HOLLAN DS NOORDERKWARTIER DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geheimzinnige Politie voor een zware taak Aanmelding van Joodsche zaken Schouwburgbrand in Italië Britsche krijgsgevangenen te Parijs Verduisteren 5.27 uur Oorlogsschepen voor de Nanking regeering Invoer uit Nederland in Duitschland m - S e li ii «cvfo VRIJDAG 13 DECEMBER 195Ü 85e Jaargang. No. 11368. Ültföve Jee N.V. Uitg.-Mi|. „Hollonds Noorderkwortier" Boekhouder door het voordeurraampje doodgeschoten Daders lokten slachtoffer bi] de huisdeur. Woensdagavond is de ongeveer 45-jarige heer J. Bouwer in zijn woning aan de Hof van Delft laan 24 te Delft, door een schot uit een automatisch pistool vermoord. Omstreeks tien uur belde een jongeman «an de woning van de familie Bouwer. Me vrouw Bouwer deed open en stond den jongen, die een fiets bij zich had, te woord. Dc jongeman gaf voor, van den luchtbescher mingsdienst te zijn en maakte een aanmer king op de verduistering, die, zijns inziens, niet in orde was. Mevrouw beloofde de zaak in orde te zullen maken, waarop hij ver trok. Omstreeks elf uur werd echter op nieuw gebeld. De. jongen, maar nu in ge zelschap van een ander, stond weer voor de deur en vroeg den heer Bouwer te spreken. Deze lag met hoofdpijn te bed, doch kwam naar beneden en, staande in de vestibule, Btond hij de beide bezoekers door een deur raampje te woord. Na een woordenwisse ling klonk plotseling een scliot. Mevrouw B. kwam toegesneld en zag dat baar man was getroffen. Een zoontje waarschuwde onmiddellijk den dokter en de politie. De geneesheer, die spoedig arriveerde, kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was aan in wendige verbloeding overleden. De politie nam terstond het onderzoek ter hand. Het schot, dat den heer Bouwer in den hals heeft geraakt, is gelost uit een klein model automatisch pistool. De huls is gevonden. Het slachtoffer was boekhouder bij het Hoogheemraadschap Delfland en was tij dens de mobilisatie reserve-kapitein. Voor zoover bekend, had bij geen vijanden. Men staat hier voor een raadsel. Aange zien de bezoekers in het duister stonden, ontbreekt elk spoor. De heer Bouwer had twee kinderen. Geen spoor g Koortsachtig wordt het onderzoek voort gezet, maar positieve resultaten zijn nog niet bereikt. Wel kan men aannemen, dat de daders jeugdige personen moeten zijn. Mevrouw Bouwer, aldus de Tel., dde de man oen, die onder het voorwendsel lacunes in «te verduistering te hebben ontdekt, het slachtoffer naar de huisdeur lokten, beide malen heeft te woord gestaan, kon dit met stelligheid verklaren. Daar het zoowel in de vestibule als op straat volkomen donker was. heeft zij dit tijdens het door liet raam pje van de voordeur gevoerde gesprek wel niet kunen zien. doch zij kon dit afleiden uit de stemmen en de manier van optreden van het mysterieuze tweetal. Ook is komen vast te staan, dat de man. die het eerst aanbelde, een fiets bij zich had. Dat ook zijn metgezel in het bezit van een rijwiel was, is wel waarschijnlijk, doch niet zeker, de onmididellijk ter hulp toegesnelde vrouw des huizes er nog in geslaagd haar man naar de huiskamer te brengen. Het slacht offer is echter niet meer in staat geweest een enkel woord, dat mischien eenige op heldering of aanwijzing had kunnen geven, te spreken. Algemeene achting. Tijdens de mobilisatie diende de heer Bouwer als reservekapitein ergens in Friesland, de prGovincie waar hij geboren werd. Hij genoot de a'lgemeene achting van zijn soldaten en onderofficieren door zijn gemoedelijken en prettigen omgang en door zijn zin voor rechtvaardigheid. Ook gedurende de oorlogsdagen, waarin hij met zijn compagnie via den Afsluitdijk op Den Helder moest terugtrekken, gedroeg hij zich op een wijze, welke door zijn soldaten ten zeerste geprezen werd. Het mag dan ook uitgesloten worden geacht, dat hij in den mobilisatietijd zich vijanden zou hebben ge maakt. Geen politieke motieven? Niets wijst er op, dat de vermoorde lid was van een politieke organisatie; hij las evenmin een krant van een bepaalde poli tieke richting. Hij was lid van een lucht beschermingsdienst en vervulde zijn taak als surveillant ter controleering van de verduisteringsmaatregelen in het blok zon der dat daarbij ooit iets ongewoons of op vallends heeft plaats gevonden. lederen Zondag ging hij ter kerke en had geen andere ambities dan zijn gezin en zijn werk. Met dit al staan de. politieau toriteiten voor een uiterst moeilijke taak, daar er van motief tot nog toe niets is gebleken. Voorts vernemen wij nog, dat op grond van het door de inventarisatie verkregen overzicht van onze textieL •positie de herbevoorrading op punten door den winkelier van 1 December af moet geschieden in een verhou ding van 2:1. Voor elke ingeleverde 200 punten kan de winkelier dus goederen ten bedrage van 100 punten van zijn leverancier betrekken. Met de mogelijkheid, dat na verloop van tijd een andere verhouding wordt vastgesteld, moet rekening worden gehouden. De aanmelding van Joodsche zaken had volgens de verordening van den Rijkscom missaris no. 189 van 26 October 1940 tot 30 November 1940 bij de Wirtschaftspruef- stelle Den Haag, Korte Vijverberg 5, moeten plaats hebben. Er is aanleiding er op te wijzen, dat volgens paragraaf 1 der veror dening niet alleen die ondernemingen zich hadden moeten aanmelden, welke bij 't han delsregister ingeschreven zijn, doch ook die, welke zich volgens de handelsregisterwet 1918 bij het handelsregister moeten aange ven. Hieronder vallen practisch allen, ook de kleinste firma's, detailzaken, vertegen woordigers enz. Ten einde dezen zakenlieden alsnog ge legenheid te geven, hun aanmeldingsplicht, voorzoover dit tot dusver niet is geschied, na te komen, wordt voor deze gevallen de aanmeldingstermijn tot 31 December 1940 verlengd. De aangifteformulieren zijn bij de Ne- derlandsche Kamers van Koophandel te verkrijgen. Een aanmelding na genoemden termijn of niet-nakoming der verordening is straf baar. Achteloos weggeworpen sigaret de oorzaak. Gisternacht is in het Teatro Farragina in Novara brand uitgebroken. Een employé zag kort na middernacht, dat rookwolken uit den schouwburg opstegen. Hij waar schuwde de brandweer, die via het dak in den schouwburg doordrong en allereerst den opzichter en zijn vrouw uit een ge vaarlijke positie redde. Dank zij 't krachtdadige optreden d. brand weerlieden kon de schouwburg voor alge- heele vernieling' worden behoed. In de toe schouwersruimte werden deelen der gaan derijen met hun licht brandbare gepolster- de. zittingen en op het tooneél talrijke re- <T ui si eten een prooi der vlammen. Het' vuur. datwaarschijmlijk zijn oorsprong had ge vonden in een weggeworpen sigaret, duur de ruim twee uur. De oude schouwburg was eenige paren geleden vernieuwd. Hij zal pas over eenige maanden hersteld kunnen zijn. Gedwongen evacuatie van Engelsche kinderen Medewerking in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis is gistermid dag in antwoord op verscheiden vragen me degedeeld, dat weldra een begin gemaakt zal "worden met de gedwongen evacuatie van alle kinderen en jongelui uit de gevaarlijke groote steden van Engeland. Een desbetref fende officieele verklaring zal binnenkort volgen. Andere puntenwaardeering. Naar de Tel. verneemt, zollen de nieuwe textiel-kaarten, welke 1 Febr. 1941 ingaan, een geldigheidsduur hebben van 7 maanden en dus tot 1 September a.s. loopen. Dit beteekent een verlenging met een maand, ver geleken met de thans loopende kaart. De nieuwe kaarten zollen eveneens 100 ponten hebben. Een aantal niet onbelangrijke wijzigingen is met ingang van genoemden datum te ver wachten in de puntenwaardeering van de verschillende artikelen, terwijl tevens met een herziening van de lijst van. vrijgestelde artikelen rekening gehouden moet worden. Het ligt voorts in de bedoeling om producten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd uit kunst vezel, anders te waardeeren dan de natuur lijke textielgoederen. Deze waardeering richt zich uitsluitend naar de mate, waarin de mo gelijkheid bestaat om de benoodigde grond stoffen in ons land voort te brengen. Overigens zullen ook gedurende de nieuwe periode nog verschillende voor het publiek gunstige bepalingen en uitzonderingen van kracht blijven. Crisisambteoarea grijpen in VIER VARKENS EN EEN SCHAAP IN BESLAG GENOMEN. In het begin van deze week hebben amb tenaren van den centralen crisis controle dienst. gestationneerd te Z.O. Beemsfer en Purmerend, in samenwerking met den gemeenteveldwachter van de Rij]>—Graft te de Rijp vier varkens in beslag genomen, waarvan vermoed werd. dat zij bestemd waren voor frauduleuze slachting. Te Graft werd een slager op heeter- daad betrapt, toen hij op ongeoorloofde wijze een schaap doodde. Het schaap werd in beslag genomen en de slager zal zich over eenigen tijd bij de justitie voor twee strafbare feiten hebben te verantwoorden. De in beslag genomen dieren zijn ter beschikking gesteld van den distributie- dienst. Sneeuwlawine verspert spoorlijn Gothardlljn niet meer te gebrui ken. De Gothard-lijn is Donderdagochtend tus- schen Wassen en Gurtnellen versperd ge worden door het neerkomen van de zg. en- tigtallawine, waardoor de spoorlijn over een afstand van meer dan honderd meter door de sneeuwmassa's bedekt werd. Nog voor de noodige waarschuwingssignalen konden worden gegeven, reed een trein op de sneeuwmassa's in, waarbij de locomotief ontspoorde. Gelukkig werd alleen materi- eele schade aangericht. Het verkeer heeft men moeten staken, doch men hoopt de beide sporen spoedig weder vrij te kunnen maken. Waarom Brittannië's macht tegen Mossolini wordt samengetrokken De „Giornale dTtalia" merkt op, dat Engeland alles, wat het op mili tair en omroepgebied beschikbaar heeft, samentrekt voor een offensief tegen Italië en wel om verscheidene redenen. In de eerste plaats om het moreel van de Engelsche openbare meening te verbeteren en in de twee de plaats om den slechten indruk weg te nemen, die in Amerika is ge wekt door de ononderbroken reeks mislukkingen, die tot dusverre door Engeland zijn ondervonden en om de Vereenigde Staten over te halen de levering van materiaal te intensi- veereh en credieten toe te staan. Engeland meent, dat het nuttig is tegen Italië een soort zenuwenoorlog te gaan voe ren, die reeds tegen Duitschland is mislukt, evenals zij mislukte tijdens de Italiaansche campagne in Abessinië. Wanneer men er te Londen van overtuigd mocht zijn, dat een leugencampagne met moreel der Italianen zal kunnen aantasten, beteekent, dit, dat men Italië slecht kent. De Engelschen zijn bezig een wanhopige partij te spelen door Italië aan te vallen op alle oorlogstooneelen tegelijk. Italië ligt thans dus in het centrum zelve van de groote worsteling en heeft tegenover zich alle imperiale krachten van Groot Brit- tannië. Toen de Duce op 10 Juni aankondig de, dat Italië aan den oorlog ging deelne men, zeide hij, dat de Italianen wisten, dat zij groote, moeilijke en zware taken onder oogen zouden krijgen. De Italianen weten, dat oorlogsoperaties ups en downs met zich medebrengen. Zij herinneren zich ook, dat de Oostenrij kers waren doorgedrongen tot Pavia en dat dit niet - heeft verhinderd dat de overwin ning van Vittorio Veneto kwam. De Italianen van heden zijn even zeker van de overwinning als de Italianen van gisteren, en zij weten, dat in dit conflict Italië reeds een Engelsche kolonie heeft ver overd- Somaliland. Zij weten, dat de Ita liaansche troepen diep zijn doorgedrongen in de Britsche bezittingen Kenya, den Soe dan en in Egypte. Zij hebben de Engelsche scheepvaart tus- schen beidé bekkens van de Middellandsche Zee verhinderd, zij hebben 16 vijandelijke oorlogsschepen tót zinken gebracht, 20 duik- booten, 25 koopvaardijschepen en 6 tank schepen. Zij hebben 61 Engelsche oorlogs vliegtuigen beschadigd, 2 duikboóten, 26 koopvaardijschepen. De Italiaansche lucht macht heeft 685 Engelsche vliegtuigen neer geschoten en waarschijnlijk nog 99. De Italiaansche vloot opereerde evenzeer in de Middellandsche Zee, de Roode Zee en op den Atlantisch en Oceaan. Deze oorlogs- inspannig van de Italianen tegen het groote Britsche imperium dwingt de geheele we reld bewondering af en vormt een gedeelte van de toekomstige overwinning van de as. De ;,Giornale dTtalia" -eindigt met de woorden te citeeren, die door Lord Lothian aan den vooravond van zijn dood werden ge sproken, om de tusschenkomst van de Ver. Staten in te roepen, zonder welke de Brit sche ambassadeur de nederlaag van Enge land voorzag. Italiaansche hoofdmacht hij Solloem nog niet in den strijd. Wat betreft de verbitterde gevechten, die geleverd worden in de zone tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg schrijven de Engelsche bladen het succes van het Britsche offensief toe aan de interventie van pantserwagens. De militaire medewerker van de „Times" waarschuwt, aldus Stefani, zijn lezers ech ter tegen een te groot en voorbarig enthou siasme, zeggende, dat tót dusverre slechts Italiaansche dekkingstroepen, voor het mee- i-endeels inboorlingen en een eenheid lichte tanks, in den strijd zijn verwikkeld. De kern van de Italiaansche troepen is samengetrokken voor Solloem en tot Woensdagavond was deze nog niet in den slag tusschenbeide gekomen. Tegenoffensief in Albanië wordt krachtiger. Het Engelsche nieuwsagentschap „Ex change Telegraph" meldt, aldus Stefani, dat een divisie Italiaansche alpenjagers een machtig tegenoffensief heeft ontketend in de streek van Moskopolis, waar het Grieksche opperbevel een groot aantal manschappen en materieel had samenge trokken voor een aanval in de richting der petroleumgebieden. De gevechten zijn verbitterd en het Brit sche agentschap meldt, dat het Italiaansche tegenoffensief omvang aanneemt. Zij maken het naar omstandig heden goed. Te Londen zijn zekere berichten binnen gekomen omtrent het welzijn van de- Brit sche krijgsgevangenen in de hospitalen en de burgerlijke geinterneerden te Parijs. Dit eerste rechtstreeksche bericht ontving het Roode Kruis en de St. Johns organisatie van twee Zwitsersche artsen, die gedelegeerden van het internationale Roode Kruis zijn. De ze verklaren in telegrammen, dat de be handeling der Engelsche gewonden goed is en dat in eenige lazaretten Britsche artsen dienst doen. De rapporten van een der art sen betreffen kampen, waarin leden van de Royal Air Force worden gevangen gehou den. Van een permanent kamp zegt hij: „Eten goed, gevangenen tevreden, ruim schoots kleeren en truien. Zij hopen op handschoenen. De menschen werken in ar- beidsafdeelingen". Omtrent een officieren kamp bericht hij: „Geen klachten over het eten. Kleeding en onderkleeding noodzake lijk. Gezondheid uitstekend. Dezelfde, bezol diging als de overeenkomstige vijandelijke rangen." Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.43 uur kaansche propaganda in verband met mijn aanwezigheid in Afrika en mijn bevelvoe ring aldaar. In mijn oogen is de achtergrond van deze propaganda gelegen in de bedoe ling den indruk te wekken, dat tusschen de politiek van Petain en de mijne disharmo nie bestaat. Ik ben hier om mijn land te dienen. De belichaming van dit land is maarschalk Pétain. Er is geen tweede Frankrijk. Er is er maar één. Ik heb het opperbevel in geheel Fransch Afrika gekre gen en mijn taak is het de eenheid van Fransch Afrika met het moederland Frank rijk in stand te houden. Afrika is een met Frankrijk en generaal Weygand is één met maarschalk Pétain. Geen meeningsverschil Pétain-W eygand Tegenspraak van generaal Wey gand. De bewering, dat zich meeningsverschil- len hebben voorgedaan tusschen Weygand en maarschalk Pétain, is door generaal Wey gand tegengesproken in een interview, dat hij heeft toegestaan aan den journalist Joe Allen in Marakesj en dat is afgedrukt door de New-York Times. Weygand zeide: „Ik ben zeer ontstemd over de tendenz der Engelsche en Ameri- Door Japan op Tsjang Kal Sjek veroverd. Negen - Chineesche oorlogsschepen, die door de Japansche vloot werden genomen in den loop van het Chineesch-Japansche conflict, zullen beden worden teruggegeven aan de Ghineesche nationale regeering. Tevens zullen marinebarakken en oefenter reinen te Tsingtau, Lienyoean, Tsjefoe en op het eiland Lioekoeng bij Weihaiwei te rug worden gegeven aan het Nanking-re- gime. De overdracht zal hedenmorgen ge schieden op het eiland Lioekoeng. Naar verluidt, vestigt de nationale regeering een vlootbasis in de Noord-Chinéesche wateren onder bevel van schout bij nacht Tsjau van de nationale regeering: De nationale regee ring is Japan dankbaar voor zijn vriende lijke houding. VAN 16 DECEMBER AF VRIJ VAN DOUANERECHTEN. De Duitsche rijksminister van financiën heeft door een in den „Reichsanzeiger" van 11December 1940 gepubliceerde verorde ning betreffende wijziging van douaneta rieven ter vergemakkelijking van het goe derenverkeer tusschen Nederland en Duitschland bepaald, dat van 16 Decem ber 1940 af de goederen, afkomstig uit de bezette Nederlandsche gebieden, vrij van douanerechten zijn. De regeling geldt niet voor goederen, die zich op den dag van het in werking tre den der verordening reeds in het douane- verkeer van het Duitsche douanegebied be vinden. rf4 ••"C-f OEI rT:""° m - -j -5«r /oor de constructie v.n het nieuwe gebouw der Amiterdamsche gemeenieielefoon in de hoofdstel tijn de werkzeantheden op het groote terrein eest de Hobbeeiekede in vollen gang. Een overzich ven de bouwputten (Foto Pex-Holland

Schager Courant | 1940 | | pagina 1